Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Hardverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 19.08.2013., 17:05   #1
RoBi25
Premium
Moj komp
 
RoBi25's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2011
Lokacija: Slavonija
Postovi: 99
Laptop se "zamrzava"-dosta često!?

Pozdrav,

Imam laptop Acer Aspire 5920G (u opisu detalji) - Win 7 x64 (novi od neki dan).

Dok normalno surfam ili pregledavam videa na YT samo odjednom sve mi stane na ekranu recimo izeđu šaltanja među tabovima ili dok nešto čitam, niti kurzor mogu pomaknuti niti ništa jedino ga "prisilno" ugasiti i ponovno upaliti.

Disk uredu-provjerio HD tuneom.
Sumanjam na grafičku karticu jer to mi je druga pošto mi je Nvidia riknula a ovu sam kupio od kolege i do sad 2g radila sasvim oke-sumanjam da se možda ona pregrijava-ali stavio sam novu pastu ovaj vikend pa mislim da ne bi trebala.
Driveri nisu posebno metani nego su povučeni preko updatea s windowsa.

Zadnji puta kad se zamrzao temp. grafičke je bila 47°C. procesor 60°C, hdd 37-38 ne više od 40.

Za drugo ne mislim da bi moglo zezati ma da nije isključeno..

Sad me zanima dali možda netko zna ili je imao sličan problem pa da mi savjetuje šta da napravim/provjerim.

btw.imam Cooler Master NotePal Infinite postolje i nemam poklopac doljnji od laptopa i zamrzne se kad mi postolje radi na prvoj brzini i direkt puše u komponente, probao sam staviti poklopac i bez postolja i stav ista samo kao da se prije zamrzne..
RoBi25 je offline   Reply With Quote
Staro 19.08.2013., 17:53   #2
seno
Registered User
Moj komp
 
seno's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2009
Lokacija: Bosna
Postovi: 760
Laptop Acer 5520, frezze non stop zbog NB, pa je moguce da je i kod te serije iako nisam imao taj laptop nikada u rukama. Trebao bi mozda tu krivca traziti, nekako mi se vise puta desavalo da zbog njega laptop mrzne.

Iako prije nego sto ista HW diras pokusaj na Linux live, ako tu pocne mrznuti znas da trebas gledati HW. Nakon toga provjeri ramove.
seno je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 19.08.2013., 20:39   #3
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
taj bu ti završio ili u peći ili u zidu kad-tad... jednostavno loš lap.
syss je offline   Reply With Quote
Staro 19.08.2013., 20:53   #4
RoBi25
Premium
Moj komp
 
RoBi25's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2011
Lokacija: Slavonija
Postovi: 99
Gle sad je loš ali do sad je radio sasvim dobro "ko' zmaj", vratio razne igre i sve ostalo..

Kad sam ga kupovao 2008/2009 za tu cijenu nije mu bilo premca i mislim da za svoj staž komotno može i krepati jer se isplatio bar po meni, ali ipak vjerujem da može još koristiti dok ne dođu bolja vremena..
RoBi25 je offline   Reply With Quote
Staro 19.08.2013., 20:57   #5
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
baci mbo u peć i vrlo vjerovatno će ti se prestat brejkat samo je pitanje kak dugo.

ne mislim hardverski loš nego loš kao proizvod.
syss je offline   Reply With Quote
Staro 19.08.2013., 21:06   #6
RoBi25
Premium
Moj komp
 
RoBi25's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2011
Lokacija: Slavonija
Postovi: 99
Budem probao prvo s @senovim prijedlogom pa ću onda ići na ove "drastičnije" radnje

Koja točno minutaža i tremperatura ide ako se odlučim za tako nešto?
I dali da uključujem ventilator u pečnici ili bez njega?
RoBi25 je offline   Reply With Quote
Staro 19.08.2013., 21:32   #7
Alvin
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Rijeka
Postovi: 853
5920g je odličan laptop s iznimno pouzdanom matičnom pločom.
Najčešći problem s tom serijom je grafička kartica, pa bi mogla ona prije biti kriva.
Random bacanje komponenti u pećnicu na temelju online diagnostike ti nebih preporučio baš zato jer bi tu mogla biti baš grafička u pitanju (nvidia 8600m).
Ploča ima nec/tokin kondenzator na vcore napajanju koji pr. toshibama rade dosta problema s tvojim simptomima(makar na aceru nisam vidio iste) ali u tom slučaju pećnica će samo napraviti još štete.
Inače, ja sam u taj model ugrađivao ati 3650 i 3450 grafičke koje su pouzdane i dosta hladnije od ovih nvidinih a cijena im nebi smijela biti visoka.
Alvin je offline   Reply With Quote
Staro 19.08.2013., 21:35   #8
RoBi25
Premium
Moj komp
 
RoBi25's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2011
Lokacija: Slavonija
Postovi: 99
Meni je Nvidia 8600M GT krepala i uzeo sam od kolege njegovu Ati Mobility Radeon HD 3650 i sve je oke, na njoj sam pastu mijenjao ovo ljeto i zamrzava mi se kad je grafa i sve ostale temperature sasvim oke (radne)
RoBi25 je offline   Reply With Quote
Staro 19.08.2013., 21:41   #9
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
ja sam baš dva sa nevidijom imao i svaki put sam prvo nju zapekao pošto znam da je problematičan model da bi ispalo na kraju da je na oba trebalo mbo srediti tako da baš pouzdanost mbo u ovom modelu mi se nije pokazala nešto.

mislim da sam ja ganjao 200c na 7 minuta, ali nemoj me sada za riječ uzimati.
syss je offline   Reply With Quote
Staro 19.08.2013., 21:49   #10
Alvin
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Rijeka
Postovi: 853
Citiraj:
Autor syss Pregled postova
ja sam baš dva sa nevidijom imao i svaki put sam prvo nju zapekao pošto znam da je problematičan model da bi ispalo na kraju da je na oba trebalo mbo srediti tako da baš pouzdanost mbo u ovom modelu mi se nije pokazala nešto.
Možda brkaš, da ne govoriš o 5520g modelu?
Alvin je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 19.08.2013., 22:18   #11
Alvin
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Rijeka
Postovi: 853
Citiraj:
Autor syss Pregled postova
ja sam baš dva sa nevidijom imao i svaki put sam prvo nju zapekao pošto znam da je problematičan model da bi ispalo na kraju da je na oba trebalo mbo srediti tako da baš pouzdanost mbo u ovom modelu mi se nije pokazala nešto.
Možda brkaš, da ne govoriš o 5520g modelu?
@RoBi25
Pečenjem ploče u pečnici se ne može otkloniti kvar na matičnoj ploči, da ne duljim s tehnikalijma, možeš samo eventualno odgotiti neizbježno na neko vrijeme.
5920g je na Intel platformi koja se kod Acera a i svih drugih brendova pokazala pouzdanom. Kod tog modela samo dva puta je bio problem na matičnoj ploči. Jedan slučaj s čipom za punjnje a drugi s SB čipom. Ovaj drugi može uzrokovati probleme kao i kod tebe.
Kako god, točno diagnosticirati kvar putem foruma je nemoguće i sve se svodi na nagađanje.
Ako smatraš da se laptop isplati popravljati nemoj koristiti pećnicu, snađi se probaj s drugom grafičkom za početak.
U protivnom baci jedno po jedno u pećnicu i nadaj se najboljem. Ima otvorena tema tu na forumu pa si prouči malo. Ja sam siguran da je isti efekt dobijaš i samo s jednom minutom pećenja na 200c.
Alvin je offline   Reply With Quote
Staro 19.08.2013., 22:25   #12
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
Citiraj:
Autor Alvin Pregled postova
Možda brkaš, da ne govoriš o 5520g modelu?
holy fak ima ih još takvih spodobnih?

može biti da je taj, mbo mi se čini da je takva... ali baš ovo kaj si rekao, jedan je radio još jedno 3 mjeseca pa opet pečenje i onda 6 mjeseci i dalje nisam čuo za njega.

drugi je jedno 6 mjeseci i onda je vlasnik poučen cijenom mojih živaca za rastavljanje toga odlučio u zid s njim.

edit: nije bilo dosta tako kratko, probao sam jednog nakon 4-5 min spojiti sve onak ofrlje na stolu i dalje je bio dead (naravno ohlađeno sve) pa ajmo ponovo.
syss je offline   Reply With Quote
Staro 19.08.2013., 22:41   #13
Alvin
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Rijeka
Postovi: 853
Citiraj:
Autor syss Pregled postova
holy fak ima ih još takvih spodobnih?
može biti da je taj, mbo mi se čini da je takva...
5920g i 5520g imaju samo jednu zajedničku točku; boja kučišta.
5520g je, slažem se, jedan od lošijih laptopa ikada. Što se ploča tiče, osim što je 59xx intel platforma a 55xx amd, čak ni proizvođač ploče nije isti.
Citiraj:
Autor syss Pregled postova
ali baš ovo kaj si rekao, jedan je radio još jedno 3 mjeseca pa opet pečenje i onda 6 mjeseci i dalje nisam čuo za njega.
To je još i više od očekivanog, moram bezuvjetno pohvaliti tvoja kulinarska dostignuća.
Citiraj:
Autor syss Pregled postova
edit: nije bilo dosta tako kratko, probao sam jednog nakon 4-5 min spojiti sve onak ofrlje na stolu i dalje je bio dead (naravno ohlađeno sve) pa ajmo ponovo.
Tu se ne mogu složiti s tobom, no da neidemo u OT objasnim sve u temi o pločama kroz teoriju i praktični dio.
Alvin je offline   Reply With Quote
Staro 19.08.2013., 22:48   #14
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
je sto posto je ovaj koji si rekao jer je amd bio u pitanju, nisam uopće uhvatio da se tu priča o intelu.

znaš da kuvam ko metak

ma velim kako se manifestiralo kod prvog... mislim vlasnik je reko ako proradi dobro je i onda sam ga stavio tako na kraće i ništa pa na duže i onda je radio, ovog drugog sam odmah na duže i iz prve se probudio.

to su bili valjda jedini laptopi koje sam pekao, možda još koju grafu jer fakat nema tih para da rastavljam i sastavljam te plastikanere po cijeli vikend-dan i onda mi se čudom čude kad "popravak" nije 200kn... makar je i meni i njima objašnjeno da je to qrac od popravka, ali svejedno takes (my) time u vražju mater.

slobodno pojasni, uvijek me zanimaju tvoja iskustva koja su velika i stvarno veliki respekt imam prema tvom radu
syss je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na