Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Svaštara
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 30.11.2008., 19:03   #1
ALiEN17
Premium
Moj komp
 
ALiEN17's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Histria
Postovi: 1,138
Primjeri otvorenih i zatvorenih mjernih sustava?

Pozdrav. Eto, dobio sam jedan zadatak iz automatike o otvorenim i zatvorenim mjernim sustavima, radi se kao o nekom referatu ili seminaru, znači sve lijepo, čisto, uredno, odugovlačeno mora biti. Meni bi trebale neke ideje, tj. primjeri, dalje budem ja sve napisao i razradio, ukomponirao na 100 strana (kao da patentiram ). Na primjer; kosimo s kosilicom travu, odjedanput dođemo do malo više i gušće trave i trebamo dodati gasa da nož dobije više okretaja i da se mašina ne uguši. To bi bio primjer (ako se ne varam ) - otvorenog mjernog sustava. E, sad bi to trebalo malo "automatizirati", pobacati gore razno razne senzore, sklopove i ostale elemente i tako dobijamo zatvoreni mjerni sustav. Znači, kosimo travu, dolazimo do gušće i više trave, elemente koje smo prethodno ugradili, registriraju to i nož počinje raditi na više okretaja bez da mi interveniramo. Eto, nadam se da sam to dobro objasnio, trebalo bi mi samo par dobrih ideja! Hvala!
ALiEN17 je online   Reply With Quote
Staro 30.11.2008., 21:01   #2
Dizel
3.14zda ®
Moj komp
 
Dizel's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: Orahovica
Postovi: 8,311
Stavis fotocelije koje registriraju visinu trave i automaCki podizu noz u zrak i prebacuju motor u brze okretaje
__________________

QuadCore Intel i3-8100
Gigabyte H310 MBO
8GB DDR4 Transcend
Gigabyte GeForce GTX 1060 3GB Windforce
Kingston 240GB SSD
Dell U24 monitor
Sharkoon AM5 Case
Corsair 400W PSU




Pentium G4600
Asus H110
16GB G.Skill Aegis
Kingstom 240GB SSD
Sapphire Pulse RX560
Point Of View 500W Black Diamond
Samsung 225 LCD/TV
Benq DVDRW 18X
Antec NSK4400
Sharkoon "S-Series" 1x120mm + 2x80mm
Logitech mouse & Logitech UltraX Flat keyboard
Logitech Rumblepad II & Cordless Rumblepad II




Lenovo X1 Extreme

QuadCore Intel i5-8300H CPU @ 2.30GHz
8GB DDR4 Samsung
240GB Samsung
NVIDIA GeForce GTX 1050 Ti Max-Q





HexaCore Intel i5-9400F
MSI B360I Gaming PRO AC ITX MBO
8GB DDR4 Transcend
MSI GeForce GTX 1050 Ti Gaming X 4GB
Patriot Burst 240GB SSD
Dell U24 monitor
Thermaltake Core V1 case
LC Power 650W PSU


Pentium D Presler 940 3.2GHz
Asus P5WD2 Premium
4GB Kingmax DDR2 667MHz
XFX GeForce 8800GTS
Kingmax 240GB SSD
LC Power 550W PSU


Pentium G620
Gigabyte H61
8GB Kingmax DDR3
Radeon HD6670
Kingmax 240GB SSD
MS 550W PSU



Dizel je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 30.11.2008., 22:10   #3
ALiEN17
Premium
Moj komp
 
ALiEN17's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Histria
Postovi: 1,138
Citiraj:
Autor Dizel Pregled postova
Stavis fotocelije koje registriraju visinu trave i automaCki podizu noz u zrak i prebacuju motor u brze okretaje
Ma ne mogu više kosilicu iskoristit, jebiga. To je ona dala samo kao primjer. Ja bi trebao izmislitit, nešto novo, patentirati ali u ovome pravcu . Samo mi ništa ne pada na pamet!
ALiEN17 je online   Reply With Quote
Staro 30.11.2008., 22:43   #4
terminator
Spermich Termich
Moj komp
 
terminator's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: Bistra
Postovi: 884
dolaze računala u pitanje?
__________________
terminator je offline   Reply With Quote
Staro 30.11.2008., 22:54   #5
ALiEN17
Premium
Moj komp
 
ALiEN17's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Histria
Postovi: 1,138
Citiraj:
Autor terminator Pregled postova
dolaze računala u pitanje?
Daj štagod samo da nešto napišem
ALiEN17 je online   Reply With Quote
Staro 30.11.2008., 23:19   #6
terminator
Spermich Termich
Moj komp
 
terminator's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: Bistra
Postovi: 884
Uzmi onda za primjer automatsko reguliranje ventilatora s obzirom na temperaturu.
Automatski OC s obzirom na količinu podataka (ili na temperaturu jezgre)... imaš fakat o tome šta pisat.
__________________
terminator je offline   Reply With Quote
Staro 30.11.2008., 23:22   #7
ALiEN17
Premium
Moj komp
 
ALiEN17's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Histria
Postovi: 1,138
Citiraj:
Autor terminator Pregled postova
Uzmi onda za primjer automatsko reguliranje ventilatora s obzirom na temperaturu.
Automatski OC s obzirom na količinu podataka (ili na temperaturu jezgre)... imaš fakat o tome šta pisat.
E, super! Hvala puno! Tražio sam baš tako nešto nepostojeće - inovativno! Imaš !
ALiEN17 je online   Reply With Quote
Staro 30.11.2008., 23:38   #8
terminator
Spermich Termich
Moj komp
 
terminator's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: Bistra
Postovi: 884
nemaš beda
__________________
terminator je offline   Reply With Quote
Staro 04.12.2008., 18:44   #9
ALiEN17
Premium
Moj komp
 
ALiEN17's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Histria
Postovi: 1,138
...dalje?
ALiEN17 je online   Reply With Quote
Staro 04.12.2008., 19:13   #10
terminator
Spermich Termich
Moj komp
 
terminator's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: Bistra
Postovi: 884
dalje šta
__________________
terminator je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 04.12.2008., 19:36   #11
ALiEN17
Premium
Moj komp
 
ALiEN17's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Histria
Postovi: 1,138
Citiraj:
Autor terminator Pregled postova
dalje šta
...pa sa primjerima!
ALiEN17 je online   Reply With Quote
Staro 04.12.2008., 20:05   #12
borgy
kenova
 
borgy's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2003
Lokacija: München / Dubrovnik
Postovi: 901
Stabilizirani elektronički oscilator - sklop koji sinkronizira svoju frekvenciju s referentnom. Usporedjuje razliku faza i na temelju njene velicine i smjera upravlja vlastitim generatorom takta. Poznatiji kao PLL (phase locked loop).
borgy je offline   Reply With Quote
Staro 04.12.2008., 20:24   #13
ALiEN17
Premium
Moj komp
 
ALiEN17's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Histria
Postovi: 1,138
Citiraj:
Autor borgy Pregled postova
Stabilizirani elektronički oscilator - sklop koji sinkronizira svoju frekvenciju s referentnom. Usporedjuje razliku faza i na temelju njene velicine i smjera upravlja vlastitim generatorom takta. Poznatiji kao PLL (phase locked loop).
Aha... ali meni ne treba toliko u srž, više nešto laiči (ocijenjuje se i HRV sastav ), dovoljno je da kažem, ovdje ide sklop, a ovdje senzor koji će to i to, pa će se na taj način automatizirati, tj. neće morat čovjek povuć/okrenut/dat gasa, sudjelovat uopće.
ALiEN17 je online   Reply With Quote
Staro 04.12.2008., 20:29   #14
webstartm
Sandy!!!
Moj komp
 
webstartm's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Split
Postovi: 1,674
Jel moze ovo ? (i mi ucimo automatiku sad ,bas smo tu oko zatvorenih i otvorenih sustava)
Ugl ,automobil sa automatskim mjenjacem , pritiskom covjeka malo jace na gas (kod pretjecanja npr) automatski mjenjac automatski(preko nekih sklopova i sl.) prebacuje u nizi stupanj za dobivanje vise snage/momenta.

Jesan pogodio bit?

Evo jos jedan sto mi je pao napamet:
Znaci ,printer u procesu printanja stranica posalje da nema dovoljno boje i to ,reko bih da je to zatvoreni sustav jer on da je povratnu informaciju ,sto znaci da ima i povratnu vezu pa bih ga svrstao u zatvoreni.

Hmm evo jos jedan "opasan" primjer...
Npr u nuklearnim podmornicama prostor gdje je nuklearni pogon je hermeticki te jos sa tonu olova izoliran Ako senzor van te sobe registrira prelazak dopustene vrijednosti radijacije ,automatski daje signal nekom sklopu koji gasi nuklearni pogon te pali alarm za opcu uzbunu....
Nemora biti nuklearni pogon ,mogu biti razne stetne kiseline i tvari ali uglavnom nesto u tom stilu...
Eto to ima sigurnosne sklopove u sebi ,jel sad bolje ?

Zadnje izmijenjeno od: webstartm. 04.12.2008. u 20:58.
webstartm je offline   Reply With Quote
Staro 04.12.2008., 20:36   #15
ALiEN17
Premium
Moj komp
 
ALiEN17's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Histria
Postovi: 1,138
Citiraj:
Autor webstartm Pregled postova
Jel moze ovo ? (i mi ucimo automatiku sad ,bas smo tu oko zatvorenih i otvorenih sustava)
Ugl ,automobil sa automatskim mjenjacem , pritiskom covjeka malo jace na gas (kod pretjecanja npr) automatski mjenjac automatski(preko nekih sklopova i sl.) prebacuje u nizi stupanj za dobivanje vise snage/momenta.

Jesan pogodio bit?
Da, o tome se radi. Ali ovo već postoji i preočito je (prerašireno, prepoznato, kako god...) Jer se stvarno o tome trebam raspisat. Razmišljao sam o nekakvom cirkularu u nekakvoj radioni namještaja. kada dođe deblje, tvrđe, gušće, štagod, drvo, da cirkular pomoću tih sklopova-senzora-regulatora, uzima više struje iz mreže, ploča se počne brže okretati pa bez da imalo uništi budući drvo-namještaj prereže kako treba. Uz to, stavio bih nekakve sklopove za sigurnost. Koji bi kada registriraju da je u pitanju veća temperatura, manja gustoća (ideje?) - uglavnom, neko meso u pitanju (prsti, ruka itd...) da se ploča cirkulara u roku od odmah ugasi, tj. da se cijeli kompleks spusti automatski dolje. I ovo već postoji, gledao negdje video. Ajde još koja idejica da nadopunim to. Kada napišem taj referat svako ko je sudjelovo u ovoj temi - roštilj i gajbe.

Hvala webstartm, bit će nešto od toga!

Zadnje izmijenjeno od: ALiEN17. 04.12.2008. u 21:07.
ALiEN17 je online   Reply With Quote
Staro 05.12.2008., 23:23   #16
Matesonik
prcknedl
Moj komp
 
Matesonik's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,131
Nisam siguran koliko si se vozio u zagrebackim tramvajima. ZET ima oko 80 ceskih ČKD Tatra T4 motornih kola s prikolicom. Ti su tramvaji poznati da pri startanju vrte kotace u prazno, da dosta cukaju i da im kocenje elektromotorima ne radi par sekundi nakon sto tramvaj prestane ubrzavati (!). Razlog je jednostavan: vozac direktno ne utjece na snagu motora okretanjem poluge (kao na ĐĐ i Duewag tramvajima), nego ima pedalu "gasa" i kocnice. Kad vozac stisne pedalu gasa, nekakva elektrika i elektronika procijeni koliko struje smije ici na motor i tako upravlja (po principu "mislim da je vozac htio ovako, a misliti je drek znati"). Sad, cilj je smisliti sustav koji bi radio isto to, samo bolje. Moglo bi se i ukomponirati s automatskim sipanjem pijeska na tracnice u slucaju teskog kretanja.

Da stvar bude bolja, stvar je savrseno primjenjiva i na tramvaje tipa KT4 istog proizvodjaca koji bi trebao u dogledno vrijeme na modernizaciju. Razlika je samo ta sto KT4 manje proklizava, ali vrlo uspjesno rusi putnike ko domine.

EDIT: Ako trebas bilo kakve infomacije, slobodno me uhavti tu ili idi na www.zeljeznice.net gdje ce(mo) rado pomoci i s konkretnijim stvarima.
Matesonik je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na