Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > ISP
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 06.09.2019., 16:42   #61
Omega 3
Registered User
 
Datum registracije: Oct 2017
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 119
Znaci ko ziv ko mrtav...
Omega 3 je offline   Reply With Quote
Staro 06.09.2019., 16:48   #62
Mate22
Registered User
Moj komp
 
Mate22's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2017
Lokacija: Zagreb
Postovi: 288
Tako nekako mogu zajebavat kako god hoćeju ili kako im se digne, sve tamo do 2025...najmanje
Mate22 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 07.09.2019., 14:09   #63
Froxie24
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2015
Lokacija: Sisak
Postovi: 810
Zar nije do 2023? Jer ako računaš da je projekat trebao biti gotov na kraju 2020. znači 2020+3=2023.

Citiraj:
I da i ne. Propisano je, ali Hrvatska neće popušiti kaznu ako to ne napravi jer je "nova" članica, pa sam zaključi koje su ti šanse.
Hoće ako ne odrade sve do 2023. Ali naravno kaznu neće "država" plaćati već mi.

Citiraj:
Neće Hrvatska država to radit nego teleoperateri a valjda je u interesu države da joj svi građani imaju normalan internet a ne dial up brzine. Zna li itko dali je vlada obvezala operatere da ispoštuju ovu Europsku inicijativu?
Država kao država ima neko sudjelovanje u tome, naravno onaj dio što se tiče zakona koje mogu donesti radi lakšeg rada određenih tijela. Uređenje katastar, smanjivanje naknada prava puta, izdavanje dozvola i sl.

Drugu ulogu kao nositelji projekta imaju JLS-ovi (Jedinice lokalne samouprave) te operateri i određene firme za gradnju infrastrukture koji bi u suradnji sa JLS-ovima gradili novu infrastrukturu.
Froxie24 je offline   Reply With Quote
Staro 07.09.2019., 17:33   #64
Mate22
Registered User
Moj komp
 
Mate22's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2017
Lokacija: Zagreb
Postovi: 288
2025 ZAPAMTITE što vam velim! Kakva 2023 i takvi bakrači!
A moguće i dulje!
Mate22 je offline   Reply With Quote
Staro 07.09.2019., 23:11   #65
Froxie24
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2015
Lokacija: Sisak
Postovi: 810
Citiraj:
Autor Mate22 Pregled postova
2025 ZAPAMTITE što vam velim! Kakva 2023 i takvi bakrači!
A moguće i dulje!
Mogu ja pamtiti ali otkud ti ta sigurna informacija.
Froxie24 je offline   Reply With Quote
Staro 08.09.2019., 08:30   #66
Froxie24
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2015
Lokacija: Sisak
Postovi: 810
Vjerojatno se radi o grešci jer kad se otvori link na mapi nema označeno područje gradnje ni opis tko gradi i sl. No ipak je zanimljivo jer vjerojatno već imaju u sustavu sve spremno za objavu samo se čeka službeno pokretanje projekta.

Froxie24 je offline   Reply With Quote
Staro 08.09.2019., 17:47   #67
Mate22
Registered User
Moj komp
 
Mate22's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2017
Lokacija: Zagreb
Postovi: 288
Citiraj:
Autor Froxie24 Pregled postova
Mogu ja pamtiti ali otkud ti ta sigurna informacija.
A gle nije 100% sigurna info
Ali pošto i sam kolega znaš kako to sve iđe kod nas možda se prevarim pa ti budeš u pravu a ja u krivu.
Mate22 je offline   Reply With Quote
Staro 08.09.2019., 18:40   #68
silver_tip
Premium
Moj komp
 
silver_tip's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: doma
Postovi: 2,779
Ma oduziti ce se to sigurno i iza 2025-te bar dok t-com maximalno ne prosiri svoje kapacitete optike i skrati lokanu petlju na potezu centrala-FTTX
te postigne zadovoljavajucu penetraciju prema i u broju korisnika sa min. brzinom 100/20, vezanih ugovorom. Iskon takodjer po nesto manjim cijenama.

Za godinu ili tri dok se NGN bude radila bice i naglo optika od t-com dostupna sve vecem broju korisnika i dok NGN bude spremna ostati
ce samo neke zabiti za spojiti na istu. Ostali ce biti ili vezani ugovorom za t-com ili kod A1 koji svoju politiku vodi ili ce debelo razmisljati dali sa 100/20 ici na 40/5.

Od NGN ce profitirati samo oni koji to dozive na Optimi i nekim drugim lokalnim operaterima sa brzinama 20/2 itd... HAKOM se bude pobrinio da t-com ne izgubi prihod
ili bilo kako bude ostecen izgradnjom NGN mreze, kod nas stvari ne funkcioniraju kao u ostaku €u, nemamo nacionalno operatera ni jednog, niti je drzavu tu nesto briga
tako da sama NGN je reda radi kakti €u direktive ali realno profit operatera koji su u stranom vlasnistvu je iznad svake dobrobiti krajnjeg korisnika, ako je i ima slucajno to je zato jer je dobro za sam profit operatera.


Mali hint... samo kruznim zalbama javne ponude na odabir radova itd... cjela stvar se moze oduziti i 2 godine van roka od 3 godine probijenog roka
Nisam siguran da su pristupne ceste prema Peljeskom mostu krenule u izgradnju ili su jos aktualne zalbe na zalbe...
__________________
trebaš seedbox?
silver_tip je online   Reply With Quote
Staro 08.09.2019., 21:51   #69
Froxie24
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2015
Lokacija: Sisak
Postovi: 810
Ne bih rekao da je to baš kao pristupne ceste. Ovdje će mislim biti sloboda izbora, znaći svaki JLS će odabrati svog operatera partnera. Kao drugo, u A financijskom modelu koji je odabrala večina JLS-ova se navodi da onom operateru koji izgradi infrastrukturu određenom JLS-u sa kojim surađuje na projektu, ta ista infrastruktura ostaje u operaterovom trajnom vlasništvu. Tako da ne vidim razloga da HT ne bi profitirao zbog NGN-a. Također isto tako i A1 tamo gdje bude gradio.
Froxie24 je offline   Reply With Quote
Staro 08.09.2019., 22:08   #70
silver_tip
Premium
Moj komp
 
silver_tip's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: doma
Postovi: 2,779
Citiraj:
Autor Froxie24 Pregled postova
svaka JLS će odabrati svog operatera partnera.
I tu pocinje GoT na steroidima Znas ti koja je to banda doslovce ? Vece sanse bi imali da je pod direktnom kapom drzave.., na svaki
taj odabir moguca je zalba pa onda upravni sudovi pa visoki itd... ajoj... no dobro, budemo vidjeli s vremenom, nada ipak umire zadnja.
__________________
trebaš seedbox?
silver_tip je online   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 09.09.2019., 12:22   #71
Froxie24
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2015
Lokacija: Sisak
Postovi: 810
Ma nece bit nikakvih zalbi. Pa ne moze jedan operater graditi sve. Gradit ce i A1 i HT a vjerujem da ce se javiti i neki operateri poput Terakoma i sl. koji trenutno nude samo poslovnim korisnicima širokopojasne usluge i tako ući u tržište privatnih korisnika.
Froxie24 je offline   Reply With Quote
Staro 20.09.2019., 10:12   #72
Froxie24
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2015
Lokacija: Sisak
Postovi: 810
Eto ako pomoćnik ministra regionalnog razvoja kaže da iako je određeno minimum 40mbps u downloadu ovim projektom cilj je omogućiti i veće brzine svima gdje će biti izgrađena nova infrastruktura.

Froxie24 je offline   Reply With Quote
Staro 20.09.2019., 10:44   #73
kopija
DIY DILETANT
 
kopija's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Čistilište
Postovi: 3,033
Pršije za prčije
LOL@"MI SMO OSIGURALI MILIJARDU KUNA"
Lako ti se tuđim kurcem kurčiti, ili kako se već kaže u narodu.
kopija je offline   Reply With Quote
Staro 20.09.2019., 12:36   #74
Omega 3
Registered User
 
Datum registracije: Oct 2017
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 119
Kao što sam još prije napisao tko živ tko mrtav dotad, uvijek moramo u svemu biti zadnji...
Omega 3 je offline   Reply With Quote
Staro 27.09.2019., 11:16   #75
Armor
Premium
 
Armor's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: HR Zagorje
Postovi: 219
Bude danas kakva informacija od HAKOM-a, budući da je kraj mjeseca tu?

Sa Omega 3 se potpuno slažem, s ovakvim napretkom, prošlo bude puno previše godina i da, ko živ ko mrtav.

A u tom me slučaju, kak je govoril moj pokojni frend, "boli đon".
Armor je offline   Reply With Quote
Staro 27.09.2019., 12:14   #76
johnsmith
Premium
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: vž
Postovi: 1,241
Kaj se živcirate, mi smo još kamilica prema ostatku EU. Ova gore ekipa na sjeveru će se prelomiti, dosta ruralnih područja imaju, velike čistine, pa ti vuci optiku i lovi postotak pokrivenosti. How yes no. Ak će se produljiti rok na 2025 ili 2030, i drugi će plakati, nismo mi jedini "problematični". Nije utjeha, ali eto. Muče se i drugi.
johnsmith je offline   Reply With Quote
Staro 27.09.2019., 14:44   #77
Mate22
Registered User
Moj komp
 
Mate22's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2017
Lokacija: Zagreb
Postovi: 288
Citiraj:
Autor johnsmith Pregled postova
Kaj se živcirate, mi smo još kamilica prema ostatku EU. Ova gore ekipa na sjeveru će se prelomiti, dosta ruralnih područja imaju, velike čistine, pa ti vuci optiku i lovi postotak pokrivenosti. How yes no. Ak će se produljiti rok na 2025 ili 2030, i drugi će plakati, nismo mi jedini "problematični". Nije utjeha, ali eto. Muče se i drugi.
Tako je samo će gradove, gradiće i njihova prednaselja pokrivat.
Pretežno sa većim brzinama a mala ruralna sela i zaseoci i razne zabiti bogu iza nogu će se morat zadovoljit sa onih 30mbit/s, ako i toliko...
Mate22 je offline   Reply With Quote
Staro 27.09.2019., 15:56   #78
Froxie24
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2015
Lokacija: Sisak
Postovi: 810
Citiraj:
Autor Armor Pregled postova
Bude danas kakva informacija od HAKOM-a, budući da je kraj mjeseca tu?

Sa Omega 3 se potpuno slažem, s ovakvim napretkom, prošlo bude puno previše godina i da, ko živ ko mrtav.

A u tom me slučaju, kak je govoril moj pokojni frend, "boli đon".
Ne bude danas i ne bude od hakoma. Ocekujem rezultate sa javnog poziva za dostavu prijava tamo negdje oko 15.10.2019. tad cemo znati koji su operateri zainteresirani za izgradnju a onda slijedi javni poziv za dostavu projektnih prijedloga operatera i JLS-ovi biraju operatera partnera.

Pa za malena naselja i selca 30mbps je sasvim dosta i onak u takvim krajevima živi dosta starije stanovništvo. Ovo sve mlado koje ima potencijal za iskoristiti veće brzine živi u večim gradovima i naseljima.
Froxie24 je offline   Reply With Quote
Staro 27.09.2019., 16:11   #79
Prezime
Premium
 
Datum registracije: Aug 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,053
Citiraj:
Autor Froxie24 Pregled postova
Pa za malena naselja i selca 30mbps je sasvim dosta i onak u takvim krajevima živi dosta starije stanovništvo. Ovo sve mlado koje ima potencijal za iskoristiti veće brzine živi u večim gradovima i naseljima.

How yes no
Prezime je offline   Reply With Quote
Staro 27.09.2019., 16:33   #80
johnsmith
Premium
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: vž
Postovi: 1,241
Pravi rvat prvo otvori hakom kartu optike, onda ide tražiti stan/kuću/smještaj
johnsmith je offline   Reply With Quote
Staro 27.09.2019., 18:20   #81
Froxie24
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2015
Lokacija: Sisak
Postovi: 810
Citiraj:
Autor johnsmith Pregled postova
Pravi rvat prvo otvori hakom kartu optike, onda ide tražiti stan/kuću/smještaj
Bome kad bi ja sad išao kupovati bilo šta prvo bi baš temeljito pregledao gdje i što je najbrže. 😁
Froxie24 je offline   Reply With Quote
Staro 28.09.2019., 05:03   #82
silver_tip
Premium
Moj komp
 
silver_tip's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: doma
Postovi: 2,779
http://www.glas-slavonije.hr/406107/...rzog-interneta

Dakle... za pocetak, kompletna Baranja ostaje bez optike. GoT sa ONP je tek krenio.., vi zbilja mislite da tu nesto bude narednih 5-6 godina tj. da budete dobili optiku ?
Ovo je Air Air Zimbabwe, imaju Flotu od 6 aviona, mi imamo 5 aviona.., ( ne migova, njih jos manje ) sve ostalo je isto i treba sad nekima crtati tko i sta smo mi zapravo...

https://www.youtube.com/watch?v=yt_MmKaGi34
__________________
trebaš seedbox?
silver_tip je online   Reply With Quote
Staro 28.09.2019., 09:03   #83
Froxie24
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2015
Lokacija: Sisak
Postovi: 810
Znači svi vide korist od toga osim njega pametnog? Doduše ima takav i kod mene tu Gradonačelnik Petrinje isto nije htio sudjelovati u tome jer kaže kako ne vidi da tim projektom "Petrinja" može profitirati ili ako čemo to prevesti na njihov jezik "neće biti profita za njega i ostale članove njegove sekte".
Takvi talagunzi koče razvoj u ovoj državi i dok se njih ne riješimo nikad nećemo naprijed.
Froxie24 je offline   Reply With Quote
Staro 28.09.2019., 09:23   #84
axo
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2017
Lokacija: Pula
Postovi: 1,352
Citiraj:
Autor Froxie24 Pregled postova
Znači svi vide korist od toga osim njega pametnog? Doduše ima takav i kod mene tu Gradonačelnik Petrinje isto nije htio sudjelovati u tome jer kaže kako ne vidi da tim projektom "Petrinja" može profitirati ili ako čemo to prevesti na njihov jezik "neće biti profita za njega i ostale članove njegove sekte".
Takvi talagunzi koče razvoj u ovoj državi i dok se njih ne riješimo nikad nećemo naprijed.
Dobar dan susjed 🤣
Naravno kad dumbović nije dobio u đep prvo... Kad su vec idioti raskopali cijeli grad mogli su polozit kablove bez jebemti. Isto tako u centru pule tj dobrom dijelu nema optike stoga sam skeptičan. Još se rado o gradu koji je industrijski i turistički jak...
axo je offline   Reply With Quote
Staro 15.11.2019., 16:34   #85
Froxie24
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2015
Lokacija: Sisak
Postovi: 810
Pa ovo je sranje. Srezali su 70% prijavitelja. I ovime oni misle ostvariti onih 100% sa minimalno 30mbps?
https://strukturnifondovi.hr/wp-cont...Deni-poziv.pdf

EDIT:

Hakom mi dao odgovor na moje pitanje što sa ostalim prijaviteljima.
Citiraj:
Mogućnost financiranja ostalih PRŠI-ja, ovisit će o iznosu viška dodjeljenih sredstava i mogućoj objavi novog poziva. No to ovisi o odluci Ministarstva regionalnog razvoja i fondova Europske unije.
Znači da 1.100.000.000,00kn koje je su dodijeljeni iz EU fondova nisu dovoljni za svih 71 prijavljenih PRŠI-ja.

Zadnje izmijenjeno od: Froxie24. 19.11.2019. u 13:07.
Froxie24 je offline   Reply With Quote
Staro 20.11.2019., 09:46   #86
kilkenny
Premium
 
kilkenny's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: Karlovac
Postovi: 91
Bogme sranje na kvadrat, najbolje su prosli oni koji su radili projekte, sad imaju za bozicnicu.
kilkenny je offline   Reply With Quote
Staro 20.11.2019., 18:14   #87
Froxie24
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2015
Lokacija: Sisak
Postovi: 810
Citiraj:
Autor kilkenny Pregled postova
Bogme sranje na kvadrat, najbolje su prosli oni koji su radili projekte, sad imaju za bozicnicu.
Agencije Corellia Savjetovanje i Profuturus su radile na izradi projektne dokumentacije.
Froxie24 je offline   Reply With Quote
Staro 20.11.2019., 20:08   #88
kopija
DIY DILETANT
 
kopija's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Čistilište
Postovi: 3,033
Po kojim kriterijima su uopće birali?
Nisu valjda prijave vadili iz šešira?
Ili posudili onaj loto bubanj od HTV-a?
kopija je offline   Reply With Quote
Staro 20.11.2019., 20:56   #89
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,015
može netko zapravo ovo objasniti?
ja sam to bio shvatio kao projekt kojim će se postaviti optika "univerzalnog pristupa", tj da je sufinancirano od strane EU kako bi se izgradili optički priključci za sve korisnike koji će tada moći birati operatera.

gledajući tabelicu, ispada da je sve te novce popapao t-com (ok i a1 i onih par općina)?
i sad ispada da tcom i a1 neće optiku spojiti svima i pustiti ju nek bude, nego će spajanje optike korisnicima uvjetovati potpisivanjem ugovora upravo s njima?

barem je tako ovdje. grad rovinj je prošao na tom natječaju očito, ali radove će izvoditi t-com, koji će pak uvjetovati da se za dobiti optički priključak moramo s njima ugovorno vezati, umjesto da priključak stave tržištu na raspolaganje.

na moj upit od ljeta vezano za RUNE, rekli su mi da nisu vjerovali da firma s 1 zaposlenikom može ispuniti obvezu uvođenja optike, i sudeći po ovoj tabelici - bili su u pravu.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 21.11.2019., 04:46   #90
kopija
DIY DILETANT
 
kopija's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Čistilište
Postovi: 3,033
Tcom/A1 samo pružaju backbone prema internetu, IMHO.
kopija je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na