Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Storage > Diskovi SSD/HDD
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 24.12.2022., 16:27   #3601
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,948
NAS - Network Attached Storage ili mrezni disk

Ti assistanti obično rade na layeru 2 kao i switchevi. On pošalje broadcast frame tipa “javite mi se svi DSM-ovi” i slušaju odgovore na isti način. Tako oni mogu na naći uređaj na mreži neovisno o tome kako je mreža konfigurirana.

Firewall radi na layeru 3. On tu nema efekta nego eventualno L2 filter. OSX možda blokira broadcaste na L2. Ne bi me čudilo jer meni iPhone blokira svašta iz “sigurnosnih razloga”, recimo PPTP a ne javi da je blokirao pa si ti misli zašto to ne radi.
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Staro 04.01.2023., 14:37   #3602
KOveonline
Registered User
 
KOveonline's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Zadar
Postovi: 47
Pozdrav ljudovi

Imam eksterni WD 4TB preko USB-a na PC-u od koji je 3,5 popunjeno pa sam počeo razmišljati o NAS-u. S ovom shemom gledam filmove na Sony TV-u (Kodi, VLC) i na smartphonu isto preko VLC-a.

Sada gledam uložiti malo više pa uzeti NAS s 8 TB, volio bi i više, ali što je tu je.

Malo sam pročešljao ovu temu, ali nekad najjednostavnije stvari se ne spominju, ali ja kao NAS neznalinca ću pitati te stvari.

1 - mogu li pristupiti folderima i fileovima na NAS-u kao i sheranom sadržaju na externom HDD-u bez dodatnih aplikacija unutar kućne mreže? Pretpostavljam 99% da može, ali volim pitati.
2 - WD My Cloud EX2 ili Synology DS218? Preporuka
3 - Moraju li u NAS ići NAS hddovi (npr. WD crveni)?
4 - Može li se npr. WD NAS crveni HDD prebaciti u PC i koristiti kao običan storage?

5 - Što znači "4K transcoding" mogućnost? Npr. ako spojim USB s 4K filmom na TV onda TV procesira film i prikazuje ga, jel tako? Ako NAS ima tu mogućnost jel onda olakšava Tv-u (jer mi neki 4k trzaju)...

Eto za sada početničkih pitanja.

S vremenom bi savladao i koristio sve ostale mogućnosti koje se nude poput backupa određenih stvari i sl.
KOveonline je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 04.01.2023., 16:40   #3603
Max Rockatansky
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: Zg/Zd
Postovi: 674
1. Da, to je i glavna namjena (share, grupe i usere konfiguriraš na NASu)
2. Synology, Qnap pa onda WD. To ne znači da je WD loš a možda ti je i dovoljan, ali po OSu i cijelom eko-sustavu jednostavno nije na razini ova dva glavna igrača.
3. Ne, mogu svi u sve (osim što je Synology od nedavno počeo lihvariti za svoje skuplje modele). Generalno, što se tiče klasa diskova (mainstream, DAS/NAS, enterprise), na kraju najviše ovisi o sreći, nekad će ti WD Gold crknuti u prvih par dana a nekad će jeftikaner tipa Toshibe P300 raditi godinama. Drugim rječima, bolje količina (više jeftinih i više kopija) nego jedan skupi.
4. I da i ne ... da ako je NTFS formatiran, možeš prebaciti disk bez gubitka podataka ali NASevi su najčešće Linux baziran OS a diskovi u Ext4. Teoretski, možeš imati i driver za Ext4 na Windowsima.
5. Ne gledam video sa NASa, pa se ne bi štel mešat
Max Rockatansky je offline   Reply With Quote
Staro 04.01.2023., 19:35   #3604
KOveonline
Registered User
 
KOveonline's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Zadar
Postovi: 47
Citiraj:
Autor Max Rockatansky Pregled postova
1. Da, to je i glavna namjena (share, grupe i usere konfiguriraš na NASu)
2. Synology, Qnap pa onda WD. To ne znači da je WD loš a možda ti je i dovoljan, ali po OSu i cijelom eko-sustavu jednostavno nije na razini ova dva glavna igrača.
3. Ne, mogu svi u sve (osim što je Synology od nedavno počeo lihvariti za svoje skuplje modele). Generalno, što se tiče klasa diskova (mainstream, DAS/NAS, enterprise), na kraju najviše ovisi o sreći, nekad će ti WD Gold crknuti u prvih par dana a nekad će jeftikaner tipa Toshibe P300 raditi godinama. Drugim rječima, bolje količina (više jeftinih i više kopija) nego jedan skupi.
4. I da i ne ... da ako je NTFS formatiran, možeš prebaciti disk bez gubitka podataka ali NASevi su najčešće Linux baziran OS a diskovi u Ext4. Teoretski, možeš imati i driver za Ext4 na Windowsima.
5. Ne gledam video sa NASa, pa se ne bi štel mešat
Puno hvala na informacijama! Evo gledam i po YouTubu, pomalo učim, ali ovako par napisanih riječi znaju biti i par koraka naprijed.
Hvala ti
KOveonline je offline   Reply With Quote
Staro 05.01.2023., 10:48   #3605
Night
Premium
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Dbk
Postovi: 986
Moj savjet, WD NASove izbjegavaj. Synology je dobar i ima dosta raspoloživih aplikacija. Qnap ista stvar, s tim da je Qnap lakše prebaciti na alternativni OS. Mislim da ćeš kod Qnapa obično dobiti bolji hardver za iste novce u odnosu na Synology.
Night je online   Reply With Quote
Staro 05.01.2023., 10:54   #3606
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,948
NAS - Network Attached Storage ili mrezni disk

Synology ima jednostavan a moćan OS. Daleko je bolji izbor za početnika nego Qnap a ništa lošiji.

Stay away from WD.
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Staro 05.01.2023., 10:59   #3607
domis
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Hrvatistan
Postovi: 4,159
Kao što su kolege rekli - Synology ili Qnap
I još bih nadodao - ništa ispod 4-bay modela i izbjegavati najjeftinije 4-bay modele
domis je offline   Reply With Quote
Staro 05.01.2023., 12:00   #3608
Max Rockatansky
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: Zg/Zd
Postovi: 674
Citiraj:
Autor Night Pregled postova
Moj savjet, WD NASove izbjegavaj. Synology je dobar i ima dosta raspoloživih aplikacija. Qnap ista stvar, s tim da je Qnap lakše prebaciti na alternativni OS. Mislim da ćeš kod Qnapa obično dobiti bolji hardver za iste novce u odnosu na Synology.
Da, Qnap je uglavnom jeftiniji .... instalirao sam dosta 431P (P2 i sad P3), on mi se čini ok, ima sve što vole mladi, dual LAN, nekoliko USBa, RAM proširiv (SO-DIMM slot). ARM CPU je ponekad slabašan, pa ga neke aplikacije zakucaju na 100% ali kod osnovnog file sharinga je ok (uglavnom mali uredi, sa par usera).

Citiraj:
Autor medo Pregled postova
Synology ima jednostavan a moćan OS. Daleko je bolji izbor za početnika nego Qnap a ništa lošiji.
Na što misliš ? Meni to izgleda podjednako, iako, nisam baš neki NAS power user.
Njegov OS od verzije 5.0 ima snapshote na svim modelima, containere, virtualizaciju, dosta appova, VPN-ove (nažalost modeli sa ARM CPUom još čekaju WireGuard).

Citiraj:
Autor domis Pregled postova
I još bih nadodao - ništa ispod 4-bay modela i izbjegavati najjeftinije 4-bay modele.
Da, nije velika razlika u cijeni 2 i 4-bay a dobije se prostor za lakšu migraciju na veće diskove i RAID 5/6. Nedavno sam migrirao jedan sa single diskovima na RAID5 (via RAID1 ) i sve je prošlo glatko.
Kod Qnapa su "K" modeli okljaštreni, RAM zalemljen itd.

Nisam gledao u zadnje vrijeme da li i Synology ima nešto slično, Qnap ima i "glupe" modele (npr. TR-004, 4-bay kućište) koji mogu raditi i kao DAS i kao proširenje NASa.
Max Rockatansky je offline   Reply With Quote
Staro 05.01.2023., 12:21   #3609
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,948
Qnap ima više toga što se da podesiti ali teško da će ti to faliti. Osobno da sad uzimam NAS uzeo bi Qnap sa qts-hero OSom. Prednosti ZFSa su ogromne za razliku od BTRFSa koji je oduvijek bio nestabilan. ZFS ftw.

Sad će se javiti oni koji nikada nisu imali problema s BTRFSom….
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Staro 05.01.2023., 18:21   #3610
Lewis
Freelancer
Moj komp
 
Lewis's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Bilje (Osijek)
Postovi: 4,941
Tako je Qnap daje bolji/jaci hardware za za istu cijenu ali Snyology DSM je bolji i sigurniji OS (Qnap svako malo ima nekih security breacheva).

Sto se tice BRTFSa kolko god da je bio nestabilan ili jos je na Linuxu (to nemogu reci jer ne korisitm Linux kao takav) na Snyologyu nema nikakvih problema.
Sve radi sa BRTFSom na Synologyu (moja oba NASa su na BRTFSu od 2018 godine) i redovito se preporuca na srednjim/jacim NASevima (sa intel/AMD procesorima) ici bas na BRTFS radi mnogih pogodnosti u odnosu na obicni EXT4.
__________________
RS1 - MB: WS X299 Asus Sage, CPU: i7 9800X, RAM:128GB, GPUs: 3*RTX 3090 24GB
RS2 - MB:Asus X99-E WS, CPU: i7 6850K, RAM:128GB, GPUs: 2*RTX 4090 24GB
Lewis je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 06.01.2023., 10:09   #3611
tintin
Premium
Moj komp
 
tintin's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: negdje
Postovi: 1,693
Ja ni sa ext4 nisam do sad imao nikad problema.
tintin je offline   Reply With Quote
Staro 06.01.2023., 10:12   #3612
Lewis
Freelancer
Moj komp
 
Lewis's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Bilje (Osijek)
Postovi: 4,941
Citiraj:
Autor tintin Pregled postova
Ja ni sa ext4 nisam do sad imao nikad problema.
Naranvo samo EXT4 nema snapshoote i slicne blagodati BRTFS/ZFS systema.
__________________
RS1 - MB: WS X299 Asus Sage, CPU: i7 9800X, RAM:128GB, GPUs: 3*RTX 3090 24GB
RS2 - MB:Asus X99-E WS, CPU: i7 6850K, RAM:128GB, GPUs: 2*RTX 4090 24GB
Lewis je offline   Reply With Quote
Staro 06.01.2023., 14:07   #3613
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,948
NAS - Network Attached Storage ili mrezni disk

Na Synology-ju napraviš enkriptirani volume na BTRFSu i ne možeš imati filename dulji od 143 znaka. To mi je ogroman fail pogotovo za poslovnu upotrebu.

Drugi problem je kompresija. BTRFS komprimira file kao file, a ne u blokovima kao ZFS. Kada želiš nešto pročitati iz sredine filea, BTRFS mora dekomprimirati file od početka do sredine da ju pročita što može jako dugo potrajati. Prilično beskorisno za containere tipa VHDX, PST fileove i sl.

Bilo je još bisera ali se ne mogu sjetiti. Zbog takvih gluposti BTRFS ne koristim ako ne moram.
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Staro 06.01.2023., 15:07   #3614
Lewis
Freelancer
Moj komp
 
Lewis's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Bilje (Osijek)
Postovi: 4,941
Citiraj:
Autor medo Pregled postova
Na Synology-ju napraviš enkriptirani volume na BTRFSu i ne možeš imati filename dulji od 143 znaka. To mi je ogroman fail pogotovo za poslovnu upotrebu.
Odosmo mi sad u neke sfere koje nemaju bas neke veze sa pitanjem koje je "KOveonline" postavio ? Pa covjek trazi/gleda DS 218 model (star 5 godina sad) za kucnu uporabu, ono, obican file server, media server da nemora vanjske USB diskove od 4TB stekat za gledanje filmova

Mislis da on zeli dati 10.000 EUR za neki poslovni 16-24 bay NAS ?
__________________
RS1 - MB: WS X299 Asus Sage, CPU: i7 9800X, RAM:128GB, GPUs: 3*RTX 3090 24GB
RS2 - MB:Asus X99-E WS, CPU: i7 6850K, RAM:128GB, GPUs: 2*RTX 4090 24GB

Zadnje izmijenjeno od: Lewis. 06.01.2023. u 16:31.
Lewis je offline   Reply With Quote
Staro 06.01.2023., 15:59   #3615
Ivo_Strojnica
PRO
Moj komp
 
Ivo_Strojnica's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,173
Ali bez diskova
__________________
"Who is your daddy and what does he do?"
Ivo_Strojnica je online   Reply With Quote
Staro 06.01.2023., 17:40   #3616
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,948
NAS - Network Attached Storage ili mrezni disk

Tko kaže da se za posao ne koriste 2-bay i 4-bay NASevi kakve mi imamo doma? Imali smo desetak lokalnih 2-bay Synologyja po poslovnicama koji su se syncali sa glavnim RackStationom na centralnoj lokaciji.

Konkretno kumu se dogodilo da je išao syncati Google Drive na svog Synologyja pa je imao pola dana posla da preimenuje predugačke fileove koje Synology nije mogao pospremiti kod sebe. Da ne pričam što nam je to na poslu radilo.

Nekome tko čita ovaj thread je to možda bitno.
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Staro 07.01.2023., 20:18   #3617
GRdiamond9A
Premium
Moj komp
 
GRdiamond9A's Avatar
 
Datum registracije: May 2020
Lokacija: Rijeka
Postovi: 60
Evo izgleda da mi je riknuo WD book live. Stari ga uzeo još pred masu godina u Singapuru, zadnjih godinu dvije nije korišten, uključim ga u utičnicu i ništa se ne događa, nikakve lampice, zvuk, ništa.
Kolko vidim na netu rikavaju im matične. Valjda je HDD živ.
Probat ću napravit neki diy nas-media centar, proći pola foruma jer ne znam skoro ništa o tome.

Poslano sa mog POCOPHONE F1 koristeći Tapatalk
GRdiamond9A je offline   Reply With Quote
Staro 07.01.2023., 21:19   #3618
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,948
Možda mu je krepao adapter za napajanje. Disk izvadiš i staviš u PC i bootaš neki live Linux. Vrlo velika šansa je da će ga odmah prepoznati i da ćeš moći otvoriti fileove na njemu.
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Staro 08.01.2023., 19:22   #3619
KOveonline
Registered User
 
KOveonline's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Zadar
Postovi: 47
Citiraj:
Autor Lewis Pregled postova
Odosmo mi sad u neke sfere koje nemaju bas neke veze sa pitanjem koje je "KOveonline" postavio ? Pa covjek trazi/gleda DS 218 model (star 5 godina sad) za kucnu uporabu, ono, obican file server, media server da nemora vanjske USB diskove od 4TB stekat za gledanje filmova

Mislis da on zeli dati 10.000 EUR za neki poslovni 16-24 bay NAS ?
Neka, neka. Dobri stari forumi gdje se ekipa prepucava znanjem i korisnim informacijama. Svaki post mi je zanimljiv, a ono što ne kužim googlam, youtubam i učim u hodu.

Još jednom, hvala svima!
KOveonline je offline   Reply With Quote
Staro 08.01.2023., 20:35   #3620
buljaka
Premium
 
Datum registracije: Aug 2014
Lokacija: Osijek
Postovi: 2,849
Citiraj:
Autor GRdiamond9A Pregled postova
Evo izgleda da mi je riknuo WD book live. Stari ga uzeo još pred masu godina u Singapuru, zadnjih godinu dvije nije korišten, uključim ga u utičnicu i ništa se ne događa, nikakve lampice, zvuk, ništa.
Kolko vidim na netu rikavaju im matične. Valjda je HDD živ.
Probat ću napravit neki diy nas-media centar, proći pola foruma jer ne znam skoro ništa o tome.

Poslano sa mog POCOPHONE F1 koristeći Tapatalk
Kao što kolega kaže, većinom crkne napajanje. Meni se isto dogodilo, uzeo drugo sa ebaya i radi i dan danas
buljaka je offline   Reply With Quote
Staro 12.01.2023., 09:05   #3621
Libertus
Premium
Moj komp
 
Libertus's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2017
Lokacija: Ramura
Postovi: 2,479
Za Synology starosjedioce koji nisu nikada radili reinstall DSM-a od kada su kupili NAS, razmislite da napravite. Imam DS216+II, znači 6,5 godina star NAS. Samo sam upgrade radio od kada sam ga kupio, ali je sa 7 i 7.1 dobio popizditis. Počela se gubiti internet veza, stalno nešto zapinjalo itd.

Na Badnjak sam se napokon natjerao napraviti factory reset i od nule napraviti instalaciju najnovijeg DSM-a (ne gube se korisnički podaci). Bilo je grešaka prvih nekoliko dana jer se nisam mogao sjetiti što sam sve i kako tijekom 6+ godina podesio, ali nakon što sam i zadnje mušice popeglao, sve radi ponovno bez greške. Tako da, moja preporuka ako ste kao i ja radili samo upgrade, da napravite i potpuni reset da bi prodisao NAS malo.
Libertus je offline   Reply With Quote
Staro 12.01.2023., 10:17   #3622
Ivo_Strojnica
PRO
Moj komp
 
Ivo_Strojnica's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,173
istu stvar i ja napravio sa DS220j modelom, koji je u startu krepalina.
Unijelo je dašak responzivnosti u njega (iako je i dalje mali micika).
__________________
"Who is your daddy and what does he do?"
Ivo_Strojnica je online   Reply With Quote
Staro 16.01.2023., 11:19   #3623
Psycho
Master Of Disaster
Moj komp
 
Psycho's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2002
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,252
Citiraj:
Autor Libertus Pregled postova
Za Synology starosjedioce koji nisu nikada radili reinstall DSM-a od kada su kupili NAS, razmislite da napravite. Imam DS216+II, znači 6,5 godina star NAS. Samo sam upgrade radio od kada sam ga kupio, ali je sa 7 i 7.1 dobio popizditis. Počela se gubiti internet veza, stalno nešto zapinjalo itd.

Na Badnjak sam se napokon natjerao napraviti factory reset i od nule napraviti instalaciju najnovijeg DSM-a (ne gube se korisnički podaci). Bilo je grešaka prvih nekoliko dana jer se nisam mogao sjetiti što sam sve i kako tijekom 6+ godina podesio, ali nakon što sam i zadnje mušice popeglao, sve radi ponovno bez greške. Tako da, moja preporuka ako ste kao i ja radili samo upgrade, da napravite i potpuni reset da bi prodisao NAS malo.
imam par starih NAS-ova za test na poslu, jer su van produkcije, sa DSM6.1 i ne mogu se updateati na DSM7 automatski. Da li bi mogao manualno ih dignuti tako na DSM7 ?
__________________
Psycho je offline   Reply With Quote
Staro 16.01.2023., 11:21   #3624
Lewis
Freelancer
Moj komp
 
Lewis's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Bilje (Osijek)
Postovi: 4,941
Citiraj:
Autor Psycho Pregled postova
imam par starih NAS-ova za test na poslu, jer su van produkcije, sa DSM6.1 i ne mogu se updateati na DSM7 automatski. Da li bi mogao manualno ih dignuti tako na DSM7 ?
Koji su modeli, mislim da od modela 2014 ili 2015 na nize DSM 7.x nije podrzan..
__________________
RS1 - MB: WS X299 Asus Sage, CPU: i7 9800X, RAM:128GB, GPUs: 3*RTX 3090 24GB
RS2 - MB:Asus X99-E WS, CPU: i7 6850K, RAM:128GB, GPUs: 2*RTX 4090 24GB
Lewis je offline   Reply With Quote
Staro 16.01.2023., 11:39   #3625
Psycho
Master Of Disaster
Moj komp
 
Psycho's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2002
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,252
RS10613xs+ sa dva ekspanzijska unita
DS718+
RS3614RPxs
__________________
Psycho je offline   Reply With Quote
Staro 16.01.2023., 11:44   #3626
Lewis
Freelancer
Moj komp
 
Lewis's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Bilje (Osijek)
Postovi: 4,941
__________________
RS1 - MB: WS X299 Asus Sage, CPU: i7 9800X, RAM:128GB, GPUs: 3*RTX 3090 24GB
RS2 - MB:Asus X99-E WS, CPU: i7 6850K, RAM:128GB, GPUs: 2*RTX 4090 24GB
Lewis je offline   Reply With Quote
Staro 16.01.2023., 12:06   #3627
Psycho
Master Of Disaster
Moj komp
 
Psycho's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2002
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,252
Citiraj:
Autor Lewis Pregled postova
nisam, hvala. pogledam sad direkt. Nije da me zamarao update na noviji OS, ali zasto ne ako se moze.
__________________
Psycho je offline   Reply With Quote
Staro 16.01.2023., 16:41   #3628
dadoremix
Premium
Moj komp
 
dadoremix's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: HR
Postovi: 4,528
Nemoj
Ostani na 6.x
Pogotovo ako koristis kakve hack tehnike, jer su sve kerefeke zatvorili na 7.x

A nista pretjerano ne dobivas
Osim muke za novi setup as new
dadoremix je offline   Reply With Quote
Staro 16.01.2023., 18:50   #3629
Roy
15/JG52
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 724
Citiraj:
Autor dadoremix Pregled postova
Nemoj
Ostani na 6.x
Pogotovo ako koristis kakve hack tehnike, jer su sve kerefeke zatvorili na 7.x

A nista pretjerano ne dobivas
Osim muke za novi setup as new
Ovo
Roy je offline   Reply With Quote
Staro 16.01.2023., 18:54   #3630
Lewis
Freelancer
Moj komp
 
Lewis's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Bilje (Osijek)
Postovi: 4,941
Pa nije bas samo tako, meni je DSM brzi/repsonzivniji (na istim NASevima) nego stari 6.2 i jos ima dodantih stvari.. ako nije koristio neke 3rd party USB stickove i slicno nema nikakvvog razloga ostait na 6.x. Plus kad uskoro dodje 7.2 (sa dje u beti) i MutiSMB support moci ce se uparit 1,2,3,4 1Gbit LAN porta da se dobije dupl/troduplo veca brzina...

Evo jedan link sa nekim usporedbama DSM 6.x vs 7.x
https://latestintech.com/synology-di...ion-manager-7/
__________________
RS1 - MB: WS X299 Asus Sage, CPU: i7 9800X, RAM:128GB, GPUs: 3*RTX 3090 24GB
RS2 - MB:Asus X99-E WS, CPU: i7 6850K, RAM:128GB, GPUs: 2*RTX 4090 24GB
Lewis je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na