Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Intel
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 10.09.2014., 13:46   #1
Space
ASUS
Moj komp
 
Space's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: Beograd
Postovi: 263
Asus X99 Sabertooth/Deluxe/Rampage V Extreme/E-WS Info Thread

Drugari, pre bilo kakvog pisanija zamolio bih vas da obratite pažnju na OC Soket kod novih ASUS X99 ploča, u pitanju je rešenje koje i u realnom radu daje dosta bolje performanse u poređenju na ostale proizvođače. Po mom mišljenju, ostali će morati da iskopiraju ovo rešenje ako žele da ostanu u igri, tj. očekujem da će ostali oko Novebra imati nove revizije ploča sa sličnim, ili lošijim rešenjem, jer za sad ASUS X99 je suvereni vladar performansi, i u teoriji a i na papiru, i polazeći logikom kupovine, ništa drugo se ne ispalati, jer performanse to neće moći da opravdaju.

ASUS je predstavio X99-Deluxe, X99-Pro i X99-A, tri nove matične ploče u ATX formatu, bazirane na Intel® X99 skupu čipova koje su opremljene ekskluzivnim ASUS tehnologijama, uključujući i OC Socket i petostruku (5-Way) optimizaciju, sa čime su zagarantovane ultimativne performanse sa najnovijim Intel® LGA 2011-v3 Core™ i7 procesorima.





X99-Deluxe je vodeći model, opremljen sa ASUS Hyper M.2 x4 proširenjem koji obezbeđuje ultra brz transfer podataka na SSD diskovima do 32Gbit/s; integrisanim 3x3 (3T3R) 802.11ac adapterom koji obezbeđuje brzine protoka na Wi-Fi mreži i do 1,300Mbit/s; kao i ASUS Fan Extension karticom za fleksibilnije i lakše postavljanje i kontrolu dodatnog hlađenja računara. Svojim modernim, aerodinamičnim izgledom, koji ističe široki, jarko beli štitnik, X99-Deluxe i X99-Pro takođe pružaju futuristički stil i jake performanse koji zahteva svaki PC entuzijasta.



Sve nove X99 matične ploče takođe poseduju i Cristal Sound 2 zadužen za besprekoran zvuk u radu; Turbo LAN tehnologiju za online igranje bez laga; i svima već poznat UEFI BIOS za intuitivno podešavanje i kontrolu računara.



VEOMA VAŽNO! OC Socket i petostruka (5-Way) optimizacija za maksimalne overkloking performanse
X99 serija matičnih ploča je opremljena potpuno novom ASUS tehnologijom – ASUS patentiranim OC Socket-om. Ovo jedinstveno ležište za processor poseduje dodatne pinove koji povezuju posebnu elektroniku na dodatne kontakte na podnožju novih novim Haswell-E procesora , a 100 % je kompatibilno sa novim Intel LGA 2011 V3 (Hasvell-E) procesorima . U kombinaciji sa ASUS UEFI BIOS -om, OC Socket omogućava veću brzinu DDR4 memorije, manju latenciju i povećanu stabilnost prilikom overklokovanja. Korisnici takođe mogu da podignu takt memorijske magistrale i do 3200MHz pa čak i više, čak i u slučaju da je popunjeno svih osam ležišta za memoriju. U kratkim crtama, sad je i OC veći kod aSUS-a i to primetno, ostali ovo još uvek nemaju



PC entuzijasti takođe imaju koristi od ekskluzivne petostruke (5-Way ) optimizacije, tehnologije koja dinamički optimizuje brzinu na X99-Deluxe matičnoj ploči jednim korakom. Tu je i Turbo Processor Unit (TPU), koji nudi preciznu kontrolu napona i napredno praćenje i procesora i grafičke kartice. Zatim, tu je Energy Processing Unit (EPU) koja obezbeđuje uštedu u energiji celog računara i kontroliše se jednostavnim prekidačem na ploči ili AI Suite 3 alatom .
Petostruka optimizacija takođe uključuje i Digi + modul za kontrolu napona (VRM) koji doprinosi poboljšanju performansi, povećanju efikasnosti i pouzdanosti; Fan Xpert 3 je alat bez premca za kontrolu rada ventilatora i hlađenja. Poslednji stub u osnovi petostruke optimizacije je Turbo App intuitivni alat, panel za podešavanje i praćenje svih parametara računara i njihovo prilagođavanje specifičnim potrebama igara ili aplikacija.

Opremljeni ekstremnim hardverom za ekstremne zahteve
X99-Deluxe je high-end matična ploča opremljena neverovatnom opremom za najzahtevnije računarske korisnike. Uključeni Hyper M.2 x4 kontroler daje korisnicima mogućnost da opreme svoje sisteme sa do dva M.2 uređaja i da uživaju u brzinama prenosa do 32Gbit / s. Hyper M.2 x4 podržava M.2 uređaje od najmanjih dimenzija 30mm ( 2230) do pune dužine kartice od 110mm ( 221100 ).

Isporučena ASUS Fan Extension Card kartica omogućava fleksibilno dodatno hlađenje obezbeđujući tri 4-pinska/3-pinska priključka za ventilatore. Sa hardverskom kontrolo PWM/DC, Fan Extension Card pruža izuzetnu kontrolu i idealna je za sisteme visokih performansi sa vodenim hlađenjem ili sa hlađenjem sa velikim protokom vazduha.



X99-Deluxe takođe poseduje i izuzetno brzi 802.11ac adapter na matičnoj ploči. 3x3 antena (3x predajnik i 3x prijemnik) omogućava brzine do 1,300Mbit / s .
Kao i ostale X99 matične ploče X99-Deluxe podržava ASUS ThunderboltEX II karticu .Ona omogućava korisnicima povezivanje sa drugim uređajima putem Thunderbolt™ 2 protokola i brzine transfera do 20Gbit/s - četiri puta više od USB 3.0 standarda.




Za 10-14 dana u Links, Acquisitum magnum.
__________________

Zadnje izmijenjeno od: Space. 10.09.2014. u 14:04.
Space je offline   Reply With Quote
Staro 10.09.2014., 13:46   #2
Space
ASUS
Moj komp
 
Space's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: Beograd
Postovi: 263
ASUS Republic je pre neki dan najavio i Rampage V Extreme, matičnu ploču baziranu na Intel® X99 čipsetu namenjenu igračima i overklokerima (po meni njabolju ploču u poređenju na sve koje će izaći). Ova matična ploča je osmišljena da iskoristi sve potencijale najnovijih LGA 2011-v3-soket Intel Core™ i7 (Haswell-E) procesora i DDR4 memorije.



Rampage V Extreme podržava četvorojezgranu DDR4 memoriju i opremljena je sa više ekskluzivnih ASUS tehnologija koje će pomoći postizanju vrhunskih overkloking rezultata: patentirani OC Socket , OC Panel, Safe Boot i ReTry taster. Zahvaljujući dizajnu namenjenom makismalnom povećanju overkloking potencijala, ROG tim je postigao 28 rekorda1 na Rampage V Extreme ploči. Trenutno drži dva procesorska rekorda (8 Core/16C threads i 1 Core/1 thread), rekordnu brzinu DDR4 memorije od 4004MH, 17 najviših 3DMark rezultata, kao i dva Catzilla, dva CineBench, dva Wprime, XTU i HWBotPrime rekorda.



Rampage V Extreme reguliše hlađenje uz pomoć Extreme Engine Digi+ IV naponskog regulatora (VRM), DirectCU direktnim kontakt hlađenjem uz pomoć toplotnih cevi, X-Socket II i Fan Xpert 3 tehnologijama, sve uz pomoć mnogobrojnih senzora raspoređenih na ploči. Nova ROG X99 ploča dolazi bogato opremljena konektorima i obezbeđuje dva 10Gbit/s SATA Ekpress porta, ugrađeni 32Gbit/s PCI Ekpress 3.0 x4 M.2 slot i Wi-Fi sa 3x3 antenom.



Rampage V Extreme takođe uključuje višestruke tehnologije koje obezbeđuju najbolji doživljaj igračima kao i maksimalne performanse. SupremeFX 2014 obezbeđuje besprekoran zvuk, dok Intel Gigabit Ethernet i GameFirst III u kombinaciji obezbeđuju onlajn igranje bez kočenja a KeyBot obezbeđuje poboljšanje svake tastature. Ekskluzivne Gamer’s Guardian komponente pružaju višestruku zaštitu u realnom radu.



Ekskluzivne odlike koje će pomoći u ekstremnom overklokovanju
Rampage V Extreme je opremljena ekskluzivnim tehnologijama koje će osloboditi ekstremne performanse – počev sa patentiranim OC Socket-om. Ovo jedinstveno ležište za procesor poseduje dodatne pinove koji povezuju posebnu elektroniku na dodatne kontakte na podnožju novih Haswell-E procesora, a 100 % je kompatibilno sa novim Intel LGA 2011 V3 (Hasvell-E) procesorima. U kombinaciji sa ASUS UEFI BIOS-om, OC Socket omogućava veću brzinu DDR4 memorije, manju latenciju i povećanu stabilnost prilikom overklokovanja, čak i prilikom primene ekstremnih parametara overklokovanja i hlađenja tečnim azotom(LN2). Rampage V Extreme omogućava korisnicima uspešno probijanje svih rekorda



ROG tim razume potrebe overklokera bolje od bilo kog drugog proizvođača, tako da Rampage V Extreme uključuje potpuno novi hardverski Safe Boot i ReTry taster koji će vam pomoći da se oporavite kada overklokovanje zakaže - oni su brzo i lako rešenje koje će vam štedeti opremu, živce i vreme.



Nova matična ploča takođe uključuje i OC Panel, ekskluzivni dodatak za praćenje parametara rada ROG sistema u realnom vremenu- opremu obaveznu za sve overklokere.
OC Panel se instalira u 5,25 inčno ležište, poseduje svetao i jasan ekran (2.6 inča) koji pruža praćenje vitalnih parametara sistema u realnom vremenu - temperaturu procesora, odnose brzina magistrala, osnovni takt i brzine ventilatora. Dugme CPU Level Up pruža instant kontrolu i overklok na dva nivoa, dok se ventilator procesora može podesiti na Turbo, Standard i Silent režim rada – sve ove jednostavne kontrole su postavljene na dohvat ruke korisnika .



Alternativno , OC Panel može poslužiti kao spoljna konzola za overkloking. U ovom režimu, kontrole i tasteri kontrolišu ekskluzivne ROG opcije Subzero Sense, VGA SMB, VGA Hotwire, Slow Mode i Pause, kao i daljinsku kontrolu napajanja i Reset taster.

Čista, precizna snaga
Extreme platforma zahteva izuzetnu kontrolu i najstabilniji izvor napajanja, a ništa ne pruža veću kontrolu ili stabilnije napajanje od Extreme Engine Digi+ IV tehnologije – ekskluzivnog naponskog regulatora (VRM) na Rampage V Extreme ploči.
Kleme od MicroFine legura smanjuju ukupni gubitak jezgra za nižim temperaturama, a VRM je unapređen sa potpuno novim PowIRstage® IR3555 integralnim kolom. Ovaj čip integriše drajver, visoki i niski MOSFET i najnoviju RDS On Current tehnologiju.
Pulsna modulacija na visokim frekfencijama (PWM) kod Extreme Engine Digi+ IV’s sekcije skalira da 1MHz i omogućava povećanje stabilnosti napona na memoriji do 40%.



Vrhunska kompatibilnost, hlađenje i tihi rad
Rampage V Extreme poseduje trodelni X-Socket II koji olakšava montiranje postojećih LN2 ili isparivača sa suvim ledom na najnovijem LGA2011 V3 soketu. Uz isporučeni zvezdasti šrafciger lako će te zameniti zadnju ploču LGA2011 soketa sa X-Socket II i omogućiti hlađenje procesora sa postojećim isparivačima.

Ekskluzivna DirectCU tehnologija hlađenja dovodi provodljivu bakarnu toplotnu cev u direktan kontakt sa VRM modulom na Rampage V Extreme ploči. Toplota se zatim sprovodi do dva velika aluminijumska hladnjaka što obezbeđuje smanjenje radne temperature i do 7 ° C .

Rampage V Extreme uključuje i osam 4/3-pinskih ( PWM / DC) kombo konektora za ventilatore, četiri inteligentna ugrađena senzora, tri dodatna 2-pinska konektora za tri dodatna temperaturna senzora. Ekskluzivna Fan Xpert 3 napredna kontrola ventilator omogućava praćenje temperature na do sedam tačaka u realnom vremenu.

Neverovatne mogućnosti povezivanja
Sa ugrađenim PCI Ekpress 3.0 x4 M.2 slotom, Rampage V Extreme je spremna za upotrebu najnovije generacije SSD diskova, sa munjevitim brzinama prenosa do 32Gbit/s. Sa lakim postoljem za montažu uređaja dužina 60, 80 i 110mm, novi ROG je matična ploča koja olakšava život PC entuzijasta i pruža im rad sa diskovima velikih brzina.
Dva ugrađena SATA Express porta, kompatibilna sa do četiri SATA uređaja, znače da Rampage V Extreme proširuje vaše opcije za skladištenje podataka sa pristupom brzinama do 10Gbit/s .

Rampage V Extreme je takođe projektovan sa integrisanim inovativnim 802.11ac Wi-Fi adapterom sa (3x3) konfiguracijom antena (3x predajnik i 3x prijemnik). Sa više antena koje primaju i odašilju podatke, brzine bežičnog prenosa mogu biti i do 1300Mbit/s (1.3Gbit/s). Dizajn i konfiguracija antena i adaptera obezbeđuju stabilan signal i veliki domet u kući ili kancelariji.
__________________
Space je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 10.09.2014., 13:48   #3
Space
ASUS
Moj komp
 
Space's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: Beograd
Postovi: 263
OC SOCKET detaljno video objašnjenje - ZAŠTO ASUS X99 I NI JEDAN DRUGI BREND




Link ka youtubeu: http://youtu.be/-NzEhWMrywY?list=PL2A75B93390F7F26B
__________________
Space je offline   Reply With Quote
Staro 10.09.2014., 16:24   #4
Garro
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jun 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,352
Da malo prekinem monolog na ovoj temi koji mi se već gadi: Zašto bilo koji drugi brend osim Asusa?

S obzirom da imam Asus Rampage IV i dvije Asus grafičke kartice, mogu reći samo jedno o Asusu: support je drek i nikada neću kupiti ništa što ima bilo kakve veze sa Asusom.

Zašto? Dopisivanje sa US i Europe supportom o uvažavanju garancije za grafičku kupljenu u US preko Newegga je vježba za mazohiste, nisam siguran da li imaju posebno trenirane idiote ili su samo prirodno talentirani da se prave ludi.

Rampage IV porijeklom iz Italije je isto posebna priča, do dana današnjeg nisam dobio informaciju od supporta kolika je garancija na nju, dvije ili tri godine. Sva sreća da mi se ništa nije pokvarilo zasada.

Tako da kada treba prodati su super, ali kada treba stati iza onoga što su prodali, veće šupke od Asusa nisam vidio.

Javite se kada budete imali support kao Logitech ili Corsair, dotada ste mrtvi za mene.
Garro je offline   Reply With Quote
Staro 10.09.2014., 16:29   #5
ShanTech
Banned
 
Datum registracije: Apr 2011
Lokacija: -
Postovi: 3,783
Istu stvar primjetio na vlastitom primjeru...
ShanTech je offline   Reply With Quote
Staro 10.09.2014., 16:43   #6
Drift_King
Never Forgetti
 
Drift_King's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: .
Postovi: 1,640
Zato sta HWG prima izdasnu svotu od ASUSa
__________________
Drift_King je offline   Reply With Quote
Staro 10.09.2014., 16:52   #7
alengrosevic
Premium
Moj komp
 
alengrosevic's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Čakovec
Postovi: 3,742
Pa dobro, nemojte odmah drvljem i kamenjem po čovjeku. Istina je da ASUS ima odlične proizvode, to ne može nitko opovrgnuti. Support je malo lošiji, tu bih se složio. Ali ako ste kupili u Hrv opremu, MSAN ili MRsevis su jako korektni i sve reklamacije odrade kako treba. Vjerojatno će s vremenom i support Asusa proraditi kako treba
alengrosevic je offline   Reply With Quote
Staro 10.09.2014., 17:21   #8
Space
ASUS
Moj komp
 
Space's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: Beograd
Postovi: 263
Ljudi ovo nije tema o servisu Niti želim da se pretvori u to. Ako imate problem sa servisom popričajte sa njima ili sa onim ko prodaje uređaj, jer čovek iz ASUS-a ne šrafi uređaje. RMA Asusa je 10 puta manji od RMA svih ostalih.

Sa druge strane ovo je trebalo da bude vest o OC Socketu tehnologiji koja busta 35% više u poređenju na sve ostale, o tehnologiji koja je patentirana, o tehnologiji koja "radi posao daleko bolje od drugih" - jednostavno činjenično stanje!

Urađenja je super stvar vredna pažnje. Evo baš na PCE se čeka test Rampage V Extreme ploče pa će i Krešo nešto više napisati na temu, Deluxe je urađena, i dobila je odlične preporuke.

__________________
Space je offline   Reply With Quote
Staro 10.09.2014., 17:39   #9
vedranzeman
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Kloštar Podravski
Postovi: 1,019
Tema o OC Socketu, a nigdje objašnjenja tog fičra.
Znam mogu si zguglati, i jesam, ali koja je onda svrha ove teme?
__________________
Tko nije skršio Socket A procesor na bilo koji način, neka prvi baci kamen!
vedranzeman je offline   Reply With Quote
Staro 10.09.2014., 17:52   #10
Milentije
Adrenaline junkie
Moj komp
 
Milentije's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2006
Lokacija: Doboj - Banja Luka / Republika Srpska
Postovi: 3,574
Propaganda.
Milentije je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 10.09.2014., 17:58   #11
Space
ASUS
Moj komp
 
Space's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: Beograd
Postovi: 263
Citiraj:
Autor vedranzeman Pregled postova
Tema o OC Socketu, a nigdje objašnjenja tog fičra.
Znam mogu si zguglati, i jesam, ali koja je onda svrha ove teme?
Sve ima gore, i video postavio, ali nešto ne radi, ostavio sam i link, evo ga opet http://youtu.be/-NzEhWMrywY?list=PL2A75B93390F7F26B
__________________
Space je offline   Reply With Quote
Staro 10.09.2014., 18:00   #12
ShanTech
Banned
 
Datum registracije: Apr 2011
Lokacija: -
Postovi: 3,783
Citiraj:
Autor Spacemaster Pregled postova
RMA Asusa je 10 puta manji od RMA svih ostalih.
Ovo nikako ne može biti točno. Razlika je unutar kojeg postotnog poena od sveukupno prodane robe.
ShanTech je offline   Reply With Quote
Staro 10.09.2014., 19:00   #13
Drift_King
Never Forgetti
 
Drift_King's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: .
Postovi: 1,640
Citiraj:
Autor Spacemaster Pregled postova
Ljudi ovo nije tema o servisu Niti želim da se pretvori u to. Ako imate problem sa servisom popričajte sa njima ili sa onim ko prodaje uređaj, jer čovek iz ASUS-a ne šrafi uređaje. RMA Asusa je 10 puta manji od RMA svih ostalih.

Sa druge strane ovo je trebalo da bude vest o OC Socketu tehnologiji koja busta 35% više u poređenju na sve ostale, o tehnologiji koja je patentirana, o tehnologiji koja "radi posao daleko bolje od drugih" - jednostavno činjenično stanje!

Urađenja je super stvar vredna pažnje. Evo baš na PCE se čeka test Rampage V Extreme ploče pa će i Krešo nešto više napisati na temu, Deluxe je urađena, i dobila je odlične preporuke.

Prije par dana san radio test skupa vs jeftina ploca, na defaultu nema razlike bez obzira na OC socket?
Citiraj:
Autor vedranzeman Pregled postova
Tema o OC Socketu, a nigdje objašnjenja tog fičra.
Znam mogu si zguglati, i jesam, ali koja je onda svrha ove teme?
Uglavnom 2011-V3 ima viška pinova koji nisu stavljeni. ASUS napravi reverse engineering i kao imaju dodatnu stabilnost blabla.
__________________
Drift_King je offline   Reply With Quote
Staro 10.09.2014., 20:32   #14
vedranzeman
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Kloštar Podravski
Postovi: 1,019
Citiraj:
Autor Drift_King Pregled postova
Uglavnom 2011-V3 ima viška pinova koji nisu stavljeni. ASUS napravi reverse engineering i kao imaju dodatnu stabilnost blabla.
Da to sam i ja našao, kao i to da Asus kaki na veliko.
Ovdje Nebojša piše da je na nedavnom LN2 OC iventu Điđibajt imao GA-X99-SOC Force LN2 ploču sa istim Foxconn 2084 pin socketom, kao i famozni Asus OC Socket.

Najzanimljiviji dio iz članka:
Citiraj:
...the question is what do those additional pins connect to. If the first possibility stated above is correct, i.e. that these are real additional power, ground etc. pins that allow better and more reliable OC, then Asus has no way to patent these as it directly links to Intel IP including the socket and its validation.

If, however, it is the second possibility, of test, debug or no-connect pins being exposed, then it is a serious marketing rubbish which could be used to deceive the high-end buyers, whom both Intel and its key OEMs, which Asus and Gigabyte are, surely cherish and treasure. And mind you, this is already in a product on the market, the Asus top end Rampage V Extreme.
Znači jedino što Asus može patentirati je brand OC Socket™, a spriječiti ostale da koriste socket 2084 mogu jedino ako kupe Foxconn.
Ili ako dođe lovac (Intel) i sve ih skupa istjera iz šume.
__________________
Tko nije skršio Socket A procesor na bilo koji način, neka prvi baci kamen!
vedranzeman je offline   Reply With Quote
Staro 10.09.2014., 20:36   #15
Milentije
Adrenaline junkie
Moj komp
 
Milentije's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2006
Lokacija: Doboj - Banja Luka / Republika Srpska
Postovi: 3,574
Posto je trebalo da pisem dokumentaciju za jedan projekat, naravno da sam nasao zanimljiviju stvar za utrositi vrijeme. Uzeo sam bas da uporedim referentni socket sa ovim ASUSovim i da vidim koja je tacno razlika. Nakon toga sam poceo da uporedjujem pinove sa pinoutom 2011-v3 socketa iz intelovog datasheet i svi ponovi koje sam do sada provjerio Su NC pinovi (doduse, nisam ih puno provjerio, jos radim). Rezultati ce biti uskoro, samo dok uporedim sve pinove.

Bice ovo zanimljiva tema.
Milentije je offline   Reply With Quote
Staro 10.09.2014., 21:11   #16
Drift_King
Never Forgetti
 
Drift_King's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: .
Postovi: 1,640
Citiraj:
Autor Milentije Pregled postova
Posto je trebalo da pisem dokumentaciju za jedan projekat, naravno da sam nasao zanimljiviju stvar za utrositi vrijeme. Uzeo sam bas da uporedim referentni socket sa ovim ASUSovim i da vidim koja je tacno razlika. Nakon toga sam poceo da uporedjujem pinove sa pinoutom 2011-v3 socketa iz intelovog datasheet i svi ponovi koje sam do sada provjerio Su NC pinovi (doduse, nisam ih puno provjerio, jos radim). Rezultati ce biti uskoro, samo dok uporedim sve pinove.

Bice ovo zanimljiva tema.
Ajme koje šišanje.

Asus bi triba to stvarno patentirat.

Keep us posted
__________________
Drift_King je offline   Reply With Quote
Staro 10.09.2014., 21:42   #17
Alvin
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Rijeka
Postovi: 853
Citiraj:
Autor Milentije Pregled postova
Nakon toga sam poceo da uporedjujem pinove sa pinoutom 2011-v3 socketa iz intelovog datasheet i svi ponovi koje sam do sada provjerio Su NC pinovi (doduse, nisam ih puno provjerio, jos radim). Rezultati ce biti uskoro, samo dok uporedim sve pinove.

Bice ovo zanimljiva tema.
Zanimljivo, isto pomislih i sam.
Imaš link datasheet procesora?
Alvin je offline   Reply With Quote
Staro 10.09.2014., 22:01   #18
Milentije
Adrenaline junkie
Moj komp
 
Milentije's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2006
Lokacija: Doboj - Banja Luka / Republika Srpska
Postovi: 3,574
Evo ja zavrsio sa gubljenjem vremena.

Rezultati tu zanimljivi.

Ponukan ovim pričama i hvalisanjem od strane ASUS-a odlulio sam malo detaljnije pogledati o čemu se tu zapravo radi.
ASUS se hvali kako su napravili svoju verziju socketa i čekaju odobrenje patenta (!) na taj proizvod. Reklamiraju svoje ploče sa tim socketom rezultatima overclocka i kažu kako je za te rezultate najzaslužniji baš taj njihov socket. Odlučih da provjerim.

Bacanjem pogleda na VIDEO dobijamo neko pojašnjenje u čemu se ogleda ta razlika. Pojašnjavaju nam da je veći overclock potencijal dobijen zahvaljujući dodatnim pinovima i inovativnom layoutu PCB-a. Layout, OK. Dodatni pinovi? Hmm...

Na sledeća dva linka se može naći dokumentacija vezana za 2011-v3 Core i7 procesore. LINK1 LINK2
Nama je za sada potreban samo dokument sa linka 1 (poglavlje 6).

Sledeći dokument koji nam treba može se naći na ovom LINKU, a vezan je za socket.
Iz ovog dokumenta dobijamo informaciju o pinoutu socketa i načinu označavanja pinova.

Sledeća stvar koja nam je potrebna je spisak dodatnih pinova koji se nalaze na ASUS-ovom socketu, a nema ih na referentnom. Ovu informaciju sam ja izvukao iz videa koji sam gore linkovao. Kada se uporede ta dva footprinta dobija se sledeća slika:



Crvenim tačkama su označeni pinovi koji se nalaze na ASUS-ovoj verziji socketa a nema ih na referentnom socketu. Pinovi koji su označeni zelenim tačkama ne predstavljaju ništa značajno, meni su poslužili kao oznaka za lakše brojanje prilikom poređenja.

Poslije toga sam u tabelu ubacio sve te pinove po kojima se ova dva socketa razlikuju. Zatim sam jedan po jedan pin na osnovu njegove oznake potražio u tabeli u poglavlju 6 iz dokumenta sa linka broj 1. U toj tabeli su nevedeni svi pinovi koji se koriste i navedeno je za šta se koriste. Dakle, ostalo mi je samo da još provjerim za šta se koriste pinovi koji su na gornjoj slici označeni crvenim tačkama.

Ti pinovi služe zaaaaaa............. TUŠ!!!.........

NI ZA ŠTAAAA!

Evo tabele. Kome nije dovoljno da se samo nacrta, ja sam i obojio, pa mislim da neće biti nejasnoća. Ako ipak nekome zatreba pomoć neka se slobodno javi.

Dakle, tabela:




ZAKLJUČAK:
Nažalost nisam imao priliku da držim dvije ploče u rukama i da to uživo sve vidim, opipam i testiram. Ovi pinovi se najvjerovatnije koriste u toku proizvodnje samih procesora za testiranje. Da su ti pinovi VSS i napajanje onda bi se i moglo shvatiti neko poboljšanje radi boljeg menadžmenta napajanja i slično. Ovako, ASUS, najblaže rečeno, prodaje maglu.

Zadnje izmijenjeno od: Milentije. 10.09.2014. u 23:14.
Milentije je offline   Reply With Quote
Staro 10.09.2014., 22:42   #19
Bluzer
Premium
Moj komp
 
Bluzer's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: localhost
Postovi: 1,060
Baš me zanima koje će biti službeno očitovanje Intelove pravne službe s obzirom na očigledna marketinška muljanja jer ako su zbilja debug i testni pinovi - onda to nema što tražiti u retail proizvodu.
Doduše, ni prvi ni zadnji put da je u pitanju lažni marketing kod Asusa i Gigabytea jer svi u suštini prodaju manje više iste ploče pa se trude prodati malo više, no ajd' Gigabyte bar ima support koji je u stanju riješiti probleme.

A ovaj fanboy sa svojim "službenim" temama (sa Google translate engleskim - kleme, kola) i lupanjem o ASUS-u koji ima 10 puta manje povrata robe je no comment. Koja je svrha toga? Žicanje besplatne robe na temelju PR-a? Neka netko objasni meni neukom.
__________________
Udomljujem 386/486/P1 hardver. Više na PM.
Bluzer je offline   Reply With Quote
Staro 10.09.2014., 22:57   #20
JuiceBox
Premium
Moj komp
 
JuiceBox's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Keebwork
Postovi: 7,470
Spacemaster , NHF ali toliko gluposti u prvom postu si napisao da bi mene iskreno bilo sram, ali recenica : "polazeći logikom kupovine, ništa drugo se ne ispalati, jer performanse to neće moći da opravdaju". Pa ovo je smijeh da nemoze bit veci i klasicno prodavanje muda pod bubrege. Najvece muljanje od svega vam je ova famozna crystal sound, supreme fx, turbo ultra super zvucna , koja je u biti najobicniji realtek (na mom rangeru) i zvuk naspram xonar DG je blago receno katastrofalan. Na mjestu milentija ja bi ovo na svim forumima objavio da ljudi vide kako mazete oci ljudima a najzalosnije je sto ce te ovo patentirati. Potpis na bluzera k'o kuca ili imas za đ hardware ili si masno placen za bacanje krafni u oci... Isprike na rageu ali ovo je bas prevrsilo svaku mjeru
__________________
The Rich pays to win. The Poor spends to lose.

Zadnje izmijenjeno od: JuiceBox. 10.09.2014. u 23:44.
JuiceBox je offline   Reply With Quote
Staro 10.09.2014., 23:04   #21
Alvin
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Rijeka
Postovi: 853
Citiraj:
Autor Milentije Pregled postova
Ti pinovi služe zaaaaaa............. TUŠ!!!.........
NI ZA ŠTAAAA!
Oflje sam bacio oko na datasheet a s obzirom da si detaljno proučio isti, pa ako ti nebi bio problem izdvojiti sporne pinove gdje se definiraju kao NC ili debug.
Ako su Debug pinovi morali bi imati svoje "ime".
Alvin je offline   Reply With Quote
Staro 10.09.2014., 23:09   #22
Milentije
Adrenaline junkie
Moj komp
 
Milentije's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2006
Lokacija: Doboj - Banja Luka / Republika Srpska
Postovi: 3,574
Ovih pinova nema nigdje u datasheetu (bar ih ja nisam uspio naci). Ja sam ih u tebali nespretno oznacio kao NC. Kada pinove pod ovim oznakama potrazis u datasheetu jednostavno ih nema.

EDIT: Evo sada ne pise NC nego "nema opisa".

Zadnje izmijenjeno od: Milentije. 10.09.2014. u 23:15.
Milentije je offline   Reply With Quote
Staro 10.09.2014., 23:15   #23
Bluzer
Premium
Moj komp
 
Bluzer's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: localhost
Postovi: 1,060
Bolje pitanje je da li se uopće trebaju označavati debug i testni pinovi u finalnom proizvodu? Ako su korišteni u fazi prototipiranja u testnim primjercima tko kaže da mora u finalnoj i javnoj specifikaciji biti označen kao takav?
__________________
Udomljujem 386/486/P1 hardver. Više na PM.
Bluzer je offline   Reply With Quote
Staro 10.09.2014., 23:30   #24
Alvin
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Rijeka
Postovi: 853
Citiraj:
Autor Milentije Pregled postova
Ovih pinova nema nigdje u datasheetu (bar ih ja nisam uspio naci). Ja sam ih u tebali nespretno oznacio kao NC. Kada pinove pod ovim oznakama potrazis u datasheetu jednostavno ih nema.
Tvoj pristup problemu je za svaku pohvalu, no ipak napravio si pogrešku jer zaključak koji si izveo je možebit pogrešan. Neznamo dali se ti pinovi koriste niti čemu služe. Samim time moguće da je Asus našao načina da te pinove iskoristi na način na koji prezentira svoj proizvod.
Onako, al nemoj nikom reći.... poprilično je jasno o čemu se tu radi. Bullshit

Pogledao sam malo šta konkurencija radi, stranice od asrocka.
Oni su dizajnirali Vcore koje je u stanju isporučiti procesoru cca1300A (da, ampera).
Definitivno ne spavaju i oni imaju svoga konja za jahanje....
Samo kako se meni čine nisu baš za ovakvu prezentaciju na ovom forumu osim ako baš ne žele biti predmetom sprdnje. No ako im je to želja, tko smo pak mi da se protivimo.

Možda će autor teme ipak ponuditi nekakve detaljnije informacije, pričekajmo.....

Zadnje izmijenjeno od: Alvin. 10.09.2014. u 23:36.
Alvin je offline   Reply With Quote
Staro 10.09.2014., 23:36   #25
Milentije
Adrenaline junkie
Moj komp
 
Milentije's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2006
Lokacija: Doboj - Banja Luka / Republika Srpska
Postovi: 3,574
Problem je što nemam jednu takvu ploču u rukama pa da se to sve na tenane i u detalje pregleda (to sam i napisao). Možda i jesu nešto skontali ali je čudno da Intel ni na koji način nije dokumentovao te pinove a ovi ih koriste. Da ne bi bilo zabune, ne čudi me što intel nije dokumentovao sve pinove nego me čudi to što ih neko koristi.
Nešto više ćemo saznati tek kad (ako?) im prođe patentiranje.
Milentije je offline   Reply With Quote
Staro 10.09.2014., 23:38   #26
Alvin
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Rijeka
Postovi: 853
Citiraj:
Autor Milentije Pregled postova
Problem je što nemam jednu takvu ploču u rukama pa da se to sve na tenane i u detalje pregleda (to sam i napisao). Možda i jesu nešto skontali ali je čudno da Intel ni na koji način nije dokumentovao te pinove a ovi ih koriste. Da ne bi bilo zabune, ne čudi me što intel nije dokumentovao sve pinove nego me čudi to što ih neko koristi.
Nešto više ćemo saznati tek kad (ako?) im prođe patentiranje.
Slažem se.
Alvin je offline   Reply With Quote
Staro 10.09.2014., 23:43   #27
Sinac
...samo te gledam...
Moj komp
 
Sinac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,745
Citiraj:
Autor Alvin Pregled postova
CUT/
Pogledao sam malo šta konkurencija radi, stranice od asrocka.
Oni su dizajnirali Vcore koje je u stanju isporučiti procesoru cca1300A (da, ampera).
/CUT
1300A Već vidim keramičke odstojnike za matične ploče, velike gumene navlake na kraju svakog USB kabela koji se prikapča u matičnu ploču i drvena kućišta u kojima je sve to popakirano.
BTW, spominju 1300W što je sasvim druga priča...
Sinac je offline   Reply With Quote
Staro 10.09.2014., 23:48   #28
skitnica
Debeli gad
 
skitnica's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2010
Lokacija: Makarska
Postovi: 805
Citiraj:
Autor Bluzer Pregled postova
Baš me zanima koje će biti službeno očitovanje Intelove pravne službe s obzirom na očigledna marketinška muljanja jer ako su zbilja debug i testni pinovi - onda to nema što tražiti u retail proizvodu.
Doduše, ni prvi ni zadnji put da je u pitanju lažni marketing kod Asusa i Gigabytea jer svi u suštini prodaju manje više iste ploče pa se trude prodati malo više, no ajd' Gigabyte bar ima support koji je u stanju riješiti probleme.

A ovaj fanboy sa svojim "službenim" temama (sa Google translate engleskim - kleme, kola) i lupanjem o ASUS-u koji ima 10 puta manje povrata robe je no comment. Koja je svrha toga? Žicanje besplatne robe na temelju PR-a? Neka netko objasni meni neukom.
Objasnio si sam sebi.
skitnica je offline   Reply With Quote
Staro 11.09.2014., 00:00   #29
Milentije
Adrenaline junkie
Moj komp
 
Milentije's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2006
Lokacija: Doboj - Banja Luka / Republika Srpska
Postovi: 3,574
Citiraj:
Autor Sinac Pregled postova
1300A Već vidim keramičke odstojnike za matične ploče, velike gumene navlake na kraju svakog USB kabela koji se prikapča u matičnu ploču i drvena kućišta u kojima je sve to popakirano.
BTW, spominju 1300W što je sasvim druga priča...
CPU radi na naponu od oko 1 V. Baci racunicu pa vidi kakve ces brojke dobiti.
Milentije je offline   Reply With Quote
Staro 11.09.2014., 00:21   #30
listerstorm
Registered User
Moj komp
 
listerstorm's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2011
Lokacija: Osijek
Postovi: 1,408
Ne znam jel legit al:

"The other major question is what the warranty implications are of using Intel Haswell-E processors in sockets with undocumented pins. The pins leave a visible mark on the processor so enthusiasts are worried that Intel may not honor the warranty on processors used in these sockets."



http://www.dvhardware.net/article61174.html
listerstorm je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na