Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Kućišta, napajanja i modding > Kućišta i napajanja
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 17.05.2011., 07:48   #1
begi
Premium
Moj komp
 
begi's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2011
Lokacija: BiH Bihać
Postovi: 628
Napajanje externih uređaja

Zanima me jedno pitanje. Često imam potrebu napajati vanjske uređaje (npr ruter, modem itd.) koji rade na 5 ili 12 V DC. Zašto se ti naponi ne posude iz računara tj. zašto proizvođači na kućištima ne ostavljaju vanjske priključke. Ako to ko i radi kakav je standard za taj priključak. Znam da se može izvući i iz USB priključka 5V, ali je to ograničena amperaža. Ovo bi često imalo prednosti (vanjski adapteri zauzimaju prostor, znaju pregoriti i sl. Čak mislim iako nisam probao u praksi da se može izvući i 7V (dosta novih uređaja radi na 7,5) tako da se uzme plus 5V i plus 12V, razlika bi bila 7. Molim da prokomentarišete ovo razmišljanje, tj da date odgovor.
begi je offline   Reply With Quote
Staro 17.05.2011., 09:41   #2
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
"zašto proizvođači na kućištima ne ostavljaju vanjske priključke" > zato jer kao nije zamišljeno / predviđeno / nije definiran neki standard . . .
U povjesti je bilo pojedinačnih "izleta" proizvođača pa su na bracket stavljali neki custom ili molex priključak za napajanje nekog vanjskog hw.
Nemoj koristit USB izlaz / napajanje nego na neki način izbaci molex, tu imaš 5 i 12 V.
Nemoj spajat / koristit među - napon (7V), to igra za interni vent ali za kakav vanjski uređaj mislim da nije pametno, ako ti baš treba onda koristi 12 V + napraviš serijski regulator napona ili doradiš / preradiš stabilizator u samom uređaju.

Dakle može, samo treba paziti kod realizacije.
Nikky je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 17.05.2011., 12:22   #3
begi
Premium
Moj komp
 
begi's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2011
Lokacija: BiH Bihać
Postovi: 628
Bravo Nikky, najači si !
begi je offline   Reply With Quote
Staro 17.05.2011., 21:05   #4
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
Evo još mali dodatak. Kako je nezgodno molex stavit na bracket jednostavnije je stavit: http://www.kronos.hr/uticnica-25mm-p-7220.html
ili 3,5 klinke ženski šasijski. Pri spajanju neka je - na šasiji a + na srednjem kontaktu. Također nebi bilo loše koristit onu verziju gdje su kontakti izolirani od šasije ili "stereo" verzija gdje imaš dva takva kontakta pa njih koristi.
Za ciljani uređaj je dovoljno jedan od raspoloživih napona (5 ili 12) pa ćeš spajat / koristit koji ti odgovara.
Još preostane odgovarajući muški konektor za kabel + žica + odgovarajući konektor za DC IN na uređaju.

Zadnje izmijenjeno od: Nikky. 17.05.2011. u 21:10.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 20.05.2011., 02:18   #5
perich
I hate mondays..........
 
perich's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2002
Lokacija: Zagreb - Zaprešić
Postovi: 1,524
Citiraj:
Autor begi Pregled postova
Zanima me jedno pitanje. Često imam potrebu napajati vanjske uređaje (npr ruter, modem itd.) koji rade na 5 ili 12 V DC. Zašto se ti naponi ne posude iz računara tj. zašto proizvođači na kućištima ne ostavljaju vanjske priključke. Ako to ko i radi kakav je standard za taj priključak. Znam da se može izvući i iz USB priključka 5V, ali je to ograničena amperaža. Ovo bi često imalo prednosti (vanjski adapteri zauzimaju prostor, znaju pregoriti i sl. Čak mislim iako nisam probao u praksi da se može izvući i 7V (dosta novih uređaja radi na 7,5) tako da se uzme plus 5V i plus 12V, razlika bi bila 7. Molim da prokomentarišete ovo razmišljanje, tj da date odgovor.
Ja bi tu samo napomenuo da napone mozes "posudit" od kompa samo ako ti je isti stalno upaljen, jelda? jer ako gasis komp po noci recimo, u gornjem slucaju automatski gasis i modem i router i sve sto bi spojio...

Ja bi se recimo igrao moddanjem kakvim... ako imas dosta veliko kuciste, poslazi unutra cigle od vanjskih uredjaja, unutar kucista nabaci paralelu tih 220V a izvana stavis jedan euro-konektor za spojit 220V... i onda fino kakve buksne za izlazne napone za razne uredjaje... na koncu bi imao jos jednu znjoru za 220 na kompu i ovo ostalo kak si vec slozis... jedino, te cigle treba hladit...

druga solucija, nabavi neko fino tiho ~350W napajanje, zbrikaj ATX konektor da ga mozes upalit bez MBO i vuci napone kakve te volja... sigurnija solucija ukoliko ti kakav vanjski uredjaj povuce prejaku struju pa da ti se pokuri stogod unutra... ovak sve radi i jos si frajer jer imas 2 napajanja u kompu :-D
perich je offline   Reply With Quote
Staro 20.05.2011., 11:08   #6
begi
Premium
Moj komp
 
begi's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2011
Lokacija: BiH Bihać
Postovi: 628
Nisu loše ideje. Evo upravo gledam napajanje 5x8x18 cm koje na sebi nema niti ventilator. Paljenje znam (kratko zelena i crna žica).
begi je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na