Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > ISP
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 10.02.2022., 18:46   #5221
dadoremix
Premium
Moj komp
 
dadoremix's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: HR
Postovi: 4,527
lepo lepo
dadoremix je offline   Reply With Quote
Staro 11.02.2022., 07:06   #5222
SinfulSaint
Premium
Moj komp
 
SinfulSaint's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 314
wifi6?
SinfulSaint je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 11.02.2022., 14:31   #5223
alen_os
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2009
Lokacija: Osijek
Postovi: 26
Citiraj:
Autor SinfulSaint Pregled postova
wifi6?
Da wifi6 je
alen_os je offline   Reply With Quote
Staro 11.02.2022., 14:37   #5224
schetz
Premium
 
schetz's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,554
Citiraj:
Autor alen_os Pregled postova
Ja tražio zamjenu jučer za oba stana u zgradi i napravili su mi zamjenu.

Za sada sam iznimno zadovoljan sa routerom. jedan je 2.5 gigabita port ostali su gigabitni.
Običan poziv prema SZK ?
Malo me svrbi da zamjenim svoj Mikrotik tim routerom radi Wi-Fi, iako možda ne valja ni čačkati jer se Mikrotik nije srušio niti jednom u 2 godine.
schetz je offline   Reply With Quote
Staro 11.02.2022., 14:42   #5225
alen_os
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2009
Lokacija: Osijek
Postovi: 26
Citiraj:
Autor schetz Pregled postova
Običan poziv prema SZK ?
Malo me svrbi da zamjenim svoj Mikrotik tim routerom radi Wi-Fi, iako možda ne valja ni čačkati jer se Mikrotik nije srušio niti jednom u 2 godine.
Napravio sam običan poziv i rekao da želim zamjenu routera za novi. Inaće kažu ne može zamjena ali mi je tehničar zamjenio u oba stana di imam gigabitne linkove. Još što je zanimljivo je password od ont-a vidljiv u samom routeru. Rekao sam da mi treba sa 2.5 ggiabitnim portom.
alen_os je offline   Reply With Quote
Staro 21.02.2022., 12:57   #5226
geronimo_2
Premium
Moj komp
 
geronimo_2's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Rijeka / Grobnik
Postovi: 3,921
pozdrav. jel ima itko ikakvu info kad bi optika mogla zazivjeti na Čavlima da se ne zaletim prejako sa Rune pa pozalim. zadnje sto sam cuo jest da je tkoma u pregovorima sa Rune oko koristenja njihove infrastrukture.

parica mi jedva radi (20mbit), prekida par puta dnevno i kida zivce.


dali, ako tkoma bude isla preko rune, iskon optika bude isto dostupna potencjalno ili u takvim slucajevima nema toga, jer bi ciljao svakako ono net+tel na iskonu bez ugovorne za 165kn/mj. wishful thinking I know .
geronimo_2 je offline   Reply With Quote
Staro 21.02.2022., 14:27   #5227
RimtuTiTuki
Premium
Moj komp
 
RimtuTiTuki's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,514
Rune mi je pred godinu dana rekao da su u pregovorima sa HT-om... tako da to može biti odmah, a može biti i za par godina... u sličnom sam problemu nažalost...
__________________
I never make the same mistake twice I make it five or six times just to be sure...
RimtuTiTuki je offline   Reply With Quote
Staro 21.02.2022., 14:40   #5228
geronimo_2
Premium
Moj komp
 
geronimo_2's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Rijeka / Grobnik
Postovi: 3,921
ma da, to sam i ja cuo, iako sve vise cujem glasine da je vec trebalo krenut. mislio sam ako netko ima bas prave insider info da se ne zahebem sad i potpisem i onda za 3mj eto ti tkoma-e.
ono sto je meni agent tkome rekao pred par mj jest da ce mi sigurno bit ponudeno po sadasnjoj cijeni optika od njih kad zazivi (195kn; net+tel) sto mi je skroz sumnjivo i ne vjerujem bas u to.

terrakom mi je recimo rekao kad sam spomenuo tkomu da ce oni sigurno bit puno skuplji jer koriste njihovu infrastrukturu bla bla bla. al ovi su bas istrenirani muljeri i prodavaci uceni...
geronimo_2 je offline   Reply With Quote
Staro 21.02.2022., 18:37   #5229
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,060
Citiraj:
Autor geronimo_2 Pregled postova
ma da, to sam i ja cuo, iako sve vise cujem glasine da je vec trebalo krenut. mislio sam ako netko ima bas prave insider info da se ne zahebem sad i potpisem i onda za 3mj eto ti tkoma-e.
ono sto je meni agent tkome rekao pred par mj jest da ce mi sigurno bit ponudeno po sadasnjoj cijeni optika od njih kad zazivi (195kn; net+tel) sto mi je skroz sumnjivo i ne vjerujem bas u to.

terrakom mi je recimo rekao kad sam spomenuo tkomu da ce oni sigurno bit puno skuplji jer koriste njihovu infrastrukturu bla bla bla. al ovi su bas istrenirani muljeri i prodavaci uceni...

prvi boldani dio - ako HT nema objavu o namjeri gradnje, onda neće graditi u iduće 3 godine ništa, obzirom da im je brzina realizacije projekta oko 3 godine. ako imaju namjeru gradnje objavljenu na njihovim ili hakom stranicama, onda u tom dokumentu piše i rok.



drugi boldani dio - HT nema i ne može imati cjenik za a,b,c i d korisnike. HT ima cjenik i točka.

dakle, nudi ti uslugu po cjeniku i nema sad da će tebi biti cijena jedna jer si na rune infrastrukturi, da će netko drugi imati drugu cijenu jer je a1 infrastrukturi, a netko treći jer je na marsu. nismo na placi. imaju službeni cjenik i svim korisnicima se nude usluge po tom cjeniku.



osim toga 195kn nije "toliko jeftino" koliko misliš jer je net+tel dostupan za 169kn preko HT optike, odnosno 10 kn manje za iskon preko HT optike.



HT-u ako se nešto ne bi isplatilo, ne bi nudili takvu uslugu. obzirom da je u pitanju RUNE koji veze nema sa HT-om osim da im naplaćuje najam mjesta u kazeti i najam niti po korisniku, ht ostalih troškova nema, a osobito nemaju trošak izgradnje optičke infrastrukture tako da koliko god da im RUNE naplaćuje - još uvijek će ht biti u plusu.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 22.02.2022., 13:28   #5230
svemir
Premium
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Karlovac
Postovi: 161
Dal ima šta da daje tcom za produženje ugovora .za sada mi nude samo 20kn vecu cijenu , za uslugu koju imam . 500Mbit/s + telefon .
svemir je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 22.02.2022., 13:33   #5231
Sinac
...samo te gledam...
Moj komp
 
Sinac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,746
Citiraj:
Autor svemir Pregled postova
Dal ima šta da daje tcom za produženje ugovora .za sada mi nude samo 20kn vecu cijenu , za uslugu koju imam . 500Mbit/s + telefon .
Odi na stranice HT-a, tamo imaš chat, čekaj da ti se netko od operatera javi pa provjeri s njima, napiši da razmišljaš prijeći kod drugog operatera, pukni link od kojeg s cijenama, vidjet ćeš da ćeš uspjeti dogovoriti. Napisat će ti da ne smiju komentirati cijene drugih providera, samo napiši da su niže...
Sinac je offline   Reply With Quote
Staro 24.02.2022., 15:43   #5232
Warrior
Premium
Moj komp
 
Warrior's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 980
Danas moja optika 500/250, pala na 50Mbps. Ima li veze s početkom rata? Kasnije ću zvati HT. Kako je kod vas? Ja sam okolica ZG.
__________________
Everything is sooooo slow... Why? Oh, why?
Warrior je offline   Reply With Quote
Staro 24.02.2022., 16:06   #5233
svemir
Premium
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Karlovac
Postovi: 161
Citiraj:
Autor Warrior Pregled postova
Danas moja optika 500/250, pala na 50Mbps. Ima li veze s početkom rata? Kasnije ću zvati HT. Kako je kod vas? Ja sam okolica ZG.
piči full.
svemir je offline   Reply With Quote
Staro 05.03.2022., 11:38   #5234
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,060
kad se na HT-u stavi vlastiti router direkt na raisecom ONT, da li su ovo točne postavke za propustiti vlan-ove u mrežu?


vlan 101 i 103 za voip i management i oni su tagged jer će negdje dalje u mreži biti ht-ov router. vlan 100 je untagged jer mi openwrt router diže pppoe.

ovo samo "pripremam teren" za prebacivanje sa technicolora na raisecom.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 05.03.2022., 12:15   #5235
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,548
Imaš onu temu sa postavkama pa provjeri.

Internet konekcija ide preko Vlan=100, isto tag-ana.
Nikky je online   Reply With Quote
Staro 05.03.2022., 13:01   #5236
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,060
ovdje me zanima u praksi.
znam brojeve, poanta je kako to openwrt interpretira.
ovdje nije taggano jer još uvijek mi pppoe ide preko technicolora. bit će tagano kad prebacim na raisecom.
jedino mislim da ovo nije dovoljno nego moram još kreirati 2 nova interface-a koji će se kačiti na wan port, svaki sa svojim vlan tagom, i natjerati router da ih proslijedi dalje u mrežu bez modifikacija.
ili ne moram kreirati nove interfejse nego još taggam izlazni lan port sa istim tagom, pa promet "procuri" bez da radim interfejs.

treba mi netko tko je ovo slagao. a nedavno je jedan forumaš upravo to radio, dignuo je openwrt na hex S i napravio upravo ovo šta meni treba.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 05.03.2022., 17:34   #5237
tascam
Registered User
 
Datum registracije: Jun 2010
Lokacija: hr
Postovi: 804
Kako si zadovoljan sa novim routerom? Kakav je wifi signal u odnosu na prijašnji?
tascam je offline   Reply With Quote
Staro 05.03.2022., 18:19   #5238
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,060
kojim novim, i kojim prijašnjim?

moj router (hex) nema wifi. za wifi se brinu ap-ovi.
routeri od operatera su mi zadnjih 10tak godina u bridge modu, neovisno o tome koji je operater i koji router u pitanju.
tako da i sada je ht-ov tecnicolor u bridge-u. šteta jer nudi svašta, ali moj ustroj mreže zahtijeva da router od isp-a bude u bridge modu.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 05.03.2022., 19:44   #5239
demetrius
Premium
Moj komp
 
demetrius's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: rijeka
Postovi: 3,728
Citiraj:
Autor tascam Pregled postova
Kako si zadovoljan sa novim routerom? Kakav je wifi signal u odnosu na prijašnji?
jprv je novi korisnik tcom optike,Technicolor FGA 2233 ide samo za nove korisnike,meni je bitno da ovaj novi ima sve u jednom ont,voip, i wireless da ne moram imat 2 škatule raisecom+speed port,mislim meni sve radi pa nisam ni zvao za ovaj novi,možeš zavt pa pitat, ko zna kad će ove veće brzine koje je jprv spominjao do 2,5 Gbit/s
__________________
prodajem starije komponente.
demetrius je offline   Reply With Quote
Staro 05.03.2022., 20:07   #5240
Blagus
Premium
 
Datum registracije: Jun 2012
Lokacija: Zagreb
Postovi: 505
Citiraj:
Autor jp_rv Pregled postova
ovdje me zanima u praksi.
znam brojeve, poanta je kako to openwrt interpretira.
ovdje nije taggano jer još uvijek mi pppoe ide preko technicolora. bit će tagano kad prebacim na raisecom.
jedino mislim da ovo nije dovoljno nego moram još kreirati 2 nova interface-a koji će se kačiti na wan port, svaki sa svojim vlan tagom, i natjerati router da ih proslijedi dalje u mrežu bez modifikacija.
ili ne moram kreirati nove interfejse nego još taggam izlazni lan port sa istim tagom, pa promet "procuri" bez da radim interfejs.

treba mi netko tko je ovo slagao. a nedavno je jedan forumaš upravo to radio, dignuo je openwrt na hex S i napravio upravo ovo šta meni treba.
Nisam baš radio to što tebi treba, ali mogu pomoći: za internet, Raisecom uštekaj u WAN port i napravi PPPoE konekciju kojoj ručno za device upišeš wan.100 (format je ime_porta.VLAN). Na ovom ekranu gdje podešavaš VLAN tagove ništa ne diraš.

Nisam siguran kako dalje proslijediti VLAN-ove prema HT-ovom ruteru jer nikad nisam imao potrebe za tim, ali vjerojatno bi radilo da izbaciš npr. LAN 4 iz VLAN-a 1 (postaviš off), i postaviš tagged 101 i 103 na LAN 4 i WAN. VLAN 100 ti ne treba u toj tablici jer si ga taggirao na PPPoE interfaceu. A HT-ov ruter onda ide u LAN 4.

Također vodi računa o tome da jednom kad za tvoj ruter OpenWrt pređe na DSA, nestat će cijeli Switch tab i taj ekran s postavkama VLAN-ova i drugačije će se konfigurirati. Na Mikrotiku hex S je to već aktualno.

Zadnje izmijenjeno od: Blagus. 05.03.2022. u 20:13.
Blagus je offline   Reply With Quote
Staro 05.03.2022., 20:46   #5241
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,060
za pppoe sam u switch tabeli taggao određeni vlan (kad sam to trebao koristiti, npr kad mi je openwrt bio instaliran na dsl modem). iako da, tada se interfejs zvao dsl.86 čini mi se.

probat ću prvo pppoe ostavit ovako (ali tagged umjesto untagged) i proslijediti ostali tagirani promet u lan, ali moram ostaviti vlan1 untagged na tom portu jer moram progurati i tagirani i netagirani promet po istom kabelu. neću moći fizički spojiti hex i technicolor (kad mi stigne raisecom), jer će technicolor biti na drugoj lokaciji. ako ne bude radilo kako sam si zamislio, jednostavno će biti offline i neće biti voipa na lokaciji, jebiga.
na drugom routeru mi to radi (guram tagirani promet za ap-ove po istom portu gdje ide i običan netagirani promet - i to radi bez greške)

ovo drugo, vidio sam da su sa v21 promijenili mrežu i da sad koriste dsa, tako da sam odustao od toga i na oba routera vratio v19 i tako će biti do daljnjega.
nisam se uspio snać, stvari koje su mi jednostavne do 21, na 21 nisam mogao nikako složiti i nema potrebe da se mičem sa v19.

ps - nije mi palo na pamet da technicolor možda neće htjet uopće raditi ako nije optički kabel uštekan u njega... ima wan port i ima wan failover u opcijama, ali pitanje je sad da li taj wan failover podrazumijeva ethernet alternativu optici, ili očekuje na wan portu nešto sasvim deseto. i da li uopće to očekuje na wan portu ili očekuje 4g usb stick.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 06.03.2022., 10:01   #5242
tascam
Registered User
 
Datum registracije: Jun 2010
Lokacija: hr
Postovi: 804
Citiraj:
Autor demetrius Pregled postova
jprv je novi korisnik tcom optike,Technicolor FGA 2233 ide samo za nove korisnike,meni je bitno da ovaj novi ima sve u jednom ont,voip, i wireless da ne moram imat 2 škatule raisecom+speed port,mislim meni sve radi pa nisam ni zvao za ovaj novi,možeš zavt pa pitat, ko zna kad će ove veće brzine koje je jprv spominjao do 2,5 Gbit/s
Koliko sam čuo/pročitao ide samo za nove korisnike.
tascam je offline   Reply With Quote
Staro 07.03.2022., 00:58   #5243
GoGoGamerS
Premium
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: ZG/ST
Postovi: 105
Pitanje za znalce i nekoga tko se sa time susreo.

Do druge kuće imam provučen kabel za TV.
Taj kabel ima cca 50m i nebi htio provlačiti novi jer je komplicirano, ide preko tavana itd...

Da li mogu preko tog jednog kabla dobiti i internet i tv?
Ako ubacim switch, spojim postojeći kabel u njega i iz switcha dva dodatna kabla, jedan do TVa a drugi do Wireless routera, hoće li to raditi?
GoGoGamerS je offline   Reply With Quote
Staro 07.03.2022., 09:53   #5244
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,548
Neće,
nađi temu gdje smo objašnjavali rješenje sa 2 smart switch - a.
Nikky je online   Reply With Quote
Staro 07.03.2022., 10:49   #5245
c-shadow
Premium
Moj komp
 
c-shadow's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Istra
Postovi: 3,001
Ima netko ideju gdje da nađem koje rangove dinamičkih IPa koristi HT na optici?
Izguglao sam neki link negdje na carnetu, ali nije potpuni popis.
c-shadow je offline   Reply With Quote
Staro 07.03.2022., 13:10   #5246
Prezime
Premium
 
Datum registracije: Aug 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,057
Mozda ti ovaj daje potpuni popis.
Ja, u Zgrebackoj okolici, na optici najcesce dobijam iz 93.xxx, 89.xxx i 78.xxx range-a.

Zadnje izmijenjeno od: Prezime. 07.03.2022. u 13:17.
Prezime je offline   Reply With Quote
Staro 07.03.2022., 13:58   #5247
c-shadow
Premium
Moj komp
 
c-shadow's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Istra
Postovi: 3,001
Ne pomaže mi, nema unutra npr. 93.137.x.y a meni nažalost baš tako treba

U logovima imam zadnjih 2 mjeseca i tu mi se vrti 90% 93 i nešto malo 78.
Spomenuti Carnet link:
https://sysportal.carnet.hr/hr_alloclist
c-shadow je offline   Reply With Quote
Staro 07.03.2022., 16:29   #5248
Blagus
Premium
 
Datum registracije: Jun 2012
Lokacija: Zagreb
Postovi: 505
Na koji način misliš da nije potpun popis? Ako nije održavan to je drugo, ali Carnet popis daje u CIDR formatu, najstandardnijem mogućem zapisu prikladnom za automatsku obradu, a ovo što ti spominješ je korisno jedino ako netko u Notepadu traži IP s Ctrl+F

Recimo, tvoj primjer 93.137.x.y spada u raspon 93.136.0.0/13 koji postoji na toj listi.
Blagus je offline   Reply With Quote
Staro 07.03.2022., 17:19   #5249
c-shadow
Premium
Moj komp
 
c-shadow's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Istra
Postovi: 3,001
Štima. Bio sam malo neprecizan i nisam pojasnio do kraja
Imam posla s jednim vrlo glupim servisom koji mi traži popis svih IPeva isključivo u ovakvom formatu:
93.137.103.0 - 93.137.103.255
Tako da bi sad trebao raspisati sve kombinacije iz CIDR notacije, naći prvi i zadnji i dostaviti im tako kako traže. Nije greda, isprogramirati će se
c-shadow je offline   Reply With Quote
Staro 07.03.2022., 18:49   #5250
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,060
whitelisting čega ti je to?

čisto me zanima...
jp_rv je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na