Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > AMD
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 11.11.2020., 18:00   #211
E-mil
Oppa Gangbang Style
Moj komp
 
E-mil's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Varaždin
Postovi: 1,756
Dr.Ud Brko
E-mil je offline   Reply With Quote
Staro 11.11.2020., 18:06   #212
Dr. Strange
Registered User
 
Datum registracije: Aug 2020
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 813
Dr. Strange je offline   Reply With Quote
Staro 11.11.2020., 18:10   #213
PeroTNT
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Oct 2020
Lokacija: Zagreb
Postovi: 72
Dakle Zen1 je Ryzen 1000 i 2000 serija, Zen2 3000 serija, Zen3 5000 serija?
PeroTNT je offline   Reply With Quote
Staro 11.11.2020., 18:17   #214
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Citiraj:
Autor PeroTNT Pregled postova
Dakle Zen1 je Ryzen 1000 i 2000 serija, Zen2 3000 serija, Zen3 5000 serija?
cpu

1000 - zen
2000 - zen+
3000 - zen2
5000 - zen3

apu (G na kraju imena kao Graphics)

2000G - zen
3000G - zen+
4000G - zen2


S tim da recimo npr. zen2 cpu i zen2 APU nisu baš identične arhitekture - APU je monolitni čip (nema čiplete) sa integriranom gpu, te manje L3 cachea - što anulira to što je monolitan, pa su slične performanse
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 11.11.2020., 21:49   #215
PeroTNT
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Oct 2020
Lokacija: Zagreb
Postovi: 72
Citiraj:
Autor Drug Brko Pregled postova
Evo A320 BIOS za Asrock ploču sa Zen3 podrškom ako je netko ima:

A320M-HDV R4(L4.11).zip
https://drive.google.com/file/d/14eF...w?usp=drivesdk

Da barem netko bude sretan
Znaš li podrijetlo biosa, 3rd party ili Asrockov?

I što mislite hoće li jedan 5950x biti kompetentan procesor narednih 10godina?

Zadnje izmijenjeno od: Brko. 14.11.2020. u 19:58.
PeroTNT je offline   Reply With Quote
Staro 11.11.2020., 22:21   #216
SlavoS
Premium
 
Datum registracije: May 2003
Lokacija: Samobor
Postovi: 1,115
Citiraj:
Autor PeroTNT Pregled postova
I što mislite hoće li jedan 5950x biti kompetentan procesor narednih 10godina?
To moraš pitat Milana
__________________
SS
SlavoS je offline   Reply With Quote
Staro 11.11.2020., 22:24   #217
PeroTNT
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Oct 2020
Lokacija: Zagreb
Postovi: 72
Jer je recimo 4jezgreni Sandy Bridge top procesor 2600k bio dobar malte-ne sve do sad dakle nekih 8-9god, toliko je vremena trebalo da poraste potreba za 2 jezgre više, a 5950x ima monstruoznih 16 jezgri
PeroTNT je offline   Reply With Quote
Staro 11.11.2020., 22:25   #218
exzzy
Premium
Moj komp
 
exzzy's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2014
Lokacija: Zagreb
Postovi: 843
Citiraj:
Autor PeroTNT Pregled postova
I što mislite hoće li jedan 5950x biti kompetentan procesor narednih 10godina?
Ne

Sent from my RMX2001 using Tapatalk
__________________
exzzy je offline   Reply With Quote
Staro 12.11.2020., 07:42   #219
Disco
Prvoklasni Krkan
Moj komp
 
Disco's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 4,431
Eh da, zaboravio sam napomenut. Ovaj BIOS za 3xx chipsete bi mogao biti kratkog vijeka tj da ga ne bude u budućnosti (novijih AGESA) jer bi AMD mogao lupit vendore po prstima zbog toga.
Ista stvar se desila sa PCIe 4.0 na 3xx gdje je prvo bilo dostupno, pa onda kao nije moglo.
Da, može se upogonit PCIe 4.0, ali sa starijim BIOSima koji imaju drugih problema...
E ne bi me čudilo da ista stvar bude i sa supportom za Zen3.
__________________
Slobodno me dodajte na PSN
Disco je offline   Reply With Quote
Staro 12.11.2020., 08:32   #220
silver_tip
Premium
Moj komp
 
silver_tip's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: doma
Postovi: 2,779
Citiraj:
Autor PeroTNT Pregled postova
I što mislite hoće li jedan 5950x biti kompetentan procesor narednih 10godina?
Ovisi za sta, broj jezgri ne daje neku "garanciju" dugovjecnosti. Isto tako mislim da nisi bas uzeo relavantan primjerak za usporedbu sa Sandyem. 5900X sa 12/24 bi mozda naspram cijene
sada trenutno bio bolji referentni primjerak za "narednih 10" godina. Sandy je bila arhitektura ispred svojeg vremena, onda OC nije bio realno potreban osim u sportske svrhe. Isto tako Sandy
je kasnije ocom nadoknadjivao sve redom od Intela, sve do Coffee lakea gdje ni OC vise nije mogao nadomiriti broj jezgri Coffee lakea. Dakle i 2600K ocan kasljuca opako...

Te 2017 godine kada je izsao Ryzen 1800X kostao je 4500kn, zato sam i uzeo Ryzen 9 5900X za usporedbu, nije bio najbolji ali bio je dovoljno blizu Intela, kasnije te godine dosao Coffee lake
8700K i koliko se sjecam u Linksu bio 3200kn, 1800X je bio onda oko 3500kn. 8700K je bio bolji procesor od Ryzena 1800X, nije ga rasturao ali bio je bolji... Danas nakon 3 godine imas sljedecu situaciju:

1800X sto se tice igrica je tu negdje kao Ryzen 5 1600AF i mislim da malo zaostaje za Ryzenom 5 3600 bar sto se igrica tice. 8700K se genralno jos dobro nosi, isti je "ugrozen" tek sa Zen3 Ryzenima.
Zasto ? Pa AMD arhitektura pocesvi od Zen+ nije ocabilna u prakticnom smislu, mozes ocati ali gubis perfomanse u igricama. Stevica pokazao na grafovima to isto i za Zen3. Nadalje, sada skoro kao
standard polako ulazi 4K rezolucija i igranje, dakle jedan 5900X sada daje koliko daje... vise ne moze niti ce davati za razliku kada je 1080p bio standard pa si mogao ocnuti 2600K.

Znaci jednostavno nije usporedivo zbog razlike u arhitekturi AMD-a i Intela. Za 3 godine DDR5, 4K i NVMe ce biti neki opceniti standard a 5900X ce i dalje tavoriti na svojem stocku kao danas.
Realno neki Zen4/5/6 ili slican pandan od Intela sa 8/16 sto ce biti isto minimalni standard kao danas recimo 6/12, ce ga poderati u svim smjerovima u cijeni do 3000kn. Fora je u tome da si bar 5 godina
mogao ocati 2600K i tako pratiti realni porast perfomansi grafickih kartica a sa Ryzenima to jednostavno ne ide tako lako.

Ako bi se stavio u kozu nekog gejmera iako isti nisam, sve ovisi o financijama. Ako se ima na bacanje, sto ne ? Uzet najjace trenuto pa uzivaj.. ako se ima umjerno onda bi ipak gledao kupit 5600X ili 5800X
gdje nebi kaskao u igricama ali kroz 3-4 godine i dalje bi ostala fina mogucnost to prodati za nesto jace a ne izgubiti realno vrijednost jednog 8700K koliko su "danas izgubili" kupci Ryzena 1800X kada je izasao.
__________________
trebaš seedbox?
silver_tip je offline   Reply With Quote
Staro 12.11.2020., 08:54   #221
Nick7
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: Velika Gorica
Postovi: 1,468
Citiraj:
Autor silver_tip Pregled postova
Realno neki Zen4/5/6 ili slican pandan od Intela sa 8/16 sto ce biti isto minimalni standard kao danas recimo 6/12, ce ga poderati u svim smjerovima u cijeni do 3000kn.
Sorry, ali u kom to svijetu?
6-core nije 'minimalni standard'. Jos je moguce igrati i na dual core, iako nije preporucljivo. Vecina radi i na max settinzima na 4-core.
Da, dolaze i ima igara koje iskoriste i vise od 4-core CPU, ali to nije 'minimum'.
To je kao reci da je minimum za GPU imati 3070 ili slicnu karticu.

Za one koje zele high end konfu, da, 6-core je minimum. Ali za low end/midrange i danas 4-core jos odradjuje posao.

Problem je sto se danas u midrange gura nesto sto kosta 3000+kn (CPU, GPU, itd...).
__________________
Idiocracy. Kad satira postaje stvarnost.
Nick7 je offline   Reply With Quote
Staro 12.11.2020., 09:06   #222
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
Citiraj:
Autor PeroTNT Pregled postova
Znaš li podrijetlo biosa, 3rd party ili Asrockov?
Obzirom da se fleša iz BIOSa, official je tj ASRockov. Moddani BIOSi uglavnom trebaju Flashrom ili AFUDOS.
Citiraj:
Autor Disco Pregled postova
Eh da, zaboravio sam napomenut. Ovaj BIOS za 3xx chipsete bi mogao biti kratkog vijeka tj da ga ne bude u budućnosti (novijih AGESA) jer bi AMD mogao lupit vendore po prstima zbog toga.
Ista stvar se desila sa PCIe 4.0 na 3xx gdje je prvo bilo dostupno, pa onda kao nije moglo.
Da, može se upogonit PCIe 4.0, ali sa starijim BIOSima koji imaju drugih problema...
E ne bi me čudilo da ista stvar bude i sa supportom za Zen3.
Da. Vrlo bitan detalj. Ako AMD zaključa podršku za 300 čipsete kroz PSP, možemo se fotografirat.
Ovako ima šanse još da OEMovi izdaju svoje. Ako se zaključa, onda samo ovisimo na zadnjoj "otključanoj" AGESAi i nekom modderu koji NIJE primio MDP sreCtva za svoj R&D te da onako usput se ne zamara sa moddanjem BIOSa, pa da to odradi.

Najbolja šansa je kad izađu BIOSi za X470 ploče. Tu bi se trebalo "najlakše" portati. Ali do kad to bude, mogo bi se i sam AMD uključiti u Intel mod. Sad kad imaju para i kad su No.1, sad lako zaljepe šamar svojim korisnicima.

S jedne strane, možda i bolje da ne daju BIOSe za 300 ploče. Ušparat će se još više love jer se neće kupovat ništa do DDR5 platforme
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 12.11.2020., 09:23   #223
gin.tonic
Premium
Moj komp
 
gin.tonic's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,322
Trebao bih savjet od kolega, nadogradio bih kantu druge godine, prelazak s i7 2700k.

Namjena bi bila gaming, uzeti Ryzen 5 5600 (non x verziju ako dođe) i bok?
gin.tonic je offline   Reply With Quote
Staro 12.11.2020., 09:25   #224
PeroTNT
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Oct 2020
Lokacija: Zagreb
Postovi: 72
Ili bolje nešto 8 jezgreno iz 5000 serije, da opet budeš miran 5-8god.
PeroTNT je offline   Reply With Quote
Staro 12.11.2020., 09:36   #225
silver_tip
Premium
Moj komp
 
silver_tip's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: doma
Postovi: 2,779
Citiraj:
Autor Nick7 Pregled postova
Sorry, ali u kom to svijetu?
6-core nije 'minimalni standard'. Jos je moguce igrati i na dual core, iako nije preporucljivo. Vecina radi i na max settinzima na 4-core.
U nasem, danasnjem. Prosetaj malo do teme konfiguracije do 3k kuna a do 5k kuna ako odes preslistati, mozda se vratis u realnost iz te neke svoje bajke.
Doduse pod minmalno smatram neki pocetni midrange a ne komp za skolarca od 8 godina.
__________________
trebaš seedbox?
silver_tip je offline   Reply With Quote
Staro 12.11.2020., 09:40   #226
PeroTNT
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Oct 2020
Lokacija: Zagreb
Postovi: 72
6 jezgri jest minimalno potrebno da niti u jednoj današnjoj igri procesor ne bude ograničavajući, sa 4 jezgre štekaju novi multiplayer Battlefieldi
PeroTNT je offline   Reply With Quote
Staro 12.11.2020., 10:05   #227
gin.tonic
Premium
Moj komp
 
gin.tonic's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,322
Citiraj:
Autor PeroTNT Pregled postova
Ili bolje nešto 8 jezgreno iz 5000 serije, da opet budeš miran 5-8god.
Da, to je ta dilema
gin.tonic je offline   Reply With Quote
Staro 12.11.2020., 10:10   #228
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
Citiraj:
Autor PeroTNT Pregled postova
6 jezgri jest minimalno potrebno da niti u jednoj današnjoj igri procesor ne bude ograničavajući, sa 4 jezgre štekaju novi multiplayer Battlefieldi
Trpi, dobrodošao natrag.
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 12.11.2020., 11:17   #229
Exy
Premium
Moj komp
 
Exy's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Zagreb, Črnomerec
Postovi: 1,981
Citiraj:
Autor silver_tip Pregled postova
@Exy sta ti to tocno dokazuje graf Average ??
Average ti je prosječni frame rate. Dokazuje u koliko FPS-a se igra prosječno vrti.

Citiraj:
Autor silver_tip Pregled postova
Taj Average ti ne znaci ama bas nista... mozete vi pjevat borbene no za igranje na FHD sa medium detaljima
U redu, average ne znači ništa, ne zanima nas u koliko se prosječno fps-a igra vrti
Daj onda baci pogled na ovu kraću crtu, to ti je 1% min
Jel vidiš da je i dalje ista stvar u odnosu na 2600/2700? Ako ti ni to ne paše slobodno nađi nešto drugo, potrudi se.

Citiraj:
Autor silver_tip Pregled postova
i da to potraje bar 2-3 godine od sada, prosjecan korisnik koji ce kupiti 2666MHz ram a nekim cudom 3200MHz, da nebi imao droopove min fps u pojedinim igricama
valja gledati na 6/12 u bilo kojem obliku s time da priznam da pojedini modeli 4C8T mogu jos posluziti 1-2 godine ali ne u 100% svim igricama. Spomenuti OC 2500K je sprdanje sa realnoscu.
Pa zašto si onda napisao "U nasem, danasnjem"? Pričamo o minimalnom standardu danas, jer si tako napisao. I fino sam ti linkao graf sa youtube kanala kojeg se poštuje i smatra vjerodostojnim. I sad kad ti ne pašu rezultati mi pričaš o tome što će biti u neodređenoj budućnosti. A danas možeš za 620kn uzeti proc koji je u gamingu brži u "našem, današnjem" vremenu od 8-jezgrenih raga od prije 2-3 godine. Toliko o tome koliko je pametno i mudro raditi "futureproofing".


Dosta offtopika, sry Brko
Exy je offline   Reply With Quote
Staro 12.11.2020., 11:49   #230
silver_tip
Premium
Moj komp
 
silver_tip's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: doma
Postovi: 2,779
Citiraj:
Autor Exy Pregled postova
Average ti je prosječni frame rate. Dokazuje u koliko FPS-a se igra prosječno vrti.
U redu, average ne znači ništa
Jel vidiš da je i dalje ista stvar u odnosu na 2600/2700?
Da, samo to nije graf za jednu igru nego za prosjek 11 igrica koje su tamo testirane. Taj prosjecni ti nista ne znaci ako primjerice i3 10100 u nekoj igrici ima neprihvatljivi droop fps-a a Ryzen 7 2700X
koji je losiji u tom Average grafu, nema taj isti droop jer ima vise jezgri. Kad bi to tako bilo, kako ti sebi zamisljas, onda cemu kupovina 3700X naspram 3300X, pa tu su negdje u Average jel...

Moze taj i3 10100 biti cak i prosjecno bolji od cjele palete 6/12 Ryzena i sta mu to vrijedi u tom Average fps-u kada ce u 2 igrice stekati jer eto bas ta igrica iskoristava vise od xy jezgri ??
Pa zar ne vidis da jedan 5600X sa svojih pocetnih 6/12 u igricama gazi sve starije 8/16, 12/24 Ryzene, 6/12 Intel procesore i onda bi jedan 4C8T trebao biti minimala da potraje dokle ? Do ljeta 2021 ?

Kako su se digle cijene i standard izlaskom Ryzen 5000 serije za midrange i high end tako na sveopcu zalost 4C8T moze biti samo nesto za skolarca od 8g ili HTPC, igranje puzzli na kompu nije gejming.
__________________
trebaš seedbox?
silver_tip je offline   Reply With Quote
Staro 12.11.2020., 14:40   #231
zwer54
Premium
Moj komp
 
zwer54's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: Dublin
Postovi: 1,977
@Eladio

Jesi probao dirati voltaze i clockove ili sve drzis na stock?
Ugl meni 3900X sve na auto u cinebenchu all 12 core dize na 4.1 ghz i postize temperaturu od preko 80 stupnjeva, dok ga ja manualno postavim na 4.2 uz 1.15V i temperatura bude oko 60 stupnjeva i rezultat bolji...
Tako da sam uvjeren ako manualno smanjis voltazu, temperatura bi trebala drasticno pasti, samo je pitanje kako ce boostevi ici onda...
__________________
zwer54 je offline   Reply With Quote
Staro 12.11.2020., 15:04   #232
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Citiraj:
Autor Drug Brko Pregled postova
Obzirom da se fleša iz BIOSa, official je tj ASRockov. Moddani BIOSi uglavnom trebaju Flashrom ili AFUDOS.

Da. Vrlo bitan detalj. Ako AMD zaključa podršku za 300 čipsete kroz PSP, možemo se fotografirat.
Ovako ima šanse još da OEMovi izdaju svoje. Ako se zaključa, onda samo ovisimo na zadnjoj "otključanoj" AGESAi i nekom modderu koji NIJE primio MDP sreCtva za svoj R&D te da onako usput se ne zamara sa moddanjem BIOSa, pa da to odradi.

Najbolja šansa je kad izađu BIOSi za X470 ploče. Tu bi se trebalo "najlakše" portati. Ali do kad to bude, mogo bi se i sam AMD uključiti u Intel mod. Sad kad imaju para i kad su No.1, sad lako zaljepe šamar svojim korisnicima.

S jedne strane, možda i bolje da ne daju BIOSe za 300 ploče. Ušparat će se još više love jer se neće kupovat ništa do DDR5 platforme
Ma ne vjerujem da će to napraviti. Nisu (još) postali toliki šupci kao intel i nvidia. U nekoj daljnoj budućnosti - možda, jer novac kvari, no trenutno bi to mislim bio preveliki zaokret da preko noći postanu toliko anti-consumer. Trenutno su u fazi nabijanja cijena

Mislim da će biosi doći nedugo nakon 400 biosa kao i što sam kažeš (nekim "portanjem"). Tu se radi jednostavno o tome da AKO netko bude imao problema (štajaznam da ne boosta koliko treba na šit pločama, eventualni BSOD itd.), reći će - ko vas jebe, odnosno neće reći ništa jer "službenog" suporta "nema". Tako da ne vjerujem da će ići trošiti vrijeme na to da nekog namjerno sjebu jer se snašao sa 300 čipsetom.

Što se tiče gašenja pci-e 4.0 jest malo šupački, jer baš je na mojoj mbo OC3D testirao da ssd gen 4 radi najnormalnije, no nadam se da iza toga ipak stoji neki objektivan tehnički razlog, tipa da se pci-e zapali na nekim šit pločama sa ssd gen4 ili nešto tako. Jer nije baš isto ssd gen4 vs prijašnji, naspram ryzen 5000 vs prijašnji, jer broj pinova je isti, potrošnja nije veća, kao niti zagrijavanje naspram ryzena 3000...

S ekonomske strane tada bi im to sa negašenjem pci-e 4.0 možda malo i ugrožavalo prodaju 500 čipseta, danas je pak drukčija situacija, tko uzima novo 99% uzima X570 ili B550, tako da nije da ih ugrožava neka manja ekipa sa 300 pločama koja bi upgrejdala na ryzene 5000...

No kažem, bit će to sigurno OK i radit će normalno.
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 12.11.2020., 15:08   #233
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Citiraj:
Autor Drug Brko Pregled postova
Obzirom da se fleša iz BIOSa, official je tj ASRockov. Moddani BIOSi uglavnom trebaju Flashrom ili AFUDOS.

Da. Vrlo bitan detalj. Ako AMD zaključa podršku za 300 čipsete kroz PSP, možemo se fotografirat.
Ovako ima šanse još da OEMovi izdaju svoje. Ako se zaključa, onda samo ovisimo na zadnjoj "otključanoj" AGESAi i nekom modderu koji NIJE primio MDP sreCtva za svoj R&D te da onako usput se ne zamara sa moddanjem BIOSa, pa da to odradi.

Najbolja šansa je kad izađu BIOSi za X470 ploče. Tu bi se trebalo "najlakše" portati. Ali do kad to bude, mogo bi se i sam AMD uključiti u Intel mod. Sad kad imaju para i kad su No.1, sad lako zaljepe šamar svojim korisnicima.

S jedne strane, možda i bolje da ne daju BIOSe za 300 ploče. Ušparat će se još više love jer se neće kupovat ništa do DDR5 platforme
Ma ne vjerujem da će to napraviti. Nisu (još) postali toliki šupci kao intel i nvidia. U nekoj daljnoj budućnosti - možda, jer novac kvari, no trenutno bi to mislim bio preveliki zaokret da preko noći postanu toliko anti-consumer. Trenutno su u fazi nabijanja cijena

Mislim da će biosi doći nedugo nakon 400 biosa kao i što sam kažeš (nekim "portanjem"). Tu se radi jednostavno o tome da AKO netko bude imao problema (štajaznam da ne boosta koliko treba na šit pločama, eventualni BSOD itd.), reći će - ko vas jebe, odnosno neće reći ništa jer "službenog" suporta "nema". Tako da ne vjerujem da će ići trošiti vrijeme na to da nekog namjerno sjebu jer se snašao sa 300 čipsetom.

Što se tiče gašenja pci-e 4.0 jest malo šupački, jer baš je na mojoj mbo OC3D testirao da ssd gen 4 radi najnormalnije, no nadam se da iza toga ipak stoji neki objektivan tehnički razlog, tipa da se pci-e zapali na nekim šit pločama sa ssd gen4 ili nešto tako. Jer nije baš isto ssd gen4 vs prijašnji, naspram ryzen 5000 vs prijašnji, jer broj pinova je isti, potrošnja nije veća, kao niti zagrijavanje naspram ryzena 3000...

S ekonomske strane tada bi im to sa negašenjem pci-e 4.0 možda malo i ugrožavalo prodaju 500 čipseta, danas je pak drukčija situacija, tko uzima novo 97% uzima X570 ili B550, ostatak 400 čipset (dok ih još ima), tako da nije da ih ugrožava neka manja ekipa sa 300 pločama koja bi upgrejdala na ryzene 5000.ć, jer nema ni nas bog zna koliko puno. Prodaju X570 su im više zezale cijene

No kažem, bit će to sigurno OK i radit će normalno.
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 12.11.2020., 15:14   #234
HCS
Premijum
Moj komp
 
HCS's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,359
How is Intel Beating AMD Zen 3 Ryzen in Gaming?

Super clanak, nevjerojatna razlika kada se koristi brza memorija.
__________________
Neke od mojih trgovina: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15
HCS je offline   Reply With Quote
Staro 12.11.2020., 15:37   #235
silver_tip
Premium
Moj komp
 
silver_tip's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: doma
Postovi: 2,779
Brza memorija pomaze AMD-u ali ono glavno, razlika gdje je Intel bolji ostaje samo sto je pomaknuta u jednu ili drugu stranu u ovisnosti jel jaci ili slabiji gpu.
Ono sto je zanimljivo kako ta razlika nestaje, isparava doslovce sa jednom RTX 3070 koja je jacine RTX 2080Ti gdje razlike i dalje ima! Dakle 2 podjenaka GPU-a
ali razlicite arhitekture gdje jedna vise pase Intelu a druga AMD-u. Iz tog testa je jasno vidljivo da ce i najslabija RTX 30XX u paru sa Zen3 bolje raditi i imati vise fps-a
nego Zen3 i pandan u slicnoj jacini RTX 20XX serije.
__________________
trebaš seedbox?

Zadnje izmijenjeno od: silver_tip. 12.11.2020. u 15:42.
silver_tip je offline   Reply With Quote
Staro 12.11.2020., 17:05   #236
Eladio
..starija garda
Moj komp
 
Eladio's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: ZG
Postovi: 3,168
Citiraj:
Autor zwer54 Pregled postova
@Eladio

Jesi probao dirati voltaze i clockove ili sve drzis na stock?
Ugl meni 3900X sve na auto u cinebenchu all 12 core dize na 4.1 ghz i postize temperaturu od preko 80 stupnjeva, dok ga ja manualno postavim na 4.2 uz 1.15V i temperatura bude oko 60 stupnjeva i rezultat bolji...
Tako da sam uvjeren ako manualno smanjis voltazu, temperatura bi trebala drasticno pasti, samo je pitanje kako ce boostevi ici onda...
Sve stock, a bios je u biti beta verzija pa mi se neda s njime zezati
Realno nemam ni potrebe kad temp ispod 70°C me ne diraju. A lijepi je vidjeti koliko mi često boosta do 4,95...
Manualno bi možda mogao ići all core 4,6-4,7 ali to meni za moje potrebe je lošije pa se ne želim gnjaviti..

Kada dodje official bios budem malo probao tek tolimo da vidim kakav sam chip dobio - iako već sad vidim da nije loš

PS
Bilo bi super kad bi i drugi proizvodjaci uveli bios koji asus ima, gdje mozes napraviti i all core OC a zadrzati boost
__________________




MojSkuter
---------------------------------PEACE
Eladio je offline   Reply With Quote
Staro 12.11.2020., 17:08   #237
Dr. Strange
Registered User
 
Datum registracije: Aug 2020
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 813
Citiraj:
Autor Eladio Pregled postova
Sve stock, a bios je u biti beta verzija pa mi se neda s njime zezati
Realno nemam ni potrebe kad temp ispod 70°C me ne diraju. A lijepi je vidjeti koliko mi često boosta do 4,95...
Manualno bi možda mogao ići all core 4,6-4,7 ali to meni za moje potrebe je lošije pa se ne želim gnjaviti..

Kada dodje official bios budem malo probao tek tolimo da vidim kakav sam chip dobio - iako već sad vidim da nije loš

PS
Bilo bi super kad bi i drugi proizvodjaci uveli bios koji asus ima, gdje mozes napraviti i all core OC a zadrzati boost
Na kojoj frekvenciji ti radi infinity fabric?
Dr. Strange je offline   Reply With Quote
Staro 12.11.2020., 18:24   #238
Eladio
..starija garda
Moj komp
 
Eladio's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: ZG
Postovi: 3,168
Citiraj:
Autor Dr. Strange Pregled postova
Na kojoj frekvenciji ti radi infinity fabric?
na 1500 kao i ram
__________________




MojSkuter
---------------------------------PEACE
Eladio je offline   Reply With Quote
Staro 12.11.2020., 18:33   #239
zwer54
Premium
Moj komp
 
zwer54's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: Dublin
Postovi: 1,977
Citiraj:
Autor Eladio Pregled postova
Sve stock, a bios je u biti beta verzija pa mi se neda s njime zezati
Realno nemam ni potrebe kad temp ispod 70°C me ne diraju. A lijepi je vidjeti koliko mi često boosta do 4,95...
Manualno bi možda mogao ići all core 4,6-4,7 ali to meni za moje potrebe je lošije pa se ne želim gnjaviti..

Kada dodje official bios budem malo probao tek tolimo da vidim kakav sam chip dobio - iako već sad vidim da nije loš

PS
Bilo bi super kad bi i drugi proizvodjaci uveli bios koji asus ima, gdje mozes napraviti i all core OC a zadrzati boost
ma da ali cisto, mogao bi probati manualno postaviti voltazu na recimo 1.3V ili cak 1.25 i vidi sta se desi. Ide li boost i dalje isto i slicno... Jer ja sa manualnim spustanjem voltaze spustam 20 stupnjeva sto je ogromno...
__________________
zwer54 je offline   Reply With Quote
Staro 12.11.2020., 18:48   #240
Dr. Strange
Registered User
 
Datum registracije: Aug 2020
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 813
Citiraj:
Autor Eladio Pregled postova
na 1500 kao i ram
Planiraš i ram nadograditi? Šteta je ne iskoristiti to, uskoro će doći i bios s kojim ćeš ga moći clockati do 2000.
Dr. Strange je offline   Reply With Quote
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na