Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Intel
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 02.12.2021., 22:21   #5371
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,544
Citiraj:
Autor sakomako Pregled postova
Pokazuje da kompajleri su i dalje puni bagova i da ljudi i dalje neke stvari mogu daleko bolje optimizirati.
Gdje si ti tocno vidio bug?

Citiraj:
Nakon pola stoljeća upotrebe ovakovih alata očekivao bi da s obzirom na napredak snage CPU da se napravio softver koji bi sam sebe mogao optimizirati
Da, zovemo ga, pazi sad, spelovacu ti:

k
o
m
p
a
j
l
e
r

Citiraj:
Isto to očekujem u vezi s pisanjem drajvera za hardwerske uređaje.
Jesi pisao kada driver?

Citiraj:
A u tom pogledu se nismo maknuli od onoga kako se to nekad radilo.
Velis, 1980. all over again.

Citiraj:
Tako da se nikada ne dobije konačni ispeglani proizvod jer i ovo što na kraju bude kao zadnja verzija još uvijek u nekim slučajevima se događa da se sistem sruši.
Ne sjecam se da se od sredine 90ih "sistem srusio" zbog drivera. Ako i je, najcesce je u pitanju neispravan hardver.

Citiraj:
Kao primjer poluproizvoda mogu samo navesti proizvođača opreme za liječenje od kancera zračenjem, kada su mehanički graničnik za količinu zračenja na uređaju za zračenje zamijenili softwerskom varijantom i kada je ta generacija uređaja došla na tržište krajem 90' počele su umirati stotine žena ne od raka nego od prevelikog zračenja da bi na kraju shvatili da imaju grešku u softweru koji upravlja uređajem za zračenje i da je krivo upisan jedan parametar koji je bio 1000 puta veći od onoga što se pokazivalo na ekranu uređaja.
Shit happens. Imas to negdje dokumentirano ili to onako, iz glave?

Citiraj:
Meni je žao što vi ne razumijete i ne vidite problem, jer ste svaki puta kada nabavite novu varijacju CPU, GPU i čipseta i još kada se to nadogradi i sa novom varijacijom OS spremni prolaziti istu torturu i bespotrebno gubiti hrpu vremena da bi to proradilo koliko toliko stabilno i pouzdano.
Mozda je vrijeme da prestanes kupovati hardver od sanera nego da to napravis u trgovini, a?

Citiraj:
Možda se ne razumijemo, ali nadam se da ste shvatili zašto nisam hype svaki puta kada ljudi u crnim kožnim jaknama prezentiraju nove proizvode i očekuju pljesak a najviše vaše novce za nešto što je na papiru savršeno, a kada se to istestira u praksi i nije neko veliko čudo i napredak.
I onda ti isti "ljudi u crnom" dolaze do tebe doma i siluju te dok ne kupis njihov novi hardver?
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 02.12.2021., 22:46   #5372
segregator
Propali Amigaš
Moj komp
 
segregator's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Nin
Postovi: 6,959
Citiraj:
Autor Bubba Pregled postova
Shit happens. Imas to negdje dokumentirano ili to onako, iz glave?
Vjerojatno misli na Therac 25

https://interestingengineering.com/w...g-turns-deadly
segregator je offline   Reply With Quote
Staro 02.12.2021., 22:52   #5373
Eladio
..starija garda
Moj komp
 
Eladio's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: ZG
Postovi: 3,168
Citiraj:
Autor The Exiled Pregled postova
Točno to, mogu oni izdati kaj god žele, kad nema interesa, jer je cjelokupna situacija u kurcu. Primjera radi, prošle godine u ovo vrijeme većina ljudi s posla koja donekle prati tehniku je pohrlila po novi Zen 3 i imaju te modele dan-danas. Nitko nije ni trznul na Alder Lake, jer je ovo kaj imaju dovoljno dobro ili razlike nisu pretjerano velike. Evo tu na forumu, tek dvoje ili troje ljudi da su se javili s kupnjom Alder Lake modela. GPU dio priče bolje da i ne spominjemo, to je tek tuga do te mjere da čak i ako Intel ARC ispada donekle konkurentan, pa makar i s dvije godine zakašanjenja, cijene budu koma, ako se uopće netko uspije domoći tih modela, prije nego nestanu u bespućima kriptomanije.
kad mi se "ne isplati", ja sam razmatrao dobrih minutu i odustao
nit mogu prodat plocu koliko vrijedi, niti dobijem neki kljucni benefit s procom s obzirom da imam i dalje odlican 5900x, tako da cekam zen4

PS
..gdje je nestala opcija za blokiranje korisnika? tako je bilo super prije dok sam mogao koristiti tu "hidden" funkciju
__________________




MojSkuter
---------------------------------PEACE
Eladio je offline   Reply With Quote
Staro 02.12.2021., 23:00   #5374
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,773





-->
Ono kaj smo pričali, ti i svi koji su u ono vrijeme prije godinu dana kupili R9 5900X i 5950X su mirni jedno dulje vrijeme, nema tu greške.

Ja smatram da se ničim pametnim ne bavim, pa čak i ovaj Zen 2 APU je dobar za desetak VM-ova i tu i tam koju igru.

Kamoli tek netko ko poput tebe ima još bolji Zen 3 na kojem sve radi, a prelazak na skroz drugu platformu nije isplativ.
Citiraj:
Autor Eladio Pregled postova
..gdje je nestala opcija za blokiranje korisnika? tako je bilo super prije dok sam mogao koristiti tu "hidden" funkciju





__________________
AMD Ryzen 7 Pro 4750G + Vega iGPU | be quiet! Pure Rock 2 Black | MSI B450 Tomahawk Max II | 32GB G.Skill DDR4-2666 Value | 256GB AData SX8200 Pro NVMe | 2x4TB WD Red Plus | Fractal Define 7 Compact | Corsair CX450M
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 02.12.2021., 23:26   #5375
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,544
Citiraj:
Autor segregator Pregled postova
Vjerojatno misli na Therac 25
Softverski Baxter. Zgodno.
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 03.12.2021., 19:34   #5376
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,773
Intel negotiates 3nm allocation with TSMC even as Pat Gelsinger cautions against investing in Taiwan
Citiraj:
Intel is reportedly in talks with TSMC to secure foundry allocation to meet its product roadmap execution. The company is sending an executive delegation to meet with TSMC later this month, to secure foundry capacity for the N3 (3 nm) silicon fabrication node, and ensure that Intel's allocation isn't affected by other customers such as Apple. As part of its IDM 2.0 strategy, Intel has decided to build its products essentially as multi-chip modules with each block of IP built on a silicon fabrication node most optimal to it, so the company maximizes cutting-edge foundry nodes only on the technology that benefits from it the most. N3 will play a vital role with logic/compute tiles in products bound for 2023, as N3 hits critical volume in the first half of the year.

In related news, Intel CEO Pat Gelsinger speaking at the Fortune Brainstorm Tech conference, stressed on the importance for American chip designers to seek out semiconductor manufacturing in America, and cautioned against investing in Taiwan (without naming TSMC). This comes in the wake of geopolitical uncertainty in the region. In response to this statement issued to DigiTimes, TSMC CEO Mark Liu downplayed the matter, and said that Gelsinger's statement wasn't worth responding to, and that he doesn't slander industry colleagues. TSMC and Samsung have each announced multi-billion Dollar foundry investments in the US, in attempts to make the global semiconductor supply chains resilient to any security situation that may emerge in East Asia.
Izvor: TechPowerUp
__________________
AMD Ryzen 7 Pro 4750G + Vega iGPU | be quiet! Pure Rock 2 Black | MSI B450 Tomahawk Max II | 32GB G.Skill DDR4-2666 Value | 256GB AData SX8200 Pro NVMe | 2x4TB WD Red Plus | Fractal Define 7 Compact | Corsair CX450M
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 03.12.2021., 23:24   #5377
Dr. Strange
Registered User
 
Datum registracije: Aug 2020
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 813
Dr. Strange je offline   Reply With Quote
Staro 04.12.2021., 02:44   #5378
Starsylph
Registered User
 
Datum registracije: Oct 2010
Lokacija: Sfera
Postovi: 399
Intel ima dosta nepovoljne uvjete na tržištu , skupoća novih matičnih, duplo skuplja DD5 memorija pa je odluka na to labava.
Ono sto je AMD gradio godinama od Ryzena1 do Ryzena5 sa AM4 socketom sada se za vrijeme pandemije ispostavilo kao bolja stavka.


Intelu sada treba stabilan socket. Je li to Alder ili Meteor lake, to je pitanje.
Starsylph je offline   Reply With Quote
Staro 04.12.2021., 16:56   #5379
BusMaster
Premium
Moj komp
 
BusMaster's Avatar