Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Hardverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 17.06.2023., 00:27   #31
Warrior
Premium
Moj komp
 
Warrior's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 980
Ovako mi je to tvornički već 10 godina i nema tu puno eksperimentiranja:

__________________
Everything is sooooo slow... Why? Oh, why?
Warrior je offline   Reply With Quote
Staro 17.06.2023., 08:04   #32
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,336
Citiraj:
Autor Warrior Pregled postova
Zašto ne bi štimalo? U igrama dobivam max. GPU 55C i max. CPU 60C.
Smatram da je to OK, pogotovo za stock ventilatore.
Cemu onda tema ako nema problema?

Citiraj:
Autor Warrior Pregled postova
Moja nova Gigabyte GeForce RTX 3070: GPU: oko 80C, hotspot: oko 105C
Novi CPU i5 13400F: oko 90-92C
Kućište je ogromno, prostrano i prohladno.

Starije komponente:
Palit GeForce RTX 3060: GPU: oko 73C, hotspot: oko 88C
Stari Ryzen 7 2700X: oko 70C
Ekipa koja posjeduje ili je posjedovala isti taj HW kaze da je. Izvini al trazis pomoc, pa odbijas savjete i pravis se pametan. Ili trollas ili si jedan od onih "pametnih kucnih informaticara". Ako imas problem, radi kojeg si postao ovu temu pa daj ne tvrdoglavi i prihvati tudi savjet, isprobaj kaj ti se veli i MOZDA nekaj od toga pomogne. Dakle - ak ti je delta T (razlika u sobnoj temp i temp na CPU) do 20 stupnjeva u Loadu sa stock hladnakom - to je normalno. Ak sad odjednom zbilja dobivas ove temperature koje si sad naveo onda problema nema

Zadnje izmijenjeno od: tomek@vz. 17.06.2023. u 09:39.
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 17.06.2023., 09:26   #33
ansha
¯\_(ツ)_/¯
Moj komp
 
ansha's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: Sibenik
Postovi: 1,041
Citiraj:
Autor Warrior Pregled postova
Zašto ne bi štimalo? U igrama dobivam max. GPU 55C i max. CPU 60C.
Smatram da je to OK, pogotovo za stock ventilatore.
Lol, igre 55°C a furmark 80°C?

To stavis frame cap na 30fps ili?
ansha je offline   Reply With Quote
Staro 17.06.2023., 09:52   #34
Warrior
Premium
Moj komp
 
Warrior's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 980
Ma OK je... Superposition bencmark postavke na High, rezolucija QHD, oko 100fps, GPU max. 78,4C, inače za vrijeme testa oko 73C-75C. CPU max. je 54C.
Ma to je to...

Without undervolting temp. is up to 90 degrees and card sounds like a vacuum even with opened side panel on my case. It is better when I cut the power limit to 95%, then it's around 75 degrees but performance is much lower.

GPU's will always try to run between 70 and 80c.

Vidim da se i ostalima takva Gigabytica kreće u istom rangu, a i ovdje je neki forumaš napisao da je to normalno baš za moju Gigabyticu tako da sam sada malo mirniji.
Stvano ne mogu ništa napraviti, okrenuo sam i bočni ventilator na ispuh i nema razlike. Mogu samo kupiti novi vent za procesor, ali čemu kada je sve OK.
__________________
Everything is sooooo slow... Why? Oh, why?
Warrior je offline   Reply With Quote
Staro 17.06.2023., 10:47   #35
ansha
¯\_(ツ)_/¯
Moj komp
 
ansha's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: Sibenik
Postovi: 1,041
Bokte koje nebuloze citiras, smanjivanje power limita na 95% drasticno utjece na performanse? Koje gluposti...
To je Gigabyte, vruce, bucno i lose...
ansha je offline   Reply With Quote
Staro 17.06.2023., 12:40   #36
John Creasy
TossACoinToYourWitcher!
Moj komp
 
John Creasy's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2005
Lokacija: Slavonski Brod
Postovi: 2,799
Citiraj:
Autor Warrior Pregled postova
Ovako mi je to tvornički već 10 godina i nema tu puno eksperimentiranja:


dobro da si stavio sliku rasporeda ventova, jer nema smisla ni najmanje.. prvo naprijed imaš samo jedan vent i to dolje a ne gore.. taj dolje vent puše ako dobro vidim po diskovima/ssdovima, što znači da nosi cca 40c temperaturu zraka prema usisu grafe

grafa je totalno zatvorena i još dodatno puše u nju bočni vent koji ju samo grije.. nekako ne vjerujem da si dobio samo 1c niže temeprature s otvorenom stranicom, vjerujem da su puno niže..

nek me razuvjeri neko ako nije ovako kako sam napisao, zanima me ispravan raspored ventova, vidim da se mučimo s osnovama..

na hafu su žrtvovali masu efikasnosti radi bling blinga, čini mi se.. bolje da naprave masku kućišta kako žele i ubace neke ledice pa nek svijetli a da raspored ventova unutar kućišta bude iole razuman.
zelene strelice su kako bi ventovi trebali biti a da ne smetaju

John Creasy je offline   Reply With Quote
Staro 17.06.2023., 14:31   #37
ansha
¯\_(ツ)_/¯
Moj komp
 
ansha's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: Sibenik
Postovi: 1,041
Raspored ventova je ok, ako sa otvorenom stranicom ima samo neznatno nizu temperaturu onda je kartica problem.
ansha je offline   Reply With Quote
Staro 17.06.2023., 14:50   #38
Warrior
Premium
Moj komp
 
Warrior's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 980
Citiraj:
Autor ansha Pregled postova
Bokte koje nebuloze citiras, smanjivanje power limita na 95% drasticno utjece na performanse? Koje gluposti...
To je Gigabyte, vruce, bucno i lose...
Citiram da pokažem da nije problem samo kod mene. Drago mi je da si opet napisao, to je Gigabyte i to je to. Mislio sam da imam problem, ali ste me uvjerili da nemam jer je takav Gigabyte. I nisi jedini koji to govori.

Citiraj:
Autor John Creasy Pregled postova
dobro da si stavio sliku rasporeda ventova, jer nema smisla ni najmanje.. prvo naprijed imaš samo jedan vent i to dolje a ne gore.. taj dolje vent puše ako dobro vidim po diskovima/ssdovima, što znači da nosi cca 40c temperaturu zraka prema usisu grafe

grafa je totalno zatvorena i još dodatno puše u nju bočni vent koji ju samo grije.. nekako ne vjerujem da si dobio samo 1c niže temeprature s otvorenom stranicom, vjerujem da su puno niže..
Temperatura je manja za 1C prilikom otvorenog kućišta.
Grafička nije zatvorena. Ovo na slici su samo držači grafičke koje ja ne koristim i neki usisni tunel kojeg isto ne koristim. Taj dio mi je u potpunosti otvoren.
A ventovi su takvi kakvi jesu tvornički ugrađeni. Tko sam ja da idem mijenjati filozofiju Ventovi uvlače hladniji zrak s prijeda i bočno, struji preko grafičke i preko HDD-ova te ga gornji i stražnji ventovi izbacuju van. Imam lijepo strujanje kroz veliko kućište, smjer prednji+bočni preko grijanih komponenti te takav vrući zrak ide van gore i iza.
Hvala na savjetima i cijenim trud, ali vidim po ostalim forumima da je takav Gigabyte po defaultu i da je to sasvim OK.
Superposition benchmark mi tjera GPU oko 75C, a u igrama je još manje tako da prihvaćam dotične temperature kao sasvim OK.
__________________
Everything is sooooo slow... Why? Oh, why?
Warrior je offline   Reply With Quote
Staro 17.06.2023., 15:46   #39
d0X
Kostolomac
Moj komp
 
d0X's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,157
@John Creasy, da uzme dremel, pa na posao? Pokušavaš izjednačiti moderne high airflow kejsove bez kaveza za diskove i 5.25" slotova sa HAF-om iz 2010., ne kužim te.
__________________
PSN Steam
d0X je offline   Reply With Quote
Staro 17.06.2023., 16:02   #40
John Creasy
TossACoinToYourWitcher!
Moj komp
 
John Creasy's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2005
Lokacija: Slavonski Brod
Postovi: 2,799
jok, ne treba ništa, kućište je takvo kakvo je.. samo pokušavam razumit šta su htjeli postići, pogotovo kako vent na boku postavljen na upuh ne radi štetu?
John Creasy je offline   Reply With Quote
Staro 17.06.2023., 18:37   #41
Exy
Premium
Moj komp
 
Exy's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Zagreb, Črnomerec
Postovi: 1,979
Citiraj:
Autor ansha Pregled postova
Raspored ventova je ok, ako sa otvorenom stranicom ima samo neznatno nizu temperaturu onda je kartica problem.

Jasno da je u tome stvar, gnjidibajt kako bi rekao kolega u mirovini
A moguće je i da fali još 5-6 ventilatora, zna se da temperatura pada proporcionalno sa brojem ventova koji random pušu na sve strane.
Otvaranje stranice inače rezultira zadržavanjem toplog zraka unutar kučišta jedino ako je taj otvor nabijen na neku prepreku, inače se po fizikalnim zakonima temperatura u prostoriji izjednačava sa onim u kučištu pa dođe na isto dal je kučište otvoreno ili zatvoreno sa 20 ventilatora u njemu.
Exy je offline   Reply With Quote
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na