Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Hardverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 22.04.2016., 20:22   #1
strgani
Premium
 
strgani's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Zagreb-Križevci
Postovi: 552
Prolivena tekućina po laptopu - univerzalni vodič

Pozdrav!
Dakle, vrlo često se događa da mi ljudi dođu sa prolivenim tekućinama po laptopu, pa sam odlučio napraviti jedan kratki tutorial (sve kritike su dobrodošle, naravno) kako ja čistim različite tekučine iz ljubimaca nam (pošto nisam našao tutorial na forumu).

1. slučaj: VODA

Ukoliko je osoba prolijala vodu, čim laptop dođe, rastavljam ga do kraja, svu elektroniku prebrišem alkoholom (70-98 %) i onda vatom/štapićima za uši pokupim ostatak alkohola, ostavim preko noći u riži (just in case) i idući dan ih 95% radi najnormalnije.
Najviše što mi se tako nesreća dogodilo/nije nešto radilo, je bilo da tipkovnica nije radila kako treba, tj tipke su se 'same stiskale', ili nisu reagirale, ili bi na stisak krivo reagirale, ispisivale krive znakove.

2. slučaj: PIVA, ALKOHOL, GAZIRANO/SLATKO PIĆE

Dakle, ako tekućina sadrži šečer, alkohol (samim time i šečer), ili je neka mješavina, našao sam tutoriale kojima prvotno nisam vjerovao, no nakon razmišljanja, imaju smisla, a i funkcioniraju.
Prvi korak je rastavljanje, a zatim čišćenje elektronike TOPLOM vodom, nakon čega se ista pobriše i onda ide proces čišćenja alkoholom, brisanje opet, i onda noć u riži (once again, just in case).

Na prvu, voda nema smisla, na drugu, topla voda topi šečer i sva ostala sranja koja se nalaze u tekučinama takovim, kad ona to otopi, pobrišete, a onda još i alkoholom očistite i na kraju pobrišete sve i riža za svaki slučaj.

I ovaj način mi ima cirka 95% uspjeha.

Molim sve komentare, mišljenja i kritike da se napišu i obrazlože =)

Hvala
strgani je offline   Reply With Quote
Staro 22.04.2016., 20:40   #2
back2quick
Banned
 
Datum registracije: Jan 2012
Lokacija: righthere
Postovi: 441
ako u oba slučaja imaš 95% uspjeha nema se što kritizirat

jednom davno sam debilima ostavio laptop pa su mi rasuli nekakvo usrano vino po tipkovnici, no s obzirom da je waterproof laptopu ništa nije bilo. osim što je smrdio po tom smeću od pića neko vrijeme..
back2quick je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 22.04.2016., 20:43   #3
strgani
Premium
 
strgani's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Zagreb-Križevci
Postovi: 552
Joj, te waterproof tipkovnice ku.cu ne valjaju, ispod vecine je stavljena samo folija koja sprijeci da ako ti iscuri tipa za čajnu žličicu vode da ne ode ispod po ostatku laptopa, i to samo ako pravovremeno reagiraš i okreneš ga i rastaviš da ga očistiš (tipkovnicu da očistiš), ili naručiš novi tipkovnicu. Tipkovnice su waterproof samo na način da malo delay naprave kad proliješ
strgani je offline   Reply With Quote
Staro 23.04.2016., 00:46   #4
back2quick
Banned
 
Datum registracije: Jan 2012
Lokacija: righthere
Postovi: 441
možda ova ne spada u tu većinu neznam.. 6735b laptop. uglavnom rasuto je bilo s lijeve strane taman iznad cpu/gpu.
back2quick je offline   Reply With Quote
Staro 23.04.2016., 09:40   #5
strgani
Premium
 
strgani's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Zagreb-Križevci
Postovi: 552
Vodic je za sve, ali naravno ako voda vec nije napravila s.anje ako niste dovoljno brzo reagirali.
strgani je offline   Reply With Quote
Staro 23.04.2016., 14:43   #6
Alvin
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Rijeka
Postovi: 853
Čišćenje bi trebalo raditi s demineraliziranom vodom(ne destiliranom ili običnom). Ako se radi s običnom vodom tada bi trebalo kompriminiranim zrakom ispuhati vodu, nikako ju pustiti da se suši na ploči. Alkohol bi trebao biti izopropilni, puno bolje čisti a nije agresivan.
Alvin je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na