Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Mobilno > Prijenosnici
Ime
Lozinka

Zaključane teme
 
Uređivanje
Staro 30.07.2021., 08:15   #1
k1ter
Registered User
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 143
Kupnja ultrabooka - nekoliko modela za preporuku

U potrazi sam za ultrabookom cca. 14" i okrenuo sam internet da bi pronašao modele čije specifikacije zadovoljavaju prohtjeve. Uglavnom, ovo je osam modela koje sam izdvojio:

1.) Lenovo ThinkPad E14, i7-1165G7
2.) Asus Zenbook UX425EA-WB713R
3.) Acer Swift 3X NX.A0YEX.001
4.) Acer Swift 5 Blue Intel Core i7-1065G7
5.) Dell prijenosno računalo Vostro 5402
6.) HP ProBook 640 G8 250J7EA
7.) Asus ExpertBook B9, Intel Core i7-1165G7
8.) HP EliteBook 850 G8, 2Y2R6EA

Imate li konkretnu preporuku što uzeti od toga? Svi su u iznosu oko 10.000 kn (s PDV-om).
k1ter je offline  
Staro 30.07.2021., 08:28   #2
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,313
Osobno bi zaobišao Acera i HP-a.
Koji su to točno tvoji prohtjevi? Ultrabook sa 14", i7 i 16Gb DDR4 mi je totalni nonsense. To su specifikacije za mrcine koje svojim radom zarađuju lovu npr. obrada video i sl. A 14" nikako nisu dovoljna za video obradu. Ne vidim razloga zašto ne bi mogao imati neki i5 cpu.
Zato nam daj malo više informacija glede namjene ultrabooka i tvog budžeta.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline  
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 30.07.2021., 08:43   #3
k1ter
Registered User
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 143
Dakle, tražim dobar, brz i kvalitetan ultrabook (rad na uredskim alatima/internetu, video editing, grafički editing, tu i tamo koja igra...). Dakle, ponekad bi laptop bio u uredu spojen na veliki vanjski ekran, a nekad bi bio 'na terenu'.

Ove uvjete sam postavo:
- ultrabook cca. 14"
- brzi SSD disk (min. 512 gb)
- 16 GB rama radne memorije ili više
- Intel i7 procesor (ili istih performansi AMD)
- osvjetljena tipkovnica (Backlit)
- izlaz za veći ekran (HDMI)
- anti-glare ekran (da se može raditi na danjem svjetlu vani)
- uključena licenca za Windows 10
- bluetooth
- TPM (Trusted Platform Module) 2.0 modul (navodno to treba za nadogradnju na Windows 11, moja pretpostavka je da to svi novi laptopi imaju)

I pitanje: Ultrabook bi bio dosta vremena unutar ureda uštekan u struju, pa ne znam je li onda bitno da se baterija može izvaditi kako se ne bi 'oštetila' zbog konstatnog spoja u struju (?)
k1ter je offline  
Staro 30.07.2021., 09:41   #4
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,313
Iskreno, mislim da bi ti bolja kombinacija bila jeftini ultrabook za osnovne stvari + jaka konfa u uredu.
btw, kod većine novih laptopa baterija se ne može izvaditi.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline  
Staro 30.07.2021., 09:47   #5
k1ter
Registered User
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 143
Citiraj:
Autor coconut Pregled postova
Iskreno, mislim da bi ti bolja kombinacija bila jeftini ultrabook za osnovne stvari + jaka konfa u uredu.
btw, kod većine novih laptopa baterija se ne može izvaditi.
Ok A ako bih morao birati iz popisa gornjih? Imaš možda savjet što je od toga najbolje?
k1ter je offline  
Staro 30.07.2021., 10:15   #6
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,313
Svi su oni isti q. Uzmi onog s najduljom garancijom.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline  
Staro 30.07.2021., 10:22   #7
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,336
Po meni je najveći problem što želiš katicu za sve. Ultrabook je lightweight laptop ciji je cilj da baterija sto duze drzi i ugradnja komponenti koji da bi baterija duze trajala nisu bas performantni. Najblize bi mozda bio neki Apple Macbook sa novi ARM čipom ali - limit max 16GB RAMA i zaboravi na igre. Idemo dalje. Ak tu i tam hoćeš nekaj odigrat i zbilja se bavit kak spada obradom videa i gore navedenog - Ultrabook je jednostavno no go. Trebaš komponente koje trebaju više struje i samim time se više grije i ako uzmemo u obzir GTX 1650 (iskreno za povremen gaming ispod nebih išao), I7 H/HQ a ne U i AMD Ryzen 7 iste kategorije...ti pajdo trebaš kak spada Workstation ili Gaming lap a ne poslovni Ultrabook. Tvoji novci, tvoja odluka.
tomek@vz je offline  
Staro 30.07.2021., 10:35   #8
Elven
Premium
Moj komp
 
Elven's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,721
Citiraj:
Autor coconut Pregled postova
Osobno bi zaobišao Acera i HP-a.
Koji su to točno tvoji prohtjevi? Ultrabook sa 14", i7 i 16Gb DDR4 mi je totalni nonsense. To su specifikacije za mrcine koje svojim radom zarađuju lovu npr. obrada video i sl. A 14" nikako nisu dovoljna za video obradu. Ne vidim razloga zašto ne bi mogao imati neki i5 cpu.
Zato nam daj malo više informacija glede namjene ultrabooka i tvog budžeta.
Ne bih se složio sa i5. Imam i5 8. generacije i mislio sam kako sam super proc uzeo... bavim se "samo" programiranjem i kad popalim sve alate i što mi treba (vrti se IIS, SQL, 2x Node...) proc mi je konstantno blizu 100% nekad i zabrejka.

Tako da ne, nije istina da i7 treba samo za "mrcine".

i 16GB RAM-a bi i meni trebalo, jer trenutno imam 8 i konstantno je zauzet.

Ne znam zašto ljudi misle da postoje samo dve krajnosti. Surfanje internetom i heavy duty video obrada....
Elven je offline  
Staro 30.07.2021., 10:51   #9
Libertus
Premium
Moj komp
 
Libertus's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2017
Lokacija: Ramura
Postovi: 2,474
Citiraj:
Autor tomek@vz Pregled postova
Po meni je najveći problem što želiš katicu za sve. Ultrabook je lightweight laptop ciji je cilj da baterija sto duze drzi i ugradnja komponenti koji da bi baterija duze trajala nisu bas performantni. Najblize bi mozda bio neki Apple Macbook sa novi ARM čipom ali - limit max 16GB RAMA i zaboravi na igre. Idemo dalje. Ak tu i tam hoćeš nekaj odigrat i zbilja se bavit kak spada obradom videa i gore navedenog - Ultrabook je jednostavno no go. Trebaš komponente koje trebaju više struje i samim time se više grije i ako uzmemo u obzir GTX 1650 (iskreno za povremen gaming ispod nebih išao), I7 H/HQ a ne U i AMD Ryzen 7 iste kategorije...ti pajdo trebaš kak spada Workstation ili Gaming lap a ne poslovni Ultrabook. Tvoji novci, tvoja odluka.
Ovo!

Nisam siguran kako si ti mislio igrati na ultrabooku ili raditi grafičku obradu ukoliko ista ovisi o grafici. Po definiciji ultrabook je tanki i lagani laptop s što boljom baterijom.

Ako i dalje ideš na ultrabook, po meni gledaj AMD 4850U ili 5850U procesore, i laptope s minimalno 400 nita ekranima, po mogućnosti 500 zbog rada vani.

Jedan od top izbora, i skupljih, je Lenovo Thinkpad T14, s touchscreen privacy guard ekranom od 500 nita. Navodim taj pošto sam isti sebi gledao, jedini ima 500 nita i touch.
Također po meni su dobar izbog Lenovo Yoga serija. Thinkpad je robusniji, standardni dizajn. Yoga je više šminkerski, ali vrlo funkcionalni. Imao oba, oba su dobri.
Libertus je offline  
Staro 30.07.2021., 12:25   #10
Elven
Premium
Moj komp
 
Elven's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,721
Citiraj:
Autor Libertus Pregled postova
Ovo!

Nisam siguran kako si ti mislio igrati na ultrabooku ili raditi grafičku obradu ukoliko ista ovisi o grafici. Po definiciji ultrabook je tanki i lagani laptop s što boljom baterijom.

Ako i dalje ideš na ultrabook, po meni gledaj AMD 4850U ili 5850U procesore, i laptope s minimalno 400 nita ekranima, po mogućnosti 500 zbog rada vani.

Jedan od top izbora, i skupljih, je Lenovo Thinkpad T14, s touchscreen privacy guard ekranom od 500 nita. Navodim taj pošto sam isti sebi gledao, jedini ima 500 nita i touch.
Također po meni su dobar izbog Lenovo Yoga serija. Thinkpad je robusniji, standardni dizajn. Yoga je više šminkerski, ali vrlo funkcionalni. Imao oba, oba su dobri.
Potpisujem za Yogu, imam 530 model, i jako sam zadovoljan s laptopom, touch screen je, može se skroz preklopiti (iako brijem da ga nikad nisam tako koristio, ali pošto nemam tablet mogo bi probat ), zadovoljan sam s tipkovnicom i touchpadom...
Elven je offline  
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 30.07.2021., 12:59   #11
Ivo_Strojnica
PRO
Moj komp
 
Ivo_Strojnica's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,170
Citiraj:
Autor Elven Pregled postova
Ne bih se složio sa i5. Imam i5 8. generacije i mislio sam kako sam super proc uzeo... bavim se "samo" programiranjem i kad popalim sve alate i što mi treba (vrti se IIS, SQL, 2x Node...) proc mi je konstantno blizu 100% nekad i zabrejka.

Tako da ne, nije istina da i7 treba samo za "mrcine".

i 16GB RAM-a bi i meni trebalo, jer trenutno imam 8 i konstantno je zauzet.

Ne znam zašto ljudi misle da postoje samo dve krajnosti. Surfanje internetom i heavy duty video obrada....
Apsolutna istina.
imam Lenovo T580 sa onim gofnom od i5 8250u....pa ovo ne bi neprijatelju uzea za korištenje....
Programiranje, antivirus i Teams konferencija - umre laptop.
na kraju se prebacija na linux samo da mogu koristiti laptop, iako je protivno pravilniku firme.
__________________
"Who is your daddy and what does he do?"
Ivo_Strojnica je offline  
Staro 30.07.2021., 14:50   #12
orson
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 120
Ajde, molim te, i5 8250u je sasvim ok proc, samo ti imaš kriva očekivanja od 15-watnog procesora. Imam T480s i s i5 8250u i s i7 8550u i nema tu neke velike razlike u performansama zato što i7 throttla zbog ograničenog kapaciteta hlađenja, usprkos tome što se ventilator svako malo vrti na max. I ja na njima programiram i imam hrpu toga otvoreno, ali baze vrtim na pravim serverima. Kao što je već rečeno, ultrabook nije katica za sve, ako ti treba procesorska snaga ne kupuješ strojeve s 15 W, nego sa 65+ W procesorima i s poštenim hlađenjem.
__________________
X41t | X200 | X230 | X1C1 | T480s | P1G2
orson je offline  
Staro 30.07.2021., 15:56   #13
johnsmith
Premium
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: vž
Postovi: 1,245
Citiraj:
Autor Ivo_Strojnica Pregled postova
Programiranje, antivirus i Teams konferencija - umre laptop.
na kraju se prebacija na linux samo da mogu koristiti laptop, iako je protivno pravilniku firme.
Kaj radiš u Microsoft Hrvatska ili? Daj barem na PM baci gdje si da se smijem
johnsmith je offline  
Staro 30.07.2021., 15:59   #14
Pomo
Laughing Man
Moj komp
 
Pomo's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: Volim grah koji peče
Postovi: 3,016
Svugdje isto.
Službeni win 10 na domeni, T580 umire.
Linux i vozi.
__________________
Citiraj:
I've seen things you people wouldn't believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched c-beams ... glitter in the dark near Tanhauser Gate. All those ... moments will be lost ... in time, like tears ... in rain. Time ... to die.
Pomo je offline  
Staro 31.07.2021., 10:10   #15
Ivo_Strojnica
PRO
Moj komp
 
Ivo_Strojnica's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,170
Citiraj:
Autor johnsmith Pregled postova
Kaj radiš u Microsoft Hrvatska ili? Daj barem na PM baci gdje si da se smijem
Gore, farmaceuti. Nemaju support za Linux, pa je zabranjeno koristiti Linux.

A lipo sam im objasnija da onaj, koji svjesno instalira Linux na svoj komp, ne treba support.

Citiraj:
Autor orson Pregled postova
Ajde, molim te, i5 8250u je sasvim ok proc, samo ti imaš kriva očekivanja od 15-watnog procesora. Imam T480s i s i5 8250u i s i7 8550u i nema tu neke velike razlike u performansama zato što i7 throttla zbog ograničenog kapaciteta hlađenja, usprkos tome što se ventilator svako malo vrti na max. I ja na njima programiram i imam hrpu toga otvoreno, ali baze vrtim na pravim serverima. Kao što je već rečeno, ultrabook nije katica za sve, ako ti treba procesorska snaga ne kupuješ strojeve s 15 W, nego sa 65+ W procesorima i s poštenim hlađenjem.
Na Linuxu imam skoro svih 32GB RAM zauzeto, radi bez ikakve greške i usporavanja.
Smatram da proc novije generacije u poslovnom laptopu od 10+ tisuca kuna mora biti sposoban raditi poslovne stvari, a kao krajnjem korisniku me treba boliti kifla koliko watta troši proc.

Ima da radi!
__________________
"Who is your daddy and what does he do?"

Zadnje izmijenjeno od: Ivo_Strojnica. 31.07.2021. u 10:18.
Ivo_Strojnica je offline  
Staro 31.07.2021., 14:54   #16
k1ter
Registered User
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 143
Evo, ja sam uspio svesti na 3 favorita, i to tako redom. Što mislite?

1.) Asus ExpertBook B9, Intel Core i7-1165G7
2.) Asus Zenbook UX425EA-WB713R
3.) Dell Vostro 5402
k1ter je offline  
Staro 21.08.2021., 21:17   #17
k1ter
Registered User
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 143
Hvala svima na trudu, odabir je pao na Asus Zenbook UX425EA-WB713R. Mogu reći da je jedini model koji je imao zadovoljene sve uvjete i bio u traženom cjenovnom rangu Za sada sam jako zadovoljan.
k1ter je offline  
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Zaključane teme


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na