Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Software > Web dizajn, programiranje i ostalo
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 09.04.2020., 16:17   #1
lord051
Premium
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Rijeka
Postovi: 442
Pocetak - android/IOS

Pozdrav,

jedna komplicirana tema, medjutim pokusao bih je pojednostaviti koliko je moguce, pa cu je zakomplicirati kada udjem u pojedinacnu problematiku

Zelim pokusat, vjerujem da cu na kraju to i izvest, napravit aplikaciju za Andoid/IOS.

Nekim kodovima sam se bavio unutar Matlab paketa, daleko od toga da sam expert, ali opceniti nije mi stran "princip programskog jezika", tako da adaptirat cu se i naucit sto me zanima.

Radilo bi se o nekoj "jednostvanojoj" aplikaciji, bez neke 3D animacije i sl...

Pokusam sam sto manje toga reci, pojednostavniti. Svjestan sam toga da je ovo tema bez kraja, i da svatko ima svoj pristup... ali eto, vi, koji razumijete, da dans idete "ucit" od cega bi krenuli...

Ono sto me zanima, vasa preporuka alata za programiranje? (S obzirom da sam imam Android, pretpostavljam da bih razvio nesto za Android najprije)

(Znam da ima mozda slicnih tema, ali evo, do danas se pretpostavljam razvilo novih alata/pristupa/iskustva...)


Zadnje izmijenjeno od: lord051. 09.04.2020. u 16:19. Razlog: nadopuna
lord051 je offline   Reply With Quote
Staro 09.04.2020., 17:15   #2
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,202
Ako imas ista iskustva u HTML/JS/CSS odnosno web tehnologijama, a nemas velike potrebe za kompleksnlm interakcijom sa mobilnim sustavom, najbolje ti je pocet gledat neki Hybrid framework, odnosno da imas jedan code base za Andorid i iOS.

Neki od frameworka su Ionic, ReactNative, NativeScript itd itd. ima ih jos koliko oces, googlaj malo o njima Al ugl u pravilu pises jedan kod, sa minimalnim adaptacijama za razlike u iOS i androidu.

Ako nisi iskusan u webu mozes pogledati mozda Flutter, to je isto zanimljiva opcija, neki kazu budućnost hybrid developmenta, i tu je jedan novi googleov jezik Dart

Isto tako ja mislim da za napravit iOS aplikaciju, bez obzira sta je hibrid, moras imat neki mac i iphone, da bi mogao buildati i publishati na njihov store. Ne provjerena informacija ali mislim da je tako i mozes hakintosh mozda..

Naravno, mozes i native kod pisat al tako prakticki dva jezika moras naucit.

Zadnje izmijenjeno od: OuttaControl. 09.04.2020. u 17:20.
OuttaControl je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 09.04.2020., 22:01   #3
RascaL
Premium
Moj komp
 
RascaL's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2009
Lokacija: Pula
Postovi: 385
Za iOS će ti trebati Xcode, tj. mac (kroz VMware ili hackingtosh).

Radio sam 4 proof of concept app i programiranje u Swiftu mi se činilo podosta intuitivno.

Imaj na umu da besplatni dev account može potpisati do 3 app (osim ako su nedavno smanjili broj), odnosno toliko app možeš testirati na jednom uređaju istovremeno. Za objavljivanje app kroz App Store se plaćalo $100 godišnje koliko se sjećam (moguće je da su smanjili/povećali u međuvremenu).
RascaL je offline   Reply With Quote
Staro 10.04.2020., 10:27   #4
lord051
Premium
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Rijeka
Postovi: 442
Citiraj:
Autor OuttaControl Pregled postova
Ako imas ista iskustva u HTML/JS/CSS odnosno web tehnologijama, a nemas velike potrebe za kompleksnlm interakcijom sa mobilnim sustavom, najbolje ti je pocet gledat neki Hybrid framework, odnosno da imas jedan code base za Andorid i iOS.

Neki od frameworka su Ionic, ReactNative, NativeScript itd itd. ima ih jos koliko oces, googlaj malo o njima Al ugl u pravilu pises jedan kod, sa minimalnim adaptacijama za razlike u iOS i androidu.

Ako nisi iskusan u webu mozes pogledati mozda Flutter, to je isto zanimljiva opcija, neki kazu budućnost hybrid developmenta, i tu je jedan novi googleov jezik Dart

Isto tako ja mislim da za napravit iOS aplikaciju, bez obzira sta je hibrid, moras imat neki mac i iphone, da bi mogao buildati i publishati na njihov store. Ne provjerena informacija ali mislim da je tako i mozes hakintosh mozda..

Naravno, mozes i native kod pisat al tako prakticki dva jezika moras naucit.
Thx.

Sjecam se jednom vec prije kad sam se "bavio" apovima, tj istrazivao, da sam zapravo naletio na to da je bolje odlucit se za ili Android ili IOS. Konkretno,s obzirom da nemam Iphone ni Mac ni mackingtosh onda cu odlucit ipak da krenem s Androidom.

Ne preostaje mi nista drugo nego istrazit sve sto si predlozio

Citiraj:
Autor RascaL Pregled postova
Za iOS će ti trebati Xcode, tj. mac (kroz VMware ili hackingtosh).

Radio sam 4 proof of concept app i programiranje u Swiftu mi se činilo podosta intuitivno.

Imaj na umu da besplatni dev account može potpisati do 3 app (osim ako su nedavno smanjili broj), odnosno toliko app možeš testirati na jednom uređaju istovremeno. Za objavljivanje app kroz App Store se plaćalo $100 godišnje koliko se sjećam (moguće je da su smanjili/povećali u međuvremenu).
Evo, gore sam kolegi odgovorio, s obzirom i na "prepreke" koje si ti rekao, za pocetak cu ici s Androidom, s obzirom da imam sve sto mi treba zapravo...
lord051 je offline   Reply With Quote
Staro 15.04.2020., 11:39   #5
Eye of Truth
Registered User
 
Eye of Truth's Avatar
 
Datum registracije: May 2019
Lokacija: Slavonski Brod
Postovi: 58
Ako nemaš iskustva previše sa webom i bliži ti je neki od objektno orijentiranih pristupa, razmotri i opciju sa Xamarinom.
Eye of Truth je offline   Reply With Quote
Staro 30.07.2021., 07:26   #6
Matt13
Registered User
 
Datum registracije: Jul 2021
Lokacija: ZG
Postovi: 5
Citiraj:
Autor lord051 Pregled postova
ali eto, vi, koji razumijete, da dans idete "ucit" od cega bi krenuli...

ako ne znas ni Javu ni Swift najbolje React Native pa imas jedan code base za oba sustava
Matt13 je offline   Reply With Quote
Staro 01.08.2021., 21:51   #7
panda505
(╯°□°)╯︵ ┻━┻
 
panda505's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2010
Lokacija: Beertopia
Postovi: 2,013
ima ko kakvu preporuku za neki dobar dummie tutorijal, knjigu, video/serijal za XCode?

našao sam ja par na netu, ali reko ako netko ima još kakve materijale od koristi...

radim nešto u jednoj excelici što bih radio prebacio na neku aplikaciju, ali sam teški tudum po tom pitanju...
__________________
54' / 74' / 90' / 2014

I'm only here to see how the story unfolds. Any self-respecting leading man would do the same.

panda505 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na