Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Hardverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 26.03.2015., 17:44   #1
DariX
Premium
Moj komp
 
DariX's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2011
Lokacija: Velika Gorica
Postovi: 172
LG Flatron W2284F-PF problem - vertikalne linije

Rijec je o ovom monitoru:
http://www.lg.com/tn_en/monitors/lg-...F-professional

Prije koju godinu mi je "krepo" monitor i otisao sam kod frenda da probamo to sredit. Otvorili smo napajanje i zamijenili jedan kondenzator s nekim starim kondenzatorom koji je frend imao i rijesio sam problem. Kondenzator je zujao, ali je radilo, pa se nisam opterecivao time previse.
Tako je sve radilo super jedno pola godine-godinu i onda se pojavio ovaj trenutni problem koji imam.

Naime, pojavile su se neke horizontalne crte po cijelom ekranu. Bilo je jedno vrijeme kad je monitor znao proraditi nakon "zagrijavanja" od jedno 15-30 minuta i tako je drzao normalan rad i po par sati, ali evo vec duze vrijeme nema sanse da se to "samo popravi".

Dodajem video koji sam ja snimio maloprije:
https://www.youtube.com/watch?v=EWgl3Oj8Y4c

Dodajem i video koji sam nasao dok sam cekao upload svog videa:
https://www.youtube.com/watch?v=l2v7J3785Cw

Problem je identican i isto sve izgleda. Na pocetku su bijele crte jako izrazene, a s vremenom se smanje, ali kao da se pretvore u crne? jer doslovno nestaju pixeli s ekrana i ne moze se normalno koristit monitor, tj. tesko je citljivo bilo sta.

Jedan gospodin mi je rekao prije mjesec dana (kad sam htio odnijeti monitor na "pregled" kod njega), da je skoro sva elektronika monitora u napajanju i da on nema isto takvo napajanje da isproba.
Ustvari je rijec o adapteru (kao za laptope), nije samo kabal za napajanje.
Rijec je o LIEN CHANG SPS Adaptor LCAP08F (google slike link)

Da li netko ima ovo napajanje ili napajanje iste snage da probam na svom monitoru, pa da znam da li je problem u njemu?
Nasao sam na ebayu taj adapter za 45$, ali bi prvo htio ustanoviti da li je u napajanju problem.

Dalje sam citao da je mozda problem u t-con boardom ali se ne kuzim u to :/

Da li je netko imao ovakav problem s monitorom i kako ga je popravio?
Otkuda da krenem popravak ili bi mi bilo najbolje bacit monitor u smece i kupit si novi?
Gdje bih to u Velikoj Gorici/Zagrebu mogao odnijeti na popravak? Tj. na dijagnostiku da nije preskupa?

Zadnje izmijenjeno od: DariX. 09.04.2015. u 14:11. Razlog: fulo sam naziv teme -.- LG, ne LF :hitthewal:
DariX je offline   Reply With Quote
Staro 26.03.2015., 19:46   #2
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,554
Ajmo po redu:
- Kondenzatori ne zuje, obično zuje zavojnice koje vibriraju a to je posljedica / čest slučaj kod modernih switching napajanja

- po user manualu taj tip monitora koristi "ciglu na žici" vanjsko napajanje, kao opcije se navode DVE DSA-50W-12 1 120420 ili LienChang LCAP08,
prvi daje 12V 3.5A, a drugi 12V 4.1A

- dobar RTV servis bi trebao imati lab. ispravljač koji može privremeno simulirati ispravljač i tako utvrditi dali treba nabavljati drugi zamjenski, na eBay ovaj jači je cca 40€, u Elmatisa ima alternativa za 130 Kn (eventualno će trebati promjeniti konektor prema monitoru - DC In)

- u samom monitoru ima poprilično potrebne elektronike pa ona tvrdnja ne stoji,
nakon "eliminiranja" vanjskog napajanja treba kontrolirati napajanje (napone) unutar monitora,
lako moguće da će trebati zamijeniti xy elektrolita

- evo service manual > http://monitor.espec.ws/files/servicemanual_181.pdf
tu vidiš da ima step down regulacije za 5, 3.3 i 1.8 V

- također u service manualu se vidi procedura rastavljanja samog monitora i kako se svodi na "čupanje" okvira oko ekrana treba biti pažljiv / nadati se da neće pukniti

- ovo na videu su vertikalne a ne horizontalne linije

- na kraju obrati pažnju / provjeri kakve rezolucije + refresh rate nativno prima monitor (vidi user manual) jer se slično zna dešavati kada monitor dobije ne podržanu rezoluciju odnosno loše odrađuje rescaling
Nikky je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 26.03.2015., 22:27   #3
DariX
Premium
Moj komp
 
DariX's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2011
Lokacija: Velika Gorica
Postovi: 172
Mislio sam da je kondenzator jer prije promjene tog starog kondenzatora se nista nije culo

Da da, vertikalne linije Kad se slika "smiri" izgleda kao da horizontalno fale pixeli, pa sam gledao u vec smirenu sliku i pisao topic

Problem se javlja bez da je ista spojeno na bilo koji ulaz monitora (osim napajanja naravno), pa ne znam da li trebam provjeravat rezoluciju i refresh rate po ovoj tvojoj zadnoj tocci?

Pise na mom napajanju 3.5A (LienChang), znaci da nema veze sto je ovo napajanje jace? Hvala na toj informaciji, budem onda probao naci jedno od ta dva, pa isprobao (slobodno se netko i s foruma javi ako ima takvo napajanje ).

Idemo onda redom probat napajanje eliminirat, pa cemo se dalje zezat

Hvala na opsirnom komentaru
DariX je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na