Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Razno
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 08.04.2015., 17:19   #331
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
@Imagine
Da sad ne tražim jesi li ti ili netko drugi ranije u temi već pitao,
generalno se "amplifikaciju" ne spaja na ups (eventualno samo na filtrirani izlaz) jer obično traži "dosta" snage,
ako pak to troši do cca 200W i imaš / nabaviš ups dovoljnog kapaciteta onda može i preko njega,
vidi šta piše / koje su specs kućnog kina vezano za potrošnju + ostalo šta misliš napajati = potreban kapacitet, vjerojatno nešto slično šta kolega poviše ima.

@Neo-ST
Piše izlaz DC +12V 2A, mada sumljam da mu baš treba "toliko" struje,
vezano za samogradnju, danas to postaje skup sport, sami transformator (novi) je cca 120 - 140 Kn + trebaš složiti ispravljač / stabilizator.
Druga opcija bi bila modifikacija u samom routeru na ulazu napajanja dodati elektrolit (povećati kapacitet) i time postići da je manje osjetljiv ...
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 08.04.2015., 17:49   #332
Prezime
Premium
 
Datum registracije: Aug 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,066
Citiraj:
Autor Neo-ST Pregled postova
Jedno pitanje, ADB-ov router se zblesira kad ovaj Cyberpowerov UPS prebaci na bateriju, znaš li slučajno zašto?

Thomsonov router ne, samo ADB-ov. Pukne net, telefon, itd.
Čak ne podnosi da telefonsku žicu filtriram preko UPS-a nego direktno u njega.
Razlika je u adapterima i to drasticna

Thomsoni imaju u adapteru samo transformator i prosljedjuju u router izmjenicni napon 18V/1A; ispravljac se nalazi u samom routeru gdje ima puno mjesta za kvalitetne komponente ispravljaca.
ADB ima switching adapter u kojem je naravno i ispravljac, a mjesta za neku postenu stabilizaciju istosmjernog napona ni mrvice...
Prezime je offline   Reply With Quote
Staro 08.04.2015., 19:41   #333
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
Hm, malo sam istraživao za taj ADB (ex Pirelli) A42002,
po ovoj slici > http://wiki.openwrt.org/_detail/medi...3Ap.dg_av4202n
unutra liči na nešto, baziran na Broadcom BCM6368 chipsetu, ima cijeli niz DC-DC step-down regulatora,
treba viditi uživo pcb i zaključiti jel se da šta poboljšati.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 08.04.2015., 19:49   #334
Prezime
Premium
 
Datum registracije: Aug 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,066
Mislim da je jednostavnije i lakse, iako ne bas i jeftinije, kupit neki posteni klasicni trafo adapter/ispravljac za 12V=/2A i zamjnenit ovaj osjetljivi switching model.
Prezime je offline   Reply With Quote
Staro 08.04.2015., 20:26   #335
Imagine
undercover
Moj komp
 
Imagine's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: HT
Postovi: 1,392
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
@Imagine
Da sad ne tražim jesi li ti ili netko drugi ranije u temi već pitao,
generalno se "amplifikaciju" ne spaja na ups (eventualno samo na filtrirani izlaz) jer obično traži "dosta" snage,
ako pak to troši do cca 200W i imaš / nabaviš ups dovoljnog kapaciteta onda može i preko njega,
vidi šta piše / koje su specs kućnog kina vezano za potrošnju + ostalo šta misliš napajati = potreban kapacitet, vjerojatno nešto slično šta kolega poviše ima.
Znam da se ampovi ne spajaju. Zato sam i rekao da za to nemam želju pošto to sigurno traži duboke đepove.
Al eto poslje mi palo na pamet da možda ne moram UPSom pokriti max potrošnju "trošila" jer ionako vrlo brzo lupnem pauzu kad nestane struje a u tim uvjetima sve cucla vrlo malo?

Za glavne subove imam 2 malo jača ampa (Hypex SMPS & amp modul) što bi sigurno tražilo ozbiljne novce za UPS pa me to i ne muči ali...
HT amp bi nekako mogao? Koristim Rotel 1077 što je u biti 2kom 250asp & 5kom 250A i njega se nebi bunio vozit preko UPSa ako se može za normalne novce?
To i još amp za bar 2 suba / Za ta 2 suba imam ColdAmp SMPS + 2 kom BP4078
Inace ,za komp sistem koristim ICE power module (50asx2 & 125asx2 ) i to može preko spomenutog UPSa.. ICE 250asx2 od malog subwoofera mi nije palo na pamet spajat.


Što se tiče kučnog kina , dosta mi je nekih 500 tinjak W + 300/400w lufta da ne moram sve ugasiti u roku 47 sekundi.
U biti što se tiče kapaciteta želio bi istu stvar kao 2x APC BackUPS 650. Ali nešto malo bolje. Pitanje je što?
__________________
if you build it they will come

Zadnje izmijenjeno od: Imagine. 08.04.2015. u 20:36. Razlog: link
Imagine je offline   Reply With Quote
Staro 08.04.2015., 20:43   #336
Neo-ST
Buying Bitcoin
Moj komp
 
Neo-ST's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Croatia
Postovi: 7,976
Citiraj:
Autor Prezime Pregled postova
Mislim da je jednostavnije i lakse, iako ne bas i jeftinije, kupit neki posteni klasicni trafo adapter/ispravljac za 12V=/2A i zamjnenit ovaj osjetljivi switching model.
Hvala Nikkyju i tebi, ali to o čemu vi pričate meni ovdje izlazi ko binarni kod.
Ako vam se da, cijenio bih da mi konkretno kažete koji adapter da kupim, bilo u chipoteke ili negdje drugdje, jer ja nemam pojma.

Hvala
Neo-ST je offline   Reply With Quote
Staro 08.04.2015., 22:16   #337
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
Teško je ovako savjetovati kad nisi doma sa materijom
Po nicku zaključujem da si tu negdje ili u okolici,
evo lokalno imaju slični drekec kakav sad imaš > http://elektronika-split.eu/7910a-ha...ri-tapegysegek
ali ovo već izgleda ozbiljnije (isto switching izvedbe) > http://elektronika-split.eu/halozati...adapter-12v-2a
pristojne cijene, čak mu se može fino podesiti napon + ti treba "složiti" žice za ac i dc,
pretpostavljam da bi ovaj trebao biti bolji / stabilniji, kakav je znat ćeš tek kad probaš.
Ako nisi doma sa strujom angažiraj nekog tko zna !
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 08.04.2015., 22:31   #338
Neo-ST
Buying Bitcoin
Moj komp
 
Neo-ST's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Croatia
Postovi: 7,976
Aha, nego zar nisi rekao da ovi switching adapteri ne rade s UPS-om, a ovdje vidim da si ga preporučio ?
Neo-ST je offline   Reply With Quote
Staro 08.04.2015., 23:20   #339
Prezime
Premium
 
Datum registracije: Aug 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,066
Ne rade dobro ovi maleni kakav ti imas na ADB-u, i kao na prvom Nikyy-evom prijedlogu (taj izgleda da je identican ADB-ovom . Medjutim ovaj drugi kojeg Nikky predlaze je ozbiljniji uradak i takav najvjerojatnije nece imati nikakvih problema s UPS-om.

FYI, i svi kompjutori imaju switching napajanja, pa svejedno uredno suradjuju s UPS-ima
Prezime je offline   Reply With Quote
Staro 09.04.2015., 00:17   #340
i4004
Premium
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: planet zemlja!
Postovi: 64
neo-st, pa šta ti dobiješ sa ups-om na lokaciji sa manjim naponom, osim što isprazniš bateriju?
možeš li naštelati ups da se pali na nekom još manjem naponu, pod uslovom da uređaji spojeni (tv i ostalo) to podnose.

imagine, bolji ti je taj apc od novog kineskog...nakon što sam malo gledo kakvim se strujama tu (u kineskim ups-ovima) pune baterije, ne znam kako tu baterija ima šansu da dulje radi, bez obzira koje je kvalitete...tj. bolje da je csb nego najjeftinija kineska.

čovjek bi pomislio da namjerno fušaju, ali ne bi bilo čudo nit da ne znaju šta rade...

Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova

U vezi napajanja ADB - a, pročitaj šta piše na njegovom adapteru (napon, struja i jeli ac ili dc) pa napiši ovdje,
sada je "moderno" koristiti ove male switching ispravljače ali takvi su osjetljivi na promjene i oscilacije napona,
probaj naći (eventualno napraviti) ispravljač starinske izvedbe sa transformatorom i stabilizatorom. Štos je šta jesu / može ih se tako napraviti da "podnose" kratke oscilacije i prekide.
ne, starinski linearni adapteri će biti osjetljiviji na promjene ulaznog napona, veći napon unutra, veći vanka itd.
isto tako bolje će prenijeti strujne udare od prenapona po pitanju groma itd.

ali kad imaš kineski mali smps, i imaš kineski ups koji vjerovatno laže da daje čisti sinus na izlazu (bilo bi zanimljivo bacit oko osciloskopom...), onda to nije čudo....
kao prvo bi bilo zanimljivo vidit kolko volti na izlazu daje ispravljač kad ga pogoni ups...

moji siemens modemi su uredno radili "bez struje" tj. s apc starog ups-a, znači vjerovatno će ti raditi s ispravljačima od takvih modema...bolje onaj noviji switching nego onaj stariji (i teži) linearni...
(naravno, ne garantiram ništa, pošto imaš kineski (cyberpower) ups..ja bih, kako rekoh, rađe i polovni il manji apc nego to...)

btw. prenaponska zaštita nema neku vezu sa ups-om, jer su u ups-ovima il nikavi ili puno slabiji MOV-ovi nego u zaštitnim letvama (apc/belkin letvama). to su 2 odvojene stvari.

ako ti uređaji pregaraju za nevremena vjerovatno te zeza prenapon. i tu ti ups neće pomoć.
a neće ni prenaponska letva ako ne dolazi uzemljenje u utičnicu, jer time prenapon se nema gdje odvest...pa opet završi gdje ne treba, tj. u uređajima...

prezime
Citiraj:
FYI, i svi kompjutori imaju switching napajanja, pa svejedno uredno suradjuju s UPS-ima
da, pogotovo kad imaš određene vrste a-pfc napajanja i neke malo starije apc-ove koji daju modificirani square....to je stvarno "uredna" suradnja di prvo odlaze releji na apc-u... hehe..

Citiraj:
ADB ima switching adapter u kojem je naravno i ispravljac, a mjesta za neku postenu stabilizaciju istosmjernog napona ni mrvice...
stabilizacija se vrši samim načinom rada smps-a tj. visoka frekv. preklapanja napona, i naravno štogod kondenzatora na izlazu...
ali koji može biti manji nego bi za iste performanse trebo bit onaj u linearnom ispravljaču.

što naravno ne znači da većina ovih malih kineskih smps ispravljača išta valja.
ono....čovjek je sretan ako ne stvara tonu smetnji na strujnoj mreži...

Zadnje izmijenjeno od: i4004. 09.04.2015. u 00:25.
i4004 je offline   Reply With Quote
Staro 09.04.2015., 00:52   #341
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
Hm, slažem se djelomično, ovdje ipak govorimo o stabiliziranim ispravljačima (barem bi trebali),
kod onih starih konstrukcija (trafo + gretz + linearni regulator + po mogućnosti zaštite) ako se htjelo stavio bi se priličan elektrolit iza getza, nekad čak isti takav na izlazu pa bi uređaj radio skoro minut nakon gašenja, a kamoli da bi reagirao na ove sitne "bisere" iz mreže.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 09.04.2015., 03:07   #342
i4004
Premium
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: planet zemlja!
Postovi: 64
zavisi kolko biser ode van normale...nedavno mi je tako ošo modem, pa sam sad stavio prenaponsku letvu.

znači otišao je jedino uređaj koji je bio na linearnom ispravljaču i taj ispravljač.
svi oni ostali na smps-ovima (iz iste utičnice) nisu.

većina jeftikanera nije nit imala stabilizaciju.

ako ima regulator onda u pravilu i ima 2 elektrolita...jedan prije njega, jedan iza...

a ovi novi smps kineski, to je tako loše napravljen primar (npr. često uopće nema emi/rfi filter sekcije) da je to smješno...a kod smps-a je primar 90% uređaja...

ali ako ups veli da daje sinus, ne bi smjelo bit problema. ali ako laže tj. ipak daje pravokutnik, onda puni mrežni kondenzator na veću vršnu vrijednost napona...
to mislim da već može zbuniti te male kineze.
i4004 je offline   Reply With Quote
Staro 09.04.2015., 09:57   #343
Neo-ST
Buying Bitcoin
Moj komp
 
Neo-ST's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Croatia
Postovi: 7,976
Citiraj:
Autor i4004 Pregled postova
neo-st, pa šta ti dobiješ sa ups-om na lokaciji sa manjim naponom, osim što isprazniš bateriju?
možeš li naštelati ups da se pali na nekom još manjem naponu, pod uslovom da uređaji spojeni (tv i ostalo) to podnose.
Pa pretpostavljam da nije baš zdravo da uređaji rade na 170V umjesto 220 ?
Kad padne ispod 180, UPS ga digne na 220 preko baterije. To obično traje par sekundi, evo sinoć je npr. trajalo 18 sekundi, ostatak vremena je peglao AVR (boost up).
Mogu naštelat do min. 170V, samo ne znam gdje je "sigurna" granica, a po defaultu je bilo 180V pa sam ostavio tako.
Neo-ST je offline   Reply With Quote
Staro 10.04.2015., 02:45   #344
i4004
Premium
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: planet zemlja!
Postovi: 64
na prethodnoj stranici si prikazao natpisnu pločicu sa ispravljača koji bi trebo prihvaćat ulazni napon 100-240V što nije ništa čudno za moderno switching napajenje.

(gledam upravo napajanje (isto vanjsko) za moj sony tv, kaže isto 100-240v)

ako se ulazni napon spusti ispod granice na kojoj napajanje može raditi, ispravno napajanje se treba samo ugasiti tj. prijeći u stby bez štete za ono što to napajanje napaja.

naravno, sa kineskim uređajima ne mora biti tako jednostavno...hehe...

ali pogodi čija je odgovornost ako uređaj ne radi onako kako je napisano da treba, tvoja il trgovčeva?

jeli tu uređaji pregaraju kad grmi, il svejedno?

btw. znaš na šta bi se sveo ovakav stabilizator:
http://www.elmatis.hr/ProductDetails...roductId=48861
na smps napajanje sa većim kondenzatorima na ulazu, tako da "drže" malo više vremena pri promjeni napona...
i4004 je offline   Reply With Quote
Staro 10.04.2015., 10:44   #345
Neo-ST
Buying Bitcoin
Moj komp
 
Neo-ST's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Croatia
Postovi: 7,976
Mislim da pregaraju po nasumičnom principu, iako su veće šanse da dok grmi. Napon je tu u banani općenito, ne bi bilo čudno da je nevezano za grmljavinu...
Neo-ST je offline   Reply With Quote
Staro 11.04.2015., 10:36   #346
Imagine
undercover
Moj komp
 
Imagine's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: HT
Postovi: 1,392