Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Intel
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 09.11.2021., 18:28   #5311
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,773
Citiraj:
Autor Odinarius Pregled postova
Nema koristi AMD od Glofo, to je završena priča, predaleko su. Jedini manevar koji je moguć je pivotiranje ka Samsungu, što je besmisleno.

AMD je stvarno dobro uredio ugovaranje čipova za procesore i taj dio odradio vrhunski. Radeon grupa je zakazala (ili namjerno žrtvovana) jer oni nisu iskoristili prostor koji im se otvorio. Jasna mi je ekonomika prema kojoj iz jednog wafera više zarađuju na procesorima, ali ovakva prilika da im Nvidia pruži šansu kroz nazadni node će se teško ponovno ukazati. Sad, jesu li projekcije bile loše pa nisu zakupili dovoljno, ili su žrtvovali Radeon radi zarade od Ryzena, ne znam, ali to se moglo bolje odigrati.
IMHO, sudeći po jučerašnjim najvama, ukoliko je neki dio i zadržan tijekom posljednjih godina, sad sve fino dolazi na svoje. Konzole i semi-custom odjel su održavali AMD na životu, dok su jurili prema rubu bankrota.

GPU divizija nikad nije bila toliko loša da se nešto ne bi moglo napraviti, a sad imaju i CPU i GPU dio priče koja se jako lijepo nadopunjava.
__________________
AMD Ryzen 7 Pro 4750G + Vega iGPU | be quiet! Pure Rock 2 Black | MSI B450 Tomahawk Max II | 32GB G.Skill DDR4-2666 Value | 256GB AData SX8200 Pro NVMe | 2x4TB WD Red Plus | Fractal Define 7 Compact | Corsair CX450M
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 09.11.2021., 18:31   #5312
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,970
Radeon je podređen zbog APU u konzolama, koje po ugovorima moraju isporučiti u milijunskim primjercima uz vjerojatno malu maržu dogovorenu tko zna kada. Veliki su to chipovi i zauzmu puno zakupljenih wafera.
Mladenxy je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 09.11.2021., 19:07   #5313
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,773
Da, konzole budu još jedno dulje vrijeme aktualne, dok AMD lagano ide dalje i zakupljuje dodatne (nove) kapacitete, a konkretni nofci su u enterprise, odnosno HPC/AI/ML svijetu, a tu je AMD-u itekak krenulo.
Citiraj:
The MI250X accelerator will be the primary computational engine of the upcoming exascale supercomputer Frontier, currently being installed at the DOE’s Oak Ridge National Laboratory in partnership with HPE. Each of Frontier’s 9,000+ nodes will include one “optimized 3rd Gen AMD Epyc CPU” – not Milan-X – linked to four AMD MI250X accelerators over AMD’s coherent Infinity Fabric. ORNL Director Thomas Zacharia noted that a single MI250X GPU is more powerful than an entire node of ORNL’s Summit supercomputer, which is currently the fastest system in the United States. AMD has put together their most potent server GPUs yet. And with MI200 parts already shipping to the US Department of Energy as part of the Frontier exascale supercomputer contract, AMD is hoping that success will open up new avenues into the server market for the company.
Za šrot firmu donedavno na rubu propasti i pred bankrotom, sve kaj su dosad napravili je i više nego dobro ispalo, pa ako budu tak i dalje nastavili, to je to. Intel se može nadovezati i bog-bogova.
__________________
AMD Ryzen 7 Pro 4750G + Vega iGPU | be quiet! Pure Rock 2 Black | MSI B450 Tomahawk Max II | 32GB G.Skill DDR4-2666 Value | 256GB AData SX8200 Pro NVMe | 2x4TB WD Red Plus | Fractal Define 7 Compact | Corsair CX450M
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 09.11.2021., 19:52   #5314
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,970
Umjesto 15 miliona prodanih konzolaških APU-a mogli su prodati 30 miliona GPU-a majnerima i dignuti na GPU odjelu milijarde u rangu Nvidie. Ali jebiga, tko bi znao.
Mladenxy je offline   Reply With Quote
Staro 09.11.2021., 20:00   #5315
the_ghost
lar~
Moj komp
 
the_ghost's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,539
mogli su ali budimo realni, za long term je imalo smisla zrtvovati consumer GPU dio ako to znaci da povecavaju sve ostalo.
the_ghost je online   Reply With Quote
Staro 15.11.2021., 10:01   #5316
Dr. Strange
Registered User
 
Datum registracije: Aug 2020
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 813
Dr. Strange je offline   Reply With Quote
Staro 15.11.2021., 12:35   #5317
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,773
White House opposes Intel's production plans in China
Citiraj:
To counter the current chip crisis, Intel planned to start up a wafer factory in Chengdu, China. They wanted to start producing the first silicon wafers there as early as the end of 2022. But the Biden government is opposed to Intel's plans and strategic investments in China - according to a report Bloomberg. Export bans and high tariffs are intended to prevent certain products from being imported into China. These circumstances and a planned sovereignty of Beijing are driving plans there to become more independent of the USA in terms of semiconductor production. While the actual production of the chips is carried out there (and in South Korea and Taiwan), most of the resources that are important for manufacturing come from China - including the wafers. The USA and companies based there are currently investing billions in semiconductor production. The US government's CHIPS initiative is releasing funds totaling 52 billion US dollars for research and manufacturing. Samsung in South Korea and TSMC in Taiwan are also investing heavily in their production capacities with the help of state aid.

Intel didn't directly acknowledge the government objection in a statement, but welcomed "other solutions" to help meet chip demand. The company had looked at a "number of approaches" in tandem with the US, including new wafer manufacturing in the US and Europe. While the sources didn't elaborate on the security issues with Intel, company chief Pat Gelsinger previously said a heavy dependence on Asian manufacturing represented a supply chain threat. There have also been historical concerns companies were improperly sharing sensitive technology with China. Even if security weren't an issue, economic development might be a factor. Biden has pushed for more manufacturing in the US to address chip shortages, and Intel's reported Chinese expansion would have contradicted that policy. It also wouldn't have helped attempts to counter China's growth as an economic superpower.
Izvor: HardwareLUXX, Engadget i Bloomberg
__________________
AMD Ryzen 7 Pro 4750G + Vega iGPU | be quiet! Pure Rock 2 Black | MSI B450 Tomahawk Max II | 32GB G.Skill DDR4-2666 Value | 256GB AData SX8200 Pro NVMe | 2x4TB WD Red Plus | Fractal Define 7 Compact | Corsair CX450M
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 19.11.2021., 09:19   #5318
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,773
__________________
AMD Ryzen 7 Pro 4750G + Vega iGPU | be quiet! Pure Rock 2 Black | MSI B450 Tomahawk Max II | 32GB G.Skill DDR4-2666 Value | 256GB AData SX8200 Pro NVMe | 2x4TB WD Red Plus | Fractal Define 7 Compact | Corsair CX450M
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 19.11.2021., 11:55   #5319
Dr. Strange
Registered User
 
Datum registracije: Aug 2020
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 813
Dr. Strange je offline   Reply With Quote
Staro 24.11.2021., 02:00   #5320
sakomako
Registered User
 
Datum registracije: May 2013
Lokacija: nigdje
Postovi: 599
Ovdje stalno raspravljamo o napretku CPU iz generacija u generaciju kako za Intel tako i za AMD, no sve je to isto sranje samo drugo pakiranje!


Kako ovo pročitati, jer realno gledano ne znam puno o tome no kako protumačiti 20X bolje performanse u odnosu na prethodnu generaciju?


https://www.neowin.net/news/ibm-says...st-generation/



Znam da to nije ista klasa mašina, no i ovi i Intel i AMD rade čipove koji služe u konstrukciji servera. Kakvi su tu odnosi između Intela, AMD i recimo IBM. Kako takve mašine međusobno sklairaju i kakvi su tu odnosi cijena, ono da vidimo gdje se ovo dvoje nalazi u tom svijetu u odnosu na konkurenciju?


Jer kako bilo niti AMD niti Intel nikada nisu govorili o skoku od 20X u odnosu između genracija! Koliko je ova tvrdnja IBM realna?


Možda ovo nije za temu u ovom topicu, no volio bih saznati kako to izgleda kada se odmaknemo od PC-a? Vjerujem da ima ljudi koji su u tome doma pa neka otvore novu temu pa da saznamo i nešto o ovome. Ono što mogu naći mi je dosta nerazumljivo i tu nisam doma, tako da je lakše ako netko to može izložiti na jednostavan naćin razumljiv i onima koji nisu doma sa ovim stvarima. Od viška znanja ne boli glava!

Zadnje izmijenjeno od: sakomako. 24.11.2021. u 02:07.
sakomako je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 25.11.2021., 10:42   #5321
the_ghost
lar~
Moj komp
 
the_ghost's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,539
I sam tekst kaze da je je to u jednoj (tj dvije specificne stvari), koliko to utjece na real world performance, moze se znati tek kad se izvrte neki genericki benchmarci.
Nije niti isti instruction set, niti su workloadovi isti.

https://www.phoronix.com/scan.php?pa...pyc-xeon&num=4

Recimo da koristis server za serviranje web pagea sa PHP-om, sto je dosta common u ovo doba, prije 3 god, protiv starih generacija epyca i xeona, POWER9 je bio puno sporiji na php i py benchu. Ali opet, vjerovatno to neces vrtiti na POWER9 sustavima.

Davno jesam radio na solarisu/sparcu koji je isto RISC arhitektura ali opet se vrtila na tome jedna vrlo specijalizirana stvar, pa nemam usporedbe sa necim takvim negdje drugdje.
the_ghost je online   Reply With Quote
Staro 26.11.2021., 13:57   #5322
Sinac
...samo te gledam...
Moj komp
 
Sinac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,746
Da nadopunim odgovor, pri konstrukciji strukture procesora inženjeri imaju slobodu, pri prijelazu s jedne generacije procesora na drugu, da izmijene kompletnu arhitekturu procesora, time izmijene i sam način izvršavanja instrukcija. U ovom slučaju su inženjeri su obratili pažnju na neke stvari koje se specifično očituju kao velika ubrzanja u određenim testovima/benchmarcima.
Kod Intela i AMD-a je bio problem što nisu imali velikih izmjena kroz nekoliko generacija procesora, ispadalo je da je prvi (i trenutno zadnji) veliki skok u performansama kod Intela bio s pojavom Intel Core procesora, a kod AMD-a s pojavom Zen (Ryzen) procesora. To su ujedno i veće izmjene unutar tih procesora, sve ostalo se svodi na copy/paste stare arhitekture na finiji proizvodni proces plus tu i tamo koja izmjena oko memorijskog kontrolera i slično, što ne mora imati utjecaj na IPC samog procesora.
Sinac je offline   Reply With Quote
Staro 27.11.2021., 08:00   #5323
sakomako
Registered User
 
Datum registracije: May 2013
Lokacija: nigdje
Postovi: 599
Citiraj:
Autor Sinac Pregled postova
Da nadopunim odgovor, pri konstrukciji strukture procesora inženjeri imaju slobodu, pri prijelazu s jedne generacije procesora na drugu, da izmijene kompletnu arhitekturu procesora, time izmijene i sam način izvršavanja instrukcija. U ovom slučaju su inženjeri su obratili pažnju na neke stvari koje se specifično očituju kao velika ubrzanja u određenim testovima/benchmarcima.
Kod Intela i AMD-a je bio problem što nisu imali velikih izmjena kroz nekoliko generacija procesora, ispadalo je da je prvi (i trenutno zadnji) veliki skok u performansama kod Intela bio s pojavom Intel Core procesora, a kod AMD-a s pojavom Zen (Ryzen) procesora. To su ujedno i veće izmjene unutar tih procesora, sve ostalo se svodi na copy/paste stare arhitekture na finiji proizvodni proces plus tu i tamo koja izmjena oko memorijskog kontrolera i slično, što ne mora imati utjecaj na IPC samog procesora.



To će rijet slijedeće! Spavaju i žive od stare slave, jer se najbolje zarađuje kada prodaš istu stvar nekoliko puta uz vrlo male izmjene. No marketing se zato potrudi svaki puta naglašavati odnosno prenaglašavati te male izmjene kao nešto revokucionarno što ih je koštalo enormna ulaganja u razvoj tih malih gotovo kozmetičkih izmjena. Zato ovi ljudi u crnoj kožnoj odjeći imaju tako velike plaće za razliku od razvojnih inženjera. Jer ovo su pojedinci, a ovih razvojnih onženjera treba imati u količinama koje su velike i još ih treba i dobro platiti da bi nešto i uradili. Ipak je jeftinije imati ove pojedince u crnim kožnim jaknama koji su jako ubjedljivi i koji kompaniji uspiju prodati sve što ona proizvede bez obzira na to kakav je taj proizvod.
sakomako je offline   Reply With Quote
Staro 27.11.2021., 08:31   #5324
Libertus
Premium
Moj komp
 
Libertus's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2017
Lokacija: Ramura
Postovi: 2,480
Pretpostavljam da je svima teško svake godine izumiti novu revolucionarnu arhitekturu. Ipak ne bi pomak od ryzen 1xxx do 5xxx deklarirao kao kozmetički.
Libertus je offline   Reply With Quote
Staro 27.11.2021., 08:36   #5325
sakomako
Registered User
 
Datum registracije: May 2013
Lokacija: nigdje
Postovi: 599