Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Periferija > Ostalo
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 25.12.2011., 20:00   #1
tigerija
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: May 2009
Lokacija: Koprivnica
Postovi: 253
Tablet za crtanje

Ima tko neke preporuke gdje i kakav tablet kupiti?
U svrhu crtanja po 3D modelima.

Preporučen mi je Wacom Bamboo za početak.
tigerija je offline   Reply With Quote
Staro 25.12.2011., 23:04   #2
bertone
Premium
Moj komp
 
bertone's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,016
Citiraj:
Autor tigerija Pregled postova
Ima tko neke preporuke gdje i kakav tablet kupiti?
U svrhu crtanja po 3D modelima.

Preporučen mi je Wacom Bamboo za početak.

Da li si nekad već radio s tabletom?,… jer ako nisi mislim da ti je bilo koji tablet za probati raditi bio ok,… jer Wacom, pa ni početni, nije jeftin,…

Naime, iako nikad nisam koristio Wacom Bamboo, koristim Wacom Intuos i prezadovoljan sam njime,… no prije nekih godinu i pol sam sinu kupio Genius WizardPen 5x4 (cca 250 kn) kako bih ga maknuo od Wacoma i mislim da kako si napisao: "U svrhu crtanja po 3D modelima" nemaš potrebu za osjetljivošću i kvalitetom Wacoma,… jedino što je loše kod jeftinih tableta (osim kvalitete plastike i eventualno dužine USB kabela) je to kaj se napajaju iz AAA baretije koja ide u "olovku" pa je ista teška, kod Wacoma toga nema,…


Wacom sad koliko znam možeš kupiti u Finderu (http://www.finder.hr/prodaja.cfm?kat_id=15),... ja sam svog kupio u mislim Birostroju ili Biroprometu na Horvačanskoj u Zagrebu (ne sjećam se više točno, davno je to bilo), ali mislim da oni tamo više ne posluju, a Giniusa sam kupio u IQ-u na Žitnjaku i mislim da su nekakvi početni modeli sad oko 250 kn (evo našao sam: http://www.zagria.hr/products/4343-genius-easypen-i405x-4x55-tablet.aspx) što minimalno 2-3 puta jeftinije od najjeftinijeg Bamboo-a

Zadnje izmijenjeno od: bertone. 25.12.2011. u 23:09.
bertone je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 26.12.2011., 10:39   #3
tigerija
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: May 2009
Lokacija: Koprivnica
Postovi: 253
Wacom Bamboo sam dobio savjet da su kao najbolji i da s njima nema problema kao sa s drugima. To mi je rekla jedna osoba koja se time bavi profesionalno već duže vrijeme.

Pogledat ću te linkove malo.

"a bamboo wacom is a good intermediate solution"

Da, nisam nikad radio sa tabletom. Treba mi za izradu textura za organske 3d modele. Za metalne i ostale hardsurface koristim Photoshop i ostale svari. Sa organskim to nije najbolji izbor.


Npr. ovaj dobar? Bamboo Pen & Touch

Zadnje izmijenjeno od: tigerija. 26.12.2011. u 10:48.
tigerija je offline   Reply With Quote
Staro 26.12.2011., 11:11   #4
bertone
Premium
Moj komp
 
bertone's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,016
Citiraj:
Autor tigerija Pregled postova
Wacom Bamboo sam dobio savjet da su kao najbolji i da s njima nema problema kao sa s drugima. To mi je rekla jedna osoba koja se time bavi profesionalno već duže vrijeme.

Pogledat ću te linkove malo.

"a bamboo wacom is a good intermediate solution"

Da, nisam nikad radio sa tabletom. Treba mi za izradu textura za organske 3d modele. Za metalne i ostale hardsurface koristim Photoshop i ostale svari. Sa organskim to nije najbolji izbor.


Npr. ovaj dobar? Bamboo Pen & Touch

Sa Wacomom sigurno nećeš pogriješiti, pogotovo ako će ti tablet nakon dva tri dana leći,… ja sam uz svoga dobio u kompletu i miša kojeg doduše rijetko koristim, a i masu puta za nekakve jednostavne radnje u samim windowsima, wordu ili firefoxu i ne posežem za mišem ako mi je olovka tableta nadohvat ruke (… a je ),…



… onu jeftiniju soluciju sam ti naveo samo kao primjer za probu ako nisi nikad radio s tabletom, no ako ti treba za profesionalni rad, onda ćeš wacoma otplatiti brzo,… i vjerojatno za par mjeseci kupiti još jednog iz pro klase
bertone je offline   Reply With Quote
Staro 26.12.2011., 12:02   #5
tigerija
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: May 2009
Lokacija: Koprivnica
Postovi: 253
Čujem da puni ne vole touch. Da uzmem radije bez touch? Koja je svrha toga?

Ljudi kažu da ima samo smeta.
tigerija je offline   Reply With Quote
Staro 26.12.2011., 13:55   #6
bertone
Premium
Moj komp
 
bertone's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,016
Citiraj:
Autor tigerija Pregled postova
Čujem da puni ne vole touch. Da uzmem radije bez touch? Koja je svrha toga?

Ljudi kažu da ima samo smeta.
S Bamboom nisam radio, moj Intuos opcije touch nema,... no pretpostavljam po opisu funkcije da se koristi slično kao touchpad na laptopa,... neko se navikne i koristi, neko ne,...
bertone je offline   Reply With Quote
Staro 26.12.2011., 14:32   #7
tigerija
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: May 2009
Lokacija: Koprivnica
Postovi: 253
Pričao sam sa kolegom koji koristi tablet. Jedini problem kod small jest da je to kao veličina ekrana. Dobro možeš si podesit.
Znači gornji lijevi kut na ekranu je gornji lijevi na tabletu.

Da je barem onako kao miš sa podlogom...

Medium su oko 2000kn. Uzet ću ovaj 500kn bamboo bez touch i bez 4 tipke na tabletu, pa to bude za početak valjda dobro.

Hvala na pomoći.
tigerija je offline   Reply With Quote
Staro 26.12.2011., 16:34   #8
bertone
Premium
Moj komp
 
bertone's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,016
Citiraj:
Autor tigerija Pregled postova
Pričao sam sa kolegom koji koristi tablet. Jedini problem kod small jest da je to kao veličina ekrana. Dobro možeš si podesit.
Znači gornji lijevi kut na ekranu je gornji lijevi na tabletu.

Da je barem onako kao miš sa podlogom...

Medium su oko 2000kn. Uzet ću ovaj 500kn bamboo bez touch i bez 4 tipke na tabletu, pa to bude za početak valjda dobro.

Hvala na pomoći.
Provjeri samo prije kupnje da li je omjer površine za rad (znači aktivna površina) jednaka ili približno jednaka omjeru stranica tvog monitora, ja sam u vrijeme kupovanja svog tableta imao crt monitor koji je radio na 1600x1200 pa sam i uzeo tablet s omjerom radne površine 4:3,... danas kad je večina lcd-a omjera 16:9 ili 16:10 traži u dučanu i tablet s takvim omjerom radne površine,... i sretno korištenje
bertone je offline   Reply With Quote
Staro 26.12.2011., 17:06   #9
tigerija
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: May 2009
Lokacija: Koprivnica
Postovi: 253
Ovo kanim uzeti: http://www.finder.hr/proizvodi.cfm?id=3827
Sad koji je omjer?

Moj monitor ima 1680x1050, 16:10 je to ja mislim. Jel je?
tigerija je offline   Reply With Quote
Staro 26.12.2011., 17:11   #10
bertone
Premium
Moj komp
 
bertone's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,016
Citiraj:
Autor tigerija Pregled postova
Ovo kanim uzeti: http://www.finder.hr/proizvodi.cfm?id=3827
Sad koji je omjer?

Moj monitor ima 1680x1050, 16:10 je to ja mislim. Jel je?
Je, monitor ti je 16:10, a po ovome http://www.wacom.eu/index2.asp?pid=294&spid=3 i tablet,...
bertone je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 26.12.2011., 17:24   #11
tigerija
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: May 2009
Lokacija: Koprivnica
Postovi: 253
Znači i Monitor i Tablet bi mi morao biti 16:10 po ovome? Jel ima ovog istog tableta u različitim dimenzijama?

Što ako je jedno 16:9 a drugo 16:10, jel to ima neke razlike? (Jer kanim možda uzeti jedan 24" monitor pa spojiti 22" + 24").

Posebno odgovori na oba pitanja.
tigerija je offline   Reply With Quote
Staro 26.12.2011., 23:08   #12
bertone
Premium
Moj komp
 
bertone's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,016
Citiraj:
Autor tigerija Pregled postova
Znači i Monitor i Tablet bi mi morao biti 16:10 po ovome? Jel ima ovog istog tableta u različitim dimenzijama?

Što ako je jedno 16:9 a drugo 16:10, jel to ima neke razlike? (Jer kanim možda uzeti jedan 24" monitor pa spojiti 22" + 24").

Posebno odgovori na oba pitanja.
Meni se znalo dogoditi da driver tableta ponekad poludi, odnosno kad dođem olovkom do recimo gornjeg desnog kuta radne površine na tabletu, kursor na monitoru dođe do nekih 5 cm prije gornjeg desnog kuta monitora,... jedino što je tad pomagalo je restart windowsa i nakon toga bi sve radilo ok,... to govorim za rezoluciju 22" LCD-a (1680x1050),... dok se na 21" CRT-u (1600x1200) to nikad nije događalo,... kopajući po stranim forumima ljudi su rekli da se to događa zbog razlike u omjeru stranica između monitora i radne površine na tabletu i da pomoći nema,...

Ovo za dva monitora, mislim kako se tablet ponaša na dva monitora doista ne znam jer nisam nikad probao iako sam jedno vrijeme imao spojena dva LCD-a na jednom kopu, ali mi je sekundarni služio samo za gledanje TV-a,...

Zadnje izmijenjeno od: bertone. 27.12.2011. u 00:10.
bertone je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na