Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Kućišta, napajanja i modding > Kućišta i napajanja
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 12.10.2010., 12:11   #1
gnjepar
Premium
Moj komp
 
gnjepar's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 635
Codegen 400W napajanje bez venta u konfi

Ventilator na napajanju mi je počeo gadno zujati i uklonio sam ga potpuno jer nisam imao drugi 120 mm vent. Napajanje je u konfi koja služi kao m0n0wall router tako da konfa radi 24/7 i ne žalim da mi zuji dok spavam. Sve ostale komponente su pasivne i nemaju vent tako da je sada cijela konfa bez ijednog ventilatora.

Komponente:

* Codegen 400W napajanje
* slot 1 ploča, mislim da je neka ASUS
* celeron 333 ili 400 MHz
* 3 pločice po 128 MB SDR-a
* 16 MB CF kartica
* 2 x 100Mbit NIC

Zanima me da li postoji opasnost da se ovo napajanje pregrije i zapali ili slično. Možda je malo glupo pitanje jer komponente nemaju neku veliku potrošnju ali napajanje je onaj zadnji šrot

__________________
The Truth
gnjepar je offline   Reply With Quote
Staro 12.10.2010., 12:15   #2
nino
PizzoZder
Moj komp
 
nino's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Umag
Postovi: 12,418
IMO, barem nekav mali protok zrak bi trebao imat. Ipak mu nije namjena radit pasivno bez obzira na potrosnju. Nekakv vent sa potencimetrom na manjim okretajima bio bi pozeljan a i necujan.
__________________
Prodajem kucu na klizistu.. Nije puno presla.....
Member Of PC Ekspert 100+kg Demolition Squad
NAJNOVIJE = Povoljno RAM..http://www.downloadmoreram.com/... tor i AMD kupili....

NOVO! Prodajem visokokvalitetni tropleteni hardverski konac za fixiranje coolera
nino je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 12.10.2010., 14:02   #3
dh41400
Señor Audiophile
Moj komp
 
dh41400's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zabreg
Postovi: 3,280
Citiraj:
Autor gnjepar Pregled postova
Ventilator na napajanju mi je počeo gadno zujati i uklonio sam ga potpuno jer nisam imao drugi 120 mm vent. Napajanje je u konfi koja služi kao m0n0wall router tako da konfa radi 24/7 i ne žalim da mi zuji dok spavam. Sve ostale komponente su pasivne i nemaju vent tako da je sada cijela konfa bez ijednog ventilatora.

Komponente:

* Codegen 400W napajanje
* slot 1 ploča, mislim da je neka ASUS
* celeron 333 ili 400 MHz
* 3 pločice po 128 MB SDR-a
* 16 MB CF kartica
* 2 x 100Mbit NIC

Zanima me da li postoji opasnost da se ovo napajanje pregrije i zapali ili slično. Možda je malo glupo pitanje jer komponente nemaju neku veliku potrošnju ali napajanje je onaj zadnji šrot

Uffff ... igras se poprilicno sa zivotom konfe :/

Za pocetak, kao sto si i sam napisao, napajanje je slabije kvalitete i samim time je upitna sigurnost u slucaju kurshlusa. Ovdje se prvenstveno prica o zastitnim sklopovima sekundara tj. ostatka konfiguracije u slucaju otkazivanja jednog dijela napajanja. Dakle, napajanje ove klase je u pravilu nedovoljno zasticeno ili uopce nije zasticeno u slucaju kratkih spojeva i povecanih struja koje su rezultat "crkavanja" jedne ili vise elektr. komponenti (unutar napajanja).

S druge strane Codegen je napajanje koje je poznato kao olicenje komponenti slabije kvalitete i samim time je znatno osjetljivije na povisene radne temperature. Ovo je vrlo osjetljiva tema te je vrlo opasno ostavljati potpuno pasivnu konfiguraciju "u ruke" pasivnog napajanja slabije kvalitete (bez obzira sto je potrosnja ispod 100W).

Dakle, moze biti rijec i o 50W, ali ukoliko se odredjena komponente pirja konstantno na tih 50W, a okolna temperatura unutar samog napajanja neprestano raste (posto nema ventilatora koji bi rijesio problem) ... kurshlus je neminovan (prije ili kasnije, kao sto je to bio slucaj sa znatno kvalitetnijim i skupljim Fortron Zenom u brojnim primjerima).
dh41400 je offline   Reply With Quote
Staro 12.10.2010., 14:42   #4
gnjepar
Premium
Moj komp
 
gnjepar's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 635
Konfa je stvarno hladna, temperatura u kućištu je par stupnjeva veća nego u sobi, a i na dodir napajanje nije uopće vruće a konfa radi već nekih 20-ak sati.

Ipak ću kupiti nekakav 120 mm vent za svaki slučaj pa ću ga montirati tamo gdje je bio stari, ali to riješenje mi nije zadovoljavajuće jer se i najtiši vent u potpunoj tišini čuje.

Citiraj:
Autor dh41400 Pregled postova
Uffff ... igras se poprilicno sa zivotom konfe :/
Nije mi problem ako je u pitanju samo veći/manji napon/struja koji bi mogao uništiti komponente, imam takvih starudija na bacanje pa mogu zamijeniti ako se to dogodi. Brine me samo da se ne zapali , ne znam kolike su šanse da se to dogodi!
__________________
The Truth
gnjepar je offline   Reply With Quote
Staro 12.10.2010., 15:02   #5
dh41400
Señor Audiophile
Moj komp
 
dh41400's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zabreg
Postovi: 3,280
Ovo je jedan iz Codegen serije vatrenih 500
dh41400 je offline   Reply With Quote
Staro 12.10.2010., 15:07   #6
windfucker
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor gnjepar Pregled postova
Konfa je stvarno hladna, temperatura u kućištu je par stupnjeva veća nego u sobi, a i na dodir napajanje nije uopće vruće a konfa radi već nekih 20-ak sati.

Ipak ću kupiti nekakav 120 mm vent za svaki slučaj pa ću ga montirati tamo gdje je bio stari, ali to riješenje mi nije zadovoljavajuće jer se i najtiši vent u potpunoj tišini čuje.



Nije mi problem ako je u pitanju samo veći/manji napon/struja koji bi mogao uništiti komponente, imam takvih starudija na bacanje pa mogu zamijeniti ako se to dogodi. Brine me samo da se ne zapali , ne znam kolike su šanse da se to dogodi!
Stavi vent na zalman fan mate potenciometar, i to neki koji već sam po sebi (12V) radi na cca 1k+sitno okretaja, pa spusti napon/okretaje do granice čujnosti (vjerujem da je moguće).
Inače meni za torrent stroj služi PIII 733 na pasivi i jedini je vent uperavo na tome Codegenu 400W kojega spominješ (moja verzija isto ima 120mm vent, to su nešto novije verzije, stariji Codegeni su imali 80mm, ako se ne varam...), "gore" je 24/7 sada već oko godinu dana, konfa "cucla" oko 40W i ja taj vent skoro da i ne čujem u radu, puno su glasniji diskovi (3kom.) u setupu.
Zrak je jedva mlak na ispuhu, konfa je prošla vatreno krštenje ljetos (dio dana i to popodne znalo je sunce "tući" direktno kroz staklo u nju, takav je kut upada), i to u sobi koja nije klimatizirana; namjerno nisam ništa intervenirao da vidim može li to podnijeti.
Rezultat- nikakvih problema nije bilo (jedino mi se pregrijavao router, iako niti on nije "zaštekao", ali bio je hebeno vruć na dodir...).

Što se tiče zapaljivanja, mislim da je mala šansa za to, jer komponente moraju udovoljavati striktno određenim sigurnosnim propisima, i mislim da niti u direktnome kontaktu sa otvorenim plamenom nije lako postići "gorenje/paljenje"; topljenje, dim/smrad...vrlo izvjesno, to da

EDIT:
@dh41400:

@gnjepar:
Ignoriraj sve gore navedeno, kupi najbrži vent koji nađeš (i to nekoliko njih za svaki slučaj), sve prikopčaj na max., i odvali do kraja (ne znam za tebe, ali ja hoću, sigurno)

Čepići za uši se podrazumjevaju ("family pack").


Zadnje izmijenjeno od: windfucker. 12.10.2010. u 15:15.
  Reply With Quote
Staro 12.10.2010., 15:12   #7
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
dh te mulja... ovaj plamteći ima vent, tako da nije nužan požar bez obzira na vent!
syss je offline   Reply With Quote
Staro 12.10.2010., 19:07   #8
gnjepar
Premium
Moj komp
 
gnjepar's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 635
Ovaj Codegen sa slike je otvoren i sve mi se čini da je namjerno zapaljen a ne da je sam izgorio. Pa nije valjda netko išao otvarati PSU koje trenutno gori
__________________
The Truth

Zadnje izmijenjeno od: gnjepar. 12.10.2010. u 20:28. Razlog: tipfeleri
gnjepar je offline   Reply With Quote
Staro 12.10.2010., 19:31   #9
d4rk_ch1ld
Premium
Moj komp
 
d4rk_ch1ld's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Krapinske Toplice
Postovi: 695
Pa valjda su skinuli gornji pokrov, pa onda išli testirati. Creepy scena
__________________
d4rk_ch1ld je offline   Reply With Quote
Staro 12.10.2010., 19:43   #10
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,999
Citiraj:
Autor d4rk_ch1ld Pregled postova
Pa valjda su skinuli gornji pokrov, pa onda išli testirati. Creepy scena

A onda je svizac zamotao čokoladu u omot... Ako je skinut pokrov, vjerujem da ni venta nije bilo a u tom slučaju zapalilo bi se dosta napajanja a ne samo codegen. Ili je ovo što je gnjepar napisao.



Ja sam imao codegen 250W u prvom kompu, radio je perfektno, P4, 2 diska, 2 pržilice, 3-4 venta, neonke 2
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 12.10.2010., 20:13   #11
gnjepar
Premium
Moj komp
 
gnjepar's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 635
S tim da je ovo napajanje (ako nije montaža) vjerojatno radilo na maksimumu, potpuno opterećeno pa se radi toga zapalilo. Ovo moje napajanje radi na minimumu, potrošnja ove konfe vjerojatno ne prelazi 30-40W.
__________________
The Truth
gnjepar je offline   Reply With Quote
Staro 12.10.2010., 20:18   #12
d4rk_ch1ld
Premium
Moj komp
 
d4rk_ch1ld's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Krapinske Toplice
Postovi: 695
Dobro sad smo malo krivo skrenuli, nisam ciljao na zapaljenje na pasivi. Nego na zapaljenje radi bilo kojeg razloga. Nebi baš rekao da bi se neko kvalitetno napajanje zapalilo da mu recimo vent krepa.
__________________
d4rk_ch1ld je offline   Reply With Quote
Staro 12.10.2010., 21:45   #13
gnjepar
Premium
Moj komp
 
gnjepar's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 635
Mene zanima da li se ikome dogodilo da mu se napajanje zapalilo i pod kojim uvjetima.
__________________
The Truth
gnjepar je offline   Reply With Quote
Staro 12.10.2010., 22:39   #14
lapsvs
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 32
gluposti, nema SANSE da se zapali. celeron 400mhz? siguran si i bez venta.
btw, ja sam na Trust 570W napajanju takodjer bez venta radio na Quad core procu, 8800GT grafickoj, 3 hdd-a, 9 ventilatora po kucistu..you name it. malo se vise grijalo ali nikakav sumnjivi smrad, nikad. i tako 2 godine.
tvoja konfa ne trosi ni 100W. mozes to napajat i sa baterijom iz moba
bez brige i uzivaj u tisini.
lapsvs je offline   Reply With Quote
Staro 12.10.2010., 23:34   #15
windfucker
Guest
 
Postovi: n/a
Meni je na poslu u konfi (Dell-ov stroj) jednom "grunulo" napajanje, no nije bilo niti govora o nekome plamenu...mislim da se na tiskane ploče stavlja nekakav premaz baš za takve slučajeve, da ne dođe do otvorenoga plamena.
  Reply With Quote
Staro 13.10.2010., 00:11   #16
gnjepar
Premium
Moj komp
 
gnjepar's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 635
Hvala svima na odgovorima, vidjeti ću neko vrijeme kako se ponaša bez venta, a ako bude nekakvih naznaka da će se skuriti onda ću staviti nešto da puše po njemu.
__________________
The Truth
gnjepar je offline   Reply With Quote
Staro 13.10.2010., 01:27   #17
dh41400
Señor Audiophile
Moj komp
 
dh41400's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zabreg
Postovi: 3,280
Hehe sam se vi tjesite ... da li ce se zapalit ili ne to cisto ovisi o sreci, ali poprilicna je mogucnost otkazivanja bez apsolutno ikakvog hladjenja unutar kucista.

Pasivne komponente su apsolutno najugrozenije nakon sto ih se ostavi da rade i zaboravi na njih ... al bitno da ljudima ne zuji u glavi


BTW ovo je jedan od mogucih scenarija, ali naravno ne i nuzan u svakom slucaju (ovisi o dosta faktora).

EDIT:

Na ovaj nemoguci scenarij sam naletio kada sam trazio onaj prvi ... neki ljudi stvarno nemaju pametnijeg posla u zivotu

Zadnje izmijenjeno od: dh41400. 13.10.2010. u 03:21.
dh41400 je offline   Reply With Quote
Staro 13.10.2010., 02:40   #18
Visage
8-bit Gen.
Moj komp
 
Visage's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Giethoorn - ZG
Postovi: 3,104
Citiraj:
Autor gnjepar Pregled postova
Napajanje je u konfi koja služi kao m0n0wall router tako da konfa radi 24/7 i ne žalim da mi zuji dok spavam. Sve ostale komponente su pasivne i nemaju vent tako da je sada cijela konfa bez ijednog ventilatora.
Naj tega raditi Gnjepar

Nije pitanje koliko ce tvoj mon0chavoglavi raditi "pasivno" vec koliko godina i godina mozes zaboraviti na ikakvo drugo napajanje. Za tu masinu uz postivanje protoka, vjerovatno ces nadzivjeti do nekog novog m0n0-a. U slucaju da si sve nagurao u neki ruzni minitower a ne u desktop kuciste kako i dolikuje pravom m0n0-u.

Nema nikakvog naprezanja na tvom procesoru, jer na mom MMX-u, redovito se odmara na :



Malocas bas zavrtim ringišpil na portovima i uz nekoliko ponavljanja jedvice na sekundu dobijem ovakav skok :



Kod tebe dakle jos manje u pitanje dolazi neko naprezanje. Ali masina koja radi 24/365 je cudna biljka koja ovisno o temperaturi u prostoriji i mjestu gdje si je nastanio, moze varirati svojim raspolozenjem prema komponentam. Nepotrebno skracivanje zivota, a ne palež, to je ono sto te ide. Nije to Soekris m0n0 da se bas hermeticki celofanira bez ikakvog protoka. Kod mene se jedva kotrlja jedna 80-ica na na 5V s nosa kucista i 120-ica Chieftec napola stisana. Moram im prici da ih mogu cuti. A ionako ih najtisa druga komponenta nadglasava.

Prema tome, naj raditi škrtoche takve za masinu koja ti glavu cuva, vec stavi jedan vent i nek to napajanje dise normalno. I ako si procesorski isto pasivan, daj malo zraka i ploci. Ako bas hoces 100% pasivu, pa ima pasivnih PSU-a - cak ni novo ne moras kupovati - ispod 200-300kn, ali cemu?
Visage je offline   Reply With Quote
Staro 13.10.2010., 08:58   #19
windfucker
Guest
 
Postovi: n/a
Da sumiramo: mala, ali stvarno mala šansa za plamenom ipak postoji i bilokakav protok ju drastično dodatno smanjuje (kao i šansu za "obično pregaranje" PSU-a).
Stavi vent na minimum, kao što ti je i preporučeno, to ti je najpametnije.
  Reply With Quote
Staro 13.10.2010., 12:17   #20
Drvoje
Split resist itself!
Moj komp
 
Drvoje's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2009
Lokacija: u threadu kojeg nitko ne čita
Postovi: 4,033
Citiraj:
Autor gnjepar Pregled postova
Hvala svima na odgovorima, vidjeti ću neko vrijeme kako se ponaša bez venta, a ako bude nekakvih naznaka da će se skuriti onda ću staviti nešto da puše po njemu.
Mogu ti ja iz prve ruke potvrdit na svom chiefu, cila soba je smrdila na teske metale jer je crka 12cm vent a da ja to nisam zna.
Prethodilo je 10 min. surfanja, a da sam npr. otisa odma iz kuce i ostavija ga upaljenog jedno 8 sati da skida s neta (kako je i planirano) vjerojatno bi nesto i povuka sa sobom (tad bas i nisu ovo bile jeftine komponnete )
__________________


Pomelo mi sig -.-
Drvoje je offline   Reply With Quote
Staro 10.08.2011., 19:38   #21
gnjepar
Premium
Moj komp
 
gnjepar's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 635
Samo da javim da je od listopada 2010. do prije par dana konfa radila sa "pasivnim" Codegenom i da se nije ništa zapalilo
__________________
The Truth
gnjepar je offline   Reply With Quote
Staro 10.08.2011., 21:35   #22
ShanTech
Banned
 
Datum registracije: Apr 2011
Lokacija: -
Postovi: 3,783
Nije se zapalilo, al kak izgleda napajanje iznutra? Može slika?
ShanTech je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na