Forumi
Home Pravila i pomoć Članovi Kalendar Današnji postovi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Periferija > Monitori, tipkovnice i miševi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 27.07.2011., 08:09   #1
TheProfiler
Gamer 2 the Bone
Moj komp
 
TheProfiler's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb, oko centra...
Postovi: 1,640
LED vs LCD?

Ovako, crkava mi stari monitor a vec dugo ne pratim trziste istih, tako da trebam novi pa jedno od pitanja koje imam je: LED ili LCD? Vidim da ima sada cijelo cudo i jednihi drugih, cijenovno i po specifikacijama su tu negdje i uopce ne kuzim koje bi kao trebalo biti bolje a koje losije.
Prvenstvena namjena bi bila igranje i gledanje filmova, dakle ajmo rec multimedija, pa bi neki 24+.
Ne snalazim se bas u moru ponude koja je danas vani, ali sam nasao ovako nesto i cjenovno mi se cini sasvim u redu:
http://www.links.hr/index.php?naziv=...kl=100.333.025

Moj sadasnji je isto Samsung i oni mi se cine skroz ok.
Dakle, ako moze zrno savjeta....odabit ok? I sto je bolje za igranje i filmove, LED ili LCD?

Hvala
__________________
- Nothing in this world is certain.
That's the only certain thing I know. -
TheProfiler je offline   Reply With Quote
Staro 27.07.2011., 08:18   #2
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,343
Pobrkao si lončiće. Uvijek se radi o LCD ekranima, ali ih razlikuje način pozadinskog osvjetljavnja - 'stari' sa CF cijevima i 'novi' sa LED diodama. Stari modeli izumiru jer je to prevaziđena tehnologija tako da je 90% ekrana ustvari LED LCD.
http://en.wikipedia.org/wiki/LED_LCD
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je online   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 27.07.2011., 08:20   #3
TheProfiler
Gamer 2 the Bone
Moj komp
 
TheProfiler's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb, oko centra...
Postovi: 1,640
Citiraj:
Autor coconut Pregled postova
Pobrkao si lončiće. Uvijek se radi o LCD ekranima, ali ih razlikuje način osvjetljavnja - 'stari' sa CF cijevima i 'novi' sa LED diodama. Stari modeli izumiru jer je to prevaziđena tehnologija tako da je 90% ekrana ustvari LED LCD.
http://en.wikipedia.org/wiki/LED_LCD
A zoooooo....dakle zapravo je svejedno, ali bolje LED (mozda isto u osnovi, ali tako su grupirani u trgovinama, na LED i LCD). OK, shvatio...valjda

Fala

Ovaj Zamzung ok sto sam nasao? Trazio reviewe al ih nema bas....
__________________
- Nothing in this world is certain.
That's the only certain thing I know. -
TheProfiler je offline   Reply With Quote
Staro 27.07.2011., 08:58   #4
zwer
crnjo
Moj komp
 
zwer's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,893
U toj cjenovnoj klasi je svejedno dal' pise LED kraj monitora. Ne zamaraj se s time. LED monitori su najcesce samo malo tanji od "obicnih", sto ti nista ne znacina kraju dana. 3g garancije, sto jeftiniji i da ti lepo zgleda™. Ostatak je manje vazan. Ja bi recimo uzeo taj Samsung 100%, jer je jedan od rijetkih 24" monitora sa 19x12 rezom a ne 19x10. 120 piksela vise po visini mi znaci gro vise od fullHD oznake.
__________________
sound powered by B&W/Denon
zwer je offline   Reply With Quote
Staro 27.07.2011., 09:06   #5
Wolverine
Moderator
Moj komp
 
Wolverine's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Vancouver, BC // Zabreg, Maximir
Postovi: 12,411
Citiraj:
Autor TheProfiler Pregled postova
A zoooooo....dakle zapravo je svejedno, ali bolje LED (mozda isto u osnovi, ali tako su grupirani u trgovinama, na LED i LCD). OK, shvatio...valjda

Fala

Ovaj Zamzung ok sto sam nasao? Trazio reviewe al ih nema bas....

Normalno da su tak grupirani kad većina njih o tim monitorima zna onoliko koliko piše u njihovim brošurama.

Također u obzir moraš uzet da postoje dvije vrste LED pozadinskog osvjetljenja. Edge LED koji je lošiji, jeftiniji i koristi se u tim jeftinim LCD monitorima te Ful LED koji je puno bolji ali ih nebuš našel kod 24'' zmazunga za 1600 kn

Edge LED u principu nije niš bolji od standardnog CCFL osvjetljenja i jedina pozitivna strana mu je nešto manja potrošnja. No zbog smještaja osvjetljenja nerijetko dolazi do izraženijeg pozadinskog izbijanja, problema s uniformnošću i prikazom crne.

Ovaj video ti najbolje prikazuje kaj pričam. Ovdje imaš malo teksta.

Što se kvalitete onog Zmazunga tiče, u tom cjenovnom rangu ti je ionako svejedno kaj uzeo jer se razlike svode na broj i vrstu videoulaza, prikaz i sadržaj izbornika te naravno dizajn. Kvaliteta slike je praktički ista. Ne možeš reći da je jedan osjetno bolji od drugog zbog relativno slabe kontrole kvalitete tih serija monitora pa su nerijetko razlike među identičnim modelima jednake ili veće razlikama među dva monitora različitog branda.
__________________
''Of all the things I've lost I miss my mind the most''
Mark Twain




Intel Core i5 2520
8GB DDR3 Patriot
Intel HD3000
256GB LiteOn LMH-256V2M mSATA
NEC USB 3.0 ExpressCard
14" 1366x768
Windows 10 Pro x64



Asus P6T SE w/P6T WS Pro BIOS mod
Intel Xeon X5650 @ 4,0 GHz + TT Frio OCK
4x 2GB Mushkin SilverLine Stiletto 1600
Gigabyte GTX 560Ti
Kingston V300 120GB + 640GB WD AAKS + 1TB WD EARS + 2,5'' Hitachi 500GB
DVD-RW LiteOn SATA
Corsair HX520
TT Chaser MK-1
Philips 200WP7ES / LG 32LG6000 Scarlet
Samsung ML-2160 / CL I-Trigue 5600
Logitech MX3200
Windows 10 Pro x64



Intel DP67BG
Intel G1610
2x 2GB Kingston HyperX Limited Edition 1600 MHz
Hitachi 250GB
VTX3D HD6670
DVD-RW Asus SATA
FSP 350 PNF
CoolerMaster Cavalier
ViewSonic VX922
Win7 x64 SP1


Wolverine je offline   Reply With Quote
Staro 27.07.2011., 09:12   #6
TheProfiler
Gamer 2 the Bone
Moj komp
 
TheProfiler's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb, oko centra...
Postovi: 1,640
Odlicno, prodano....kako nisam nesto uber izbirljiv, siguran sam da ce i vise nego posluziti svrsi hehe.
Wolverine je nesumljivo u pravu, medjutim kako nisam bas osobiti strucnjak niti zahtjevan korisnik, a sve i da jesam ne bih si mogao priustiti nekakve uber matrice, Dellove za 6K kuna i statijaznam, ovaj ce morati posluziti.
A kako je background bleeding ionako vec trademark ovakvih monitora, ja se navikao, bilo bi mi cudno bez njega. Isto kao i to da crna nije crna i da bijela nije full bijela. Na sve se ziv covjek navikne
Bitno mi je samo da u tom cjenovnom razredu prodjem relativno dobro sto se izbora tice, a cini se da je to to. Hvala decki na razjasnjavanju maglovitih podrucja.
Cheers
__________________
- Nothing in this world is certain.
That's the only certain thing I know. -
TheProfiler je offline   Reply With Quote
Staro 27.07.2011., 09:51   #7
D1viry
Premium
Moj komp
 
D1viry's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: Slavonija
Postovi: 2,062
Citiraj:
Autor zwer Pregled postova
....jer je jedan od rijetkih 24" monitora sa 19x12 rezom a ne 19x10. 120 piksela vise po visini mi znaci gro vise od fullHD oznake.
Pretpostavljam da si ovdje mislio na razliku između 16:10 i 16:9 monitora.
Da, 16:10 je bolji jer je tih 120 pixela itekako primjetna razlika. Jedino se u filmovima primjeti crni rub (gore/dolje), al to se lako riješi, ako nekom uopće smeta.
__________________
I'd rather have a bottle in front of me than a frontal lobotomy.
Pošten trgovac: 1,2,3,4,5,6
D1viry je online   Reply With Quote
Staro 27.07.2011., 10:43   #8
Wolverine
Moderator
Moj komp
 
Wolverine's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Vancouver, BC // Zabreg, Maximir
Postovi: 12,411
Citiraj:
Autor D1viry Pregled postova
Pretpostavljam da si ovdje mislio na razliku između 16:10 i 16:9 monitora.
Da, 16:10 je bolji jer je tih 120 pixela itekako primjetna razlika. Jedino se u filmovima primjeti crni rub (gore/dolje), al to se lako riješi, ako nekom uopće smeta.

Crni rub postoji i na 16:9 formatu samo je nešto manji. Tak da je po tom pitanju fakat svejedno
__________________
''Of all the things I've lost I miss my mind the most''
Mark Twain




Intel Core i5 2520
8GB DDR3 Patriot
Intel HD3000
256GB LiteOn LMH-256V2M mSATA
NEC USB 3.0 ExpressCard
14" 1366x768
Windows 10 Pro x64



Asus P6T SE w/P6T WS Pro BIOS mod
Intel Xeon X5650 @ 4,0 GHz + TT Frio OCK
4x 2GB Mushkin SilverLine Stiletto 1600
Gigabyte GTX 560Ti
Kingston V300 120GB + 640GB WD AAKS + 1TB WD EARS + 2,5'' Hitachi 500GB
DVD-RW LiteOn SATA
Corsair HX520
TT Chaser MK-1
Philips 200WP7ES / LG 32LG6000 Scarlet
Samsung ML-2160 / CL I-Trigue 5600
Logitech MX3200
Windows 10 Pro x64



Intel DP67BG
Intel G1610
2x 2GB Kingston HyperX Limited Edition 1600 MHz
Hitachi 250GB
VTX3D HD6670
DVD-RW Asus SATA
FSP 350 PNF
CoolerMaster Cavalier
ViewSonic VX922
Win7 x64 SP1


Wolverine je offline   Reply With Quote
Staro 27.07.2011., 10:55   #9
D1viry
Premium
Moj komp
 
D1viry's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: Slavonija
Postovi: 2,062
Nema ruba, osim okvira monitora, kad gledaš film rezolucije 16:9, barem na mom monitoru nema .
__________________
I'd rather have a bottle in front of me than a frontal lobotomy.
Pošten trgovac: 1,2,3,4,5,6
D1viry je online   Reply With Quote
Staro 27.07.2011., 11:02   #10
MadBoY
MadModerator
Moj komp
 
MadBoY's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: N/A
Postovi: 5,190
Citiraj:
Autor zwer Pregled postova
Ja bi recimo uzeo taj Samsung 100%, jer je jedan od rijetkih 24" monitora sa 19x12 rezom a ne 19x10. 120 piksela vise po visini mi znaci gro vise od fullHD oznake.
Onaj samsung sto je u prvom postu ima rezu 1920x1080.

@D1viry - rijetko koji film je sniman u 16:9 omjeru, osim naravno TV serija.
__________________
skupi-dupi-du, skupi-dupi-du, pam pam... pf
MadBoY je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 27.07.2011., 11:10   #11
Wolverine
Moderator
Moj komp
 
Wolverine's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Vancouver, BC // Zabreg, Maximir
Postovi: 12,411
Citiraj:
Autor D1viry Pregled postova
Nema ruba, osim okvira monitora, kad gledaš film rezolucije 16:9, barem na mom monitoru nema .

Bilo je već rasprave o tome pa nema smisla da sad opet sve to prolazimo. Baci malo oko na google u kojem se formatu snimaju filmovi
__________________
''Of all the things I've lost I miss my mind the most''
Mark Twain




Intel Core i5 2520
8GB DDR3 Patriot
Intel HD3000
256GB LiteOn LMH-256V2M mSATA
NEC USB 3.0 ExpressCard
14" 1366x768
Windows 10 Pro x64



Asus P6T SE w/P6T WS Pro BIOS mod
Intel Xeon X5650 @ 4,0 GHz + TT Frio OCK
4x 2GB Mushkin SilverLine Stiletto 1600
Gigabyte GTX 560Ti
Kingston V300 120GB + 640GB WD AAKS + 1TB WD EARS + 2,5'' Hitachi 500GB
DVD-RW LiteOn SATA
Corsair HX520
TT Chaser MK-1
Philips 200WP7ES / LG 32LG6000 Scarlet
Samsung ML-2160 / CL I-Trigue 5600
Logitech MX3200
Windows 10 Pro x64



Intel DP67BG
Intel G1610
2x 2GB Kingston HyperX Limited Edition 1600 MHz
Hitachi 250GB
VTX3D HD6670
DVD-RW Asus SATA
FSP 350 PNF
CoolerMaster Cavalier
ViewSonic VX922
Win7 x64 SP1


Wolverine je offline   Reply With Quote
Staro 27.07.2011., 11:35   #12
zwer
crnjo
Moj komp
 
zwer's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,893
Citiraj:
Autor MadBoY Pregled postova
Onaj samsung sto je u prvom postu ima rezu 1920x1080.
My bad. Onda kifla, izgleda da ni nema postenih 19x12 monitora za kupit vise

U tom slucaju, tak svejedno, dok god je TN panel, meni je i dalje najvaznije da ima HDMI ili DVI, 3g garancije i da nije ruzan ko Ghandijeva japanka. Dakle, najjeftiniji
__________________
sound powered by B&W/Denon
zwer je offline   Reply With Quote
Staro 27.07.2011., 11:46   #13
Full Throttle
Premium
Moj komp
 
Full Throttle's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2009
Lokacija: Zagorje
Postovi: 838
Da, jedino se serije snimaju u 16:9 formatu, al to ne znači da nema 16:9 filmova. Stvar je u tome da se filmovi prilagode za 16:9 format, a to možemo i vidit na našim nacionalnim televizijama.

Al meni i dalje nije jasno kak prilagode film u 16:9 format. Mislim, uvijek mogu izrezat lijevi i desni rub da popune ekran, al to mi je malo preekstremni zahvat s obzirom da se trećina snimljenog materijala na taj način odbacuje. Jel zna netko kak se točno to radi?
Full Throttle je offline   Reply With Quote
Staro 27.07.2011., 12:58   #14
D1viry
Premium
Moj komp
 
D1viry's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: Slavonija
Postovi: 2,062
Citiraj:
Autor Full Throttle Pregled postova
Mislim, uvijek mogu izrezat lijevi i desni rub da popune ekran, al to mi je malo preekstremni zahvat s obzirom da se trećina snimljenog materijala na taj način odbacuje. Jel zna netko kak se točno to radi?
Samo sam nekoliko filmova imao prilike vidjeti u nekoliko formata i jako se vidi koliko je odrezano. Prije je najjednostavnije bilo vidjeti razliku u F1 prijenosu. Točno se vidjelo gdje prestaje 4:3 slika, jer je sva grafika bila zgurana u taj dio.
Kad pogledaš kontrolni monitor filmske kamere, točno se vide pravokutnici koji predstavljaju različite formate i točno znaš čega neće biti na DVD-u a u kinu ćeš to vidjeti.
__________________
I'd rather have a bottle in front of me than a frontal lobotomy.
Pošten trgovac: 1,2,3,4,5,6
D1viry je online   Reply With Quote
Staro 27.07.2011., 14:04   #15
Full Throttle
Premium
Moj komp
 
Full Throttle's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2009
Lokacija: Zagorje
Postovi: 838
strašno. baš se sjećam kad su bili pirati s kariba 2 (ili 3) na htvu. i bio mi je popunjen cijeli tv i izgledalo je pristojno pa sam si mislio ma nije moguće da su ga srezali na rubovima...
Full Throttle je offline   Reply With Quote
Staro 27.07.2011., 14:27   #16
Sinac
...samo te gledam...
Moj komp
 
Sinac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,748
Neću niti spominjati neke originalne DVD filmove koji su se pojavljivali kod nas, čudio se ja kako to da su uvijek gore i dolje crne trake na ekranu, još ja probao automatski pa ručno razvuči sliku preko cijelog ekrana i ono štanga. Onda mi je jedan poznanik otkrio tajnu da se film umjetno "sreže" na wide format, odreže se dio slike i zaljepi crnilo, kao gledatelji to vole. Ljudska glupost je beskrajna...
Sinac je offline   Reply With Quote
Staro 27.07.2011., 15:33   #17
viper
super user
Moj komp
 
viper's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Houston, TX
Postovi: 1,805
Neznam sta vas brinu ti crni rubovi pa sad skoro u svakom malo boljem video playeru mozete naštimat opciju full strecthed video ili opciju 16:9 ratio zavisi kako u kojem pise.
__________________
viper je offline   Reply With Quote
Staro 27.07.2011., 15:52   #18
Sinac
...samo te gledam...
Moj komp
 
Sinac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,748
Citiraj:
Autor viper Pregled postova
Neznam sta vas brinu ti crni rubovi pa sad skoro u svakom malo boljem video playeru mozete naštimat opciju full strecthed video ili opciju 16:9 ratio zavisi kako u kojem pise.
Ne znam da li se taj komentar odnosi na moj post. Ako je na moj post, onda me nisi dobro razumio. Na DVD film se umontira crna traka gore i dolje koja je dio slike i NEMA NAČINA da se izbjegne u reprodukciji, možda jedino zoom opcijom koju baš i ne susrećem često. Ono što se inače vidi kao crna traka kod normalnog reproduciranja wide formata na 4:3 ekranu je traka koju prikazuje player - program ili uređaj za reprodukciju na ekranu ili sam ekran ako ima opciju skaliranja i ona nastaje tek na samom ekranu prilikom prikazivanja. Dakle, ako staviš crnu traku kao dio slike, onda se i ta crna traka tretira kao slika i ne funkcionira automatsko rastezanje slike preko cijelog ekrana jer se lika može automatski rastegnuti jedino do samog ruba te crne trake koja je umontirana u sliku.
Sinac je offline   Reply With Quote
Staro 29.07.2011., 15:50   #19
Full Throttle
Premium
Moj komp
 
Full Throttle's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2009
Lokacija: Zagorje
Postovi: 838
a kad gledaš takav 4:3 dvd na wide screenu, dal ga rastegne po horizontali možda? ili pak imaš crne rubove sa svih strana. pitam zato jer ja sam stavio par dvdova da vidim kak to reproducira. dvdi nisu imali umontiranu crnu traku i bili su 4:3 i prikazao ih je sa crnim rubovima lijevo i desno. inače tv ima automatsko skaliranje, ali skaliranja u ovom slučaju nije bilo jer je ulaz sa pc-a bio pa valjda gleda input rezoluciju i drugo ga ne zanima.
Full Throttle je offline   Reply With Quote
Staro 29.07.2011., 16:26   #20
Sinac
...samo te gledam...
Moj komp
 
Sinac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,748
Citiraj:
Autor Full Throttle Pregled postova
a kad gledaš takav 4:3 dvd na wide screenu, dal ga rastegne po horizontali možda? ili pak imaš crne rubove sa svih strana. pitam zato jer ja sam stavio par dvdova da vidim kak to reproducira. dvdi nisu imali umontiranu crnu traku i bili su 4:3 i prikazao ih je sa crnim rubovima lijevo i desno. inače tv ima automatsko skaliranje, ali skaliranja u ovom slučaju nije bilo jer je ulaz sa pc-a bio pa valjda gleda input rezoluciju i drugo ga ne zanima.
Da, rastegne ga po horizontali od ruba do ruba. Pogledaj si tehničke specifikacije TV-a, neki imaju ograničenja rezolucije u odnosu na video ulaze, moj LG TV (inače 1920x1080, full HD) ima ograničenje na 1280x1024 ako prikopčam preko VGA porta, preko HDMI ide full HD sa PC-a.

DOPUNA:
Ono što se inače zna zamjeniti kod priče o LED monitorima kod "klasičnih" monitora je OLED tehnologija (vidi SLIKE) ili AMOLED tehnologija (vidi SLIKE). Ovi stolni monitori nemaju veze s tim tehnologijama jer je jednostavno još uvijek preskupa i teško izvediva za ekrane velikih površina. Ovaj naziv LED monitor je zapravo marketinški trik kako navući kupce da prodaju/bace stare monitore i odu iskeširati novce za "novu" tehnologiju. U istom cjenovnom razredu nema nikakvih razlika LED/fluo cijev, a ako uspoređujete skuplji i jeftiniji monitor ionako vam je svejedno koja je tehnologija pozadinske rasvjete ako je sam prikaz (znači i matrica i pozadinsko osvjetljenje) na skupljem monitoru kvalitetniji...

Zadnje izmijenjeno od: Sinac. 29.07.2011. u 17:45. Razlog: DOPUNA
Sinac je offline   Reply With Quote
Staro 29.07.2011., 19:29   #21
Full Throttle
Premium
Moj komp
 
Full Throttle's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2009
Lokacija: Zagorje
Postovi: 838
Citiraj:
Autor Sinac Pregled postova
Da, rastegne ga po horizontali od ruba do ruba. Pogledaj si tehničke specifikacije TV-a, neki imaju ograničenja rezolucije u odnosu na video ulaze, moj LG TV (inače 1920x1080, full HD) ima ograničenje na 1280x1024 ako prikopčam preko VGA porta, preko HDMI ide full HD sa PC-a.
ma nema problema, nije me to uopće tangiralo, a i pc je spojen preko hdmi-a. nego, pogledaj si u postavkama formata slike, možda imaš neki preset koji ti bez obzira na sve rastegne sliku po vertikali. recimo ja na svojem imam preset koji se zove Movie Expand 16:9 i radi upravo to. bez obzira da li ima crnih rubova ili ne skalira sliku okomito tak da se riješi problem ovakvih bisera koji montiraju crne rubove.
Full Throttle je offline   Reply With Quote
Staro 29.07.2011., 19:50   #22
Sinac
...samo te gledam...
Moj komp
 
Sinac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,748
Citiraj:
Autor Full Throttle Pregled postova
ma nema problema, nije me to uopće tangiralo, a i pc je spojen preko hdmi-a. nego, pogledaj si u postavkama formata slike, možda imaš neki preset koji ti bez obzira na sve rastegne sliku po vertikali. recimo ja na svojem imam preset koji se zove Movie Expand 16:9 i radi upravo to. bez obzira da li ima crnih rubova ili ne skalira sliku okomito tak da se riješi problem ovakvih bisera koji montiraju crne rubove.
Je, kod mene je to Cinema Zoom + 2-3 klika daljinskim za pozicioniranje gore-dolje. Nisam se na starom TV-u mogao priviknuti na takve bisere, prvi filmovi su normalno imali sliku full ekran (postavka u DVD playeru) a onda odjednom banana.
Sinac je offline   Reply With Quote
Staro 29.07.2011., 22:39   #23
Mejzlik
tha pilot
Moj komp
 
Mejzlik's Avatar
 
Datum registracije: May 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 636
Citiraj:
Autor Sinac Pregled postova
Da, rastegne ga po horizontali od ruba do ruba. Pogledaj si tehničke specifikacije TV-a, neki imaju ograničenja rezolucije u odnosu na video ulaze, moj LG TV (inače 1920x1080, full HD) ima ograničenje na 1280x1024 ako prikopčam preko VGA porta, preko HDMI ide full HD sa PC-a.

DOPUNA:
Ono što se inače zna zamjeniti kod priče o LED monitorima kod "klasičnih" monitora je OLED tehnologija (vidi SLIKE) ili AMOLED tehnologija (vidi SLIKE). Ovi stolni monitori nemaju veze s tim tehnologijama jer je jednostavno još uvijek preskupa i teško izvediva za ekrane velikih površina. Ovaj naziv LED monitor je zapravo marketinški trik kako navući kupce da prodaju/bace stare monitore i odu iskeširati novce za "novu" tehnologiju. U istom cjenovnom razredu nema nikakvih razlika LED/fluo cijev, a ako uspoređujete skuplji i jeftiniji monitor ionako vam je svejedno koja je tehnologija pozadinske rasvjete ako je sam prikaz (znači i matrica i pozadinsko osvjetljenje) na skupljem monitoru kvalitetniji...

Imam LED monitor cca 9 mjeseci, i mogu reci da sam puno zadovoljniji nego sa LCD-om sa fluo cijevi, u ovaj svoj mogu gledat stvarno cijeli dan, sa brightnessom na 100% takodjer u ljeti, dok na poslu u Dell-a sa fluo osvijetljenjem me nakon pol sata pocinju oci lagano boljet, s tim da je brightness na 20%. Druga stvar koju odmah primjecujem je kontrast koji je puno izrazeniji kod LED monitora po meni (zanemarimo u ovoj pici IPS i takve bjesnoce - to je druga prica).
Mejzlik je offline   Reply With Quote
Staro 29.07.2011., 22:49   #24
Full Throttle
Premium
Moj komp
 
Full Throttle's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2009
Lokacija: Zagorje
Postovi: 838
Znači nema IPS matricu nego običnu TN? Pretpostavljam da je to ovaj iz popisa... di si ga kupio i kolko para?
Full Throttle je offline   Reply With Quote
Staro 29.07.2011., 22:56   #25
Mejzlik
tha pilot
Moj komp
 
Mejzlik's Avatar
 
Datum registracije: May 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 636
Citiraj:
Autor Full Throttle Pregled postova
Znači nema IPS matricu nego običnu TN? Pretpostavljam da je to ovaj iz popisa... di si ga kupio i kolko para?
Ako mislis na mene, da o Aceru se radi iz mog kompa, ima TN matricu, kupljen u Emmezeti za 2200kn negdje. Po meni mane tog monitora su: nema DVI, i plava boja mu je nikakva, doduse to je mana svih TN-a...
Mejzlik je offline   Reply With Quote
Staro 30.07.2011., 07:20   #26
Sinac
...samo te gledam...
Moj komp
 
Sinac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,748
Citiraj:
Autor Mejzlik Pregled postova
Imam LED monitor cca 9 mjeseci, i mogu reci da sam puno zadovoljniji nego sa LCD-om sa fluo cijevi, u ovaj svoj mogu gledat stvarno cijeli dan, sa brightnessom na 100% takodjer u ljeti, dok na poslu u Dell-a sa fluo osvijetljenjem me nakon pol sata pocinju oci lagano boljet, s tim da je brightness na 20%. Druga stvar koju odmah primjecujem je kontrast koji je puno izrazeniji kod LED monitora po meni (zanemarimo u ovoj pici IPS i takve bjesnoce - to je druga prica).
Super, dobro da ti se potrefilo takav slučaj. Ja se bavim DTP-om i nagledao sam se razno-raznih monitora i mogu ustvrditi da se kod dobrih monitora ne vidi razlika LED/fluo cijev. Išao sam nedavno s frendom da mu pomognem izabrati monitor, na kraju je uzeo HP sa IPS matricom a nagledali smo se monitora i monitora, i klasičnih i LED. I kod jednih i kod drugih su mane neravnomjerno osvjetljenje i loš prikaz plave boje i generalno gledajući ni on ni ja nismo mogli vidjeti razliku LED/fluo cijev. Vidiš jedino razliku bolja-lošija slika, no to nije bilo vezano za LED pozadinsku rasvjetu jer je na kraju krajeva frend uzeo monitor sa fluo cijevi i IPS matricom, ispalo je da ima najuniformiranije pozadinsko osvjetljenje i da je prikaz boja besprijekoran (koliko to na LCD-u može biti).
Sinac je offline   Reply With Quote
Staro 30.07.2011., 14:24   #27
Full Throttle
Premium
Moj komp
 
Full Throttle's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2009
Lokacija: Zagorje
Postovi: 838
po čemu se može vidjeti loš prikaz plave boje? da li možda u tome da bijela nije čista bijela nego lagano naginje prema sepiji?
Full Throttle je offline   Reply With Quote
Staro 30.07.2011., 17:55   #28
Rista
Premium
 
Rista's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2007
Lokacija: Ri
Postovi: 1,920
Citiraj:
Autor Sinac Pregled postova
Vidiš jedino razliku bolja-lošija slika, no to nije bilo vezano za LED pozadinsku rasvjetu
Tako je. Ljudi cesto predju sa starijeg CCFL monitora na novi LED i onda razlike pripisuju LED osvjetljenju no u stvarnosti LED nema nikakve veze sa kvalitetom slike. Ima svojih predosti u manjoj potrosnji i smanjenoj dubini monitora no na samu sliku cak zapravo moze i lose utjecati jer je vecina monitora sa LED osvjetljenjem edge lit pa cesto uniformnost pati. LED ne moze utjecati na kontrast ako se ne koristi lokalno zatamnjenje a nijedan monitor ga ne koristi iz ocitih razloga.
Rista je offline   Reply With Quote
Staro 30.07.2011., 18:30   #29
Campeonato
Premuim
 
Campeonato's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: Osijek
Postovi: 1,747
Citiraj:
Autor Mejzlik Pregled postova
Ako mislis na mene, da o Aceru se radi iz mog kompa, ima TN matricu, kupljen u Emmezeti za 2200kn negdje. Po meni mane tog monitora su: nema DVI, i plava boja mu je nikakva, doduse to je mana svih TN-a...
Kupio si tn acera samo sa analognim ulazom(vga) za 2200 kn? reci mi da je to bilo 2007. god, eh...

Citiraj:
Autor Rista Pregled postova
Tako je. Ljudi cesto predju sa starijeg CCFL monitora na novi LED i onda razlike pripisuju LED osvjetljenju no u stvarnosti LED nema nikakve veze sa kvalitetom slike. Ima svojih predosti u manjoj potrosnji i smanjenoj dubini monitora no na samu sliku cak zapravo moze i lose utjecati jer je vecina monitora sa LED osvjetljenjem edge lit pa cesto uniformnost pati. LED ne moze utjecati na kontrast ako se ne koristi lokalno zatamnjenje a nijedan monitor ga ne koristi iz ocitih razloga.
E bas to...
Skuzili bi ljudi razliku da predju sa starijeg LCD monitora na novi LCD...
Svaka generacija(svakih god dana, i manje) LCD TN se poboljsava... LED je samo nesto novo, kvaliteta slike ista, al vecina tih novih LED monitora je ljepsa i tanja od starije CCFL brace, pa im tu ide jedan veliki plus, bar za mene...
Kao sto je netko vec gore rekao, kod jeftinih monitora se gledaju konektori(HDMI ili DVI pod obvezno) , velicina (veci monitor za manje novca), i dizajn... Iovak je sve to isto...
__________________

| Intel Core 2 Quad Q9650 @3,00 GHz, c.w. Noctua NH-L9x65 |
| Zotac 9300-ITX-WiFi | Mushkin 8GB DDR2 @800 MHz |
| Sapphire Pulse Radeon RX 570 4G, 4096 MB GDDR5 |
| Samsung 860 Evo 500GB SSD | Windows 10 Pro x64 |
| Seasonic Prime Fanless PX-450 | Phanteks Enthoo Evolv ITX TG |
| Dell UltraSharp U2419H @1080p | Dell KB216 | Roccat Kone Pure SE | Roccat Taito | Creative Pebble |

| AMD Ryzen 5 4500U @2,30 GHz |
| Lenovo IdeaPad Flex 5 14ARE05 | 8GB DDR4 @3200 MHz |
| AMD Radeon Vega 6, Shader cores: 384 @1500MHz |
| SKHynix NVMe 512GB SSD | Windows 10 Home x64 |
| 14" LED @1080p | Logitech M720 | Sony XB-22 |

| Sony PS4 Pro 1TB |
| Sony KD-55XG8096 |

| Intel Xeon E3-1535M v6 @3,1 GHz |
| Dell Precision 7520 | 32 GB DDR4-SDRAM @2400 MHz |
| nVidia Quadro M2200, 4 GB GDDR5 |
| Toshiba XG5 NVMe 512GB SSD | Windows 10 Pro x64 |
| UltraSharp IPS-Display, 15,6" @1080p |
Campeonato je offline   Reply With Quote
Staro 30.07.2011., 19:47   #30
Mejzlik
tha pilot
Moj komp
 
Mejzlik's Avatar
 
Datum registracije: May 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 636
Citiraj:
Autor Campeonato Pregled postova
Kupio si tn acera samo sa analognim ulazom(vga) za 2200 kn? reci mi da je to bilo 2007. god, eh...

Monitor ima 2 HDMI-a, no nema DVI...u cemu je problem?

Plava boja je losa ako se gleda iz kuta malo viseg nego je monitor postavljen...vise je ljubicasta nego plava.
Mejzlik je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na