Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Razno
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 23.08.2006., 23:39   #1
Ramone
DDR RAM1
 
Ramone's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2005
Lokacija: Koprivnica/Zagreb
Postovi: 180
Setovi instrukcija

Iako nisam baš na ''ti'' sa programiranjem i pojedinim instrukcijama koji neki procesor podržava, recimo da sam sebi to tumačio ovako: Brzina izvođenja nekog procesa/programa ovisi o frekvenciji procesora (zanemaruje se arhitektura cpu, cache, fsb, memorija, hdd…. zbog jednostavnosti) + dodatno ubrzanje ako procesor podržava određene instrukcije koji taj program/proces zahtjeva. (Da li sam si ja to dobro protumačio? Sjećam se još prvih članaka o Pentiumima 1 i objašnjavanja razlika između običnog Pentiuma i Pentiuma MMX koji je u nekim slučajevima znao biti i 3 puta brži)

Totalna zbunjola sa OS
Pojavili se Athloni64 pa Prescotti sa 64-bitnim instrukcijama: EM64T i AMD64. 64-bitni operativni sustavi se mogu instalirati samo na kompjutere čiji procesori podržavaju 64-bitne instrukcije. Ok ajd i tu se nekako slažem, kužim …

Ali me zbunjuje: Što je sa 32-bitnim instrukcijama (MMX, 3dNow, SSE, SSE2 i ostale) na 64-bitnim operativnim sustavima? Da li su one u upotrebi i kolika je njihova uloga? Ili 64-bitni OS koriste samo 64-bitne instrukcije?

: cheers2
__________________



please wait



Ramone je offline   Reply With Quote
Staro 24.08.2006., 00:49   #2
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,543
Citiraj:
Autor Ramone Pregled postova
Iako nisam baš na ''ti'' sa programiranjem i pojedinim instrukcijama koji neki procesor podržava, recimo da sam sebi to tumačio ovako: Brzina izvođenja nekog procesa/programa ovisi o frekvenciji procesora (zanemaruje se arhitektura cpu, cache, fsb, memorija, hdd…. zbog jednostavnosti)
Pojednostavljujes nesto sto jednostavno nije - jednostavno. Daleko od toga da je takt potpuno nevazan, no u prilicnom broju slucajeva, bas arhitektura, cache, FSB, memorija i jos sto drugih stvari pospjesuju brzinu izvodjenja.

Citiraj:
+ dodatno ubrzanje ako procesor podržava određene instrukcije koji taj program/proces zahtjeva. (Da li sam si ja to dobro protumačio? Sjećam se još prvih članaka o Pentiumima 1 i objašnjavanja razlika između običnog Pentiuma i Pentiuma MMX koji je u nekim slučajevima znao biti i 3 puta brži)
Da, to su featuri procesora opcih namjena, i uglavnom se radi o SIMD tehnologijama.

Citiraj:
Ali me zbunjuje: Što je sa 32-bitnim instrukcijama (MMX, 3dNow, SSE, SSE2 i ostale) na 64-bitnim operativnim sustavima?
Od kuda ti ideja da su te instrukcije 32 bitne? x86 SIMD instrukcije se, recimo, obavljaju nad 64 (MMX) i 128 (SSE) bitnim podatcima.

Citiraj:
Da li su one u upotrebi i kolika je njihova uloga? Ili 64-bitni OS koriste samo 64-bitne instrukcije?
Tebe muci definiranje "bitnosti" nekog procesora. Tu definiciju danas je tesko strogo odrediti, odnosno reci sto cini neki cip x bitnim. U svakom slucaju, ono sto tebe interesira jest slijedece - x86 procesor prosiren 64 bitnim instrukcijama raditi ce bolje na 64 bitnom OS-u tek kada budes bio primoran baratati s vise od 4 GB memorije. Do tada, tebi kao krajnjem korisniku, sve ostalo je nebitno.
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 24.08.2006., 13:55   #3
Ramone
DDR RAM1
 
Ramone's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2005
Lokacija: Koprivnica/Zagreb
Postovi: 180
Ok Bubba zadovoljan sam s odgovorom!

Zbog silnog drillanja: 64-bitni procesori, 64-bitni operativni sustavi... ja sam stekao dojam da je sve prije EM64T i AMD64 32-bitno.... Aaah, krhko je znanje! (veli neki Grk, a ja sam se ugledao na njega) : hitthewa
__________________



please wait



Ramone je offline   Reply With Quote
Staro 24.08.2006., 14:00   #4
BrunoZG
Junior Member
 
BrunoZG's Avatar
 
Datum registracije: May 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,205
Buba , kak se onda objasnjava brzi rad photoshopa u x64, npr 7-zip 64 bit isto radi brze... Ati kompovi osim AMD 64 su imalinajvise 2 GB, a najvjerojatnije 1GB rama...
__________________




AMD 3800+x2@2500, 1,375V
MB-ASROCK DUAL SATA(bios 2.2) 2+ENERMAX485W
2x512 Supertalent CL2
HDD-Hitachi 160GB, WD 800JB
ELSA 7600GT
Leadtek-2000XP expert
DVDROM-LITEON-167T ,DVDRW BENQ 1650,DVDRW NEC ND2500A@2510_fw205C
Monitor: Samsung 997MB (19')
Terratec Sky 5.1,EPSON-C42








BrunoZG je offline   Reply With Quote
Staro 24.08.2006., 14:11   #5
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,543
Citiraj:
Autor Ramone Pregled postova
Ok Bubba zadovoljan sam s odgovorom!
Moze li ista ispuniti dan ljepse nego zadovoljan forumas?

Citiraj:
Zbog silnog drillanja: 64-bitni procesori, 64-bitni operativni sustavi... ja sam stekao dojam da je sve prije EM64T i AMD64 32-bitno....
Opet ti kazem, sve te "bitnosti" *uglavnom* (i to posebno napominjem) se odnose na mogucnosti memorijskog adresiranja - sve nadalje je previse kompleksno.

Citiraj:
Aaah, krhko je znanje! (veli neki Grk, a ja sam se ugledao na njega) : hitthewa
Sramota. Nije to rekao nikakav Grk nego Dobrisa Cesaric... : baad :

Citiraj:
Autor BrunoZG Pregled postova
Buba , kak se onda objasnjava brzi rad photoshopa u x64, npr 7-zip 64 bit isto radi brze... Ati kompovi osim AMD 64 su imalinajvise 2 GB, a najvjerojatnije 1GB rama...
Brzi? Koliko brzi? Osjetno ili mjerljivo? x86 u 64 bitnom modu ima 16 arhitekturalnih registara sto doista jest znatno (duplo) povecanje i trebalo bi povecati brzinu izvrsavanja. OTOH, 64 bitni kod je puno "stresniji" za memorijski sustav pa tu dolazi do penala.

Drugim rijecima, en general, osim u par vrlo specificnih slucajeva, 64 bitni kod sam po sebi ne donosi nikakve bitnije dobitke na polju performansi.
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na