Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > PC Ekspert > Članci
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 19.04.2017., 23:45   #61
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,531
Citiraj:
Autor MIK Pregled postova
Što je dopušteno Jupiteru, nije dopušteno volu.
Citiraj:
Autor Gigi1 Pregled postova
fascinantno je da jedan od moderatora ocjenjuje post sa ocjenom super, a u istom postu se vrijedaju clanovi foruma.

i ne samo u ovom postu nego i u prijasnjim postovima autor istih vrijedja i omalovazava.
Joj sto volim vas forumske narikace kratkog pamcenja; potrebno je samo otici na prvu (od trenutno dvije) stranice dretve i pogledati post broj 21 od kuratog mladica neupecatljivog nadimka i poslovicno besplodnih postova.

Uostalom, imate dugme za prijavljivanje posta, nemam uopce sumnje da cete naici na dobar feedback. #kujevoledamemrze

Citiraj:
Autor Mladenxy Pregled postova
Ovo je više retoričko pitanje za Bubbu jer on ne spori da će "kmet" profitirati od Ryzena...Bubba priča o nekim drugim konkretnim stvarima.
Ponovit cu jos jednom, izbori alata za rad (pa makar to bio Doom i Quake) je ionako na samom korisniku. Taj dio mi je potpuno neinteresantan. Problem koji sam ja iznio je konkretan, vidljiv, opipljiv, no u konacnici je i to nebitno jer ostaje nejasan u motivu AMD-a i puta koji je odabran. Je li to bio nedostatak vremena za potpunu implementaciju, nemogucnost implementacije unutar zeljenog TDP-a (AVX2 voli zagrijati Intel sumanuto) ili samo pokusaj trendsetterstva, nemam pojma. Zato se i javih. Nista vise, nista manje.

Citiraj:
Autor Drug Brko Pregled postova
Mi takvi kmetovi smo sa R5 1600 dobili 2 jezgre i 8 dretvi više za isto para što nudi Intel za 4 jezgre i 4 dretve ali sa upakiranim svim tim pizdarijama što si nabrojao.
Mašala!

Citiraj:
Moje pitanje glasi - za gorenavedene radnje, što mi više fali; ove instrukcije kod Rajzenčeta ili jezgre kod rahmetli i5 procesora na čijoj dženazi bijah prošli tjedan.
Imas cmarkove, ako pokazuju da za manje para mozes dobiti bolje, ne vidim sto da ne.

Ne treba biti preostroum da je vrlo jasno kako sam ciljao (i rekao, tj. napisao) sto mene tocno "brine". Ne zato jer imam dionice AMD-a ili sam u snosaju s istim, nego jer me interesira, pratim, testiram i razmisljam.

BTW, cik pogodi -> https://www.servethehome.com/amd-rad...inventec-k888/
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 19.04.2017., 23:58   #62
MIK
no fear
Moj komp
 
MIK's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: ZAGREB
Postovi: 892
Citiraj:
Autor Bubba Pregled postova
Joj sto volim vas forumske narikace kratkog pamcenja; potrebno je samo otici na prvu (od trenutno dvije) stranice dretve i pogledati post broj 21 od kuratog mladica neupecatljivog nadimka i poslovicno besplodnih postova.

Uostalom, imate dugme za prijavljivanje posta, nemam uopce sumnje da cete naici na dobar feedback. #kujevoledamemrze
Bubba krivo si shvatio komentar, kaj ima loše u tome da si Jupiter il bi rađe bio telac?
p.s. slažem se da dotični zaslužio hlađenje, malo ga je ponjeno, eto tolko od mene da ne spamam dalje...
MIK je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 20.04.2017., 00:39   #63
segregator
Propali Amigaš
Moj komp
 
segregator's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Nin
Postovi: 6,959
Citiraj:
Autor Bubba Pregled postova
Ako me pitas gdje mozes dobiti konkretni, opipljiv i dramatican porast performansi koristeci AVX2, iz glave ti mogu reci dva primjera - md RAID (de facto standard, nerijetko bolji, ljepsi, brzi i pametniji od hardverskih rjesenja) i OpenSSL. IIRC, mislim da je ubrzanje putem AVX2 na md RAID-u preko 100%. Svi popularni algoritmi za kvantizaciju mogu se prepisati u AVX(2) i donijeti 30-50% ubrzanja prilikom primjene (PNG, JPG, MPEG, predpostavljam da se koriste i pri procesuiranja zvuka, ali s time nisam imao doticaja...). Siguran sam da Hawker i njegov alter ego nisu kapacitet za shvatiti sto se dogadja iza njihovog klikanja po Fejsbuku i freneticnog AMD lajkanja, ali moje pitanje je ionako bilo usmjereno na to zasto bi se AMD, dovraga, odrekao "besplatnih" performansi koje su ionako vec ovdje!?
Meni ovo ne izgleda uopće loše:

segregator je offline   Reply With Quote
Staro 20.04.2017., 01:32   #64
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,531
Citiraj:
Autor MIK Pregled postova
Bubba krivo si shvatio komentar, kaj ima loše u tome da si Jupiter il bi rađe bio telac?
Hoces reci da sam debela kao Jupiter!?!?

Citiraj:
Autor segregator Pregled postova
Meni ovo ne izgleda uopće loše:

Pogledaj ponovno.

https://software.intel.com/en-us/art...sl-performance

Daklem, potpuno irelevantan test za AVX2. Ako netko ima Ryzen i voljan je testirati, mogu napraviti build pa da isprobamo nesto od testova s linka?
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 20.04.2017., 08:30   #65
tor
Administrator
Moj komp
 
tor's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Sesvete
Postovi: 15,939
Ljudi znam da je vječna tema AMD vs. Intel svima kao crvena krpa ispred nosa, no zauzdajte svoje tipkovnice i bez udaraca ispod pojasa...
tor je offline   Reply With Quote
Staro 20.04.2017., 11:21   #66
tor
Administrator
Moj komp
 
tor's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Sesvete
Postovi: 15,939
Tema je AMD Ryzen 5 1600X & 1500X recenzija.
Svoje mišljenje o radu moderatora, funkcioniranju svijeta i vremena, ostavite za sebe.
tor je offline   Reply With Quote
Staro 21.04.2017., 21:39   #67
the_ghost
lar~
Moj komp
 
the_ghost's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,531
Zapravo je iznenadjujuce da Ryzen ne zaostaje puno vise u AVX2 heavy benchmarkovima. Nadoknadjuje u kolicini corova/threadova vjerovatno.
the_ghost je offline   Reply With Quote
Staro 23.04.2017., 05:51   #68
ante2
Premium
Moj komp
 
ante2's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,300
Sve super sve pet, drago mi je da AMD ima konja za utrku ali ja dok ne spuste ručnu sa normalng OC proca preko 4 GHz ne kupujem (pod normalno mislim na dobar zracni/vodeni hladnjak a ne nekakve bakrace sa tekucim dušikom gdje ga gle cuda razvale na 5+ HGz)
Pa moj 5 godina stari proc ide na 4.2 GHz bez da mu puno dizem napon (1,184 V i ne grije se nista vise nego kad radi na default GHz) sa prosjecnom noctuom ono WTF ko je tu lud + ako mi bas zafali dignem ga na 4,5 4,7 GHz.
Za igranje i jednogodisnje renderiranje videa meni dosta ovaj moj proc jos cca 2-3 godine, ako maticna ne plane prije , ono doslovno plane
__________________
MSI Z77 MPower
Intel i5 3570K @4,2GHz, NOCTUA NH-U12S
Gigabyte GTX 1070
DDR3 16GB (4x4GB) 1600Hz Corsair Vengeance
Carbide Series Air 540, Corsair RM750i
CREATIVE LABS X-Fi Titanium-Kingston HyperX Cloud
DELL U2515H
Synology DS413
ante2 je offline   Reply With Quote
Staro 23.04.2017., 07:10   #69
Bariarnil
Aiden Fierce
Moj komp
 
Bariarnil's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2016
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,171
Citiraj:
Autor ante2 Pregled postova
Sve super sve pet, drago mi je da AMD ima konja za utrku ali ja dok ne spuste ručnu sa normalng OC proca preko 4 GHz ne kupujem (pod normalno mislim na dobar zracni/vodeni hladnjak a ne nekakve bakrace sa tekucim dušikom gdje ga gle cuda razvale na 5+ HGz)
Pa moj 5 godina stari proc ide na 4.2 GHz bez da mu puno dizem napon (1,184 V i ne grije se nista vise nego kad radi na default GHz) sa prosjecnom noctuom ono WTF ko je tu lud + ako mi bas zafali dignem ga na 4,5 4,7 GHz.
Za igranje i jednogodisnje renderiranje videa meni dosta ovaj moj proc jos cca 2-3 godine, ako maticna ne plane prije , ono doslovno plane


Ryzen je na Samsungovom/GloFo 14nm FF procesu koji ga ograničava da ide dalje. Nije prvenstveno do AMD-a
A i bilo koji Ryzen na manjoj frekvi je poprilično brži cpu od tog 4/4 proca koji imaš
__________________
the Bariarnil
Bariarnil je offline   Reply With Quote
Staro 23.04.2017., 11:07   #70
segregator
Propali Amigaš
Moj komp
 
segregator's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Nin
Postovi: 6,959
Citiraj:
Autor ante2 Pregled postova
Sve super sve pet, drago mi je da AMD ima konja za utrku ali ja dok ne spuste ručnu sa normalng OC proca preko 4 GHz ne kupujem (pod normalno mislim na dobar zracni/vodeni hladnjak a ne nekakve bakrace sa tekucim dušikom gdje ga gle cuda razvale na 5+ HGz)
Pa moj 5 godina stari proc ide na 4.2 GHz bez da mu puno dizem napon (1,184 V i ne grije se nista vise nego kad radi na default GHz) sa prosjecnom noctuom ono WTF ko je tu lud + ako mi bas zafali dignem ga na 4,5 4,7 GHz.
Za igranje i jednogodisnje renderiranje videa meni dosta ovaj moj proc jos cca 2-3 godine, ako maticna ne plane prije , ono doslovno plane
Preporučujem ti da se vratiš na Pentium 4, on se clocka i do 5GHz

Zanemari razlike u arhitekturu, dugačak/kratak pipeline i te priče, samo clock je bitan
segregator je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 23.04.2017., 12:02   #71
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
Citiraj:
Autor ante2 Pregled postova
Sve super sve pet, drago mi je da AMD ima konja za utrku ali ja dok ne spuste ručnu sa normalng OC proca preko 4 GHz ne kupujem (pod normalno mislim na dobar zracni/vodeni hladnjak a ne nekakve bakrace sa tekucim dušikom gdje ga gle cuda razvale na 5+ HGz)
Pa moj 5 godina stari proc ide na 4.2 GHz bez da mu puno dizem napon (1,184 V i ne grije se nista vise nego kad radi na default GHz) sa prosjecnom noctuom ono WTF ko je tu lud + ako mi bas zafali dignem ga na 4,5 4,7 GHz.
Za igranje i jednogodisnje renderiranje videa meni dosta ovaj moj proc jos cca 2-3 godine, ako maticna ne plane prije , ono doslovno plane
Pogledaj brojke u Passmark i Cinebench temama u Overclocking podforumu. Vidi što 1600 na jadnih 3.9 ghz / 1.34V za 1700 kuna može jadan protiv polovnog i7 2600K za 1200 kuna naklokanom na 4.5GHz i novom svevišnjem i7 7700K za 2700 kuna

Naravno, ne moraš kupiti. Osobno mislim i tvrdim da kome god dobro radi kanta sa postojećim i5 ili i7 procovima, čak i Višerama, ne treba prelaziti na Ryzen. Osim dakako, ako hoće nove svježe komponente sa jamstvom (like me ).

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 23.04.2017., 12:43   #72
E-mil
Oppa Gangbang Style
Moj komp
 
E-mil's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Varaždin
Postovi: 1,753
Naravno da je novo bolje, brže, više, jače, skuplje ...

Ali, još uvijek se 2600K + solidna Z77 ploča može nabaviti za cca 1500 kn, što je cijena jednog Ryzena 5 1500.
E-mil je offline   Reply With Quote
Staro 23.04.2017., 12:48   #73
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Postavlja se pitanje zašto i7 2600K vrijedi 1200kn na mrtvom socketu, naspram novog R5 1400 od 1400kn u uzishopu recimo gdje na mainstream mbo imaš nvme, te kojih će biti u shopovima minimum 5-6 god.. Još garancija + postoji upgrade path. Jednostavno te stare cijene više ne drže vodu
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 23.04.2017., 12:57   #74
E-mil
Oppa Gangbang Style
Moj komp
 
E-mil's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Varaždin
Postovi: 1,753
Ne vrijedi 1200 kn, neznam odakle se povlači zadnjih tjedana ta cifra. (Valjda je onih komad ili 2 na njuskalu referenca).

2600K za razliku od 2500K još uvijek drži kakvu takvu cijenu i može se nabaviti za cca 120-130 EUR, što je 900-1000kn.
2500K se može naći već od 70-75 EUR pa na više.

Problem su ploče kojih nema u izobilju ali ih još uvijek se može naći. I tako bude još barem godinu dana.
A onda prelazim na Ryzena 1600 (već sam dogovorio sa Brkom), ako u se međuvremenu ne okoti nešto bolje.
E-mil je offline   Reply With Quote
Staro 23.04.2017., 22:28   #75
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
Citiraj:
Autor E-mil Pregled postova
Naravno da je novo bolje, brže, više, jače, skuplje ...

Ali, još uvijek se 2600K + solidna Z77 ploča može nabaviti za cca 1500 kn, što je cijena jednog Ryzena 5 1500.
E-mile, govorio sam samo primjer kako stoji R5 1600 na 3,9GHz protiv debelje nasviranih i7-mica. Ako se samo gleda takt, a ne arhitektura, podrška i matične ploče, onda je Ryzen utter crap. Ali ne znam tko samo to gleda

Jasno da se nađe. Lako za 2600K. Ploče su najveći problem.

Citiraj:
Autor Manuel Calavera Pregled postova
Postavlja se pitanje zašto i7 2600K vrijedi 1200kn na mrtvom socketu, naspram novog R5 1400 od 1400kn u uzishopu recimo gdje na mainstream mbo imaš nvme, te kojih će biti u shopovima minimum 5-6 god.. Još garancija + postoji upgrade path. Jednostavno te stare cijene više ne drže vodu
Ne drže vodu cijene novih i5 procesora, pa eto, i dalje su po 1800-2000 kn. Nije da Intela baš briga.
Tako i vlasnike istih kojima se ne žuri prodati. Vidim da je 1600-1700 cijena koja se traži za i5 6600K/7600K po njuški, čak i ovdje. Jasno, 2600K-u cijenu ruši nedostatak ploča i kao što rečeš, mrtav socket, no nisam ih vidio ispod soma još nigdje, niti sam svog prodao u bescjenje.

R5 4c/8t su sad malo preskupi, za 200-tinjak kn. Kad padne cijena još malo, B350 ploča i taj proc će koštati manje od 2000 kn. Jedini problem je DDR4 RAM, ali onome kome je sada 8GB dovoljno, za 2200-2300 bude imao vrlo solidnu platformu na početku života. Da bude na istom nivou kao 2600K, opet je korak naprijed jer je sve novo, biti će ploča 3-5 godina, a i kasnije se lako upikne kakav 8c/16t.

Već sam pisao, performance wise, meni Ryzen osim 2 extra jezgre nije donio ništa puno bolje. U gamingu jedino nema stutteringa. Max FPS je tu negdje, non-game sintetika je bolja zbog 2c/4t više, a game benčevi su isti vjerojatno, a lošiji od novih Intela.

Još jedna stvar. Danas sam gonio Far Cry 4 jedno 2-3 sata. Na stražnjem ventu, jedva mlaki zrak izlazi, a ventovi od R4 su na 7V. sa 2600K je poprilično topao zrak izlazio kad je bio nasviran na 4,5GHz i to na 12V na ventovima. OK, nije se proc grijao koliko se grijala matična.

Overall, ima pluseva. Najbitniji je miran san sve ima garanciju

Citiraj:
A onda prelazim na Ryzena 1600 (već sam dogovorio sa Brkom), ako u se međuvremenu ne okoti nešto bolje.
Jel ?
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 23.04.2017., 22:45   #76
Drvoje
Split resist itself!
Moj komp
 
Drvoje's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2009
Lokacija: u threadu kojeg nitko ne čita
Postovi: 4,032
Citiraj:
Autor Drug Brko Pregled postova
..Ako se samo gleda takt, a ne arhitektura, podrška i matične ploče, onda je Ryzen utter crap. Ali ne znam tko samo to gleda
E pa sad znaš
Citiraj:
Autor ante2 Pregled postova
Sve super sve pet, drago mi je da AMD ima konja za utrku ali ja dok ne spuste ručnu sa normalng OC proca preko 4 GHz ne kupujem (pod normalno mislim na dobar zracni/vodeni hladnjak a ne nekakve bakrace sa tekucim dušikom gdje ga gle cuda razvale na 5+ HGz)
Pa moj 5 godina stari proc ide na 4.2 GHz bez da mu puno dizem napon (1,184 V i ne grije se nista vise nego kad radi na default GHz) sa prosjecnom noctuom ono WTF ko je tu lud + ako mi bas zafali dignem ga na 4,5 4,7 GHz.
Za igranje i jednogodisnje renderiranje videa meni dosta ovaj moj proc jos cca 2-3 godine, ako maticna ne plane prije , ono doslovno plane
Npr. Ja se gledam rješit svog i5 4460 i matične u kompletu jer su van gare, i dok još mogu štagod lovice uvatit, jer ako prdne nešto od to dvoje onda je u pitanju mega trošak...

Međutim prcaju me na više frontova:
1. financije
2. Ryzen 5 1400 (više je sajdgrejd nego upgrejd - za geymanje), a objektivno mi ni ne triba jači proc
3. slaba dostupnost ovih jeftinijih ploča (ali da ipak ima kakvu takvu regulaciju napona, normalno hlađenje iste, ispeglan BIOS za blagi OC...)
4. trenutno skupa oscilacija DDR4 memorije (a trenutna DDR3 je još dosta pod garom)
5. planira sam iskoristit postojeću mrgu od CPU kulera za nešto OC-a, međutim kmetovi iz Thermaldreka i dalje "ćute" po pitanju AM4 adaptera
6. imam još tikove od onog FX 6300 odrona koji nije moga OC priko turba -.- (na ASUS M5A97 R2.0 matičnoj)
__________________


Pomelo mi sig -.-
Drvoje je offline   Reply With Quote
Staro 24.04.2017., 00:16   #77
Dottore
Extrema Thule
Moj komp
 
Dottore's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: 「 ✖ ✖ ✖ 」
Postovi: 7,289
I ja isto razmišljam ali pod micro ATX formatu.
Šteta što još nema poštenih ploča makar i Maximus u tom formatu.
DDR4 još je skup. Za sada ću gledati i pratiti trend cijena.
__________________


Lenovo ThinkPad T14 Gen 1


CPU: Intel Core i7-10510U
RAM: 16GB soldered + 16GB Samsung DDR4-2666
SSD: Kioxia/Toshiba XG6 512 GB NVMe M.2
Graphic: Intel UHD Graphics
LCD: 14" Matte IPS @ 1920 x 1080
OS: Windows 11 Pro 23H2

Mice: Logitech MX Master 3S
External storage: uGreen M.2 enclosure USB-C + WD SN570 2 TB

Connected To A1 optical 1 Gbit



Lenovo ThinkPad T14s Gen 1

CPU: AMD Ryzen 7 PRO 4750U
RAM: 16GB soldered LPDDR4
SSD: Samsung 970 EVO Plus 512 GB NVMe M.2
Graphic: AMD Radeon
LCD: 14" IPS @ 1920 x 1080
OS: Windows 11 Pro 23H2

Mice: Logitech VX Nano
External storage: uGreen M.2 enclosure USB-C + Samsung 980 1TB



Lenovo X1 Carbon 7th Gen

CPU: Intel Core i7-8665U
RAM: 16GB soldered LPDDR3
SSD: Samsung 970 EVO Plus 512 GB NVMe M.2
Graphic: Intel HD 620
LCD: 14" IPS @ 2560x1440
OS: Windows 11 Pro 23H2



Dottore je offline   Reply With Quote
Staro 24.04.2017., 00:31   #78
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Bojim se da ddr4 može ići samo gore
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 11.06.2018., 19:52   #79
Gigi1
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,138
Volio bih procitati komentar Bubbe na danasnji "ispad" BK i usput me zanima jesi li Bubba promjenio svoje misljenje za Zen arch ili ona i dalje ne izgleda dobro za serversko trziste?

Citiraj:
Mr. Krzanich was very matter-of-fact in saying that Intel would lose server share to AMD in the second half of the year. This wasn't new news, but we thought it was interesting that Mr. Krzanich did not draw a firm line in the sand as it relates to AMD's potential gains in servers; he only indicated that it was Intel's job to not let AMD capture 15-20% market share.
__________________
Gigi1 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na