Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Svaštara
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 04.05.2023., 22:23   #1411
Exy
Premium
Moj komp
 
Exy's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Zagreb, Črnomerec
Postovi: 1,979
Citiraj:
Autor webstartm Pregled postova
Ti u kupovinu tih stanova na Prečkom računaj da je kvadrat 2850, i onda ajde redom i nudi 2500-2600, i vidi. Ako te svi odbiju onda je cijena 2850 jer ti on ne mora prodati za manje. Ako neko prihvati, zbog gore navedenih xyz faktora, kupi.
Nema tu neke filozofije, ponuda/potražnja, kapitalizam.

Tako je, cijenu na kraju određuje prodavač, ali i kupac. Sam ju ne može odrediti niti jedan niti drugi, to je valjda očigledno.
Inače, izgleda da se divljanje cijena i prodaja po ne pitam cijeni usporava. Primijećuje se porast novinskih članaka a zapravo plaćenih oglasa razno raznih investitora i agencija gdje nas dobrohotno obaviještavaju da se požurimo sa kupnjom nekretnine jer eto, još malo pa nestalo. To je obično znak da se hrpica neprodanih stanova povećava. Ja bih možda malo pričekao ako baš sad kupujem. A pogotovo bih preporučio oprez od koga se kupuje jer je zbog ovog ludila postalo normalno da se kupuje nešto neizgrađeno i plaća unaprijed, kako je to utjecalo na kvalitetu gradnje ne treba puno spominjati. Čini mi se da je prosječna kvaliteta gradnje 80-ih naučna fantastika za mnogo današnjih betonjara koje niču kao gljive poslije kiše.
Exy je offline   Reply With Quote
Staro 04.05.2023., 22:29   #1412
webstartm
Sandy!!!
Moj komp
 
webstartm's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Split
Postovi: 1,674
Citiraj:
Autor M.Vlahovic Pregled postova
Čim više se dogovaramo oko tih nekretnina sve smo manje dobri, pogotovo jer su tu i žene u igri, pa možda se bolje osigurati u startu
Pošto vidim da se kužiš u to, da pitam još,
npr ako izaberem tu manje sigurnu opciju oko darivanja dok smo još koliko toliko dobri,,
i dobijem na čisto stan 1/1 i prodam ga za par godina, onda mi je to sigurna lova i tu me ne može više niko od familije ganjati za novac od stana kao što bi teoretski mogao za vlasništvo u stanu da sam ga zadržao

Tu ima zapravo još jedna komplikacija, u startu sam ja malo pojednostavio priču, kuća je zapravo trećinski i na majku pa bi taj dio brat i ja po njoj jednom naslijedili kad dođe vrijeme, e onda će biti problem kako ćemo taj dio raspoedijeliti, tj kako osigurati da me brat isplati jednog dana za taj dio ako on ostane živiti u kući, ili što ako oni odluče prodati kuću, onda ja ne dobivam polovinu trećine jednom po nasljedtstvu, pa sam izvisio za taj dio?
Ovaj prvi dio pitanja, evo ti članak od ima koju godinu
https://www.jutarnji.hr/vijesti/hrva...redit-15104562
Iskreno sve je moguće, na kraju najebe zadnji kupac. E sad, jel želiš to na glavi i vratu, ne znam. U sudstvu se sve može, ovisi koliko para imaš za odvjetnika i suca
Ako ste već sad malo zategnili odnose oko toga svega, predlažem ti odvjetnika, dobar/čvrst kupoprodajni ugovor, plati porez i adio. Neće ti nitko nakon moć oduzet, osim ako se ne javi polubrat za kojeg ni ne znaš.

Drugi dio pitanja, mi smo unutar obitelji lagano riješili te stvari, do naše 30te su starci sve prepisali šta su tribali i imali, uz klauzulu zabrane prodaje nekretnine di oni žive do njihove smrti, ja i brat sve podili da svako ima 1/1 i tjt.
Po meni najbolje da se sad odlučite ko će tu živit, mater prepiše svoj dio tome ko će tu živit, taj isplati kreditom/kešom materinu 1/2 od 1/3, tvoju/njegovu 1/2 i riješeno.


@mkey
viruj mi ako za nekretninu staviš i 20% manje od realne u tom trenutku nitko neće ništa, ostat će to šta je na papiru. Ne valja pretjerivat, al 10-20% prolazi uvik. Za automobile je druga stvar očito.

Zadnje izmijenjeno od: webstartm. 04.05.2023. u 22:48.
webstartm je offline   Reply With Quote
Staro 04.05.2023., 22:36   #1413
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,926
Ponavljam, ne brine mene smanjivanje (kao što kažeš i sam, to je popriličan rizik, čak i ako znaš prodavača jer ljudi kod nas oko nekretnina dobiju zlatnu groznicu) iznosa kojeg bih stavio na ugovor, nego me samo zanima imaju li naviku dizati taj iznos prema osobnom nahođenju.
mkey je offline   Reply With Quote
Staro 04.05.2023., 22:42   #1414
webstartm
Sandy!!!
Moj komp
 
webstartm's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Split
Postovi: 1,674
Ako je na ugovoru +-20% realne trzisne cijene u datom trenutku nemas nikakve brige
webstartm je offline   Reply With Quote
Staro 04.05.2023., 22:49   #1415
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,926
Ajmo kazati da se onda uzdam da šjor poreznik zna što je realno
mkey je offline   Reply With Quote
Staro 04.05.2023., 22:50   #1416
webstartm
Sandy!!!
Moj komp
 
webstartm's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Split
Postovi: 1,674
Pa ode na njusku i vidi, +-20%. A i imaju oni bazu podataka svih prodanih nekretnina, cijena po kv itd. Nije da vuku podatke iz nekih tablica proizvodjaca ili sta vec kao kod automobila
webstartm je offline   Reply With Quote
Staro 04.05.2023., 22:55   #1417
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,926
Ono što sam ja vidio da imaju za automobile je ništa nego matrica godišta i snage motora. Kako je vozilo koje sam ja kupio bilo razbijeno i popravljeno i cijena je to reflektirala. Ali tablicu stanje vozila ne zanima, a osim stanja ima puno faktora koji utječu na cijenu, kojih također nema u tablici. Slično vrijedi za nekretnine.
mkey je offline   Reply With Quote
Staro 04.05.2023., 23:27   #1418
webstartm
Sandy!!!
Moj komp
 
webstartm's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Split
Postovi: 1,674
Uvik imaš pravo platiti neovisnog ovlaštenog procjenitelja, isto kao za auto, i tjt. Al ipak, ovdje gledaju po kupoprodajnim ugovorima iz okolice, ne po tablicama, tako da je to ok.
webstartm je offline   Reply With Quote
Staro 09.06.2023., 10:57   #1419
Tinmar3
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: May 2020
Lokacija: Zagreb
Postovi: 0
Citiraj:
Autor Exy Pregled postova
Tako je, cijenu na kraju određuje prodavač, ali i kupac. Sam ju ne može odrediti niti jedan niti drugi, to je valjda očigledno.
Inače, izgleda da se divljanje cijena i prodaja po ne pitam cijeni usporava. Primijećuje se porast novinskih članaka a zapravo plaćenih oglasa razno raznih investitora i agencija gdje nas dobrohotno obaviještavaju da se požurimo sa kupnjom nekretnine jer eto, još malo pa nestalo. To je obično znak da se hrpica neprodanih stanova povećava. Ja bih možda malo pričekao ako baš sad kupujem. A pogotovo bih preporučio oprez od koga se kupuje jer je zbog ovog ludila postalo normalno da se kupuje nešto neizgrađeno i plaća unaprijed, kako je to utjecalo na kvalitetu gradnje ne treba puno spominjati. Čini mi se da je prosječna kvaliteta gradnje 80-ih naučna fantastika za mnogo današnjih betonjara koje niču kao gljive poslije kiše.
Ovo sam i ja skužio, cijene stagniraju ili padaju, barem na Prečkom. Pratim jedno 10ak stanova u rangu 110 do 160k, prodao se samo jedan u zadnja dva mjeseca, i taj jedan je s prvotne cijene od 155 došao na 148 na Njuškalu, zatim na 135, a onda se i prodao za toliko. Inače, 57 kvadrata, 8.kat, jako dobra zgrada, ali stan za potpunu renovaciju.
Ostali samo skupljaju prašinu na Njuškalu, stoje mjesecima, neki lagano spuštaju cijenu po 5k.
Lagano krećem u akciju, nudim znatno manje nego što je na oglasu tim stanovima koji su 2mj gore... i kao lešinar čekam priliku. Ovog za 135k sam imao na pladnju, ali sam odustao jer je potrebna potpuna renovacija, za to nemam resursa, vremena i živaca.

Evo ovoga koji je prodan za 135, samo kod neke druge agencije
Evo još jedan koji je krenuo sa 130k, sad je na 110k, a prodao bi se hladno i za 100k

(Btw ovaj forum očajno prikazuje linkove, tko linkove prikazuje u BOLDU, lol. Gdje je plavi font i underscore...)

Zadnje izmijenjeno od: Tinmar3. 09.06.2023. u 11:07.
Tinmar3 je offline   Reply With Quote
Staro 09.06.2023., 23:09   #1420
pci_e3x
Premium spammer
Moj komp
 
pci_e3x's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2010
Lokacija: D.Zagora
Postovi: 766
https://www.sueddeutsche.de/muenchen...1?reduced=true

Premium clanak. No naslovnica kaze dosta toga "cijene nekretnina padaju do 15%", u najskupljem njemackom gradu sto se tice nekretnina
pci_e3x je offline   Reply With Quote
Staro 10.06.2023., 08:56   #1421
Tinmar3
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: May 2020
Lokacija: Zagreb
Postovi: 0
Citiraj:
Autor pci_e3x Pregled postova
https://www.sueddeutsche.de/muenchen...1?reduced=true

Premium clanak. No naslovnica kaze dosta toga "cijene nekretnina padaju do 15%", u najskupljem njemackom gradu sto se tice nekretnina
Misliš da ćemo mi u Hr pratiti taj trend?
Tinmar3 je offline   Reply With Quote
Staro 10.06.2023., 12:35   #1422
Colop
Premium
 
Datum registracije: Sep 2011
Lokacija: Split
Postovi: 954
Poznanik je član uprave jedne velike naše banke, pitao sam ga zadnji put kad smo sjedili na ručku što kqžu njihovi analitičari za cijene nekretnina.
Analitičari smatraju da će sredinom- krajem iduće godine doći do korekcije cijena, ali ne i do značajnijeg pada.
Korekcija bi bila valjda 5-15% pada cijene, ali ako cijene nastave nekretnine rasti ovim tempom, nakon korekcije bit će otprilike na razini 2023 godine ili malo ispod.

Poslano sa mog SM-N770F koristeći Tapatalk
Colop je offline   Reply With Quote
Staro 10.06.2023., 12:48   #1423
chief_wolfinjo
Premium
Moj komp
 
chief_wolfinjo's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2009
Lokacija: DS9
Postovi: 4,164
tak je neki dan rekao guverner HNB-a da neće biti drastičnog pada cijena
nekretnina...
chief_wolfinjo je offline   Reply With Quote
Staro 10.06.2023., 12:51   #1424
webstartm
Sandy!!!
Moj komp
 
webstartm's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Split
Postovi: 1,674
Eur i sengen drze nase cijene. Stagnirat hoce,padat nece, tj padat ce ono sta je precjenjeno/nevalja

Svasta se moze naci ovih dana, al to je teski hunt, svaki dan gledat oglasnike,fb itd dok ne uleti, i naravno kopat po katastru, doc do vlasnika mimo agencije. Jer agencije su spore,traljave i uzmu veliku sumu novca za nista.

A cijene su ajme. Stan kojeg sam ja 2021 platia 2k eur/m2 i mislia se jesam pretjerao, takav isti samo u zgradi do, ista kvadratura,raspored i izvorno uredjenje, sad otisao za 3k eur/m2 u dva dana od objave oglasa.
webstartm je offline   Reply With Quote
Staro 10.06.2023., 13:07   #1425
Exy
Premium
Moj komp
 
Exy's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Zagreb, Črnomerec
Postovi: 1,979
Guverner HNB-a? To je onaj koji je prije 2 godine rekao da ćemo ulaskom u eurozonu biti zaštićeni od inflacije?
Institucije sigurno ne navijaju za drastičan pad nekretnina jer to obično bude popraćeno ekonomskom krizom, ali bolje je probati razmišljati svojom glavom nego slušati ekonomske analitičare, svatko od njih priča svoju priču pa će onda bar neki biti u pravu
Exy je offline   Reply With Quote
Staro 10.06.2023., 14:25   #1426
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,946
STAN: kupovina, krediti, APN...

Slične priče su bile prije 15 godina kada je ekipa moje generacije masovno kupovala stanove. Isto se govorilo kako nikad neće opet biti jeftino i samo će rasti, a nije im se moglo objasniti… danas su članovi udruge “Franak” :-/
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Staro 10.06.2023., 16:07   #1427
Interpol
Premium
Moj komp
 
Interpol's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 890
Citiraj:
Autor medo Pregled postova
Slične priče su bile prije 15 godina kada je ekipa moje generacije masovno kupovala stanove. Isto se govorilo kako nikad neće opet biti jeftino i samo će rasti, a nije im se moglo objasniti… danas su članovi udruge “Franak” :-/
A ti si jedini znao i pokušavao objasnit ljudima?
Interpol je offline   Reply With Quote
Staro 10.06.2023., 16:35   #1428
Exy
Premium
Moj komp
 
Exy's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Zagreb, Črnomerec
Postovi: 1,979
Svatko sa zrnom soli u glavi bi se prije dizanja kredita na 30 godina (!!) morao informirati o tome kakva je to švicarski franak valuta.

Onda bi jasno vidio da je dizati kredit u tome na takav rok čisto samoubojstvo (osim ako ne primaš plaću u Švicarskoj )
Nemam puno simpatije za dužnike u francima, nisu se nikad zapitali zašto dobivaju nižu kamatu i što je to uopće CHF. Kao da kupuju krumpire na placu a ne stan/kuću na nevjerojatno dugi rok. Tu ima ljudi koji se više informiraju oko kupnje hardvera za 100 eura nego što su oni oko franka.
Exy je offline   Reply With Quote
Staro 10.06.2023., 17:19   #1429
Interpol
Premium
Moj komp
 
Interpol's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 890
Ne moraš bit financijski stručnjak da bi digao stambeni kredit, banke su to odigrale jako podlo, a očito i nezakonito, šta je na kraju potvrdio i sud ako se ne varam. Ni država kao regulator se nije baš iskazala.


Al nebitno, nisam ni ciljao na franak, nego na pucanje balona i sunovrat cijena nekretnina. Ljudi koji su kupovali stanove 2007. uz kredit u eurima svejedno su popušili jer su godinu, dvije kasnije mogli platit trećinu manje. A ne znam baš ko je tada mogao predvidjet šta će se desit tako brzo.
Interpol je offline   Reply With Quote
Staro 10.06.2023., 17:41   #1430
pci_e3x
Premium spammer
Moj komp
 
pci_e3x's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2010
Lokacija: D.Zagora
Postovi: 766
Citiraj:
Autor Tinmar3 Pregled postova
Misliš da ćemo mi u Hr pratiti taj trend?
ne, ako popratimo onda max 5% bcs nerealne cijene prouzrokovane balkanskom pohlepom
pci_e3x je offline   Reply With Quote
Staro 11.06.2023., 00:40   #1431
Inovator
Premium
Moj komp
 
Inovator's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 462
Past ce cijene onda kada Europljani ispucaju sav interes. Trenutno vecinu nekretnina, osobito one najskuplje kupuju stranci. Nas je realno sve manje, a gradi se kao da imamo baby boom. OK, realno je za ocekivati, s obzirom na hrpu raznih zakona u zadnje vrijeme iz kojih se to da iscitati da ce se stimulirati useljavanje stranaca, ali to je opet na dugom stapu.
Inovator je offline   Reply With Quote
Staro 11.06.2023., 08:26   #1432
SrKi
Premium
Moj komp
 
SrKi's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 829
Citiraj:
Autor Exy Pregled postova
Svatko sa zrnom soli u glavi bi se prije dizanja kredita na 30 godina (!!) morao informirati o tome kakva je to švicarski franak valuta.

Onda bi jasno vidio da je dizati kredit u tome na takav rok čisto samoubojstvo (osim ako ne primaš plaću u Švicarskoj )
Nemam puno simpatije za dužnike u francima, nisu se nikad zapitali zašto dobivaju nižu kamatu i što je to uopće CHF. Kao da kupuju krumpire na placu a ne stan/kuću na nevjerojatno dugi rok. Tu ima ljudi koji se više informiraju oko kupnje hardvera za 100 eura nego što su oni oko franka.

Jebeno si pametan. Ajde sad odi pogledaj chart bilo koje valute naspram dolara
SrKi je offline   Reply With Quote
Staro 12.06.2023., 09:58   #1433
Colop
Premium
 
Datum registracije: Sep 2011
Lokacija: Split
Postovi: 954
Citiraj:
Autor Inovator Pregled postova
Past ce cijene onda kada Europljani ispucaju sav interes. Trenutno vecinu nekretnina, osobito one najskuplje kupuju stranci. Nas je realno sve manje, a gradi se kao da imamo baby boom. OK, realno je za ocekivati, s obzirom na hrpu raznih zakona u zadnje vrijeme iz kojih se to da iscitati da ce se stimulirati useljavanje stranaca, ali to je opet na dugom stapu.

Problem je što je europljanima, pogotovo skandinavcima čak i sa ovim cijenama od 5-6-7-8 000 eura po m2 hrvatska džabe.
Klijent je prodao nekretninu u svojoj matičnoj državi za 15 000 eura po m2, i kupio vilu u Marbelli i sad gleda stan u hrvatskoj do nekih 6-7 000 eura po m2.
Colop je offline   Reply With Quote
Staro 12.06.2023., 10:14   #1434
Exy
Premium
Moj komp
 
Exy's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Zagreb, Črnomerec
Postovi: 1,979
Citiraj:
Autor SrKi Pregled postova
Jebeno si pametan. Ajde sad odi pogledaj chart bilo koje valute naspram dolara
Koje god želiš, evo može funta i euro.






Jel primijećuješ nešto u odnosu na franak/dolar graf?
Funta i euro su, ovisno o razdoblju koje gledaš, IZGUBILE vrijednost u odnosu na američki dolar. Funta tu posebno loše stoji jer si prije 20-ak godina mogao dobiti 2 dolara za funtu, dok danas dobiješ 1.2 Nije ni euro puno bolji shitcoin, od početne euro euforije gdje se još određivala vrijednost, za njega si u boljim vremenima mogao dobiti dolar i pol, danas dobiješ jedan.
A franak je napravio upravo suprotno, za njega dobivaš sve više dolara.

Znači nisam jako pametan, ali ipak dovoljno da znam kako je švicarski franak u moru fiat shitcoina ultimativna valuta, koja iako i sama pati od inflacije, to radi u puno manjoj mjeri od svih ostalih.
Bilo koja valuta će u periodu od 30 godina znatno izgubiti na vrijednosti u odnosu na švicarski franak.

Bio sam pristojan pa sam uzeo euro i funtu, kao ipak koliko toliko respektabilne fiat valute. Zamisli kako grafovi izgledaju u odnosu na nekakve dinare i sl.
Dolar ti je best case scenario, iz ovog možeš zaključit da iako je dolar izgubio vrijednost u odnosu na CHF, funta i euro su doživjeli kolaps u odnosu na CHF. Grafovi im izgledaju kao kolabirani crypto shitcoini. Takve se politike vode, jebiga.

Javi ako te zanima još kakav chart

Zadnje izmijenjeno od: Exy. 12.06.2023. u 10:32.
Exy je offline   Reply With Quote
Staro 27.06.2023., 19:24   #1435
Flatline
Premium
Moj komp
 
Flatline's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2005
Lokacija: Rijeka
Postovi: 191
Da li državljanin Švicarske može dignuti stambeni kredit kod nas ?

Sent from my 2112123AG using Tapatalk
Flatline je offline   Reply With Quote
Staro 27.06.2023., 19:38   #1436
Lika091
Premium
Moj komp
 
Lika091's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Zagreb - Brinje
Postovi: 785
Navrati u neku banku pa pitaj
Lika091 je offline   Reply With Quote
Staro 28.06.2023., 09:31   #1437
Colop
Premium
 
Datum registracije: Sep 2011
Lokacija: Split
Postovi: 954
Citiraj:
Autor Flatline Pregled postova
Da li državljanin Švicarske može dignuti stambeni kredit kod nas ?

Sent from my 2112123AG using Tapatalk

Ako će dati nekretninu kao zalog ili nešto slično, ne vidim razloga zašto bi mu banka to odbila.


Ali bio bio lud kada bi dizao takav kredit kod nas ako može u Švicarskoj, mom klijenti švicarcu je švicarska banka odobrila kredit za kupovinu nekretnine u HRV sa nekom smiješnom kamatom tipa 1 %.
Colop je offline   Reply With Quote
Staro 28.06.2023., 19:08   #1438
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,926
Dakle, ispravno pitanje bi bilo, da li bi Švicarci dali kredit nekome iz HR?
mkey je offline   Reply With Quote
Staro 28.06.2023., 21:39   #1439
TomG
®
 
TomG's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Munich
Postovi: 2,203
Meni su u DE rekli da ne mogu jer nema garancije nikakve. Commerzbank i Deutschebank
TomG je offline   Reply With Quote
Staro 29.06.2023., 06:09   #1440
borny
Too much busy
Moj komp
 
borny's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,536
Sestra je probala dići kredit za kupovinu nekretnine u HR. Radi u Norveškoj. Tamo su je odbili jer je nekretnina u HR pa vjerojatno nemaju nikakvo osiguranje, a tu su je odbili jer prima plaću u Norveškoj. Mogla bi dić nenamjenski, ali to je suludo.
__________________

It's nice to be important, but it's more important to be nice!

borny je offline   Reply With Quote
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na