Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Hardverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 24.12.2014., 02:11   #1
0v3rl0rd
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Oct 2012
Lokacija: Rovinj
Postovi: 145
Exclamation (riješeno) Problem sa grafičkom

Za kolegu sam složio slijedeću konfiguraciju:

CPU: FX-6300 + cooler Hyper212 Evo
MBO: Gigabyte GA-970A-UD3P
RAM: Kingston HyperX Fury Red 8GB 1866MHz
GPU: Sapphire R7 250X VaporX OC
SSD: Samsung EVO 840
HDD: Green 1TB
PSU: LC POWER Silent Giant LC6560GP3
Case: Thermaltake Commander MS-I

Situacija: instaliram Windowse 7 Pro x64. Strojček radi ko sat. Idem instalirati grafiku (DISPLAY DRIVER) i nakon reboota, kad prođe Windows loading logo (kad bi se trebao pojaviti login screen), sve šta dobijem je crni ekran. Monitor je upaljen, tj. vidim da dobiva signal iz grafičke, samo je taj signal "crn".

Probao sam sa službenih Sapphire stranica i sa AMD-ovih stranica. Verzije Catalysta koje sam probao:
- 14.12 OMEGA
- 14.9
- 14.11 BETA
- 13.12
- 13.9

Any info?
0v3rl0rd je offline   Reply With Quote
Staro 24.12.2014., 03:38   #2
Veki-os
Premium
Moj komp
 
Veki-os's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2004
Lokacija: Osijek
Postovi: 3,968
Jesi probao u drugi DVI spojiti,ako graficka ima 2?
Veki-os je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 24.12.2014., 09:42   #3
0v3rl0rd
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Oct 2012
Lokacija: Rovinj
Postovi: 145
Grafa ima slijedeće: DVI-I, DVI-D, HDMI, DP.

Spojena je na HDMI a probao sam i DVI-I.
0v3rl0rd je offline   Reply With Quote
Staro 24.12.2014., 11:04   #4
0v3rl0rd
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Oct 2012
Lokacija: Rovinj
Postovi: 145
Refresh:

Probao ovo:

1) Uzeo sam grafičku XFX R9 280X Black iz svoje konfiguracije (pod moj-komp) i ubacio u ovu novokupljenu konfiguraciju. Guess what - driveri su se instalirali bez ikakvih problema, i nema black screen-a.

2) Ubacio sam tu novu R7 250X u svoju konfiguraciju (opet, moj komp), na kojoj su naravno već instalirani driveri Catalyst 14.12 Omega, i naravno, opet sam gledao black screen.

Nemam pojma šta napraviti više =/
0v3rl0rd je offline   Reply With Quote
Staro 24.12.2014., 16:07   #5
Mario92
Omicron Alpha resident
Moj komp
 
Mario92's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2009
Lokacija: Bistra
Postovi: 4,771
Nosi grafu na servis.
__________________

Ryzen 7 5700G

AsRock B550 Pro4

HyperX Fury DDR4 3000MHz (4 x 16GB)

Kingston A2000 1TB NVMe

Intel 660p 1TB NVMe

Fortron Hexa 400W

Random PC case

Proxmox VE

95% of the world is retarded, I'm glad I am the 10%.
HP Elitebook 840 G7

Intel i5 10310U

Corsair Vengeance 2x16GB 3000MHz

SK Hynix P31 Gold 1TB

14" FHD IPS

Mario92 je offline   Reply With Quote
Staro 24.12.2014., 16:17   #6
Veki-os
Premium
Moj komp
 
Veki-os's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2004
Lokacija: Osijek
Postovi: 3,968
Jesi gledao u Biosu da li je namješteno da PCI-E ima prioritet a ne integrirana(mada je FX-6300 nema ali za svaki slučaj) ?
Da li su updateao Win 7 pa je možda povukao neki driver sa updatea pa to sad stvara problem?

U svakom slučaju,pošto si več isprobao nekoliko verzija drivera preporučam da prije instaliranja sljedečih počistiš drivere sa Display Driver Uninstaller-om http://forums.guru3d.com/showthread.php?t=379505

Mislim da sam i ja jednom imao takav problem,sa nekom verzijom drivera je sliku bacalo automatski na TV koji mi je bio spojen na HDMI a na monitoru koji je spojen preko DVI je bio black screeen,onda sam morao prebaciti sliku na monitor sa "Show desktop only on..
Veki-os je offline   Reply With Quote
Staro 25.12.2014., 13:20   #7
0v3rl0rd
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Oct 2012
Lokacija: Rovinj
Postovi: 145
Citiraj:
Autor Veki-os Pregled postova
Jesi gledao u Biosu da li je namješteno da PCI-E ima prioritet a ne integrirana(mada je FX-6300 nema ali za svaki slučaj) ?
Da li su updateao Win 7 pa je možda povukao neki driver sa updatea pa to sad stvara problem?

U svakom slučaju,pošto si več isprobao nekoliko verzija drivera preporučam da prije instaliranja sljedečih počistiš drivere sa Display Driver Uninstaller-om http://forums.guru3d.com/showthread.php?t=379505

Mislim da sam i ja jednom imao takav problem,sa nekom verzijom drivera je sliku bacalo automatski na TV koji mi je bio spojen na HDMI a na monitoru koji je spojen preko DVI je bio black screeen,onda sam morao prebaciti sliku na monitor sa "Show desktop only on..
Windowsi su svježi, bez ikakvih update-a instalirani, tako da nikakav update nije ništa zeznuo. Također, jedini driveri koji su "instalirani" su oni originalni Windows-ovi VGA driveri.

Vezano za BIOS, nema takve opcije u BIOS-u, što je i logično, jer je AM3+ socket na matičnoj a matična također nema integriranu grafiku. Ali ja sam se svejedno igrao sa svim mogućim opcijama u BIOS-u,., naravno, sa onima koje bi mogle imati ikakve veze sa time (LEGACY vs UEFI i slične gluposti), i koju god kombinaciju opcija da izaberem stvar jednostavno ne radi

Sve si mislim kako ću novu novcatu grafu morat na servis
0v3rl0rd je offline   Reply With Quote
Staro 02.01.2015., 19:14   #8
esc
Lynnfield
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2012
Lokacija: HR
Postovi: 1,023
samo da se ubacim,izgleda da mi je hd 7950 počela crkavat...ponekad u 2D baca artefakte i mrzne ekran i rad računala,u 3D igricama nema ništa i sve je normalno...zašto to radi?

ponekad kad palim računalo javlja se dugački beep bez zaustavlljanja...kliknem restartt tipku i kasnije sve ok...tto se tu i tamo pojavi....beep bi ukazivao na memoriju alli meni memorija prollazi memttest bez greške(za sad je na pass3)

neznam šta bi još tto moglo bit...procesor koliko znam radi normalno i njega sam isto testtirao sa linx,jedino valljda matična ili napajanje ili grafička,neznam šta bi još moglo bit
esc je offline   Reply With Quote
Staro 02.01.2015., 21:26   #9
DAXY
Premium
 
Datum registracije: Jan 2012
Lokacija: U kući
Postovi: 25
Jesi li probao testirati s nekim programom grafičku karticu jer vidim da to nisi naveo?
Probaj ako možeš u drugo kućište ubaciti grafičku pa da vidiš hoće li i u tom kućištu se isto ponašati kao kod tebe.
DAXY je offline   Reply With Quote
Staro 03.01.2015., 15:00   #10
esc
Lynnfield
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2012
Lokacija: HR
Postovi: 1,023
Citiraj:
Autor DAXY Pregled postova
Jesi li probao testirati s nekim programom grafičku karticu jer vidim da to nisi naveo?
Probaj ako možeš u drugo kućište ubaciti grafičku pa da vidiš hoće li i u tom kućištu se isto ponašati kao kod tebe.
to mene pitaš?
bila je u drugom kompu i radila je koliko znam u redu,ali bila je priključena na monitor koji je kasnije krepao...velim u igrici je sve ok,samo u 2D okruženju prilikom surfanja i to većinom kad je cpu pod opterećenjem
mogu je ja testirat furmarkom ali vjerujem da će bit sve ok
esc je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 06.01.2015., 17:17   #11
0v3rl0rd
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Oct 2012
Lokacija: Rovinj
Postovi: 145
Citiraj:
Autor Mario92 Pregled postova
Nosi grafu na servis.
Vraćena u Extreme Digital. Poslali su ju za Njemačku (jer ovdje kod nas nema servis za nju, really???). Tako da, čekam njihov odgovor.


Citiraj:
Autor esc Pregled postova
samo da se ubacim,izgleda da mi je hd 7950 počela crkavat...ponekad u 2D baca artefakte i mrzne ekran i rad računala,u 3D igricama nema ništa i sve je normalno...zašto to radi?
ponekad kad palim računalo javlja se dugački beep bez zaustavlljanja...kliknem restartt tipku i kasnije sve ok...tto se tu i tamo pojavi....beep bi ukazivao na memoriju alli meni memorija prollazi memttest bez greške(za sad je na pass3)
neznam šta bi još tto moglo bit...procesor koliko znam radi normalno i njega sam isto testtirao sa linx,jedino valljda matična ili napajanje ili grafička,neznam šta bi još moglo bit
1. Napajanje nije, jer da je ono falično, komp bi se zblesao u 3D-u (tj. pod većim opterećenjem).

2. Procesor - komp ti ne bi radio da je CPU neispravan.

3. RAM: kažeš da čuješ dugi beep,., bez obzira na memtest, probaj izvaditi jedan keks RAM-a i ostaviti da radi samo jedan, i obrnuto, pa vidi da li se onda pojavljuje greška. Naravno, to vrijedi ako imaš 2 modula RAM-a, ofkorz, ako ne, probaj nabaviti jedan drugi RAM privremeno i pogledaj da li radi probleme i dalje.

4. Grafička: Da li imaš APU ili neku integriranu grafiku (osim te 7950)? Možda se u 2D-u prebaci sa 7950 na integriranu koja možda ne valja,.,


PS s obzirom da si spomenuo artefakte, moguće da je do memorije na grafičkoj,., tipa, kad spusti frekvenciju memorije (u 2D-u) onda se zblesa ili nešto slično.
0v3rl0rd je offline   Reply With Quote
Staro 06.01.2015., 17:22   #12
Veki-os
Premium
Moj komp
 
Veki-os's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2004
Lokacija: Osijek
Postovi: 3,968
Citiraj:
Autor esc Pregled postova
to mene pitaš?
bila je u drugom kompu i radila je koliko znam u redu,ali bila je priključena na monitor koji je kasnije krepao...velim u igrici je sve ok,samo u 2D okruženju prilikom surfanja i to većinom kad je cpu pod opterećenjem
mogu je ja testirat furmarkom ali vjerujem da će bit sve ok
I ja sa 7870 imam sličnih problema u Firefoxu sa 14.12 driverima,morao sam u FF isključiti Hardware acceleration i sad je ok.
I otprilike jednom u 3-4 dana se slika totalno "raspadne" tako da moram restart napraviti i onda je sve ok.
U igrama nema problema,FC4 i BF4.
Vidim da još ljudi ima sličnih problema sa 14.12 driverima
http://forums.guru3d.com/showpost.ph...&postcount=651
Veki-os je offline   Reply With Quote
Staro 06.01.2015., 19:32   #13
esc
Lynnfield
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2012
Lokacija: HR
Postovi: 1,023
Citiraj:
Autor 0v3rl0rd Pregled postova
Vraćena u Extreme Digital. Poslali su ju za Njemačku (jer ovdje kod nas nema servis za nju, really???). Tako da, čekam njihov odgovor.




1. Napajanje nije, jer da je ono falično, komp bi se zblesao u 3D-u (tj. pod većim opterećenjem).

2. Procesor - komp ti ne bi radio da je CPU neispravan.

3. RAM: kažeš da čuješ dugi beep,., bez obzira na memtest, probaj izvaditi jedan keks RAM-a i ostaviti da radi samo jedan, i obrnuto, pa vidi da li se onda pojavljuje greška. Naravno, to vrijedi ako imaš 2 modula RAM-a, ofkorz, ako ne, probaj nabaviti jedan drugi RAM privremeno i pogledaj da li radi probleme i dalje.

4. Grafička: Da li imaš APU ili neku integriranu grafiku (osim te 7950)? Možda se u 2D-u prebaci sa 7950 na integriranu koja možda ne valja,.,


PS s obzirom da si spomenuo artefakte, moguće da je do memorije na grafičkoj,., tipa, kad spusti frekvenciju memorije (u 2D-u) onda se zblesa ili nešto slično.
nemam integrirku,dakle preostaje RAM ili grafička memorija...ali sam već digao memoriju grafičke na 1700MHz u igrama i sve ok...imam 2 modula memorije po 4GB
tako je da,ponekad se čuje dugi beep i to prekinom samo tako da resetiram komp i onda radi opet normalno

Citiraj:
Autor Veki-os Pregled postova
I ja sa 7870 imam sličnih problema u Firefoxu sa 14.12 driverima,morao sam u FF isključiti Hardware acceleration i sad je ok.
I otprilike jednom u 3-4 dana se slika totalno "raspadne" tako da moram restart napraviti i onda je sve ok.
U igrama nema problema,FC4 i BF4.
Vidim da još ljudi ima sličnih problema sa 14.12 driverima
http://forums.guru3d.com/showpost.ph...&postcount=651
daj mi reci gdje se to isključuje,to je prije bilo negdje i u control panelu ili u drajverima od grafičke,neznam točno gdje
moguće je do toga,već neznam šta je,bizaran problem...sad sam na ovim omega drajverima 14.12
tako se i meni slika raspadne,"smrzne" sa nekakvim artefaktima,na FF sam se naviknuo i neželim prelazit na drugi browser
esc je offline   Reply With Quote
Staro 06.01.2015., 19:38   #14
0v3rl0rd
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Oct 2012
Lokacija: Rovinj
Postovi: 145
Citiraj:
Autor esc Pregled postova
nemam integrirku,dakle preostaje RAM ili grafička memorija...ali sam već digao memoriju grafičke na 1700MHz u igrama i sve ok...imam 2 modula memorije po 4GB
tako je da,ponekad se čuje dugi beep i to prekinom samo tako da resetiram komp i onda radi opet normalno


daj mi reci gdje se to isključuje,to je prije bilo negdje i u control panelu ili u drajverima od grafičke,neznam točno gdje
moguće je do toga,već neznam šta je,bizaran problem...sad sam na ovim omega drajverima 14.12
tako se i meni slika raspadne,"smrzne" sa nekakvim artefaktima,na FF sam se naviknuo i neželim prelazit na drugi browser
u url-bar upišeš nešto tipa "aboutlugins" ili "about:settings"
0v3rl0rd je offline   Reply With Quote
Staro 06.01.2015., 19:46   #15
Veki-os
Premium
Moj komp
 
Veki-os's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2004
Lokacija: Osijek
Postovi: 3,968
Citiraj:
Autor esc Pregled postova
nemam integrirku,dakle preostaje RAM ili grafička memorija...ali sam već digao memoriju grafičke na 1700MHz u igrama i sve ok...imam 2 modula memorije po 4GB
tako je da,ponekad se čuje dugi beep i to prekinom samo tako da resetiram komp i onda radi opet normalno


daj mi reci gdje se to isključuje,to je prije bilo negdje i u control panelu ili u drajverima od grafičke,neznam točno gdje
moguće je do toga,već neznam šta je,bizaran problem...sad sam na ovim omega drajverima 14.12
tako se i meni slika raspadne,"smrzne" sa nekakvim artefaktima,na FF sam se naviknuo i neželim prelazit na drugi browser
Veki-os je offline   Reply With Quote
Staro 06.01.2015., 19:53   #16
esc
Lynnfield
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2012
Lokacija: HR
Postovi: 1,023
guglo sam
esc je offline   Reply With Quote
Staro 07.03.2015., 09:13   #17
0v3rl0rd
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Oct 2012
Lokacija: Rovinj
Postovi: 145
Ja zaboravio ovdje napisati "finale",., ukratko, vraćene su mi pare za grafu.
Detaljnije na OVOM postu.

Može lock
0v3rl0rd je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na