Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Audio, Video, Foto
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 16.02.2021., 15:19   #1
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,544
USB zvučna (ili mikrofon) koji fino radi na Linuxu

Pozdrav svima,

distribucija je Mint (ako ima kakve veze), kernel je 5.4 nesto, ponovno, ako ima veze.

Treba mi neki fini mikrofon da snimam ASMR^H^H^H^H neke akademske obaveze, a iz iskustva prethodne sezone, mikrofon je bio najveci fail.

E sad, ako je rjesenje USB mikrofon, super, ako ima opcija zvucna + mikrofon, opet dobro (u tom slucaju predpostavljam da je samo zvucna bitna, a mikrofon univerzalan).

Rad na Linuxu mi je bitan iz xyz razloga i stvarno bih volio neko plug&play nativno rjesenje bez puno muke i pameti. Isticem to jer sam odvojio 15 vjerojatno nedovoljnih sekundi i stalno se nalijece na neke probleme, ili je pretih, ili malo snima malo ne, pa mi to nije bas napeto.

Budjet nije ogranicen, ali kao i obicno, sto manje, to bolje!

Eh, jos nesto. Beskrajno bih volio kada bi to bilo dobavljivo u nekoj zagrebackoj trgovini. Jos kad bi imali na lageru da brzo uzmem, tim bolje.

TIA!

Edit: doduse, rekose mi da za te moje govornicke potrebe kvalitetniji 3.5mm mic bi bio vise nego dovoljan, pa sad... Ako netko ima i za to kakav suvisli prijedlog, biljezim se sa stovanjem.
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.

Zadnje izmijenjeno od: Bubba. 16.02.2021. u 16:13.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 16.02.2021., 20:41   #2
donkimizer
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2019
Lokacija: Zagreb
Postovi: 318
Zvučna kartica koju imaš u kompjuteru, tj njen mikrofonski preamp je vjerojatno očajan, tako da će ti to vjerojatno biti jedna od slabijih karika ako kupiš samo 3.5mm mikrofon.
Moj prijedlog je ili USB mikrofon...ili USB interface + mikrofon.
Nemam osobnih iskustva s Linuxom, tipično svi koji se gave nekakvom audio produkcijom su nakačeni ili na Mac - OS X valjda ili na Windowse, tak da, šta god odabereš, budi siguran da možeš vratit ak ne radi.


Evo jedan link:



https://www.youtube.com/watch?v=THnwsa32j_w

Imaš na jubitu hrpu takvih recenzija i usporedbi ako ti se ta dva ne svide, a oni su po meni prilično solidno mjerilo kvalitete, ak imaš kakve takve zvučnike/slušalice za čut usporedbu.
donkimizer je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 16.02.2021., 21:54   #3
hash
Premium
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: zg
Postovi: 1,431
Ako ce ti mikrofon stajati pod bradom dok sjedis i gledas kompjuter i ako ti ne treba ne znam kakva kvaliteta zvuka vec samo snimiti govor za predavanje/tutorial/vjezbe ili nesto toga tipa onda bi ti morao raditi i najjeftiniji mikrofon na 3.5. Osobno sam snimao neka uputstva s mikrofonom na headsetu od dolar i pol i sve je bilo ok, tj mozda lazem, ako nisam nesto pobrkao provukao sam konacni audio kroz neki denoise filter koji sam izguglao za 15 minuta skupa sa softwareom (Audacity).

Ako trebas snimati predavanje gdje ti je mikrofon na stolu onda to odmah u startu zaboravi jer ovisno kako ce ti se predavac okretati, kakva ti je akustika prostora i slicno ces imati razlicite probleme tj 'anomalije' u snimljenom zvuku koje onda poslje ni bog vise nece ispraviti.

Ako snimas predavanja gdje bi govornik trebao nositi mikrofon onda cekaj nekog s vise iskustva jer ipak ne mozes covjeku dati headset od 10kn. Kao sto su ti rekli, sto god uzmes gledaj da mozes vratiti, i isprobaj u realnom okruzenju prije nego pocnes koristiti.
hash je offline   Reply With Quote
Staro 17.02.2021., 07:46   #4
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,544
Citiraj:
Autor donkimizer Pregled postova
Zvučna kartica koju imaš u kompjuteru, tj njen mikrofonski preamp je vjerojatno očajan, tako da će ti to vjerojatno biti jedna od slabijih karika ako kupiš samo 3.5mm mikrofon.
To sam, dakle, dobro pretpostavio...

Citiraj:
Nemam osobnih iskustva s Linuxom, tipično svi koji se gave nekakvom audio produkcijom su nakačeni ili na Mac - OS X valjda ili na Windowse, tak da, šta god odabereš, budi siguran da možeš vratit ak ne radi.
Zato sam i pitao, radje bih se drzao jednog jedinog modela koji je dostupan u Hrvatskoj ako netko pouzdano moze reci da radi kako spada.

Citiraj:
Imaš na jubitu hrpu takvih recenzija i usporedbi ako ti se ta dva ne svide, a oni su po meni prilično solidno mjerilo kvalitete, ak imaš kakve takve zvučnike/slušalice za čut usporedbu.
Thx, proucit cu jos malo...

Citiraj:
Autor hash Pregled postova
Ako ce ti mikrofon stajati pod bradom dok sjedis i gledas kompjuter i ako ti ne treba ne znam kakva kvaliteta zvuka vec samo snimiti govor za predavanje/tutorial/vjezbe ili nesto toga tipa onda bi ti morao raditi i najjeftiniji mikrofon na 3.5. Osobno sam snimao neka uputstva s mikrofonom na headsetu od dolar i pol i sve je bilo ok, tj mozda lazem, ako nisam nesto pobrkao provukao sam konacni audio kroz neki denoise filter koji sam izguglao za 15 minuta skupa sa softwareom (Audacity)
Eh... Ono sto bih volio je da taj mikrofon moze stajati *iza* tipkovnice, dakle, nekakvih 30 cm od glave. Malo mi je trapavo pisati (predavanja su live) i naguravat se sa mikrofonom ispred tipkovnice, ali ako druge nema, nekako cu se naviknuti vec.

Citiraj:
Ako trebas snimati predavanje gdje ti je mikrofon na stolu onda to odmah u startu zaboravi jer ovisno kako ce ti se predavac okretati, kakva ti je akustika prostora i slicno ces imati razlicite probleme tj 'anomalije' u snimljenom zvuku koje onda poslje ni bog vise nece ispraviti.
Ma ne, predavanja drzim ja, pa onda mogu kontrolirati... scenografiju, jel.

Citiraj:
Ako snimas predavanja gdje bi govornik trebao nositi mikrofon onda cekaj nekog s vise iskustva jer ipak ne mozes covjeku dati headset od 10kn.
I to mi je palo na pamet, mozda onaj nekakav clip-on koji imaju u studijima?

Citiraj:
Kao sto su ti rekli, sto god uzmes gledaj da mozes vratiti, i isprobaj u realnom okruzenju prije nego pocnes koristiti.
Ma bilo bi mi dovoljno da dodjem s racunalom na lice mjesta kod prodavaca i vidim tamo, nista vise od toga. Raspitat cu se jos malo uokolo pa ovdje javim dojmove, thx obojici!
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 17.02.2021., 10:15   #5
donkimizer
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2019
Lokacija: Zagreb
Postovi: 318
30 cm je vjerojatno puno, soba će ti se previše čuti, pogotovo ako je zvonka, a za online uživo ćeš možda morati i paziti na feedback ako koristiš zvučnike, a ne slušalice, da ne probiješ svima uši. Ovisi i o polarnoj mapi mikrofona, tj kako bere zvuk...za netretiranu prostoriju je tipično najbolji neki kardioid.
donkimizer je offline   Reply With Quote
Staro 17.02.2021., 15:26   #6
hash
Premium
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: zg
Postovi: 1,431
Citiraj:
Autor Bubba Pregled postova
I to mi je palo na pamet, mozda onaj nekakav clip-on koji imaju u studijima?
Mislim da ti je to najbolja solucija. Sto se tice samog ulaza, ja bi napravio slljedeci eksperiment.

Imas od nekog mobitela headset s mikrofonom, probaj uzeti najbolji sto imas ali ne bi to tolko trebalo bitno utjecati. Sjedi se gdje mislis snimati i snimi po par recenica. Ako bas zelis i zanima te kako se zvuk mijenja (ovo zvonjenje sto kaze donkimizer) mozes i na razlicitim udaljenostima ali sto blize ustima to ce ti biti bolje.

Sad imas dva moguca slucaja.
1) Zvuk zuji
1a) imas post produkciju (pod to mislim hoces li ili neces obradjivati materijal kasnije) -> u tom slucaju probaj provuc kroz Audacity s nekim denoise filterom (turbo je jednostavno to bilo, odaberes dio tracka gdje je samo sum i onda ti on obrise taj sum sa cijelog tracka, 20 sekundi posla po tracku), meni je to bilo dovoljno dobro, ti sam odluci
1b) nemas post produkciju - morat ces ici na ne-3.5 ulaz koji ti opet preporucujem da istestiras u realnim uvjetima
2) Zvuk ne zuji -> u tom slucaju bi ti valjda svaki mikrofon dovoljno blizu usta morao biti dovoljno dobar

Znaci neki rezime za prvu ruku bi ti bio:
* 3.5mm input zna sumiti
* ako ti je mikrofon predaleko onda ces imati zvonjavu

To ti je to ovako amaterski od mene, za ostalo cekaj nekog strucnijeg.

Zadnje izmijenjeno od: hash. 17.02.2021. u 15:40.
hash je offline   Reply With Quote
Staro 18.02.2021., 07:36   #7
c-shadow
Premium
Moj komp
 
c-shadow's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Istra
Postovi: 3,007
Pridružujem se upitu jer sam u sličnoj situaciji

Ima netko preporuku USB slušalica s mikrofonom koje provjereno dobro rade na linuxu?

Ne šetam se okolo pa duljina kabela nije presudna, ali moralo bi biti nešto kompaktno. Nažalost, pretraživanjem po webshopovima pretežno su "gamer" modeli, ogromne slušalice s featurima koji me ne zanimaju. Ja bi nešto sitno. Ne želim na video konferenciji izgledati ko avijatičar
Linux radna stanica, radim od kuće i držim svako malo neku prezentaciju, edukaciju, konferenciju, MS Teams, Zoom, Skype,.... ovisno što klijenti mogu i preferiraju.
Dosad se krpam s web kamerom (hvata i zvukove okolo) + slušalice s 3.5mm konektorom + stolni zvučnici. Linux je općenito slabo podržan po pitanju zvuka tako da mi recimo na prednjim konektorima Alsa/Pulse uopće ne kuži uštekani mikrofon. Mogu forsirati u postavkama output na taj izlaz i to radi u nekim programima (npr. zoom), ali ne prolazi u teamsu. Tako da što se mene tiče, 3.5mm ne dolazi u obzir, neću mijenjati hardver, ugradnja dodatne zvučne isto ne. Znači, isključivo USB, eventualno bežično nešto, ali o tome bi razmislio.
c-shadow je offline   Reply With Quote
Staro 18.02.2021., 08:01   #8
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,348
Kaj god sam ustekao u komp (usb ili 3.5) ili preko bluetootha spajao dosad je radilo bez greske (Plantronics, Sennheiser, Audio-Technica, Logitech, Belkin i par cunga lunga brandova...). Integrirane zvucne na MBO vise cak nisu tak grozne kao sto su nekad bile (osim ak ne spajas na malo zesce pojacalo pa se cuje razlika al zato gledam da spajam ili prek HDMI-a ili Toslinka). Tak da.... just do it.


tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 18.02.2021., 08:27   #9
c-shadow
Premium
Moj komp
 
c-shadow's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Istra
Postovi: 3,007
Gle, ne radi i točka. RTL audio chipset na matičnoj, dokumentirani propust u driveru gdje ne radi jack sensing, da ne duljim.Evo na jedan drugi komp star godinu dana koji se diči s "ELNA kondenzatorima" na audio outputu sam stavio dodatnu PCIE zvučnu jer mi je trebao analogni izlaz. Sve radi, ali iz zvučnika jako (ali stvarno jako) pukne kad se driver diže ili spušta, a to je svaki startup i shutdown. Opet RTL smeće od chipa na MBO. Rješenja nema. Oba kompa rade s audiom uredno pod windowsima.
Dakle, ili sam ja pehista ili je linux audio u kurcu, a znaš i sam da je istina negdje između
Zato USB ili BT, analog audio neće nikad biti bolji na linuxu, može biti samo lošiji
Ako pogledaš probleme s linux driverima tu na forumu, uvijek se realtek vrti: wireless, ethernet, audio
c-shadow je offline   Reply With Quote
Staro 18.02.2021., 10:59   #10
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,348