Forumi
Home Pravila i pomoć Članovi Kalendar Današnji postovi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Kućišta, napajanja i modding > Kućišta i napajanja
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 08.07.2008., 09:59   #31
Vuco
Moderator
Moj komp
 
Vuco's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Zagreb, Tresnjevka
Postovi: 9,500
Citiraj:
Autor Zagy-ni-me Pregled postova
imam ja samo jedno pitanje, recimo odem sad na more i ištekam iz kompa kabel od napajanja, hoće li mu biti šta biti ak će kabel bit ištekan 3 tjedna?


Bit će ugašen. Kao i svaka druga stvar koja koja dela na štrom, dok je ugašena neće biti ništa. Ištekaj sve kaj je povezano s kompom i strujom. Zapravo, kad ideš na more, ištekaj sve uređaje ako ti nekoga neće biti doma.

EDIT:
Postavke ostaju zapamćene, jer za to služi baterija na ploči.
__________________
"Everything with a heartbeat can knock you down"
Vuco je offline   Reply With Quote
Staro 08.07.2008., 10:03   #32
atha
Moderator
Moj komp
 
atha's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: Rijeka
Postovi: 8,918
Citiraj:
Autor Brown Acid Pregled postova
..baš si razmišljam o onome pitanju o "mogućnosti pregaranja"..po meni je veća mogućnost pregaranja ako je upaljen comp..naravno ako pukne..spalit će ti i ugašen, no mislim da je osjetljiviji dok je upaljen..
Skoro pa je isto jeli upaljen ili ugasen. Ako je upaljen, kod nestanka struje ce se racunalo nepravilo ugasiti/resetirati pa adje, postoje vece sanse da mozda HDD ili nesto prdne.
Kod oluja, grmljavina, kompletno izvucite produzni iz zida na kojem vam je racunalo, monitor, router ili sto vec koristite. To je jedina prava zastita. U nebrojeno situacija sam vidio kako posrnu i APC-ova rjesenja prenaponske zastite. Kako je i swarm dude rekao, zastita ne stigne reagirati u tako kratkom vremenu na takav napon.
__________________
___________
HTPC: Intel Core2Duo E8500 × ATI Sapphire HD4670 HDMI × 2x 1GB DDR2 × Samsung 160GB ×
Lenovo Key+Mouse
× Philips 49PFS5501 LED TV × Technics SA-EH780 5.1 × Windows 10
Laptop1: Lenovo x100e w/Windows 10
atha je offline   Reply With Quote
Staro 08.07.2008., 11:07   #33
m4dm4n
Does youer dewg byte?
Moj komp
 
m4dm4n's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,916
Točno, neće vas niti UPS niti kvalitetno PSU spasiti od udara groma. A da ne pričam o tome ako netko ima ADSL pa lijepo preko ADSL linije, router, mrežna, u komp. Ili druga solucija ako netko ima kablovsku pa na TV karticu, drito preko te žice. Najsigurnije rješenje je jednostavno bilo kakvu mogućnost isključiti. Ne se zezati sa našim ljubimcima Čitajte BUG u to vrijeme dok grmi.
__________________
" Have you tried turning it off and on again ? Are you sure it is plugged in ? "
m4dm4n je offline   Reply With Quote
Staro 08.07.2008., 11:13   #34
atha
Moderator
Moj komp
 
atha's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: Rijeka
Postovi: 8,918
Evo recimo zadnja dva dana u Rijeci je malo cudljivo vrijeme. Kisa i grmljavina znaju iznenaditi, te dok sam na poslu uredno ujutro iskljucujem kabel iz PSU-a da se ne dogodi nered dok me nema. A dok sam doma onda reagiram naravno promptno u skladu sa vremenom i nekim generalnim uputama i postupcima za rad sa potrosacima.
Da pokucam u drvo, na taj nacin mi nikada nije nista od racunalnih komponenata otislo u vjetar sa grmljavinom.
__________________
___________
HTPC: Intel Core2Duo E8500 × ATI Sapphire HD4670 HDMI × 2x 1GB DDR2 × Samsung 160GB ×
Lenovo Key+Mouse
× Philips 49PFS5501 LED TV × Technics SA-EH780 5.1 × Windows 10
Laptop1: Lenovo x100e w/Windows 10
atha je offline   Reply With Quote
Staro 08.07.2008., 11:20   #35
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,598
Citiraj:
Autor Zagy-ni-me Pregled postova
. . . recimo kad sam video nekad ištekavo na duže vrijeme, sve postavke su mu se razje..
U oba slučaja ako se to desi problem je backup baterija, na kompovima cmos baterija. Kod "ostalih" uređaja zavisi od primjenjene tehnologije, kod nekih je kao u kompu, a kod nekih u prom / eprom čipu.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 08.07.2008., 11:26   #36
Foxman
localhost
Moj komp
 
Foxman's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 711
ja sam jučer bome ištekao sve iz struje, telefona i antene iz plazme...

jebeno je rokalo i to sve negdje oko mene nije mi bilo svejedno a inaće kad nešto malo grmi ne čupam ništa van...

preko strujnih kablova će malo teže se nešto desiti jer imaš uzemljenje po kojem se veliki dio toga isprazni a i kojekakve naponske zaštite u napajanju ali najveće prijetnje su telefonske i antenske linije jer na telkama, tv kartušama, modemima i mrežnim karticama takvo nešto ne opstoji...

prije nekih 15g grom je ruknuo u telefonski stup na cesti a tad smo imali onaj starinski telefon sa zvoncem ko iz budilica koje je kad je grom ruknuo samo počelo munjevito zvonit a cijeli telefon se razletio u 100 komada...
Foxman je offline   Reply With Quote
Staro 09.07.2008., 00:10   #37
Cro=RocK=U=
Premium
Moj komp
 
Cro=RocK=U='s Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: HRV. Zagorje
Postovi: 141
jer mu je baterija od biosa bila slaba valjda

al ti je pretpostavka opaka,isto ko kak ostaviš zimske gume u garaži prek ljeta onda su ljubomorne jer ljetne idu na more a ove su u garaži
Cro=RocK=U= je offline   Reply With Quote
Staro 21.07.2011., 15:59   #38
Neqael
what the hell?
Moj komp
 
Neqael's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2011
Lokacija: Pula
Postovi: 74
Evo jedan slučaj, možda malo offtopic.

Počelo je žešće grmjeti i odvrnuo sam glavni osigurač u kući koji se nalazi na katu. Krenuo niz stepenice i na polici u prizemlju gdje se nalazi splitter, zabljesnulo je.

Kasnije kad se situacija smirila zavrnuo sam osigurač i stanje je sljedeće.

Router (gigaset) stalno blinka DSL,
Zamijenio splitter (imao sam rezervni) i dalje blinka.
Moram napomenuti da između splittera i routera na telefonskom kablu se nalazi ova Commel prenaponska zaštita http://www.commel.hr/media/225/prenaponska_zastita.jpg

To nije sve...

Iz routera izlaze tri mrežna kabla.
Najbliži uređaj sa najkraćim kablom je Playstation 3, zatim dolazi računalo i najdalje je MAXtv prijemnik.

Pogodite što je još crklo, dakako PS3

Znači, struja je krenula niz telefonski kabel, spržila splitter, nastavila dalje do prenaponske zaštite, prošla do routera, spržila router i krenula mrežnim kabelom do PS3 i na kraju spržila i PS3.

Cijena takve prenaponske zaštite je oko 250Kn.
Neqael je offline   Reply With Quote
Staro 21.07.2011., 16:34   #39
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor Neqael Pregled postova
Evo jedan slučaj, možda malo offtopic.

Počelo je žešće grmjeti i odvrnuo sam glavni osigurač u kući koji se nalazi na katu. Krenuo niz stepenice i na polici u prizemlju gdje se nalazi splitter, zabljesnulo je.

Kasnije kad se situacija smirila zavrnuo sam osigurač i stanje je sljedeće.

Router (gigaset) stalno blinka DSL,
Zamijenio splitter (imao sam rezervni) i dalje blinka.
Moram napomenuti da između splittera i routera na telefonskom kablu se nalazi ova Commel prenaponska zaštita http://www.commel.hr/media/225/prenaponska_zastita.jpg

To nije sve...

Iz routera izlaze tri mrežna kabla.
Najbliži uređaj sa najkraćim kablom je Playstation 3, zatim dolazi računalo i najdalje je MAXtv prijemnik.

Pogodite što je još crklo, dakako PS3

Znači, struja je krenula niz telefonski kabel, spržila splitter, nastavila dalje do prenaponske zaštite, prošla do routera, spržila router i krenula mrežnim kabelom do PS3 i na kraju spržila i PS3.

Cijena takve prenaponske zaštite je oko 250Kn.
Imaš li pravilno izvedeno uzemljenje?
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 21.07.2011., 16:57   #40
Neqael
what the hell?
Moj komp
 
Neqael's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2011
Lokacija: Pula
Postovi: 74
Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
Imaš li pravilno izvedeno uzemljenje?
To je stara kuća, blage veze nemam dali ima i koliko je kvalitetno.

Znam samo da kad sam kupio tu zaštitu i prvi je put spojio svjetlilo je i crveno (protected) i zeleno svijetlo (grounded) a sad svijetli samo crveno.

Ta zaštita ima i neki mali gumb sa strane ali nejasno mi je čemu služi a kad je protresem unutar se čuje da je nešto odlomljeno. Kutiju ne mogu otvoriti jer ima neke neobične vijke.
Neqael je offline   Reply With Quote
Staro 21.07.2011., 20:57   #41
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,598
Vjerojatno riknula i ta zaštita, možeš probat uprit taj mali gumb, mora svijetlit i crveno i zeleno da bi zaštita funkcijonirala.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 21.07.2011., 21:18   #42
ShanTech
Banned
 
Datum registracije: Apr 2011
Lokacija: -
Postovi: 3,783
Vi koji kupujete te gluposti stvarno mislite da ste zaštićeni?
ShanTech je offline   Reply With Quote
Staro 21.07.2011., 21:24   #43
Grobo
Premium
Moj komp
 
Grobo's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Grobnik
Postovi: 39
ovaj tvoj slučaj je tipičan slučaj dolaska groma po telefonskom kabelu, stradal je spliter i router i ps, ako otvoriš router moći ćeš na pcbu i vodovima propratit kuda je isao prenapon i to točno na priključak ps. ti si dokaz da ta zaštita ne radi, radi do neke mjere ali postoje slučajevi kada ju prođe i nisu rijetki, ta zaštita je jača na strujnom dijelu ali elektroničica koja štiti tel vod jednostavno propusti.
jednom kad taj uređaj probije nije više ispravan i treba novi.

zaštita od groma izvodi se u stupnjevima, naj niža stupanj je onaj kad nemaš niš, oni koji maju ovakvu priključnu letvu korak su bolje zaštićeni od onih koji nemaju niš i tako redom ka boljim i jačim zaštitama no 100% zaštite nema, ako osiguraš uređaje osiguravajuća kuća tražit će opet neki stupanj zaštite ili će dizat premiju i sad tu treba vidjet da stupnjevi zaštite ne premaše cijenom ono što štite.

po meni naj bolje bi bilo počet s sređivanjem kućne elektroinstalacije, sklopke, osigurači, zaštitni vodič (trožilno kabliranje) pa onda preć na elektronske i ine zaštite.

i opet ostaje telefonski vod (ponekad i antenski), njih zaštit nije baš jeftino, a da im se ne smanji propusnost. iskopčavanje mi se čini naj bolji način trenutno iako ja moram otić na tavan da bi to obavil

da još da kažem imal sam isti slučaj udara kroz spliter, isti taj ruter i nije išlo dalje iako je bilo spojeno 3 kompa i nije bilo zaštite no mene je vjerojatno pogodio grom za stupanj niži od tvog i to nikako nije razlog da ja sad ne preporučam tu zaštitu od 250 kuna, možda bi da je nisi imao bilo jos gore.
Grobo je offline   Reply With Quote
Staro 22.07.2011., 02:09   #44
imaticx
Default
Moj komp
 
imaticx's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Požega
Postovi: 1,466
Jucer ujutro u slavoniji grmilo i prvo sam cuo neki cudan zvuk i onda udar groma. Otisao jedan tv koji je bio na nekom "malo boljem" produznom sa nekom zastitom, dva dvb-t receivera, ADSL router, splitter antenski na tavanu za tv, te kvar obadvije linije u kuci i vec dva dana t-com to popravlja i jos nisu uspjeli. Na jednoj liniji nema telefona, na drugoj adsl i max tv. Vjerovatno je jako blizu lupio jer u kucu nije, a ni u antenu jer nema nikakvih ostecenja. Jedino sve vaditi iz struje i sve poiskapcati, to je jedina i najkvalitetnija zastita
__________________
imaticx je offline   Reply With Quote
Staro 22.07.2011., 07:32   #45
Sinac
...samo te gledam...
Moj komp
 
Sinac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,748
Evo, ukratko, električni luk groma može "preskočiti" udaljenost od pola metra bez problema, više od toga ovisi o snazi, prema tome ako vam se "posreći" da dobijete udar u svoj naponski ili telefonski vod, to što imate isključene sklopke koje imaju udaljenost kontakata nekih 3 cm ne pomaže baš puno. Čuo sam za slučaj gdje je grom udario u gromobran kuće a u kući su VODOVODNE cijevi poiskakale iz zida (pukla žbuka na dijelovima gdje su prolazile te cijevi u zidu i djelomično izvirile van) jer je u zemlji bila premala udaljenost uzemljenja gromobrana i vodovodnih cijevi.
Sve zaštite od prenapona (napajanja računala, UPS, sklopke s osiguračima, automatski osigurači i ostale kerefeke) štite samo do određene granice, obično izražene u kilovoltima (recimo 2.5 kV), iznad toga imaju isti utjecaj kao da ste objesili bananu oko vrata da vas štiti od prehlade. Veliki problem u cijeloj priči nije samo veličina prenapona nego i vrijeme potrebno da uređaj (sklopka ili sklop) reagira na taj preveliki napon, kod udara groma je i milisekunda važna. Dakle, sve ovisi o mjestu udara groma i veličini prenapona.
Koga zanima više - vidi OVO.
Sinac je offline   Reply With Quote
Staro 22.07.2011., 09:57   #46
sinisa1989
Bazinga
Moj komp
 
sinisa1989's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Križevci
Postovi: 3,877
Citiraj:
Autor imaticx Pregled postova
Jucer ujutro u slavoniji grmilo i prvo sam cuo neki cudan zvuk i onda udar groma. Otisao jedan tv koji je bio na nekom "malo boljem" produznom sa nekom zastitom, dva dvb-t receivera, ADSL router, splitter antenski na tavanu za tv, te kvar obadvije linije u kuci i vec dva dana t-com to popravlja i jos nisu uspjeli. Na jednoj liniji nema telefona, na drugoj adsl i max tv. Vjerovatno je jako blizu lupio jer u kucu nije, a ni u antenu jer nema nikakvih ostecenja. Jedino sve vaditi iz struje i sve poiskapcati, to je jedina i najkvalitetnija zastita
Ovo na kraju je definitivno najbolja i najefikasnije zaštita. Ja isto ima tu prenaponsku zaštitu, ali mi nije pomogla prošle godine kad mi je preko tel. priključka spalilo matičnu i router. Tako da prije grmljavine sve ide van iz utičnica.
__________________
The best place to hide a dead body
is page 2 of Google search results.
sinisa1989 je offline   Reply With Quote
Staro 22.07.2011., 13:07   #47
GothamChild
Premium
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Sisak
Postovi: 58
prošle godine u Sk malo žešće navrijeme, u susjedstvu pocrkavali ruteri i televizori...

Kod mene preko tel linije riknuo jedino jedan mrezni utor u ruteru, sve ostalo ukljucujuci ruter radi - sve je bilo uključeno u struju
GothamChild je offline   Reply With Quote
Staro 22.07.2011., 13:47   #48
MMI
Premium
 
MMI's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 912
ja nemam nikakvu zaštitu osim neke sklopke koju je stari ugradio i koja reagira čini mi se kad zagrmi oko Salzburga
Grom rokno u ili blizu kuće i jedina šteta je ta što je "spržilo" jednu fazu i probila struja u "nulu", oko 100volti. Došao električar i riješio problem za nekih pol sata.
Fala starom i toj sklopki jer na toj fazi je cijeli moj stan i sva elektronika
MMI je offline   Reply With Quote
Staro 22.07.2011., 14:19   #49
Computer_Modder
Premium
Moj komp
 
Computer_Modder's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 607
Citiraj:
Autor nino Pregled postova
Ako imate TypeR napajanje onda ste u opasnosti 24h. Bilo suncano ili grmilo. Pitajte zippa.
Mozes reci zbog cega bi bio u opasnosti?
Imam to napajanje pa me zanima...
Computer_Modder je offline   Reply With Quote
Staro 22.07.2011., 15:10   #50
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor Neqael Pregled postova
To je stara kuća, blage veze nemam dali ima i koliko je kvalitetno.
Vjerojatno jest odradila svoje, ali bez kvalitetno izvedenog uzemljenja nema neke svrhe.
Najveći dio problema leži u kućnoj instalaciji plus vodovima o kojima se malo razmišlja (primarno telefonija).
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 22.07.2011., 15:14   #51
FitzTN
Premium
Moj komp
 
FitzTN's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Samobor, HR
Postovi: 1,555
Nažalost, osigurači i sklopke nisu uvijek pouzdana metoda zaštite. Jedina pouzdana zaštita je kad grmi ištekat sve iz struje, telefona, antena i slično .
FitzTN je online   Reply With Quote
Staro 22.07.2011., 15:27   #52
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor FitzTN Pregled postova
Nažalost, osigurači i sklopke nisu uvijek pouzdana metoda zaštite. Jedina pouzdana zaštita je kad grmi ištekat sve iz struje, telefona, antena i slično .
Pa, realno, nije baš tako.
Zaštite postoje, ali problemi nastaju samo kod onih koji imaju zračne vodove i nedovoljno dobro izvedenu instalaciju.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 22.07.2011., 15:29   #53
llepu
Premium
 
Datum registracije: Feb 2011
Lokacija: VG
Postovi: 67
Kad grmi, sve vadi van. Inace sudjelujes u Bingu ))
llepu je offline   Reply With Quote
Staro 22.07.2011., 18:15   #54
Grobo
Premium
Moj komp
 
Grobo's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Grobnik
Postovi: 39
imati sklopku koja izbacuje struju čim zagrmi u salzburgu nekako je nepraktično kao i iskopčavat sve po kući i opet ostaje telefonija i antene.

ovaj slučaj gore di je grom spržio sklopku te je nestala jedna faza i probilo na nulu podsjetio me na jedan slučaj kada je izgorila nula, u trofaznom sistemu to znači da će vjerojatno dio uređaja doć na 400V. Stoga ako doma imate trofaznu struju i nakon grmljavine padne sklopka, a prilikom podizanja primjetite da dimi, da smrdi ili da je deformirana ne uključujte je nego tad poiskapčajte sve skupe uređaje iz utičnica i provjerite napone. znalo se desit da sklopka odradi svoje i pritom strada (izgori kontakt nule umjesto faze kao slučaj gore) i ukućani uključivanjem sklopke uključe faze i spale si pol tehnike.

Imali su gromobran, a sve im spalilo, imali su gromobran, a iskočile cijevi od vode iz zida i sl. informacije ne govore ništa osim da su imali nesto sto lči na gromobran, dobro projektiran te ispravno instaliran gromobran sigurno će pomoć(za ono za šta služi) no nije jeftin ali je visok stupanj zaštite.

kada nebo pade neće ni zec ostat živ, no zmeđu ima puno stupnjeva sranja koja se mogu desit te isto puno stupnjeva zaštite.

no može se zaigrat i na sreću, od kad ja igram u gubitku sam jednog splitera (t-com nadoknadio navodno je to njihov dio opreme) zatim jedan adsl modem i jedan linksis ruter, zasad gubici nisu veliki
Grobo je offline   Reply With Quote
Staro 22.07.2011., 18:39   #55
Sinac
...samo te gledam...
Moj komp
 
Sinac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,748
Citiraj:
Autor Grobo Pregled postova
Imali su gromobran, a sve im spalilo, imali su gromobran, a iskočile cijevi od vode iz zida i sl. informacije ne govore ništa osim da su imali nesto sto lči na gromobran, dobro projektiran te ispravno instaliran gromobran sigurno će pomoć(za ono za šta služi) no nije jeftin ali je visok stupanj zaštite.
Na žalost, velik dio stanovništva ima gromobrane koji su postavljeni tko zna kad i tko zna kako, znam da ljudi ni ne obraćaju pažnju na gromobrane i da je upitna njihova funkcionalnost. Nebrojeno puta sam vidio gromobransku instalaciju koja je negdje blizu zemlje jednostavno pokidana, ona traka je inače vijcima i spojnicom pričvršćena za traku koja ulazi u zemlju a na tom dijelu je najčešće i razdvojena, tako da je funkcionalnost gromobrana jednaka postavljanju ananasa na krov, čak i gora situacija jer statički elektricitet gromobranske instalacije može privući udar ako je grom namjerio udariti negdje blizu. Zato se ja jedino i pouzdajem u ono što imam u stanu, splitter, router i switch za zaštitu telefonske linije prema PC-u i UPS za zaštitu od strujnih udara i prenapona. Makar i to ništa ne znači ako grom udari blizu...
Sinac je offline   Reply With Quote
Staro 23.07.2011., 14:59   #56
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor Grobo Pregled postova
Imali su gromobran, a sve im spalilo, imali su gromobran, a iskočile cijevi od vode iz zida i sl. informacije ne govore ništa osim da su imali nesto sto lči na gromobran, dobro projektiran te ispravno instaliran gromobran sigurno će pomoć(za ono za šta služi) no nije jeftin ali je visok stupanj zaštite.
Treba razdvajati udar munje (iznimno rijedak u odnosu na prenapon) za koji može pomoći gromobran i pojavu prenapona za koju gromobran ne služi ničemu, a najčešći je problem i uzrok kvarova uređaja.
Na stranu to što i gromobrane treba montirati kako spada, kao i ostale instalacije.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 06.08.2011., 01:31   #57
Burko
Osobni opis - pitaj me
Moj komp
 
Burko's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,313
meni zviznuo grom u kucu prije nekih 5-6 godina, preko antene. otisao bezicni telefon, otisao TV, video i to je to. antensko pojacalo i dan danas radi .

izbilo ona tri pancera od HEP-a, iz vanjske kutije koji samo oni mogu/smiju otvarati. dva kompa bila spojena na 220V - niti jednome nista nije bilo, drugi TV takoder netaknut, niti ovi jaci potrosaci nisu dobili po njonji. sreca - dobra instalacija, dobar gromobran, svi bimetalni osiguraci odradili svoje - spustili se.


nego, takoder imam zastitnu letvu u dnevnoj, jer je ipak spojeno vise elektornike (LCD, router, maxtv receiver, bezicni telefon, HTPC). i telefonska linija je takoder povucena preko letve, ali cim grmi - obje telefonske zice se cupaju van, i prekidac u OFF polozaj i sve se gasi. starce sam naucio sta treba napraviti cim krene grmiti, jer ako bude sranja dok mene nema doma (a oni jesu doma) - oni su krivi .


tako da sve 5 za svakojake zastite, ali najbolja, najsigurnija i najbezbriznija je jednostavno sve pocupati iz zida. grmljavina ne traje pol dana, strpljen - spasen.
i da, svoj komp rijetko kada skidam sa 220V, nekako imam povjerenja u ovaj OCZ sto mi vrti komp. i naravno instalacije su se pokazale kako rekoh prije par godina .
__________________
Hey love crusader, I want to be your space invader. For you I will descend the deepest moon crater. I is most stronger than darth vapor.
Obey me, I is your new dictator. For you is Venus, I am Mars. With you I is more richer than all the czars. Make a wishes on a shooting stars, then for you I will play on my cosmic guitars!

Burko je offline   Reply With Quote
Staro 28.08.2011., 01:48   #58
overload
Premium
Moj komp
 
overload's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: rijeka - lič
Postovi: 326
Evo jedna informacija iz osobnog iskustva, komp, monitor i sva periferija mi je spojena na obicni produzni sa onim prekidacem koji svijetli ako je upaljen, redovito kada ugasim komp gasim i taj prekidac i tako jednog dana bilo lose vrijeme i sve pogasio i popodne samo jednom zagrmilo te napravilo kurslus, komp nece da se upali a prekidac bio ugasen, tolko je bilo jako da je preskocilo kontakte, steta na kompu srecom nije bila ''velika'', otislo napajanje, graficka, intregrirana zvucna i monitor koji je uspjesno popravljen za 2kn :-)
__________________
t.ly/YLrl
overload je offline   Reply With Quote
Staro 01.09.2011., 09:22   #59
Guls
Premium
Moj komp
 
Guls's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: Sveta Nedelja
Postovi: 2,937
Nema spasa ako se rabi prenaponska zaštita. Platio sam ploču 500kn - svejedno je sve živo izgorilo. Tako da je to porez na budale, eventualno korisno zbog nestabilnog napona u mreži.

Ali za vrijeme nevremena, sve čupaj iz zida i amen.
__________________

HP Obelisk Desktop PC - 875-0040ny
Intel i7 9700F
32GB Hyper-X DDR4-2666
2TB 970Pro PCIe NVMe M.2
Palit GeForce RTX 3060 StormX 8GB
Windows 11 Professional

Periferija
2 x 27" Dell P2723D
Corsair SP2500 2.1
Logitech MK270

Lenovo Legion 5 17ACH6H 82JY007GSC
17,3 FHD IPS 144Hz
AMD Ryzen 7 5800H
16GB DDR4-3200 RAM
NVIDIA GeForce RTX 3060 6GB GDDR6
1TB PCIe NVMe SSD
Windows 11 Professional

Sony Playstation 5
Philips The One 75PUS8807/12 LED UHD 4K 120 hz
Logitech K400 wireless keyboard
Guls je offline   Reply With Quote
Staro 01.09.2011., 11:11   #60
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor Guls Pregled postova
Nema spasa ako se rabi prenaponska zaštita. Platio sam ploču 500kn - svejedno je sve živo izgorilo. Tako da je to porez na budale, eventualno korisno zbog nestabilnog napona u mreži.

Ali za vrijeme nevremena, sve čupaj iz zida i amen.
Nemoj pretjerivati. Prenaponska zaštita itekako ima smisla, sačuvala je našim korisnicima milijune u vrijednosti razne opreme, samo instalacija treba biti izvedena po PS-u, što je jako rijedak slučaj.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na