Forumi

Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Storage > Tvrdi diskovi
Ime
Lozinka

Odgovori

Uređivanje
Staro 29.09.2018., 14:30   #1
window09
Registered User

Datum registracije: Nov 2016
Upit za ssd kao eksterni disk

Poštovani
Gledam ovu akciju, 240gb ssd za 360 kn i izgleda mi super. Mogu li ja to kupit i onda stavit neko kučište i imati taj ssd kao prijenosni disk? Može li takav disk onda poslužiti za prebacivanje i za recimo disk spojen na tv ili ps4? Imate li preporuku koje kučište mogu stavit na taj disk?

https://www.mall.hr/diskovi/wd-ssd-d...b-wds240g2g0a-
window09 je offline   Reply With Quote
Staro 29.09.2018., 14:55   #2
nino
PizzoZder
Moj komp

nino's Avatar

Datum registracije: Jan 2003
Pa gotovi externi diskovi usb 3.0 su jeftiniji i veći (500gb) od tog ssd-a.

Neisplativo ti je za takve upotrebu kupovati ssd. Dovoljen ti klasični externi.

NOVO! Prodajem visokokvalitetni tropleteni hardverski konac za fixiranje coolera
nino je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas

Oglas
Staro 29.09.2018., 15:30   #3
Nikky
Moderator

Nikky's Avatar

Datum registracije: Sep 2006
Osim ako nema tedenciju da mu ispadaju iz ruke, onda je ssd sigurnije rješenje
Nikky je online   Reply With Quote
Staro 06.10.2018., 13:40   #4
Night
Premium

Datum registracije: Oct 2008
Kod korištenja SSDova i brzih (7200rpm) HDDova u eksternim kućištima problem zna biti struja koju vuku jer nisu napravljeni za napajanje preko USBa pa znaju vući više nego što port može dati. Imam iskustava da disk stavljen u kućište radi recimo na računalu jer USB port nije limitiran na onih 500mA koliko standard kaže, a ne radi na Smart-TVu ili drugom PCu gdje je USB port limitiran. SSDovi često vuku preko 500mA i može se dogoditi da upale zaštitu na USB portu pa će ga TV detektirati, pa će nestati, pa će ga opet detektirati, itd. Za korištenje na TVu ja bih išao ili na USB stick ili na disk sa vanjskim napajanjem.
Night je offline   Reply With Quote
Staro 06.10.2018., 21:10   #5
Nikky
Moderator

Nikky's Avatar

USB 2.0 po portu 500 mA,
USB 3.0 po portu 900 mA je default,
nije ni to problem samo su ljudi lijeni uštekat oba A konektora prema hostu (ako ima 2 porta)
ako nije takav kabel došao sa "ladicom" onda se naknadno nabavi / napravi ako konkretni ssd / hdd treba više struje,
primjer > https://www.chipoteka.hr/artikl/6751...rni-7500000463
a može i ovako > https://www.chipoteka.hr/artikl/7490...rni-7500000473
Staro 06.10.2018., 21:28   #6
D/G
Premium
Moj komp

D/G's Avatar

Datum registracije: Feb 2010
Citiraj:
Autor Night Pregled postova
..... Imam iskustava da disk stavljen u kućište radi recimo na računalu jer USB port nije limitiran na onih 500mA koliko standard kaže,.....

Netočno.....USB2.0 se smije kratkotrajno opteretiti sa max 500mA bio to PC ili neki drugi uređaj.
D/G je offline   Reply With Quote
Staro 06.10.2018., 23:59   #7
Nikky
Moderator

Nikky's Avatar

Je i nije točno, ne kratkotrajno nego kontinuirano, tako je po standardu / specifikaciji.
Ima matičnih kod kojih je limit postavljen drugačije / više.
Primjera radi kod dosta ThinkPada će pustiti više od 500 mA po portu (isprobano u praksi i ništa neće crknuti).
Taj drugi način je da je limit postavljen za "grupu" portova (obično 2 ili 4), na žalost bilo je i primjera da nije u stanju isporučiti tih 500 mA i/ili bi prijavljivalo onaj overload error.

Zadnje izmijenjeno od: Nikky. 07.10.2018. u 00:26.
Staro 07.10.2018., 15:05   #8
Night
Premium

Datum registracije: Oct 2008
Tako je, po standardu bi USB morao moći dati 500mA bez značajnijeg pada napona. Neki proizvođači to naprave tako da na grupu dva USB porta stave 1000mA limit, obično je neki polyfuse osigurač od 1A na 5V liniji. Ako uštekaš disk koji vuče 750mA on će raditi normalno jer nije prekoračen limit od 1000mA, ali pod uvjetom da ništa iz drugog porta ne vuče preko 250mA. Na Thinkpadu će (i moje iskustvo) obično i na jednom portu raditi uređaji koji vuku više od 500mA. Na nekom drugom računalu ili TVu će port biti limiran baš na 500mA po portu i tu disk koji vuče 750mA neće raditi jer će uključiti overcurrent zaštitu i port će se ugasiti ili u gorem slučaju flapati pa će SMART gomilati errore.
Night je offline   Reply With Quote
Staro 11.10.2018., 16:18   #9
Trellenkeg
Registered User

Datum registracije: Oct 2011
Planiram uzeti još jedan SSD i taj se čini privlačan s cijenom,ali ne mogu naći specifikacije? Ima li ga netko da može dati neki info
Trellenkeg je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas

Oglas
Odgovori

Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno