Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 19.02.2017., 21:33   #1
Neki idiot tamo
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Oct 2016
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 15
Internet puca svakih nekoliko min.

Dobar dan!
Kao što ste mogli pročitati u naslovu, internet mi puca vrlo često i rekli su mi iz ISP-a da je to zbog jer moj ruter pokušava povući preveliku brzinu iz mreže, a mreža loša. Logično rješenje za ovaj problem je smanjenje brzine ali ISP (Iskon) je to rekao prije mjesec dana i onda su opet slali nekog ali ovaj put dvojicu i oba su skužili da je prva procjena bila točna. Nemam puno vjere više u njih i zanima me postoji li koji način da sam smanjim brzinu.
Ja poprilično ovisim o svom internetu, pa bih volio da bude stabilan.
Brzina mi je po ugovoru 20Mbit/s ali toliko moja mreža ne može podnijeti i max. mreže je 19.2Mbit/s, a ja kad mjerim brzina na speedtestu ide i do 18+Mbit/s. To dvoje se lagano poklope i puca veza. Preko vikenda je najgore iako to, logično gledano, nema smisla jer bi više smisla imalo da mi je tad konekcija lošija i da ću imati manju brzinu ali vrlo vjerovatno je da se tada max. mreže snizi i zbog toga se to dešava češće.
Ruter: ZyXEL VMG5313-B30A
Hvala unaprijed svima koji su pokušali pomoći!

Zadnje izmijenjeno od: Nikky. 21.02.2017. u 13:48.
Neki idiot tamo je offline   Reply With Quote
Staro 19.02.2017., 21:46   #2
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,999
S koliko uređaja se spajaš? Odnosno koji uređaj ti vuče najviše?


Opcija je da ako ruter u sebi ima QoS i tu smanjiš brzinu. Ako ne, onda ti ostaje opcija da recimo na kompu instaliraš netlimiter i s njim udešavaš koliko max možeš povući.
Pupo je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 19.02.2017., 21:53   #3
Neki idiot tamo
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Oct 2016
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 15
Citiraj:
Autor Pupo Pregled postova
S koliko uređaja se spajaš? Odnosno koji uređaj ti vuče najviše?


Opcija je da ako ruter u sebi ima QoS i tu smanjiš brzinu. Ako ne, onda ti ostaje opcija da recimo na kompu instaliraš netlimiter i s njim udešavaš koliko max možeš povući.
S 3-4 ali to su mala uzimanja jer su mobiteli i većinom samo surfanja ili tako nešt. Najviše uzima ovaj kompjuter.
Kako to da smanjim s QoS i kako da vidim ima li ruter ga u sebi?
Znam da je blesavo pitanje ali nemam puno znanja oko rutera i interneta.
Već sam bio instalirao netlimiter ali neznam što i koliko da limitam jer brzina su bile po 1Mbit/s nije bilo više od 3 Mbit/s nijedan uređaj tj. samo je komp bio 1Mbit/s ovi manje.
Neki idiot tamo je offline   Reply With Quote
Staro 19.02.2017., 22:49   #4
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
Malo i ništa možeš napraviti sa svoje strane.
Trebaš tražiti od nesposobne podrške da ti smanje max. up/dn na cca 14/koliko već spada.
Pogledaj temu Kvaliteta xDSL linije, izvadi statistiku iz routera i tamo provjeri "šta se može" obzirom na stanje linije.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 20.02.2017., 10:52   #5
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,072
jesi siguran da ti puca linija? baš da pukne dsl sync?

iskonov žixel ima qos i možeš odrediti max up/down, ali to na vdsl-u ne igra neku ulogu jer ne puca zbog toga. to je bio problem na adsl-u, ali na vdsl-u nije. uostalom, ja sam imao 20mbit paket, pa mi je router bio syncan na max 13, i sve je radilo, mogao sam opteretit liniju 100%.

instaliraj si na komp dslstats v5.6, preko njega se možeš spojiti na router, i gledati šta se događa sa linijom, kao i smanjiti si brzinu dsl sinkronizacije (štimaš marginu signala, stavi na +3dB pa će se router syncat s većim signalom, bit će ti manja brzina ali bi sve skupa trebalo stabilnije radit)

jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 20.02.2017., 22:45   #6
Ssmirnoff
Registered User
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 17
Cudno mi je da su ti rekli da prevelika brzina s tvoje strane moze biti problem. Sumnjam da je to do tebe. Eventualno mozes jos probat pripaziti na broj konekcija koje ostvarujes. Jel imas upaljen npr. neki torrent klijent na kojem nisi ogranicio broj konekcija? To nekad zna bit problem. Jesi skeniro komp s nekim antivirusom? Mozda glupa ideja al treba i to napravit.
Ssmirnoff je offline   Reply With Quote
Staro 20.02.2017., 23:04   #7
silver_tip
Premium
Moj komp
 
silver_tip's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: doma
Postovi: 2,779
Citiraj:
Autor jp_rv Pregled postova
(štimaš marginu signala, stavi na +3dB pa će se router syncat s većim signalom, bit će ti manja brzina ali bi sve skupa trebalo stabilnije radit)

Ne, to ne radi. Eventualno na ADSL2+ no ovisi, samo ako je neki stariji DSLAM u pitanju. Na VDSL2 kod Iskona nema overdive dslam postavki target margine.

Ono sto moze ako ima supervisora je sljedece:

Telnet ili kroz dslstats bas tu gdje pise custom CLI command unjet sljedece:

Code:
xdslctl configure --bitswap on --sra on --trellis on  --i24k on --maxDataRate 17404 1954 19360
Ovo je primjer, valja se poigrati sa brojcicama.
Prva je max download, srednja je upload, zadnja ukupni zbir.

Onda mora u Zyxelu naci opciju Save to ROM i sejvati to jer ako ugasi router ili nestane struje ili se centrala resetira, profil ce se resetirati.

U slucaju da samo iskopca dsl zicu i vrne je i dalje ce biti taj postavljeni profil prema dslamu.

Uz custom CLI command obavezno odabrati bilo koju "kvacicu" sa ljeve strane jer nece moci primjeniti custom komandu.
__________________
trebaš seedbox?
silver_tip je offline   Reply With Quote
Staro 21.02.2017., 07:26   #8
Cuky
jedan i jedini :D
Moj komp
 
Cuky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: novi zagreb
Postovi: 4,938
Imao sam slucaj gdje bi upload uzrokovao pucanje veze kada ga se zakuca pa bih ti preporucio ako mozes da probas limitirati upload prije svega, preko ovih naredbi sto ti je silver tip dao.

Net je inace radio ok, ali cim bi neki od uredaja u mrezi krenuo jasit po uploadu (npr. Upload fotke/videa) tada bi momentalno pukla veza.
Cuky je offline   Reply With Quote
Staro 21.02.2017., 08:41   #9
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,072
Citiraj:
Autor silver_tip Pregled postova
Ne, to ne radi.
jbg nisam znao.
.
Citiraj:
Autor Cuky Pregled postova
Imao sam slucaj gdje bi upload uzrokovao pucanje veze kada ga se zakuca pa bih ti preporucio ako mozes da probas limitirati upload prije svega, preko ovih naredbi sto ti je silver tip dao.

.
to je bilo kod iskona na adsl-u. zato sam ja bio presretan kad su me prebacili na vdsl.

inače ne budi lijen, odradio sam mali test sinoć. zakucavanjem downlinka na max (kod mene 29 mbita) ping google dns-a blago naraste , sa 20ms na 40tak ms.

zakucavanjem uplinka na max (oko 4.90 mbita) počnu se gubit paketi, ping bude ponekad 1000-3000ms, ne može se otvorit stranice bez nekoliko refresha... tako da ako ti se to manifestira, onda ti je jedina solucija da si u qos-u limitiraš max uplink. ja sam sinoć podesio na 4.4mbita, idealna brojka uzevši ping u obzir , kad imaš gamere na mreži onda je to bitno. zakucavanjem uplinka na 4.4mbita ping naraste na max 60ms, sve iznad te brzine ping bude po 400-500ms.

eto valjda je pomoglo.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 21.02.2017., 17:42   #10
radiator
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2017
Lokacija: RH
Postovi: 11
nema nista od tih postavki na modemu itd jer DSLAM (centrala) pusta profil od 20mbit i modem tu nema nikakvu ulogu, ili se kaci ili ne. Pametnije da ispitas kucnu instalaciju, spoji modem direktno na zice, bez uticnice, provjeri sve spojeve po stanu, ocisti oksidaciju ako ima, skini paralelne instalacije (znas ono, kad je telefon bio u hodniku i u sobi) jer DSL mora ici direktno, sve lisnate kabele zamijeni UTP ako su duzi od 2-3m.

provjeri sad u postavkama modema, mora ti bit u statusu negdje current speed, max speed, attenuation, napravi screenshot i ostavi na forum. odnesi modem na uvodnu kutiju gdje su ti doveli telefon, spoji zicu na zicu i ponovno ocitaj parametre linije
radiator je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 21.02.2017., 20:20   #11
Neki idiot tamo
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Oct 2016
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 15
Hvala svima na odgovorima ali najvjerovatnije cu ove pricekati da poprave, a ako ne poprave preci cu na HT jer neda se meni zajebavati s time, kad ja njih placam da rade upravo to...
Jos jednom hvala puno
Neki idiot tamo je offline   Reply With Quote
Staro 21.02.2017., 20:31   #12
domina
Premium
Moj komp
 
domina's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: KC (HR)
Postovi: 898
Također imam problema s iskonom, jedan dan imam 1,5 mbit dl (10 max), drugi dan 3 mbit.. pa je malo ok.. itako stalno.
Kao da neš prčkaju jer zadnjih 2h mi je veza bila užasna.. surf po forumu i manje zahtjevnim stvarima + youtube u pozadini sa zastajkivanjem svako malo.
Evo sad je ok i imam 10 mbit čisto.
domina je offline   Reply With Quote
Staro 21.02.2017., 20:45   #13
silver_tip
Premium
Moj komp
 
silver_tip's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: doma
Postovi: 2,779
Citiraj:
Autor radiator Pregled postova
nema nista od tih postavki na modemu itd jer DSLAM (centrala) pusta profil od 20mbit i modem tu nema nikakvu ulogu, ili se kaci ili ne.
Ne pricaj neistine ako nesto neznas ili neznas primjeniti ili ne razumijes kako uopce ista funkcionira.

Sa xdslctl se moze na Iskonu, Optimi, t-comu utjecati na brzinu u smislu da se brzina moze odrediti prema dslamu
onako kako posaljes parametar ali ne preko brzine koja je maximalno moguca na postojecem profilu.

Dakle ako je profil 20Mbps bez ikakvih problema se brzina moze spustati po zelji i na 10Mbps. Konkretno korisnik ima brzinu 20Mbps sa
marginom 6-8dB i veza puca.. moze sam traziti povecanje margine od ISP-a a moze i sam ako zna i po odredjenim uputama sinhronizirati
svoj router na max 18Mbps tako da ce dslamu poslati maxDsDataRate za download primjerice a sto ce dovesti do toga da margina skoci na 10-12dB.

Naravno ovo se odnosi na ADSL2+ i VDSL2 kod Hrvatskih ISP-a, ne svih...

Citiraj:
Usage: xdslctl start [--up]
xdslctl stop
xdslctl connection [--up] [--down] [--loopback] [--reverb]
[--medley] [--noretrain] [--L3] [--diagmode] [--L0]
[--tones ] [--normal] [--freezeReverb] [--freezeMedley]
xdslctl configure/configure1 [--mod ] [--lpair <(i)nner|(o)uter>]
[--trellis ] [--snr ] [--bitswap ] [--sesdrop ]
[--sra ] [--CoMinMgn ] [--i24k ] [--phyReXmt <0xBitMap-UsDs>]
[--Ginp <0xBitMap-UsDs>] [--TpsTc <0xBitMap-AvPvAaPa>] [--monitorTone ]
[--profile <0x00 - 0xFF>|<"8a |8b |8c |8d |12a |12b |17a |30a">] [--us0 ]
[--dynamicD ] [--dynamicF ] [--SOS ] [--maxDataRate ]
[--forceJ43 ] [--toggleJ43B43 ]
xdslctl bert [--start <#seconds>] [--stop] [--show]
xdslctl afelb [--time ] [--tones] [--signal <1/2/8>]
xdslctl qlnmntr [--time ] [--freq ]
xdslctl inm [--start ] [--show]
xdslctl snrclamp [--shape ] [--bpshape [bpIndex-bpLevel,]]
xdslctl nlnm [--show ] [--setThld ]
xdslctl diag [--logstart ] [--logpause] [--logstop] [--loguntilbufferfull ] [--loguntilretrain ] [--dumpBuf ]
xdslctl ntr [--start [output freq(default is 8000)]] [--stop]
xdslctl info [--state] [--show] [--stats] [--SNR] [--QLN] [--Hlog] [--Hlin] [--HlinS] [--Bits]
[--pbParams] [--linediag] [--linediag1] [--reset] [--vendor] [--cfg]
xdslctl profile [--show] [--save] [--restore]
xdslctl --version
xdslctl --help
__________________
trebaš seedbox?
silver_tip je offline   Reply With Quote
Staro 21.02.2017., 22:44   #14
radiator
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2017
Lokacija: RH
Postovi: 11
Citiraj:
Autor Neki idiot tamo Pregled postova
Dobar dan.
Znači kao što je napisano u naslovu, meni internet svaki dan pukne bar jedanput.
Što se mene tiče jedanput je sasvim ok ali nekad zna (npr. jučer) po nekoliko desetaka puta puknuti.
Zvao sam svoj ISP (Iskon) i oni su rekli da će doći samo nisu rekli kada i to malo govori o tome koliko oni misle doći.
Uostalom i da dođu, želio bih naći neko privremeno rješenje jer meni je internet jako potreban.
Ruter: Zyxel vmg5313-b30a
Brzina interneta mi je od 15 do 20 Mb/s, a upload oko 2.
S tim sam vrlo zadovoljan, a trenutno sam spojen žičano i također nekad se spojim s mobitelom na wifi, ali vidio sam da nema podudaranja sa mojim spajanjem na wifi i pucanjem neta.
Kada internet pukne ugase se 2 lampice: DSL i za internet lampica, a onda se prvo upali DSL i tek nakon nekog vremena i za internet.
Htio sam vas i usput pitati je li moguće da to pucanje veze uzrokuje prevelika brzina jer ovo pucanje veze je počelo otkad sam se spojio žičano, a ne bežično i premjestio ruter na gornji kat.
Hvala unaprijed

Citiraj:
Autor radiator Pregled postova
nema nista od tih postavki na modemu itd jer DSLAM (centrala) pusta profil od 20mbit i modem tu nema nikakvu ulogu, ili se kaci ili ne. Pametnije da ispitas kucnu instalaciju, spoji modem direktno na zice, bez uticnice, provjeri sve spojeve po stanu, ocisti oksidaciju ako ima, skini paralelne instalacije (znas ono, kad je telefon/isti broj bio u hodniku i u sobi) jer DSL mora ici direktno, sve lisnate kabele zamijeni UTP ako su duzi od 2-3m.

provjeri sad u postavkama modema, mora ti bit u statusu negdje current speed, max speed, attenuation, napravi screenshot i ostavi na forum. odnesi modem na uvodnu kutiju gdje su ti doveli telefon, spoji zicu na zicu i ponovno ocitaj parametre linije
ovo sam pronasao u drugom topicu, znaci imas paralelku?
radiator je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na