Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 01.01.2019., 17:29   #1
mrVivi
Premium
 
mrVivi's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2006
Lokacija: Šibenik
Postovi: 323
Ruter

Trebam preporuku za kvalitetan 2.4 / 5 Ghz ruter. Trenutno imam neki sto sam dobio od T-Coma ali svako malo zablokira i sto je najvaznije iako je 5Ghz steam link uopce ne prepoznaje 5 Ghz konekciju iako su doslovno udaljeni 2 m bez ikakvih vecih prepreka. Znaci trebam nesto sto ce pokriti stan on 100 kvadrata na dva kata i radit ce sa steam linkom.
mrVivi je offline   Reply With Quote
Staro 01.01.2019., 22:01   #2
alengrosevic
Premium
Moj komp
 
alengrosevic's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Čakovec
Postovi: 3,748
Uzmi Mikrotik router, npr HAP AC2 i za svaki kat uzmi jedan Uniquiti AC lite. Sve pokriti s jednim routerom je vrlo teško (ne i nemoguće) ali treba znati topologiju, gdje je HT router, kako su debeli zidovi, armature itd. To je dosta kompleksna stvar. Vjerujem da bi s jednim routerom to bio problem.
alengrosevic je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 01.01.2019., 23:16   #3
mrVivi
Premium
 
mrVivi's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2006
Lokacija: Šibenik
Postovi: 323
nebi smjelo biti ptoblem posto ovaj od t coma pokriva cijeli stan sa skoro 100% jacine signala jer doslovno ce stojati u centru stana i jedini zid / prepreka koji ce biti problem je pod sto mi i neznaci puno posto je dole samo kuhinja.

ima tko iskustva sa ovim modelom https://geizhals.de/netgear-nighthaw...-a1046921.html
mrVivi je offline   Reply With Quote
Staro 02.01.2019., 10:19   #4
skalar
Premium
Moj komp
 
skalar's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2015
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,562
ako ti t-comov router sve pokriva r7000 će ti još bolje pokrivat ,konfiguracija ti je poprilično jednostavna ,podržava vlan id (taganje) znaći što se optike tiče izbaciti speedport što se interneta i maxtv tiće, brzine su mu primjerene ac1900 znaći uz dobru wifi karticu(ac1900) možeš dobit oko 800 na 5GHz ,dok na 2,4 GHz oko 450,kao i na svakom ac routeru na 5GHz su veće brzine dok je na 2,4 GHz veći domet,meni pokriva cijeli stan punim signalom 55 m kvadratnih i recimo polovinu susjednog stanao oko kroz 2 zida punim signalom recimo 15 metara iza 3 zida (ciglena) je negdje na pola signala i brzina pada za jednu trečinu,sa ac600 wifi stickom kineskim(ispod 100kn) sam dobivao 450 na ac-u 5GHz,dok na 2,4 GHz oko 300,internet 200/100 brzina je bila ista koji na žici.

podržava sve costom firmwarove čak imaš adaptirani XWRT-VORTEX (asusov firmware) za njega koji dobro radi.
__________________
-

-

skalar je offline   Reply With Quote
Staro 02.01.2019., 17:15   #5
alengrosevic
Premium
Moj komp
 
alengrosevic's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Čakovec
Postovi: 3,748
prije nabavka bilo kojeg routera ( a i tog nevedenog netgeara) pročitaj malo o problemima sa njima, podrškom proizvođača itd. U opisu routera obećaju brda i doline dok na kraju ima masa problema. Nppr ja sam imao problema sa AC87U routerom, koji je bio hvaljen na široko.

Što se tiče 724 T-Com routera, taj uređaj ima jako dobro pokrivanje signalom na 2.4. Ostalo mu mogu kolege tu na forumu osporavati ali to iz prve ruke znam da je odlično. Pogledaj malo reviewe i forume prije odluke za nabavku bilo kojeg routera.
Moja preporuka je da ima gigabitne portove, minimalno 2x2 MIMO, dobru podršku proizvođača i velik broj korisnika jer ćeš tako lakše doći do rješenje možebitnog problema, a po mogućnosti vanjske velike antene. Moja preporuka bi bila neki Mikrotik jer s njima imam dosta pozitivna iskustva. Sad su izbacili RB4011, izvrstan uređaj, baci oko i na njega
alengrosevic je offline   Reply With Quote
Staro 02.01.2019., 18:56   #6
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,112
A čemu kupovati router?

Uzmeš samo AP, spojiš na router i to je to.
Ugasiš wifi na routeru i sve šibaš preko AP-a.

Tako sam ja napravio, 2.4 / 5ghz, 1Gbit, radi ko urica. Huawei router me zezao, ubacio AP i sve radi od onda.
Unifi AC - LR.
Mommistake je offline   Reply With Quote
Staro 02.01.2019., 23:38   #7
alengrosevic
Premium
Moj komp
 
alengrosevic's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Čakovec
Postovi: 3,748
slažem se s kolegom gore, isto nije loša opcija imati samo acess point spojen na ISP-ov router. No ako želiš full kontrolu svega, mogućnost konfiguriranja svih opcija, onda mora ići novi router, nema druge.
alengrosevic je offline   Reply With Quote
Staro 02.01.2019., 23:56   #8
mrVivi
Premium
 
mrVivi's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2006
Lokacija: Šibenik
Postovi: 323
dobio sam base verziju rutera koji je doslovno shrot svako malo ga moram resetirati. i svaki put trazi mac kod da se aktivira itd.

btw. trebao sam spomenuti da je ruter dobiven od njemackog telecoma a ne od naseg t-coma.
mrVivi je offline   Reply With Quote
Staro 03.01.2019., 00:20   #9
skalar
Premium
Moj komp
 
skalar's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2015
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,562
njemačka verzija speedporta je i jedan od glavnih razloga za uvođenjem "slobode routera" kod njih ,ako gore živiš kupiš nekog fritza i imaš sve bezgrešno i bez muke.
__________________
-

-

skalar je offline   Reply With Quote
Staro 03.01.2019., 08:02   #10
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,112
Citiraj:
Autor mrVivi Pregled postova
dobio sam base verziju rutera koji je doslovno shrot svako malo ga moram resetirati. i svaki put trazi mac kod da se aktivira itd.

btw. trebao sam spomenuti da je ruter dobiven od njemackog telecoma a ne od naseg t-coma.
A gledaj, bez obzira kakav je router, ne bi trebao ga restartati svako malo... Možda je do ISP-a, a ne do samog routera. Ti defaultni ISP routeri su u većini slučajeva smeće, ali smeće koje radi donekle.

Ako fakat nisi zadovoljan routerom, mijenjaj, nema druge.
Mommistake je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 04.01.2019., 14:20   #11
Xenon
Banned
 
Datum registracije: Oct 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,542
Citiraj:
Autor Mommistake Pregled postova
A čemu kupovati router?

Uzmeš samo AP, spojiš na router i to je to.
Ugasiš wifi na routeru i sve šibaš preko AP-a.

Tako sam ja napravio, 2.4 / 5ghz, 1Gbit, radi ko urica. Huawei router me zezao, ubacio AP i sve radi od onda.
Unifi AC - LR.
koji AP si uzel?
Xenon je offline   Reply With Quote
Staro 08.01.2019., 23:36   #12
mrVivi
Premium
 
mrVivi's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2006
Lokacija: Šibenik
Postovi: 323
Znaci kupih Netgear R8000 Nighthawk X6 ali imam problem kad spojim dsl kabel u internet port nema nikakve reakcije tj. ledica za internet se uopce nepali, sad receno mi je da mi operater prvo mora autorizirati ruter prije nego ga mogu koristiti, sto jos nisam potvrdio moram ih nazvati ali cak i ako je to slucaj nebi li ledica za net trebala davati nekakvu reakciju kad ukopčam kabel.

Za test sam pokušao ukopčati standardni Ethernet kabel i drugi kraj u mrežnu kartticu u ovome slučaju ledica se upali i svijetli crveno što bi trebalo značiti da je port ispravan.

Također dls kabel ukopčan u ruter koji sam dobio od operatera radi normalno.

zna itko u čemu bi mogla biti stvar.
mrVivi je offline   Reply With Quote
Staro 09.01.2019., 03:59   #13
Pomo
Laughing Man
Moj komp
 
Pomo's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: Volim grah koji peče
Postovi: 3,016
To što si kupio je router. Nema DSL modem u sebi.
WAN port mu ide u ISP router/modem, ISP uređaj u bridge mode, na Netgear konfaš PPPOE konekciju.
__________________
Citiraj:
I've seen things you people wouldn't believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched c-beams ... glitter in the dark near Tanhauser Gate. All those ... moments will be lost ... in time, like tears ... in rain. Time ... to die.
Pomo je offline   Reply With Quote
Staro 09.01.2019., 08:19   #14
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,112
Citiraj:
Autor Xenon Pregled postova
koji AP si uzel?
UniFi AP-AC-LR, Long Range.

Citiraj:
Autor mrVivi Pregled postova
Znaci kupih Netgear R8000 Nighthawk X6 ali imam problem kad spojim dsl kabel u internet port nema nikakve reakcije tj. ledica za internet se uopce nepali, sad receno mi je da mi operater prvo mora autorizirati ruter prije nego ga mogu koristiti, sto jos nisam potvrdio moram ih nazvati ali cak i ako je to slucaj nebi li ledica za net trebala davati nekakvu reakciju kad ukopčam kabel.

Za test sam pokušao ukopčati standardni Ethernet kabel i drugi kraj u mrežnu kartticu u ovome slučaju ledica se upali i svijetli crveno što bi trebalo značiti da je port ispravan.

Također dls kabel ukopčan u ruter koji sam dobio od operatera radi normalno.

zna itko u čemu bi mogla biti stvar.
Kako ti kolega kaže, neće ni raditi, do kada ne baciš ISP router u bridge mode, a na novom konfaš PPPoE.

Zadnje izmijenjeno od: Mommistake. 09.01.2019. u 08:37.
Mommistake je offline   Reply With Quote
Staro 09.01.2019., 09:58   #15
dak0001
Registered User
 
Datum registracije: Jan 2010
Lokacija: Novoselec
Postovi: 276
Ja sam prošle godine na akciji 11.11. uzeo https://www.aliexpress.com/item/Tend...27424c4dmhRaJ5
podesio i zaboravio na njega.
Vidim da taj sad više nije dostupan, ali ima AC11


edit:
ispravak netočnog navoda, ipak ima AC6
https://www.aliexpress.com/store/pro...10b54e3bm25OzW
dak0001 je offline   Reply With Quote
Staro 09.01.2019., 21:27   #16
mrVivi
Premium
 
mrVivi's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2006
Lokacija: Šibenik
Postovi: 323
Citiraj:
Autor Mommistake Pregled postova
UniFi AP-AC-LR, Long Range.



Kako ti kolega kaže, neće ni raditi, do kada ne baciš ISP router u bridge mode, a na novom konfaš PPPoE.
e kad bi ISP ruter imao omogucenu bridge mode opciju

navodno je to nesto sto citiram kucanstvima netreba
mrVivi je offline   Reply With Quote
Staro 10.01.2019., 04:05   #17
skalar
Premium
Moj komp
 
skalar's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2015
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,562
bridge mode mora imati, ako je skrivena što je moguće mora ti služba za korisnike ju uključiti jer moraš biti u mogučnosti svoj router upotrebljavati,jer u pravilu svi operateri
daju routere za najosnovnije potrebe.
__________________
-

-

skalar je offline   Reply With Quote
Staro 10.01.2019., 08:05   #18
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,112
Citiraj:
Autor mrVivi Pregled postova
e kad bi ISP ruter imao omogucenu bridge mode opciju

navodno je to nesto sto citiram kucanstvima netreba
Ima bridge mode
Samo se trebaš ulogirati s adminskim accountom i pronaći.
Mommistake je offline   Reply With Quote
Staro 12.01.2019., 22:30   #19
mrVivi
Premium
 
mrVivi's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2006
Lokacija: Šibenik
Postovi: 323
Citiraj:
Autor Mommistake Pregled postova
Ima bridge mode
Samo se trebaš ulogirati s adminskim accountom i pronaći.
predpostavljam da neznas kako da to napravim posto jedina opcija koja pri logiranju koji imam je unjeti password.
mrVivi je offline   Reply With Quote
Staro 13.01.2019., 00:13   #20
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,554
Ako imaš Speedštot smetje naravno da "nema" admin account ...
Zovi SZK i traži:
- da ti precizno idiktiraju user i pass za PPPoE internet konekciju, pazi da ne "zaborave" punu formulaciju (primjer8@htnet-dsl)
- traži da ugase WiFi na tom "super modernom uređaju"
- i konačno da Internet konekciju na njemu prebace u Bridge mode
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 13.01.2019., 20:23   #21
DSA
Premium
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: Sarajevo
Postovi: 257
Ima li neko ovdje iskustva iz prve ruke sa mesh rješenjem pokrivanja kuće kvalitetnim wifi-om?
DSA je offline   Reply With Quote
Staro 13.01.2019., 22:30   #22
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,064
da. ali nisi pitao kakvim.

odradio test sa 3 mikrotik hap ac-a u mesh modu (1 master spojen na lan, sva 3 u meshu na 5ghz i 2.4 ap na svakom za klijente). uredsko okruženje u obliku slova L, cca 30 x 30 metara. ne radi nikako. signal u takvim uvjetima na 5ghz je bio blaga katastrofa a brzina 20mbit samo, neovisno o postavkama. još malo šetali okolo sa njima, ali sve je to bilo jadno.

nismo probali komercijalna out of the box rješenja zbog cijene.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 14.01.2019., 07:13   #23
Matta
El Mattador
Moj komp
 
Matta's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Ljubuški<->Metković
Postovi: 1,819
Citiraj:
Autor jp_rv Pregled postova
odradio test sa 3 mikrotik hap ac-a u mesh modu (1 master spojen na lan, sva 3 u meshu na 5ghz i 2.4 ap na svakom za klijente). uredsko okruženje u obliku slova L, cca 30 x 30 metara. ne radi nikako. signal u takvim uvjetima na 5ghz je bio blaga katastrofa a brzina 20mbit samo, neovisno o postavkama. još malo šetali okolo sa njima, ali sve je to bilo jadno.


Ispričavam se unaprijed što upadam u thread, imam jedno pitanje:
Pošto mesh nikad nisam koristio, a u svom objektu imam Tik mrežu koja radi savršeno, zanima me kakva je razlika između mesh-a i obične mreže gdje je svaki AP priključen na router, ima iste postavke (SSID, šifru, itd.) a samo različite frekvencije i strateški raspoređeni da pokriju cijeli objekat ?
__________________
Matta je offline   Reply With Quote
Staro 14.01.2019., 08:13   #24
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,112
Citiraj:
Autor Matta Pregled postova
Ispričavam se unaprijed što upadam u thread, imam jedno pitanje:
Pošto mesh nikad nisam koristio, a u svom objektu imam Tik mrežu koja radi savršeno, zanima me kakva je razlika između mesh-a i obične mreže gdje je svaki AP priključen na router, ima iste postavke (SSID, šifru, itd.) a samo različite frekvencije i strateški raspoređeni da pokriju cijeli objekat ?
Pa generalno, kao korisniku nikakva.
Ako želiš pokriti veći objekat, imaš opciju stavljati više extendera ili AP-ova ili staviti neki solution u mesh.
Mesh je jednostavniji na papiru, sve se monitorira i managira preko jednog sučelja/uređaja/weba, brži je onaj hop s AP-a na AP, trebao bi biti pametniji, da zna gdje je jači signal da te tamo spaja bez izbugljenih paketa, jednsotavniji setup itd.
Nema više ili različite frekvencije, 2.4 ima svoje, 5ghz iza svoje i to je to.

Ja sam probao Ruckus riješenje, unleashed riješenje, jedan je master, drugi slave, čak smo probali s jedno 25 AP-ova, zanimljivo riješenje, ali dosta problema.

Osobno, kontroler + više AP-ova je bolje riješenje. Ali sigurno postoji odlično setupiran mesh, treba naći user case, pa vidjeti kako što radi.
Mommistake je offline   Reply With Quote
Staro 14.01.2019., 08:36   #25
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,064
Citiraj:
Autor Matta Pregled postova
Ispričavam se unaprijed što upadam u thread, imam jedno pitanje:
Pošto mesh nikad nisam koristio, a u svom objektu imam Tik mrežu koja radi savršeno, zanima me kakva je razlika između mesh-a i obične mreže gdje je svaki AP priključen na router, ima iste postavke (SSID, šifru, itd.) a samo različite frekvencije i strateški raspoređeni da pokriju cijeli objekat ?
ako imaš sve te ap-ove spojene kabelom , onda apsolutno nikakve.
mesh je zamišljen za međusobno povezivanje samih ap-ova bežično (gotovo uvijek preko 5ghz mreže) i ta mreža nije kompatibilna (a vjerojatno niti vidljiva) običnim client device-ima.
ideja je da time pokriješ nekakvu kuću ili objekt kroz kojeg će prolaziti 5ghz signal, a koji je prevelik da ga pokrije 1 jedini ap ili koji ima previše interferencija da ga pokrije 1 uređaj.

ovi paketi sa 2 mesh ap-a su mi blesavi, daš gro para na jedan koji ti ionako sjedi do glavnog routera jer mora kabelom bit spojen, a drugi je negdje dalje i to je to. za tu lovu se kupi i powerline i 2 x dual band AP i time dobiješ još bolje rezultate.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 14.01.2019., 19:59   #26
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,064
ps ako nekog zanimaju rezultati kupovnih mesh rješenja, zadnji broj BUGa je posvetio dosta stranica upravo ovoj temi i sve iz ponude je išlo 200+ mbita, šta je malo u koliziji sa mojim dosadašnjim iskustvom sa 5ghz signalom (iako , priznajem, indoor nisam koristio MIMO jer su mi takvi uređaji bili van budžeta).
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 17.01.2019., 22:02   #27
mrVivi
Premium
 
mrVivi's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2006
Lokacija: Šibenik
Postovi: 323
Posto mi ovaj ruter nema modem vrstio sam ga moze neka preporuka a za ruter koji ima built in modem. Pokusavam minimizirati kablovanje tako da.mi dva uređaja nepasu. Također trebam nesto sto je kompatabilno sa steam linkom da se povezem sa 5g. Ni netgear ni ovaj od telecoma nisu bili vidljivi steam linku na 5g frekfenciji
mrVivi je offline   Reply With Quote
Staro 18.01.2019., 05:59   #28
skalar
Premium
Moj komp
 
skalar's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2015
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,562
imaš li 5GHz wifi karticu/usb stick kompu?
ako nemaš nemožeš ni vidjeti 5GHz mrežu
__________________
-

-

skalar je offline   Reply With Quote
Staro 18.01.2019., 08:12   #29
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,112
Citiraj:
Autor mrVivi Pregled postova
Posto mi ovaj ruter nema modem vrstio sam ga moze neka preporuka a za ruter koji ima built in modem. Pokusavam minimizirati kablovanje tako da.mi dva uređaja nepasu. Također trebam nesto sto je kompatabilno sa steam linkom da se povezem sa 5g. Ni netgear ni ovaj od telecoma nisu bili vidljivi steam linku na 5g frekfenciji
Da pitam, što znači router koji ima modem?
Mommistake je offline   Reply With Quote
Staro 18.01.2019., 08:30   #30
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,064
pa router sa dsl modemom. kako biš ti nazvao router koji ima dsl modem?

koliko pratim, na nađem tržištu nema takvih a da imaju 5ghz mrežu, izuzev onih od telekoma.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na