Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Kućišta, napajanja i modding > Kućišta i napajanja
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 24.08.2011., 10:39   #1
Cilim
Premium
Moj komp
 
Cilim's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,542
Provjetravanje kučišta

Kako je tema "Položaj ventilatora u kučištu" zakljucana, moj problem iznjet cu u novoj temi:
Cilim@:
Moje sadasnje kuciste Codegen nazalost nema prednji ventilator za uvlacenje zraka i nema mjesta da se moze ugraditi, posjeduje jedan ventilator 80mm na zadnjoj stranici i sluzi za ispuh zraka, zatim jedan ventilator 80mm na prozirnoj bocnoj stranici koji takodjer ispuhuje zrak i treci na napajanju Fortron 500W 120mm koji takodjer ispuhuje zrak otraga.
Pitanje dali je bolje da ovaj na bocnoj stavim da upuhuje zrak (tvornicki postavljen ispuhuje) kakva su tvoja iskustva, unaprijed zahvaljujem na savjetu.
Momentalno u sobi - 30 stupnjeva, sjedim pred ventilatorom, a na grafickoj GigaByte GeForce 9600GT Pasivka - 49 stupnjeva.

JurbAs@:
svakako prekoreni vent dobit ces bolji efekt tj on ce ti direkt upuhivat svjez zrak po procesoru i grafi. mozda dobijes koji stupanj manju temp

Cilim@:
Nastavljam se na prijasnji post, kako se penje temperatura vani, tako se penje temperatura u sobi pa automatski i u kompu.

Dosao sam na zamisao da sa kucista skinem tri poklopca sa 5,25" mjesta (kao na slici zuto oznaceno), dobim otvor 129x147 mm u koji cu ubaciti jedan 120x120 mm ventilator (izvadio iz napajanja koje je pregorilo), okretaje ventilatora a time i buku cu smanjiti sa potenciometrom koji je preostao kolegi od jednog Thermaltakeovog napajanja (zalotao, isprobao i to sljaka), nadam se da cu uspjeti smanjiti temperaturu.

Na mojem kucistu isto ima 5x 5,25" otvora, ali kako nemam njegovu sliku posluzio sam se ovom (slicno je).

Sta mislite jel ce to sljakati.

_________________________________________________________________

Evo jucer sa neispravnog napajanja skinuo cijeli gornji poklopac zajedno sa ventilatorom sa svake strane izbusio po tri rupice od 4,5 mm(za vijak M4) izvadio 4 zastitna prednja poklopca s kucista i ventilator s nosacem ugradio u 5,25" otvor. Okretanjem potenciometra na minimumu vent se vrti cca 1000 okretaj (tisi), a kad stavim na maksimum onda oko 2000 okretaja (zeru bucniji ali u granici jedva cujnog)

Istovremeno sam bocnim ventilator koji je ispuhivao zrak iz kucista, prema preporuci jurbAs-a okrenuo da upuhuje zrak u kuciste.

Rezultati uradka, bas i ne sjajni, desetak minuta nakon paljenja kompa u idle-u temperatura graficke dosegla 60 stupnjeva i odrzavala se izmedju 57 i 59 stupnjeva i to na max brzini 2000 okretaja venta cijelo vrijeme (par sati).
Bojim se da cu bocni vent ipak morati vratiti da ispuhuje zrak iz kucista.
Cilim je offline   Reply With Quote
Staro 24.08.2011., 11:34   #2
veve
woot!!!
Moj komp
 
veve's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Varaždin
Postovi: 2,473
Nemoj nesto previse ocekivati da ce ti se spustiti temperature, jer je zrak veoma ugrijani od ovih visokih temperatura. Ako nemas klimu da ti rashladuje sobu i drzi temperaturu u granicama normale, onda trenutno mozes zaboraviti na nize temperature komponenata.
Vidim da imas GigaByte 9600GT pasivnu, pa jel imas kakav ventilator na njoj da puse po hladnjaku? Ta je graficka bas poznata po tome da se grije ko blesava i dostize nekih 100°C kad je opterecena.
Ova ideja za dodavanje u venta u 5.25" slotove nije losa, ali racunaj da ce ti jos vise prasina ulaziti i mozda ce estetski lose izgledati
Najbolja solucija bi ti bila da kupis neko jeftinije, ali kvalitetnije kuciste tipa CM Elite 430.
veve je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 24.08.2011., 11:49   #3
Momir
Premium
Moj komp
 
Momir's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Osijek
Postovi: 1,009
Ja bi na tvom mjestu izbacio bocni ventilator i preljepio tu rupu.
Takodjer, preljepiti sve rupe i rupice.
Taj bocni ventilator samo smeta, ako upuhuje unutra, onaj zadnji ventilator i ventilator na napajanju sav taj zrak odvuku i nemas gotovo nikakvog strujanja zraka kroz kuciste, a ako ispuhuje, lako se desi da zrak zaobidje sve uz bocnu stranicu i pobjegne van, znaci nikako nevalja.

Nakon toga od kartona ili necega izrezi neku kao plocu i usmjeri da ti zrak s prednjeg ventilatora ide prema dolje, prema grafickoj, jer u suprotnom ti zrak s prednje strane odmah bjezi van kroz zadnji ventilator i napajanje. Tako da nista od svjezeg zraka ni nedodje do graficke.

Bilo bi idealno kad bi taj prednji ventilator mogao biti u dnu kucista.

A onaj bocni, da nestoji negdje bezveze, mozes nekako usmjeriti da puse prema grafickoj ili jos bolje nekakoa priljepiti, prisarafiti, privezati uz pasivni dio graficke.

Momir je offline   Reply With Quote
Staro 24.08.2011., 12:09   #4
Cilim
Premium
Moj komp
 
Cilim's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,542
Volim kad decki slicno i konstruktivno razmisljaju.
Evo upravo razmisljam kako dodati i dograditi filter na vent kako bi zafrknuo prasinu, nesto cu smisliti , a sto se tice izgleda, ne zgleda to tako lose, sliko sam sa mobitelom ali nemam s cim prebaciti na komp da vam stavim da vidite.
Usmjerivaci zraka takodjer su pripremljeni i uskoro cu ih isprobati, imam jedan komad polutvrde plastike koja se da lagano spigati i ugurati u 5,25 otvor te lagano usmjeriti prema dolje, a imam i komad tankog aluminijskog lima kojeg takodjer mogu prilagodit i ugurat u 5,25 otvor, bumo vidli.
O dodavanju venta na graficku takodje razmisljam imam nekoliko 50x50mm preostalih od hladnjaka sa starih proceva jos iz doba Pentium 3 i Athlona.

Da je ovaj dodani vent pri dnu prednjeg dijela kucista nebi bilo problema ovako kao sto kazete na toj visini gdje je sad ovaj prednji upuhne a straznji ga izbaci (samo pretrci) .
Cilim je offline   Reply With Quote
Staro 24.08.2011., 12:39   #5
veve
woot!!!
Moj komp
 
veve's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Varaždin
Postovi: 2,473
btw inace ima vec gotovih rjesenja za 5,25" slotove i odmah ugradis hard/ove unutra:
http://www.links.hr/index.php?naziv=...kl=051.518.081
http://www.links.hr/index.php?naziv=...kl=051.518.080
Ma ja nebi bas te male zujalice stavljao na grafu, ja sam mislio na nesto slicno ovom.
veve je offline   Reply With Quote
Staro 24.08.2011., 13:02   #6
Cilim
Premium
Moj komp
 
Cilim's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,542
A cuj ovo je gotovo rijesenje ali ipak kosta od 150 do 180 kn, a kako materijal imam nis me ne kosta osim malo zafrkancije da to skalupim, a stvarno ne zgleda lose, ako uspijem nabaviti kabel za mob i sliku s moba skinem na komp budem ju tu stavil.

A sa ovim ventom si me podsjetil da imam jos jedan slobodan 120 mm vent, vrti se 2000 okretaja ali nije tak bucan, budem njega privezal, a upravo kako si prikazal na slici tako sam mislio pricvrstiti onaj mali od 50 mm, probat cu sa velikim.
Cilim je offline   Reply With Quote
Staro 24.08.2011., 13:11   #7
ShanTech
Banned
 
Datum registracije: Apr 2011
Lokacija: -
Postovi: 3,783
Kaj nije jednostavnije kupit neko poštenije kućište? Davanje 150-200 kn za bay-eve? LOL
Budeš se mučio s tim a na kraju rezultati budu mali. Da ne govorim da bude ružno ko Rooney

Na grafu treba montirati ventilator, veći od ovih koje spominješ, pričvrstiti ga vezicama i mirna Bosna.

Edit:
http://forum.pcekspert.com/showthrea...70#post1961470

Zadnje izmijenjeno od: ShanTech. 24.08.2011. u 14:38.
ShanTech je offline   Reply With Quote
Staro 24.08.2011., 14:41   #8
Cilim
Premium
Moj komp
 
Cilim's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,542
Na koji dio graficke je bolje pricvrstit vent, na ovaj gdje sa grafickog proca cijevi izlaze na lamelasti hladnjak ili na ovaj drugi hladnjak gdje lamele za hladjenje izlaze van kucista.


Osijek od ZG ohho km.
Cilim je offline   Reply With Quote
Staro 24.08.2011., 14:51   #9
domis
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Hrvatistan
Postovi: 4,159
ma stavi samo preko oba hladnjaka jedan 120 il 140mm vent i na 5-7v
domis je offline   Reply With Quote
Staro 28.08.2011., 09:29   #10
Cilim
Premium
Moj komp
 
Cilim's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,542
Nakon sto sam bocni vent vratio da ispuhuje zrak iz kucista (tako je bilo tvornicki) i sto sam pricvrstio na pasivni hladnjak graficke kartice dodatni mali ventilator 50x50 mm, ubacio jednu plasticnu deblju foliju i sa ovog ugradjenog prednjeg ventilatora puhanje usmjerio na koso prema dolje, temperatura graficke kartice vratila se u naku optimalnu normalu za tu vrstu pasivne graficke, sa jucerasnje od 57 do 59 stupnjeva, spustila se na 45 do 47 stupnjeva.

Pitanje oko dogradnje filtera na 120 mm ventilator, jel bolj kupiti dust filter za kakvih 25 do 30 kn ili se zafrkavati sa kofilom, filter koji se ugradjuje u nape i klimate, izrezati 120 x 120 mm i prigraditi naprijed na ventilator.
Dust filter izgleda ko tanka mrezica, dok je kofil debeli cca 5-6 mm, kofil je zabadav.


Rijesio stvar, kupio u Linksu metalni dust filter za 25 kn i ugradio-prisarafio na usisni dio ventilatora izmedju venta i kromirene zastitne resetke, cisto pristojno izgleda.

Zadnje izmijenjeno od: Jelc. 28.08.2011. u 10:50.
Cilim je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na