Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 26.08.2017., 23:27   #1
Brown Acid
..dno
Moj komp
 
Brown Acid's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: Crikvenica
Postovi: 1,963
Unhappy Muke po raspodjeli bandwitha

Naime, imam jedan problem..s obzirom da zivim u kuci u kojoj se iznajmljuju dva stana događa mi se da se turisti zakače na net (na koji imaju pravo) i zauzmu sav bandwith svojim glupostima. E sad, bilo bi sve lijepo da ja tu i tamo ne želim malo zaigrati diablo3 ili sl. i onda imam brdo laga i sl. probleme.

Postoji li kakav način da se bandwith rasporedi..ili barem prebaci u moju korist, jer ovo me izluđuje kad dođem s posla i poželim malo prije spavanja nabaciti koji multiplayer.

I da, znam, bilo bi ok rješenje uzeti brži net, ali imam maksimalno koliko parica može podnijeti.

Pretpostavljam da se to rješava u QOS-u, pa evo screenshot.
Ako bi mi tko mogao pomoći..bilo bi najs.

Modem: ZTE ZXDSL 931VII V4.0
Spajanje wirelessom

Slika: http://imgur.com/a/B4pdD
__________________
“Free software” is a matter of liberty, not price. To understand the concept, you should think of “free” as in “free speech,” not as in “free dinner.”
Brown Acid je offline   Reply With Quote
Staro 27.08.2017., 00:31   #2
Matta
El Mattador
Moj komp
 
Matta's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Ljubuški<->Metković
Postovi: 1,819
Ne znam da li taj modem podrzava multiple SSIDs. Ako jest, napravis virtual AP samo za goste i na njemu ukljucis bandwidth limit. Ako se uopce moze to na takvim routerima.
__________________
Matta je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 27.08.2017., 02:07   #3
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,568
Možeš probati šta kaže kolega ali sumnjam da ćeš išta postići / napraviti.
Kod većine ISP igračaka user QoS ne radi ili je podešen za potrebe operatera a ne za usera vulgaris.

Rješenje je uzeti neki uređaj (AP) na kojem se QoS može podesiti kako treba i na njega spajati goste.
Treba definirati ukupni limit i po klijentu.

Sve to može odraditi neki MikroTik samo je posao / gnjavaža dok uđeš u Tik svijet i skužiš šta i kako treba.
Uzmi onaj kojem možeš modificirati / staviti bolje antene zbog pokrivanja signalom.
Usput sa njim možeš za goste prebaciti / routat u drugi mrežni segment pa će tvoja kućna mreža biti odvojena i sigurnija.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 27.08.2017., 07:15   #4
Pomo
Laughing Man
Moj komp
 
Pomo's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: Volim grah koji peče
Postovi: 3,016
Na Mikrotiku se napravi virtual ap za goste, zaseban dhcp i mreža. Odvojiš ih od sebe.
Sama dodjela bandwitha po mreži, ako nećeš ići u nekakav fine tuning je jednostavna.
Queues pa simple queue, i odrežeš sebi koliko ti treba, odnosno ograničiš goste.
U Mikrotiku je veći problem doći do te faze.

Dakle, kod mene konkretno, moja mreža 192.168.2.0/24, gosti 192.168.3.0/24.
Gostima sam odrezao 10/1, sebi 30/5 i dobro. Razdvojio sam te dvije mreže da nisu dostupne jedna drugoj.
Znači ne po klijentu, nego za cijelu mrežu. To bi bilo najjednostavnije QoS riješenje u Mikrotiku po meni.
Možeš tako odrezat komad bandwitha samo za sebe, znači ako ti je PC 192.168.2.5, možeš samo njemu dodijelit up i down bandwith.
Ono što nisam radio je prioretizacija paketa.
Ali samo razdijeliti bandwith, ako ti to zadovoljava potrebe, je jako jednostavno.
__________________
Citiraj:
I've seen things you people wouldn't believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched c-beams ... glitter in the dark near Tanhauser Gate. All those ... moments will be lost ... in time, like tears ... in rain. Time ... to die.

Zadnje izmijenjeno od: Pomo. 27.08.2017. u 07:26.
Pomo je offline   Reply With Quote
Staro 27.08.2017., 09:49   #5
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,067
a još jednostavnije je uzet na NJ jedan sx763 za 50kn, pukneš gore openwrt, i mogu reć da to radi jako lijepo kod mene.
turisti u svom subnetu na jednom wlanu, dignut drugi virtual wlan koji je povezan u isti subnet s ostatkom moje mreže, i podešen QoS za wifi na 10/1. nešto naprednije po pitanju qos-a s tim uređajem nećeš napravit, ali i ovo je sasvim prihvatljivo. plus pokriva drastično veći prostor od ovih govanceta sa internim antenam.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 27.08.2017., 12:04   #6
Pomo
Laughing Man
Moj komp
 
Pomo's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: Volim grah koji peče
Postovi: 3,016
Čisto što se tiče open-wrt, dd-wrt i sličnih rješenja.
Ja sam s toga pobjegao na Mikrotik.
I isti je bog otac što se pozdanosti i stabilnosti tiče za ove gore navedene.
Mana je što ga je teže podesit.
Samo moje iskustvo.
Po meni, odozdola prema gore ide router od ISP-a, open-wrt/dd-wrt, pa Mikrotik.
Mikrotik može sa (istina single chain) ac wirelessom dobit za kakvih 350kn.
Za 600kn ima triple chain ac outdoor, ako mu ne treba hrpa lan portova.
A ovo pokrivanje s vanjskim antenama znači qrčić za mobitele, koji vide AP, al' ne mogu dobacit nazad do njega.
Ti problemi se drugačije rješavaju, a ne sa antenama od pol metra.
__________________
Citiraj:
I've seen things you people wouldn't believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched c-beams ... glitter in the dark near Tanhauser Gate. All those ... moments will be lost ... in time, like tears ... in rain. Time ... to die.
Pomo je offline   Reply With Quote
Staro 27.08.2017., 16:30   #7
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,067
Citiraj:
Mikrotik može sa (istina single chain) ac wirelessom dobit za kakvih 350kn.
Za 600kn ima triple chain ac outdoor, ako mu ne treba hrpa lan portova.
A ovo pokrivanje s vanjskim antenama znači qrčić za mobitele, koji vide AP, al' ne mogu dobacit nazad do njega.
Ti problemi se drugačije rješavaju, a ne sa antenama od pol metra.
za 350kn može kupit AC router koji će njegovim turistima - čemu točno služit? drugo, to nisu dual band uređaji, to je uređaj koji radi ILI na 2.4 ILI na 5 ghz. za dualband router koji će istovremeno radit na oba banda iskeširat će malo više para.

i ovo zadnje - nisi skroz u pravu. signal do telefončića i sličnih govanceta ćeš progurat sirovom snagom. jebesemeni da imam dobar signal na routeru, bitno mi je da imam dobar signal na mobitelu/laptopu. time dobijem brži link, a to šta će uplink crkavat na 200kbita, dok god uredno radi jutub, sve 5. i to je bitno u 99% slučajeva.
ja s terase hvatam nekoliko mreža od kafića i općine koji su 600-700 metara od mene i oko 30tak metara visinske razlike. laptop se uredno spoji i downlink ide po 4-5-6 mbita. to su redom AP-i s jakim antenama (5dBi high power AP od zyxela) i routerboardovi sa ogromnim omni antenama. ja se fino spojim sa dobrim signalom i downlink radi,a uplink umire zbog lošeg signala od mene prema ap-u. umjesto da imam simetrično 0.1mbit, imam 5-6mbit downlink i 0.1mbit uplink. i istu stvar ćeš napravit sa high power routerima doma. dobacit ćeš jak signal do mobitela. koji će brže otvarat stranice. a uplink ko ga yebe ionako.

IMAM kod sebe i sx763 u jednom stanu, i rb941 u drugom. oba na istom katu. sx je u špajzi, rb na hodniku. sx hvatam u garaži, na cesti, u dvorištu... rb tek kad dođem pred ulazna vrata.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 27.08.2017., 16:50   #8
Matta
El Mattador
Moj komp
 
Matta's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Ljubuški<->Metković
Postovi: 1,819
https://www.nabava.net/search.php?q=...ik+hap+ac+lite
Dual band, single chain, 300 kuna. Bolje staviti dva ovakva nego jedan bolji AP iz neke consumer klase. No, sve ovisi o stvarnim potrebama.
__________________
Matta je offline   Reply With Quote
Staro 28.08.2017., 12:13   #9
Brown Acid
..dno
Moj komp
 
Brown Acid's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: Crikvenica
Postovi: 1,963
Puno hvala ekipa
__________________
“Free software” is a matter of liberty, not price. To understand the concept, you should think of “free” as in “free speech,” not as in “free dinner.”
Brown Acid je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na