Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > PC Ekspert > Članci
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 13.04.2017., 10:22   #31
Gigi1
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,138
Citiraj:
Autor Bubba Pregled postova
Ne vidim kojim si polinomskim aproksimacijama i linearnim rekurzijama dosao do tih zakljucaka, ili ih eventualno nametnuo meni. Tko je razumio, shvatit ce.

Citiraj:
Autor Bubba Pregled postova
I nije bilo dobro... Jer u pogledu "fjučur prufa" i ostalih velikih rijeci kojima se hrustite, ovo ne izgleda obecavajuce, niti za servere sada, niti za future sutra.
medu ostalima ovom, ili si pisao na turskom pa ovo ima neko posve drugo zancenje


Citiraj:
Autor Bubba Pregled postova
Meni je samo bilo interesantno da tvoji "veliki decki" koji instaliraju Čmark i objave rezultat nisu uzeli kod u ruke i napravili posao.
Ne vidim kojim si polinomskim aproksimacijama i linearnim rekurzijama dosao do tog zakljucka
__________________
Gigi1 je offline   Reply With Quote
Staro 13.04.2017., 10:26   #32
cccp
Premium
Moj komp
 
cccp's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2004
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,030
Vjerojatno je stvar balansa i kompromisa. Nekako sumnjam da Keller i ekipa nisu bili svjesni tih nedostataka. Mislim da se znalo o slabijim AVX2 performansama odmah nakon što su pokazani dijagrami arhitekture. AMD se izgleda ne busa u prsa svojim nedostatcima kao Intel pa je nama smrtnicima to prošlo ispod radara.

Međutim, ekipa koja u opremu ulaže desetke i stotine tisuća dolara vjerojatno zna za što kupuje pa će Napels uzeti recimo oni koji se bave financijskim analizama, a ne oni koji se oslanjaju na performanse kod vektoriziranih SIMD instrukcija.

https://www.servethehome.com/amd-ryz...like-this-one/
http://www.sisoftware.eu/2017/04/05/...enchmarks-cpu/

Kada već govoriš o tosterima i AVX instrukcijama šta nije gore to što Intel još uvijek umjetno segmentira tržište uskraćujući pentiumima i celeronim AVX i FMA extenzije kad za to osim za marketing nema potrebe?
cccp je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 13.04.2017., 10:37   #33
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,531
Citiraj:
Autor Gigi1 Pregled postova
medu ostalima ovom, ili si pisao na turskom pa ovo ima neko posve drugo zancenje
Pise na hrvatskom, no citanje s razumijevanjem je preduvjet, nazalost. Slobodno ponovi citat gdje sam napisao to sto si ti umislio. Do tada citirana izjava stoji - uzevsi u obzir potrebe HPC/serverskog trzista i cinjenice koje sam naveo, ocekujem probleme. Takodjer ne vidim kako proizvod koji danas ne koristi polurjesenje za nesto sto ce se u buducnosti koristiti sve vise moze biti "future proof", pa slobodno i tu kakvo je tvoje vidjenje.

Citiraj:
Ne vidim kojim si polinomskim aproksimacijama i linearnim rekurzijama dosao do tog zakljucka
Ne, za to ne trebaju tako kompleksni alati. Procitao si clanak kod Linusa i shvatjam, usmjeren si.

Zelim reci, ako nemas velike decke koji su napravili veliki rivju sa konkretnim analizama koje se ne svodi na Quake 3 i Čmark, podijeli link da ih i mi upoznamo, cisto zbog opceg znanja. Do tada, imas source i imas rezultate koje sam postao i mozes ih sam provjeriti.

Citiraj:
Autor cccp Pregled postova
Kada već govoriš o tosterima i AVX instrukcijama šta nije gore to što Intel još uvijek umjetno segmentira tržište uskraćujući pentiumima i celeronim AVX i FMA extenzije kad za to osim za marketing nema potrebe?
Nikada nisam doveo u pitanje da su govna. I ne jednom sam pisao o tome, pogotovo kad je ispalo da imas par $ CPU sa AVXom i virtualizacijom, a bilo je neko opskurno i preskupo (mozda cak i Xeon) djubre bez toga...
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 13.04.2017., 10:41   #34
skitnica
Debeli gad
 
skitnica's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2010
Lokacija: Makarska
Postovi: 805
To sam shvatio. Slažem se da je post poprilično beskorisan no iz njega laik bar može shvatiti da Cinerender super radi na Ryzenu. Ja iz tvog posta nisam shvatio na što se problemi koje spominješ reflektiraju u svakodnevnim situacijama.
Ako ćeš se prepirati s ovim poviše, samo izvolite. Meni to nije namjera jer izbjegavam prepirke u temama o kojima blage veze nemam.
skitnica je offline   Reply With Quote
Staro 13.04.2017., 10:56   #35
Gigi1
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,138
Citiraj:
Autor Bubba Pregled postova
Pise na hrvatskom, no citanje s razumijevanjem je preduvjet, nazalost. Slobodno ponovi citat gdje sam napisao to sto si ti umislio. Do tada citirana izjava stoji - uzevsi u obzir potrebe HPC/serverskog trzista i cinjenice koje sam naveo, ocekujem probleme. Takodjer ne vidim kako proizvod koji danas ne koristi polurjesenje za nesto sto ce se u buducnosti koristiti sve vise moze biti "future proof", pa slobodno i tu kakvo je tvoje vidjenje.

Ne, za to ne trebaju tako kompleksni alati. Procitao si clanak kod Linusa i shvatjam, usmjeren si.
lijepo vidjeti da imas ovako sirok vokabular, a bome i ego ga prati u stopu

na moju srecu ne pratim linusa i njemu slicne spozoruse

https://www.pcper.com/reviews/Proces...w-David-Kanter


sto se tice serverskog trzista vidjet cemo naplesa tokom godine kako stoji, podosta sam siguran da nece ici ruku pod ruku sa tvojim piskaranjem
__________________

Zadnje izmijenjeno od: Gigi1. 13.04.2017. u 11:36.
Gigi1 je offline   Reply With Quote
Staro 13.04.2017., 10:59   #36
b1tterman
Takozvani influenser
Moj komp
 
b1tterman's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Dublin
Postovi: 648
Bubba, margaritas ante porcos

btw. odlično objašnjeno
b1tterman je offline   Reply With Quote
Staro 13.04.2017., 12:29   #37
Sam Fischer
Džabe si krečio!
Moj komp
 
Sam Fischer's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 5,184
Citiraj:
Autor Bubba Pregled postova
Ne vidim ja to kao problem, nego kao cinjenicu da si utrosio n vremena da bi kao gotov proizvod dobio lakrdicne SIMD performanse, u dobu kada se vjerojatno i rad tostera vektorizira i paralelizira. CLMUL je takodjer vrlo problematican, sto se moze lako pokazati provodeci jednostavne testove iz 5-6 godina starih dokumenta, tipa Intelov Fast CRC Computation for iSCSI Polynomial Using CRC32 Instruction. Da odmah ustedim lokalnim nadrim hakerima vrijeme - kod je u ASM-u i dokument je star 6 godina, a vidi se ogroman napredak od SB-a do Skylakea.

Ono sto je jos vise zabrinjavajuce jest pitanje je li AMD uopce rjesavao pitanje zastoja u cjevovodu prilikom prebacivanja izmedju VEX enkodiranih instrukcija i legacy koda. Penali na Skylakeu su dovedeni do vrlo malih, u nekim slucajevima i nemjerljivih.

Od Haswella Intel je mnogo ulozio u razne segmente procesora (tu posebno na penalu volim iste te gurue s pricama da "Intel nije izdao nista novo vec godinama"), najvise u optimizaciji cachea, gdje za razliku od ranijih procesora, store-to-load-forwarding AVX podataka je dramaticno robusniji, sto je poprilicno impresivno u samoj fizickoj izvedbi uz zadrzavanje minimalnih 4 ciklusa (+ dodatni za SIMD/FP).
Sam Fischer je offline   Reply With Quote
Staro 13.04.2017., 12:49   #38
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,969
Bubba je dao korisne informacije, ne kužim zakaj se idete prepirati sa njime? Kome te instrukcije nisu bitne Ryzen mu i tak ne bi trebao pasti u očima. Mene npr. zaboli za iste kao što me zaboli za instrukcije koje su skresali na pentiumu G4560 u odnosu na i3....u stvari super ponuda i ne plaćaš kaj ti ni ne treba
Mladenxy je offline   Reply With Quote
Staro 13.04.2017., 17:40   #39
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
To je sve taj Kanter iz gigi1-ovog linka spominjao prije izlaska ryzena. Otud i ono da neće briljirati u HPC tržištu, odnosno da će se ryzen zbog tih nedostataka natjecati sa intelom na 80% serverskog tržišta (to su govorili i grafovi od samog AMD-a). Složit će te se sasvim dosta, pogotovo s obzirom kakva situacija je bila dosad

Inače zen je ispao i bolji od kanterovih prognoza (npr. spominjao je da će smt sigurno biti lošiji od HT-a i sl.), a i tad je govorio da mu arhitektura djeluje jako dobro balansirano
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 13.04.2017., 18:37   #40
Eladio
..starija garda
Moj komp
 
Eladio's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: ZG
Postovi: 3,168
Citiraj:
Autor Manuel Calavera Pregled postova
To je sve taj Kanter iz gigi1-ovog linka spominjao prije izlaska ryzena. Otud i ono da neće briljirati u HPC tržištu, odnosno da će se ryzen zbog tih nedostataka natjecati sa intelom na 80% serverskog tržišta (to su govorili i grafovi od samog AMD-a). Složit će te se sasvim dosta, pogotovo s obzirom kakva situacija je bila dosad

Inače zen je ispao i bolji od kanterovih prognoza (npr. spominjao je da će smt sigurno biti lošiji od HT-a i sl.), a i tad je govorio da mu arhitektura djeluje jako dobro balansirano

Ryzen je ispao bolje nego sto su najveci fanovi se nadali uključujući i mene i hawkera..
__________________




MojSkuter
---------------------------------PEACE
Eladio je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 13.04.2017., 19:50   #41
Drvoje
Split resist itself!
Moj komp
 
Drvoje's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2009
Lokacija: u threadu kojeg nitko ne čita
Postovi: 4,032
I Amd_Shill-a
__________________


Pomelo mi sig -.-
Drvoje je offline   Reply With Quote
Staro 13.04.2017., 22:58   #42
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
Citiraj:
Autor Drvoje Pregled postova
I Amd_Shill-a
Frend: "E Brko, meni su bubnjar Nirvane i pjevač Foo Fightersa jako jako slični, ko da su blizanci".
Brko: "Ke? Možda zato jer se radi o istom liku."
Frend: "Nemogućo".
Brko: "I prosto nevjerovatno."



Sent from my SM-G930F using Tapatalk
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 14.04.2017., 09:57   #43
b1tterman
Takozvani influenser
Moj komp
 
b1tterman's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Dublin
Postovi: 648
a i bubnjar od queens of the stone age mi je nešto sumnjiv
b1tterman je offline   Reply With Quote
Staro 18.04.2017., 06:43   #44
markecSMB
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Cro
Postovi: 945
Citiraj:
Autor Bubba Pregled postova
Spusti vodu i obrisi usta za "argumentima". Nije sramota ne razumijeti o cemu veliki decki pricaju, i svi smo shvatili da imas iracionalni fetis na AMD, ali brukas se bez veze. Ako se ponovno rodis visok, plav, zgodan, sarmantan i pametan, mozda ces shvatiti o cemu pricam. Do tada...

Za ostale, uz pomoc neimenovanog dvojca prije izlaska Ryzena (koje bi trebali moliti dopustene za objavu tocnih brojki), testirani su R7 1800X, 1700X, 1700, FX-8370E, i7-5960X i i7-6700K.

Testovi su bili sljedeci:

CRC32 testovi (SSE 4.2)
https://opensource.apple.com/source/...ibkern/crc32.c
http://stuff.mit.edu/afs/sipb/contri...2-pclmul_asm.S
http://www.intel.com/content/dam/www...tion-paper.pdf

AES-NI
https://fastcrypto.org/vmac/rijndael-alg-fst.c
https://software.intel.com/file/24917

FNV (Fowler–Noll–Vo hash function)
https://en.wikipedia.org/wiki/Fowler..._hash_function
SSE4.1, AVX i AVX2 implementacija

Ukratko, jasno se vidi kako se gubi ciklus na fuseu XMM registara za AVX2 potrebe (duplo sporije performanse kod FNV implementacije, u CRC32 testovima i dramaticno vise kod PCL implementacije - Skylake je ~4 puta brzi od R7), a brojke kaskaju i u ostalim SIMD testovima. Takodjer se vidi lijep napredak Skylakea naspram Haswella u svemu sto sam naveo u prethodnom postu.

A brzina izvođenja CRC danas je bitna za što?

Davno kad sam bio mlad lijep i išao u visoke škole na 13 kata, to se ručno računalo, jeste ne 32 bita dugi vektor, al ručno, binarnim djeljenjem.

Ne pada mi na pamet zašto bi to bilo bitno danas...
markecSMB je offline   Reply With Quote
Staro 18.04.2017., 10:20   #45
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,531
Citiraj:
Autor markecSMB Pregled postova
A brzina izvođenja CRC danas je bitna za što?

Davno kad sam bio mlad lijep i išao u visoke škole na 13 kata, to se ručno računalo, jeste ne 32 bita dugi vektor, al ručno, binarnim djeljenjem.

Ne pada mi na pamet zašto bi to bilo bitno danas...
Nista znacajno, samo iSCSI, SATA, Ethernet, simpaticna kolicina FS-ova, graficki i video formati, web serveri i tak...
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 18.04.2017., 11:59   #46
Sn4k3
Premium
Moj komp
 
Sn4k3's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zd
Postovi: 4,657
__________________
Sn4k3 je offline   Reply With Quote
Staro 18.04.2017., 13:30   #47
markecSMB
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Cro
Postovi: 945
Citiraj:
Autor Bubba Pregled postova
Nista znacajno, samo iSCSI, SATA, Ethernet, simpaticna kolicina FS-ova, graficki i video formati, web serveri i tak...

Naravno da to znam, a za to isto je brz CRC bitan?

Jel ti jasno da od 80tih je nebitna brzina izvođenja CRC-a za navedeno neusporedivo manja od procesa izračuna ili slanja/prijema informacije.

Sad sam tu ko branitelj nejači koja je zaljubljena u Rajzen, al u 21 stoljeću je brzina CRC nebitna. Pa ako je to i 100x sporije nego kod intela, smatram da je barem 1000x brže nego što bi bilo da se o tome mora razmišljat.
markecSMB je offline   Reply With Quote
Staro 18.04.2017., 15:05   #48
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,531
Citiraj:
Autor markecSMB Pregled postova
Naravno da to znam, a za to isto je brz CRC bitan?

Jel ti jasno da od 80tih je nebitna brzina izvođenja CRC-a za navedeno neusporedivo manja od procesa izračuna ili slanja/prijema informacije.

Sad sam tu ko branitelj nejači koja je zaljubljena u Rajzen, al u 21 stoljeću je brzina CRC nebitna. Pa ako je to i 100x sporije nego kod intela, smatram da je barem 1000x brže nego što bi bilo da se o tome mora razmišljat.
Vjerujem da je dovoljno nebitna i brza jos od 80ih da se netko potrudio hardverski implementirati u x86 SIMD i AMR NEON, prakticki dvije najzastupljenije arhitekture *danasnjice*.

Bilo kako bilo, cinjenica je da je SIMD iz nekog samo AMD-u poznatog razloga zapostavljen i polovicno implementiran. Uzimajuci u obzir ARM-ovo sirenje prema general computingu i Intelovu akviziciju Altere uz AVX512 i cijelu KL seriju Xeona, ne vidim poantu tog poteza.

OTOH, sasvim moguce da ce u nekoj sljedecoj iteraciji Ryzena kroz 12 mjeseci i to biti rjeseno.
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 18.04.2017., 17:14   #49
Amd_Shill
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2016
Lokacija: Sat
Postovi: 1,116
Citiraj:
Autor Eladio Pregled postova
Kao sto rekoh, slucajno ako naletis na mene smijuljices se i praviti finac. Jer to uvijek bude tako.

S obzirom da je tema ryzen i kresin test, nisam primjetio da si opovrgnuo​ niti jedan od njegovih rezultata. I još uvjek cekam da stavis brojalicu.
Lupa gluposti i nema pojma o Naplesu.

Stilt je puno bolje objasnio tu problematiku.
Amd_Shill je offline   Reply With Quote
Staro 18.04.2017., 23:02   #50
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,531
Citiraj:
Autor Amd_Shill Pregled postova
Lupa gluposti i nema pojma o Naplesu.
Hawker na aparatima.
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 19.04.2017., 05:17   #51
bigAdvance
Premium
Moj komp
 
bigAdvance's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Sesvete
Postovi: 665
@Bubba - mene (a vjerujem i druge) zanima kako se ti nedostaci manifestiraju u konkretnom radu, interkaciji sa racunalom.

Tvojem radu, radu prosjecnog korisnika, radu dizajnera etc.

U kojem trenutku tijekom rada sa Ryzenom ces reci "picku ovo je lose, bolje da sam Intela uzeo"
I koliko cesto ce se dogadjati to?

Ako mozes pojednostaviti bio bih zahvalan.
bigAdvance je offline   Reply With Quote
Staro 19.04.2017., 18:07   #52
segregator
Propali Amigaš
Moj komp
 
segregator's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Nin
Postovi: 6,959
Citiraj:
Autor Bubba Pregled postova

Sjajno je sto si podijelio ovaj superbeskoristan podatak s nama. Drago mi je da koristis softver koji "zanemaruje probleme". Nije tesko shvatiti da ocito nisam pisao o takvom softveru.
Pa koliko sam vidio nisi pisao ni o nikakvom realnom softveru...u biti, iskoristio si vječnu AMD mantru "jednom kad softveraši počnu koristiti prednosti AMD-a, vidjet ćete vi, samo čekajte" ovaj put na strani Intela

(doduše, s obzirom na situaciju na tržištu compilera i za koga se kod optimizira, ipak postoje veće šanse da to i zaživi u praksi)
segregator je offline   Reply With Quote
Staro 19.04.2017., 18:31   #53
segregator
Propali Amigaš
Moj komp
 
segregator's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Nin
Postovi: 6,959
Citiraj:
Autor Bubba Pregled postova
Nista znacajno, samo iSCSI, SATA, Ethernet, simpaticna kolicina FS-ova, graficki i video formati, web serveri i tak...
Što to ne rade kontroleri dotičnih sučelja, nego i dan danas opterećuju CPU time?

Koliko se sjećam i prastari WD-ov FD1781 (u doba kad sam pokušavao za Kršćansku Sadašnjost razbiti format Linotype_Hell disketa) je to radio na nivou kontrolera (al prošlo je 30 godina pa se možda krivo sjećam )
segregator je offline   Reply With Quote
Staro 19.04.2017., 20:58   #54
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,531
Citiraj:
Autor bigAdvance Pregled postova
@Bubba - mene (a vjerujem i druge) zanima kako se ti nedostaci manifestiraju u konkretnom radu, interkaciji sa racunalom.

Tvojem radu, radu prosjecnog korisnika, radu dizajnera etc.

U kojem trenutku tijekom rada sa Ryzenom ces reci "picku ovo je lose, bolje da sam Intela uzeo"
I koliko cesto ce se dogadjati to?

Ako mozes pojednostaviti bio bih zahvalan.
Vjerujem da vas zanima obzirom da niste na nivou Hawkera i njegove nervozne djevojke ciji nickname ni ne zelim upamtiti a hrusti se, docim im je jedino znanje citanje i nerazumijevanje tudjih clanaka.

Ne znam na sto tocno cilja tvoje pitanje, ali vektorizacija nije nova stvar i zapravo je relativno trivijalan koncept a anas to radi na nekoliko generalnih principa - HPC ("superracunala"), SIMD, GPGPU i FPGA, nerijetko i pomijesano. U ovom konkretnom slucaju, pricamo o SIMD-u koji je na x86 dostupan od 1997. a doveo ga je Intel s P55C jezgrom - MMX.

Danas je to otislo toliko daleko da se prakticki nista ispod SSE2 ne koristi jer su compileri vec prilagodjeni i optimizirani. AMD, IIRC, cak od K8 niti nema "pravi" FPU, nego nekakvu emulaciju. I to upravo iz razloga sto x87 vise nitko ne koristi, 80 bitna FPU preciznost se pokazala precijenjena (buduci da je ni vrit, ni mimo, a Bignum/multiprecision knjiznice su otisle u svemir s kvalitetom implementacija i brzinom). Konkretno, bas a propos MP knjiznica, kompletna sustina GMP-a je bazirana upravo na ASM optimizacijama, posebno za svaki procesor. Koliko vidim, od Zena jos ni mu ni be.

Takodjer, citajuci ovaj clanak, na kraju ima dosta zabrinjavajuc zakljucak:

Citiraj:
While Zen compiler tuning has been happening in the public since 2015, it seems there is still more compiler work needed, especially as from our compiler benchmarks with Intel their processors seem to benefit much greater from compiler tuning.
Ako me pitas gdje mozes dobiti konkretni, opipljiv i dramatican porast performansi koristeci AVX2, iz glave ti mogu reci dva primjera - md RAID (de facto standard, nerijetko bolji, ljepsi, brzi i pametniji od hardverskih rjesenja) i OpenSSL. IIRC, mislim da je ubrzanje putem AVX2 na md RAID-u preko 100%. Svi popularni algoritmi za kvantizaciju mogu se prepisati u AVX(2) i donijeti 30-50% ubrzanja prilikom primjene (PNG, JPG, MPEG, predpostavljam da se koriste i pri procesuiranja zvuka, ali s time nisam imao doticaja...). Siguran sam da Hawker i njegov alter ego nisu kapacitet za shvatiti sto se dogadja iza njihovog klikanja po Fejsbuku i freneticnog AMD lajkanja, ali moje pitanje je ionako bilo usmjereno na to zasto bi se AMD, dovraga, odrekao "besplatnih" performansi koje su ionako vec ovdje!?

Koristi li tvoj konkretan komad softvera ista od toga, nemam pojma, pitaj proizvodjaca ili pogledaj kod. I onda s druge strane, sve da i (ne)koristi, imas li ti ista opipljivo od toga? Naravno da pricamo, kao i obicno, o svrsishodnosti i komociji koristenja i odabira bilo cega, ali ponavljam, moje pitanje je imalo malo siru sliku i perspektivu (ili nedostatak iste).

Stavivsi po stranu vaginitis nekih clanova foruma, AMD globalno nije bas najbistrija (ili barem dalekovidna) kompanija, sto je visestruko dokazano, od bit slice-a, preko 3DNowa, kupovine ATI-ja, pa na dalje. Nakon cinjenice da su gasenjem Itaniuma i tadasnjom pozicijom Opterona na trzistu sve do Sandy Bridgea imali, bez obzira na predpotopnost arhitekture, bolje integer performanse, lumeni su potrgali to u Bludozeru, a sadasnja ideja o rezanju YMM registra i penali na SIMD-u mi jednostavno ne idu u glavu. Pogotovo uzevsi u obzir dug razvoj "od nule".

Sredinom 2015. radio sam za grupu doktoranata biologije sa USASK-a na portanju mojeg "starog" softvera na Xeon Phi (AVX512). OK, radi se o poprilicno vrucoj i skupoj PCI-E kartici a softver je bio relativno jednostavan za presloziti buduci da nismo koristili nista pametnije od Viterbija i Needleman–Wunscha, ali... Brate moj mili, na 4 kartice to je bila rapsodija. A realno, utukli su manje od 10k dolara (zajedno s troskom mojeg rada) i trosili nesto ispod kWh energije.

Sve u svemu, znaci li to da je Zen "fijasko"? Pa ne, rezultati su OK. Ali u tome je problem. Rezultati su OK. Usporedivi. Je li vidjeno nesto revolucionarno, wow i vrijedno Hawkerovog aseksualnog orgazma? Ne bas, uz problematicne cinjenice koje sam naveo.

Ideja o zanemarivanju SIMD-a se kosi sa zdravom pamecu, kada GPGPU za male pare nudi brda i doline, Intel kupuje Alteru i pitanje je vremena kada ce uz x86 jezgru ubaciti FPGA za odlikase, Xeon Phi je na trzistu, HPC trziste vrijedi desetine milijardi dolara, stvari se guraju u razno razne cloudove, sigurnost na Internetu jaca iz dana u dan i postaje sve "teza", 4k p0rn se nece dekodirati sam od sebe...

Iako, ponavljam, ne bi me cudilo da u nekoj novijoj iteraciji Zena stvarno pokrpaju tu pricu i posloze je kako spada. Iako je ta cijela prica takodjer suluda, procesor je izasao potpuno nepripremljen i nepodrzan infrastrukturom, pocevsi od OS podrske, maticnih ploca pa do softvera (gornji clanak). Mind blown.

Citiraj:
Autor segregator Pregled postova
Pa koliko sam vidio nisi pisao ni o nikakvom realnom softveru...u biti, iskoristio si vječnu AMD mantru "jednom kad softveraši počnu koristiti prednosti AMD-a, vidjet ćete vi, samo čekajte" ovaj put na strani Intela

(doduše, s obzirom na situaciju na tržištu compilera i za koga se kod optimizira, ipak postoje veće šanse da to i zaživi u praksi)
Kako mislis "nisam pisao o nikakvom realnom softveru", linkovi su i dalje zivi i zdravi. To sto Candy Crush ne koristi takvo sto i dalje malo toga mijenja u cinjenicama koje su takve kakve jesu.

Ali upravo tako, kada si kod kompajlera, ne znam postoji li i jedan u zadnjih n godina koji se ne oslanja na SSE2, recimo. Prakticki je FPU izbacen iz cijele te price, pa se postavlja realno pitanje hoce li se odredjene (FP) optimizacije bazirati na YMM registrima u neko dogledno vrijeme.

Citiraj:
Autor segregator Pregled postova
Što to ne rade kontroleri dotičnih sučelja, nego i dan danas opterećuju CPU time?
Naravno da rade, ako iskrcas vise para za Ethernet karticu nego sto kosta prosjecan CPU.

Citiraj:
Koliko se sjećam i prastari WD-ov FD1781 (u doba kad sam pokušavao za Kršćansku Sadašnjost razbiti format Linotype_Hell disketa) je to radio na nivou kontrolera (al prošlo je 30 godina pa se možda krivo sjećam )
Kad smo se uhvatili tog crnog CRC-a (iako je to samo bio primjer lose AMD implementacije), koristi ga konkretno Ethernet protokol kao nadogradnju za TCP. Mislim da ga koristi i vecina popularnih *nix FS-ova, neki samo za podatke, neki i za metapodatke; neki malo gluplji ga koriste samo za validaciju promjene, a neki malo pametniji (ZFS) i u puno vecoj mjeri za ECC.

Nije to bila poanta, nego je netko bio cudom zacudjen kako to da se CRC uopce vise racuna, kad je on za vrijeme hrvatskog proljeca na FER-u to radio rukom i TOZ HB olovkom.
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 19.04.2017., 21:20   #55
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
Bubba, super post i super tekst. Nemam razloga ti ne vjerovati u sve navedeno.

No, iz njega sam iščitao između redova ovo:

Nama kmetovima koji komp koristimo za gejmanje te za surfanje te za "obradu" videja tako da strini od 7 banki sripamo svadbu od sestričninog malog iz Min'šna sa devedeja u deveiks nebili ga pregledala sa uesbe stika preko Strong MPEG4 risivera na EiNiš televizoru, sve to navedeno znači - ama baš ništa.

Mi takvi kmetovi smo sa R5 1600 dobili 2 jezgre i 8 dretvi više za isto para što nudi Intel za 4 jezgre i 4 dretve ali sa upakiranim svim tim pizdarijama što si nabrojao.

Moje pitanje glasi - za gorenavedene radnje, što mi više fali; ove instrukcije kod Rajzenčeta ili jezgre kod rahmetli i5 procesora na čijoj dženazi bijah prošli tjedan.

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 19.04.2017., 21:38   #56
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,969
Ovo je više retoričko pitanje za Bubbu jer on ne spori da će "kmet" profitirati od Ryzena...Bubba priča o nekim drugim konkretnim stvarima. Nama "kmetovima" ni ne treba njegovo odobravanje da bi kupili Ryzena za naše kmetovske potrebe, toliko smo valjda stručni
Mladenxy je offline   Reply With Quote
Staro 19.04.2017., 22:07   #57
Gigi1
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,138
fascinantno je da jedan od moderatora ocjenjuje post sa ocjenom super, a u istom postu se vrijedaju clanovi foruma.

i ne samo u ovom postu nego i u prijasnjim postovima autor istih vrijedja i omalovazava.

rip Igneos Eructid
__________________

Zadnje izmijenjeno od: Gigi1. 19.04.2017. u 22:15.
Gigi1 je offline   Reply With Quote
Staro 19.04.2017., 22:26   #58
nub
PREMIUM
Moj komp
 
nub's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2014
Lokacija: zg
Postovi: 2,066
nub je offline   Reply With Quote
Staro 19.04.2017., 22:31   #59
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575


Citiraj:
Autor Mladenxy Pregled postova
Ovo je više retoričko pitanje za Bubbu jer on ne spori da će "kmet" profitirati od Ryzena...Bubba priča o nekim drugim konkretnim stvarima. Nama "kmetovima" ni ne treba njegovo odobravanje da bi kupili Ryzena za naše kmetovske potrebe, toliko smo valjda stručni
Baš. Samo se izgugla benčmarke igara na gpu od 8 iljada na 720p i to je to
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 19.04.2017., 22:53   #60
MIK
no fear
Moj komp
 
MIK's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: ZAGREB
Postovi: 892
Citiraj:
Autor Gigi1 Pregled postova
fascinantno je da jedan od moderatora ocjenjuje post sa ocjenom super, a u istom postu se vrijedaju clanovi foruma.

i ne samo u ovom postu nego i u prijasnjim postovima autor istih vrijedja i omalovazava.

rip Igneos Eructid
Što je dopušteno Jupiteru, nije dopušteno volu.
MIK je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na