Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Software > Operativni sustavi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 29.06.2016., 01:10   #1
win32
Premium
Moj komp
 
win32's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2008
Lokacija: Dark Side Of The Moon
Postovi: 1,517
Thumbs down Disk drive numbers - problem kod instaliranja novog OS-a

Promjenio sam MBO i kako mi se nije dalo zezati s prelaskom na drugu verziju Win 10, isao sam napraviti opet free upgrade s Win 7 na Win 10.

Sta se dogodilo?

Nakon promjene MBO, dizem normalno Win 10 i vidim da nisu aktivirani (cisto normalna stvar zbog promjene MBO), ali su naravno sve particije ok poredane te ipak provjeravam i brojeve diskova u "Disk Managementu" te je sve ok i kako treba biti tj. kako je i namjesteno u UEFI-u.

Nakon toga dizem Win 7 te nakon instaliranja OS-a sve particije su pomijesane.

Pored "C" mi se nalazi "H" i tako je sve izmijesano.

Odlazim opet u "Disk Management" te vidim da je "Disk 1" sada na mjestu od "Disk 0", a tako je i "Disk 2" na krivome mjestu i sve je pomijesano s particijama.

Napominjem da se isto dogodilo nakon sto sam vidio da je sve ok s novom MBO i da je sve ok u Win 10 te kada sam instalirao Win 7 zbog free upgrade-a (nista nije dirano oko s-ata konektora, tocnije, nisam ni otvarao komp pa se znaci nesto dogodilo sa samim Windowsima).

Postoji li nacin da to rijesim kada budem dizao Win 10 jer ocito je problem kod Windowsa?

Kada odem na npr. "C" i tamo pod "Properties - > Hardware" vidim sve diskove i tamo su poredani kako treba tj. "Chanel 0, 1, 2" dok je u "Disk Management" sve izmijesano i zbog toga su pomijesane particije.

Ploca: Gigabyte GA-990FX-Gaming
Diskovi: 1 TB Seagate (C, D), 2 TB Seagate (E, F), 2 TB Seagate (G, H) - > tako bi trebale biti particije, ali su sada (F, G), (C, H), (D, E)

__________________
"In the beginning there was 0. And then there was 1. A mind-bending meditation on the transcendent power of digital computation."

Pošteni trgovac: 1, 2, 3, 4, 5...

Zadnje izmijenjeno od: win32. 29.06.2016. u 01:16.
win32 je offline   Reply With Quote
Staro 29.06.2016., 06:27   #2
darkydark
N0teb00k n00b
Moj komp
 
darkydark's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: Zagreb/Koprivnica
Postovi: 2,085
Prvo u disk managementu obrisi slova svih particija, a onda samo dodjeli slova kak ti odgovara. C: nemoj dirati

Sent from my D5803 using Tapatalk
__________________

i7 9850H, 64GB, 17.3” FHD, RTX Quadro 3000
512GB PM981a, 2x 1TB A2000
W10 Pro


i5 8500T, H310I-IM-B, 32GB, 10GbE X-3
1x 150GB Intel S3520, 3x2TB Crucial MX500, 4x12TB Toshiba MG07ACA12TE
Truenas Scale
File Share, Plex, Jellyfin, Nextcloud, qBittorrent
darkydark je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 04.07.2016., 10:00   #3
win32
Premium
Moj komp
 
win32's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2008
Lokacija: Dark Side Of The Moon
Postovi: 1,517
Citiraj:
Autor darkydark Pregled postova
Prvo u disk managementu obrisi slova svih particija, a onda samo dodjeli slova kak ti odgovara. C: nemoj dirati

Sent from my D5803 using Tapatalk
Ma problem je bio u numeriranju diskova, ne u nazivu particija.

Nakon instaliranja Win 10, opet se sve vratilo na staro tj. kako treba "Disk 0" je na "Disk 0", "Disk 1" na "Disk 1" tj. kako je piknuto u s-ata konektore na MBO.

Vidim da dosta ljudi ima takve probleme kod instaliranja novog OS-a te se spominje i to kako tj. kojom brzinom OS prepozna hardove kod prvog boota (svašta je moguće kod Windowsa).

Kako god bilo, kada sam napravio free upgrade na Windows 10 sve se vratilo na svoje mjesto i kako treba biti.

Ipak, hvala na savjetu.

Može lokot jer problem je riješen.

Poslano sa mog LG-D855 koristeći Tapatalk
__________________
"In the beginning there was 0. And then there was 1. A mind-bending meditation on the transcendent power of digital computation."

Pošteni trgovac: 1, 2, 3, 4, 5...
win32 je offline   Reply With Quote
Staro 04.07.2016., 10:03   #4
Forace
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: Petrinja
Postovi: 1,604
Samo pazi da ti nije razbacao onu particiju od 100MB....jer ako je moze ti se desjt da kasnije kad izvadiš disk na koji ju je stavio neće više bootat.
Forace je offline   Reply With Quote
Staro 04.07.2016., 14:20   #5
win32
Premium
Moj komp
 
win32's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2008
Lokacija: Dark Side Of The Moon
Postovi: 1,517
Citiraj:
Autor Forace Pregled postova
Samo pazi da ti nije razbacao onu particiju od 100MB....jer ako je moze ti se desjt da kasnije kad izvadiš disk na koji ju je stavio neće više bootat.
Sve je ok, hvala na info (ta particija je na Win 10 po defaultu 500 MB).

Sve je bilo ok na Win 10 no kada sam radio install Win 7 zbog free upgrade-a na Win 10, sve se pomijesalo i s ponovnim instaliranjem Win 10 se opet sve vratilo na staro (ok, morao sam promijeniti same oznake particija (osim "C"), no diskovi su opet poredani po redu tj. kako su na MBO).

__________________
"In the beginning there was 0. And then there was 1. A mind-bending meditation on the transcendent power of digital computation."

Pošteni trgovac: 1, 2, 3, 4, 5...
win32 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na