Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Kućišta, napajanja i modding > Case Modding
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 08.01.2008., 22:50   #1
Brown Acid
..dno
Moj komp
 
Brown Acid's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: Crikvenica
Postovi: 1,963
Water/Pelt/Ulje Pitanje..

Bas se zadnje vrijeme nesto zabavljam akvarijem, kompom i uljem..kao što je pisano u onom postu o uljnom hlađenju i pala mi je na pamet ideja..možda više pitanje..no..ovako ide..

Dosta ekipe za brutalni overclocking koristi pelt..no glavni problem kod pelta je kondenzacija..daklem..voda..
Topla strana pelta se obično hladi vodenim hlađenjem..
E sad..šta mislite kako bi funkcjonirao comp da se složi s nekim brutalnim peltierom, vodenim hlađenjem koje je dostatno za hladiti ga i staviti cijeli comp u ulje..tu konfu recimo složiti kao kod uljnog hlađenja u akvarij..a same cijevi i hladnjak od vodenog staviti izvan.
Pretpostavljam da onda ne bi dolazilo do "štetne" kondenzacije za komponente od compa ili?
..da imam pelt i vodeno probao bi..ima tko kakve sugestije ili razlog zašto to ne bi ili bi radilo?
__________________
“Free software” is a matter of liberty, not price. To understand the concept, you should think of “free” as in “free speech,” not as in “free dinner.”
Brown Acid je offline   Reply With Quote
Staro 08.01.2008., 23:08   #2
Pomo
Laughing Man
Moj komp
 
Pomo's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: Volim grah koji peče
Postovi: 3,016
OMG, znam da je u Crikvi dosadno po zimi, ali ipak...
Po meni ulje nema smisla, jerbo na temp bi dobio malo ili ništa kraj peltiera hlađenog vodom, a s uljem treba izolirat područje oko cpu soketa, bar koliko sam vidio na THG-u kad su radili uljno. Neznam jel potrebno to napravit i zbog kondezacije na peltieru...
__________________
Citiraj:
I've seen things you people wouldn't believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched c-beams ... glitter in the dark near Tanhauser Gate. All those ... moments will be lost ... in time, like tears ... in rain. Time ... to die.
Pomo je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 09.01.2008., 02:12   #3
Brown Acid
..dno
Moj komp
 
Brown Acid's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: Crikvenica
Postovi: 1,963
Koliko sam čitao nema problema oko kompa ureonjenog u ulje..barem nisam vidio da je potrebna neka izolacija za cpu, posto samo ulje ne provodi elektricitet..
..no kod ovog racunala s peltierom ulje ne bi služilo za hlađenje već kao izolator cijelog compa od same kondenzacije..jer staviš li pelt na procesor, spustit ce temperaturu ispod sobne i eto ti kondenzacije na matičnoj..a to naravno nije dobro..e a kad bi to sve bilo u ulju..ne bi bilo kondenzacije na matičnoj i s time bi bilo ok..

..i da, dosadno je
__________________
“Free software” is a matter of liberty, not price. To understand the concept, you should think of “free” as in “free speech,” not as in “free dinner.”
Brown Acid je offline   Reply With Quote
Staro 09.01.2008., 02:25   #4
gangxxxta
hustla
Moj komp
 
gangxxxta's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: Dugo Selo
Postovi: 926
hmmm jako zanimljivo,al sorry nisam upucen,sta je tocnije peltier?
__________________
I don't need to "Get a life". I'm a gamer. I have lots of lives.
gangxxxta je offline   Reply With Quote
Staro 09.01.2008., 02:29   #5
Brown Acid
..dno
Moj komp
 
Brown Acid's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: Crikvenica
Postovi: 1,963
__________________
“Free software” is a matter of liberty, not price. To understand the concept, you should think of “free” as in “free speech,” not as in “free dinner.”
Brown Acid je offline   Reply With Quote
Staro 09.01.2008., 02:35   #6
gangxxxta
hustla
Moj komp
 
gangxxxta's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: Dugo Selo
Postovi: 926
e sad,po "zakonu prirode" ulje je lakse od vode,tak da po meni voda bi se talozila na dnu akvarija,tak da ono...jesam u pravu?
__________________
I don't need to "Get a life". I'm a gamer. I have lots of lives.
gangxxxta je offline   Reply With Quote
Staro 09.01.2008., 02:49   #7
Brown Acid
..dno
Moj komp
 
Brown Acid's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: Crikvenica
Postovi: 1,963
Citiraj:
Autor gangxxxta Pregled postova
e sad,po "zakonu prirode" ulje je lakse od vode,tak da po meni voda bi se talozila na dnu akvarija,tak da ono...jesam u pravu?
Nisi, voda se ne bi ni trebala stvarati unutar računala..(za ono o vodi i ulju jesi)
..ajmo malo logike..

Kondenzacija=vlaga u zraku
Komp uronjen u ulje=nema zraka
Nema zraka=nema kondenzacije


Racunam da bi se možda izvan računala stvarala..al to ne predstavlja problem.
__________________
“Free software” is a matter of liberty, not price. To understand the concept, you should think of “free” as in “free speech,” not as in “free dinner.”
Brown Acid je offline   Reply With Quote
Staro 09.01.2008., 02:51   #8
gangxxxta
hustla
Moj komp
 
gangxxxta's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: Dugo Selo
Postovi: 926
e da,imas pravo al ko ce razmisljat u pol 3,al gledaj ono sve je moguce.....necu nista vise pricati prije nego netko pokusa to napraviti!rado bi to napravio ali nemam vodenog!
__________________
I don't need to "Get a life". I'm a gamer. I have lots of lives.
gangxxxta je offline   Reply With Quote
Staro 09.01.2008., 02:53   #9
Brown Acid
..dno
Moj komp
 
Brown Acid's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: Crikvenica
Postovi: 1,963
..a ja za sad samo akvarij s compom unutra..
..no da, kasno je.
__________________
“Free software” is a matter of liberty, not price. To understand the concept, you should think of “free” as in “free speech,” not as in “free dinner.”
Brown Acid je offline   Reply With Quote
Staro 09.01.2008., 03:03   #10
gangxxxta
hustla
Moj komp
 
gangxxxta's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: Dugo Selo
Postovi: 926
ja neam ni to...a volio bi si sam uljno sklopit tek tolko,unutra bi mi bio server na polici=)
__________________
I don't need to "Get a life". I'm a gamer. I have lots of lives.
gangxxxta je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 09.01.2008., 04:50   #11
marko_1
Premium
Moj komp
 
marko_1's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Karlovac
Postovi: 750
Tko je dovoljno lud/dobrostojec da umoci pc u ulje radi overclockinga ??
marko_1 je offline   Reply With Quote
Staro 09.01.2008., 06:57   #12
Pomo
Laughing Man
Moj komp
 
Pomo's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: Volim grah koji peče
Postovi: 3,016
Tja, oni su doduše korisili ulje za kuhanje, ali ipak...
http://www.tomshardware.com/2006/01/...ans/page8.html
Doduše bilo je govora na forumu o ulju koje je baš za to namijenjeno, to nisam siguran kako bi izgledalo.
Uostalom dijelove pisija uronjenog u ulje na dulje vrijeme bi kasnije pri nadogradnji/zamjeni jačim prodao kome? I kakve bi bile posljedice na samu opremu? Jer nisam vidio ništa da bi netko eksperimentirao s time recimo da komp radi tako godinu dana, pa da se vidi kako to izgleda kad se izvadi i proba očistit (pod uvijetom da preživi ofkors).
__________________
Citiraj:
I've seen things you people wouldn't believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched c-beams ... glitter in the dark near Tanhauser Gate. All those ... moments will be lost ... in time, like tears ... in rain. Time ... to die.
Pomo je offline   Reply With Quote
Staro 09.01.2008., 07:05   #13
panoramix
driver
Moj komp
 
panoramix's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2004
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,080
Citiraj:
Autor Brown Acid Pregled postova
Bas se zadnje vrijeme nesto zabavljam akvarijem, kompom i uljem..kao što je pisano u onom postu o uljnom hlađenju i pala mi je na pamet ideja..možda više pitanje..no..ovako ide..

Dosta ekipe za brutalni overclocking koristi pelt..no glavni problem kod pelta je kondenzacija..daklem..voda..
Topla strana pelta se obično hladi vodenim hlađenjem..
E sad..šta mislite kako bi funkcjonirao comp da se složi s nekim brutalnim peltierom, vodenim hlađenjem koje je dostatno za hladiti ga i staviti cijeli comp u ulje..tu konfu recimo složiti kao kod uljnog hlađenja u akvarij..a same cijevi i hladnjak od vodenog staviti izvan.
Pretpostavljam da onda ne bi dolazilo do "štetne" kondenzacije za komponente od compa ili?
..da imam pelt i vodeno probao bi..ima tko kakve sugestije ili razlog zašto to ne bi ili bi radilo?
Do kondenzacije ne bi dolazilo, to je sigurno. Kao popratni efekt, ulje bi preuzelo dio topline sa cijevi vodenog hlađenja koja odvodi toplu vodu do hladnjaka. No, zašto pelt ne hladiti uljem ? Ulje ima veću mogućnost apsorpcije topline od vode. Trebalo bi osigurati dovoljan protok ulja površinom vruće strane pelta. To bi se moglo riješiti postavljanjem odgovarajućeg ventilatora koji bi svojom sporom vrtnjom miješao ulje. Ako to ne bi bilo dovoljno za odvođenje velike količine topline, možda bi trebalo ugraditi neku pumpu koja bi potpomogla ubrzanu cirkulaciju ulja oko vrućeg pelta. Npr, uljna pumpa dovodi s vanjskog hladnjaka ohlađeno ulje direktno na pelt, dok s površine akvarija uvlači najtopliji dio ulja prema hladnjaku.
__________________
SPECTRUM ZX 48 K, Grundig Cassette player, RIZ Color TV - 16 kanala UHF, sobna antena Čajavec SA-3 s lampicom,
software : River Raid & Jet set Willie
panoramix je offline   Reply With Quote
Staro 09.01.2008., 09:30   #14
rib@
Premium
 
rib@'s Avatar
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: Varaždin
Postovi: 1,189
Citiraj:
Autor panoramix Pregled postova
Do kondenzacije ne bi dolazilo, to je sigurno. Kao popratni efekt, ulje bi preuzelo dio topline sa cijevi vodenog hlađenja koja odvodi toplu vodu do hladnjaka. No, zašto pelt ne hladiti uljem ? Ulje ima veću mogućnost apsorpcije topline od vode. Trebalo bi osigurati dovoljan protok ulja površinom vruće strane pelta. To bi se moglo riješiti postavljanjem odgovarajućeg ventilatora koji bi svojom sporom vrtnjom miješao ulje. Ako to ne bi bilo dovoljno za odvođenje velike količine topline, možda bi trebalo ugraditi neku pumpu koja bi potpomogla ubrzanu cirkulaciju ulja oko vrućeg pelta. Npr, uljna pumpa dovodi s vanjskog hladnjaka ohlađeno ulje direktno na pelt, dok s površine akvarija uvlači najtopliji dio ulja prema hladnjaku.
Sa svime se slazem, jedini problem bi tu stvaralo gusto ulje. Mozda nebi bilo lose se malo raspitati o trafo ulju. Za njega znam da je rijetko pa bi se dobil veci protok, a protok je taj koji odnosi temperaturu.
Vezano uz gore, mozda staviti pumpu za vodu/ulje koja bude tjerala ulje na vanjski hladnjak pa na cpu blok i iz bloka u akvarij, ali bi na izlaz stavil cijev i tu cijev staviti u blizinu usisa iz akvarija, tak da se mjesa ulje iz akvarija i sistema, ali da je udaljeno od cpu, naponskog djela i NB koji su dosta topli.
__________________
cpu e4300/sonictower+nexus120; mbo gigabyte p35-ds3-l; ram kingmax1024/667x2; vga hd3850; psu corsair hx 520w; dvd benq 1655; hdd wd1200jd&samsung hd321kj&ST3160021A; ZM-MFC1; lg22ws; btc6300; mx 518 i sve u chiefu s nekoliko nexusa
rib@ je offline   Reply With Quote
Staro 09.01.2008., 13:43   #15
Brown Acid
..dno
Moj komp
 
Brown Acid's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: Crikvenica
Postovi: 1,963
..mislim da bi ipak bilo bolje da vodeno hladi pelt a da ulje štiti od kondenzacije..
Ima kod nas u hr gdje za uzeti pelt?
__________________
“Free software” is a matter of liberty, not price. To understand the concept, you should think of “free” as in “free speech,” not as in “free dinner.”
Brown Acid je offline   Reply With Quote
Staro 12.01.2008., 00:18   #16
Zer0
Premium
Moj komp
 
Zer0's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 37
malo sam noob oko ovoga al kaj bi to trebalo rediti temperaturnu inverziju
i hladiti mi proc na minimalnu temperaturu dok se on grije ko đubre
jer preuzima temperaturu proca
opet treba hladiti i njega tak da mu ne vidim pre veliku ulogu opet treba njega hladiti
ili sam u krivu
__________________


Zer0 je offline   Reply With Quote
Staro 12.01.2008., 09:17   #17
Renesis
Ex-Gastarbajter
Moj komp
 
Renesis's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2003
Lokacija: Zagreb / Rijeka
Postovi: 5,431
pelt ima dvije strane, i radi ko "ubrzivač topline", dakle, na jednoj strani uzme toplinu a na drugoj preda. rezultat je da je jedna strana hladna, druga topla.

hladna strana se stavlja prema CPU, a topliju treba hladiti, inače rikne. Problem je što za neki jači OC ti treba i jači peltier, a onda treba sve to i ohladit, jer ako proc daje 100W+, i peltier oko 150W, dobivamo brojke oko 300W, a to je pak jako velik zalogaj za "obične" vodene blokove, barem po meni.

Ima tu jedan projekt na forumu, tip radi takvu perverziju, pa cemo vidjeti...

Sta se tiče peltier+ulje, kondenzacije ne bi bilo, ali opet, treba nekako hladit sve to skupa.

Transformatorsko ulje bi bilo pogubno ako bi doticalo elektroniku, nagriza pomalo
__________________

Abit IS7-E + TR NB-1
Intel Pentium 4 2.8E@3500(250*14, 1.45V) na vodi
2x512Mb DDR Kingston (2.5-3-3-7, 200Mhz)
ATI Radeon 9800PRO 128Mb @ default (412/385 max)
Audigy 2 ZS, SkyStar 2, Hauppauge WinTV, Hitachi 160Gb
Logitech Z-5500, Xerox XA7-19i
Moja makina - tišina je prednost

A. Einstein - Samo su dvije stvari neograničene, ljudska glupost i svemir, a za svemir baš i nisam siguran.

Homemade custom kanta - projekt
Homemade vodeno part1
Homemade vodeno part2
Renesis je offline   Reply With Quote
Staro 14.01.2008., 14:22   #18
Brown Acid
..dno
Moj komp
 
Brown Acid's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: Crikvenica
Postovi: 1,963
Mislio sam na silikonsko
__________________
“Free software” is a matter of liberty, not price. To understand the concept, you should think of “free” as in “free speech,” not as in “free dinner.”
Brown Acid je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na