Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Razno
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 24.08.2020., 10:19   #61
mann
Premium
 
mann's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,149
Ljudi, vi sa pausalnim obrtom, kako vodite knjigovodstvo? Dali treba knjigovodja? Ako treba knjigovodja koliko se mjesecno krecu cijene za pausalni obrt?

P.s. Jos nesto, imate li kakav jednostavan software za racune i slicno ili svaki put na word/excel?
mann je online   Reply With Quote
Staro 24.08.2020., 10:34   #62
TheEmpress
Premium
Moj komp
 
TheEmpress's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Sveta Nedelja
Postovi: 24
Moja sestra otvorila kozmetički salon prošle godine, isto paušalni obrt, ak se ne varam. Ima knjigovođu koja joj sve radi, žena je super. Sve riješava, kaj god ju pitaš zna, još joj sama predloži oko bilo čega kaj i kak je najpametnije napraviti. Mislim da je 300 kn mjesečno, preko knjigovodstvenog servisa di žena radi. Al inače mislim da je rekla da joj za vođenje knjiga i to, ne treba knjigovođa, al njoj je lakše da ju ima, radi svih tih poticaja kaj je uzimala, pa sad kak je bila zatvorena zbog korone pa je bilo prvo da nema pravo na naknadu pa je imala, tu joj je knjgovođa dost pomogla s papirima i zahtjevima. Ugl, ona je rekla da je njoj lakše da ju ima, eto. Oko računa nisam od pomoći, ona je uzela internet i telefon i fiskalnu u A1, pa prek nje sve radi.
__________________
“I think we can put our differences behind us. For science. You monster.”
TheEmpress je offline   Reply With Quote
Staro 24.08.2020., 10:39   #63
Elven
Premium
Moj komp
 
Elven's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,721
Citiraj:
Autor mann Pregled postova
Ljudi, vi sa pausalnim obrtom, kako vodite knjigovodstvo? Dali treba knjigovodja? Ako treba knjigovodja koliko se mjesecno krecu cijene za pausalni obrt?

P.s. Jos nesto, imate li kakav jednostavan software za racune i slicno ili svaki put na word/excel?
Excel od Plavog Ureda za paušalce ili ako nije bed plaćat 50kn mjesečno, Relago.hr.. .ima ih još, ja sam koristio Excel, sad Relago.

Citiraj:
Autor TheEmpress Pregled postova
Moja sestra otvorila kozmetički salon prošle godine, isto paušalni obrt, ak se ne varam. Ima knjigovođu koja joj sve radi, žena je super. Sve riješava, kaj god ju pitaš zna, još joj sama predloži oko bilo čega kaj i kak je najpametnije napraviti. Mislim da je 300 kn mjesečno, preko knjigovodstvenog servisa di žena radi. Al inače mislim da je rekla da joj za vođenje knjiga i to, ne treba knjigovođa, al njoj je lakše da ju ima, radi svih tih poticaja kaj je uzimala, pa sad kak je bila zatvorena zbog korone pa je bilo prvo da nema pravo na naknadu pa je imala, tu joj je knjgovođa dost pomogla s papirima i zahtjevima. Ugl, ona je rekla da je njoj lakše da ju ima, eto. Oko računa nisam od pomoći, ona je uzela internet i telefon i fiskalnu u A1, pa prek nje sve radi.
Yep upravo to. Nije neophodno imat knjigovođu, ali svakako je dobro i pomaže.
Elven je offline   Reply With Quote
Staro 24.08.2020., 10:46   #64
Libertus
Premium
Moj komp
 
Libertus's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2017
Lokacija: Ramura
Postovi: 2,479
Citiraj:
Autor ALiEN17 Pregled postova
Ljudi, mene zanima ista stvar. Kroz neki rok, razmišljam da otvorim ili svoj obrt ili j.d.o.o. Pružao bih intelektualne usluge, zakonske obveze svakog poslodavca. Što je bolje od to dvoje? Napominjem, za otvaranje navedenog, odnosno pružanje takvih usluga trebaju mi neka ovlaštenja od strane MUP-a i MRMS-a. Obzirom da bi polako posao uhodavao, a ne posvetio se odmah u startu 100% i živio sam od toga, bio bih i zaposlen na 8h, odnosno puno radno vrijeme kod svog matičnog poslodavca, a preostalu kvotu, one extra sate bi radio kod sebe... moram li biti zaposlen u svom obrtu ili j.d.o.o.? tj. pretpostavljam da mi to mora reći onaj koji mi daje uvjete za obavljanje tih poslova, a to su MRMS i MUP, jesam li u pravu ili se varam?
To se ti moraš odlučiti na temelju svojih procjena.

Paušalni obrt:
Do 300.000kn godišnjeg prihoda definitivno najbolja moguća opcija, najmanje poreza i troškova
Imaš fiksne troškove od (moja procjena) 1200-1800kn, bez obzira na prihod u tom mjesecu i moraš ih platiti.
Odgovaraš cjelokupnom imovinom.
Ne trebaš knjigovodstvo, ali ti je vjerojatno bolje imati ako imaš hrpu računa (kao gore navedeni frizerski salon).
Ne moraš biti zaposlen u njemu, ali moraš plaćati neke fiksne poreze na plaću, mislim da su nešto niži od slučaja kada si zaposlen.

d.o.o.:
Iznosi prihoda su neograničeni i ne odgovaraš svojom imovinom nego imovinom tvrtke. Ali ti je knjigovodstvo obavezno i ukupan porez do isplate na račun ti je cca 23-24% zavisno od prireza. Od sljedeće godine će biti nešto manji, cca 21-22%.
Ne moraš biti zaposlen u tvrtki, ali ukoliko nisi nigdje drugdje zaposlen moraš plaćati neki iznos poreza iz/na plaću, nisam siguran koliko. Ako si zaposlen negdje drugdje, onda ništa.

Između te dvije opcije imaš još obični obrt, te j.d.o.o. koji je neka okrljaštena verzija d.o.o. uz ograničenja, ali ne znam baš o njima nešto.
Libertus je offline   Reply With Quote
Staro 24.08.2020., 10:53   #65
mann
Premium
 
mann's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,149
Citiraj:
Autor Elven Pregled postova
Excel od Plavog Ureda za paušalce ili ako nije bed plaćat 50kn mjesečno, Relago.hr.. .ima ih još, ja sam koristio Excel, sad Relago.



Yep upravo to. Nije neophodno imat knjigovođu, ali svakako je dobro i pomaže.


P.s. Sad vidim da ima i neki free https://pausalist.com/, cak i izlega ok.
mann je online   Reply With Quote
Staro 24.08.2020., 11:26   #66
murina
Premium
Moj komp
 
murina's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: St
Postovi: 442
Citiraj:
Autor Libertus Pregled postova
To (SIxx) i je OIB njihov, tj. VAT broj.
Hvala!


Što se tiče knjigovodstva, za paušalni ću pokušati voditi sam, preko Excel tablice Plavog ureda. Računam da ću imati 2-3 računa mjesečno, pa ne bi trebalo biti preteško (iako mi birokracija nije jača strana )
__________________
murina je offline   Reply With Quote
Staro 24.08.2020., 12:46   #67
hash
Premium
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: zg
Postovi: 1,431
Baci oko i na PDF/sliku na dnu teksta ovdje.

https://solo.com.hr/blog/iako-niste-...i-pdv-broj/154
hash je offline   Reply With Quote
Staro 24.08.2020., 19:27   #68
fishkal
Premium
Moj komp
 
fishkal's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,110
Citiraj:
Autor mann Pregled postova
Ljudi, vi sa pausalnim obrtom, kako vodite knjigovodstvo? Dali treba knjigovodja? Ako treba knjigovodja koliko se mjesecno krecu cijene za pausalni obrt?

P.s. Jos nesto, imate li kakav jednostavan software za racune i slicno ili svaki put na word/excel?
Sam, vrlo jednostavno je voditi s Excelicom plavog ureda.

Al ja imam samo 2-3 fakture mjesečno
__________________
Gledam, čitam, kad ne znam pitam!
fishkal je offline   Reply With Quote
Staro 24.08.2020., 21:45   #69
Exy
Premium
Moj komp
 
Exy's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Zagreb, Črnomerec
Postovi: 1,981
Citiraj:
Autor ALiEN17 Pregled postova
Ljudi, mene zanima ista stvar. Kroz neki rok, razmišljam da otvorim ili svoj obrt ili j.d.o.o. Pružao bih intelektualne usluge, zakonske obveze svakog poslodavca. Što je bolje od to dvoje? Napominjem, za otvaranje navedenog, odnosno pružanje takvih usluga trebaju mi neka ovlaštenja od strane MUP-a i MRMS-a. Obzirom da bi polako posao uhodavao, a ne posvetio se odmah u startu 100% i živio sam od toga, bio bih i zaposlen na 8h, odnosno puno radno vrijeme kod svog matičnog poslodavca, a preostalu kvotu, one extra sate bi radio kod sebe... moram li biti zaposlen u svom obrtu ili j.d.o.o.? tj. pretpostavljam da mi to mora reći onaj koji mi daje uvjete za obavljanje tih poslova, a to su MRMS i MUP, jesam li u pravu ili se varam?

Za početak je puno jednostavnije otvoriti obrt sa paušalnim načinom oporezivanja. Što se tiče zaposlenja, ako si prijavljen kod poslodavca na 8h onda ne možeš ni teoretski biti zaposlen u svojoj firmi/obrtu jer se ne smije raditi više od 8h na dan


Pošto bi se bavio pružanjem specijalnih usluga za koje trebaš dopuštenje MUP-a i sl. se svakako prije informiraj jer može biti da traže da u firmi/obrtu sa ovlaštenjem bude zaposlena na puno radno vrijeme osoba sa određenim obrazovanjem/licencama itd. Znači generalno nije potrebno, ali lako moguće da imaš specijalan slučaj.


P.S. plavi ured je odlično mjesto za obrtaše paušaliste i po meni knjigovodstvo za tako nešto zbilja nije potrebno.
Exy je online   Reply With Quote
Staro 25.08.2020., 12:44   #70
KillerLoop2807
motion graphics freak
Moj komp
 
KillerLoop2807's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2010
Lokacija: Kutina
Postovi: 175
Citiraj:
Autor murina Pregled postova
Hvala!


Što se tiče knjigovodstva, za paušalni ću pokušati voditi sam, preko Excel tablice Plavog ureda. Računam da ću imati 2-3 računa mjesečno, pa ne bi trebalo biti preteško (iako mi birokracija nije jača strana )
Pazi da IDUĆI mjesec nakon naplate tog računa predaš Zbirnu prijavu i PDV obrazac preko e-Porezne, a za to ti treba tvoj PDV ID broj koji izvadiš u poreznoj.

BTW to moraš predavati svaki put kada naplatiš račun iz EU, ali predaješ idući mjesec do 20. u mjesecu.
KillerLoop2807 je offline   Reply With Quote
Staro 28.08.2020., 11:45   #71
murina
Premium
Moj komp
 
murina's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: St
Postovi: 442
Hvala svima na info!
__________________
murina je offline   Reply With Quote
Staro 28.08.2020., 11:52   #72
AiM
Premium
 
Datum registracije: Jul 2006
Lokacija: Croatia
Postovi: 355
Imaš izbor ili obrt ili doo. J.d.o.o će te u konačnici koštati više od d.o.o-a ako se misliš ozbiljno time bavite u budućnosti

Citiraj:
Autor Exy Pregled postova
Za početak je puno jednostavnije otvoriti obrt sa paušalnim načinom oporezivanja. Što se tiče zaposlenja, ako si prijavljen kod poslodavca na 8h onda ne možeš ni teoretski biti zaposlen u svojoj firmi/obrtu jer se ne smije raditi više od 8h na dan


Pošto bi se bavio pružanjem specijalnih usluga za koje trebaš dopuštenje MUP-a i sl. se svakako prije informiraj jer može biti da traže da u firmi/obrtu sa ovlaštenjem bude zaposlena na puno radno vrijeme osoba sa određenim obrazovanjem/licencama itd. Znači generalno nije potrebno, ali lako moguće da imaš specijalan slučaj.


P.S. plavi ured je odlično mjesto za obrtaše paušaliste i po meni knjigovodstvo za tako nešto zbilja nije potrebno.
Još jedno od naših genijalnih pravila i paradoksa. Doo može imati 0 zaposlenih, a direktoru/vlasniku nitko ne brani da radi koliko hoće. U konačnici si isplaćuje dobit, a ne plaću.
AiM je offline   Reply With Quote
Staro 28.08.2020., 18:45   #73
Forace
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: Petrinja
Postovi: 1,604
Nisam siguran da je isplata dobiti isplativija od plaće ?
Jel u toj "konfiguraciji", moš imat službeni auto u privatne svrhe ... šta je sa putnima ... ?
Šta ti to vrijedi ako taj isti direktor nije negdje drugdje zaposlen ?
Forace je offline   Reply With Quote
Staro 28.08.2020., 19:04   #74
Libertus
Premium
Moj komp
 
Libertus's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2017
Lokacija: Ramura
Postovi: 2,479
Citiraj:
Autor Forace Pregled postova
Nisam siguran da je isplata dobiti isplativija od plaće ?
Jel u toj "konfiguraciji", moš imat službeni auto u privatne svrhe ... šta je sa putnima ... ?
Šta ti to vrijedi ako taj isti direktor nije negdje drugdje zaposlen ?
Porez na dobit (12% za d.o.o. tvrtke do 7,5 miliona kn prihoda) + porez na dohodak i prirez (12% + 0-18% zavisno gdje živiš) ispadne cca 24% poreza ukupno.
Marić najavljuje smanjenje poreza na dobit i dohodak na 10%, tako da će to od sljedeće godine biti cca 20% za isplatu dobiti na račun, što je vrlo dobro.

Ako si ideš isplatiti plaću, zavisi od raznih faktora kao visina plaće, osobni odbitak i prirez, ali zna biti i porez cca 50%. Znači pola tebi, pola državi.

Firma može kupiti osobni auto i dati na korištenje djelatniku, ali trebala bi po zakonu obračunati plaću u naravi u nekom iznosu. Isto tako na osobne aute može se koristiti samo 50% odbitka pretporeza i idu 50% u trošak.

Do 300.000kn prihoda nemate što razmišljati, paušalni obrt je majka svega. Pare na vašem računu, knjigovodstvo minimalno ili nepostojeće, troškovi mali i fiksni. Jedino ako radite za samo jednu tvrtku, porezna može to tumačiti kao prikriveno zapošljavanje, i lupiti vam porez kao da ste plaću primali.
Libertus je offline   Reply With Quote
Staro 28.08.2020., 23:01   #75
Exy
Premium
Moj komp
 
Exy's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Zagreb, Črnomerec
Postovi: 1,981
Citiraj:
Autor AiM Pregled postova
Još jedno od naših genijalnih pravila i paradoksa. Doo može imati 0 zaposlenih, a direktoru/vlasniku nitko ne brani da radi koliko hoće. U konačnici si isplaćuje dobit, a ne plaću.

Doo može imati 0 zaposlenih, ali njegov direktor mora biti prijavljen na punu plaću, ne nužno u svom doo-u. Najopasnije je biti direktor u doo/jdoo i ne biti prijavljen na plaću, u tom slučaju direktoru kao privatnoj osobi stižu uplatnice za porez/doprinose od strane porezne uprave na vrlo visoku osnovicu.


Što se plaće tiče, uvijek je zgodno vidjeti koliko plaća zapravo dođe, ljudi se uglavnom drže neto-a kao da ostatak ne postoji.


https://www.rrif.hr/wct_index.php?ru...granicenje=bez


Za primjer, neto od 12.000 kn dođe isplatitelja 22.000
Exy je online   Reply With Quote
Staro 28.08.2020., 23:10   #76
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,930
Citiraj:
Autor Libertus Pregled postova
Jedino ako radite za samo jednu tvrtku, porezna može to tumačiti kao prikriveno zapošljavanje, i lupiti vam porez kao da ste plaću primali.
Znaš li neki primjer gdje se to konkretno dogodilo? Čitao sam o tome kako to recimo rade u Nemačkoj, gdje ima par desetaka parametara na temelju kojih se utvrđuje radiš li "prikriveno"

- barem 1/6 prihoda od nekog drugog subjekta
- korištenje vlastite opreme
- slobodno radno vrijeme
- radno mjesto koje nije u prostoru poslodavca
- i još koješta drugog čega se baš ne mogu sada sjetit nakon nekoliko piva
mkey je offline   Reply With Quote
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na