Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Svaštara
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 14.05.2019., 13:34   #1
Igorr
Flajing super šiiiip
Moj komp
 
Igorr's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Zd -- Zg
Postovi: 1,662
Dronovi

Po malo krećem u ove vode pa rekoh da vidim ima li još kolega koji su već u ovim vodama ili koje ovo makar generalno zanima.
Nisam vidio nikakvu sličnu postojeću temu, ako sam samo bio ćorav - javite pa ću se prebaciti na tu temu.

Osobno ga nabavljam čisto zbog hobija, malo se naučiti fotkati, nositi ga sa sobom na putovanja pa da mogu snimiti neke stvar do kojih ne mogu pješice doći, a i tu je uvijek djetinjasti faktor gdje mi ovo valjda predstavlja ultimativnu igračku kakvu sam sanjao kao klinac

Nakon čitanja raznih stvari na netu i gledanja ne znam ni sam koliko yubito videa, odlučio sam kupiti DJI Mavic 2 Zoom.
Malo skuplja stvar ali se čini odličan za amatera jer bi ga trebalo biti teže razbiti (i lakše letiti) zbog svih silnih senzora, a opet je više nego dovoljno "pro" da ga želim zadržati jednom kad se naučim bolje baratati i njegovim letenjem i uzimanjem boljih fotki i videa.

Da li je netko drugi nešto kupovao u zadnje vrijeme, kako ste zadovoljni svojim uređajima, imate li neke savjete koje želite podijeliti...?

__________________
5.1.4 setup:
Zvučnici - 2x Arendal 1723 S monitors, 1x 1723 S center, 4x 1961 height, 2x 1961 surround, XTZ 12.17 EDGE
Amps - Marantz Cinema 40 + ROTEL RMB-1585
Igorr je offline   Reply With Quote
Staro 14.05.2019., 14:16   #2
VandaL.pr!
Premium
Moj komp
 
VandaL.pr!'s Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: zaDAR
Postovi: 758
Izmedju ostalih imam i Mavic Pro, zgodna stvarčica i preporučio bi ga svakome kome je zanimljivo letenje.
Takodjer bi ti preporucio, kad već kupuješ, da uzmes Mavic 2 Pro a ne Zoom. Možeš bolje iskoristiti senzor. I naravno ako je moguće fly more combo.
__________________
ORIGIN: CR0_VandaL | STEAM: vandalzd | TDU2: VaandaL | R* Social Club: vandal_zd | DayZ: VandaL | battle.net: VandaL #2220
VandaL.pr! je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 14.05.2019., 14:20   #3
Igorr
Flajing super šiiiip
Moj komp
 
Igorr's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Zd -- Zg
Postovi: 1,662
Razlika mi je oko 2000kn za pro vs zoom, a vidim da se i na netu lome koplja kojeg uzeti.
Vidio sam solidan broj i preporuka za baš uzeti zoom a ne pro.

Tako da, when in doubt - kupi jeftiniji

Fly more paket ću kupiti kad vidim da sam stvarno zagrizao, da ne bacam pare odmah ako ispadne da je samo hir koji će proći.

Nisam se još stigao baviti Hrvatskim zakonima oko ovoga (da li treba nekakva dozvola, smije li se letiti u naseljima, koja je max visina...).
Tek ću se posvetiti tome, ali cijenio bih ako imaš već neke provjerene informacije za podijeliti
__________________
5.1.4 setup:
Zvučnici - 2x Arendal 1723 S monitors, 1x 1723 S center, 4x 1961 height, 2x 1961 surround, XTZ 12.17 EDGE
Amps - Marantz Cinema 40 + ROTEL RMB-1585
Igorr je offline   Reply With Quote
Staro 14.05.2019., 14:35   #4
VandaL.pr!
Premium
Moj komp
 
VandaL.pr!'s Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: zaDAR
Postovi: 758
Evo neki sažetak:




Znači po njima neces napraviti skoro nikad dobru sliku ili video, ali ljudi relativno ok prihvaćaju let dronom pa nema nekih velikih problema, bitno je ukljuciti "comon sense" i pamet u glavu, ipak ti je najbitnija stavka ne izgubiti opremu
__________________
ORIGIN: CR0_VandaL | STEAM: vandalzd | TDU2: VaandaL | R* Social Club: vandal_zd | DayZ: VandaL | battle.net: VandaL #2220
VandaL.pr! je offline   Reply With Quote
Staro 14.05.2019., 14:36   #5
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,596
Imao Mavic Pro par mjeseci i prodao...

Dron s 4 motora i letenje njime u i blizu naseljenog područja ili po mraku je zabranjeno.

Šalji mail u CCAA (Hrvatska agencija za civilno zrakoplovstvo) sa svim pitanjima ako te zanima što smiješ, a što ne. Stavit ću na kraju njihov odgovor

Mene je odbilo to što se moraš skrivati s dronom kao da si najgori kriminalac, i što zakon ne prepoznaje razliku između pevec drona za 199,99 i DJI i sl. kategorije dronova koje srušiti možeš jedino ciglom (ili napadom ptica).

Svi dižu, svi lete gdje hoće i kad hoće, zasad bez sankcija, ali kad se počne provoditi, bit će po džepu.

Svaki dron šalje svoj log i nije teško znati gdje je tko letio i kad, jednom kad počnu s tim. Pitao sam kolegu iz Slovenije da mi da par uputa, jer sam planirao uzeti dron na Bled i Bohinj. Rekao je da ni ne pokušavam, jer su kazne drastične, a kažnjavaju i na temelju toga ako nađu snimke i slike na društvenim mrežama. Kolega je profesionalni fotograf i u firmi među ostalim odrađuju i letove dronom. Kaže da gore treba brdo vremena potrošiti da se dobiju sve potrebne dozvole za let, kako komercijalno, tako i amaterski. Naravno, komercijalnima je lakše, jer koriste dronove sa 6 i više motora, i oni zadovoljavaju sve sigurnosne uvjete.

Postoje aplikacije koje imaju izvučene informacije iz zakona za svaku pojedinu državu. U Sloveniji recimo možeš letjeti dronom bez dozvole (ako upada u prvu kategoriju drona), ali ne smiješ ništa snimati. U Tursku ga ne smiješ ni unijeti (oduzimaju ih odmah na aerodromu) itd...

Paziti na :

Baterije (preporučam minimalno dvije) - troši se žestoko, pogotovo kad je jači vjetar ili je hladnije. Letjeti u početku negdje u blizini da se stekne nekakav dojam o trajanju baterija/leta

Vjetar - preporučam aplikacije koje imaju informacije o vjetrovima na određenoj visini

Ptice - ne jednom sam naletio na ekipu koju su napali galebovi, veće ptice su teritorijalne i zaletit će se na drona bez problema, a onda je gotovo.

Pse i mačke - oni su opasni tek kod polijetanja/slijetanja. Vole se zaletiti na nešto što im je novo/čudno/bučno


Ovo što je Vandal gore stavio je daleko od stvarnog stanja stvari, izvučene su samo pozitivne stvari van konteksta.

Evo odgovora koji sam dobio na svoj upit:

Citiraj:
Prije svega, napomenuo bih da je nova iteracija Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova objavljena te stupa na snagu 15.12.2018. godine.

Pravilnik možete naći na sljedećoj poveznici: LINK

U nastavku ću vam pokušati pojasniti postojeći pravilnik i odgovoriti na vaša pitanja:

Za upotrebu radio-frekvencijskog spektra potrebno je ishodovati jednu od općih dozvola sa web-stranice HAKOM-a.


Klase područja izvođenja letačkih operacija definirane su u članku 4. Pravilnika, tamo možete naći definicije i razliku između pojedinih klasa.


U nastavku je tablica s kategorizacijom letačkih operacija kako biste se lakše mogli snaći.


Kategorije letačkih operacija definirane su s dva parametra, operativnom masom bespilotnog zrakoplova i klasom područja izvođenja letenja.

Iz tablice je moguće vidjeti kako za bespilotne zrakoplove lakše od 5 kilograma ne postoji kategorija D letačkih operacija.


Nadalje, Dodatkom 4 Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova definirani su minimalni operativni i tehnički zahtjevi.

Jedan od propisanih zahtjeva je minimalan broj motora multikoptera za svaku kategoriju letačkih operacija.

U Dodatku je propisano da za izvođenje letačkih operacija kategorije B bespilotni zrakoplov mora imati 6 motora, a za kategoriju C bespilotni zrakoplov mora imati 8 motora.

Dakle, kako vi ne posjedujete bespilotni zrakoplov koji ima 8 ili 6 motora (već DJI Mavic Air s 4 motora), niste u mogućnosti ulaziti u naseljena područja.


Na sljedećoj poveznici možete naći obrazac Zahtjeva za odobrenje izvođenja letačkih operacija sustavima bespilotnih zrakoplova FOD-FRM-003

Njime možete zatražiti odobrenje za izvođenje letačkih operacija na manjim ili većim udaljenostima od propisanih, uz njega je potrebno dostaviti dokumentaciju procjene rizika.


Na sljedećoj poveznici se nalaze Prihvatljivi načini udovoljavanja odredbama Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova. Unutar tog dokumenta nalaze se primjeri dokumentacije procjene rizika te smjernice za izradu operativnog priručnika koje vam mogu pomoći u lakšoj izradi.

No kako sam i prije napomenuo da ste ograničeni drugim faktorom (brojem motora) onda ne morate izrađivati operativni priručnik.


Prije izvođenja letačkih operacija kategorija A, B i C potrebno je dostaviti Hrvatskoj agenciji za civilno zrakoplovstvo Izjavu operatora sustava bespilotnih zrakoplova (FOD-FRM-005).

Odobrenje se ishodi samo za izvođenje letačkih operacija kategorije D i njegova je valjanost najviše 2 godine.


Letački priručnik ili upute za upotrebu sustava bespilotnog zrakoplova su dokumenti unutar kojih možete provjeriti način rada svog bespilotnog zrakoplova, upoznati se s njegovim funkcijama te provjeriti značenje određenih signala koji vam se mogu pojaviti pri izvođenju letačkih operacija.


Poznavanje zrakoplovnih propisa moguće je provjeriti putem teorijskog ispita koji provodi Hrvatska Agencija za civilno zrakoplovstvo. On je obavezan za Operatore koji izvode letačke operacije kategorije C i D, ali mu može bilo tko pristupiti.

Ispit se polaže pri Agenciji na adresi Ulica grada Vukovara 284, 10 000 Zagreb, a za sva ostala pitanja u vezi ispita možete se obratiti kolegici Božić na sljedeći mail: marica.bozic@ccaa.hr
i onda par glupih pitanja, koja sam namjerno postavio da vidim što će mi odgovoriti

Citiraj:
1. Mogu li (smijem li) koristiti navedeni dron (DJI Mavic Pro) na područjima Klase I, kako bih naučio sigurno rukovati njime bez posebnih dozvola, i ako ne, što mi je sve potrebno da bih to legalno mogao raditi.
Kako sam i prije napomenuo, prije izvođenja letačkih operacija kategorija A, B i C potrebno je dostaviti Hrvatskoj agenciji za civilno zrakoplovstvo Izjavu operatora sustava bespilotnih zrakoplova (FOD-FRM-005).

2. Amaterski se bavim fotografijom, a dron bih koristio u svrhe amaterske fotografije i videografije.
U nekim slučajevima, fotografiram i snimam vjenčanja i evente kao freelancer, putem autorskih ugovora. U slučaju da se za snimanje par kadrova takvih događa koristi dron, ima li razlike u zahtjevima za amatersko i komercijalno (pretpostavljam da se radi o komercijalnom letu, ako je ta usluga plaćena) letenje?

Pravilnik o sustavima bespilotnih zrakoplova ne pravi razliku između komercijalnih i nekomercijalnih operacija. Za sva pitanja vezana za fotografije, video uratke i slično obratite se Državnoj Geodetskoj Upravi.

3. Želim poletjeti s dronom iznad vlastite kuće kako bih vidio u kakvom je stanju krovište (ima li oštećenja ili sličnih vidljivih nedostataka), a nalazim se u gusto naseljenom mjestu (kvart u zapadnom dijelu Zagreba). Spada li to u kategoriju C i moram li zbog toga svaki put ishoditi dozvolu za let?

Objasnio sam već da to u vašem slučaju nije moguće (po trenutno važećem Pravilniku)
Još nešto bitno:


Puna verzija je ovdje
__________________

CPU: Intel Core i7 8809G
MBO: Intel NUC8i7HVK
RAM: 2x16GB Crucial DDR4 2400
GPU: Radeon™ RX Vega M GH

SSD: 2x Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2
LCD: BENQ PD3200Q
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 10 Pro x64

Zadnje izmijenjeno od: 1v@n. 14.05.2019. u 15:03.
1v@n je offline   Reply With Quote
Staro 14.05.2019., 14:43   #6
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,103
Ja bi još samo dodao.

Dronovi su zanimljivi nakon nekog vremena tek 5% ljudi koji ga kupe.

Ostalih 95% ili ga proda ili ga pokuša prodati ili im doma stoji kada nije za smeće ili prodaju za par stotina kuna.

Imao sam Phantom 3. bio mi je zanimljiv par tjedana, nabrijao sam se jako, popušio tisuće kuna na sve što kupio, jedva ga prodao (i bar 3 puta bio blizu da ga uništim do kraja, što bi rezultiralo još većim gubicima).

Igorr, jako dobro razmisli da li te pere neka euforija ili je to ono što želiš.
Mene je prala euforija i za fotić i za dron i za sve, ništa od toga.

Ako će biti za hobi, ja bi dobro razmislio.
Mommistake je offline   Reply With Quote
Staro 14.05.2019., 14:46   #7
Igorr
Flajing super šiiiip
Moj komp
 
Igorr's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Zd -- Zg
Postovi: 1,662


Thanks obojci!

Pročitam onda pravilnik malo detaljnije.
I da, morat ću svaki put čekirati situaciju i za zemlju u koju idem. Nadao sam se da će makar u EU biti više manje identični zakoni :/

A ovo za ptice je veri zanimljivo. Problem je što ovdje u Zadru imam masu galebova gdje god se maknem... znači moglo bi biti veselo

@Mommistake, a što da ti kažem, trenutno mi je feeling da bi se stvarno volio baviti s tim u slobodno vrijeme.
Svjestan sam da je solidna šansa da će me pustiti kroz neko vrijeme... ali stvarno želim probati

Ne želim sad platiti ne znam ni sam koliko na opremu, ali s druge strane ne želim ni kupiti nešto jeftinije čisto iz razloga da me ne odbiju stvari koje zapravo ne bi bile problem sa boljim modelom.

EDIT:
Zapravo tek sam sad skontao, pa @Vandal, ti si iz Zadra
Imaš neke omiljene/sigurne spotove koje bi preporučio ovuda u okolici?
__________________
5.1.4 setup:
Zvučnici - 2x Arendal 1723 S monitors, 1x 1723 S center, 4x 1961 height, 2x 1961 surround, XTZ 12.17 EDGE
Amps - Marantz Cinema 40 + ROTEL RMB-1585
Igorr je offline   Reply With Quote
Staro 14.05.2019., 14:51   #8
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,596
Citiraj:
Autor Igorr Pregled postova


Thanks obojci!

Pročitam onda pravilnik malo detaljnije.
I da, morat ću svaki put čekirati situaciju i za zemlju u koju idem. Nadao sam se da će makar u EU biti više manje identični zakoni :/

A ovo za ptice je veri zanimljivo. Problem je što ovdje u Zadru imam masu galebova gdje god se maknem... znači moglo bi biti veselo

@Mommistake, a što da ti kažem, trenutno mi je feeling da bi se stvarno volio baviti s tim u slobodno vrijeme.
Svjestan sam da je solidna šansa da će me pustiti kroz neko vrijeme... ali stvarno želim probati

Ne želim sad platiti ne znam ni sam koliko na opremu, ali s druge strane ne želim ni kupiti nešto jeftinije čisto iz razloga da me ne odbiju stvari koje zapravo ne bi bile problem sa boljim modelom.
Gore sam ti u post dodao sve što sam dobio od CCAA, pa baci pogled.

U cijeloj EU su više manje slični zakoni, jedina razlika je što se provode
Objasni ti nijemcu da ti nisi znao da ne smiješ dić drona...

U Zadru sam najviše slučaja i vidio gdje su turisti dizali Phantome i Mavice iznad orgulja i pozdrava suncu. Okupio se narod, gleda dron, svi zadivljeni. Nakon 2 minute leta na visini, evo 3 galeba već kruže oko drona i samo se približavaju... Počela panika, sletio je čovjek brže bolje, spremio sve u kofer i zbrisao dalje

Ako već hoćeš probati letjeti i snimati, radije si uzmi Sparka...manji trošak je (i može poletjeti s ruke i sletjeti na nju)

EDIT: updateao sam tablicu, u međuvremenu su uveli nove kategorije. Mavic 2 Zoom ti ide u B2, dok Mavic Pro, Mavic Air i Spark idu u B1.
__________________

CPU: Intel Core i7 8809G
MBO: Intel NUC8i7HVK
RAM: 2x16GB Crucial DDR4 2400
GPU: Radeon™ RX Vega M GH

SSD: 2x Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2
LCD: BENQ PD3200Q
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 10 Pro x64

Zadnje izmijenjeno od: 1v@n. 14.05.2019. u 14:59.
1v@n je offline   Reply With Quote
Staro 14.05.2019., 15:01   #9
VandaL.pr!
Premium
Moj komp
 
VandaL.pr!'s Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: zaDAR
Postovi: 758
Citiraj:
Autor Igorr Pregled postova
EDIT:
Zapravo tek sam sad skontao, pa @Vandal, ti si iz Zadra
Imaš neke omiljene/sigurne spotove koje bi preporučio ovuda u okolici?
Nemam, letio sam svugdje i letim gdje god mi bude zanimljivo, i po danu i po noći. Galebi bi mogli biti problem ali ja nisam imao problema s njima još.

Doduše ne letim koliko bi htio jer nemam vremena ili ga nemam sobom a i imam drugih dronova koji su mi zanimljiviji
__________________
ORIGIN: CR0_VandaL | STEAM: vandalzd | TDU2: VaandaL | R* Social Club: vandal_zd | DayZ: VandaL | battle.net: VandaL #2220
VandaL.pr! je offline   Reply With Quote
Staro 14.05.2019., 15:13   #10
jed2i
Premium
Moj komp
 
jed2i's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,771
Zakoni su katastrofalni kod nas, iako, ne znam nikoga da je popio kaznu za neko hobby letenje, svako malo vidim neke dron snimke.

U Švicarskoj je to super pa sam oko Matterhorna letio bez problema
Imaš aplikaciju koju skineš i vidiš no fly zone i na miru si....

Sa galebovima nisam imao problema no s orlovima jesam....u Švici me napali pa sam brzo izmanevrirao i prizamljio dron.
Također jastrebovi i ostale ptice me nisu dirale....
Zaboravih, imam Mavic Air
jed2i je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 14.05.2019., 15:19   #11
Igorr
Flajing super šiiiip
Moj komp
 
Igorr's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Zd -- Zg
Postovi: 1,662
Citiraj:
Autor 1v@n Pregled postova
Gore sam ti u post dodao sve što sam dobio od CCAA, pa baci pogled.

U cijeloj EU su više manje slični zakoni, jedina razlika je što se provode
Objasni ti nijemcu da ti nisi znao da ne smiješ dić drona...

EDIT: updateao sam tablicu, u međuvremenu su uveli nove kategorije. Mavic 2 Zoom ti ide u B2, dok Mavic Pro, Mavic Air i Spark idu u B1.
E super, hvala na ovome

Citiraj:
Autor 1v@n Pregled postova
U Zadru sam najviše slučaja i vidio gdje su turisti dizali Phantome i Mavice iznad orgulja i pozdrava suncu. Okupio se narod, gleda dron, svi zadivljeni. Nakon 2 minute leta na visini, evo 3 galeba već kruže oko drona i samo se približavaju... Počela panika, sletio je čovjek brže bolje, spremio sve u kofer i zbrisao dalje

Ako već hoćeš probati letjeti i snimati, radije si uzmi Sparka...manji trošak je (i može poletjeti s ruke i sletjeti na nju)
Stvar je u tome što mislim da me neće tako lako pustiti ovo (živi bili pa vidili ) pa mi je žao potrošiti pare na neki model koji ću prerasti pa ću ga morati prodati i opet kupovati novi dron.


Citiraj:
Autor VandaL.pr! Pregled postova
Nemam, letio sam svugdje i letim gdje god mi bude zanimljivo, i po danu i po noći. Galebi bi mogli biti problem ali ja nisam imao problema s njima još.

Doduše ne letim koliko bi htio jer nemam vremena ili ga nemam sobom a i imam drugih dronova koji su mi zanimljiviji


Citiraj:
Autor jed2i Pregled postova
Zakoni su katastrofalni kod nas, iako, ne znam nikoga da je popio kaznu za neko hobby letenje, svako malo vidim neke dron snimke.

U Švicarskoj je to super pa sam oko Matterhorna letio bez problema
Imaš aplikaciju koju skineš i vidiš no fly zone i na miru si....

Sa galebovima nisam imao problema no s orlovima jesam....u Švici me napali pa sam brzo izmanevrirao i prizamljio dron.
Također jastrebovi i ostale ptice me nisu dirale....
Zaboravih, imam Mavic Air
Imam feeling da su kod nas, barem za sad, ti zakoni tu čisto tako da ih imamo.
Na provođenje će se vjerojatno još pričekati.
(Trenutno bi ih vjerojatno provodili samo nekim jačim situacijama, tipa da neka budala leti oko/po aerodromu, ili napastuje ljude po naseljima i sl.)
__________________
5.1.4 setup:
Zvučnici - 2x Arendal 1723 S monitors, 1x 1723 S center, 4x 1961 height, 2x 1961 surround, XTZ 12.17 EDGE
Amps - Marantz Cinema 40 + ROTEL RMB-1585
Igorr je offline   Reply With Quote
Staro 14.05.2019., 15:22   #12
Matth€w
Premium
Moj komp
 
Matth€w's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2006
Lokacija: NaN
Postovi: 3,438
Možda i najvažnije, jer vidim da se ne spominje, od obavezene dokumentacije treba imati policu osiguranja.

https://narodne-novine.nn.hr/clanci/..._104_2040.html - Članak 15.

Recimo ja letim FPV freestyle dronove, i mi tehnički spadamo pod A i B1 kategoriju na račun operativne mase, ali recimo na račun brzine smo way off, jer isti mogu ići debelo preko 19 m/s. Također, FPV dronovi kao takvi se ne prodaju kao "cjelina" u smislu da imaš kutiju sa specifikacijama, normama i što već, jer se slažu "iz nule" uz pomoć raznih komponenti u 90% slučajeva, pa smo tu u nekom sivom području.
Matth€w je offline   Reply With Quote
Staro 14.05.2019., 15:25   #13
Igorr
Flajing super šiiiip
Moj komp
 
Igorr's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Zd -- Zg
Postovi: 1,662
WTF, polica osiguranja?
Kako ta polica uopće izgleda (što pokriva?) i koliko košta?
__________________
5.1.4 setup:
Zvučnici - 2x Arendal 1723 S monitors, 1x 1723 S center, 4x 1961 height, 2x 1961 surround, XTZ 12.17 EDGE
Amps - Marantz Cinema 40 + ROTEL RMB-1585
Igorr je offline   Reply With Quote
Staro 14.05.2019., 16:57   #14
WraGG
Premium
 
WraGG's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Stuttgart
Postovi: 1,548
Vidim da se spominju tu dronovi od po 700-800 pa i 1000+€. Meni bi trebalo nesto sto mi nece biti zao ostaviti u ladicu ili pokloniti kad mi dosadi, ali definitivno ne bih nekog kineza od 50€ za kojeg moras studirati aeronautiku da ga uopce drzis u zraku vise od 3 sekunde.
Znaci trebao bi imati neke senzore, GPS ili sta vec znam. Kamera ne mora biti nesto posebno niti mora imati bateriju za pola sata u zraku.
Moze li netko preporuciti takvo nesto? Bilo bi dobro da je dobavljivo iz EU shopova, posebice njemackih.
WraGG je offline   Reply With Quote
Staro 14.05.2019., 19:09   #15
Matth€w
Premium
Moj komp
 
Matth€w's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2006
Lokacija: NaN
Postovi: 3,438
Citiraj:
Autor Igorr Pregled postova
WTF, polica osiguranja?
Kako ta polica uopće izgleda (što pokriva?) i koliko košta?
Third party liability Odnosno, u slučaju da ti / tvoj dron nešto oštetite / nekog ozljedite.

Što se tiče cijena, kao i kod svakog osiguranja, ovisi i varira o tome što se radi i gdje se radi, tj. koju cifru štete želiš pokriti.

Mislim da mi je kolega pričao da je on platio premiju od tipa 300 kuna za godinu dana koja pokriva 50.000 kuna štete.

Zadnje izmijenjeno od: Matth€w. 14.05.2019. u 19:16.
Matth€w je offline   Reply With Quote
Staro 14.05.2019., 19:16   #16
Prki
Premium
Moj komp
 
Prki's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Osijek
Postovi: 1,301
Citiraj:
Autor jed2i Pregled postova
Zakoni su katastrofalni kod nas, iako, ne znam nikoga da je popio kaznu za neko hobby letenje, svako malo vidim neke dron snimke.

U Švicarskoj je to super pa sam oko Matterhorna letio bez problema
Imaš aplikaciju koju skineš i vidiš no fly zone i na miru si....

Sa galebovima nisam imao problema no s orlovima jesam....u Švici me napali pa sam brzo izmanevrirao i prizamljio dron.
Također jastrebovi i ostale ptice me nisu dirale....
Zaboravih, imam Mavic Air
I kod nas ima takva aplikacija koja ti pokazuje NFZ + što još u realnom vremenu pokazuje tvoju zonu letenja koju si zakupio u zračnom prostoru te zone ostalih letača sve u realnom vremenu.Evo baš sada u Osijeku ima dron show pa tko je u blizini neka ode odlično je.Možete saznati ama baš sve o letenju ima škola letenja,bit će utrka......
Prki je offline   Reply With Quote
Staro 14.05.2019., 19:22   #17
Matth€w
Premium
Moj komp
 
Matth€w's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2006
Lokacija: NaN
Postovi: 3,438
Citiraj:
Autor Prki Pregled postova
Osijeku ima dron show pa tko je u blizini neka ode odlično je.Možete saznati ama baš sve o letenju ima škola letenja,bit će utrka......
Bio je*

Prisustovao sam preko vikenda, bilo je odlično.

https://www.bug.hr/dronovi/u-osijeku...qa-fpvone-9425
Matth€w je offline   Reply With Quote
Staro 14.05.2019., 20:04   #18
Gumby
Premium
Moj komp
 
Gumby's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2003
Lokacija: Velika Gorica
Postovi: 499
Citiraj:
Autor VandaL.pr! Pregled postova
Evo neki sažetak:

Znači po njima neces napraviti skoro nikad dobru sliku ili video, ali ljudi relativno ok prihvaćaju let dronom pa nema nekih velikih problema, bitno je ukljuciti "comon sense" i pamet u glavu, ipak ti je najbitnija stavka ne izgubiti opremu
IMHO najbitnija stvar je NE UGROZITI ljude na zemlji i letjelice u zraku...

Citiraj:
Autor jed2i Pregled postova
Zakoni su katastrofalni kod nas, iako, ne znam nikoga da je popio kaznu za neko hobby letenje, svako malo vidim neke dron snimke.
Zakoni kod nas prate EU regulativu tako da ne stoji konstatacija da su "katastrofa". Kazni je bilo, a zasigurno će ih biti sve više, kao što će se i represivna regulativa primjenjivati sve striktnije.

Dakle, preporučio bih svim operatorima da prouče pravilnik prije nego se upuste u nešto čega možda nisu niti svijesni. A i Hrvatska agencija za civilno zrakoplovstvo (CCAA) organizira radionice pa je korisno pratiti i njihov website.

Jedan koristan link za registraciju na AMC (Airspace Management Cell) portal gdje se može vidjeti trenutno aktivirana područja rezervirana za aktivnosti dronova.

https://amc-en.crocontrol.hr/Applica...r-registration

Pored toga, postoji i IOS / Android aplikacija koja se koristi za istu stvar, kao i za samu rezervaciju...
__________________
Doctor!!!...
Doctor!!!...
MY BRAIN HURTS...
Gumby je offline   Reply With Quote
Staro 14.05.2019., 20:21   #19
zgmmax
(-(-(-(--)-)-)-)
Moj komp
 
zgmmax's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,614
Ponovo ce ic nova EU regulativa ovo ljeto i clanice EU ce imati 1g da ju uvedu.

Nece vise biti ovoliko kategorija nego samo 3.
I kod prodaje drona ce na samom dronu biti navedeno u koju kategoriju spada.

Zadnjom izmjenom zakona je omoguceno letenje nocu.

Ukratko:
- u CTR-u (kontrolirani zracni prostor) ima na ccaa karta je dozvoljeno letiti do visine od 50m AGL (above ground level)
- van CTR-a je dozvoljeno do 120m AGL

Stonse tice slikanja/snimanja dozvoljeno je za privatnu upotrebu.
Ako se te slike zele postaviti bilo gdje na net treba traziti dozvolu od DGU

Ako ces sada ici polagati ispit za operatera to dodje 80kn i vrijediti ce do kod se ne uvede nova regulativa. Onda ce se korati ici ponovo.

Ovo preko AMC portala je dobra stvar jer od kada prijavis Poziciju za letenje u roku 5min dobivas odobrenje. Vrijedi i za CTR podrucja.
zgmmax je offline   Reply With Quote
Staro 14.05.2019., 20:33   #20
VandaL.pr!
Premium
Moj komp
 
VandaL.pr!'s Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: zaDAR
Postovi: 758
Citiraj:
Autor Matth€w Pregled postova
Bio je*

Prisustovao sam preko vikenda, bilo je odlično.
Takodjer bio, vjerovatno smo se sreli

Citiraj:
Autor Gumby Pregled postova
IMHO najbitnija stvar je NE UGROZITI ljude na zemlji i letjelice u zraku...
Vjerojatno je, ali je meni kao vlasniku ulog mi je važniji pa eto odma su i ljudski zivoti sigurniji kad pazim na opremu
__________________
ORIGIN: CR0_VandaL | STEAM: vandalzd | TDU2: VaandaL | R* Social Club: vandal_zd | DayZ: VandaL | battle.net: VandaL #2220
VandaL.pr! je offline   Reply With Quote
Staro 22.05.2019., 12:19   #21
komer
motocross
Moj komp
 
komer's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2003
Lokacija: Kutina
Postovi: 2,423
Ja gledao mavic pro,ima ih na ebayu ispod 4k kn.
Fora je sto meni treba za 2-3 preleta iznad lonjskog polja kako bih vidio stanje zarastenog prostora te gdje je manje a gdje vise zarasteno.
Sve si kemijam nekome platiti da mi to odradi ali ako platim 50% cijene za koju kupim dron,radije ga imam doma onda...
komer je offline   Reply With Quote
Staro 22.05.2019., 17:58   #22
Problem
Pijem samo KAJ
Moj komp
 
Problem's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2004
Lokacija: Vž
Postovi: 2,664
Ja spi*dio novi M2P

Trebalo mi je preko 5 godina i debelo preko 100 sati leta da imam prvu nesrecu. Letio hexakopterom, P4P v2, i sad kupio M2P i ocito nam nije bilo sudjeno. Makar bili ukljuceni senzori, svejedno se sudario. Šaljem na popravak da vidim dali se opce isplati popravljati.
Problem je offline   Reply With Quote
Staro 22.05.2019., 18:56   #23
Gabre
Lika u mom srcu
Moj komp
 
Gabre's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2004
Lokacija: Canada, Toronto
Postovi: 9,887
u sto si ga zavezao?
Gabre je offline   Reply With Quote
Staro 22.05.2019., 22:04   #24
Problem
Pijem samo KAJ
Moj komp
 
Problem's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2004
Lokacija: Vž
Postovi: 2,664
Vrh 50m čempresa. Radio fotogrametrijsko snimanje. I ono što je najžalosnije, pro-bono
Problem je offline   Reply With Quote
Staro 02.06.2019., 17:00   #25
warlock25
Premium
Moj komp
 
warlock25's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Dugo Selo
Postovi: 2,327
Citiraj:
Autor Problem Pregled postova
Vrh 50m čempresa. Radio fotogrametrijsko snimanje. I ono što je najžalosnije, pro-bono
U cempres se zabio i dovidenja?
Pa kaj to tako krhko?
Das 5k+ kn za dron i moras strepit od cempresa?
Kaj nije od kevlara materijal na ovim skupljim dronovima?

Poslano sa mog H8266 koristeći Tapatalk
__________________





warlock25 je offline   Reply With Quote
Staro 02.06.2019., 17:04   #26
Gabre
Lika u mom srcu
Moj komp
 
Gabre's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2004
Lokacija: Canada, Toronto
Postovi: 9,887
Citiraj:
Autor warlock25 Pregled postova
U cempres se zabio i dovidenja?
Pa kaj to tako krhko?
Das 5k+ kn za dron i moras strepit od cempresa?
Kaj nije od kevlara materijal na ovim skupljim dronovima?

Poslano sa mog H8266 koristeći Tapatalk
Ma od magnezija

Plastika rookie moj plastika sve
Gabre je offline   Reply With Quote
Staro 02.06.2019., 17:26   #27
net
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2009
Lokacija: Velika Gorica
Postovi: 91
Pa nisu to igračke, da vidiš kaj 800kv motor na 3s radi od prstiju na pola gasa, a kamoli veći ili na većoj struji. Quad ima 4motora i bez jednog neide, hexe, octe podnose svašta ali to je druga cifra i kategorija. A kaj gimbal podnese to je druga stvar.
net je offline   Reply With Quote
Staro 03.06.2019., 15:23   #28
Igorr
Flajing super šiiiip
Moj komp
 
Igorr's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Zd -- Zg
Postovi: 1,662
Stigla i moja "igračka", mavic 2 zoom
Letio sam za sad samo par puta ali mogu reći da sam jako zadovoljan.

Problem je što tih 20-30 minuta stvarno brzo prođe pa se ne stigneš kvalitetno pozabaviti s tim.
A nije baš da imam vremena svaki put nakon toga otići doma, napuniti bateriju i onda se opet odvesti negdje gdje mogu letiti bez ometanja (mene i drugih).

Tako da sam naručio fly more kit, što će mi ukupno biti 3 baterije i cca 1:15-1:30h leta.
Valjda dovoljno da se malo bolje mogu posvetiti učenju letenja
__________________
5.1.4 setup:
Zvučnici - 2x Arendal 1723 S monitors, 1x 1723 S center, 4x 1961 height, 2x 1961 surround, XTZ 12.17 EDGE
Amps - Marantz Cinema 40 + ROTEL RMB-1585
Igorr je offline   Reply With Quote
Staro 03.06.2019., 18:46   #29
quazar912
Premium
 
quazar912's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: north-northwest
Postovi: 1,665
problem ti je zato jer si nov pa ne znaš sve "tajne"...
pa se vrtiš malo amo-tamo, pa okrećeš i sl i dok se namjestiš da vidiš na minijaturnom mobitelu od 5", baterija ode...
kad uđeš u ritam 2 baterije će ti bit sasvim dosta za sve što bi htio snimiti.

naravno, naš zakon pun rupa i manjkavosti ubija želju za letenjem, al niko mi nemre zabranit da letim u prirodi i snimam sebe i svoju obitelj.
__________________
...and fly...
quazar912 je offline   Reply With Quote
Staro 04.06.2019., 09:33   #30
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,989
Vidi ste da ste novi, nekad je 10 minuta letenja bilo jako puno


@Igor

Nek te jako dugo služi i pamet u glavu. Ako ne izazivaš nevolje, neće se ni dogoditi u 99% slučajeva.
Da, bez 2 baterije nema smisla, trebao si to odmah naručiti
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na