Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Kućišta, napajanja i modding > Kućišta i napajanja
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 05.03.2023., 10:03   #31
cic
Premium
 
cic's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2009
Lokacija: Podravina
Postovi: 1,015
Problem sa napajanjem.. mozda

I tako je komp radio do jučer, sve super bilo, danas ga idem uključit, ne reagira.

Opet napajanje.
cic je offline   Reply With Quote
Staro 05.03.2023., 10:15   #32
D/G
Premium
Moj komp
 
D/G's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2010
Lokacija: Ploče
Postovi: 1,154
Probaj sa napajanja isključiti 220V~ kabal pa za par minuta priljučiti i probati uključiti PC .
D/G je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 05.03.2023., 10:20   #33
cic
Premium
 
cic's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2009
Lokacija: Podravina
Postovi: 1,015
Problem sa napajanjem.. mozda

Probao. Uzeo i drugi kabel.

Srećom frendu nisam vratio napajanje pa sam imao priliku opet isprobat i s njegovim radi.

Sad još ako moram i plaćat povrat linksu, lagano mi živci budu otišli.

Jel moguće da neka komponenta sjebava napajanje? Koje su šanse za to?

Zadnje izmijenjeno od: cic. 05.03.2023. u 12:03.
cic je offline   Reply With Quote
Staro 06.03.2023., 20:34   #34
cako
uvik kontra
Moj komp
 
cako's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2005
Lokacija: blizu Splita
Postovi: 271
Citiraj:
Autor cic Pregled postova
Dakle moj problem je bio jer sam kao na starom napajanju, a i na većini kompova koje sam imao, spajao 20 pinova na matičnu plus ona 4 pina isto posebno na matičnu, tam blizu procesora. Sad me frend prosvijetlio da tih 20+4 idu tamo di je onaj 24 pinski utor. Ali nije bio samo to problem, pa sam evo sad naučio da onaj 2x4 pinski ide tamo di sam ja spajao ova 4 pina.
Ovo je za rubriku vjerovali ili ne ..
Osobno ne vjerujem da si uopće uspio ugurat 4-pin plastični konektor (za napajanje na ploči) u utor za napajanje CPU-a.
A ako si ga na silu i uspio ugurat , bez da si pogledao ostale konektore na napajanju onda ti je moj prijateljski savjet da odneseš kompjutor u servis dok još ima nade da ga se spasi (od tebe)

Citiraj:
Srećom frendu nisam vratio napajanje pa sam imao priliku opet isprobat i s njegovim radi.
Sad još ako moram i plaćat povrat linksu, lagano mi živci budu otišli.
Jel moguće da neka komponenta sjebava napajanje? Koje su šanse za to?
Okani se ćorava posla, i lipo kompjutor odnesi tom frendu koji ti je pomagao ili nekome tko radi i popravlja kompjutore i ima iskustva .
cako je offline   Reply With Quote
Staro 06.03.2023., 21:07   #35
cic
Premium
 
cic's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2009
Lokacija: Podravina
Postovi: 1,015
Problem sa napajanjem.. mozda

Gle nisam znalac ko ti, ali tolko retardiran nisam kak ti misliš.

Dakle novo napajanje je radilo kojih 8 dana i sad više ne reagira.

Izvadim ga van, spojim frendovo napajanje i s njegovim se komp upali.

Trebam dalje?

I btw, kaj se tiče onog 4-pina, mislio sam da je ko na starom napajanju. Dakle tam sam imao samo 20-pin napajanje koje ide na ploču, ne i ovih dodatnih 4-pina, odnosno sveukupno 24.

Imao sam posebno 4-pina koja sam spojio tam kod cpu. Možda ne znam konkretno objasnit, ali dobro znam kak je staro napajanje bilo spojeno i radilo 8 godina. Novo napajanje je za mene bilo doslovno novo jer eto više ne pratim tolko te gluposti, pa sam mislio da je sve isto ko i prije. Prevario sam se, skužio uz pomoć frenda i kolege s foruma u čemu je problem i riješio. I krepalo za 8 dana.
cic je offline   Reply With Quote
Staro 06.03.2023., 21:58   #36
cako
uvik kontra
Moj komp
 
cako's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2005
Lokacija: blizu Splita
Postovi: 271
Citiraj:
Autor cic Pregled postova
Gle nisam znalac ko ti, ali tolko retardiran nisam kak ti misliš.
Dobro, to smo riješili , idemo dalje.

Jesi li ikad ranije imao problema sa oscilacijom strujnog napona u kući/stanu?
Trebao bi to provjeriti, možda ti je napon u određenim danima počeo raditi oscilacije ili sl. pizdarije.

Dalje,bilo bi dobro da frendovo napajanje staviš u PC da radi nekoliko dana da vidimo da li će i ono otkazat.
A paralelno s tim da pratiš napon na utičnici .

A ovo novo bi tribalo ispitati testerom za napajanja.
Druga opcija je da izvadiš ATX koonketor s ploče i kratko spoji zelenu i crnu žicu komadićem žice.
Ako se ne zavrti vent na napajanju nosi ga reklamirat .

Pregledaj stakleni osigurač PSU-a da li je pregorio?

Pitanjce, jesi li dobro ispuhao komp?
Još jedno "banalno" pitanjce, da li se komp koristi u pušačkom okruženju?

Ako je sve čisto, dobro ispuhano, i da je CPU hladnjak čist, pasta promijenjena bilo bi dobro sve izvadit iz kučišta i sastavit na stolu.
cako je offline   Reply With Quote
Staro 07.03.2023., 09:04   #37
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,313
Da bi vidio stakleni osigurač u PSU, treba ga otvoriti, a onda gubi garanciju. Ne otvaraj.
Kao što kaže kolega, spoji crnu i zelenu žicu na ATX konektoru i ako ne zavrti ventilator, nosi ga na reklamaciju.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 07.03.2023., 15:11   #38
cic
Premium
 
cic's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2009
Lokacija: Podravina
Postovi: 1,015
Problem sa napajanjem.. mozda

Spojena crna i zelena kod servisera, čisto da ne bi ispalo da noob ide glumit majstora, i napajanje nije ni trznulo.

Dakle krepalo.

A da je u pitanju struja, vjerojatno bi mi krepalo i sve ostalo u sobi, ne samo napajanje. Komp se ne koristi u pušačkom okruženju. I nije ispuhan, al bome nije ni da ima previše prašine, minimalno.

Ali ajd, prije dolaska novog psu-a, ako mi links prihvati garanciju, dam si truda pa ga očistim, idem odmah.
cic je offline   Reply With Quote
Staro 07.03.2023., 15:26   #39
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,313
Ne vidim nikakvog razloga zašto ti reklamacija ne bi trebala biti odobrena. 'Pokušao sam upaliti komp, ali se nije upalio.' I gotova priča.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 07.03.2023., 16:43   #40
cako
uvik kontra
Moj komp
 
cako's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2005
Lokacija: blizu Splita
Postovi: 271
Možeš li posuditi multimetar kod nekoga i tokom narednih dana više puta (jutro,poslijepodne i večer)mjeriti napon na utičnici.
Moraš sa sigurnošću znat da li ima oscilacija i kolike su.
"Normalnim" se smatra +/- 10% . Ako imaš skokove preko 250 onda imaš problem sa HEP-om.

Citiraj:
A da je u pitanju struja, vjerojatno bi mi krepalo i sve ostalo u sobi, ne samo napajanje
Netočno
Oscilacije napona neki uređaji neće ni osjetiti dok kod nekih može doći do ozbiljnih odstupanja u radu, pa čak i kvarova.

Da li ti sad kompjutor radi sa frendovim napajanjem?
Izvadi ploču van iz kučišta ,izvadi grafu i RAM-e i sve utore dobro ispuši i kistom izbaci prašinu.
Poslije toga ploču na stol spajaj i ostavi da radi.
Ploču upali pomoću nekog komadića žice/metala, samo kratko spojiš (dotakneš) +/- (power switch) pinove.

Zadnje izmijenjeno od: cako. 07.03.2023. u 16:55.
cako je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 07.03.2023., 17:05   #41
cako
uvik kontra
Moj komp
 
cako's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2005
Lokacija: blizu Splita
Postovi: 271
Evo mene opet, vjerojatno sam dosadan, da li živiš u zgradi, kući ili si na selu?
cako je offline   Reply With Quote
Staro 07.03.2023., 17:06   #42
cic
Premium
 
cic's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2009
Lokacija: Podravina
Postovi: 1,015
Problem sa napajanjem.. mozda

Na selu u stanu, kakve to veze ima haha

Problem je kod frendovog napajanja kaj mi treba adapter, molex, kaj već, da bi mogao spojit grafičku. U mom kraju to nemam di kupit, eventualno se vozit 20 min, to mi se neda radi jednog adaptera.

Pakiram napajanje i nek ide u Links. Ak mi pošalju drugo i ak i to opet krepa, onda nek ide sve k vragu, kupim novu matičnu, procesor, napajanje i ram za 250€ i bok.
cic je offline   Reply With Quote
Staro 07.03.2023., 17:56   #43
cako
uvik kontra
Moj komp
 
cako's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2005
Lokacija: blizu Splita
Postovi: 271
Citiraj:
Autor cic Pregled postova
Na selu u stanu, kakve to veze ima haha

Citiraj:
Pakiram napajanje i nek ide u Links. Ak mi pošalju drugo i ak i to opet krepa, onda nek ide sve k vragu, kupim novu matičnu, procesor, napajanje i ram za 250€ i bok.


Pozdravi HEP-ovce.
Usput izmjeri koliko si udaljen od trafo stanice i koliko je kućanstava na njoj.
I potrudi se izmjerit napon.

Zadnje izmijenjeno od: cako. 07.03.2023. u 18:02.
cako je offline   Reply With Quote
Staro 14.03.2023., 15:22   #44
cic
Premium
 
cic's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2009
Lokacija: Podravina
Postovi: 1,015
Jučer bio u ZG pa usput predao napajanje u Links, danas već javili da dođem preuzet novo napajanje ili da mi pošalju na adresu.

Eto, svaka čast linksu na brzini. Sad se samo nadam da stvarno nije problem u nečem drugom pa da krepa i treće napajanje.

Bumo vidli kroz neko vrijeme.
cic je offline   Reply With Quote
Staro 07.09.2023., 19:22   #45
Alfredo nr.3
Premium
Moj komp
 
Alfredo nr.3's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Požega
Postovi: 1,076
Imam problem da dok igram ili čak u zadnjih par dana i u desktopu odjednom se pojavi crn slika. Moram restartat i onda sve bude ok neko vrijeme, pokrenem igru par minuta i ponovo crna slika. U pitanju je sljedeća konfiguracija:

Ryzen 7 5800x
ASROCK B550 Pro4
Gigabyte 3080 Master V2
Kingston Predator DDR4 16GB(2x8) 3600mhz
EVGA SuperNOVA G2 750 W

Može li netko analizirati postojeću sliku? Naime sumnjam na napajanje pa me zanima jesu li ove vrijednosti ok. Zavrtio sam FurMark na 1440p i snimio vrijednosti voltaže sa hwinfo. Zanima me jesu li vrijednosti CPU Core, +3.3, +5 V, +12 V ok?

slika Untitled
Alfredo nr.3 je offline   Reply With Quote
Staro 07.09.2023., 19:52   #46
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,313
Nedavno se netko drugi žalio na EVGA napajanje, ali se više ne sjećam u kojoj temi.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 07.09.2023., 20:10   #47
Alfredo nr.3
Premium
Moj komp
 
Alfredo nr.3's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Požega
Postovi: 1,076
Ma ja imam problema s kompom zadnjih sedam dana pa istražujem. Komp je iz dana u dan sve češće završavao s crnim ekranom, dok se danas nisam sjetio pogledati voltaže. Sve su bile stabilne samo ona od proca je išla s 0.9 do 1.5 i tako svakih par sekundi. Mislim da je Ryzen tako dizajniran, no odlučio sam postaviti fiksnu volatažu na proc u biosu. Otad više nema problema, radi kao i prije.
No, potom sam se išao malo igrati sa undervoltom grafičke i ponovo crni ekrani. Vratio sam grafičku na defaultnu voltažu i ponovo sve ok.
Nekako nakon sveg tog testiranja mi se čini da napajanje radi problem, zato i pitam ako ima nekih odstupanja u volataži koja bi pokazivala na problem.
Najlakše bi bilo staviti drugo napajanje i vidjeti hoće li se problem pojaviti, no trenutno nemam drugog napajanja.
Alfredo nr.3 je offline   Reply With Quote
Staro 07.09.2023., 20:43   #48
GRdiamond9A
Premium
Moj komp
 
GRdiamond9A's Avatar
 
Datum registracije: May 2020
Lokacija: Rijeka
Postovi: 60
Mene slično bio zajebavao komp, isto evga g2 ali 650w, komp radi, igra se igra, odjednom crni ekran, neko zujanje u slušalicama i ventilatori od grafičke odu na 100%. Na napajanju je krepao ventilator, tj. kao da se nekad pokrene nekad ne. Račun sam izgubio i nisam mogao ništa pa sam ga rastavio. Sad je u drugom kompu koji se i ne koristi toliko. Tako da nisam 100% siguran je li do tog ventilatora ili nečeg drugog.
GRdiamond9A je offline   Reply With Quote
Staro 07.09.2023., 21:29   #49
Alfredo nr.3
Premium
Moj komp
 
Alfredo nr.3's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Požega
Postovi: 1,076
Doslovno ista stvar i sada kada spominješ, bio sam skinuo napajanja da ga testitam vani i vent se nijednom nije pokrenuo, no mislio sam da je to zbog eco moda. Isto crni ekran i ventovi na 100%.
Ništa, kupujem novo napajanje. Ako netko ima neko viška nek se javi, ako ne bit će iz trgovine.
Ovdje kod mene u lokalnoj trgovini imaju Bequiet 850 STRAIGHT POWER 10 ili 11 gold za 124 eura. Ima tri godine garancije kod dobavljača i još dvije kod proizvođača. Ima li netko iskustva s tim napajanjem? Je li se isplati za 124 eura?
Alfredo nr.3 je offline   Reply With Quote
Staro 07.09.2023., 21:33   #50
GRdiamond9A
Premium
Moj komp
 
GRdiamond9A's Avatar
 
Datum registracije: May 2020
Lokacija: Rijeka
Postovi: 60
Citiraj:
Autor Alfredo nr.3 Pregled postova
Doslovno ista stvar i sada kada spominješ, bio sam skinuo napajanja da ga testitam vani i vent se nijednom nije pokrenuo, no mislio sam da je to zbog eco moda. Isto crni ekran i ventovi na 100%.

Ništa, kupujem novo napajanje. Ako netko ima neko viška nek se javi, ako ne bit će iz trgovine.

Ovdje kod mene u lokalnoj trgovini imaju Bequiet 850 STRAIGHT POWER 10 ili 11 gold za 124 eura. Ima tri godine garancije kod dobavljača i još dvije kod proizvođača. Ima li netko iskustva s tim napajanjem? Je li se isplati za 124 eura?
Trebalo bi to napajanje imati 10 godina garancije, ako još nije otvarano probaj slat mailove okolo
GRdiamond9A je offline   Reply With Quote
Staro 07.09.2023., 21:35   #51
Alfredo nr.3
Premium
Moj komp
 
Alfredo nr.3's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Požega
Postovi: 1,076
Ma ništa od toga. Nemam račun. EVGA je super za garanciju, no bez računa nema garancije.
Alfredo nr.3 je offline   Reply With Quote
Staro 07.09.2023., 21:48   #52
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,337
A da jednostavno za pocetak zamjenis vent? Nije raketna znanost.
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 07.09.2023., 22:23   #53
Alfredo nr.3
Premium
Moj komp
 
Alfredo nr.3's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Požega
Postovi: 1,076
Upravo sam ga izvadio i testirao, na eco modu furmark 5 minuta ventilatori se uopće nisu zavrtili. Na standarnom modu ventovi rade od kad se upali komp i ne gase se.
Alfredo nr.3 je offline   Reply With Quote
Staro 08.09.2023., 08:31   #54
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,313
Razmisli o nabavci Asus ROG Strix koji su naravi rebrandani Seasonic Focus Gold i nude 10g. garancije.
Na tvome bi mjestu ipak pokušao kontaktirati EVGA-u u vezi reklamacije.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 08.09.2023., 08:57   #55
Alfredo nr.3
Premium
Moj komp
 
Alfredo nr.3's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Požega
Postovi: 1,076
Uzeo bi da sam siguran da je napajanje. Napravio sam par stability testova sa AIDA64 Extreme. I kad stavim da testira CPU, ne prođe test. Nakon 3minute hardware failure. Kad stavim samo GPU prolazi bez problema.
Također, y-cruncher v0.8.2.9522 test na sve ne prolazi, nakon par minuta se restarta sam od sebe.
Sad, vidio sam i sam da nakon što sam fiksirao voltažu na procu da se komp ustabilio i da nakon što sam se igrao sa undervoltingom grafičke da je postao nestabilan tako da mislim da je napajanje. No, mogao bi biti i procesor i matična.
Alfredo nr.3 je offline   Reply With Quote
Staro 08.09.2023., 09:06   #56
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,337
Dobro jel se na kraju taj vent u napajanju vrti il ne? Dali je napajanje vruce na dodir kad se komp skrsi?



Mozes za svaki slucaj:


1. Factory default na sve komponente
2. BIOS/FW Update
3. Driver Update


Ako ces nakon toga i dalje imat isti problem HW zeza.



P.S.- ugradi Napajanje i grafu kod nekog frenda pa testiraj > ak bude isto bar se mozes na GPU/PSU koncetrirat.
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 08.09.2023., 14:02   #57
Alfredo nr.3
Premium
Moj komp
 
Alfredo nr.3's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Požega
Postovi: 1,076
Citiraj:
Autor tomek@vz Pregled postova
Dobro jel se na kraju taj vent u napajanju vrti il ne? Dali je napajanje vruce na dodir kad se komp skrsi?



Mozes za svaki slucaj:


1. Factory default na sve komponente
2. BIOS/FW Update
3. Driver Update


Ako ces nakon toga i dalje imat isti problem HW zeza.



P.S.- ugradi Napajanje i grafu kod nekog frenda pa testiraj > ak bude isto bar se mozes na GPU/PSU koncetrirat.
Vrti na standard od početka, na eco ne vrti. Prelomio sam i kupio novo napajanje, kad dođe, vjerovatno sljedeći tjedan, javim jesu li problemi nestali.
Hvala svima na pomoći
Alfredo nr.3 je offline   Reply With Quote
Staro 08.09.2023., 19:55   #58
kopija
DIY DILETANT
 
kopija's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Čistilište
Postovi: 3,053
Kad smo kod testiranja napajanja, ništa ne ždere tolko watta ko "Power" test od OCCT-a (GPU plus CPU).

Aidin stress test je mačkica naspram toga.
A OCCT ima i puno bolje riješen monitoring raznih parametara za razliku od Aide.
kopija je offline   Reply With Quote
Staro 08.09.2023., 21:24   #59
Alfredo nr.3
Premium
Moj komp
 
Alfredo nr.3's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Požega
Postovi: 1,076
Citiraj:
Autor kopija Pregled postova
Kad smo kod testiranja napajanja, ništa ne ždere tolko watta ko "Power" test od OCCT-a (GPU plus CPU).

Aidin stress test je mačkica naspram toga.
A OCCT ima i puno bolje riješen monitoring raznih parametara za razliku od Aide.
Napravio sam test na cpu, javlja greške par sekundi i onda se restarta. Test na grafičku prolazi bez problema. Test na power instant restart.

Zadnje izmijenjeno od: Alfredo nr.3. 08.09.2023. u 22:23.
Alfredo nr.3 je offline   Reply With Quote
Staro 14.09.2023., 10:48   #60
Alfredo nr.3
Premium
Moj komp
 
Alfredo nr.3's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Požega
Postovi: 1,076
Stavio sam novo napajanje Asus ROG STRIX 750G i više nema crnog ekrana. Komp radi normalno.
Alfredo nr.3 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na