Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Intel
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 14.01.2022., 10:26   #5461
Odinarius
All-rounder
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,160
Novi 3nm fab, posebno od TSMC za Intel:https://www.techpowerup.com/290878/i...cater-to-intel

Ja sam cijelo vrijeme mislio da će suradnja Intel i TSMC biti ograničena na GPU i druge stvari, a da će CPU ostati u Intelovim fabovima. Čini se da sam bio u krivu...
Odinarius je offline   Reply With Quote
Staro 14.01.2022., 10:53   #5462
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,773
Prošla je baka s kolačima i Intel sad bez TSMC-a više ne može dalje, tako da sve njihove (Intel CEO i društvo) priče o samostalnoj proizvodnji ostaju samo priče.

Raspravljali smo već o tome diljem ovih tema, svi će na kraju biti kod TSMC-a, CPU + GPU, bilo da je riječ o AMD-u ili Intelu.

U biti, Intel sad dolazi na ono kaj AMD već ima godinama, jedino ostaje pitanje vremena kad kompletno postanu fabless.
__________________
AMD Ryzen 7 Pro 4750G + Vega iGPU | be quiet! Pure Rock 2 Black | MSI B450 Tomahawk Max II | 32GB G.Skill DDR4-2666 Value | 256GB AData SX8200 Pro NVMe | 2x4TB WD Red Plus | Fractal Define 7 Compact | Corsair CX450M
The Exiled je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 14.01.2022., 11:16   #5463
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,970
Ak bu tak onda bu TSMC diktirao sve buduće cijene i postao monopolist na svjetskoj razini.
Mladenxy je online   Reply With Quote
Staro 14.01.2022., 12:18   #5464
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,773
Nismo ni sad daleko od toga, jer Intel već godinama koristi usluge TSMC-a, kaj za hrpu firmi koje su tokom godina pokupovali, a već su bile vezane za TSMC, kaj za potrebe svojih low-end CPU-a i čipseta. Na kraju su se sve one glasine pokazale i više, nego istinite (šok i vjeverica efekt u punom zamahu), jer sad sve skupa lijepo izlazi na vidjelo, a Intel više uopće ne skriva da ovisi o TSMC-u, možda čak i više, nego ostali klijenti. I sad se fino plaćaju milijarde, samo da TSMC što prije i što brže izgradi nove FAB-ove, tako da mogu odmah krenuti s proizvodnjom.

Naravno, Intel i dalje u sve tome priča kako i oni rade na svojim proizvodim kapacitetima, jer i oni po uzoru na TSMC žele biti prvi izbor svih klijenata, jer njihovi proizvodni procesi su najbolji, do te mjere da im TSMC mora prvo odraditi sve, kako bi onda Intel možda potencijalno nudil sličnu stvar u vlastitom angažmanu. Tak da, čušpajz samo takav, a pitanje je koliko dugo Intel može gurati ovu priču o "domaćoj proizvodnji", dok se istovremeno sve više oslanja na TSMC i općenito vanjske dobavljače, proizvodnju i kapacitete.
__________________
AMD Ryzen 7 Pro 4750G + Vega iGPU | be quiet! Pure Rock 2 Black | MSI B450 Tomahawk Max II | 32GB G.Skill DDR4-2666 Value | 256GB AData SX8200 Pro NVMe | 2x4TB WD Red Plus | Fractal Define 7 Compact | Corsair CX450M
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 14.01.2022., 12:50   #5465
njuskalo
Premium
Moj komp
 
njuskalo's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Remetinec
Postovi: 924
Evo, za 2 godine će i intel i sve ostale USA firme imat "domaću" proizvodnju u 5 nm
njuskalo je offline   Reply With Quote
Staro 14.01.2022., 13:30   #5466
Dr. Strange
Registered User
 
Datum registracije: Aug 2020
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 813
Ako je istina to s Intelom i TSMC-om onda će to jako koštati Intel, i to će se prelijevati na procesore, neće imati puno prostora za sniženje cijena, a šta nama vrijedi ta dobra dostupnost procesora i kapacitet ako će imat ekstremne cijene. Više neće biti izlika corona, majneri itd nego i TSMC-ov račun.
Dr. Strange je offline   Reply With Quote
Staro 14.01.2022., 13:30   #5467
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,970
Trenutno imamo i3 12100f za 800 i kusur kuna, te i5 12400f za 1600 kn itd. Tak da možemo biti sretni da Tajvaci još uvijek ne formiraju cijene u svemu. Ako budu e onda će biti zanimljivo, kao trenutno u kod grafa...a valjda bi bilo i gore da samsung ne štanca ništa.
Mladenxy je online   Reply With Quote
Staro 14.01.2022., 16:03   #5468
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,773
Dobro je to, Intel se svih ovih godina hvalil naprednim proizvodnim procesima i općenito čudima tehnike, a sad će fino plaćati na dvije strane - jedan dio ide TSMC-u za kapacitete, dok drugi ide na Intelove vlastite pogone.

Glavno da CEO hoda okolo i žica sve moguće države za poticaje i subvencije, a TSMC će u međuvremenu već imati nove FAB-ove u pogonu.
Citiraj:
TSMC says it will spend up to $44bn in capital expenditure this year as it ramps up facilities. The eye-watering figure dwarfs the $15bn spent on cap-ex in 2019 and is significantly higher than $30bn spent in the catch-up year of 2021. TSMC is on track to spend over $100bn in the three years up to 2023. The scale of spending by TSMC puts other leading foundry companies in a quandary. Samsung and Intel will need to approach investments made by TSMC or risk being left further behind.
__________________
AMD Ryzen 7 Pro 4750G + Vega iGPU | be quiet! Pure Rock 2 Black | MSI B450 Tomahawk Max II | 32GB G.Skill DDR4-2666 Value | 256GB AData SX8200 Pro NVMe | 2x4TB WD Red Plus | Fractal Define 7 Compact | Corsair CX450M
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 15.01.2022., 04:51   #5469
sakomako
Registered User
 
Datum registracije: May 2013
Lokacija: nigdje
Postovi: 599
Citiraj:
Autor Dr. Strange Pregled postova
Ako je istina to s Intelom i TSMC-om onda će to jako koštati Intel, i to će se prelijevati na procesore, neće imati puno prostora za sniženje cijena, a šta nama vrijedi ta dobra dostupnost procesora i kapacitet ako će imat ekstremne cijene. Više neće biti izlika corona, majneri itd nego i TSMC-ov račun.

Što se tiče monopola i cijena jedina nada je da će kinezi krenuti jednog dana sa štancanjem procesora u svojem aranžmanu!


Mislim kada preuzmu Tajvan!
sakomako je offline   Reply With Quote
Staro 15.01.2022., 07:19   #5470
Starsylph
Registered User
 
Datum registracije: Oct 2010
Lokacija: Sfera
Postovi: 399
Citiraj:
Autor sakomako Pregled postova
Što se tiče monopola i cijena jedina nada je da će kinezi krenuti jednog dana sa štancanjem procesora u svojem aranžmanu! Mislim kada preuzmu Tajvan!

Mislim da će se to dogoditi u narednom desetljeću. Biti će više tvrtki kao Huawei sa svojim grafičkim karticama. No ako je tvrtka manja, obično ih Intel ili AMD kupi.
Starsylph je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 17.01.2022., 09:36   #5471
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,970
Mladenxy je online   Reply With Quote
Staro 17.01.2022., 18:45   #5472
The Exiled
McG
Moj komp