Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Intel
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 03.06.2014., 15:31   #1
dxdandy
Premium
Moj komp
 
dxdandy's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: vinkovci
Postovi: 301
Intel Core i3 vs Core i5 vs Core i7 Procesor Info Thread

Pozdrav svima !

evo jedno pitanje za znalce. Prodao sam racunalo zbog zatajenja jednog njegovog djele a i postojala je želja za promjenom.
Naime želim preći na novu platformu ( mac os x ) i sada me zanima razlika ili snaga procesora i prednosti jednoga nad drugim.
Svrha racuna je za kučne potrebe bez igranja....dakle čisto office racunalo i za surfanje koje ima snage bez beda pogurati blu rey film i recimo povremena obrada videa.
Onako za zabavu nešto što se snimi kamerom za kucne potrebe.

Do sada sam imao kako naslov kaže i3-540 3,06ghz koji mi je bio sasvim dovoljan a radio je u kombinaciji sa 4gb rama i ATI hd4670 karticim.

Mene sada zanima koliko je i dali je ovaj i7 2,30ghz sporiji ili brzi od mog dosadasnjeg cpu. Znam da ne bih trebao vidjeti neku razliku u normalnom radu ali ako bih isao nešto kodirati onda to znači.

Ima li negdje rezultati bencha sa ovim cpu-ima pa da se povuk neke paralele.

Nisam još odlučio dali bih uzeo aktualni mac mini sa tim i7 procim ili da čekam novi mini koji se nadam da dolazi u rujnu na haswell platformi.

Hvala na pomoći !
dxdandy je offline   Reply With Quote
Staro 03.06.2014., 16:24   #2
Dr. Faustus
___________
Moj komp
 
Dr. Faustus's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 182
Pretpostavljam da se radi o i7-3615QM - brži je od tvog starog procesora.

Ovaj i7-3615QM je četverojezgreni procesor, a i3-540 je dvojezgreni. Troši manje el. snage - 45W, te se time i manje zagrijava.

Usporedba
__________________
Ich fühle Mut, mich in die Welt zu wagen, mich in die Welt zu wagen,
Der Erde Weh, der Erde Glück zu tragen,
Mit Stürmen mich herumzuschlagen
Und in des Schiffbruchs Knirschen
nicht zu zagen.
Dr. Faustus je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 03.06.2014., 17:04   #3
dejanbinladen
konjpjukter
 
Datum registracije: Oct 2007
Lokacija: Osijek
Postovi: 934
i sama efikasnot je veca, 1st gen/3rd gen
dejanbinladen je offline   Reply With Quote
Staro 03.06.2014., 17:58   #4
dxdandy
Premium
Moj komp
 
dxdandy's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: vinkovci
Postovi: 301
Ma da, i mislio sam da ce biti takav odgovor...zapravo sam mislio da je taj i7 i vise nego duplo jaci od ovog starog proca ali ajd da pitam da se ne zaje....
Kako god, vazno da ne idem s konja na magarca vec dapace ka boljim performansama...
Sad me jos samo brine kakvu buku proizvodi taj apple mac mini jer ovo racunalo sto sam imao se culo jedino u gluvo doba noci kad nista drugo nije radilo....gotovo necujam.

Zna mozda netko kad stize mac mini na haswell-u?
dxdandy je offline   Reply With Quote
Staro 03.06.2014., 22:41   #5
ivan77
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor dxdandy Pregled postova
Ma da, i mislio sam da ce biti takav odgovor...zapravo sam mislio da je taj i7 i vise nego duplo jaci od ovog starog proca ali ajd da pitam da se ne zaje....
Kako god, vazno da ne idem s konja na magarca vec dapace ka boljim performansama...
Sad me jos samo brine kakvu buku proizvodi taj apple mac mini jer ovo racunalo sto sam imao se culo jedino u gluvo doba noci kad nista drugo nije radilo....gotovo necujam.

Zna mozda netko kad stize mac mini na haswell-u?
Instalirao sam windowse na jedan takav mac mini kao drugi OS (preko one bootcamp dual boot opcije), i mogu ti reći, ne da se ne čuje, nego u odnosu na moj haswell sa stock cooler, pitao sam se da li uopće radi koliko je tih
  Reply With Quote
Staro 04.06.2014., 00:12   #6
dxdandy
Premium
Moj komp
 
dxdandy's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: vinkovci
Postovi: 301
Citiraj:
Autor ivan77 Pregled postova
Instalirao sam windowse na jedan takav mac mini kao drugi OS (preko one bootcamp dual boot opcije), i mogu ti reći, ne da se ne čuje, nego u odnosu na moj haswell sa stock cooler, pitao sam se da li uopće radi koliko je tih
Uh sto mi je ovo drago cuti...naravno da mi je bitno kad vec planiram izvaliti toliku lovu za novo racunalo da ima pristojne performanse ali mi je jednako vaznoa i da je sto tise tj. da se u toj sobi moze spavati bez da ti smeta buka ventilatora. Inace nije to spavaca soba ali kad imam nekoga u gostima, tada spavaju u toj sobi pa ne bih zeli da im smeta buka jer komp gotovo nikad ne gasim. Samo kad se ide na godisnji...

dxdandy je offline   Reply With Quote
Staro 07.04.2015., 09:42   #7
tomek@vz
Premium
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,279
Intel Core i3 vs Core i5 vs Core i7 Procesor Info Thread

Techspot je objavio interesantan članak o performansama ova 3 procesora ovisno o "workloadu"...šteta što nema i Pentiuma/Celerona u usporedbi (možda bi PCE ekipa mogla svoj doprinos tome dati ). Prilično dobro se vidi koliko zapravo u današnje vrijeme nije bitan ni takt ni broj jezgri već - samo ono za što će korisnik svoje računalo koristiti.

http://www.techspot.com/review/972-i...3-vs-i5-vs-i7/
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 07.04.2015., 10:03   #8
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
šteta baš što nema slabijih, vjerujem da bi se onda vidjelo kako je i3 za prosječnog korisnika čak i overkill iliti ima fajn snage za bilo kakvu kućnu/soho upotrebu.
syss je offline   Reply With Quote
Staro 07.04.2015., 10:06   #9
SaleFFS
Varilnik
Moj komp
 
SaleFFS's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,640
Za prosječnog korisnika je i3 definitivno overkill. Za tu razliku u novcima uzmeš nekog celerona dual core i ssd od 120gb i dobiješ puno bolju surf mašinu koja je i više no dovoljna za prosječne korisnike.
SaleFFS je offline   Reply With Quote
Staro 07.04.2015., 10:12   #10
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
velim... zato bi bilo zanimljivo ovo kaje tomek reko da su uvrstili u test.
syss je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 07.04.2015., 11:15   #11
tomek@vz
Premium
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,279
Upravo to. Uvijek sam imao nekakav subjektivan dojam toga pošto sam krenuo sa Celly G540 > I5 3330 > I3 3220. Za prosječnog kućnog korisnika pa i gamera koji neće stavljat grafu od 2k u svoj stroj - I3 je čak overkill, a to vidim po sebi. Pa mali Celly je bolje odrađivao Supreme Commandera (1 ne 2) skirmish nego Q8400 @4.37GHZ ili Phenom II B55 @4GHz...onak.... Ali ljudi i dalje smatraju da je Celly šrot od proca i ne žele ni čut za njega (iako iskreno ni ja nisam bolje reagirano na prvu pomisao celly-a u kompu)...zato bi bilo interesantno da postoji fino par testića prakse za "običnu raju". Ljudi su danas toliko opterećeni sa taktovima, brojem jezgri i brandom da ne shvaćaju da za normalnog kućnog korisnika i ono najslabije - je dovoljno dobro.
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 07.04.2015., 11:40   #12
doky
Premium
Moj komp
 
doky's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,942
Evo, ja sam baš imao Pentium G3220 i prešao na i3 nedavno... Čisto radi gaminga, pomaka u brzini baš i nema osim u igrama koje pate na brzi procesor ili znaju iskoristiti 4 threada, u BF4 i FC4 što sam probao vidi se razlika, a i Unity i DA:I su postali igrivi, ništa što obični home user radi neće imati vidljivu razliku između ove dvojce, a razlika u cijeni dupla. Jedino eto baš u tom gamingu Pentium nema sreće, i tu on vrti sve skoro ko jača braća ali dođu sys. zahtjevi za 4 threada i moš se hebat, nešto od toga radi sa pokojim trikom, a nešto ne. Totalno anti future-proof za gaming, za ostale home pc stvari odličan.
doky je offline   Reply With Quote
Staro 07.04.2015., 12:27   #13
tomek@vz
Premium
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,279
Ja sam baš htio reći da je za gaming I3 totalni promašaj (to što 2-3 igre rade bolje u odnosu na celly meni nije opravdanje za 700kn razlike u cijeni u odnosu na Celly) > ili ideš na Celly/Pentium opciju > ili ideš na I5 opciju - ako imaš kak spada grafu naravno

Zadnje izmijenjeno od: tomek@vz. 07.04.2015. u 12:55.
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 07.04.2015., 12:30   #14
FERRYS
AutoCad & Allplan expert
Moj komp
 
FERRYS's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2004
Lokacija: Zagreb-Karlovac i okilica
Postovi: 2,159
Dobar članak

zanče meni ko surf useru, lagani CAd i malo WorldOfTanks-a je i3 i više nego zadovoljavajuć ( razlika između G3420 i I3 4160 mi je 150kn) ...
__________________
none
FERRYS je offline   Reply With Quote
Staro 07.04.2015., 12:37   #15
Vuco
Moderator
Moj komp
 
Vuco's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Zagreb, Tresnjevka
Postovi: 9,500
Hvala na članku, napokon našao site koji je napravio dobre usporedbe između i5 i AMD-ovih procesora za video encoding.
__________________
"Everything with a heartbeat can knock you down"
Vuco je offline   Reply With Quote
Staro 07.04.2015., 13:31   #16
doky
Premium
Moj komp
 
doky's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,942
Citiraj:
Autor tomek@vz Pregled postova
Ja sam baš htio reći da je za gaming I3 totalni promašaj (to što 2-3 igre rade bolje u odnosu na celly meni nije opravdanje za 700kn razlike u cijeni u odnosu na Celly) > ili ideš na Celly/Pentium opciju > ili ideš na I5 opciju - ako imaš kak spada grafu naravno
Ne rade bolje 2-3 nego sve no malo ih je sa baš primjetnom razlikom, i nije za to kriv i3 nego Pentium jer je brži nego njegova kategorija u koju bi trebao spadati (u odnosu na konkurenciju). Ali opet gledano s gaming strane ako ti je to hobi koji stvarno voliš nije ti ni draga činjenica da nešto što bih stvarno htio igrati ne radi uopće.
doky je offline   Reply With Quote
Staro 07.04.2015., 14:12   #17
blava
Premium
Moj komp
 
blava's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: スラボニア
Postovi: 3,017
i3 je osjetno brzi u svemu,imam Lenovo G500 sa Pentium 1005m kod kuće sto familija koristi za surfanje i gledanje filmova i svoj Lenovo G510 sa i3 4000m i razlika se primijeti od npr.surfanja u chromeu cim se otvori vise YouTube tabova krene vec teze prebacivati dok i3 4000m bez problema se nosi sa tim stvarima,nikad Pentiuma ili celerona kad se naviknes na i3 ( mobilni ).
__________________
blava je offline   Reply With Quote
Staro 07.04.2015., 15:28   #18
domina
Premium
Moj komp
 
domina's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: KC (HR)
Postovi: 898
i3 za gejmanje dušu dao..
šteta što nema sc2 u testu, baš me zanima kak bi se ponašo i3 s 1mb keša manje..
domina je online   Reply With Quote
Staro 07.04.2015., 16:22   #19
Prki
Premium
Moj komp
 
Prki's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Osijek
Postovi: 1,301
Ma trebali su xeona il quada sa 12mb cache opičit na ddr3 pa to usporediti.Pa da još koju godinu odgodimo promjenu socketa
Prki je offline   Reply With Quote
Staro 07.04.2015., 16:49   #20
Mikeyy
Premium
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: HR
Postovi: 2,074
Ja sam prošle godine mijenjao konfu jer mi je rikavala stara 775 matična ploča.
Kolega sa foruma od kojeg sam kupio procesor me, ispravno, uvjeravao da kupim celeron, da su to dobri procesori, dovoljni za kućno računalo itd...
Nije da mu nisam vjerovao, ali pošto pamtim celeron otkako je izašao, nisam jednostavno mogao prelomiti u sebi da kupim celeron jer ih vežem za šrot procesore. Uzeo i3.
Mikeyy je offline   Reply With Quote
Staro 07.04.2015., 17:22   #21
ivan77
Guest
 
Postovi: n/a
ma i5 je meni..jednostavno sam oduševljen sa tim proizvodom!
  Reply With Quote
Staro 07.04.2015., 18:00   #22
domina
Premium
Moj komp
 
domina's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: KC (HR)
Postovi: 898
Za povremeno gejmanje i3 je najbolji izbor, ja si zigram tu i tam sc2 neki tower defens il 4v4 i dost mi je i3 s integrušom. S celeronom il pentiumom nebi išlo, isprobano..
Al dovoljno se vidi da i3 uopće ne bottlenecka kak neki pričaju, a ak se već odlučiš za i5 onda uzeti K i clockat, tak bi bar ja napravio.
Često vidim da u onoj temi di se savjetuju konfe za autoCAD ekipa često preporuča overpowered proceve što je totalna glupost. Za CAD ti je dost celeron il pentium, ak povremeno rendaš uzmeš i3, odeš popit kavu/popušit i rend je gotov, jače od toga nema smisla uzimat.

Prki izvrti neke testove iz reviewa pa ćemo da vidimo razliku..
domina je online   Reply With Quote
Staro 07.04.2015., 18:08   #23
Drift_King
Never Forgetti
 
Drift_King's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: .
Postovi: 1,640
Ispod i7 ne priznan
__________________
Drift_King je offline   Reply With Quote
Staro 07.04.2015., 18:11   #24
domina
Premium
Moj komp
 
domina's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: KC (HR)
Postovi: 898
Ja ne priznam nekloknute i5 i i7 . To je stvoreno za oc.
domina je online   Reply With Quote
Staro 07.04.2015., 18:19   #25
Drift_King
Never Forgetti
 
Drift_King's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: .
Postovi: 1,640
Citiraj:
Autor domina Pregled postova
Ja ne priznam nekloknute i5 i i7 . To je stvoreno za oc.
Nije osim ako nije K
__________________
Drift_King je offline   Reply With Quote
Staro 07.04.2015., 18:24   #26
domina
Premium
Moj komp
 
domina's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: KC (HR)
Postovi: 898
Citiraj:
Autor Drift_King Pregled postova
Nije osim ako nije K
Naravno, ti su pak stvoreni za ljenčine.
domina je online   Reply With Quote
Staro 07.04.2015., 18:38   #27
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
ja se od svojeg niti želim, niti planiram odvajati jedno duže vrijeme (@4.7/24h pod vodom)... ali ozbiljno duže vrijeme.
syss je offline   Reply With Quote
Staro 07.04.2015., 18:49   #28
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Kad pogledaš ovi novi celeroni oko 300kn su neviđena pljačka za te novce, idealni za net/filmove/office usere (što je u mojoj slobodnoj procjeni preko 90% računala). Duplo jači (+/-) od prvih dual corea bilo u singlethreadingu bilo multithreadingu, imaju u sebi pristojnu grafu + troše ko upaljač...

syss

Realno samo bi neupućena budala 2600K mijenjala sa ivy ili haswell/devils canyon (1150) i7-icama.
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 07.04.2015., 18:49   #29
Gemmy
smeghead
Moj komp
 
Gemmy's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2005
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,943
kako stvari stoje, svi procesori od sandy-a na dalje su dobri i nema ih potrebe mjenjati.
jedino se isplati mjenjat platforme ako zelis iskoristiti nove dide midje 3.1 usb, pcie ssd
Gemmy je online   Reply With Quote
Staro 07.04.2015., 19:25   #30
domina
Premium
Moj komp
 
domina's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: KC (HR)
Postovi: 898
i7 kupiš i imaš 7 godina
i5 imaš 5 god
i3 3god i to je to
domina je online   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na