Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Overclocking > Hlađenje
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 29.04.2007., 19:23   #1
Mazohista
Guest
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: VT
Postovi: 333
Koji su cpu heat-pipe hladnjaci bolji

Jesu li bolji oni kojima je vent okrenut prema ploci ili oni ciji je smjer pirenja paralelan na Plocu.
Mazohista je offline   Reply With Quote
Staro 29.04.2007., 19:25   #2
-POP-
Eddie
Moj komp
 
-POP-'s Avatar
 
Datum registracije: Mar 2004
Lokacija: Osijek
Postovi: 5,490
Nema pravila! Iako okomiti "rulaju"...
__________________


Intel E5450 E0 @455X9=4005MHz 1.36V // H2O Corsair H100 @low
Asus P5Q-E P45 @1.2V @Ket's 2101 bios
4X2Gb G.Skill 4GBPQ @890MHz 15-5-5-5 1.82V
Gigabyte HD5850 1Gb @960/5100MHz 1.088V @Scythe Musashi
Samsung 250GB 850 EVO // Seagate 3000GB DM001 // Samsung 500GB T166S @2X Scythe Himuro
Lian Li PC-P50 ArmorSuit // Corsair VX450W // DVD-RW LG GH24NSB0
White Shark Commandos @red switch // Logitech MX518 @blue led
AOC Q3279VWF 31.5"


Rotel RC972 // 2X Rotel RB971 @bridged // Audio Epilog Peyote // Raiz Peyote stands
M2Tech Young DSD DAC // Audioperformance Power Supply by Apparatus
Ixos Gamma Geometry 6003 // Transparent Audio The Link 200 // Kimber PBJ
Nobsound NS-01G PRO // Acoustic Energy AE100² // Asus Xonar U7 // Ixos XHS243W
Sony KD-65XH9096 // Nvidia Shield (2017) // Logitech Z-5500 sub & Focal Sib satellites
Logitech Z-10 // Logitech Z-2300 // Sennheiser HD205
-POP- je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 29.04.2007., 19:34   #3
Vuco
Moderator
Moj komp
 
Vuco's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Zagreb, Tresnjevka
Postovi: 9,500
A i podosta ovisi o položaju ventilatora. Tuniq Tower i Thermalright 120 Ultra imaju okomit položaj na ploču i trenutno su valjda najbolji zračni cooleri na svijetu.
Ima i onaj mali Enzotech, ali on ima veće promjere heatpipe-ova, a neznam kako se on nosi sa Tuniq-om i 120 Ultra, ali znam da je pomeo Big Typhoon-a.
Vuco je offline   Reply With Quote
Staro 29.04.2007., 19:51   #4
SRV
Premium
Moj komp
 
SRV's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: n/a
Postovi: 6,128
Citiraj:
Autor Vuco Pregled postova
A i podosta ovisi o položaju ventilatora. Tuniq Tower i Thermalright 120 Ultra imaju okomit položaj na ploču i trenutno su valjda najbolji zračni cooleri na svijetu.
Ima i onaj mali Enzotech, ali on ima veće promjere heatpipe-ova, a neznam kako se on nosi sa Tuniq-om i 120 Ultra, ali znam da je pomeo Big Typhoon-a.
Enzotech je bolji od Tuniq-a. Ne znam za 120 Ultra.
SRV je offline   Reply With Quote
Staro 29.04.2007., 19:52   #5
Vuco
Moderator
Moj komp
 
Vuco's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Zagreb, Tresnjevka
Postovi: 9,500
Citiraj:
Autor SRV Pregled postova
Enzotech je bolji od Tuniq-a. Ne znam za 120 Ultra.
Ruku na srce, ovo mi izgleda premoćno.

EDIT:
Doh, zaboravio link
http://www.anandtech.com/casecooling...spx?i=2943&p=4
Vuco je offline   Reply With Quote
Staro 29.04.2007., 21:18   #6
SRV
Premium
Moj komp
 
SRV's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: n/a
Postovi: 6,128
Citiraj:
Autor Vuco Pregled postova
Ruku na srce, ovo mi izgleda premoćno.

EDIT:
Doh, zaboravio link
http://www.anandtech.com/casecooling...spx?i=2943&p=4
Da, znam za to. Povecali broj pipa u odnosu na non-extreme verziju. Hm, jos samo da su pipe promjera kao na Enzotech-u, cooler bi ziher bio najbolji. Ovako bih volio vidjet usporedbu Enzotech-a i ovog Extreme.
SRV je offline   Reply With Quote
Staro 29.04.2007., 21:26   #7
Roberto
Premium
Moj komp
 
Roberto's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,535
Citiraj:
Autor Vuco Pregled postova
Ruku na srce, ovo mi izgleda premoćno.

EDIT:
Doh, zaboravio link
http://www.anandtech.com/casecooling...spx?i=2943&p=4
uffff...
mocno.
i ja trenutno trazim bolje hladjenje od svog freezera, naime - kolko god da je dobar jednostavno ne moze hendlati 3600+ x2 na 2.9ghz, temp ide do 60 stupnjeva, a to mi je ipak malo previse. steta samo kaj ovog malisana ne vidim kod nas za kupiti.

da li netko zna kako se ponasa thermalright ultra 90 u zahtjevnijim situacijama?
__________________
i5 2500k / asrock p67se / 4x4gb DDR3/ samsung evo 250gb ssd / 2 tb wd hdd / Gigabyte windforce GTX 950 / super flower 650w / CM 690
Roberto je offline   Reply With Quote
Staro 29.04.2007., 21:37   #8
SRV
Premium
Moj komp
 
SRV's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: n/a
Postovi: 6,128
Ma kakav ultra 90 Slabo je to. I ja imam freezera, i mijenjao bih ga samo u slucaju da uzimam neko puno bolji cooler, tipa Enzotech Ultra-X. Hocu osjetan napredak, ne 5-10C.
SRV je offline   Reply With Quote
Staro 29.04.2007., 22:06   #9
lopinar
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Split
Postovi: 36
Citiraj:
Autor Vuco Pregled postova
Ima i onaj mali Enzotech, ali on ima veće promjere heatpipe-ova, a neznam kako se on nosi sa Tuniq-om i 120 Ultra, ali znam da je pomeo Big Typhoon-a.
Ne znam baš da ga je pomeo, razlika je manja od 10%.
xbitlabs i xbitlabs
lopinar je offline   Reply With Quote
Staro 29.04.2007., 22:26   #10
Jelc
Super Moderators
 
Datum registracije: May 2002
Lokacija: Zg
Postovi: 17,469
Citiraj:
Autor Roberto Pregled postova
i ja trenutno trazim bolje hladjenje od svog freezera, naime - kolko god da je dobar jednostavno ne moze hendlati 3600+ x2 na 2.9ghz, temp ide do 60 stupnjeva, a to mi je ipak malo previse. steta samo kaj ovog malisana ne vidim kod nas za kupiti.
To je Brisbane?
Pa na kolikom naponu ga voziš kad je 60c???
__________________

Phenom X4 9850 BE&OCZ Gladiator MAX/DFI 790FXB-M2RSH/2x1GB SuperTaljent CL4/Sapphire 5850&AVerTV Hybrid Speedy/WD 320GB/Bare 120GB/500GB/Zamzung F3 1TB/Zamzung SE-S184/Corsair TX650W/Zamzung 205BW/TerraTec SiXPack 5.1+/Klipsch ProMedia 2.1

Amiga 1200 HD/DELL externi floppy :-)/Commodore 1084S
Jelc je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 29.04.2007., 22:43   #11
Roberto
Premium
Moj komp
 
Roberto's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,535
Citiraj:
Autor Jelc Pregled postova
To je Brisbane?
Pa na kolikom naponu ga voziš kad je 60c???
jw, brisbane je. 1.475v je najmanji napon dosad istestiran s cim je stabilan na 2.9 ghz. ali jednostavno freezer tu nije dovoljno dobar. ali trenutno ga drzim na 2.5ghz, 1.35v i tu sasvim ok hladi.
mozda je problem i u verziji freezera kojeg sam uzeo sa s.939 i ne pise na kutiji da ide na AM2, ali sam ga uspio staviti?
__________________
i5 2500k / asrock p67se / 4x4gb DDR3/ samsung evo 250gb ssd / 2 tb wd hdd / Gigabyte windforce GTX 950 / super flower 650w / CM 690
Roberto je offline   Reply With Quote
Staro 29.04.2007., 23:03   #12
Jelc
Super Moderators
 
Datum registracije: May 2002
Lokacija: Zg
Postovi: 17,469
Citiraj:
Autor Roberto Pregled postova
j1.475v

To je dosta za taj proc.
Jesi ziher da ti je Freezer dobro legao?
Ja sam stavio onu prvu verziju Freezera na AM2 i krasno hladi.
__________________

Phenom X4 9850 BE&OCZ Gladiator MAX/DFI 790FXB-M2RSH/2x1GB SuperTaljent CL4/Sapphire 5850&AVerTV Hybrid Speedy/WD 320GB/Bare 120GB/500GB/Zamzung F3 1TB/Zamzung SE-S184/Corsair TX650W/Zamzung 205BW/TerraTec SiXPack 5.1+/Klipsch ProMedia 2.1

Amiga 1200 HD/DELL externi floppy :-)/Commodore 1084S
Jelc je offline   Reply With Quote
Staro 29.04.2007., 23:13   #13
Smartguy
Spiderpig
Moj komp
 
Smartguy's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,042
jel ima igdje enzotecha uzet u nas?

nabava kaže ne, ali svejedno da pita ovdje
__________________
Smartguy je offline   Reply With Quote
Staro 29.04.2007., 23:17   #14
Roberto
Premium
Moj komp
 
Roberto's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,535
vidis, nedavno sam selio komp i nisam ga otvarao nakon toga, moguce da se pomaknuo... provjerit cu.
kaj se tice 1.475v za 2.9ghz, mozda ide i s manje, ali nisam istetsirao stabilnost, budem i to kad stignem.

no da se vratimo ontopic, svejedno cu malo pogledat ako se negdje moze po pristojnoj cijeni ubosti termalright 120
__________________
i5 2500k / asrock p67se / 4x4gb DDR3/ samsung evo 250gb ssd / 2 tb wd hdd / Gigabyte windforce GTX 950 / super flower 650w / CM 690
Roberto je offline   Reply With Quote
Staro 29.04.2007., 23:26   #15
Vuco
Moderator
Moj komp
 
Vuco's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Zagreb, Tresnjevka
Postovi: 9,500
Citiraj:
Autor lopinar Pregled postova
Ne znam baš da ga je pomeo, razlika je manja od 10%.
xbitlabs i xbitlabs
S obzirom kakav je BT, a kakav Enzo, a pomeo ga je pri istim okretajima venta (razlika je 5-7°C)
Čak mi se čini da Enzo ima manji vent?
Citiraj:
Autor Smartguy Pregled postova
jel ima igdje enzotecha uzet u nas?

nabava kaže ne, ali svejedno da pita ovdje
Ja ga nigdje nisam vidio. Trebalo bi pitati da li se može posebno naručiti...
Vuco je offline   Reply With Quote
Staro 30.04.2007., 00:16   #16
lopinar
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Split
Postovi: 36
Citiraj:
Autor Vuco Pregled postova
S obzirom kakav je BT, a kakav Enzo, a pomeo ga je pri istim okretajima venta (razlika je 5-7°C)
Čak mi se čini da Enzo ima manji vent?
Oba imaju vent od 12cm. Razlika nije velika ako se uzme u obzir da su procevi na 70°; na malo normalnijim temperaturama razlika bi bila i manja. Enzo bi, prema cijenama vani, trebao koštati barem 400 kn, a typhoon dođe 100 kn manje i to mu je glavna prednost kad već nije bolji
lopinar je offline   Reply With Quote
Staro 30.04.2007., 00:24   #17
SRV
Premium
Moj komp
 
SRV's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: n/a
Postovi: 6,128
A ja bih ipak radije uzeo Ninju. Ionako bih ganjao minimalnu buku. A tu je Ninja neprikosnoven.
SRV je offline   Reply With Quote
Staro 30.04.2007., 01:00   #18
lopinar
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Split
Postovi: 36
Citiraj:
Autor Mazohista Pregled postova
Jesu li bolji oni kojima je vent okrenut prema ploci ili oni ciji je smjer pirenja paralelan na Plocu.
Evo tek sad čitam tvoje pitanje . Kako je već rečeno, nema pravila. Meni se čini da je čisto stvar mode u zadnje vrijeme da se uglavnom rade tower hladnjaci s bočnim strujanjem zraka. Nema razloga da netko ne dizajnira jednako efikasan hladnjak s ventom okrenutim prema ploči. Meni su draži ovi klasični, okomiti, jer bolje hlade komponente na ploči, oko procesora.
lopinar je offline   Reply With Quote
Staro 30.04.2007., 11:51   #19
zpintar
Premium
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 37
Općenito o ventilatorima:

Prema mehanici tečenja fluida (tekućine, plinovi, zrak...) ispada ovako:

1. Ventovi koji pušu okomito na ploču u smjeru prema njoj.

Vrući zrak sa hladnjaka uglavnom pušu natrag prema ploči od koje se odbija, te u kaotičnom gibanju leti po cijeloj unutrašnjosti kučišta. Ako je kučište slabije ventilirano dižu temperaturu postepeno u cijelom kučištu. Ovo raspuhivanje vrućeg zraka naravno zavisi o izvedbi samog hladnjaka (usmjerenosti pera, itd). Zalmanovi hladnjaci usmjeravaju puhanje u paralelno prema ploči, ali je to dosta nisko u odnosu na ploču, pa se puhanje sa zrakastog lako može pretvoriti opet u kaotično, pa leta po cijeloj unutrašnjosti.

2. Ventovi koji pušu paralelno sa smjerom ploče bi u pravilu trebali bolje ispuhivati vrući zrak van kučišta. To pogotovo vrijedi ako je usmjerenost ovih ventova točno prema ventovima na kučištu koji isisavaju zrak. Na taj način vrući zrak sa procesora odmah ide van iz kučišta i ne omogućava mu se da zagrijava cijelo kučište.


Ima još jedna caka sa brzinom puhanja. Naime, fluidi (voda, zrak) kreću se prema dva principa gibanja: Laminantno i kaotično. Manje brzine puhanja izazivaju laminantno puhanje (čitaj bolje usmjereno) od onih bržih koji gibanje pretvaraju u kaotično (čitaj puše po svuda bez pravila i logike). Tako u određenim uvjetima brži ventilatori mogu napraviti više štete nego koristi raspuhujući zrak posvuda. (Veliki ventilatori sa malim brojem okretaja bolje rade nego manji ventilatori sa većim brojem okretaja.)

Eto, to je ono što kaže struka...

pozdrav.
zpintar je offline   Reply With Quote
Staro 30.04.2007., 12:29   #20
Lord_Calidor
Extreme Air Cooler
Moj komp
 
Lord_Calidor's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2004
Lokacija: Kastav & Rijeka
Postovi: 485
Citiraj:
Autor zpintar Pregled postova
Ima još jedna caka sa brzinom puhanja. Naime, fluidi (voda, zrak) kreću se prema dva principa gibanja: Laminantno i kaotično. Manje brzine puhanja izazivaju laminantno puhanje (čitaj bolje usmjereno) od onih bržih koji gibanje pretvaraju u kaotično (čitaj puše po svuda bez pravila i logike). Tako u određenim uvjetima brži ventilatori mogu napraviti više štete nego koristi raspuhujući zrak posvuda. (Veliki ventilatori sa malim brojem okretaja bolje rade nego manji ventilatori sa većim brojem okretaja.)
Ovo je istina ako se promatra uticaj venta i njegove zracne struje na komponente u neposrednoj blizini primarnog rashladnog tijela tj. CPU coolera. Ali cinjenica je da vecina modernih coolera ima velik broj gusto rasporedjenih finova koji pruzaju otpor protoku zraka. U ovom slucaju je bolji izbor manji vent koji se brze vrti (naravno, tu se buka povecava, ali ako 'ces i ovce i novce...) zbog vece koncentracije zracne struje, veceg neg.tlaka koji takav vent ostvaruje (pomaze kod savladavanja prepreka, tj. tih finova na hladnjaku) i ima manji dead spot u sredini, zbog motora.
Kod heatpipe hladnjaka dead spot nije toliko bitan jer se izmjena topline vrsi podjednako po cijeloj povrsini, ili nesto malo efikasnije tik do kontakta heatpipova i finova.
IMHO najbolje rjesenje bi bilo neko novije Antecovo kuciste s 2 venta u zadnjem dijelu, oko CPU coolera, NB i PWM komponenata, s medjusobno okomitim smjerovima protoka, te tower hladnjak koji "gleda" ka ventu na zadnjoj strani. Uz dovoljno usisnih otvora ili ventova s prednje ili bocne strane kucista, stvorio bi se dovoljan protok zraka da hladi MBO, a i efikasnost CPU coolera se povecava zbog direktnog smjera zraka usis-CPU vent-CPU heatsink-straznji vent.
__________________
::: < The MONOLITH Project > ::: Antec P180B Mod
Lord_Calidor je offline   Reply With Quote
Staro 30.04.2007., 15:59   #21
Mazohista
Guest
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: VT
Postovi: 333
Citiraj:
Autor Lord_Calidor Pregled postova
Ovo je istina ako se promatra uticaj venta i njegove zracne struje na komponente u neposrednoj blizini primarnog rashladnog tijela tj. CPU coolera. Ali cinjenica je da vecina modernih coolera ima velik broj gusto rasporedjenih finova koji pruzaju otpor protoku zraka. U ovom slucaju je bolji izbor manji vent koji se brze vrti (naravno, tu se buka povecava, ali ako 'ces i ovce i novce...) zbog vece koncentracije zracne struje, veceg neg.tlaka koji takav vent ostvaruje (pomaze kod savladavanja prepreka, tj. tih finova na hladnjaku) i ima manji dead spot u sredini, zbog motora.
Kod heatpipe hladnjaka dead spot nije toliko bitan jer se izmjena topline vrsi podjednako po cijeloj povrsini, ili nesto malo efikasnije tik do kontakta heatpipova i finova.
IMHO najbolje rjesenje bi bilo neko novije Antecovo kuciste s 2 venta u zadnjem dijelu, oko CPU coolera, NB i PWM komponenata, s medjusobno okomitim smjerovima protoka, te tower hladnjak koji "gleda" ka ventu na zadnjoj strani. Uz dovoljno usisnih otvora ili ventova s prednje ili bocne strane kucista, stvorio bi se dovoljan protok zraka da hladi MBO, a i efikasnost CPU coolera se povecava zbog direktnog smjera zraka usis-CPU vent-CPU heatsink-straznji vent.
Da, i ja imam takvo kuciste (p180b), koje ima najbolju koncepciju zracnog hladjenja, ja imam dva venta pozadi i jedan sprijeda
Mazohista je offline   Reply With Quote
Staro 07.05.2007., 00:56   #22
Yoman
Premium
Moj komp
 
Yoman's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 706
Necu nis previse komentirat samo cu rec da moj Sonic Tower s 2000okr coolerom u sredi drzi C2D 3.6Ghz 1.45V na 25C ona dioda na MBO i 33-34 C na jezgrama temp u idle dok su oni za slicne ovakve postavke proca dobili reze oko 45C.
Cooler mi je na dodir hladan tako da dioda nelaze
Yoman je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na