Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Periferija > Monitori, tipkovnice i miševi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 21.02.2010., 05:06   #271
ShebY
Premium
Moj komp
 
ShebY's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Velika / Osijek
Postovi: 1,441
Svaki monitor je katastrofa gledat u mraku, osobno meni čak i na par minuta samo. Zato ja uvijek ima upaljeno neko malo svijetlo prigušeno, najčešće stolna lamap okrenuta prema zidu.

Inače pratim ovu temu i teme preporuke za kupnju lcd-a i još uvjek me strah kupit jedan, bojim se da bih pogriješio čak i da idem na neke od jeftinijih sa IPS matricom gdje god pogledam imaju neke cake, nešto fali ili imaju neke manu...
Usput jedno pitanje svi pričaju o kalibraciji to je podešavanje količine boje te kontrasta i svjetline? Što je točno hardverska kalibracija? Kako bez tog namještate po oku???
__________________

ShebY je offline   Reply With Quote
Staro 21.02.2010., 10:57   #272
Wolverine
Moderator
Moj komp
 
Wolverine's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Vancouver, BC // Zabreg, Maximir
Postovi: 12,411
Citiraj:
Autor ShebY Pregled postova
Svaki monitor je katastrofa gledat u mraku, osobno meni čak i na par minuta samo. Zato ja uvijek ima upaljeno neko malo svijetlo prigušeno, najčešće stolna lamap okrenuta prema zidu.

Inače pratim ovu temu i teme preporuke za kupnju lcd-a i još uvjek me strah kupit jedan, bojim se da bih pogriješio čak i da idem na neke od jeftinijih sa IPS matricom gdje god pogledam imaju neke cake, nešto fali ili imaju neke manu...
Usput jedno pitanje svi pričaju o kalibraciji to je podešavanje količine boje te kontrasta i svjetline? Što je točno hardverska kalibracija? Kako bez tog namještate po oku???

Nemaš se nikakovg razloga bojat uzet LCD. Na velikoj većiti ''cake'' nećeš ni skužit ako ne znaš gdje ih tražiti. No opet ako znaš gdje ih tražiti onda odeš u dučan i tražiš da se LCD isproba. Sve je to Visage već pisao po nekoliko puta no neki nikako da to shvate.

Sad ste imali na našem tržnjeku Lenovo L220x za male pare.


Što se kalibracije tiče

Citiraj:
Autor MadBoY Pregled postova
Daj procitaj jos jednom sta si napiaso. Pa normalno da neces staviti iste brojeve na toj skali od 1-100 na svim monitorima koje usporedjujes.

Usporedba boje, crne, brightness, kontrast, gamma jedino ima smisla ako se monitori pravilno kalibriraju sa kolorimetrom. A sad koji ce brojevi bit za koje postavke na svakom od monitora uopce nije bitno. Hoce li to na LG-u bit 20 a na Samsungu 55 nema nikakve veze.
Citiraj:
Autor Wolverine Pregled postova
Ne samo to, već ponekad na istim modelima iste postavke mogu rezultirati različitim prikazom.
Naravno problem je kaj su kalibratori dosta skupe igračke
Primjerice ovak na brzinu sam kod nas našao samo ovaj

Uvijek ostaje ono namještanje ''od oka'', no na nekim modelima to gotovo pa nije moguće zbog silne količine opcija.
__________________
''Of all the things I've lost I miss my mind the most''
Mark Twain




Intel Core i5 2520
8GB DDR3 Patriot
Intel HD3000
256GB LiteOn LMH-256V2M mSATA
NEC USB 3.0 ExpressCard
14" 1366x768
Windows 10 Pro x64



Asus P6T SE w/P6T WS Pro BIOS mod
Intel Xeon X5650 @ 4,0 GHz + TT Frio OCK
4x 2GB Mushkin SilverLine Stiletto 1600
Gigabyte GTX 560Ti
Kingston V300 120GB + 640GB WD AAKS + 1TB WD EARS + 2,5'' Hitachi 500GB
DVD-RW LiteOn SATA
Corsair HX520
TT Chaser MK-1
Philips 200WP7ES / LG 32LG6000 Scarlet
Samsung ML-2160 / CL I-Trigue 5600
Logitech MX3200
Windows 10 Pro x64



Intel DP67BG
Intel G1610
2x 2GB Kingston HyperX Limited Edition 1600 MHz
Hitachi 250GB
VTX3D HD6670
DVD-RW Asus SATA
FSP 350 PNF
CoolerMaster Cavalier
ViewSonic VX922
Win7 x64 SP1


Wolverine je online   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 21.02.2010., 14:59   #273
darkijas
Premium
Moj komp
 
darkijas's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2006
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,791
Evo ja se riješio i lcd tv-a. Igrarija sa 240pw9es i 26lu5000 me stajala lijepih soma kuna.


Nadam se da nešto slično neću uskoro ponoviti (osim ako se iznenada nepojavi kakva kombinacija 24-26" 100hz i led pozadinsko osvijetljenje)
a do tada..

Zadnje izmijenjeno od: darkijas. 21.02.2010. u 15:51.
darkijas je offline   Reply With Quote
Staro 21.02.2010., 15:11   #274
stuc
Banned
 
stuc's Avatar
 
Datum registracije: May 2005
Lokacija: Online
Postovi: 2,402
Evo zamjenske mrcine, trenutni setup



Mjesta na stolu ko u priči
stuc je offline   Reply With Quote
Staro 21.02.2010., 15:59   #275
darkijas
Premium
Moj komp
 
darkijas's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2006
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,791
stuc fotka iz tvog predhodnog posta pomalo djeluje kao da je slikano u radnoj sobi mad max-a
Upsput ak ti treba, mogu ti poklonit ovog samsunga 17" sa slike
darkijas je offline   Reply With Quote
Staro 21.02.2010., 17:07   #276
quantum112
Premium
Moj komp
 
quantum112's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: .
Postovi: 88
Kako te služi ta Belinea? Koliko je to incha? Imao sam 15" Belineu 10 20 10 jako dugo, služila me izvrsno i nije izgubila ništa vidljivo na kvaliteti slike tokom godina, izrazito dugotrajni i kvalitetni monitori. Da joj nije stand pukao tokom preseljenja i sad bi se negdje našlo mjesta za nju. Još uvijek imam manual u ormaru, 0.28 dot pitch i shadow mask, hah. To sad izgleda tako bijedno i malo pored ovih većih monitora, ali onda se nije znalo za bolje
quantum112 je offline   Reply With Quote
Staro 21.02.2010., 17:10   #277
thedream
Banned
Moj komp
 
thedream's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: Zagreb ( Šibenik )
Postovi: 5,456
Znalo se ali nisi imao para. Nemam pretjerano mišljenje o tim monitorima,u to vrijeme sam ganjao ADi,pogotovo Trinitron modele kasnije,jako lijepi monitori.

http://www.tomshardware.com/reviews/...on,440-18.html

Meni osobno the monitor u to doba. Svakako vrijedi potražiti i ostale sa ove liste..makar sumnjam nekako,da će se baš u dobrom stanju naći

http://www.tomshardware.com/reviews/...on,440-22.html
thedream je offline   Reply With Quote
Staro 21.02.2010., 17:14   #278
quantum112
Premium
Moj komp
 
quantum112's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: .
Postovi: 88
Bio mi je dovoljno dobar a i malo tko je imao većeg (govorimo o monitoru naravno ), pod nije znalo sam mislio "ja nisam znao" - ako tako bolje odgovara Nekad su kriteriji bili puno niži nego danas...
quantum112 je offline   Reply With Quote
Staro 21.02.2010., 17:18   #279
thedream
Banned
Moj komp
 
thedream's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: Zagreb ( Šibenik )
Postovi: 5,456
Ne znam,ja sam se probudio,tako reći,sa 17 inča,odmah ADi 5P+ model,tako da sam imao najveći u kvartu,još 1996/1997g. Čini mi se čak da sam ga na Infu sa tatom zakapario,šta je to bilo,janje se ispeklo odmah,igrat ćemo Carmageddon na 17tici .

http://pc.pcpress.rs/arhiva/49/slike/monitori/adi17.jpg

Vrlo vrlo popularne kante u to doba.

Prije toga sam uglavnom posvudario na 14 i 15 Philips modelima,ili lošijim CTX-evima.
thedream je offline   Reply With Quote
Staro 21.02.2010., 20:57   #280
stuc
Banned
 
stuc's Avatar
 
Datum registracije: May 2005
Lokacija: Online
Postovi: 2,402
Citiraj:
Autor darkijas Pregled postova
stuc fotka iz tvog predhodnog posta pomalo djeluje kao da je slikano u radnoj sobi mad max-a
Upsput ak ti treba, mogu ti poklonit ovog samsunga 17" sa slike
Sad se prisjećam 99-te, sve isto samo sam imao još manje kućište a i deck se sad fino uklapa

Citiraj:
Autor quantum112 Pregled postova
Kako te služi ta Belinea? Koliko je to incha? Imao sam 15" Belineu 10 20 10 jako dugo, služila me izvrsno i nije izgubila ništa vidljivo na kvaliteti slike tokom godina, izrazito dugotrajni i kvalitetni monitori. Da joj nije stand pukao tokom preseljenja i sad bi se negdje našlo mjesta za nju. Još uvijek imam manual u ormaru, 0.28 dot pitch i shadow mask, hah. To sad izgleda tako bijedno i malo pored ovih većih monitora, ali onda se nije znalo za bolje
Da, to je ta Belinea 10 20 10, radi ko zmaj. Inače je koristim za gledanje tv-a i slika je turbo dobra. Reza 800 x 600 @85Hz, gledam sad sa 50-60cm i vidim sve normalno čitat, jedino što mjesta nemam a i net se promjenio, povećali stranice pa moram mrdat svako malo ljevo-desno. Baš sam probao sa everestom danas pogledat testove za fokus i nevjerojatno da je i u ćoškovima sve čitljivo.

Dobra je, dobra.., a dobio je đabe prije 2-3 godine kad sam servisiro jedan komp. Kaže čovjek nosi to ako trebaš, smeta mi u ormaru. Kad sam je prvi put upalio i vidio koja dobra slika - to u prodaju nikad. Dobro dođe nekad i kao servisni monitor.

Danas sam obilazio sve prijatelje koji imaju lcd-ove i nema šanse da kupim bilo koji, ajd 1440 x 900 još i može proći ali onda grafičku bi moro mjenjat.., gledam dosta filmova i to je meni "masna" slika da ga hebeš. Ako mi ne poprave monitor opet kupujem crt 22 pa makar i 1k kuna dao za njega, sam da je u dobrom stanju.
stuc je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 21.02.2010., 22:08   #281
quantum112
Premium
Moj komp
 
quantum112's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: .
Postovi: 88
Daj nabaci koju sliku ekrana ako nije problem, na onoj gore sve bliješti, da se malo prisjetim

Lijepo je vidjeti istomišljenike u ovoj temi. Ipak, kao što vidim i sam u ovih mjesec dana kako tražim pošteni monitor, ima ih svakavih i po svakavim cijenama samo ne poštenih, većinom su to kojekakvi Samsungi 17" iz niže klase itd., i to je više manje sve što se nudi po forumima, oglasnicima. U zadnjih par godina je bilo par jako interesantnih ponuda, ali gdje sam ja bio onda, a logično je zaključiti da će ih s vremenom biti sve manje. Ili riknu, ili ih ljudi zadrže, ali da ih je manje - je. Tako da se nadaj da ti monitor i dalje ostane u funkciji jer dostojnu zamjenu nije lako naći. Enivej, novosti o mom slučaju sredinom tjedna. Do onda...
quantum112 je offline   Reply With Quote
Staro 21.02.2010., 23:14   #282
Visage
8-bit Gen.
Moj komp
 
Visage's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Giethoorn - ZG
Postovi: 3,104
Citiraj:
Autor thedream Pregled postova
EDIT : Evo jedan majušni od danas,nikad čuo za proizvođača.http://www.njuskalo.hr/crt-monitori/...m-oglas-967774
Uredski Shadow-lija iz Samsung distrikta. DE/FR/UK, pred sami kraj masovne prodaje CRT-a, Samsung je doslovno oblacio more slicnih imena. Samsung je tada carovao kao donator ekrana.

Citiraj:
Autor stuc Pregled postova
ako netko ima bilo kakve veze sa tim tipom ( Zdravkom ) i može pomoć nek se javi na PM
Ne treba ti nikakva pomoc. On je lako dostupan u linku koji sam ti dao. Eventualno za potvrdu tvom serviseru, ali ne vjerujem da se to nece moci kod domaceg srediti. Svejedno, na PM sam ti ostavio njegov GSM. Ujutro do 9h najbolje zvati.

Citiraj:
Autor stuc Pregled postova
Užas, zbilja nisam pametan koji monitor uzet ako se ovaj ne popravi, muke isusove.........
Pa imamo u podforumu zbilja provjerenih i na zadovoljstvo vlasnika dobrih LCD-a. Pocevsi od Dell 22-ke pa nadalje. Zbilja se ne trebas time zamarati. Dapache, bas bi ti lijepo legao takav Dell i sredjeni Philips natrag na stol. Onda ce tek nastupiti uzitak u Stucovoj sobi

----
Mali OT na tragu teme

Vezano za zracenje/emisije i slicne price, pa valjda smo 5x puta o tome detaljno raspisivali prije koju godinu. Mene puno vise brine militantno usvajanje, odnosno bacanje kojekavih "starih" nacina zbog nejasnih EU normativa/naredbi. Recimo "sparne" zarulje i cinjenica da u HR uopce ne postoji nikakva strategija odlaganje proklete zive koje se nalazi u tim "zdravim" zaruljama. A situacija nije blistava ni vani zbog kolicine koja ce sad nakon zabrane dominirati neko vrijeme. Nije za ovu temu jer bi trebao potkrijepiti linkovima i radovima za sto bas i nisam zagrijan. Ali jos u 60-tima su prokazali na "depresivan" ucinak takvog svjetla na pojedince uredima. Kao pred derivati danasnjih šparuša. Vec samo dulji pogled u takvu zarulju me deprimira i bez toniranja u pokrovu neke lampe - nema sanse da bi mogao tu svjetlost podnjeti oko sebe. Zamjena postoji, ali nije povoljna, no buduci da i biljkama bolje pase, onda nemam neku dilemu zasto mi se gade šparne.

Citiraj:
Autor quantum112 Pregled postova
Enivej, novosti o mom slučaju sredinom tjedna. Do onda...
Znaci Eizotu se nadamo u temi
Visage je offline   Reply With Quote
Staro 21.02.2010., 23:32   #283
morph
*
 
morph's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2005
Lokacija: zg
Postovi: 1,530
Citiraj:
Autor ShebY Pregled postova
Svaki monitor je katastrofa gledat u mraku, osobno meni čak i na par minuta samo. Zato ja uvijek ima upaljeno neko malo svijetlo prigušeno, najčešće stolna lamap okrenuta prema zidu.

Inače pratim ovu temu i teme preporuke za kupnju lcd-a i još uvjek me strah kupit jedan, bojim se da bih pogriješio čak i da idem na neke od jeftinijih sa IPS matricom gdje god pogledam imaju neke cake, nešto fali ili imaju neke manu...
Prije nesto vise od 2 godine kupovao sam monitor. I isto sam bio nesiguran sto uzeti jer je bilo 100 razlicitih razmisljanja, nedostataka, felera itd.

Neka od njih: 24'' je previse i morat cu micati glavu lijevo desno cijelo vrijeme, ghosting koji je proizlazio iz raznoraznih testova zbog cega monitor nije dobar za igre, lagani backlight bleeding, past ce im cijena za mjesec/dva/pola godine/godinu, za godinu dana ce doci OLED pa ce LCDi biti za otpis, prevelika rezolucija - trebat ce zvijer od graficke za to pokrenuti itd.

Nakon 2 godine koristenja - 24'' je sasvim dobra velicina, ghosting ne vidim i monitor je savrseno dobar za igre, backlight bleeding ne vidim, cijena im (non TN 24'') je pala tek nedavno, a konkretno Dellovom nasljedniku mog monitora nije pala puno, od OLEDa niti O, igre jos i danas sasvim fino guram na 3870 koju sam kupio kada sam kupovao monitor...


Naravno prije kupovine sam se informirao, procitao recenezije, pogledao testove, ali mogao sam jos dvije godine traziti savrsen monitor umjesto da koristim ovaj koji savrseno odgovara mojim potrebama.
morph je offline   Reply With Quote
Staro 21.02.2010., 23:33   #284
Zmalamuth
Inquisitor DeathWatch
Moj komp
 
Zmalamuth's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb-Rijeka
Postovi: 918
Ja cu se samo nakratko ukljucit u raspravu cisto da kazem da sam sretno udomacio Philips 240PW (24' H-ips LCD) pored Philips 202P7(22' CRT), i iskreno je jednak uzitak radit na oba monitora.

Dugo sam vremena bio protivnik LCD-ova, jer svaki na kojem sam probao radit mi je radio probleme sa ocima, otprilike nakon 5-10 min rada na LCD-u bi krenuo slap iz oka, a nije da sam radio na losim LCD-ovima, bilo je tu onih prvih 20' i 24' Dellova, raznih hansola, malo samsunga itd. ali jednostavno nije islo, tako da sam se nagnjavio da sam uhvatio ovog 22' philipsa-a u autronicu.

I Onda je doslo otkrivenje Philips 200P7ES, ljubav na prvi pogled, oci koje ne suze i odlicna slika, opet muka sa specijalnom narudbom i dobavom, nakon nekog vremena sam mu jos pridruzio i 200WP na poslu, doma me i dalje vjerno sluzio moj 22' CRT, ali kad se covjek jednom navikne radit na 2 monitora, osjeca se kao oduzet sa samo jednim.

Kao sto sam napisao drugoj temi ovog Philipsa 240Pw ganjam tocno godinu dana, otprilike u ovo vrijeme prosle godine sam cuo za njega i zeljno ocekivao kad ce se pojavit u HR.
Naravno klasika sa kao i sa svim ostalim Monitorima iz Philips "P" serije, dobavljivost po narudbi, 2 narudbe unaprijed rasprodane i slicno.

Naravno u medjuvremenu izmedju narudbi ja potrosim pola love na druge stvari, konacno mi se sreca osmjehnula prije tjedan dana 14% popusta u technomax-u, i gle taman 3000kn u kasici-prasici, jos sam cekao do ove subote da ga dovuku iz splita jer sam htio novog zapakiranog, bez necijih masnih otisaka.

Jucer i danas postelavanje, psovanje sto ni ATi ni Nvidia nisu sposobne razvit/otkupit nesto slicno "Matrox Dualhead" nesto najsavrsenije za upravljanje ekranima sto sam imao prilike koristit, onda se sjetih "ultramon-a" i sad to konacno pocinje licit na nesto i moze se dobro upotrijebit.

Ukratko! , CRT je bio super ali vrijeme ide naprijed, ja sam bio prvi veliki protivnik LCD-a, ai vremena se mijenjaju, tehnologija ide naprijed, i iskreno vjerujem da se moze za "normalnu" sumu novaca dobiti iznimno dobar LCD sa kvalitetnom slikom, bez zazivanja utopijskih spasenja u obliku CRT-a.

P.S.
I jedna stvar koju sam osobno uocio kod velikog broja prijatelja/korisnika, a to je lijenost ljudi da si podese monitor, dok je kod CRT-a to relativno prolazilo i moglo ga se koristit iz kutije, sa prihvatljivim rezultatom.
Kod LCD-a to znaci da cete prvih tjedan dana gotovo svakodnevno prckat po kontrolama dok ne dobijete sliku kojom ste zadovoljni.

sutra cu nabacit par slika oba monitora da se usporedi kvaliteta slike na jednom i drugom.

LP
__________________


i7 4770K cooled by Noctua NH-D14
Asus Sabertooth Z87
Corsair Vengeance Pro 2x8Gb 1866Mhz
EVGA GTX 1080 - 8gb -FTW GAMING
Logitech G500 & G510 Keyboard
OCZ Vertex4 256gb/Samsung SSD 850 Evo 500G /640Gb WD Black/2TB WD Black/3x2TB WD in sharkoon docking station
LG GH22
Corsair HX620W
Corsair Carbide 678c
Arctic Bionix F140mm x3
Phillips Brilliance 240PW - 24'''
Zmalamuth je offline   Reply With Quote
Staro 21.02.2010., 23:40   #285
Visage
8-bit Gen.
Moj komp
 
Visage's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Giethoorn - ZG
Postovi: 3,104
Citiraj:
Autor morph Pregled postova
Nakon 2 godine koristenja - 24'' je sasvim dobra velicina, ghosting ne vidim i monitor je savrseno dobar za igre, backlight bleeding ne vidim, cijena im (non TN 24'')
Kad skrivas taj sig ko Zalosna Sova optimizam pa covjek zaboravi o kojem se modelu radi

Dell 2407WFP-HC ako se ne varam?

Citiraj:
Autor Zmalamuth Pregled postova
sutra cu nabacit par slika oba monitora da se usporedi kvaliteta slike na jednom i drugom.LP
I bolje ti je !

Cestitam i nek te sluzi. Evo, sad si Stuca mozda zavio u crno, jer jos jedan P vlasnik preuze LCD. Znaci li ti to da skroz mices CRT sa stola, il' ce jos neko vrijeme nastaviti zajedno?
__________________




>>>> PCE kante 2012 <<





>>>>>>>>> PCE & ostalo <<<<<




>