Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Razno
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 10.08.2006., 08:22   #1
FRipper
MiningMod
Moj komp
 
FRipper's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 8,682
Otvaranje PC Shopa...kojeg dobavljača uzeti?

Ukratko,ako se otvori pc shop,tj trgovina za prodaju računala i opreme,sto preporučate...tj kojeg dobavljača za komponente odabrati,koji bi bio najeftiniji i najpouzdaniji...i koje uopče trgovine imaju tu mogucnost,gledam i vidim samo links,ve-mil,formel...jel moze biti borg ili adm ili diskont24???

i da...ako gledamo maloprodajnu cijenu trgovine...za koliko netko moze tko otvori svoju privatnu radnju dobiti popust od njih i kako se to onda gledaju cijene..

npr maloprodaja athlon 3000+ sck939 cca 700kn
za koliko se dobije preko firme,tj ako nam je neka trgovina dobavljač..

eto ukratko...
FRipper je offline   Reply With Quote
Staro 10.08.2006., 08:54   #2
Buger
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Osijek
Postovi: 4,342
borg i diskont isto tako kupuju robu od većih trgovina tako da mislim da ne možeš od njih nabavljat robu (a ni oni nemaju mnogo robe već ovise o dobavljaču)
Buger je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 10.08.2006., 09:34   #3
mann
Premium
 
mann's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,151
Pa cek sta nije msan najveci dobavljac informaticke opreme u HR? Neznam dali ti itko moze ponuditi bolje cijene od njega. Cisto sumnjam...

http://www.msan.hr/
mann je offline   Reply With Quote
Staro 10.08.2006., 09:35   #4
alimilano
Premium
Moj komp
 
alimilano's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2005
Lokacija: Split Hrvatska
Postovi: 936
....najbolje je uzimat od više dobavljača..tj od glavnih zastupnika pojedinih stranih firmi u RH.......moraš ih kontaktirat.....
alimilano je offline   Reply With Quote
Staro 10.08.2006., 11:04   #5
Buger
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Osijek
Postovi: 4,342
neka to bude novi links i bit će dobro, uzmi sve pomalo od svih i ot ti je to
Buger je offline   Reply With Quote
Staro 10.08.2006., 12:08   #6
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,326
Gledaj na to da dobiješ što veći rabat jer to znači ili manje cijene kod tebe u odnosu na ostale ili veća zarada.
Msan je možda povoljan, ali njihova riječka podružnica Ventex je užasno skup (cca. 20% skuplji od Zg) i slabo opremljen.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 10.08.2006., 12:44   #7
Lesa
Premium
 
Lesa's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,121
jednostavno rečeno, uzimaš od svih distributera. M San je daleko najjači, no npr. nema svaki distributer sve brandove u ponudi, svaki se u pravilu odlučuje se za jedan, najviše dva...M San ima Asus, Esys ima Asrock, MSI, Epox i ostale su u pravilu kurve, ima ih više uvoznika ista stvar i sa grafama, memorijama, diskovima lalal....znači gledaš distributere : M San, Recro, Megatrend, Senso, Esys, Asbis, Elkotech...... skoro svaki će te tražiti avansno plaćanje za početak suradnje, tako se nadam da imaš gotovine...ako se ide na odgodu plaćanja moraš dati zadužnice od Banke sa osobnim jamstvom...svugdje se pazi na to upravo zbog hit-and-run taktike : otvori firmu sa sobom i fikusom, prvo plaća avans, onda kao izmisli veći deal pa kaže ajde mi pustite robu bez avansa, platim kroz tjedan dana i naravno fijuuu..nema ga više

Rabat koji ti firme daju na osnovnu cijenu kreće u pravilu od 5% pa 10 ili više (ovosi o vrsti robe) ...diskovi i procesori se rade sa jako malim maržama jer ih svi kupuju kod brokerskih firmi po Europi pa nema zaštite cijena od strane proizvođača..nadam se da planiraš otvorit dućan a ne pokušati preprodavati po njuzama i forumu jer kad gledaš cijene webshopova koji rade sa par posto, nema šanse da budeš povoljniji od njih...

Citiraj:
Gledaj na to da dobiješ što veći rabat jer to znači ili manje cijene kod tebe u odnosu na ostale ili veća zarada.
nema on šta gledati svi će te staviti na početni dok ne vide što možeš napraviti..što bolje radiš i više kupuješ možeš se izboriti za veći rabat....nema tu toliko mjesta za zaradu pa se pazi kad se daje makar i 1% više rabata.....
__________________
..smartphone...
Lesa je offline   Reply With Quote
Staro 10.08.2006., 16:32   #8
FRipper
MiningMod
Moj komp
 
FRipper's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 8,682
cilj mi je biti jeftiniji od hgspot-a ili blizo njima,a usput da imam love za placanje zdravstvenog i staza...a uz to da imam i ja neku placu od koje bi mogao zivjeti...

hvala lesa na zanimljivim podatcima...a hvala i ostali...sada se nadam da cu to uskoro sve iskombinirati,mada ne mislim jos otvoriti,vec tek za nekih 8mj...ali moram ja to sve unaprijed skuziti...

moram si nekako napraviti koja je firma najbolja za procesore,koja je za grafičke,koja za hdd,koja za monitore,periferiju itd....
FRipper je offline   Reply With Quote
Staro 10.08.2006., 16:53   #9
FRipper
MiningMod
Moj komp
 
FRipper's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 8,682
evo ove tri za sada su meni best...

http://www.isahardware.hr
http://www.esys.hr/
http://www.asbis.hr/

mislim da uzmem samo te tri + jos jedna za periferije mis tipkovnice kucita i medije...i to je to ne trebam vise nista

koju mi preporucate za periverije i medije??
FRipper je offline   Reply With Quote
Staro 10.08.2006., 17:08   #10
Thoroughbred B
Premium
Moj komp
 
Thoroughbred B's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2003
Lokacija: RI
Postovi: 4,906
Robu uzimas od koga god hoces,tesko potpisat ugovor s svima?Sto vise,to bolje.Cijene su kod svih iste,jer su one veleprodajne ilitiga nabavne

Moja preporuka ti je da imas sto vise mogucih dobavljaca,jer nemaju svi sve i ne mogu svi sve u zadanom roku nabavit.

P.S. Nadam se da znas sta radis,jer je trziste u koje guras nos dosta zasiceno
__________________
Thoroughbred B je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 10.08.2006., 17:10   #11
blozer
Doktor znanosti!
Moj komp
 
blozer's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Zg,Peščenica/borongaj
Postovi: 1,305
Misliš u Orahovici taj shop otvoriti? ja ti preporučam da uz PCshop još bude i servis računala..jel to je dosta profitno..
Naravno jel ćče biti i prodavanja po nabavnoj cijeni nekima?
Kih Meni kih

Evo ti kolko tolko korisne informacije.. Kada sam kupovao u h2 shop ( dučan za pc-e) i razgovarao sam s prodavačem i nešt pričamo.. Pa samo došli na to kako oni dobavljaju diskont24 stvari neke..Pa bi možda s njima probao pričati.. čini mi se da oni uvoze HIS grafulje, corsair i G.E.I.L meme te maxtor hdd-e, asrock , foxcon matične ...
blozer je offline   Reply With Quote
Staro 10.08.2006., 17:16   #12
Thoroughbred B
Premium
Moj komp
 
Thoroughbred B's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2003
Lokacija: RI
Postovi: 4,906
Citiraj:
Autor blozer
Misliš u Orahovici taj shop otvoriti? ja ti preporučam da uz PCshop još bude i servis računala..jel to je dosta profitno..
Naravno jel ćče biti i prodavanja po nabavnoj cijeni nekima?
Kih Meni kih

Evo ti kolko tolko korisne informacije.. Kada sam kupovao u h2 shop ( dučan za pc-e) i razgovarao sam s prodavačem i nešt pričamo.. Pa samo došli na to kako oni dobavljaju diskont24 stvari neke..Pa bi možda s njima probao pričati.. čini mi se da oni uvoze HIS grafulje, corsair i G.E.I.L meme te maxtor hdd-e, asrock , foxcon matične ...
Skraceno => Raspitaj se koji ducani sta uvoze,sta uvoze i ciji su distributeri,od svakog mozes nabavit ponesto bez ikakvih problema.

Razmisli i o vlastitom uvozu i distribuciji ponekih proizvodjaca,hvala bogu ima ih puno koji nisu na nasem trzistu,napuni kofere i posjeti neke strane proizvodjace i dogovori suradnju,ima puno proizvodjaca kojih nema na nasem trzistu sto znaci da neces imat trzisnu konkurenciju,lobirat ces cijene kako te volja i jos ako links&ekipa pocnu uvozit neke stvari preko tebe lijepo ce ti ukupan godisnji promet rast.Zgrabi dok mozes jer samo jedan moze uvozit u HR
__________________
Thoroughbred B je offline   Reply With Quote
Staro 10.08.2006., 17:21   #13
Lesa
Premium
 
Lesa's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,121
Citiraj:
Robu uzimas od koga god hoces,tesko potpisat ugovor s svima?Sto vise,to bolje.Cijene su kod svih iste,jer su one veleprodajne ilitiga nabavne
malo si pobrkao lončiće Cijene nisu iste kod svih ni za identičnu robu jer svatko od njih odlučuje koliku maržu će imati..neki pristaju raditi sa 2-3% neki rade sa 5..i uvijek postoje pregovori sa dobavljačima gdje se cijena snižava ili zbog toga što konkurencija ima bolju cijenu ili pristaneš povući veću količinu ili što već...veleprodajna cijena je jedno, nabavna je drugo.

Da ne spominjemo paneuropske distributere kao npr. Ingram koji imaju skoro sve u ponudi i često znaju imati bolju cijenu od lokalnog dobavljača za neke artikle...ma joj..ova branša IT distribucije je toliki kurvarluk da je to strašno, doslovno se svaki dan pregovara o cijenama, laže, mulja, plače, prijeti...ma fuj moj predlog je da imaš što više dobavljača: ***************iga nekad će M San npr. sa Gecubom imati super cijenu za neku atraktivnu grafulju, za dva dana Esys ima odličnu ponudu za Galaxy Nvidiu...tako ti je svaki dan, gledaš ko daje što atraktivniji proizvod po što boljoj cijeni i za tebe, ali i za kupca...procesore imaju svi, ISA Hardver je službeni distributer AMDa pa kao partner imaš neke benefite (popuste, incentice i sl.) no ti je problem što procesore nudi puno velikih igrača tako da najčešće bolju cijenu ima netko drugi osim njih (npr neki Američka firma kupi 20000 3000+ i onda dila dalje..nama se često isplati dovući proceve avionom iz Amerika nego kupiti lokalno u Europi
__________________
..smartphone...
Lesa je offline   Reply With Quote
Staro 10.08.2006., 17:26   #14
Lesa
Premium
 
Lesa's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,121
vlastiti uvoz je zgodna stvar, no razmisli o ovome : npr grafe..kupiš X1800XT za 600 USD, za tri tjedna netko drugi povuče drugi brand po 450 USD i prodaje sa 10% marže...da se rješiš zalihe gubiš na grafi 150 USD a nije nikad jedna u pitanju. Pogle AMDa...jedan dan ga prodaješ po 1000kn i zarađuješ 3%, idući dan ga prodaješ za 800kn i gubiš skoro 200kn...

Sve ovisi koliko Friper imaš kapitala....uvoz je sve avans, carina, prevoz,...
__________________
..smartphone...
Lesa je offline   Reply With Quote
Staro 10.08.2006., 17:29   #15
Thoroughbred B
Premium
Moj komp
 
Thoroughbred B's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2003
Lokacija: RI
Postovi: 4,906
Citiraj:
Autor FRipper
cilj mi je biti jeftiniji od hgspot-a ili blizo njima,a usput da imam love za placanje zdravstvenog i staza...a uz to da imam i ja neku placu od koje bi mogao zivjeti...

hvala lesa na zanimljivim podatcima...a hvala i ostali...sada se nadam da cu to uskoro sve iskombinirati,mada ne mislim jos otvoriti,vec tek za nekih 8mj...ali moram ja to sve unaprijed skuziti...

moram si nekako napraviti koja je firma najbolja za procesore,koja je za grafičke,koja za hdd,koja za monitore,periferiju itd....
Hmm...jesi li ti siguran da ces si moc priustit mogucnost zdravo konkurirat jednom DIVU poput HGSpota?Pogotovo cijenama,HGSpot je ogromna firma koja ima SIGURNO puno bolje uvjete financiranja s proizvodjacem jer su veliki uvoznici i godisnje uvoze milijune i milijune robe na vlasitito skladiste,sigurno neces dobiti cijene kakve ima HGSpot a ni priblizno uvjete financiranja,Hgspot sigurno ima i "AVISO FREI" ilitiga svjetski priznatu garanciju placanja obveza prema inozemnim potrazivanjima,da ne pricam kako imaju odgodu placanja sigurno preko 90 dana,dok ce tebi dati max 30.

Koncentriraj se na potencijalne vlastite kupce i uslugu,pokusaj uvozit nesto samostalno jer tu neces imati konkurencije,na nasem trzistu se sve vrti oko 5-10 renomiranih proizvodjaca,a ima ih na stotine,ponudi nesto novo,cijenom pokusaj odrzavati korak ali bez nekog pocetnog kapitala tesko da ces prezivjet.
__________________
Thoroughbred B je offline   Reply With Quote
Staro 10.08.2006., 17:35   #16
Thoroughbred B
Premium
Moj komp
 
Thoroughbred B's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2003
Lokacija: RI
Postovi: 4,906
Citiraj:
Autor Lesa
malo si pobrkao lončiće Cijene nisu iste kod svih ni za identičnu robu jer svatko od njih odlučuje koliku maržu će imati..neki pristaju raditi sa 2-3% neki rade sa 5..i uvijek postoje pregovori sa dobavljačima gdje se cijena snižava ili zbog toga što konkurencija ima bolju cijenu ili pristaneš povući veću količinu ili što već...veleprodajna cijena je jedno, nabavna je drugo.

Da ne spominjemo paneuropske distributere kao npr. Ingram koji imaju skoro sve u ponudi i često znaju imati bolju cijenu od lokalnog dobavljača za neke artikle...ma joj..ova branša IT distribucije je toliki kurvarluk da je to strašno, doslovno se svaki dan pregovara o cijenama, laže, mulja, plače, prijeti...ma fuj moj predlog je da imaš što više dobavljača: ***************iga nekad će M San npr. sa Gecubom imati super cijenu za neku atraktivnu grafulju, za dva dana Esys ima odličnu ponudu za Galaxy Nvidiu...tako ti je svaki dan, gledaš ko daje što atraktivniji proizvod po što boljoj cijeni i za tebe, ali i za kupca...procesore imaju svi, ISA Hardver je službeni distributer AMDa pa kao partner imaš neke benefite (popuste, incentice i sl.) no ti je problem što procesore nudi puno velikih igrača tako da najčešće bolju cijenu ima netko drugi osim njih (npr neki Američka firma kupi 20000 3000+ i onda dila dalje..nama se često isplati dovući proceve avionom iz Amerika nego kupiti lokalno u Europi
Da,pobrkao sam,i u veleprodajnoj cijeni je odredjen postotak marze,ali jako nizak,neznam kako sam to pobrkao,s obzirom da i sam imam firmu koja uvozi vec 15 godina proizvode od 50+ renomiranih i svjetski priznatih prozivodjaca.
Ako ima veze,moze dobiti i cistu nabavnu cijenu,ali najcesce ona bude veleprodajna.Postoji jos jedna cijena,veleprodajna s popustom za daljnju prodaju (ali to se posebno dogovara)
__________________
Thoroughbred B je offline   Reply With Quote
Staro 10.08.2006., 19:07   #17
Codiac
bycod
 
Codiac's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Zagreb / Dubrava
Postovi: 6,695
Citiraj:
Autor blozer
Pa bi možda s njima probao pričati.. čini mi se da oni uvoze HIS grafulje, corsair i G.E.I.L meme te maxtor hdd-e, asrock , foxcon matične ...



Neuvoze geil jer geil uvozi esys, ak se nevaram asrock uvozi vemil, a foxcon sigurno uvozi acord computers .

nego ak te jos sta zanima javi

inace isa i asbis su ti u pravilu jedna firma sa dva naziva i da oni su ti za amd proceve i za seagate hardove distributeri.
__________________

Intel-i5-760 / Cooler-Master-Hyper-212 / Gigabyte P55-USB3
GSkill -2x4gb / MSI R7 370 2GB / Audigy SE Xtreme
Samsung EVO850 250GB / Samsung HD204UI / WDC 1TB/Samsung SH203b
Seasonic-430w / Chieftec-LCX-2x120 / DELL U2412M
Logitech Illuminated Keyboard / Logitech-G9 / Steelpad 4D / Rumble-pad-2 / Logitech-Z4


.i.
Codiac je offline   Reply With Quote
Staro 10.08.2006., 19:48   #18
Lesa
Premium
 
Lesa's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,121
Citiraj:
Da,pobrkao sam,i u veleprodajnoj cijeni je odredjen postotak marze,ali jako nizak,neznam kako sam to pobrkao,s obzirom da i sam imam firmu koja uvozi vec 15 godina proizvode od 50+ renomiranih i svjetski priznatih prozivodjaca.
Ako ima veze,moze dobiti i cistu nabavnu cijenu,ali najcesce ona bude veleprodajna.Postoji jos jedna cijena,veleprodajna s popustom za daljnju prodaju (ali to se posebno dogovara)

hej, nema tenzija

gledaj ovako: neznam, Friper hoće kupovati u Esysu, registrira se kao partner.
Dobije njihov cjenik di npr. 7600GT ima veleprodajnu cijenu od 1100kn (cijena bez PDVa). Na to kao novi partner dobiva 5% rabata, znači cijena mu je 1045kn. Kako plaća avansno dobije još 2% porabata.
Pravilo je da je veleprodajna cijena + PDV cijena za krajnjeg kupca, znači Friper prodaje po 1100 + PDV i zarađuje svojih 5 + 2%...
Esys ako hoće povećati prodaju nekog artikla može staviti akcijsku cijenu, znači hoće da svim partnerima (i onima kao Friper sa 5% i HG Spotu sa 13%) da jednaki rabat jer onda kupuje puno manjih partnera jer imaju rabat 5-8% veči nego inače...friper onda kupuje po 968kn (rabat već uključen).... ili snize ulaznu cijenu, imaju više zarade no onda odluče da će davati veći rabat, tako da partneri više zarađuju po komadu što je njima naravno OK

Ovih 1100kn veleprodajne cijene je odredio netko u Esysu tako da je uzeo svoju ulaznu cijenu i stavio gore neznam 20% i kada da Friperu 5% zarađuje 14%, kada da HGu 13% rabata zarađuje 6% no HG mu vuče puno veće količine na temelju kojih on može ispregovarati bolju cijenu kod dobavljača...

Ovako funkcioniraju IT distribucije, više-manje...

Da počne odmah uvoziti nešto svoje je najbolji način da odmah propadne, na ovako malim maržama se teško opstaje da ne spominjemo brzo zastarjevanje proizvoda, nagle padove cijena, konkurenciju koja nema problema da ode 10-20% ispod ulazne cijene samo da poklopi konkurentovu akciju, avansiranje dobavljaču dok ti ako hoćeš neki veći deal odraditi prema nekoj firmi ili sl moraš strahovati za naplatu...

Distribuciju mu nitko neće dati..nema na temelju čega dobiti. tri dana stare firme? Sam nemože prodati količinu ikoje robe da mu netko da distribuciju. Nema šanse. Da nudi on kao uvoznik maloprodajama: nema šanse..pošto ima svega ko dreka tražiti će ga odmah najnižu cijenu, najmanje 30 dana odgode što nitko sam nemože izdržati. Veliko pitanje je naplata jer im možeš soli staviti na rep ako kasne npr. 60 dana..iznenadio bi se koje iznose nama duguju jako ugledne firme..Velikim maloprodajama nemože ništa prodati jer sve imaju svoj uvoz sa boljim cijenama nego što on može dobiti...jedino što pojedinac može je da kao vranoga kupuje vani di su niže cijene i pomalo konkurira, ali i to je krvav posao

Friper, na kraju ti bi otvorio maloprodaju u Orahovici? Imaš konkurencije? Biti solo u malom mjestu ti čak ima dobre šanse za uspjeh, malo maloprodaje, malo firmica, malo održavanja...
__________________
..smartphone...

Zadnje izmijenjeno od: Lesa. 10.08.2006. u 20:03.
Lesa je offline   Reply With Quote
Staro 10.08.2006., 20:13   #19
glista
crni pas
Moj komp
 
glista's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 785
ne znam.....na 5% do 7% marže moraš imati prilično veliki promet da bi se uopće pokrivao, nisam siguran da je orahovica kapacitet.....općenito je u kompletnoj IT industriji trgovina hardwerom u velikom padu, ja bi se radije orijentirao na nešto drugo, nešto smislit s webom.....
glista je offline   Reply With Quote
Staro 11.08.2006., 02:41   #20
spawn
Premium
Moj komp
 
spawn's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Istra
Postovi: 7,928
Prodaja hardware-a u trgovini je gubljenje vremena. Puno posla za jako malo para. Radis stalno,a kad platis sve sta trebas,nigdje para. Da ne govorimo o garancijama. NPR. nabavis grafu za 1000 kuna i prodas je za 1100. WOW! 10%. Das garanciju i ona recimo rikne nakon 3 mjeseca. Jedino sto mozes je da je posaljes na reklamaciju kjod dobavljaca i potrosis oko 40 kuna.. Zarada ti je vec sa 100 pala na 60. Malo vremena malo telefona i eto ti zarade na 40. I onda ti dodje stalan kupac nakon potrosenih 3-4000 kuna kod tebe i trazi dobar popust jer stalno kupuje kod tebe i kaze da je potrosio vec 4000kn kod tebe ne znajuci da si na njegovih 4000 zaradio 200-300 do 400 kuna (mozda).
I onda kad sve zbrojis i platis rezije,poreze,najam itd itd.... o kojoj placi mi pricamo ??????
BTW: nemoj se naganjati sa HGspotom,Msanom itd ko ima bolje cijene jer ti to oni nece dopustit. Dobit ces rabat 5% i slikaj se. A oni zaradjuju jer imaju siroku ponudu na licu mjesta ,potrosacku elektroniku,recimo TV uredjaje,klime, i raznorazne didjemidje. Jedino ako zelis ulozit oko 5-10 milijuna kuna. MOZDA nesto napravis.
spawn je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na