Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Svaštara
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 06.02.2024., 10:29   #931
rendula
Registered User
 
Datum registracije: Oct 2003
Lokacija: Zagreb, Trešnjevka
Postovi: 5,731
Citiraj:
Autor benny_blanco Pregled postova
Mozda se ledica ugasi pa ti smatraš da je to signal kako je uređaj spreman za korištenje. Tri sekunde za zagrijavanje vode je iznimno kratak period, a da ne govorim o zagrijavanju group head.

Osobno ostavim svoj uređaj cca pola sata kako bi se cijeli sustav zagrijalo, voda - group head i portafilter.

Poanta zagrijavanja sustava je imati sto konstantniju temperaturu vode prilikom puštanja vode iz bojlera do kave, u protivnom svaka oscilacija temperature se osjeti na okusu same kave te je jako teško dobiti konstantan taste kave.
Bambino plus nema bojler nego ima termoblock (tj neku njihovu varijantu toga, thermojet ili kako ju zovu), i nema koristi drzati ga dulje upaljenog nego kad javi da se zagrijao.
rendula je offline   Reply With Quote
Staro 05.03.2024., 15:43   #932
Trekkie4
Registered User
Moj komp
 
Trekkie4's Avatar
 
Datum registracije: May 2023
Lokacija: Out of Sight, Out of Mind
Postovi: 252
Član sam foruma godinama, a tek sad pronašao temu o kavi ... baš sam genijalac. Nemam neki posebni savjet ili pitanje uz Espresso aparate jer ih ionako već imam dva (ručni i automatski, Philips) ali budem ovdje zakvačio obavijest ako nekome koristi.

Naime, prije nekih pola godine morao sam servisirati pogonsku jedinicu svojeg automatskog Philips-a, jer je počeo puštati vodu na sve strane pa sam naručio kit silikonskih dihtunga za sve spojeve i ventile. Ako se dobro sjećam, koštalo me nekih 200-ak kuna, ali dobio sam cijelu gomilu toga, daleko više nego što mi bude bilo potrebno za samo jedan uređaj takvog tipa (vidi sliku, ispod)


Stoga, ako je nekome potreban "O" ring za Gaggia, Philips, DeLonghi ili slični espresso aparat koji koristi isti mehanizam samo mi pošaljite PP, budem vam dao po jedan (ili dva, koliko vam treba) prstena besplatno. Eventualno ako baš želite možete me "počastiti" šalicom kave, ali bolje da budu od koristi nego da stoje u kutiji i propadaju

Ove dihtunge koje sam stavio u aparat su drugi po redu, odnosno prvi put mijenjani od kada sam kupio Philips, a koristim ga SVAKI dan i to najmanje 2 ili 3 puta dnevno od kada je kupljen 2019. ili 2020. godine (pa si izračunajte matematiku).
Trekkie4 je offline   Reply With Quote
Staro 05.03.2024., 16:44   #933
axo
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2017
Lokacija: Pula
Postovi: 1,368
Citiraj:
Autor Trekkie4 Pregled postova
Član sam foruma godinama, a tek sad pronašao temu o kavi ... baš sam genijalac. Nemam neki posebni savjet ili pitanje uz Espresso aparate jer ih ionako već imam dva (ručni i automatski, Philips) ali budem ovdje zakvačio obavijest ako nekome koristi.

Naime, prije nekih pola godine morao sam servisirati pogonsku jedinicu svojeg automatskog Philips-a, jer je počeo puštati vodu na sve strane pa sam naručio kit silikonskih dihtunga za sve spojeve i ventile. Ako se dobro sjećam, koštalo me nekih 200-ak kuna, ali dobio sam cijelu gomilu toga, daleko više nego što mi bude bilo potrebno za samo jedan uređaj takvog tipa (vidi sliku, ispod)


Stoga, ako je nekome potreban "O" ring za Gaggia, Philips, DeLonghi ili slični espresso aparat koji koristi isti mehanizam samo mi pošaljite PP, budem vam dao po jedan (ili dva, koliko vam treba) prstena besplatno. Eventualno ako baš želite možete me "počastiti" šalicom kave, ali bolje da budu od koristi nego da stoje u kutiji i propadaju

Ove dihtunge koje sam stavio u aparat su drugi po redu, odnosno prvi put mijenjani od kada sam kupio Philips, a koristim ga SVAKI dan i to najmanje 2 ili 3 puta dnevno od kada je kupljen 2019. ili 2020. godine (pa si izračunajte matematiku).
Hvala na ponudi ak zatreba javim se, frendu isto popustilo te ga tražili da pošalje aparat za zg
On kupio o ring u dućanu i riješio problem za par centi.
axo je offline   Reply With Quote
Staro 05.03.2024., 17:28   #934
Trekkie4
Registered User
Moj komp
 
Trekkie4's Avatar
 
Datum registracije: May 2023
Lokacija: Out of Sight, Out of Mind
Postovi: 252
Citiraj:
Autor axo Pregled postova
Hvala na ponudi ak zatreba javim se, frendu isto popustilo te ga tražili da pošalje aparat za zg
On kupio o ring u dućanu i riješio problem za par centi.
Da vidiš, o takvoj opciji nisam ni razmišljao ... problem je ako korisnik ne popravlja kvarove osobno. Ne mogu reći da sam neki veliki stručnjak za espresso mašine, ali sve popravke sam do sada napravio osobno. Najprije zamjenu elektromotora za mlinac, a par mjeseci kasnije i te dihtunge kad je počeo puštati vodu.

Inače, postoji detaljan video na YT sa uputama na ovu temu, pa ako nekome treba ili želi mogu staviti link.
Trekkie4 je offline   Reply With Quote
Staro 05.03.2024., 22:01   #935
Amdejac
PCEkspert Agent
Moj komp
 
Amdejac's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2003
Lokacija: Monitoring Room
Postovi: 5,245
Citiraj:
Autor Trekkie4 Pregled postova
Da vidiš, o takvoj opciji nisam ni razmišljao ... problem je ako korisnik ne popravlja kvarove osobno. Ne mogu reći da sam neki veliki stručnjak za espresso mašine, ali sve popravke sam do sada napravio osobno. Najprije zamjenu elektromotora za mlinac, a par mjeseci kasnije i te dihtunge kad je počeo puštati vodu.

Inače, postoji detaljan video na YT sa uputama na ovu temu, pa ako nekome treba ili želi mogu staviti link.
Eeeee ti si moj čovjek ako si mjenjao elektromotor na Philipsu.
Krepao mi je bio motor i dao sam ga servisirati u Tehnovital na Vrhovcu u ZG.
Nakon servisa nije kava više kakva je bila. Kao da ima zagoreni okus. Kao da ju mlinac skuri. Je da sam malo gluh, ali elektro motor po zvuku kao da vrti brže od staroga. Probao sam mljeti kavu sitnije, krupnije, više kave, manje kave, ali nije više kava tako dobra.
Nisam reklamirao popravak jer to je subjektivno.
Pitanje, da li ima u aparatu da se može taj motor štelati?
Amdejac je offline   Reply With Quote
Staro 05.03.2024., 22:37   #936
Trekkie4
Registered User
Moj komp
 
Trekkie4's Avatar
 
Datum registracije: May 2023
Lokacija: Out of Sight, Out of Mind
Postovi: 252
Citiraj:
Autor Amdejac Pregled postova
Eeeee ti si moj čovjek ako si mjenjao elektromotor na Philipsu.
Krepao mi je bio motor i dao sam ga servisirati u Tehnovital na Vrhovcu u ZG.
Nakon servisa nije kava više kakva je bila. Kao da ima zagoreni okus. Kao da ju mlinac skuri. Je da sam malo gluh, ali elektro motor po zvuku kao da vrti brže od staroga. Probao sam mljeti kavu sitnije, krupnije, više kave, manje kave, ali nije više kava tako dobra.
Nisam reklamirao popravak jer to je subjektivno.
Pitanje, da li ima u aparatu da se može taj motor štelati?
Hmm, nisam siguran što bi uzrokovalo takav kvar. Najvjerojatnije su ti prodali/ugradili pogrešan motor, sa većim brojem okretaja ... moguće od nekog drugog espresso aparata iz te serije koji ima isto kućište.

Ne, motor nažalost nema mogućnost podešavanja. Iskreno, očekivao sam unutra nekakav manji DC motorčić kroz puno redukcije, ali pronašao sam ogroman motor (veličine dlana) u kućištu od lijevanog željeza ili aluminija ... teško je reći. Uglavnom definitivno izmjenični, i kao takav radi na 220V.

Zapravo da ti kažem popušio sam... Uzeo sam motor iz jedne Poljske online prodavaonice koja je tvrdila da se bavi distribucijom rezervnih dijelova. Ali nisam vidio (a ni samim time pročitao) sitan tisak na dnu stranice gdje se napominje kako su oni samo online prodavaonica, dok je centralno skladište u Ukraijni. Dakle, platio sam carinu i dostavu, plus naravno sam motor što me na kraju koštalo +/- 1,000 HRK ili oko 120, 130€

Da sam znao gdje se nalazi, i da je nemoguće nabaviti motor negdje u blizini vjerojatno se ne bih ni trudio sa popravkom. Ali jbga ... bilo je gotovo, a i nisam želio riskirati sa odbijanjem paketa pa da mi ne vrate natrag uplatu.

Uglavnom, to ti ovako izgleda:
Trekkie4 je offline   Reply With Quote
Staro 06.03.2024., 06:55   #937
WraGG
Premium
 
WraGG's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Stuttgart
Postovi: 1,548
Oho, bas su te dobro oderali za taj motoric. Ako ti slucajno opet rikne, evo tu naruci: https://komtra.de/saeco-philips-ersa...automaten.html
WraGG je offline   Reply With Quote
Staro 06.03.2024., 12:33   #938
Trekkie4
Registered User
Moj komp
 
Trekkie4's Avatar
 
Datum registracije: May 2023
Lokacija: Out of Sight, Out of Mind
Postovi: 252
Citiraj:
Autor WraGG Pregled postova
Oho, bas su te dobro oderali za taj motoric. Ako ti slucajno opet rikne, evo tu naruci: https://komtra.de/saeco-philips-ersa...automaten.html
Zanimljivo, puno hvala na informaciji. Meni trenutno ne treba, ali se iskreno nadam da nekome tko ovo čita i prati bude od pomoći

Sad se više ne sjećam gdje sam sve tražio, ali sam pretraživao po ključnim riječima, ali i tehničkim oznakama sa starog (originalnog) motora kojeg sam izvadio van. Google mi je izbacio svega par rezultata, od kojih je jedan bio taj u Poljskoj, jedan u GB (ali isto samo prodavaonica, imali su skladište negdje drugdje) i još jedna opcija za koju se više ne sjećam zašto je otpala. Mislim da je bilo zbog cijene .. činilo mi se previše

U svakom slučaju evo jedan savjet ali i upozorenje svima koji mijenjaju motor mlinca, obavezno ga prije montaže podmazati. Ne sam motor, već tzv. puž odnosno worm gear, na mjestu gdje se spajaju mlinac i motor. Potrebno je staviti veću (čitaj: dovoljnu) količinu silikonskog maziva za podmazivanje mehanike, kako se prijenos ne bi oštetio zbog velike brzine i/ili naprezanja

Također, čuvajte stari motor sve do ugradnje novog, jer je potrebno neke dijelove sa starog prebaciti na novog. Primarno mislim na četvrtasti plastični čep, koji zatvara kućište zupčanika. Naime, neki modeli espresso aparata imaju nekakav senzor ugrađen na to mjesto, dok neki (poput mojeg Philipsa) nemaju. Pa je potrebno zatvoriti otvor da mazivo ne curi van, a mljevena kava ne ulazi unutra.

Zadnje izmijenjeno od: Trekkie4. 06.03.2024. u 12:39.
Trekkie4 je offline   Reply With Quote
Staro 06.03.2024., 21:26   #939
Mar
Suit up!
Moj komp
 
Mar's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Šibenik
Postovi: 5,927
Citiraj:
Autor Amdejac Pregled postova
Eeeee ti si moj čovjek ako si mjenjao elektromotor na Philipsu.
Krepao mi je bio motor i dao sam ga servisirati u Tehnovital na Vrhovcu u ZG.
Nakon servisa nije kava više kakva je bila. Kao da ima zagoreni okus. Kao da ju mlinac skuri. Je da sam malo gluh, ali elektro motor po zvuku kao da vrti brže od staroga. Probao sam mljeti kavu sitnije, krupnije, više kave, manje kave, ali nije više kava tako dobra.
Nisam reklamirao popravak jer to je subjektivno.
Pitanje, da li ima u aparatu da se može taj motor štelati?
Ja sam na svom mjenjao motor i novi ima drugačiji zvuk ali to pripisujem tome što je stari oslabio pa je mlinac zapinjao tj nije se htio pokrenuti sa zrnima u njemu.

Ne mogu reći da je kava lošija, dapače taj aparat mi radi i najbolju kavu od svih.

Mislim da me ispao 200ak kn, ja sam ga naručio odavde:
https://www.juraprofi.de/Saeco-Ersat...ten::9158.html
__________________
"When I get sad, I stop being sad and be awesome instead. True story."
- Barney Stinson
Mar je offline   Reply With Quote
Staro 06.03.2024., 22:20   #940
Trekkie4
Registered User
Moj komp
 
Trekkie4's Avatar
 
Datum registracije: May 2023
Lokacija: Out of Sight, Out of Mind
Postovi: 252
Citiraj:
Autor Mar Pregled postova
Ja sam na svom mjenjao motor i novi ima drugačiji zvuk ali to pripisujem tome što je stari oslabio pa je mlinac zapinjao tj nije se htio pokrenuti sa zrnima u njemu.

Ne mogu reći da je kava lošija, dapače taj aparat mi radi i najbolju kavu od svih.

Mislim da me ispao 200ak kn, ja sam ga naručio odavde:
https://www.juraprofi.de/Saeco-Ersat...ten::9158.html
Mogle su ti jedino otići četkice na motoru, jer se motor sam po sebi ne može potrošiti ili oslabiti. U protivnom bi cijeli vozni park ZET-ovih tramvaja bio u kvaru i jedva se vukao od stanice na stanicu

Onaj problem o kojem se ne govori je plastični lijevak za mljevenu kavu, koji ide iz mlinca u aparat. Naime, zbog vibracija zna puknuti, pa mljevena kava curi u unutrašnjost mehanizma, i postepeno zatrpava motor.

U početku to obično nije problem, jer je motor na vlastitom nosaču i ima lufta ali kad se kave nakupi doslovce da zakopa motor i kava uđe u unutrašnjost, te u potpunosti uništi armaturu. By the way, cijena plastičnog lijevka je cca 7€, dok je cijena motora 5-6 puta veća.

Naravno, nemoguće je znati što se događa unutra sve dok ne bude prekasno, ali najveći znak za uzbunu je kad motor počne gubiti snagu i/ili elektronika izbaci grešku. U tom slučaju ga je najbolje rastaviti i pokušati spasiti ako se nešto spasiti može.
Trekkie4 je offline   Reply With Quote
Staro 11.03.2024., 23:32   #941
Fatal
kenova?
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Čilipi
Postovi: 573
Što mislite da je najbolje uzet za apartman? Mislim da su kapsule foolproof rješenje, normalno i da sam uređaj i kapsule nisu skupe?

Nespresso, dolce gusto ili lavazza? Nešto četvrto?

Hvala
Fatal je offline   Reply With Quote
Staro 12.03.2024., 09:27   #942
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,216
Ja sam uzeo Dolce Gusto, aparat 50 eura, kapsule koje god budu na akciji, van sezone ga uzeo sebi, uzeo dodatak da mos svoju kavu stavljat, i evo sad cu morat jos jedan kupit za apartman jer cu ovog sebi ostavit kava mi je odlicna, segafredo espressso casa mi najvise pase.
OuttaControl je offline   Reply With Quote
Staro 12.03.2024., 09:45   #943
Colop
Premium
 
Datum registracije: Sep 2011
Lokacija: Split
Postovi: 960
Citiraj:
Autor Fatal Pregled postova
Što mislite da je najbolje uzet za apartman? Mislim da su kapsule foolproof rješenje, normalno i da sam uređaj i kapsule nisu skupe?

Nespresso, dolce gusto ili lavazza? Nešto četvrto?

Hvala



Nespresso je kao neki standard,lijepo izgledaju, a i realno kvalitetni su im aparati.
Dobra stvar je što se sada pojavilo na tržištu tonu Nespresso ready kapsula, pa nisi osuđen kupiti njihove preskup kapsule.
Colop je offline   Reply With Quote
Staro 12.03.2024., 17:34   #944
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,216
E da ima i nespresso adapter za dolce gusto, obrnuto nema
OuttaControl je offline   Reply With Quote
Staro 16.03.2024., 11:04   #945
Fatal
kenova?
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Čilipi
Postovi: 573
Uzeo dolce gusto. Čisto ok za goste će bit mislim. Ima veliki izbor mliječnih stvari i ok je cijena kapsula.

Ja sam navikao na espresso pa mi nije nesto, iako sam samo jedne kapsule probao.


Ima li u nas za uzet adapter za nespresso, ili treba preko aliexpressa. Ako je netko uzimao, nek nabaci link, hvala
Fatal je offline   Reply With Quote
Staro 16.03.2024., 17:11   #946
2XO
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Osijek-Zagreb
Postovi: 324
Ima, ja koristim ovaj i sasvim je OK.

https://a.aliexpress.com/_EQb7JzB
Samo pazi da uzmeš adapter koji odgovara baš tvom modelu DG-a zato što nisu svi adapteri isti.
2XO je offline   Reply With Quote
Staro 09.04.2024., 11:09   #947
SrKi
Premium
Moj komp
 
SrKi's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 829
Trebam preporuku za super automatic do 500€, isključivo u našim trgovinama. Većinom bi se espresso radio.
SrKi je offline   Reply With Quote
Staro 09.04.2024., 13:58   #948
Colop
Premium
 
Datum registracije: Sep 2011
Lokacija: Split
Postovi: 960
Citiraj:
Autor SrKi Pregled postova
Trebam preporuku za super automatic do 500€, isključivo u našim trgovinama. Većinom bi se espresso radio.

Što bi to bio super automatic?
Da sve sam odradi, samelje i izbaci ostatak od kave u posudu?
Ako da, nemoj se fokusirati na naše dućane, jer su cijene mahom 30-40 % veće kod nas u dućanima, nego vani.
Colop je offline   Reply With Quote
Staro 09.04.2024., 16:11   #949
android-split
Premium
 
android-split's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2015
Lokacija: Split
Postovi: 987
Poceo mi je štekat mlin. Promjenio je zvuk. Pa me zanima ako bi se odlucio sam zamjenit motoric jel mi treba samo ovaj dio https://komtra.de/saeco-philips-ersa...automaten.html ili je potrebno ovaj komplet https://komtra.de/saeco-philips-ersa...utomaten1.html
Jer ako mi je baš prijeko potreban cijeli komplet radije bi kupio novi aparat

Poslano sa mog motorola razr 40 ultra koristeći Tapatalk
android-split je offline   Reply With Quote
Staro 09.04.2024., 17:38   #950
SrKi
Premium
Moj komp
 
SrKi's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 829
Citiraj: