Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Mobilno > Prijenosnici
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 26.01.2009., 17:10   #61
VuKi-Kuki
Registered User
Moj komp
 
VuKi-Kuki's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: Osijek
Postovi: 24
Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
Odakle ti ovo?
Iz čiste prakse prijatelju 70% njih.
Ako lika pošalju na tri dana godišnje "negdje na seminar" to ne znaći da je veći stručnjak od tebe!

Citiraj:
Autor syss Pregled postova
možete sad razglabati o tome danima, ali bottom line je da ćete taj odgovor dobiti u SVAKOM servisu osim gore navedenih par komada.

možete se pomiriti sa tom činjenicom, a i ne morate.
Eto čovjek Vam piše kako je(kod nas), a vi opet po svome!
@syss :thumbup:
__________________
WORM
VuKi-Kuki je offline   Reply With Quote
Staro 26.01.2009., 18:05   #62
DANCI
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: ZG
Postovi: 732
ok, a kak onda nedostaju šarafi ? ko ga je rastavljao ak nisu u samom servisu ?

sve se bojim kupiti nesto skupo tipa sad laptop od 6-7000kn i onda mi rike odmah iza grancije koja je obicno 1-3god ovisno o modelu i nema popravka jer su tak u servisu iznijeli zakljucak na osnovu zatvorenim očima...


@sick_boy

gle ovi koji su protiv tebe mislim na misljenje oni su sami bili/jos radili/rade u servisu i sad naravno da brane taj nacin "rada"


mislim nije mi jasno zake onda nisu citav laptop slozili onakvog kakav je bio ?

tak je bilo slucaj i kod moga frenda nosio je compaq laptop u ovlasteni servis vratili su mu napol sastavljenog i napol ispravnog falilo je šarava na sve strane izvana, tj. više je bilo rupi di idu šarafi nego koliko je samih šarafa bilo zašarafljeno tj. njemu su bili uklonili jedan kvar i iza njega se nizalo hrpu kvarova tipa nije radio vise floopy, cd-rom, i usb port ???

nakraju je odustao od toga da izvede taj problem na cisto kupio je drugi laptop drugog proizvođača jer mu je dopizdilo sto ako bude ga morao nositi u njihov servis taj novi laptop u slucaju kvara
DANCI je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 26.01.2009., 20:51   #63
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor sick_boy Pregled postova
Upravo tako - interesira me kako ovlašteni Lenovo (ili HP, Toshiba, Dell...) servisi rade u drugim državama? Mislim da ne rade ovako, ustvari sam poprilično siguran, jer sam na jednom stranom forumu pratio raspravu oko neispravnog MSI laptopa.
To sto si ti siguran, ne znaci i da si u pravu. Upravo obrnuto, niti jedan ovlasteni servis (IBM/Lenovo) u svijetu ne radi tako, sto je najgore, jako su dobro (i u detalje) definirani postupci u ovim slucajevima. BTW, procedure i zahtjevi su u svim zemljama isti i IBM/Lenovo to redovno kontrolira.

Citiraj:
Autor sick_boy Pregled postova
Zaključak: postoji jedan centralni servis koji servisira i elektroniku. Ostali ovlašteni servisi rade jednostavnije popravke (dakle, zamjenu komponenti, ukoliko dijagnoza pokaže da je otišao hdd, neka miniPCI kartica, kakav konektor...), ali dijagnostiku i servis matične ploče, ukoliko je kvar dovoljno mali da je to isplativo, obavlja centralni servis sa za to obučenim i certificiranim kadrom.
Zakljucak ti je - apsolutno netocan, nazalost. A usporedjivanje Lenova i MSI-je ima smisla koliko i usporedba, recimo, Renaulta i RR-a.

Citiraj:
Autor VuKi-Kuki Pregled postova
Iz čiste prakse prijatelju 70% njih.
Ako lika pošalju na tri dana godišnje "negdje na seminar" to ne znaći da je veći stručnjak od tebe!
Postoje striktne specifikacije tko i kako smije pristupiti otvaranju u ovlastenom servisu. Isto tako, postoje i specifikacije kad se servis smije zvati ovlastenim i u kojim uvjetima smije naruciti rezervne dijelove i dati jamstvo za popravak. Jedna od stvari je i potreban broj skolovanih certificiranih ljudi, medju ostalim (a detalja ima milijun).

Citiraj:
Autor VuKi-Kuki Pregled postova
Eto čovjek Vam piše kako je(kod nas), a vi opet po svome!
@syss :thumbup:
Pa, u biti, nije. E sad, to moze biti jednostavno pisanje po forumu, no ima par stvari koje sam duzan reci: ja sam IBM PC autoriziran od '94.-'95. (medju ostalim vendorima), bio sam voditelj par ovlastenih servisa i tocno znam kako stvari idu.

Isto tako, skolovao sam brdo ljudi, u gotovo svakom IBM partneru poznajem servisne ekipe, reci da ne znaju posao je malo glupo, ali niti jednom u opisu radnog mjesta nije ono sto biste vi htjeli i niti jednom radnom mjestu necete naci lemilicu, recimo.

Ja bih o opisu posla i procedure u ovom slucaju mogao napisati ovdje traktate, ali jedine dvije stvari koje me muce je ponuda kompletne dijagnostike (da se razumijemo, u 17 godina ovog posla jos nisam naletio na fizicku osobu koja bi to bila spremna platiti) i ovo cudjenje sa vijcima (jer ne znam tko bi, a kamoli ovlasteni servis, rastavljao i sastavlja na ovakav nacin). U bar 90% slucajeva osnovna dijagnostika se radi bez izvijaca.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 26.01.2009., 21:49   #64
sick_boy
Premium
Moj komp
 
sick_boy's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 680
Sorry Iggy, ali to onda nije dijagnostika. Ako se uređaj ne pali, reci mi kako je moguće otkriti uzrok bez odvijača?
__________________

iBase MI980VF-4700EQ Motherboard
Intel Core I7-4700EQ (2.4-3.4Ghz, 4 cores, 8 threads)
16GB DDR3L RAM 1600 MHz
250 GB Samsung 860 Evo mSATA SSD
1TB Seagate Barracuda 7200 2.5" HDD
ATI RX550 4GB
Kolink Satellite mATX Cube Case
Delta Electronics GPS-350EB-200 A ATX 350W PSU
Acer 27" 1440p 75Hz Freesync IPS monitor
Cherry MX Board 1.0 keyboard, brown switches
LOGITECH G305 Lightspeed mouse
Arch Linux/Win 10


Lenovo Idepad 5 pro:
AMD Ryzen 7 6800HS
16GB DDR5 RAM 5600 MHz
1TB Micron nVme HDD
16" 2160x1600 16:10 IPS Display
Windows 11


Fujitsu Esprimo:
Intel(R) Core(TM)2 Duo CPU E7500
4GB DDR2 RAM
WDC WD1600AAJS-0 160GB
Seagate ST4000DM000 4TB
openmediavault 4.1.17

Philips 55PUS7373/12 55" 4K HDR VA Direct LED TV
Toshiba 50" QLED 4K Dolby Vision/Dolby Atmos TV
TCL 40" FullHD TV
Maxell SB-3000 soundbar
Onkyo TX-SV444 AV Receiver
Pioneer BDP-160 BD player
Audio-Technica AT-LP2XGY gramofon
Mirage 290is bookshelf speakers
sick_boy je offline   Reply With Quote
Staro 26.01.2009., 21:56   #65
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor sick_boy Pregled postova
Sorry Iggy, ali to onda nije dijagnostika. Ako se uređaj ne pali, reci mi kako je moguće otkriti uzrok bez odvijača?
Koriste se MAPs-ovi, odnosno Symptom-to-FRU indeksi. S par osnovnih elemenata (ponasanje, poruke, simptomi, bipovi itd.) dodjes do dijagnoze, a zamisljeno je upravo zato da se ne narucuju bespotrebno rezervni dijelovi i nepotrebno ceka na servisnu dijagnostiku.

Mozes za svaki IBM/Lenovo produkt skinuti to kao dio HMS prirucnika. Za detaljnu dijagnostiku - n stotina kuna i cekanje na dolazak dijela iz servisa, procedura se komplicira ako se dio treba cekati s centralnog lagera u Europi.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 27.01.2009., 00:25   #66
DANCI
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: ZG
Postovi: 732
fino onda smo znaci zakljucili sljedece

ukratko poslije jamstva, ako mi se pokvari neki uređaj mogu se s time pozdraviti, sad bar znam da od servisa u slucaju kvara izvan jamstva nemam kaj traziti tj. da je tada "servis" nis koristi... banana sad bar znam da nema korisnicke podrske poslije jamstva
DANCI je offline   Reply With Quote
Staro 27.01.2009., 08:59   #67
A-V
Premium
 
A-V's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 293
Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
To sto si ti siguran, ne znaci i da si u pravu. Upravo obrnuto, niti jedan ovlasteni servis (IBM/Lenovo) u svijetu ne radi tako, sto je najgore, jako su dobro (i u detalje) definirani postupci u ovim slucajevima. BTW, procedure i zahtjevi su u svim zemljama isti i IBM/Lenovo to redovno kontrolira.



Zakljucak ti je - apsolutno netocan, nazalost. A usporedjivanje Lenova i MSI-je ima smisla koliko i usporedba, recimo, Renaulta i RR-a.



Postoje striktne specifikacije tko i kako smije pristupiti otvaranju u ovlastenom servisu. Isto tako, postoje i specifikacije kad se servis smije zvati ovlastenim i u kojim uvjetima smije naruciti rezervne dijelove i dati jamstvo za popravak. Jedna od stvari je i potreban broj skolovanih certificiranih ljudi, medju ostalim (a detalja ima milijun).



Pa, u biti, nije. E sad, to moze biti jednostavno pisanje po forumu, no ima par stvari koje sam duzan reci: ja sam IBM PC autoriziran od '94.-'95. (medju ostalim vendorima), bio sam voditelj par ovlastenih servisa i tocno znam kako stvari idu.

Isto tako, skolovao sam brdo ljudi, u gotovo svakom IBM partneru poznajem servisne ekipe, reci da ne znaju posao je malo glupo, ali niti jednom u opisu radnog mjesta nije ono sto biste vi htjeli i niti jednom radnom mjestu necete naci lemilicu, recimo.

Ja bih o opisu posla i procedure u ovom slucaju mogao napisati ovdje traktate, ali jedine dvije stvari koje me muce je ponuda kompletne dijagnostike (da se razumijemo, u 17 godina ovog posla jos nisam naletio na fizicku osobu koja bi to bila spremna platiti) i ovo cudjenje sa vijcima (jer ne znam tko bi, a kamoli ovlasteni servis, rastavljao i sastavlja na ovakav nacin). U bar 90% slucajeva osnovna dijagnostika se radi bez izvijaca.

Ako je stvarno tako (u što mi je još uvijek jako teško povjerovati) nije li onda u redu s time upoznati ljude koji nose svoje laptope na ''popravak'', a ne im mazati oči kako su oni napravili pravu dijagnostiku?!

Mislim da bi objašnjenje tipa odgovora koje sam napisao u prošlom postu (mogao si njega komentirati - tu vjerojatno nemaš što reći) bilo skroz ispravno tak da ljudi znaju na čemu su:

Citiraj:
Autor A-V Pregled postova
''Mi mislimo da je matična, al znate, nismo baš ni proučavali jer /nam se neda/je neisplativo/ne znamo/nemamo vremena/, pa vi sad vidite, možete platiti pravu dijagnostiku, platiti 3k za matičnu ili odnjeti lap nekome ko stvarno radi servis, mi ovdje samo onako odoka procjenjujemo što bi mogao biti kvar.''

A ne, onako stručno, i misleći da je pred njima osoba koja će progutati bilo šta jer joj ipak govori stručnjak, reći - ''Otišla je matična''.

Ja recimo poznajem ljude koji bi vjerojatno i platili tih 3000 Kn koje je on naveo kao potrebne(!) za popravak jer im je baš taj laptop glavno sredstvo za rad, mnogo vredniji od tih novaca. Jednostavno - ne kuže se, vjeruju ''dijagnostici'' servisa, i treba im laptop sa svim podacima ODMAH!
A-V je offline   Reply With Quote
Staro 27.01.2009., 09:08   #68
A-V
Premium
 
A-V's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 293
Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
... a zamisljeno je upravo zato da se ne narucuju bespotrebno rezervni dijelovi i nepotrebno ceka na servisnu dijagnostiku.
Meni se čini da se upravo zbog ovakvog postupka naručuju nepotrebni dijelovi (kao što se vidi iz slučaja iz ove teme).

Kako su oni mogli ''biti sigurni'' da je matična a ne npr. napajanje? Mislim da bi simptomi (u ovom slučaju jedan jedini - ne paljenje računala) bili skroz isti. A osim toga na kraju se ipak ispostavilo nešto sasvim treće. Sistem dijagnostike im je skroz sj***n i tek tako će može doći do problema/gubljenja vremena!
A-V je offline   Reply With Quote
Staro 27.01.2009., 11:04   #69
sick_boy
Premium
Moj komp
 
sick_boy's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 680
Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
Koriste se MAPs-ovi, odnosno Symptom-to-FRU indeksi. S par osnovnih elemenata (ponasanje, poruke, simptomi, bipovi itd.) dodjes do dijagnoze, a zamisljeno je upravo zato da se ne narucuju bespotrebno rezervni dijelovi i nepotrebno ceka na servisnu dijagnostiku.

Mozes za svaki IBM/Lenovo produkt skinuti to kao dio HMS prirucnika. Za detaljnu dijagnostiku - n stotina kuna i cekanje na dolazak dijela iz servisa, procedura se komplicira ako se dio treba cekati s centralnog lagera u Europi.
Nisu postojali nikakvi simptomi i nikakvi elementi za donošenje bilo kakve dijagnoze - pritiskom na power tipku nije se ništa dešavalo. Nema teorije da je dijagnoza bila moguća bez izvijača.

Poštena dijagnoza za n stotina kuna nije niti ponuđena kao opcija. Kao što rekoh - netko bi ju bio spreman platiti (ustvari, znam dosta ljudi koji bi bili spremni platiti dobru dijagnozu).

Servis jednostavno nije pošteno odradio svoj posao.

BTW, kolega mi kaže da su s vrata počeli vikati da je sigurno matična (još nije bio niti izvadio laptop iz torbe), ali su mu ipak rekli neka ostavi uređaj u servisu da oni to "detaljno" pregledaju.
__________________

iBase MI980VF-4700EQ Motherboard
Intel Core I7-4700EQ (2.4-3.4Ghz, 4 cores, 8 threads)
16GB DDR3L RAM 1600 MHz
250 GB Samsung 860 Evo mSATA SSD
1TB Seagate Barracuda 7200 2.5" HDD
ATI RX550 4GB
Kolink Satellite mATX Cube Case
Delta Electronics GPS-350EB-200 A ATX 350W PSU
Acer 27" 1440p 75Hz Freesync IPS monitor
Cherry MX Board 1.0 keyboard, brown switches
LOGITECH G305 Lightspeed mouse
Arch Linux/Win 10


Lenovo Idepad 5 pro:
AMD Ryzen 7 6800HS
16GB DDR5 RAM 5600 MHz
1TB Micron nVme HDD
16" 2160x1600 16:10 IPS Display
Windows 11


Fujitsu Esprimo:
Intel(R) Core(TM)2 Duo CPU E7500
4GB DDR2 RAM
WDC WD1600AAJS-0 160GB
Seagate ST4000DM000 4TB
openmediavault 4.1.17

Philips 55PUS7373/12 55" 4K HDR VA Direct LED TV
Toshiba 50" QLED 4K Dolby Vision/Dolby Atmos TV
TCL 40" FullHD TV
Maxell SB-3000 soundbar
Onkyo TX-SV444 AV Receiver
Pioneer BDP-160 BD player
Audio-Technica AT-LP2XGY gramofon
Mirage 290is bookshelf speakers
sick_boy je offline   Reply With Quote
Staro 27.01.2009., 11:17   #70
T0mB1ll
420
Moj komp
 
T0mB1ll's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: Le Molve
Postovi: 1,571
čitam sve ovo i mogu reć da bi ja bio nezadovoljan ovakvim postupkom..
ne radim u servisu al kad mene netko zove da mu komp ili paptop ne radi, prvo isprobam one postupke koje je dotični iz servisa naveo, ako ne odklonim kvar, otvaram kučište da vidim što se događa... kvarova ima svakakvih, od procurenih kondenzatora, skurenih proceva, grafičkih, pa do odkopčanih kabela.. itd.. ali ja to NEBI znao da ne otvorim kućište.. e sad, ako mogu odklonit kvar, riješim, ako ne (pod to spada nešt skureno) tek onda kažem trebate kupit to i to novo ili rabljeno, nije me briga.. ja vam nabavim, cifra ta i ta...
uglavnom, čemu onda taj naziv "SERVIS" ako oni donesu zaključak na principu "vidim da ne radi, sigurno je to".. možda u 50-60% slučajeva je TO, al eto, ipak nije svaki put, pa na kraju je to običan neki sitni mali problemčić... dalje, Vi iz (opet da kažem..) "SERVISA" kažete da ne lemite ništa, onda to nije servis, nego "zaprimaonica računala" ili neznam kako bi to drukčije naveo.. ipak, takav SERVIS bi trebao imat jednog ili par ljudi koji znaju nešto oko lemljenja i takvih kvarova, pa ako se nešto da popravit, popravi se, ako ne, tek onda ide nova matična... bar ja tako gledam na pojam SERVIS.. znači POPRAVAK, ne samo zamjena...
T0mB1ll je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 27.01.2009., 11:47   #71
BraBUS
Nervozni poštar
Moj komp
 
BraBUS's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2008
Lokacija: ZG
Postovi: 258
@sick_boy - nema svrhe da se žališ, nemaš kome - na žalost. niti ja ne vjerujem serviserima. vrlo lijeni i pohlepni ljudi. imao sam i ja s njima problema. samo gledaju gdje te mogu oštetiti. bar sam takav dojam dobio.

što se tice laptopa...
1.možda si ih doslovno shvatio kad su ti u startu rekli da maticna ne radi. serviserski instikt. inace koliko znam.. u mobisu-uvoznik za nokije.. imaju labos, gdje leme i šta vec.. tako da se cudim kako pc serviseri ne prakticiraju labose?
2. tvrtka je kriva što nije sve dijelove vratila na mjesta.- @serviseri- šta ste poceli i šarafe krast?!!
__________________
nVIDIA+INTEL=klasika
This message is hidden because Crash009 is on your ignore list.
BraBUS je offline   Reply With Quote
Staro 27.01.2009., 13:10   #72
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor DANCI Pregled postova
fino onda smo znaci zakljucili sljedece

ukratko poslije jamstva, ako mi se pokvari neki uređaj mogu se s time pozdraviti, sad bar znam da od servisa u slucaju kvara izvan jamstva nemam kaj traziti tj. da je tada "servis" nis koristi... banana sad bar znam da nema korisnicke podrske poslije jamstva
Ima, ako zelis platiti. Zato ja uvijek svima preporucujem da uzimaju opremu s tri godine jamstva.

Citiraj:
Autor A-V Pregled postova
Ako je stvarno tako (u što mi je još uvijek jako teško povjerovati) nije li onda u redu s time upoznati ljude koji nose svoje laptope na ''popravak'', a ne im mazati oči kako su oni napravili pravu dijagnostiku?!
Oni i jesu napravili sluzbenu dijagnostiku. Upoznati s cim? Da mu odrze predavanje na temu kako oni rade?

Citiraj:
Autor A-V Pregled postova
Mislim da bi objašnjenje tipa odgovora koje sam napisao u prošlom postu (mogao si njega komentirati - tu vjerojatno nemaš što reći) bilo skroz ispravno tak da ljudi znaju na čemu su:
Ne mislim odgovarati na svaki post jer ih ima previse (ionako sam vec previse napisao).
Da, misle da je to, prema opisu problema. I na kraju je bilo to.

Citiraj:
Autor A-V Pregled postova
Ja recimo poznajem ljude koji bi vjerojatno i platili tih 3000 Kn koje je on naveo kao potrebne(!) za popravak jer im je baš taj laptop glavno sredstvo za rad, mnogo vredniji od tih novaca. Jednostavno - ne kuže se, vjeruju ''dijagnostici'' servisa, i treba im laptop sa svim podacima ODMAH!
Odmah ionako ne bi bilo rijeseno, ako trebas opremu za posao kupis i odrzavanje s rokom popravka i odziva. Tad da li je 300 ili 3000 kn je potpuno nebitno.

Citiraj:
Autor A-V Pregled postova
Meni se čini da se upravo zbog ovakvog postupka naručuju nepotrebni dijelovi (kao što se vidi iz slučaja iz ove teme).

Kako su oni mogli ''biti sigurni'' da je matična a ne npr. napajanje? Mislim da bi simptomi (u ovom slučaju jedan jedini - ne paljenje računala) bili skroz isti. A osim toga na kraju se ipak ispostavilo nešto sasvim treće. Sistem dijagnostike im je skroz sj***n i tek tako će može doći do problema/gubljenja vremena!
Zato jer imaju drugacije simptome, a princip dijagnosticiranja je gotovo savrsen (preko 99% uspjesnosti) u zadnjih 20-tak godina. Zamisli ustedjenih sati i dijelova.

Citiraj:
Autor sick_boy Pregled postova
Nisu postojali nikakvi simptomi i nikakvi elementi za donošenje bilo kakve dijagnoze - pritiskom na power tipku nije se ništa dešavalo. Nema teorije da je dijagnoza bila moguća bez izvijača.

Poštena dijagnoza za n stotina kuna nije niti ponuđena kao opcija. Kao što rekoh - netko bi ju bio spreman platiti (ustvari, znam dosta ljudi koji bi bili spremni platiti dobru dijagnozu).

Servis jednostavno nije pošteno odradio svoj posao.

BTW, kolega mi kaže da su s vrata počeli vikati da je sigurno matična (još nije bio niti izvadio laptop iz torbe), ali su mu ipak rekli neka ostavi uređaj u servisu da oni to "detaljno" pregledaju.
I? Sto je krivo? Maticna bi bila i uzrok problemima s napajanjem (DC-DC).

Citiraj:
Autor T0mB1ll Pregled postova
čitam sve ovo i mogu reć da bi ja bio nezadovoljan ovakvim postupkom..
ne radim u servisu al kad mene netko zove da mu komp ili paptop ne radi, prvo isprobam one postupke koje je dotični iz servisa naveo, ako ne odklonim kvar, otvaram kučište da vidim što se događa... kvarova ima svakakvih, od procurenih kondenzatora, skurenih proceva, grafičkih, pa do odkopčanih kabela.. itd.. ali ja to NEBI znao da ne otvorim kućište.. e sad, ako mogu odklonit kvar, riješim, ako ne (pod to spada nešt skureno) tek onda kažem trebate kupit to i to novo ili rabljeno, nije me briga.. ja vam nabavim, cifra ta i ta...
Nema otvaranja kucista, lemljenja, kondenzatora i slicnih stvari - mijenja se ploca. Tocka.

Citiraj:
Autor T0mB1ll Pregled postova
uglavnom, čemu onda taj naziv "SERVIS" ako oni donesu zaključak na principu "vidim da ne radi, sigurno je to"..
Ovisi sto ti smatras servisom.

Citiraj:
Autor T0mB1ll Pregled postova
možda u 50-60% slučajeva je TO, al eto, ipak nije svaki put, pa na kraju je to običan neki sitni mali problemčić...
Statisticki, vise od 99% slucajeva je to to.

Citiraj:
Autor T0mB1ll Pregled postova
dalje, Vi iz (opet da kažem..) "SERVISA" kažete da ne lemite ništa, onda to nije servis, nego "zaprimaonica računala" ili neznam kako bi to drukčije naveo.. ipak, takav SERVIS bi trebao imat jednog ili par ljudi koji znaju nešto oko lemljenja i takvih kvarova, pa ako se nešto da popravit, popravi se, ako ne, tek onda ide nova matična... bar ja tako gledam na pojam SERVIS.. znači POPRAVAK, ne samo zamjena...
Zaboravi na to kod ovlastenih servisa. U tom slucaju nema jamstva proizvodjaca na dijelove i slicno. A tu korisnik ne moze birati.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 27.01.2009., 13:52   #73
A-V
Premium
 
A-V's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 293
Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
Oni i jesu napravili sluzbenu dijagnostiku. Upoznati s cim? Da mu odrze predavanje na temu kako oni rade?
Upoznati s time da njihova dijagnostika ne podrazumjeva otvaranje računala i stvarno identificiranje kvara, nego nešto tipa ''educated guess''. Mislim da bi im za to ''predavanje'' trebalo čitavih 5 sekundi.


Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
Da, misle da je to, prema opisu problema. I na kraju je bilo to.
Na kraju to nije bilo to - čovjek ima ispravan lap a nije po njihovom platio 3000 Kn.

Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
Odmah ionako ne bi bilo rijeseno, ako trebas opremu za posao kupis i odrzavanje s rokom popravka i odziva. Tad da li je 300 ili 3000 kn je potpuno nebitno.
To nije bio moj point. Koliko bi trajalo naručivanje matične i njena instalacija? A koliko je trajalo rješenje od kolege koji ga je popravio? I bez 3000 Kn...
Moj point je bio da bi netko platio 3000 Kn bez razmišljanja misleći da je to jedini ispravan put da dobije ispravan lap natrag, jer ipak, oni su ovalašteni servis. U ovom slučaju to je bio jedini neispravan put... i to još jako skup...


Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
Zato jer imaju drugacije simptome, a princip dijagnosticiranja je gotovo savrsen (preko 99% uspjesnosti) u zadnjih 20-tak godina. Zamisli ustedjenih sati i dijelova.
Koje hebene simptome?! Simptom je bio samo jedan - ne paljenje računala! Nemoj mi reći da taj simptom u 99% slučajeva znači kvar matične. Onda baš i nemaš toliko iskustva u servisima kao što mi se u početku činilo.
I da, kao što sam već rekao - ovako sigurno ne bi uštedili dio jer bi išla nova matična. A nekako mi se čini da promjena matične u laptopu nije baš brz posao, pa nema ni uštede vremena.


Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
I? Sto je krivo? Maticna bi bila i uzrok problemima s napajanjem (DC-DC).
Pa da, najbolje bi zapravo bilo da u ''servisu'' odmah promjene sve djelove jer je moguće da svaki od njih uzrokuje kvar na nekom drugom. To je najsigurniji put. Vanjsko plastično kučište može ostati. Za ekran nisam siguran - možda je i on uzrok kvara na napajanju...



Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
Nema otvaranja kucista, lemljenja, kondenzatora i slicnih stvari - mijenja se ploca. Tocka.
Još bih i prihvatio da se ništa ne lemi. Samo on nisu mogli znati da treba lemiti gledajući laptop izvana. Nisu ništa mogli znati zapravo. Osim da laptop neće upaliti kada pritisneš onaj dugmić na njemu...
A-V je offline   Reply With Quote
Staro 27.01.2009., 14:08   #74
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Ne da mi se po n-ti put pisati ispocetka, sve sam vec rekao.

Ako ti se to ne svidja, uzmi ili ostavi, jel'te.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 27.01.2009., 14:11   #75
sick_boy
Premium
Moj komp
 
sick_boy's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 680
Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
I? Sto je krivo? Maticna bi bila i uzrok problemima s napajanjem (DC-DC).
Aha, znači, ako se ne pali - uzrok je matična. Ne treba niti pogledati računalo. Ustvari, džaba ga je, uopće, nosio u servis. Pretpostavljam da IBM certificirani serviseri moraju puno učiti kako bi bili sposobni dijagnosticirati problem na ovaj način.
__________________

iBase MI980VF-4700EQ Motherboard
Intel Core I7-4700EQ (2.4-3.4Ghz, 4 cores, 8 threads)
16GB DDR3L RAM 1600 MHz
250 GB Samsung 860 Evo mSATA SSD
1TB Seagate Barracuda 7200 2.5" HDD
ATI RX550 4GB
Kolink Satellite mATX Cube Case
Delta Electronics GPS-350EB-200 A ATX 350W PSU
Acer 27" 1440p 75Hz Freesync IPS monitor
Cherry MX Board 1.0 keyboard, brown switches
LOGITECH G305 Lightspeed mouse
Arch Linux/Win 10


Lenovo Idepad 5 pro:
AMD Ryzen 7 6800HS
16GB DDR5 RAM 5600 MHz
1TB Micron nVme HDD
16" 2160x1600 16:10 IPS Display
Windows 11


Fujitsu Esprimo:
Intel(R) Core(TM)2 Duo CPU E7500
4GB DDR2 RAM
WDC WD1600AAJS-0 160GB
Seagate ST4000DM000 4TB
openmediavault 4.1.17

Philips 55PUS7373/12 55" 4K HDR VA Direct LED TV
Toshiba 50" QLED 4K Dolby Vision/Dolby Atmos TV
TCL 40" FullHD TV
Maxell SB-3000 soundbar
Onkyo TX-SV444 AV Receiver
Pioneer BDP-160 BD player
Audio-Technica AT-LP2XGY gramofon
Mirage 290is bookshelf speakers
sick_boy je offline   Reply With Quote
Staro 27.01.2009., 14:21   #76
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
Citiraj:
Autor BraBUS Pregled postova
niti ja ne vjerujem serviserima. vrlo lijeni i pohlepni ljudi. imao sam i ja s njima problema. samo gledaju gdje te mogu oštetiti. bar sam takav dojam dobio.
sa takvim stavom će ti svaka reklamacija sigurno biti riješena u razumnom roku.

ja znam brdo mozgom ograničenih korisnika, od kojih je dobar dio forumskih drkoša, dobar dio fer-ovaca i inih poznavaoca ničega, od susjedovog mali koji se kuži i da sad dalje ne nabrajam ciljane skupine.

uglavnom ima nas svakakvih bez obzira s koje strane pulta se nalazili.
syss je offline   Reply With Quote
Staro 27.01.2009., 14:27   #77
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor sick_boy Pregled postova
Aha, znači, ako se ne pali - uzrok je matična. Ne treba niti pogledati računalo. Ustvari, džaba ga je, uopće, nosio u servis. Pretpostavljam da IBM certificirani serviseri moraju puno učiti kako bi bili sposobni dijagnosticirati problem na ovaj način.
Naravno, oni su sve dijagnosticirali preko telefona. Cak nije trebalo ni preko telefona, telepatijom. Ali i to im je bilo dovoljno. To ti je posebna obuka, moras ici u Kinu za to.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 27.01.2009., 15:19   #78
VuKi-Kuki
Registered User
Moj komp
 
VuKi-Kuki's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: Osijek
Postovi: 24
Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
Naravno, oni su sve dijagnosticirali preko telefona. Cak nije trebalo ni preko telefona, telepatijom. Ali i to im je bilo dovoljno. To ti je posebna obuka, moras ici u Kinu za to.

Razumijemo te mi da ti se neda više mlatiti prazna slama!
Jer neki od toga tvoga žita neće kruha ispeći!
----------------------------------------------------------------------------
----------------------------------------------------------------------------
Svakako se svodi sve to na istinu da po pisanima pravilima servisa nebi trebali ni odvijača imati ili se varam!
__________________
WORM
VuKi-Kuki je offline   Reply With Quote
Staro 27.01.2009., 15:25   #79
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor VuKi-Kuki Pregled postova

Razumijemo te mi da ti se neda više mlatiti prazna slama!
Jer neki od toga tvoga žita neće kruha ispeći!
Sto mislis zasto sam davno otisao iz servisa?

Citiraj:
Autor VuKi-Kuki Pregled postova
Svakako se svodi sve to na istinu da po pisanima pravilima servisa nebi trebali ni odvijača imati ili se varam!
To trebaju.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 27.01.2009., 16:11   #80
Brown Acid
..dno
Moj komp
 
Brown Acid's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: Crikvenica
Postovi: 1,963
Citiraj:
Autor sick_boy Pregled postova
Zaključak: postoji jedan centralni servis koji servisira i elektroniku. Ostali ovlašteni servisi rade jednostavnije popravke (dakle, zamjenu komponenti, ukoliko dijagnoza pokaže da je otišao hdd, neka miniPCI kartica, kakav konektor...), ali dijagnostiku i servis matične ploče, ukoliko je kvar dovoljno mali da je to isplativo, obavlja centralni servis sa za to obučenim i certificiranim kadrom.
Znam da se kod nas HP PDA uređaji ne servisiraju, moj je bio poslan u nizozemsku(lako moguće da griješim zemlju) iz hrvatske na servis jer naši nisu bili obučeni za popravak istoimenog već samo za sitnice.
Brown Acid je offline   Reply With Quote
Staro 27.01.2009., 16:40   #81
sick_boy
Premium
Moj komp
 
sick_boy's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 680
Pa, iskreno, čak i da postoji mogućnost da se uređaj šalje van Hrvatske na pošteni servis, bilo bi bolje i jeftinije od 3000kn i zamjene matične ploče (ispravne, da nadodam). Dakle, ako nije isplativo imati jedan pošteni centralni servis u ovoj državi - neka ga šalju u Austriju, Njemačku, Nizozemsku... nije bitno. Sve je bolje od "odokativne" fail-safe dijagnoze sa zamjenom najskuplje komponente.

Sad će Iggy sa onim "to se ne isplati". E, jbg, moraš nekad i popušiti da bi zaradio na drugoj strani. Ako ništa drugo, takvo ponašanje bio bi dobar (i jeftin) marketing.
__________________

iBase MI980VF-4700EQ Motherboard
Intel Core I7-4700EQ (2.4-3.4Ghz, 4 cores, 8 threads)
16GB DDR3L RAM 1600 MHz
250 GB Samsung 860 Evo mSATA SSD
1TB Seagate Barracuda 7200 2.5" HDD
ATI RX550 4GB
Kolink Satellite mATX Cube Case
Delta Electronics GPS-350EB-200 A ATX 350W PSU
Acer 27" 1440p 75Hz Freesync IPS monitor
Cherry MX Board 1.0 keyboard, brown switches
LOGITECH G305 Lightspeed mouse
Arch Linux/Win 10


Lenovo Idepad 5 pro:
AMD Ryzen 7 6800HS
16GB DDR5 RAM 5600 MHz
1TB Micron nVme HDD
16" 2160x1600 16:10 IPS Display
Windows 11


Fujitsu Esprimo:
Intel(R) Core(TM)2 Duo CPU E7500
4GB DDR2 RAM
WDC WD1600AAJS-0 160GB
Seagate ST4000DM000 4TB
openmediavault 4.1.17

Philips 55PUS7373/12 55" 4K HDR VA Direct LED TV
Toshiba 50" QLED 4K Dolby Vision/Dolby Atmos TV
TCL 40" FullHD TV
Maxell SB-3000 soundbar
Onkyo TX-SV444 AV Receiver
Pioneer BDP-160 BD player
Audio-Technica AT-LP2XGY gramofon
Mirage 290is bookshelf speakers
sick_boy je offline   Reply With Quote
Staro 27.01.2009., 16:52   #82
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,544
Citiraj:
Autor sick_boy Pregled postova
Sad će Iggy sa onim "to se ne isplati". E, jbg, moraš nekad i popušiti da bi zaradio na drugoj strani. Ako ništa drugo, takvo ponašanje bio bi dobar (i jeftin) marketing.
Ili da jednostavno nastave ovako kako rade (po naputcima vendora) i svejedno imaju korisnika ko kenje. Makes you wonder...
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 27.01.2009., 17:00   #83
Brown Acid
..dno
Moj komp
 
Brown Acid's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: Crikvenica
Postovi: 1,963
..pa u biti rade onako kako im se najviše isplati, dok krajnji kupci kao i uvjek najgore prođu.
Brown Acid je offline   Reply With Quote
Staro 27.01.2009., 17:35   #84
BraBUS
Nervozni poštar
Moj komp
 
BraBUS's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2008
Lokacija: ZG
Postovi: 258
Citiraj:
Autor syss Pregled postova
sa takvim stavom će ti svaka reklamacija sigurno biti riješena u razumnom roku.

ja znam brdo mozgom ograničenih korisnika, od kojih je dobar dio forumskih drkoša, dobar dio fer-ovaca i inih poznavaoca ničega, od susjedovog mali koji se kuži i da sad dalje ne nabrajam ciljane skupine.

uglavnom ima nas svakakvih bez obzira s koje strane pulta se nalazili.

možda malo generaliziram.. no serviseri su si sami krivi što ostavljaju slicne dojmove ogranicenih gradjana hrvatske.
__________________
nVIDIA+INTEL=klasika
This message is hidden because Crash009 is on your ignore list.
BraBUS je offline   Reply With Quote
Staro 27.01.2009., 17:55   #85
Brown Acid
..dno
Moj komp
 
Brown Acid's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: Crikvenica
Postovi: 1,963
Citiraj:
Autor BraBUS Pregled postova
možda malo generaliziram.. no serviseri su si sami krivi što ostavljaju slicne dojmove ogranicenih gradjana hrvatske.
A kakav dojam može ostaviti osoba na minimalcu..
Brown Acid je offline   Reply With Quote
Staro 27.01.2009., 18:39   #86
Crash009
Banned
Moj komp
 
Crash009's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: Orahovica
Postovi: 7,361
Citiraj:
Autor Brown Acid Pregled postova
A kakav dojam može ostaviti osoba na minimalcu..


Cast iznimkama.
Crash009 je offline   Reply With Quote
Staro 27.01.2009., 18:42   #87
Paxton
Expert from the shadow
Moj komp
 
Paxton's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Sibinj
Postovi: 687
Cekajte malo, ako je tocno to sto iskusniji korisnici kazu, da li to takodjer znaci da korisnici mogu jednostavno svoje elektronicke komponente "spaljivati" unutar garancije i traziti nove? Jer nema provjere elektronike, vec sve ide sistemom eliminacije i "odoka" kako je neko napisao? hmmm cudi me kako vec nisu propali do sada, mislim da ima dovoljno elektronicki potkovanih korisnika koji oo mogu sprovest u djelo, bez da se ista i primjeti cak i kad bi se islo gledat, a kamoli ako se ne gleda, moze svaki glupan (bez uvrede) na taj nacin iskoristavat proizvodjace...
Mislim da je cijeli point ovog threada, sto mnogi ne vide to sto u servisu nisu napomenuli da nije izvrsena kompletna dijagnostika, i da je mogu oni uz odredjenu cijenu, ili da pokusa kod lokalnog elektronicara (jer bi eto mozda bas on nasao kvar koji se njima ne isplati popravljati...), a oni to nisu ucinili...
Paxton je offline   Reply With Quote
Staro 27.01.2009., 19:53   #88
mymoon
nautic expert
Moj komp
 
mymoon's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: Rijeka-Opatija, negdje između
Postovi: 1,383
Citiraj:
Autor Paxton Pregled postova
... da li to takodjer znaci da korisnici mogu jednostavno svoje elektronicke komponente "spaljivati" unutar garancije i traziti nove? Jer nema provjere elektronike, vec sve ide sistemom eliminacije i "odoka" kako je neko napisao?...
netočno. ako je popravak u garanciji, pomno se pregledava svaki element na ploči i traže bilo kakve isprike za nepriznavanje garancije.
meni su tako jednom pokušali odbiti reklamaciju radi spaljenog integrirca (mislim audio) pod objašnjenjem da je to nastalo mehaničkim oštećenjem.
za one koji neznaju, neki integrirani krugovi ( i tranzistori, diode, itd.) kada izgore napuknu, a nerijetko na njima ostane rupa.


on topic: servis je ponudio rješenje u sklopu svojih mogućnosti, znanja i obveza. točka.

vijci fale; o tome se da diskutirati. možda je jednostavno trebalo otići do servisa jer dijagnostičar kvara nije iste vratio (jer se čekalo da se stranka odluči na popravak ili povrat aparata), pa da ne treba ponovno rastavljati prijenosnik. možda su vijci jednostavno ostali na stolu. možda su u šumi.

to što je kvar bio banalan i servis nije to skužio i uzeo novce ide samo njima na štetu. i blablabla, sve je već rečeno, ima svakakvih sa obje strane pulta, kako i syss kaže.

samo da spomenem priču jednog prosječnog korisnika laptopa u americi, meni jako bliskog: frajer je greškom uspio u laptop gunuti konektor napajanja od printera. 30V umjesto 15V, karikiram. konektori su isti i može se to jako lako dogoditi svakome...
laptop je počeo dimiti kao dimna bomba, skoro se zapalio.
drugi dan je odnesen u servis, pod garancijom je bio. frend se nije hvalio svojom glupošću, ali je bio spreman potrošiti parsto dolara za popravak ako treba. međutim šok: odmah su mu se počeli ispričavati zbog neugodnosti i ponudili drugi laptop istih karakteristika jer nije bilo identičnog na lageru (naime naručen je poseban, custom model). znači, nude mu drugog bez da su dijagnosticirali kvar. frend je odbio jer je želio istog, a i poštenjačina je. istog dana nazove ga ekipa iz servisa na mobitel da mu jave da su konstatirali kvar, te da je matična ploča sigurno otišla (zamislite) te da nabavka druge traje iznimno dugo, nevjerovatnih 10-15 dana. još jednom ga pitaju da uzme drugog, što on opet (poštenjačina) odbija. na njegov upit koliko će ga popravak koštati, odgovaraju da neka ne brine o tome, reklamacija se priznaje. nakon 7 dana zovu ga opet iz servisa da dođe po svoj laptop, hvala i doviđenja.

to nećemo nikada dočekati kod nas. koliko god plaćali takvu uslugu unaprijed.
mymoon je offline   Reply With Quote
Staro 27.01.2009., 20:25   #89
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
Citiraj:
Autor Brown Acid Pregled postova
A kakav dojam može ostaviti osoba na minimalcu..
i sa 3k i sa 6k i sa 9k plaćom možeš biti identično govno od čovjeka, nema to veze s parama.
syss je offline   Reply With Quote
Staro 27.01.2009., 20:27   #90
VuKi-Kuki
Registered User
Moj komp
 
VuKi-Kuki's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: Osijek
Postovi: 24
Citiraj:
Autor mymoon Pregled postova

samo da spomenem priču jednog prosječnog korisnika laptopa u americi, meni jako bliskog: frajer je greškom uspio u laptop gunuti konektor napajanja od printera. 30V umjesto 15V, karikiram. konektori su isti i može se to jako lako dogoditi svakome...
laptop je počeo dimiti kao dimna bomba, skoro se zapalio.
drugi dan je odnesen u servis, pod garancijom je bio. frend se nije hvalio svojom glupošću, ali je bio spreman potrošiti parsto dolara za popravak ako treba. međutim šok: odmah su mu se počeli ispričavati zbog neugodnosti i ponudili drugi laptop istih karakteristika jer nije bilo identičnog na lageru (naime naručen je poseban, custom model). znači, nude mu drugog bez da su dijagnosticirali kvar. frend je odbio jer je želio istog, a i poštenjačina je. istog dana nazove ga ekipa iz servisa na mobitel da mu jave da su konstatirali kvar, te da je matična ploča sigurno otišla (zamislite) te da nabavka druge traje iznimno dugo, nevjerovatnih 10-15 dana. još jednom ga pitaju da uzme drugog, što on opet (poštenjačina) odbija. na njegov upit koliko će ga popravak koštati, odgovaraju da neka ne brine o tome, reklamacija se priznaje. nakon 7 dana zovu ga opet iz servisa da dođe po svoj laptop, hvala i doviđenja.
Uf-uf-uf ovako šta već spada u urbane legende i trebaju ti Mythbusters da bi se to dogodilo kod nas na dalekom Balkanu!


Sreća u ovoj cijeloj priči da dotični servis nije naplatio radni sat koji je kao sam čuo 98,00 kuna!
Koliko bi se tek onda pljuvalo po njima!

Ljudi božiji nisu servisi tu zbog nas malih korisnika nego zbog tvrtki koje kupuje velike količine informatičke robe od autoriziranih servisa. Mi im dođemo onako usput (bar kod nas).


Citiraj:
Autor syss Pregled postova
i sa 3k i sa 6k i sa 9k plaćom možeš biti identično govno od čovjeka, nema to veze s parama.
Nebi offtopic, ALI sasvim te drugačije gledaju ako si govno u radnom odjelu ili govno u odjelu od 6-7 tisuća kuna sa cipelama za 3kilje!!!
__________________
WORM

Zadnje izmijenjeno od: VuKi-Kuki. 27.01.2009. u 20:47.
VuKi-Kuki je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na