Forumi

Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Storage > Tvrdi diskovi
Ime
Lozinka

Odgovori

Uređivanje
Staro 09.10.2012., 13:59   #31
Forace
Premium
Moj komp

Datum registracije: Jul 2012
Nije poanta u količini kod indeksiranja nego u frekvenciji. Indeksiranje non-stop piše nešto, osvježava bazu itd.

Uostalom: nitko ne kaže da je nužno gasit indeksiranje ista stvar je sa hibernacijom ili page filom.

Recimo meni na laptopu trenutno hibernacija treba jer imam tendenciju nastavljanja rada tamo gdje sam stao i ne pada mi napamet gasit ju, a unutra je vertex 4.

S druge strane netko tko koristi aktivno indexiranje normalno da ga neće gasit, al ak ga ne koristim ugasit ću ga.

Ili recimo stavka: deaktivacija event logiranja. Ako imam stabilan sustav i ne radim ništa po njemu, ok ugasit ću ga. Ali ako nešto petljam po hardweru / softweru - pa da si gasim logiranje eventova - pa nisam lud.

Dok recimo defragmentacija i prefetch zaista nemaju šta radit na SSD.u jer se kosi sa čistom fizikom .

Tak da ukratko osobno bih rekao da postoje zaista nužne i opravdane stvari u vezi SSD.a, a ima i ovih optimizacija koje već zadiru u korisničko korištenje pa je više "primjeni prema korisniku" nego "mora se".
Forace je offline   Reply With Quote
Staro 09.10.2012., 16:31   #32
antrax
Premium
Moj komp

antrax's Avatar

Datum registracije: Dec 2006
nista nije nuzno gasit, ali nije ni beskorisno ostaviti.

indexiranje ne "osvjezava" bazu konstantno ispocetka da bi radilo gomile zapisa na disk, tako da nije problem uopce ako je ostavljeno. Kolicina potrosnje flasha je dovoljno mala da je zanemarivo. Vecina diskova u rangu 120GB velicine nakon godinu dana ima po 2-4TB ukupnih zapisa, sto je 1% teoretske istrosenosti neke prosjecne nand memorije trenutno, drugim rijecima smjesno.

Da se razumijemo, VELIKA vecina ssd-a crkne zbog kontrolera, a ne zbog memorije.

takoder, superfetch je ok ukoliko imate viska memorije, zasto ne, ipak je ram brzi od bilo kojeg ssd-a.

Poanta svega nije toliko smanjenje zapisivanja nego optimizacija performansi diska i/li sustava. U ovisnosti o potrebama, nesto moze ili ne mora biti dobra ideja za drzat ukljuceno.

Msi x79a GD65
Intel i7 3930k @ 4.7 1.4V
4x 4GB Kingston 1866 9-11-9
Gigabyte gtx 460 1gb
Samsung 830 128GB
640GB WD AAKS
WD green 1.5TB
LG drzac za kavu
Seasonic S12 500W
Coolermaster Stacker 831
HP LP2065 / LG IPS231P
Logitech UltraX Media + Razer DeathAdder
Windows 7 Enterprise

Trenutno nepostojeci

antrax je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas

Oglas
Staro 09.10.2012., 16:58   #33
doublev
the letter
Moj komp

doublev's Avatar

Datum registracije: Sep 2005
Citiraj:
Autor Forace Pregled postova
Nije poanta u količini kod indeksiranja nego u frekvenciji.
Frekvencija zapisivanja nema veze, količina podataka koja se zapisuje u nekom periodu je ono što je važno a indeksiranje svakako ne generira nikakvu zabrinjavajuću količinu.
Ne valja povezivati gašenje indeksiranja sa SSD-om. Ako ga ne koristiš, možeš ga ugasiti nevezano imaš li SSD ili klasični disk.
Staro 09.10.2012., 17:15   #34
Nick7
Premium
Moj komp

Datum registracije: Nov 2004
Stovise, indexiranje je intruzivnije na klasicnom disku nego na SSD-u - sto zbog same buke diska, sto zbog smanjenja performansi zbog istog.
Nick7 je offline   Reply With Quote
Staro 09.10.2012., 18:30   #35
antrax
Premium
Moj komp

antrax's Avatar

Datum registracije: Dec 2006
zaboravio sam spomenuti, gasenje indexiranja kao preporuke za ssd-e datira od prve generacije ssd kontrolera koji su kod uzastopnog zapisivanja malih kolicina podataka zastajkivali, te bi se kompletan sustav smrznuo, no takvih diskova na trzistu nema vec neko duze vrijeme (s iznimkom rijetkih kineza baziranih na phison kontroleru i nekom predpotopnom firmware-u - razni 16 i 32gb sa dealextreme-a i kompanija jer cak i kod njih je to rjeseno).

Msi x79a GD65
Intel i7 3930k @ 4.7 1.4V
4x 4GB Kingston 1866 9-11-9
Gigabyte gtx 460 1gb
Samsung 830 128GB
640GB WD AAKS
WD green 1.5TB
LG drzac za kavu
Seasonic S12 500W
Coolermaster Stacker 831
HP LP2065 / LG IPS231P
Logitech UltraX Media + Razer DeathAdder
Windows 7 Enterprise

Trenutno nepostojeci

antrax je offline   Reply With Quote
Staro 09.10.2012., 20:16   #36
New One
Premium
Moj komp

New One's Avatar

Datum registracije: Apr 2008
Ako sam sve preinake koje taj program radi dobro shvatio, ja ih ionako ne koristim ili su mi nebitne pa eto nek se nađu "podešene" u nekakvoj nadi da bu SSD držal bar 5 godina
New One je offline   Reply With Quote
Staro 30.10.2012., 21:14   #37
slack
Registered User

slack's Avatar

Datum registracije: Apr 2008
Citiraj:
Autor antrax Pregled postova
3. Swap/page file

Swap se takoder moze premjestit na drugi disk, ali to tek nema smisla jer je poanta radne (makar i virtualne) memorije cim brze vrijeme pristupa, sto i je osnovna i najveca prednost SSDa u odnosu na standardne mehanicke diskove.
Poanta swap-a i pagefile-a je nadomjestak nedovoljne količine RAM-a, kada se radi s podacima koji zauzimaju veliku količinu radne memorije. Ukoliko dođe do takve potrebe perfomanse sustava će biti degradirane bez obzira radilo se o HDD-u ili SSD-u. Doduše SSD je u prednosti pred HDD-om u tom pogledu, ali ne vidim smisla (o)stavljati swap ili pagefile na SSD-u. Nepotrebno trošenje i zauzimanje memorijskih ćelija jer ako se sistem swap-a optimalno rješenje je povećati količinu RAM-a.

Cijena DDR3 memorije je smiješno mala i pristupačna običnom korisniku i bez problema se može ploča s 2,4,8 memorijskih utora nadograditi na 16, 32 i 64 GB (donedavno nezamisliva količina RAM-a za kućne korisnike a s pojavom DDR4 memorije količina će se vjerojatno duplo povećati) RAM-a kome treba.

Stavljanje swap-a na prvu particiju što bliže vanjskom obodu HDD-a neće povećati perfomanse sistema ali nadogradnja RAM-a sigurno hoće. Jednom kada sistem počne žestoko roštati po swap-u, pozdravite se s perfomansama.

Citiraj:
Autor antrax
5. prefetch / superfetch
Ove opcije se koriste za ucitavanje cesto koristenih aplikacija i datoteka sa diskova u memoriju dok sustav nije opterecen, kako bi se brze pokrenule. Obzirom da SSD ima jako brz pristup podacima u odnosu na mehanicki disk, ako ne zelite da vam Windowsi sami od sebe popunjavaju bespotrebno memoriju iskljucite ove opcije. Ukoliko imate viska slobodno ostavite ukljucene, doprinjet ce malo performansama, ipak je memorija brza od bilo kojeg SSDa.

Takoder, ukoliko imate neki od starijih SSDa prve generacije (ne racunajuci intel!) gasenje ovih opcija bi moglo imati negativan utjecaj obzirom da su patili od stutteringa, odnosno od zastajkivanja kada bi cjeli sustav stao na par sekundi. Ovo je ponajvise pogadalo jmicron bazirane diskove, ali ni indilinxi nisu bili potpuno imuni.
http://blogs.msdn.com/b/e7/archive/2...rives-and.aspx

Citiraj:
Be default, Windows 7 will disable Superfetch, ReadyBoost, as well as boot and application launch prefetching on SSDs with good random read, random write and flush performance. These technologies were all designed to improve performance on traditional HDDs, where random read performance could easily be a major bottleneck. See the FAQ section for more details.
http://en.wikipedia.org/wiki/Prefetcher

Citiraj:
Every three days, when the machine is idle, a list of files and directories that are referenced during the boot process and application startups is created.[1]:461-462 This list is stored in Layout.ini in the Prefetch directory, and is subsequently passed to the Disk Defragmenter, instructing it to place all the files in sequential order on the physical hard drive, which will further improve startup performance, as Windows will spend less time waiting for the hard drive's heads to move to the relevant data.
Intelov toolbox preporučuje gašenje tih opcija.

Citiraj:
6. Indexing
Osobno ga ne iskljucujem, iskljucivanjem se gubi mogucnost pretrage sadrzaja datoteka, obicni „search engine“ u windowsima samo nazive datoteka pregledava.
No iskljucivanjem stedite malo mjesta i mnogo zapisa po disku. Obzirom da kod svake promjene datoteka windowsi rade update svoje baze.
U tu svrhu mogu poslužiti freeware nezavisni uslužni programi poput: Everything,UltraSearch,Locate32 itd.

Zadnje izmijenjeno od: slack. 30.10.2012. u 21:19.
slack je offline   Reply With Quote
Staro 30.12.2012., 22:38   #38
domy_os
EMP moderator

domy_os's Avatar

Datum registracije: Apr 2005
Enterprise ekipu molim da nastave ovdje:

http://forum.pcekspert.com/showthread.php?t=242304

MBO: ASRock Z68 Pro3
CPU: Intel Core i5-2500 + Arctic Cooling Freezer 7 Pro
RAM: 2 x 2 GB + 2 x 4 GB G.Skill DDR3-1600
VGA: Intel HD Graphics
SB: Creative X-Fi Xtreme Music
TV Tuner: Leadtek WinFast DTV1800 H
SSD: Samsung 840 Pro 128 GB
HDD: 3 x WD Caviar Green 2 TB + 2 x Samsung SpinPoint F1 1 TB
ODD: LG GSA-H62N
PSU: Corsair VX450W
Case: Sharkoon Rebel 9 Economy Edition > Link To Case Mod

LCD monitor: LG 27MA73D + LG L1920P Flatron
LCD TV: Philips 26PFL3312
Keyboard: Logitech Wave Cordless
Mice: Logitech MX1100 Cordless Laser
Remote: iMON Inside Black
Gamepad: Logitech Cordless Rumblepad 2
Speakers 1: Creative Labs Inspire T6100
Speakers 2: Aiwa P22 Amplifier + C22 Preamplifier & 2 x Pioneer 80 W @ 8 Ohm
Headphones: Canyon CN-HS2
Printers: Canon Pixma iP4300 + MP240 & HP LaserJet 6L
Scanner: Canon CanoScan 4400F + CanoScan LiDE 60
External storage: Sharkoon SATA QuickPort Pro + 2 x Samsung SpinPoint F1 1 TB + 2 x WD Caviar Green 1 TB + WD Caviar Green 2 TB
AP/Router: Linksys WRT54GL rev. 1.1 with DD-WRT v24-sp2 (08/12/10) vpn

Connected To B.net

HP ENVY x360 - 15-w100nm

CPU: Intel Core i7-6500U @ 2.5 GHz
RAM: 2 x 8 GB Crucial DDR3-1600
VGA: Intel HD Graphics 520 + nVIDIA GeForce 930M
SSD: Samsung 850 Evo 1 TB
LCD: 15.6" LG Philips IPS @ 1920 x 1080
Other: Intel Dual Band Wireless-AC 7265, Realtek RTL8168/8111 Gigabit-LAN, Bluetooth 4.0, 2 x USB 3.0 + 1 x USB 2.0, HDMI, SD card reader, accelerometer, compass, gyroscope,...

Mice: Logitech VX Nano
External HDD: Hitachi Travelstar 5K1000 1 TB in LC Power LC-25USB3-II

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 07.01.2013., 17:32   #39
lllnuclearlll
Registered User

Datum registracije: Oct 2012
Što se tiče swap i pagefile. Gdje vi to swap namještate? Koliko sam ja primjetio swap nije u Windowsima moguće ugasiti niti dirati (barem ja ne znam za tu opciju). Dok se količina pagefilea može naštimavati, isključiti i isključiti u postavkama virtualne memorije. Evo prtscreen AIDE s isključenom virtualnom memorijom (vidi se da je swap još tu, i onda prtscreen s uključenom virutalnom gdje se vidi da je i pagefile uključen. I makar ja imao 8GB RAM memorije, i ništa otvoreno, u tom pagefileu i swapu se uvijek nešto nalazi. Zanima me zašto se to koristi ako imam i previše RAM-a? I zašto se swap ne može ugasit (SWAP je punih 8GB što nije malo prostora).

http://i45.tinypic.com/24dkolg.png

http://i49.tinypic.com/r1ecub.png

Zadnje izmijenjeno od: lllnuclearlll. 07.01.2013. u 17:36. Razlog: prevelike slike
lllnuclearlll je offline   Reply With Quote
Staro 07.01.2013., 17:51   #40
Nick7
Premium
Moj komp

System->Advanced system settings->Advanced->Performance->Settings->Advanced->Virtual Memory->Change

uncheck 'automatically manage paging file size for all devices', i postavis 'No paging file' na sve diskove.
Oglasni prostor
Oglas

Oglas
Staro 07.01.2013., 17:54   #41
lllnuclearlll
Registered User

Citiraj:
Autor Nick7 Pregled postova
System->Advanced system settings->Advanced->Performance->Settings->Advanced->Virtual Memory->Change

uncheck 'automatically manage paging file size for all devices', i postavis 'No paging file' na sve diskove.

Ne razumiješ. Upravio si napisao kako se gasi paging file (što znam i sam napraiviti i napravio sam to jer se vidi iz priloženih slika). No paging file ne gasi i SWAP. Pagingfile i swap nisu jedno te isto i koliko vidim mnogi misle da je to jedna te ista stvar, a nije. swap se ne može isključiti.
Staro 08.01.2013., 15:34   #42
Nick7
Premium
Moj komp

Super. Onda ti prvo nama neukima pojasni sto je to swap, a sto paging file.
Staro 08.01.2013., 16:11   #43
virty
Ronon Dex
Moj komp

virty's Avatar

Datum registracije: Nov 2001
Koliko pamtim, razlika je u imenu i nacinu obavljanja posla, a oba rade isti posa: kreiraju virtualnu memoriju. Na kraju krajeva, isti java
virty je offline   Reply With Quote
Staro 08.01.2013., 16:19   #44
lllnuclearlll
Registered User

Citiraj:
Super. Onda ti prvo nama neukima pojasni sto je to swap, a sto paging file.
Pa što si se odmah uvrijedio? Misliš da bi ja pitao da znam? Samo pokazujem što sam primjetio, a to je da se SWAP ne može ugasit. Koliko sam ja skužio SWAP posprema cijeli sadržaj memorije na disk, vidiš sa scrshotova da je jednak RAM-u, dok pagefile posprema samo određene memorijske pageove programa na disk i koristi ih kad mu zatrebaju (iako ne znam zašto to radi ako imam i previše memorije). Ja sam samo pitao, pošto svuda piše da gasite swap, a očito gasite samo paging, SWAP svejedno ostaje na SSDu i piše/briše po njemu.

edit.

Našao nešto malo informacija, pa kog zanima:

http://helpdeskgeek.com/windows-8/hd...-in-windows-8/

Zadnje izmijenjeno od: lllnuclearlll. 08.01.2013. u 16:28.
Staro 08.01.2013., 16:38   #45
Nick7
Premium
Moj komp

Onako kako si ti napisao je zvucalo da 'znas o cemu govoris'.
Dakle, brkas stvari.
Na windowsima postoji samo 'paging file' koji moze koristiti disk kao memoriju, tj. ono sto je poznatije u UNIX svijetu kao SWAP.
Ovo sto tebe izgleda muci je virtualizacija memorije, koja je normalna u svi modernim OS-ovima.

Ukratko, kad maknes pagins file na windozama, NEMA vise drndanja po disku.
No, micanje istoga stvarno nije potrebno... jer potencijalni wearing koji moze imati na SSD je u potpunosti zanemariv.
Staro 08.01.2013., 22:44   #46
Sinac
...samo te gledam...
Moj komp

Sinac's Avatar

Datum registracije: Mar 2007
Citiraj:
Ukratko, kad maknes pagins file na windozama, NEMA vise drndanja po disku.
No, micanje istoga stvarno nije potrebno... jer potencijalni wearing koji moze imati na SSD je u potpunosti zanemariv.
Tu sam nailazio na podijeljena mišljenja oko wearinga, puno ljudi savjetuje gašenje swapa na SSD-u ili njegovo seljenje na HDD. Ne toliko zbog količine podataka koji se zapisuju u swap već što se ti podaci konstantno zapisuju konstantno u fizički ista memorijska polja na SSD-u pa prije ili poslije dolazi do "otkazivanja" tih memorijskih polja.
Sinac je offline   Reply With Quote
Staro 08.01.2013., 22:53   #47
Nick7
Premium
Moj komp

Opet krivo

SSD ne pise nikad na 'ista memorijska polja'.
SSD pise na nacin da uvijek levelira sva polja da wear bude jednaki na svim poljima.

Ono sto SSD radi kod pisanja jednog podatka je: ako je taj blok recimo 4k, a velicina bloka koji SSD pise u tu celiju recimo 256k - u tom slucaju prvo procita taj blok, napravi izmjenu, i zapise na NOVI slobodan blok, a stari je markiran free.

Garbage collection je jedan od nacina koji to olaksava u svakodnevnom radu, kad SSD interno prebacuje podatke da moze poslije brze zapisati. Dakle u prijasnjem slucaju ti opet pises, citas, drndas po disku. No, recimo imas i neki file koji se ne mijenja - u tom slucaju ce SSD realocirati podatke s te celije i na nju zapisati novu izmjenu, a staticki podatak prebaciti na celiju koja ima veci wear level. Dakle, SSD se brine sam o sebi da sve celije budu jednako 'potrosene'. To je onak, laicki receno kak' radi SSD.
Osim toga, tu imas i TRIM koji sluzi da ovo gore olaksa - kaze disku kad se obrise file na nacin da se ti blokovi gdje je file bio mogu markirati interno kao free.
Potencijalni 'downside' TRIM-a je da nakon brisanja file-a vise nije moguce napraviti undelete ili sa slicnim tool-om vratiti nazad obrisani file, kao sto je moguce kod HDD-a.

E, da.. dakle da jos pojasnim: za razliku kod klasicnog HDD-a gdje je 0-i block prvi na vanjskom obodu, taj isti 0-ti block na SSD-u moze biti BILOGDJE, ovisno gdje je u tom trenu smjesten.
Staro 08.01.2013., 23:01   #48
Sinac
...samo te gledam...
Moj komp

Sinac's Avatar

Datum registracije: Mar 2007
Vidiš, to nisam našao nigdje tako dobro objašnjeno. Ja sam prihvatio to po onom sistemu da je swap sistemski fajl koji je uvijek zapisan u istim blokovima kao i kod klasičnog HDD-a (pa zbog toga swap recimo nije moguće defragmentirati na HDD-u). Nisam znao da se blokovi automatski mogu seliti zbog wearinga, hvala na iscrpnom objašnjenju.
Sinac je offline   Reply With Quote
Staro 28.08.2013., 11:38   #49
zig
Premium
Moj komp

zig's Avatar

Datum registracije: Jan 2010
Gdje je najbolje spojit SSD ?
Imam ponuđene ove SATA 3 (A1, A2, 0, 1) .
zig je offline   Reply With Quote
Staro 28.08.2013., 13:35   #50
hedgehog
Premium
Moj komp

hedgehog's Avatar

Datum registracije: Apr 2013
Pa svejedno je ako su svi portovi iste brzine..ako nisu onda pogledaj na matičnoj ili manualu koji su portovi brži, pa u njih SSD
hedgehog je offline   Reply With Quote
Staro 09.10.2013., 13:45   #51
snake29o3
Premium
Moj komp

snake29o3's Avatar

Datum registracije: Nov 2006
Optimizacija SSD-a za Linux

Vidim da je ovdje samo opisana optimizacija SSD diskova za Windows, a pošto ja koristim Linux potražio sam po netu kako se to radi za Linux i izvukao najbitnije.

1. Open /etc/fstab and add noatime,nodiratime in fstab to all Linux partition (root, home), except swap partition

2. Open /etc/rc.local and at end of file
before exit 0 add fstrim -v for every Linux partition ( for root fstrim -v /, for home fstrim -v /home)

3. Check SWAPPINES settings (Set this only if use swap partition. I have 8 GB RAM and i don't use swap partition)
Open
/etc/sys/vm/swappiness it should be 60
At the end of file /etc/sysctl.conf add following:
#
# Sharply reduce swap inclination
vm.swappiness=1
# Improve cache management
vm.vfs_cache_pressure=50

4.Scheduler -check what scheduler your system use: Open /sys/block/sda/queue/scheduler
It should look like this if it uses deadline scheduler:
noop [deadline] cfq
If not, change so it uses deadline scheduler.
Open /etc/default/grub so it use deadline scheduler for all session.
Find this line: GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash"
And change it to this: GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="elevator=deadline quiet splash"
After that update grub: sudo update-grub

5. Hibernation - Open /usr/share/polkit-1/actions/org.freedesktop.upower.policy
and find section about Hibernation and change
<allow_active>yes</allow_active> to <allow_active>no</allow_active>

6. TEMP files in RAM ( Use this if you have 4 GB or more RAM)
Open /etc/fstab and add this:
#
# Modification for SSD
tmpfs /var/log tmpfs defaults,noatime 0 0
tmpfs /tmp tmpfs defaults,noatime,mode=1777 0 0
Open /etc/rc.local and add this before exit 0
#
# Modification for SSD
for dir in apparmor apt cups dist-upgrade fsck gdm installer samba unattended-upgrades ;
do
if [ ! -e /var/log/$dir ] ; then
mkdir /var/log/$dir
fi
done

7. Turn off cache for JAVA
If you have installed Oracle Java, limit the write actions of the Java plugin:
Launch the Java Control Panel /usr/lib/java/jre1.7.0_25/bin/ControlPanel (This is folder where is my Java installed)
Tab General: Temporary Internet Files - Settings...
Remove the tick for: Keep temporary files on my computer.

8. Turn off cache for Firefox Firefox panel:
Edit - Preferences - Advanced Tab
Network Cached Web Content: set it to 0

9. Turn off cache for Chrome
Launch Chrome / Chromium.
Now press the F12 key, in order to open the developers' console.
In that window you click on the gear wheel in the bottom right, in order to open the settings.
In the settings window you tick: Disable cache.
Press F12 again to close the developers' console.
snake29o3 je offline   Reply With Quote
Staro 09.10.2013., 20:49   #52
cccp
Premium
Moj komp

cccp's Avatar

Datum registracije: Feb 2004
Odlično, hvala! Još samo da je ubosti neki SSD. Premda su današnji SSD-ovi dovoljno dugotrajni da ne treba inzistirati baš na svakoj ovoj optimizaciji.
cccp je offline   Reply With Quote
Staro 11.10.2013., 18:47   #53
jets0n
Premium
Moj komp

Datum registracije: Oct 2008
Citiraj:
Autor snake29o3 Pregled postova
1. Open /etc/fstab and add noatime,nodiratime in fstab to all Linux partition (root, home), except swap partition
nodiratime je subset opcije noatime, sam noatime je dovoljan ako ti je baš do njega. Default vrijednost na više-manje svim novim distribucijama je relatime, koji je dovoljno dobar kompromis da ne radi probleme aplikacijama tipa mutt, pa je ovo proizvoljno, kako kome bolje odgovara.

Citiraj:
2. Open /etc/rc.local and at end of file [/SIZE][/FONT][FONT=Verdana][SIZE=2]before exit 0 add fstrim -v for every Linux partition ( for root fstrim -v /, for home fstrim -v /home)
Ovo je jedna od mogućnosti. Postoje i alternative, za ext4 filesystem moguće je u fstab dodati discard opciju koja je pandan ovom gore navedenom. Vrijedi primijetiti da će se u tvojem slučaju fstrim naredba izvesti samo kod boota, i to ako ti je sustav podešen da pokreće rc.local skriptu kod bootanja (Ubuntu je svojedobno imal bug s pokretanjem rc.local, a na npr. Fedori moraš enablati rc-local.service i eventualno kreirati pripadajući rc.local file). Navodno je discard nešto sporiji, no ja to ne primjećujem, a vidim da već polako i drugi resursi na Internetu (npr. Arch wiki) predlažu discard kao prvi izbor.

Citiraj:
3. Check SWAPPINES settings (Set this only if use swap partition. I have 8 GB RAM and i don't use swap partition)
Open
/etc/sys/vm/swappiness it should be 60
At the end of file /etc/sysctl.conf add following:
#
# Sharply reduce swap inclination
vm.swappiness=1
# Improve cache management
vm.vfs_cache_pressure=50
Ovakve stvari su recimo workload specific, ako nekog veseli placebo efekt vm.swappiness može tuneat kolko mu drago.

Citiraj:
4.Scheduler -check what scheduler your system use: Open /sys/block/sda/queue/scheduler
It should look like this if it uses deadline scheduler:
noop [deadline] cfq
If not, change so it uses deadline scheduler.
Open /etc/default/grub so it use deadline scheduler for all session.
Find this line: GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash"
And change it to this: GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="elevator=deadline quiet splash"
After that update grub: sudo update-grub
Vodi računa da ova promjena mijenja defaultni scheduler za sve diskove u sistemu, prilično sam siguran da nećeš da ti i tvoj hard kojeg imaš u kanti završi s deadlineom. Alternativa je to upucat za SSD iz rc.local ili neka slična kemija. Vjerujem da ima i propisni način za zašrafat per disk scheduler, ovisno o distribuciji koja se koristi. FWIW, noop neće raditi nikakvo logičko grupiranje IO operacija, deadline ima logiku za osnovno grupiranje IO operacija, a CFQ je nomen est omen - completely fair scheduler, svim zainteresiranim stranama pomalo.

Citiraj:
5. Hibernation - Open /usr/share/polkit-1/actions/org.freedesktop.upower.policy
and find section about Hibernation and change
<allow_active>yes</allow_active> to <allow_active>no</allow_active>
Tja, hibernacija po izboru. Tko koristi, ostavlja upaljeno, tko ne, gasi, ovo je uz SSD vezano utoliko što je s ugašenom hibernacijom manji broj pisanja po disku.

Citiraj:
6. TEMP files in RAM ( Use this if you have 4 GB or more RAM)
Open /etc/fstab and add this:
#
# Modification for SSD
tmpfs /var/log tmpfs defaults,noatime 0 0
tmpfs /tmp tmpfs defaults,noatime,mode=1777 0 0
Open /etc/rc.local and add this before exit 0
#
# Modification for SSD
for dir in apparmor apt cups dist-upgrade fsck gdm installer samba unattended-upgrades ;
do
if [ ! -e /var/log/$dir ] ; then
mkdir /var/log/$dir
fi
done
Ako /var/log/ metneš na tmpfs (ramdisk), odu logovi doviđenja kod reboota stroja. Nadam se da nitko neće c/p ove upute direktno na svoj stroj, pa se potom čuditi. Jednako tako, ova druga skripta koju si upasteao vjerojatno se treba izvoditi prilikom svakog boota, da kreira potrebnu strukturu direktorija u /var/log/ folderu kako pojedini servisi nebi krepali kod pokretanja jer ne mogu kreirati log file.

Ostatak posta, tja...caching u browseru, kako kome više odgovara, ovu Java optimizaciju ne vidjeh do sad nigdje pa sam skeptičan.

Don't get me wrong, nije da sam ti se sad nakačil pa kritiziram, nego su neke stvari malo far-fetched, a neke nisu razjašnjene, pa da izbjegnemo nepotrebna pitanja kasnije u GNU/Linux related temama.
jets0n je offline   Reply With Quote
Staro 07.11.2013., 10:14   #54
Kerefek76
Premium
Moj komp

Kerefek76's Avatar

Datum registracije: Feb 2007
Namjeravam uskoro ubosti intelov 335 ssd i zanima me da li je ikada nekome otišao ssd zbog wear-a? Jer čini mi se da je to zaista pretjerano. Bio je jedan članak na Toms hardware-u i tamo su zaključili da se današnji ssd-ovi mogu koristiti godinama prije bilo kakvog otkazivanja trošenjem.
Kerefek76 je offline   Reply With Quote
Staro 07.11.2013., 10:33   #55
Old Iggy
Premium

Old Iggy's Avatar

Datum registracije: Feb 2006
Citiraj:
Autor Kerefek76 Pregled postova
Namjeravam uskoro ubosti intelov 335 ssd i zanima me da li je ikada nekome otišao ssd zbog wear-a?
Je, ali sumnjam da je nekome u običnoj kućnoj upotrebi.

Citiraj:
Autor Kerefek76 Pregled postova
Jer čini mi se da je to zaista pretjerano. Bio je jedan članak na Toms hardware-u i tamo su zaključili da se današnji ssd-ovi mogu koristiti godinama prije bilo kakvog otkazivanja trošenjem.
Trošenje je samo (manji) dio priče.
Staro 30.11.2013., 22:19   #56
ante2
Premium
Moj komp

ante2's Avatar

Datum registracije: Jan 2005
Imam sljedece stanje, winowsi su XP sp3 32bit, instalirani na klasicni HDD, SSD disk od 60 GB mi sluzi iskljucivo za brzo zapisivanje i citanje, nista drugo od njega (SSD-a) ne ocekujem niti trazim, osim da mi program zapisuje na njega isprocesirane podatke (tiff-ove ili bitmape velicine cca od 1 MB od 500 MB) i naknadno ih cita i salje na printanje (da tako kazem).
Da budem precizan ako ce koma sta znacit radi se o RIP-u za CTP konkretno Harlequin RIP i B-1 CTP-u od Screen-a (model PlateRite 8600S)
RIP je skracenica od "raster image processor"

Ono sta Vas ja ocu pitati drage kolege je sljedece, posto sam zbog stare komunikacijske kartice koja sluzi za slanje slike iz PC-a na CTP (kartica je PCI-X tj. stara je ko biblija i zadnji driveri za doticnu su za win NT2003 ali rade i za XP) prisiljen koristit XP 32 bit kako ce se to odrazit na rad SSD-a posto znam da XP ne podrzava sve sta bi trebalo kad je SSD u pitanju.
Da li trebam instalirat kakav/e program/e za odrzavanje SSD-a ili je dosta sta je ACHI u biosu ukljucen (posto SSD nije disk sa operativnim sistemom), znam da bi bilo idealno radit barem pod win 7 ali za sada ne mogu.
Inace za sada mi se SSD pokazao kao pun pogodak tj. brzina ripanja mi je skocila 500% (dobro za to je zasluzan i novi i7 4770 ), do sada mi je usko grlo bila brzina zapisivanja na disk sta mi je SSD za sada rjesio.

Znaci kako pazit da SSD ne nastrada pod windowsima XP kao "scratch" ili piši čitaj briši disk, znaci na njemu nije OS nego samo podaci koji se relativno često zapisuju čitaju i na kraju dana brišu, cca dnevno napravimo 30-40 GB koje sutradan ili dan poslje izbrišemo.
SSD je 60 GB od Kingston-a imena "SSDnow 300V"
Hvala na svakoj sugestiji i pomoci
DDR3 16GB (4x4GB) 1600Hz Corsair Vengeance
Carbide Series Air 540, Corsair RM750i
CREATIVE LABS X-Fi Titanium-Kingston HyperX Cloud
DELL U2515H
Synology DS413

Zadnje izmijenjeno od: ante2. 02.12.2013. u 16:26.
ante2 je offline   Reply With Quote
Staro 15.03.2014., 07:44   #57
ivan77
Guest

znači, indexiranje isključiti?
  Reply With Quote
Staro 01.06.2014., 12:19   #58
Dottore
Noblesse oblige
Moj komp

Dottore's Avatar

Datum registracije: Feb 2005
Da li vrijedi optimizacija za Windows 8.1?

ThinkPad T41 2373-S19
Intel Pentium M (Banias) 705 (1.6GHz)
512MB RAM
60 GB 5400rpm HDD Western Digital
14.1 XGA(1024x768) TFT LCD
32MB ATI Radeon 7500
24x-8x DVD, option, Modem, 1Gb Ether, Secure chip, UltraNav, 6 cell Li-Ion Batt
WinXP Pro 32 bit

ThinkPad T43p 2668-PFG
Intel Pentium M (Dothan) 770 (2.13GHz)
2GB RAM
120 GB 5400rpm HDD Samsung
14.1in 1400x1050 LCD
128MB ATI Fire GL V3200
CDRW/DVDRW, Intel 802.11abg wireless, Bluetooth/Modem, 1Gb Ethernet, UltraNav, Secure chip, UltraNav, 6 cell Li-Ion batt
Win 7 Professional 32bit

ThinkPad R61i 8918-DMG
Intel Core 2 Duo (Merom) T5750 (2GHz)
3 GB RAM
160 GB 5400rpm HDD Hitachi
15.4in WSXGA+ 1680x1050
nVidia Quadro NVS 140M VGA 128MB
CDRW/DVDRW, Intel 802.11agn wireless, Bluetooth, Modem, 1Gb Ethernet, UltraNav, Fingerprint reader, 9c Li-Ion
Win7 Ultimate 32bit

ThinkPad SL500 2746-E5G
Intel Core 2 Duo (Merom) T5870 (2GHz)
2GB RAM
250 GB 5400rpm HDD Hitachi
15.4in 1280x800 LCD
Intel 4500MHD
CDRW/DVDRW, Intel 802.11agn wireless, Bluetooth, Modem, 1Gb Ethernet, UltraNav, Camera, 6c Li-Ion
Win7 Professional 32bit

ThinkPad W530 2436-CTO
Intel® Core™ 7 3610QM (Ivy Bridge) 2,30 GHz
16 GB RAM
Samsung SM843T 480 GB enterprise-grade
750 GB 7200rpm HDD Seagate
15.6in 1920x1080 LCD
Intel HD 4000
nVidia Quadro K1000M
DVDRW, Intel N 6205 wireless, Bluetooth, Modem Ericsson 3G, 1Gb Ethernet, Camera, 9c Li-Ion
Win10 Professional 64bit

ThinkPad X240
Intel® Core™ i5-4300U (Haswell) 2,90 GHz
8 GB RAM
SanDisk X210 512 GB SSD
12.5in 1366x768 LCD
Intel HD 4400
Intel N 7260 wireless, Bluetooth, 1Gb Ethernet, Camera, 6c Li-Ion
Win10 Professional 64bit

AMD Athlon 64 3700+ San Diego 2.2GHz
2GB RAM
250 GB 5400rpm HDD Hitachi
3x WD 2TB (WD20EARS)
ATI Radeon HD 3650 512Mb@Zalman VF900
Win XP Professional 32bit

Dottore je offline   Reply With Quote
Staro 01.06.2014., 13:03   #59
hedgehog
Premium
Moj komp

hedgehog's Avatar

Datum registracije: Apr 2013
Ja imam win 8.1 i sve sam napravio ovako..samo sam ostavio nešto pagefilea jer se inače BF4 rušio
hedgehog je offline   Reply With Quote
Staro 31.12.2014., 16:07   #60
igrac33
Premium
Moj komp

igrac33's Avatar

Datum registracije: Apr 2012
Ja imam windows 7 na SSD-u i radi vrhunski, diže OS u roku od 9-11 sekundi.
Ali nikako nemojte radit defragmentaciju na njemu.
igrac33 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas

Oglas
Odgovori

Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno