Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Software > Operativni sustavi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 23.03.2021., 09:34   #1081
Ivo_Strojnica
PRO
Moj komp
 
Ivo_Strojnica's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,177
zasad mi se još ništa nije skršilo, da kucnem o drvo.
Stroj je Thinkpad T480, na njemu od softwarea koji svakodnevno koristim:
MongoDB
ArangoDB
OracleDB
PostgreSQL
Dbeaver

NetBeans
Ansible
AWS CLI
OpenVPN
Python
Nginx as reverse proxy
Remmina
Docker
Oracle VM
__________________
"Who is your daddy and what does he do?"
Ivo_Strojnica je offline   Reply With Quote
Staro 23.03.2021., 11:20   #1082
Mihael
Premium
Moj komp
 
Mihael's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Home
Postovi: 2,186
Citiraj:
Autor c-shadow Pregled postova
Mislim da je došlo vrijeme za otpiliti tu distru i preći na nešto stabilnije tipa Debiana ili na neku rolling distru pa se pomiriti s možda većim utroškom vremena za podešavanje i održavanje. Definitivno ništa čemu je baza ubuntu.
Ajme ni cuti.

Citiraj:
Autor Ivo_Strojnica Pregled postova
Odmah te pozivam u klub Fedora korisnika
Nemoj mi to raditi. Taman sam super zadovoljan sa Mintom
Mihael je offline   Reply With Quote
Staro 23.03.2021., 12:07   #1083
c-shadow
Premium
Moj komp
 
c-shadow's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Istra
Postovi: 3,003
Citiraj:
Autor Mihael Pregled postova
Ajme ni cuti.

Nemoj mi to raditi. Taman sam super zadovoljan sa Mintom
Koja je tvoja preporuka distre za kućni/radni stroj s koliko-toliko ažurnim i stabilnim paketima?
Gedora, Mint?
Jubuntu pada na kriterijima stabilnosti paketa i na instalacijskoj/upgrade proceduri za što su krivi njihovi maintaineri. Još nisam došao sebi kako mi je sambu deinstalirao
A kako je Mint baziran na jubuntu, opet isti kuki. Ili otići direkt na debilan i pomiriti se sa starim paketima.
Nazafrkavao sam se s Archom pred nešto godina i odustao, ali zato Manjaro kad sam probao koju godinu kasnije je prošlo pristojno. Problemi počinju kad nešto iz AURa potegneš pa to ne radi
E, da, snap i slične gluparije mi ne igraju.
Radije dignem virtualku ako mi treba za posao. Ionako sam poslovno više vezan za alate koji su primarno windows pa mi je virtualka + remote za to najbolja.
c-shadow je offline   Reply With Quote
Staro 23.03.2021., 12:16   #1084
Ivo_Strojnica
PRO
Moj komp
 
Ivo_Strojnica's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,177
mislim, budimo realni.
Za desktop experience je Windows bolji, bez obzira koliko volim Linux.
Za poslovne scenarije mi je puno bolje i praktičnije raditi u Linuxu, fleksibilnost je na toliko razina da boli glava.

Meni je uvik bilo bitno da mi nešto radi. Iskreno, ako se traži stabilnost, tu je Debian i gotovo (BSD neću spominjati, to je druga razina, a uostalom, nema Docker podršku).
__________________
"Who is your daddy and what does he do?"
Ivo_Strojnica je offline   Reply With Quote
Staro 23.03.2021., 12:45   #1085
Mihael
Premium
Moj komp
 
Mihael's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Home
Postovi: 2,186
Citiraj:
Autor c-shadow Pregled postova
Koja je tvoja preporuka distre za kućni/radni stroj s koliko-toliko ažurnim i stabilnim paketima?
Gedora, Mint?
Jubuntu pada na kriterijima stabilnosti paketa i na instalacijskoj/upgrade proceduri za što su krivi njihovi maintaineri. Još nisam došao sebi kako mi je sambu deinstalirao
A kako je Mint baziran na jubuntu, opet isti kuki. Ili otići direkt na debilan i pomiriti se sa starim paketima.
Nazafrkavao sam se s Archom pred nešto godina i odustao, ali zato Manjaro kad sam probao koju godinu kasnije je prošlo pristojno. Problemi počinju kad nešto iz AURa potegneš pa to ne radi
E, da, snap i slične gluparije mi ne igraju.
Radije dignem virtualku ako mi treba za posao. Ionako sam poslovno više vezan za alate koji su primarno windows pa mi je virtualka + remote za to najbolja.
Problem sa mintom je baziranost na ubuntu.
Problem sa debianom (na kojem je baziran ubuntu) su opet veliki skokovi u nadogradnji na iducu verziju - kratak support i velike razlike u verzijama.
Manjaro je u mom srcu i dalje broj jedan, ali me previse puta razocarao kod nadogradnji.
sto se tice servisa tipa samba i sl.(citaj serverskih) nema do centos-a. 8-mici je EOL 12./21., 7-mici 7./24. ali to su prastari paketi za vrtiti na desktopu (bar su meni prastari) i uspjeli su sjebati distru, jos se ceka novi kralj servera.

Mozda Fedori nisam pruzio dovoljnu sansu, ali one stvari koje sam htio su zahtjevale puno vise posla sto je na Mintu proslo iz prve i bez prtljanja (potpuno razumijem Linus Torvaldsa iako on koristi Fedoru (bar tako pise na webu)).
Mint 20.1 ima EOL 4./25. Arch i manjaro bez AUR-a su bezveze. Po meni je to najbolji sellpoint, uz kod Archa buildanje od pola. Od nule bi bili Linux from scratch, gentoo i sl bolestine.

Muke su to i jos je teze nekome preporuciti i reci "E - to je najbolje!" zato i imamo ovakvu situaciju sa prakticno beskonacno distribucija. I onda imamo problem sa hvaljenjem svog konja i tu dolazimo do usecase, sto treba tebi i sto ce tebi raditi najbolje. itd.

Citiraj:
Autor Ivo_Strojnica Pregled postova
mislim, budimo realni.
Za desktop experience je Windows bolji, bez obzira koliko volim Linux.
Za poslovne scenarije mi je puno bolje i praktičnije raditi u Linuxu, fleksibilnost je na toliko razina da boli glava.

Meni je uvik bilo bitno da mi nešto radi. Iskreno, ako se traži stabilnost, tu je Debian i gotovo (BSD neću spominjati, to je druga razina, a uostalom, nema Docker podršku).
Kod mene je doslo do toga da na Mintu vrtim dvije windows VM u virtualboxu. na drugim strojevima imam dualboot, na cetvrtom iskljucivo Win10. Sve ovisi o tome sto radim i cemu sluzi. Nisam neki uber frik, svoj posao mogu raditi na bilo kojem os-u.
Mihael je offline   Reply With Quote
Staro 23.03.2021., 13:16   #1086
c-shadow
Premium
Moj komp
 
c-shadow's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Istra
Postovi: 3,003
Sve si dobro opisao
Također dižem u vboxu štogod mi treba. Windozere jedino tako i koristim.
Gedoru nisam nikad koristio, moglo bi se i to probati
c-shadow je offline   Reply With Quote
Staro 23.03.2021., 20:13   #1087
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,934
Ja koristim desetku na poslu i meni je to toliko smeće da nema šanse da ću to monitorat kod sebe. Sada, jasno da je to sve subjektivno i to što netko cijeni za dobro iskustvo je ekstremno rastezljiv pojam. Vjerojatno ne koristim dovoljno windows specific aplikacija da bih pretrpio MS sranja i budalaštine.

Ono čega mi zapravo najviše fali je vremena da se mogu igrati sa 17 različitih distribucija, pa da se fino nakon što se prebijem na delu prebijem i doma.
mkey je offline   Reply With Quote
Staro 23.03.2021., 20:46   #1088
Mihael
Premium
Moj komp
 
Mihael's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Home
Postovi: 2,186
Windows 10 Enterprise LTSC je jedina verzija koju mogu prožvakati. Nadam se samo da neće i to usrati sa novom verzijom. Ali to nije tema. Linux desktop iskustvo varira od do
Mihael je offline   Reply With Quote
Staro 23.03.2021., 21:44   #1089
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,343
Decki...mislim da ga sad malo pretjerujete. 10-ka je cist OK OS, na poslovnim lapovima unazad 4 godine nikad nijednog sranja, BSOD-a ili iceg slicnog. Da, citam da kod updejta MS nesto smrda tu i tam al hebiga - shit happens. MS je daleko dogurao od starog MS-a prije 10 godina. Telemetrija? Da -taj dio je banana al to nije samo problem kod MS-a vec kod vecine korporacija danas.

P.S.- na mom privatnom lapu/homelabu Fedora ima i dalje prednost - za mene.
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 24.03.2021., 00:27   #1090
Ivo_Strojnica
PRO
Moj komp
 
Ivo_Strojnica's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,177
Dizem NAS doma, imam A8 3870 FM1 proc, a maticna ko da nema RAID.
Odlucio staviti Debian, a diskovlje u software RAID.
Da li je to netko koristio, ima li neka iskustva, upute?
Primjerice, kako znas da je disk krepa, te kakav je postupak kod mijenjanja diska drugim.
__________________
"Who is your daddy and what does he do?"
Ivo_Strojnica je offline   Reply With Quote
Staro 24.03.2021., 06:10   #1091
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,343
Citiraj:
Autor Ivo_Strojnica Pregled postova
Dizem NAS doma, imam A8 3870 FM1 proc, a maticna ko da nema RAID.
Odlucio staviti Debian, a diskovlje u software RAID.
Da li je to netko koristio, ima li neka iskustva, upute?
Primjerice, kako znas da je disk krepa, te kakav je postupak kod mijenjanja diska drugim.

10 malih CentOS 7 file Servera (2xRAID1+Backup) radi ko podmazano vec 4 godine sa mdm raidom Kad krepa disk - oznacis ga kao krepan, izvadis - dodas novi - oznacis kao novi - i to je to. Sta se monitoringa tice, ja sam slozio da mi mdadm direktno sibne mejl ak kaj krepa:


https://www.suse.com/support/kb/doc/?id=000016716



tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 24.03.2021., 07:10   #1092
Mihael
Premium
Moj komp
 
Mihael's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Home
Postovi: 2,186
Citiraj:
Autor tomek@vz Pregled postova
Decki...mislim da ga sad malo pretjerujete. 10-ka je cist OK OS, na poslovnim lapovima unazad 4 godine nikad nijednog sranja, BSOD-a ili iceg slicnog. Da, citam da kod updejta MS nesto smrda tu i tam al hebiga - shit happens. MS je daleko dogurao od starog MS-a prije 10 godina. Telemetrija? Da -taj dio je banana al to nije samo problem kod MS-a vec kod vecine korporacija danas.

P.S.- na mom privatnom lapu/homelabu Fedora ima i dalje prednost - za mene.
Ako cemo ruku na srce, da me usred noci dignes i moram birati koji cu os na desktop pc, win10 ltsc uvijek

@Ivo
Centos 7 - Slozis i zaboravis
Mihael je offline   Reply With Quote
Staro 24.03.2021., 08:42   #1093
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,948
CentOS je za one koji ne žele plaćati RedHat, a treba im jer neki komercijalni serverski software traži baš RedHat. Puno toga ima složeno out of the box, ali kasnije ima puno štrikanja i kemijanja jer je službeni repozitorij jako mršav. Nemaš ni screen komandu u repozitoriju za terminalu što je meni no brainer, samo za primjer.

Debian koji koristim već četvrt stoljeća je izuzetno stabilan i oduvijek je bio. Aktivno se održava od 1993. godine, službeni repozitorij je ogroman što može štediti PUNO vremena. Potpuno je free i ne ovisi o niti jednoj korporaciji. Ne čudi da je baza mnogim drugim distrama upravo iz tih razloga. Za početnike koji očekuju Windows-like funkcionalnost može biti mukotrpan i frustrirajući. Čak i Linus Torvalds ima animozitet prema Debianu.
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Staro 24.03.2021., 08:48   #1094
Ivo_Strojnica
PRO
Moj komp
 
Ivo_Strojnica's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,177
Citiraj:
Autor tomek@vz Pregled postova
10 malih CentOS 7 file Servera (2xRAID1+Backup) radi ko podmazano vec 4 godine sa mdm raidom Kad krepa disk - oznacis ga kao krepan, izvadis - dodas novi - oznacis kao novi - i to je to. Sta se monitoringa tice, ja sam slozio da mi mdadm direktno sibne mejl ak kaj krepa:


https://www.suse.com/support/kb/doc/?id=000016716



E hvala na linku, složim slanje maila popodne.
__________________
"Who is your daddy and what does he do?"
Ivo_Strojnica je offline   Reply With Quote
Staro 24.03.2021., 12:28   #1095
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,343
Citiraj:
Autor medo Pregled postova
CentOS je za one koji ne žele plaćati RedHat, a treba im jer neki komercijalni serverski software traži baš RedHat. Puno toga ima složeno out of the box, ali kasnije ima puno štrikanja i kemijanja jer je službeni repozitorij jako mršav. Nemaš ni screen komandu u repozitoriju za terminalu što je meni no brainer, samo za primjer.

Debian koji koristim već četvrt stoljeća je izuzetno stabilan i oduvijek je bio. Aktivno se održava od 1993. godine, službeni repozitorij je ogroman što može štediti PUNO vremena. Potpuno je free i ne ovisi o niti jednoj korporaciji. Ne čudi da je baza mnogim drugim distrama upravo iz tih razloga. Za početnike koji očekuju Windows-like funkcionalnost može biti mukotrpan i frustrirajući. Čak i Linus Torvalds ima animozitet prema Debianu.

Dodas Epel i deri Debian defakto ima u svojim repozitorijima sve od igle do ves-masine al jebiga....imam averziju - Crvenkapice se iz verzije u veziju ipak pridrzavaju neki standarda i ne moram strepit da cu skrsit sustav kod upgrejda.



P.S.- screen vs. tmux? Osobno mi bolje sijeda tmux iskreno...


tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 24.03.2021., 13:44   #1096
madwifi
Registered User
 
Datum registracije: Sep 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 61
Debian je ok OS u principu, ali ta poznata Debian birokracija ... nemam volje za to.
Meni je slackware uvijek bio vrh, nema tu politike ni birokracije - samo kralj P.V. tzv. monarhija ili diktatura.
Nema neki komplicirani dependency resolution kao .deb i .rpm, tak da si sam svoj packager i maintainer kad treba nekaj izgradit.
A ne da 3rd party maintainer odredi ostalima neka pravila i limitacije di treba i ne treba, pa onda paket potegne 30 nepotrebnih paketa bez razloga.
madwifi je offline   Reply With Quote
Staro 24.03.2021., 14:57   #1097
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,343
Citiraj:
Autor madwifi Pregled postova
Meni je slackware uvijek bio vrh, nema tu politike ni birokracije - samo kralj P.V. tzv. monarhija ili diktatura.
Nema neki komplicirani dependency resolution kao .deb i .rpm, tak da si sam svoj packager i maintainer kad treba nekaj izgradit.
A ne da 3rd party maintainer odredi ostalima neka pravila i limitacije di treba i ne treba, pa onda paket potegne 30 nepotrebnih paketa bez razloga.

Upravo suza krene...mislio da sam jedini...ali vidim da ima nade Uz Slackbook sam naucio Linux. Steta sto distra zamire.
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 24.03.2021., 16:37   #1098
madwifi
Registered User
 
Datum registracije: Sep 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 61
Citiraj:
Autor tomek@vz Pregled postova
Steta sto distra zamire.
Je, rok trajanja 14.2 je skoro gotov, openssl0 je eol, mozilla isto eol, kernel 4.4 je dobro pokrpan neki dan ali jako star isto kao i mesa 11.2.2 koja nije bila pokrpana nikad.
Osobno ne trebam nikakvu modernizaciju sustava, meni je samo bitno da OS dela, i da packager ne trga OS svakih par dana kao tamo neku fedoru.
Da imam skupi hardware ni problem gentoo zavrtit za po doma, bar znam ko ga je strgal ak pukne.. ali moj hardware je starudija iz vremena CentOS 5, a posla nema pa krpam di stignem.

Nego, vidio sam neke vijesti da CentOS=Fedora od nedavno, kao rolling CentOS ide dalje ali stable CentOS discontinued.
Kaj je to bilo? Vidio sam isto na DW CentOS usere koji masovno odlaze na Debian.
madwifi je offline   Reply With Quote
Staro 24.03.2021., 16:44   #1099
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,769
IBM kupil Red Hat, pa CentOS maknuli i složili rolling CentOS Stream, a Fedora i dalje ostaje gdje je bila. Nakon te vijesti su svi počeli tražiti alternative za CentOS, jer ih ne zanimaju rolling distribucije u produkcijskim okruženjima.
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 24.03.2021., 23:30   #1100
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,934
Eto ga na, pola sata do ponoći a ja instaliravam 5 distribucija u virtualki MX i Mate mi se čine kao prva dva kandidata da zamijene ovo moje skršeno smeće od instalacije koje nekim čudom radi (Gnome -> Mate -> KDE -> Cinnamon) skoro pa bez greške. Imao sam nepromišljenu namjeru da krenem od neke minimalne instalacije ali to mi se nekako čini da baš zove nesreću u kuću.

Od ovih ostalih što sam montirao, Ubuntu Cinnamon nakon updejta uopće ne želi više bootati a Fedora LXDE mi djeluje malo previše avanturistički Budem još bacio oko na Mint debbie.
mkey je offline   Reply With Quote
Staro 25.03.2021., 06:14   #1101
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,343
Dakle Fedora je Desktop distra koja je skoro pa bleeding edge al iskreno unatrag zadnjih 7 verzija nisam imao nikakvih sranja s njom - stabilno, updejtovi dosad nisu nist potrgali. Koristim ju za Desktop i Homelab. RedHat je klasika. Centos ce sad biti Upstream verzija RedHata. Dakle nit Fedora nit RedHat , negdje na pol puta. Rolling release....i da i ne (ne u smislu Archa vise nekaj tip Debian Testing grane). Trenutno vrtim CentOS 8 Stream na 2 "manje bitna" servera i da kucnem u drvo - nist se ne dogada Serveri su upgrejdani sa CentOS 7 > 8 > 8 Stream. Ako ti treba za "kucni homelab" RedHat daje developer licence za do 15 servera ak se ne varam. Ako zelis i dalje pri CentOS-u kao "bazi" ostat > originalni osnivac CentOS-a vec radi fork (Rocky Linux). Kod SuSe se isto zahuktava, kazu da ce Leap 15.3 biti 100% kompatibilan sa SLES-om te biti vise LTS nego desktop distra (dakle SLES bez sluzbenog supporta, kao i CentOS). E sad - ak bude vise ko sto je Tumbleweed trenutno - s tim se da nekaj napravit. Ak bu vise ko Leap 15.2 ...ne. Debian je uvijek interesantna distra , pogotovo za "FREE Software" ekipu (p.s. ko ne kuzi nek googla "free vs opensource"). Stabilan, kaj jednom sve postelas sljaka fino. No upgrejdovi zadaju glavobolje. Zato ga izbjegavam. Ubuntu & Co su solidne Desktop distre ali Ubuntu Server je za mene Server distra kao i Fedora Server ili Arch. Just no. I kaj nam ostaje od "oldschool kak spada Linux distri"? Kak si i sam reko za Gentoo trebas mrcinu ili debelog strpljenja. LFS? Osobno ostajem kod Fedora/CentOS kombinacije dok se nekaj tolko ne skrsi da nakon upgrejda necu moci stvari poslozit na normalu
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 25.03.2021., 08:47   #1102
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,948
Citiraj:
Autor tomek@vz Pregled postova
Dodas Epel i deri Debian defakto ima u svojim repozitorijima sve od igle do ves-masine al jebiga....imam averziju - Crvenkapice se iz verzije u veziju ipak pridrzavaju neki standarda i ne moram strepit da cu skrsit sustav kod upgrejda.

P.S.- screen vs. tmux? Osobno mi bolje sijeda tmux iskreno...

Sve to stoji. Praktično gledano ako mi treba stabilnost uzet ću Debiana radije nego CentOS sa ekstra paketima koje održava Fedorina ekipa. I jedno i drugo su testing/rolling projekti.

Za stabilnost na enterpriseu se ide na RedHat ili AIX ovisno što bussiness case zahtjeva bar u mojim environmentima do sada.
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Staro 27.03.2021., 21:30   #1103
Ivo_Strojnica
PRO
Moj komp
 
Ivo_Strojnica's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,177
Evo uvatija vrimena i složija sebi server kojim ću zaminiti Synology DS220j.
Gore dignuto:
Filesystem:
mdraid + lvm (snapshots) - mislija sam btrfs za zaštitu od ransomwarea, ali na kraju se odlučija za lvm.
Pitanje: kako složiti da na LVM-u, kad snapshot dođe do 100% da prestane pisanje po disku? da li je to uopće moguće?

OS:
Ubuntu Server 20.04

Instalirane opcije:
Piwigo preglednik slika (imate li preporuku za bolje?)
NightScout - praćenje dijabetesa
SFTP/FTPS
OpenVPN Server
Samba Server
MailServer
Calendar Server
Docker Host
Seedbox



Na Lenovo x240 sam stavija Manjaro Linux, čisto radi testa. Strašno koliko to fino i fluidno radi. Nijedan Linux mi nije nikad tako radija.
Koliko vas koristi Manjaro na dnevnoj bazi? kakav vam je dojam? Jel se isplati?
__________________
"Who is your daddy and what does he do?"
Ivo_Strojnica je offline   Reply With Quote
Staro 28.03.2021., 14:50   #1104
Kreso st
Premium
Moj komp
 
Kreso st's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2006
Lokacija: Split/Zagreb
Postovi: 146
Citiraj:
Autor Ivo_Strojnica Pregled postova
Na Lenovo x240 sam stavija Manjaro Linux, čisto radi testa. Strašno koliko to fino i fluidno radi. Nijedan Linux mi nije nikad tako radija.
Koliko vas koristi Manjaro na dnevnoj bazi? kakav vam je dojam? Jel se isplati?

Evo ja i na desktopu (KDE) i na laptopu (GNOME) na Manjaru. Na laptopu je samo Manjaro, dok je na desktopu dual boot sa win10 samo da ponekad mogu što i odigrat. Na laptopu imam dvije zamjerke: nešto kraća baterija nego na win10 i ne podržava mi fingerprint reader. Već sam dugo na manjaru i zaista nemam potrebe za drugom distribucijom.
Kreso st je offline   Reply With Quote
Staro 28.03.2021., 15:25   #1105
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,769
Citiraj:
Autor Ivo_Strojnica Pregled postova
Filesystem:
mdraid + lvm (snapshots) - mislija sam btrfs za zaštitu od ransomwarea, ali na kraju se odlučija za lvm.
Pitanje: kako složiti da na LVM-u, kad snapshot dođe do 100% da prestane pisanje po disku? da li je to uopće moguće?

OS:
Ubuntu Server 20.04
TecMint ima dosta dobar i opširan LVM serijal, pa baci pogled u slučaju da nađeš neku korisnu informaciju po pitanju snapshot disk write opcija.

Obzirom da Ubuntu Server 20.04 podržava ZFS, možeš i to složiti kao alternativu za postojeće rješenje.
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 28.03.2021., 16:24   #1106
kasko
Premium
Moj komp
 
kasko's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Ivanić_Grad
Postovi: 1,943
Citiraj:
Autor Ivo_Strojnica Pregled postova
Na Lenovo x240 sam stavija Manjaro Linux, čisto radi testa. Strašno koliko to fino i fluidno radi. Nijedan Linux mi nije nikad tako radija.
Koliko vas koristi Manjaro na dnevnoj bazi? kakav vam je dojam? Jel se isplati?
Idem ja probat iz perspektive windows usera
kasko je offline   Reply With Quote
Staro 28.03.2021., 21:06   #1107
Ivo_Strojnica
PRO
Moj komp
 
Ivo_Strojnica's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,177
Citiraj:
Autor The Exiled Pregled postova
TecMint ima dosta dobar i opširan LVM serijal, pa baci pogled u slučaju da nađeš neku korisnu informaciju po pitanju snapshot disk write opcija.

Obzirom da Ubuntu Server 20.04 podržava ZFS, možeš i to složiti kao alternativu za postojeće rješenje.
E hvala za ovaj link, idem to proći.

Što se ZFS-a tiče, vjerojatno je super, ali mi je najbitnija stavka u serveru stabilnost, a čitam da ima nekolicina appova koji se ne slažu najbolje sa ZFS-om, pa me strah da to ne ode, prvenstveno Docker image-i.
Čak sam razmišlja i btrfs-u, jer je on sada u kernelu i dosta ljudi na redditu se kune u njegovu stabilnost i lakoću korištenja. I sam osobno sam ga koristija bez većih problema, ali....opet me strah prebaciti se u taj brod.


Citiraj:
Autor kasko Pregled postova
Idem ja probat iz perspektive windows usera
Molio bih, obavezno javi kako je prošlo
__________________
"Who is your daddy and what does he do?"
Ivo_Strojnica je offline   Reply With Quote
Staro 29.03.2021., 20:08   #1108
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,934
Ima li netko iskustva s neispravnim prikazom material fontova (tj. valjda svih google fontova?)? Probao sam par browsera i svugdje isto. Probam u virtualki, ista stvar. Na mobitelu (preko wifi) radi OK (inicijalno kao nije učitao, ali nakon refresh fercera).

https://i.imgur.com/WddPMa1.png

Callovi na google fontove su blokirani kao "nesigurni" -> the connection used to fetch this resource was not secure

https://i.imgur.com/AUszGFV.png

Dal ga DNS blokira? Nedavno sam se "igrao" DNS postavkama (ovaj problem postoji i od prije) ali sada sam na iskon defaultu. U operativnom sustavu nije ništa dodatno podešeno.

Citiraj:
cat /etc/resolv.conf
# Dynamic resolv.conf(5) file for glibc resolver(3) generated by resolvconf(8)
# DO NOT EDIT THIS FILE BY HAND -- YOUR CHANGES WILL BE OVERWRITTEN
# 127.0.0.53 is the systemd-resolved stub resolver.
# run "systemd-resolve --status" to see details about the actual nameservers.

# nameserver 45.90.28.66
# nameserver 45.90.30.66

nameserver 127.0.0.53
Citiraj:
Autor http://www.whatsmydnsserver.com/
Your DNS Server 213.191.128.48
Owner of this server Iskon Internet d.d
Status of this server Everything is fine

Pokušavam otvoriti direktno https://fonts.gstatic.com/s/material...Y-oE_LvJ.woff2


Citiraj:
Autor Firefox

Hmm. We’re having trouble finding that site.

We can’t connect to the server at fonts.gstatic.com.

If that address is correct, here are three other things you can try:

Try again later.
Check your network connection.
If you are connected but behind a firewall, check that Firefox has permission to access the Web.
Citiraj:
Autor dBrowser
This site can’t be reached
Couldn’t resolve the DNS address for fonts.gstatic.com/s/materialiconsextended/v87/kJEjBvgX7BgnkSrUwT8UnLVc38YydejYY-oE_LvJ.woff

ERR_NAME_NOT_RESOLVED

Zadnje izmijenjeno od: mkey. 29.03.2021. u 20:23.
mkey je offline   Reply With Quote
Staro 29.03.2021., 21:03   #1109
c-shadow
Premium
Moj komp
 
c-shadow's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Istra
Postovi: 3,003
@mkey
Ako sumnjaš na DNS resolving kreni redom, npr. ovako:

Code:
dig fonts.gstatic.com
systemd-resolve --status
systemctl status systemd-resolved.service
c-shadow je offline   Reply With Quote
Staro 29.03.2021., 21:16   #1110
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,393
Citiraj:
Autor mkey Pregled postova
Ima li netko iskustva s neispravnim prikazom material fontova (tj. valjda svih google fontova?)? Probao sam par browsera i svugdje isto. Probam u virtualki, ista stvar. Na mobitelu (preko wifi) radi OK (inicijalno kao nije učitao, ali nakon refresh fercera).

https://i.imgur.com/WddPMa1.png

Callovi na google fontove su blokirani kao "nesigurni" -> the connection used to fetch this resource was not secure

https://i.imgur.com/AUszGFV.png

Dal ga DNS blokira? Nedavno sam se "igrao" DNS postavkama (ovaj problem postoji i od prije) ali sada sam na iskon defaultu. U operativnom sustavu nije ništa dodatno podešeno.




Pokušavam otvoriti direktno https://fonts.gstatic.com/s/material...Y-oE_LvJ.woff2
Meni tako bude kada u browseru blokiram "remote fonts", onda browser sve što koristi nestandardni font prebaci u default font koji postaviš, ali simbole i dalje ne prikazuje.

Nego, jučer je barem meni cijeli net podivljao, određene stranice učitavalo normalno, određene djelomično do nikako. Probao jedan DNS, drugi DNS, sa i bez VPN-a, drugi browser i browser profil i uvijek bilo isto, na kraju prošlo samo o sebe. Krenulo je od promjene sata tu noć.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na