Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Storage > Diskovi SSD/HDD
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 09.12.2019., 06:18   #61
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,312
Bolje uzeti obični 2,5" SSD jer su jeftiniji, a za storage brzina nije bitna.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 09.07.2020., 08:48   #62
Psycho
Master Of Disaster
Moj komp
 
Psycho's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2002
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,252
treba mi preporuka za upgrade SSD diskova jer je problem slijedeci.
LSI raid kartica na koju su spojena 4 x 840 Evo 1TB u RAID5, kod kopiranja vece kolicine fileova - brzina bude oko 100MB/s write ali onda nakon odredjenog vremena padne na 21MB/s sto je vjerujem zbog nafilanog cachea od SSDa i jednostavno se ne moze izbjeci na toj generaciji diskova. S kojim novijim diskovima bi to mogao izbjeci ili bi morao ici na Intel Optane opciju koja bi onda bila znatno skuplja?

Trenutno nemam vremena istrazivati ovo zato postam na forum, bilo kakav prijedlog koji bi mi skratio vrijeme guglanja je dobrodosao.

Stroj se koristi za video editing, ali video editing vise razlicitih izvora - od 360 stupnjeva (VR) materijala, RED kamera, Sonya, Zenmuse kamera do GoProa. Tako da je kopiranje materijala na sam stroj i onda exportiranje materijala na taj isti disk glavni bottleneck stroja. Kopiranje sa stroja na server ili vanjski TB disk nije problem uopce.
__________________
Psycho je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 09.07.2020., 11:17   #63
Alister
Premium
Moj komp
 
Alister's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2009
Lokacija: Dugo Selo
Postovi: 1,450
da li si siguran da ti nije LSI kartica problem, koja kartica je u pitanju - ima na njoj cache
Alister je offline   Reply With Quote
Staro 09.07.2020., 11:53   #64
Psycho
Master Of Disaster
Moj komp
 
Psycho's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2002
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,252
SS kartice u prilogu, trenutno se renderira na stroju pa sam ovako na brzinu pogledao info.


https://docs.broadcom.com/doc/12351921
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	LSI.png‎
Views:	433
Size:	3.9 kB
ID:	22514  
__________________
Psycho je offline   Reply With Quote
Staro 10.07.2020., 08:51   #65
Alister
Premium
Moj komp
 
Alister's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2009
Lokacija: Dugo Selo
Postovi: 1,450
Ne znam baš da bi s drugim SSD diskovima riješio, možda bi bilo bolje, ali mi je malo sumnjivo ponašanje. Čudno mi je da s vanjskog storage-a uredno radi kopiranje.
Jesi probao podesiti cache na kontroleru da bude više podešen na write, ili se igrao s ostalim postavkama ?
Alister je offline   Reply With Quote
Staro 10.07.2020., 11:36   #66
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,543
Kako sam ga ja shvatio, brzina prema vanjskom storage sada "nije bitna" / ide koliko ide ...
Njega "brine" prema 4 x 840 Evo 1TB u RAID5 spojenih preko LSI 9270-8i.

Za početak evo neki info > https://ranker.sisoftware.co.uk/show...695a899af&l=en
ali tu se ne spominje koji je raud mod ni write brzina.

Interesantan info:
https://forum.hardwareheaven.com/thr...r-card.215214/
https://forums.tomshardware.com/thre...-card.3084003/

mada je stariji post, uglavnom su konfiguracije sa hdd a ne ssd - ovima,
izgleda da je kod RAID 5 polja baš problematičan bandwith,
provjeri temp LSI kontrolera i ako treba zakelji neki vent na njega,
možda nešto dobiješ sa drugačijim parametrima, npr. 64K stripe,
...

EDIT: Malo naknadne pameti, a da reorganiziraš RAID polje ?
Jasno kad ne bude posla + da imaš gdje skloniti podatke.
Rekreirati RAID 0 polje za "radne podatke" a backup / copy riješiti drugačije ili na sad neiskorištenom kanalu slagati drugo polje ...

Zadnje izmijenjeno od: Nikky. 10.07.2020. u 12:34. Razlog: Nadopuna
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 10.07.2020., 13:11   #67
Psycho
Master Of Disaster
Moj komp
 
Psycho's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2002
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,252
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Kako sam ga ja shvatio, brzina prema vanjskom storage sada "nije bitna" / ide koliko ide ...
Njega "brine" prema 4 x 840 Evo 1TB u RAID5 spojenih preko LSI 9270-8i.

Za početak evo neki info > https://ranker.sisoftware.co.uk/show...695a899af&l=en
ali tu se ne spominje koji je raud mod ni write brzina.

Interesantan info:
https://forum.hardwareheaven.com/thr...r-card.215214/
https://forums.tomshardware.com/thre...-card.3084003/
Ovo - kad se kopira na radnu stanicu, uspori do brzine ispod brzine mehanickih diskova.

Nazalost nikako se nisam stigao poigrati s raid kontrolerom ni icim drugim. Skuzio sam da nesto ne valja i moram napraviti analizu stanja obje radne stanice koje su konfigurirane isto osim sto jedna ima i Red Rocket X na njoj.
Ovi problemi su mi ukazani nakon sto je frajer koji to inace radi sporadicno poceo raditi intenzivno dva tjedna na tim radnim stanicama.

Procitat cu ove linkove koje si mi dao, tnx.

Uz to kopiranje na radnu stanicu, brzina diskova i utjece na render/exportiranje snimki. Znaci jedan klip od 30 sekundi na najnovijem X1 Extreme i7/16GB RAM/500GB nvme disku eksportira/renderira u 7min, a na ovim zvjerima od radnih stanica 45min..


P.S. poceo citati linkove:
Citiraj:
What I can tell you is I had one of those cards a couple years ago with at least 6 x HDDs and tested several different RAID configurations and had ideal/expected/normal performance. The only place that card lacked in performance for me was when putting SSDs in RAID. It just didn't have the juice to keep up with the SSDs. The 9266's and 9271's I use nowadays all rock.
nastavit cu istrazivati, ali izgleda kao da je netko sastavio ove strojeve napamet bez testiranja.
__________________

Zadnje izmijenjeno od: Psycho. 10.07.2020. u 16:49.
Psycho je offline   Reply With Quote
Staro 10.07.2020., 21:28   #68
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,543
Pa zato i predlažem RAID 0 sa kojim dobiješ nX ubrzanje i read i write.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 10.07.2020., 21:40   #69
darkydark
N0teb00k n00b
Moj komp
 
darkydark's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: Zagreb/Koprivnica
Postovi: 2,085
Ili, ako ti strojevi imaju neki integrirani raid kontroler mimo tog lsi, podjeliš ih u dva raid1 polja i sukladno tome podesiš workflow. Imat ćeš dva odvojena storage subsystema na dva odvojena raid kontrolera. Onda i exporti i kopiranja neće ubijat toliko, jer ako sad imaš sva 4 ssda u istom polju kad god oni nešto raspakiravaju sami na sebe sva 4 čitaju i pišu istovremeno. Em ubiješ pamet kontrolera em ubiješ kontroler na samom ssd-u.

Ako odvojiš polja i workflow prilagodiš, svako polje će kod takvih intenzivnih radnji raditi samo 1 posao - jedan čita drugi piše.
P.s. sličnu situaciju sam imao sa dell h310, nakon rastepanja dva diska na kontroler na ploči, a druga dva ostali na tom dellu h310 sve propjevalo.

Prebacivanje smo odradili klonom na neki sasvim deseti 500gb disk i za svaki slučaj sam i image sa Acronisom napravio. Sve u svemu najviše vremena je uzelo šarafljenje kućišta.

Sent from my ANE-LX1 using Tapatalk
__________________

i7 9850H, 64GB, 17.3” FHD, RTX Quadro 3000
512GB PM981a, 2x 1TB A2000
W10 Pro


i5 8500T, H310I-IM-B, 32GB, 10GbE X-3
1x 150GB Intel S3520, 3x2TB Crucial MX500, 4x12TB Toshiba MG07ACA12TE
Truenas Scale
File Share, Plex, Jellyfin, Nextcloud, qBittorrent

Zadnje izmijenjeno od: darkydark. 10.07.2020. u 21:52.
darkydark je offline   Reply With Quote
Staro 11.07.2020., 09:32   #70
Alister
Premium
Moj komp
 
Alister's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2009
Lokacija: Dugo Selo
Postovi: 1,450
Psycho: koje su to radne stanice, neki brand name ili slaganac?

Nikky: pa i RAID 0 bude ubio taj kontroler, šta ne, jedino da radi razdvajanje jer sigurno ima i kontroler na matičnoj
Alister je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 11.07.2020., 10:12   #71
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,543
Računam da će RAID 0 "lakše" odraditi nego 5 ...
A sad hoće li i tako "ubiti" kontroler ne znam.

Gore je kolega rekao da razdvajanje ili dodani hdd / ssd na on-board kontroleru pomaže.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 11.07.2020., 14:02   #72
Psycho
Master Of Disaster
Moj komp
 
Psycho's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2002
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,252
@Alister - stanice su HP Z820 sa dual xeonima, s tim da su neke komponente ubacivali koje bi trebale teorijski raditi ali ocito nisu testirane u real world radu.

Nazalost nisam imao pristup stanicama u zadnje vrijeme, ali iskreno ni vremena da skicnem. Dobro mi je ovo sta ste mi ukazali da mozda mogu konfigurirati sam raid kontroler, to moram istraziti ali moram i sam testirati write/read brzine kod velike velicine podataka od malih fileova i isto sa velikim fileovima. do sad sam koristio benchmarking tools kojima iskreno ne vjerujem uopce
__________________
Psycho je offline   Reply With Quote
Staro 11.07.2020., 15:49   #73
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,390
Ako mu nije problem izgubiti 50% prostora, probajte RAID 10. Što se cacheiranja tiče, za neku normalnu cijenu jedino Samsungove Pro serije nemaju problem s usporavanjem kad se cache napuni. Ako kontroler ima bateriju, povećaj write cache.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 11.07.2020., 16:24   #74
darkydark
N0teb00k n00b
Moj komp
 
darkydark's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: Zagreb/Koprivnica
Postovi: 2,085
Iskreno s obzirom da spominje različite izvore videa, to su pusti gb podataka i definitivno bi bilo bolje da ima dva storage poola.

Use case: tovari podatke na storage pool 2, a na Storage poolu 1 može normalno editirat ili što već, još ako ima mogućnosti svaki staviti na svoj kontroler da nema preklapanja...

Ili source i projekt je na storage poolu 1, a render izbacuje na pool 2.

Nisam siguran da raid 10 u video obradi ima koristi u njegovom use caseu di ima hrpetinu podataka i očito je bandwidth nakon xyz gb problem, jer stavljanjem sva 4 diska u isti pool nije riješio ništa po pitanju brzine, a niti backupa, jer raid nije backup nego samo redudancija.

Zato sam masi ekipe još dok sam workstatione slagao radije išao na mrvicu slabiji cpu/gpu, a više diskova baš da se scratch disk odvoji od sistemskog diska i nekakvog "data" diska. Nekad su to bili solo diskovi za sistem i scratch i raid 1 za "long term" podatke, a nekad je svaka stavka bila u raid 1 polju pa su imali po 3 storage poola.

Sent from my ANE-LX1 using Tapatalk
__________________

i7 9850H, 64GB, 17.3” FHD, RTX Quadro 3000
512GB PM981a, 2x 1TB A2000
W10 Pro


i5 8500T, H310I-IM-B, 32GB, 10GbE X-3
1x 150GB Intel S3520, 3x2TB Crucial MX500, 4x12TB Toshiba MG07ACA12TE
Truenas Scale
File Share, Plex, Jellyfin, Nextcloud, qBittorrent
darkydark je offline   Reply With Quote
Staro 11.07.2020., 16:54   #75
Psycho
Master Of Disaster
Moj komp
 
Psycho's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2002
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,252
ovo nije radi backupa, video snimke se povlace sa servera(server je na MSA storeageu, sekundarni backup na drugi SAN + trake za dugorocni backup) na stroj i onda se radi na stroju ako moze, ako su snimke prevelike onda se direktno na serveru obradjuje. Tako mi je za sada objasnjeno, s tim da ja moram vidjeti tocno sta se tu radi jer nisam siguran da frajer koji to radi zna terminologiju - mozda se samo pravi pametan pa mi krivo objasnjava proces. za sada dosta opcija koje ste mi napisali mi daje ideje za testiranje koje nisam do sada mogao obaviti. Tako da cu skupiti sve u jedan kup i kad uhvatim barem jednu masinu, istestirati sta je tocno issue i probati konfiguraciju raid kontrolera ili druge raid konfiguracije.
__________________
Psycho je offline   Reply With Quote
Staro 12.07.2020., 18:42   #76
Nick7
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: Velika Gorica
Postovi: 1,466
Koje filozofije
Ocito imas RAID karticu bez BBU.
Bez BBU ne radi write caching na RAID kontroleru (aka write-back), a u slucaju RAID5, to znaci poprilicno losije brzine pisanja.
Ako zelis da pise dobrom brzinom, ili se isprsi za BBU, ili riskiraj tako da forsiras write-back enabled.
Navedena kartica je ohoho dovoljna jaka da fura SSD-ove na sebi, vise komada, u jednom RAID polju.

Ove fantazije o razbijanju diskova na vise RAID kontrolera.... mozda sa kontrolerima iz 1990.g.

Isto tako, razdvajanje diskova i sl... to je imalo smisla sa HDD-ovima. Ne i sa SSD-ima.
__________________
Idiocracy. Kad satira postaje stvarnost.
Nick7 je offline   Reply With Quote
Staro 13.07.2020., 19:08   #77
Psycho
Master Of Disaster
Moj komp
 
Psycho's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2002
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,252
Write caching radi bez BBUa samo se riskira ako nesto podje krivu da volume ode u bananu. Write caching enablan, brzina se digla ali i bome brze je pala, nakon 18GB prebacenih podataka i brzine od oko 250-300MB/s palo na 50ak i kasnije i nize MB.
Nasao noviji firmware za karticu, instalirao Megaraid storage manager, updateao firmware. isti k.

Nasao neki BBU u storageu, sutra cu probati ugraditi ako odgovara i vidjeti sta s tim. Isto nasao MX500 od 1TB pa cu njega probati spojiti direkt na SATAIII i testirati kopiranje na njega direkt s mreze da zaobidjem raid kontroler. mrzim kad me snadju tudji repovi, pa onda trosenje vremena na detektiranje sranja.
__________________
Psycho je offline   Reply With Quote
Staro 13.07.2020., 22:26   #78
Nick7
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: Velika Gorica
Postovi: 1,466
Citiraj:
Autor Psycho Pregled postova
Write caching radi bez BBUa samo se riskira ako nesto podje krivu da volume ode u bananu. Write caching enablan, brzina se digla ali i bome brze je pala, nakon 18GB prebacenih podataka i brzine od oko 250-300MB/s palo na 50ak i kasnije i nize MB.
Da, write back radi bez BBU-a, ali ga moras 'forsirat'.
Brzina pisanja padne kad se zafila SLC cache na 840EVO SSD-u. To je normalno.
Jos jedan razlog za sporija pisanja je manjak TRIM-a.

Sent from my Mi 9T using Tapatalk
__________________
Idiocracy. Kad satira postaje stvarnost.
Nick7 je offline   Reply With Quote
Staro 14.07.2020., 10:25   #79
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor Psycho Pregled postova
Write caching radi bez BBUa samo se riskira ako nesto podje krivu da volume ode u bananu. Write caching enablan, brzina se digla ali i bome brze je pala, nakon 18GB prebacenih podataka i brzine od oko 250-300MB/s palo na 50ak i kasnije i nize MB.
Nasao noviji firmware za karticu, instalirao Megaraid storage manager, updateao firmware. isti k.

Nasao neki BBU u storageu, sutra cu probati ugraditi ako odgovara i vidjeti sta s tim. Isto nasao MX500 od 1TB pa cu njega probati spojiti direkt na SATAIII i testirati kopiranje na njega direkt s mreze da zaobidjem raid kontroler. mrzim kad me snadju tudji repovi, pa onda trosenje vremena na detektiranje sranja.
Ideja inicijalno jest OK, ali moraju se pratiti neki preduvjeti. BBU se obično ne može seliti s jednog kontrolera na drugi (ovdje govorimo o OK kontroleru, da bi imao dobre performanse definitivno treba BBU i nije mi jasno zašto odmah nije naručen).

Isto tako, kontinuirani (u desetinama giga) veliki write speed nije nešto što je uobičajeno, a posebno ne prilagođeno consumer SSD-ovima. Kao što Nick kaže, postoji nesrazmjer između potreba i setupa, recimo ovdje bi više pomogao standardni opis potreba i koliko često se pojavljuju ekstremni zahtjevi za kopiranjem brda podataka preko mreže.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 14.07.2020., 12:38   #80
Psycho
Master Of Disaster
Moj komp
 
Psycho's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2002
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,252
Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
Ideja inicijalno jest OK, ali moraju se pratiti neki preduvjeti. BBU se obično ne može seliti s jednog kontrolera na drugi (ovdje govorimo o OK kontroleru, da bi imao dobre performanse definitivno treba BBU i nije mi jasno zašto odmah nije naručen).

Isto tako, kontinuirani (u desetinama giga) veliki write speed nije nešto što je uobičajeno, a posebno ne prilagođeno consumer SSD-ovima. Kao što Nick kaže, postoji nesrazmjer između potreba i setupa, recimo ovdje bi više pomogao standardni opis potreba i koliko često se pojavljuju ekstremni zahtjevi za kopiranjem brda podataka preko mreže.
ne znam zasto odmah nije narucen BBU, ne znam zasto su potrosili oko 30k $ na svaku radnu stanicu kad je bila nova a realno nije bila iskoristiva pola vremena zbog loseg integriranja komponenti. situacija je takva kakva je, ali na kraju krajeva - DA LI ono sta pitam od pocetka ako uzmem PRO verziju samsungovih SSDova, cu izbjeci 840 EVO cache problem? Jer onda bi uzeo 4 diska, BBU, instalirao i da to vise stavim iza sebe.

Ili mi je bolje traziti x16 quad NVME karticu sa dva ili cetiri diska koja je kompatibilna sa Intel platformom i napraviti scratch disk od toga?

obje opcije bi izasle oko 2k EUR vjerujem, mozda malo vise sa NVME opcijom. S tim da ne zelim predlagati prevelike troskove jer cemo mozda budgetirati za iducu godinu za threadrippere.

p.s. Prebacivanje par terebajta podataka svaki dan kod video snimanja bi bila realnost i rad s tim terabajtima. Znaci radi se o 360 stupnjeva snimanju gdje se utilizira 4 (60fps) ili 8 (30fps) kamera, te jos jednom snimanju od 6 kamera. nekompresirani fileovi (RAW) mogu doci do 3 TB za jedno snimanje, to je recimo neki maksimum. Realno je obicno oko 300GB po snimanju.
__________________
Psycho je offline   Reply With Quote
Staro 14.07.2020., 13:10   #81
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor Psycho Pregled postova
p.s. Prebacivanje par terebajta podataka svaki dan kod video snimanja bi bila realnost i rad s tim terabajtima. Znaci radi se o 360 stupnjeva snimanju gdje se utilizira 4 (60fps) ili 8 (30fps) kamera, te jos jednom snimanju od 6 kamera. nekompresirani fileovi (RAW) mogu doci do 3 TB za jedno snimanje, to je recimo neki maksimum. Realno je obicno oko 300GB po snimanju.
A može li se direktno raditi na storage sustavu, bez potrebe seljenja svako malo?
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 14.07.2020., 13:17   #82
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,543
Pa će mu brzina storage - a i brzina prema njemu biti usko grlo
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 14.07.2020., 13:26   #83
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Pa će mu brzina storage - a i brzina prema njemu biti usko grlo
Pa ne mora biti ako je rađeno kako spada. Ako ima loš lokalni transfer prema diskovima, uredno može raditi direktno na storage sustavu bez nekih većih problema.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 14.07.2020., 18:03   #84
Psycho
Master Of Disaster
Moj komp
 
Psycho's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2002
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,252
Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
Pa ne mora biti ako je rađeno kako spada. Ako ima loš lokalni transfer prema diskovima, uredno može raditi direktno na storage sustavu bez nekih većih problema.
prema serveru je 10Gbit link i probali smo renderirati direkt na serveru, nakon par min zakuca C disk aktivnost na 100%(raid SSD disk) i uspori enkodiranje nenormalno da nam se ponovo oduzi na skoro isto vrijeme kao i kada kopiramo i onda enkodiramo lokalno. Kako je software koji se koristi EOL i nema supporta vise, ne mogu tocno odrediti cemu koristenje lokalnog diska toliko tokom enkodiranja materijala sa servera nazad na server. ali tu bi sigurno bio storage usporavani element, jer je vise baziran za servisiranje Esxia a ne video post produkcije.

Postoji mogucnost da prenamjenim jedan Thecus N16000PRO NAS i samo bacim sve driveove u stripe jer su mehanicki diskovi unutra iako su SAS, da dobijem maksimalni speed i testiram tako da vidim da li ce ista bolje ici proces.
__________________
Psycho je offline   Reply With Quote
Staro 14.07.2020., 20:39   #85
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor Psycho Pregled postova
prema serveru je 10Gbit link i probali smo renderirati direkt na serveru, nakon par min zakuca C disk aktivnost na 100%(raid SSD disk) i uspori enkodiranje nenormalno da nam se ponovo oduzi na skoro isto vrijeme kao i kada kopiramo i onda enkodiramo lokalno. Kako je software koji se koristi EOL i nema supporta vise, ne mogu tocno odrediti cemu koristenje lokalnog diska toliko tokom enkodiranja materijala sa servera nazad na server. ali tu bi sigurno bio storage usporavani element, jer je vise baziran za servisiranje Esxia a ne video post produkcije.
Ne da su spojeni na server nego direktno na storage.
Citiraj:
Autor Psycho Pregled postova
Postoji mogucnost da prenamjenim jedan Thecus N16000PRO NAS i samo bacim sve driveove u stripe jer su mehanicki diskovi unutra iako su SAS, da dobijem maksimalni speed i testiram tako da vidim da li ce ista bolje ici proces.
Ako je 10 giga link, ajde. Iako bi s dosta HDD-a u RAID10 moglo ići brže.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 15.07.2020., 09:14   #86
Psycho
Master Of Disaster
Moj komp
 
Psycho's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2002
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,252


Raid0 - cisti test volume 8 diskova od 4TB, mixani ST4000NM0023 i HUS724040ALS640.

Trenutno rendering na stanicama pa cu rec kolegi kasnije neka testira kopiranje na test volume i rad direkt sa storagea.
__________________
Psycho je offline   Reply With Quote
Staro 15.07.2020., 16:12   #87
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor Psycho Pregled postova
Raid0 - cisti test volume 8 diskova od 4TB, mixani ST4000NM0023 i HUS724040ALS640.

Trenutno rendering na stanicama pa cu rec kolegi kasnije neka testira kopiranje na test volume i rad direkt sa storagea.
Da, to je očekivano. Koliko stanica imaš koje rade takve poslove?
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 15.07.2020., 20:04   #88
Psycho
Master Of Disaster
Moj komp
 
Psycho's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2002
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,252
Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
Da, to je očekivano. Koliko stanica imaš koje rade takve poslove?
dvije radne stanice, koje ce vjerojatno podijeliti radne zadatke na pola. Ako bude test dobar onda cu nakrcati Thecus sa 4TB driveovima i sve u RAID 0. Sada cekam rezultate kako ide video reenkodiranje preko mreze s tim da su podaci na Thecusu.

primjer testa kopiranja sa servera na radnu stanicu vs kopiranja sa serverskog storagea na Thecus storage
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	kopiranje.png‎
Views:	387
Size:	60.9 kB
ID:	22529  
__________________
Psycho je offline   Reply With Quote
Staro 15.07.2020., 22:07   #89
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor Psycho Pregled postova
dvije radne stanice, koje ce vjerojatno podijeliti radne zadatke na pola. Ako bude test dobar onda cu nakrcati Thecus sa 4TB driveovima i sve u RAID 0. Sada cekam rezultate kako ide video reenkodiranje preko mreze s tim da su podaci na Thecusu.

primjer testa kopiranja sa servera na radnu stanicu vs kopiranja sa serverskog storagea na Thecus storage
Da, treba to sve staviti na papir i kalkulirati.
Imao sam davno sličan slučaj, stanice su bile direktno spojene na storage, brdo HDD-ova ispod i peri. To su specifični sličajevi gdje saturacija SSD-ova, igranje s cacheom i slično može postati problem.
Ja bi na tvom mjestu radije vidio nekakav storage s direktnom (npr. SAS vezom) sa stanicama, posebno kad su samo dvije.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 16.07.2020., 08:41   #90
Psycho
Master Of Disaster
Moj komp
 
Psycho's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2002
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,252
Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
Da, treba to sve staviti na papir i kalkulirati.
Imao sam davno sličan slučaj, stanice su bile direktno spojene na storage, brdo HDD-ova ispod i peri. To su specifični sličajevi gdje saturacija SSD-ova, igranje s cacheom i slično može postati problem.
Ja bi na tvom mjestu radije vidio nekakav storage s direktnom (npr. SAS vezom) sa stanicama, posebno kad su samo dvije.
Imam dva Thecus storagea koja bi mogao prenamjeniti za to koristenje privremeno, ali im ne vjerujem bas. Thecus je vise backup storage i ne vjerujem mu previse od prosle godine kad su u njima rikla total 25 diska u mjesec dana. Svi diskovi 4godine i oko 9-10mjeseci stari, taman 2 mjeseca prije isteka garancije - ali to je druga prica.

Za sada mislim da cemo ici na SSD Pro seriju diskova, BBU instalaciju u raid kontroler pa cemo nakon toga ici vidjeti za neki video scratch disk opciju(mrezni ili SAS). Rad preko mreze na Thecusu se za sada pokazao boljim i moze privremeno sluziti.
__________________
Psycho je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na