Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > ISP
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 21.02.2022., 12:21   #1291
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,077
To je garantirana brzina. Vlastiti vod, nije gpon.
Nama su 2 linije (100/10 I 50/50) sa telefonijom oko 5k kn mjesečno. A1.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 21.02.2022., 12:31   #1292
marin123
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2022
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 39
Citiraj:
Autor jp_rv Pregled postova
To je garantirana brzina. Vlastiti vod, nije gpon.
Nama su 2 linije (100/10 I 50/50) sa telefonijom oko 5k kn mjesečno. A1.
Ok, ali možeš li mi molim te kao laiku objasniti što tu dobiješ, a što ne bi mogao uz malo tehničkog znanja riješiti s kućnim internetom (optika) za 20 puta manju cijenu?
To me zanima, ali nigdje do sada nisam uspio pronaći konkretno koji je taj veliki benefit tolike razlike u cijeni, a tako "male" brzine.
marin123 je offline   Reply With Quote
Staro 21.02.2022., 12:40   #1293
Exomaniac
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2016
Lokacija: Zagreb
Postovi: 746
Nema nikakvog benefita koji je toliko puta veći, usluga je bolja od one kućne, pouzdanije je složena i ti imaš garantiranu uslugu, a ne neke raspone brzine, ali usluge za poslovne korisnike uvijek koštaju više. Također, od poslovnih korisnika se očekuje da će korištenje pružene usluge biti veće nego što je ono kod privatnog korisnika, doma nećeš konstantno vući 100 megabita, firma moguće da hoće. Za što god hoćeš, struju, vodu, plin, grijanje, internet, komunalije, itd. je stvar skuplja za poslovnog korisnika, to nije ništa novo niti nešto što je sad palo s neba.

Zadnje izmijenjeno od: Exomaniac. 21.02.2022. u 12:50.
Exomaniac je offline   Reply With Quote
Staro 21.02.2022., 12:47   #1294
Marko :)
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2016
Lokacija: Unknown
Postovi: 634
Citiraj:
Autor marin123 Pregled postova
Statički IP dobiješ za 50 kn/mj (Telemach npr.)

Ako govorimo o brzinima od 500/500 onda je ta razlika i 30 puta veća u cijeni. Znači nenormalno mi je da za tu razliku dobiješ samo "bolju korisničku podršku"
Kako je riječ o optici, a ne o bakru realno da s podrškom nećeš i tako imati posla ako je u startu sve dobro postavljeno.
50 kn/mj. je samo u Telemachu. Svi ostali operateri statičku IP adresu naplaćuju oko 500 kn/mj.

Citiraj:
Autor marin123 Pregled postova
Ok, ali možeš li mi molim te kao laiku objasniti što tu dobiješ, a što ne bi mogao uz malo tehničkog znanja riješiti s kućnim internetom (optika) za 20 puta manju cijenu?
To me zanima, ali nigdje do sada nisam uspio pronaći konkretno koji je taj veliki benefit tolike razlike u cijeni, a tako "male" brzine.
Tehničku podršku 24/7/365, statičke IP adrese, garantirano stabilnu internetsku vezu s konstantnom brzinom, VPN usluge, izgradnja infrastrukture na zahtjev.

Usluga za poslovne korisnike je uvijek klasu iznad one za privatne korisnike. Kod privatnih korisnika mogu si dopustiti da su cijeli dan bez interneta, kod poslovnjaka si to ne mogu dopustiti jer je bitno da imaju stalan pristup internetu.

Ovo je pitanje u stilu, zašto HRT jednostavno ne ode do Konzuma, kupi najnoviji BluRay film i emitira ga. Cijena BluRaya je ništa naspram cijene koju plaćaju kad kupuju od distributera.
Marko :) je offline   Reply With Quote
Staro 21.02.2022., 13:16   #1295
deda.cro
Registered User
 
Datum registracije: Jul 2009
Lokacija: Sesvete
Postovi: 117
Citiraj:
Autor marin123 Pregled postova
Statički IP dobiješ za 50 kn/mj (Telemach npr.)

Ako govorimo o brzinima od 500/500 onda je ta razlika i 30 puta veća u cijeni. Znači nenormalno mi je da za tu razliku dobiješ samo "bolju korisničku podršku"
Kako je riječ o optici, a ne o bakru realno da s podrškom nećeš i tako imati posla ako je u startu sve dobro postavljeno.
Dobiješ statičku ili više njih ako trebaš.
Dobiješ bolji/pouzdaniji router s malo više postavki koje se mogu na zahtjev korisnika podešavati.
Dobiješ garantiranu brzinu, a ne "do".
Dobiješ SLA, tj, podršku koja garantira stabilnost/dostupnost veze bolju od onog kakvu dobije rezidencijalni korisnik.
Dobiješ i backup opciju spajanja, ako slučajno dođe do pada primarnog voda.
Dobiješ VPN i po potrebi što već još trebaš, a da ISP ima to u ponudi.

Ako si mala tvrtka, kojoj većina ovog gore ne treba, onda ćeš vjerojatno uzeti optiku kakvu uzimaš i sebi doma i bok.

edit: sori za ponavljanje onog što je marko već napisao, očito sam zaboravio refreshat thread
deda.cro je offline   Reply With Quote
Staro 21.02.2022., 13:52   #1296
marin123
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2022
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 39
Citiraj:
Autor deda.cro Pregled postova
Dobiješ statičku ili više njih ako trebaš.
Dobiješ bolji/pouzdaniji router s malo više postavki koje se mogu na zahtjev korisnika podešavati.
Dobiješ garantiranu brzinu, a ne "do".
Dobiješ SLA, tj, podršku koja garantira stabilnost/dostupnost veze bolju od onog kakvu dobije rezidencijalni korisnik.
Dobiješ i backup opciju spajanja, ako slučajno dođe do pada primarnog voda.
Dobiješ VPN i po potrebi što već još trebaš, a da ISP ima to u ponudi.

Ako si mala tvrtka, kojoj većina ovog gore ne treba, onda ćeš vjerojatno uzeti optiku kakvu uzimaš i sebi doma i bok.

edit: sori za ponavljanje onog što je marko već napisao, očito sam zaboravio refreshat thread
Ok kužim znači za velike firme je to ok, za manje uvijek bolje kućni internet pa i da za cijenu kućnog nude 100/100 stalni vod, opet bolje uzeti kućni s većom brzinom. Hvala
marin123 je offline   Reply With Quote
Staro 21.02.2022., 15:32   #1297
zgmmax
(-(-(-(--)-)-)-)
Moj komp
 
zgmmax's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,617
Firma nemre uzet internet za privatne korisnike.
Uzima paket za poslovne korisnike i to je to.
zgmmax je offline   Reply With Quote
Staro 21.02.2022., 15:35   #1298
deda.cro
Registered User
 
Datum registracije: Jul 2009
Lokacija: Sesvete
Postovi: 117
Citiraj:
Autor zgmmax Pregled postova
Firma nemre uzet internet za privatne korisnike.
Uzima paket za poslovne korisnike i to je to.
Ti paketi koje uzimaju obrti i male firme su u praksi skoro u dlaku isti kao za kućne korisnike.
deda.cro je offline   Reply With Quote
Staro 21.02.2022., 15:43   #1299
marin123
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2022
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 39
Citiraj:
Autor zgmmax Pregled postova
Firma nemre uzet internet za privatne korisnike.
Uzima paket za poslovne korisnike i to je to.
Može uzeti, pa što misliš da svaka mala trgovina, pizzeria, restoran uzima stalni vod od par tisuća kuna mjesečno.
marin123 je offline   Reply With Quote
Staro 21.02.2022., 19:00   #1300
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,077
Citiraj:
Autor marin123 Pregled postova
Ok, ali možeš li mi molim te kao laiku objasniti što tu dobiješ, a što ne bi mogao uz malo tehničkog znanja riješiti s kućnim internetom (optika) za 20 puta manju cijenu?
To me zanima, ali nigdje do sada nisam uspio pronaći konkretno koji je taj veliki benefit tolike razlike u cijeni, a tako "male" brzine.

benefit je to da je to garantirana brzina. nema padova, nema downtime-a radi nekog blesavog razloga, nema čekanja na javljanje operatera.

u firmi di trenutno radim imamo 2 linije od čega je "jača" 500/500mbita (iako ide do gigabita po potrebi, možemo prekoračiti bez dodatne naplate), i mi taj promet radimo cijelu sezonu, jedino po noći nam padne ispod 200mbita, ali naši korisnici 5 mjeseci godišnje cuclaju konstantnih 400-700mbita. kad se desi neki kvar, imamo dodijeljenog ISP tehničara koji se na moj poziv javi odmah, uvijek, i zna me po imenu. žao mi ga je, jer sam ga lani par puta zvao dok je bio na godišnjem ali jbg mi imamo problem, a on je tu da nam ga riješi.



Citiraj:
Autor deda.cro Pregled postova
Dobiješ statičku ili više njih ako trebaš.
Dobiješ bolji/pouzdaniji router s malo više postavki koje se mogu na zahtjev korisnika podešavati.
Dobiješ garantiranu brzinu, a ne "do".
Dobiješ SLA, tj, podršku koja garantira stabilnost/dostupnost veze bolju od onog kakvu dobije rezidencijalni korisnik.
Dobiješ i backup opciju spajanja, ako slučajno dođe do pada primarnog voda.

ne dobiješ - platiš. puno platiš.

ne dobiješ "malo bolji router" nego dobiješ tot javnih ip adresa s kojima radiš šta hoćeš. govorim ovo kao veliki korisnik a ne kao peroždero jdoo.

da, dobiješ garantiranu brzinu koju možeš i malo probiti ali u pravilu se takav ugovor odnosi da dobiješ brzinu OD one ugovore na više. kućni korisnik dobije DO ugovorene brzine i ta brzina je dijeljena sa ostalim korisnicima na kabelu. poslovni korisnik dobije svoj kabel.

NE dobiješ SLA, moraš ga posebno ugovoriti i platiti.

NE dobiješ backup, moraš ga posebno ugovoriti i platiti. to je iznimno skupo jer je taj backup u pravilu dodatna linija građena samo za tebe po drugoj trasi i/ili kroz drugi kabel. nama se nudio ptp mikrovalni link na 80ghz od najbližeg repetitora sa optikom do nas. ne mogu izlajat cifru ali ufff...
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 21.02.2022., 20:57   #1301
zgmmax
(-(-(-(--)-)-)-)
Moj komp
 
zgmmax's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,617
Citiraj:
Autor deda.cro Pregled postova
Ti paketi koje uzimaju obrti i male firme su u praksi skoro u dlaku isti kao za kućne korisnike.
Citiraj:
Autor marin123 Pregled postova
Može uzeti, pa što misliš da svaka mala trgovina, pizzeria, restoran uzima stalni vod od par tisuća kuna mjesečno.
Nemreš si pravdat trošak na firmu ako račun ne glasi na nju.
A i malim firmama sigurno ne treba stalna IP adresa i 500/500..
Ciljane firme za stalnu IP adresu sigurno nisu kiosci, picerije, frizeri i beaty saloni..
Zna se tko to uzima..za sve ostale poslovne korisnike imaš druge pakete
zgmmax je offline   Reply With Quote
Staro 22.02.2022., 09:15   #1302
deda.cro
Registered User
 
Datum registracije: Jul 2009
Lokacija: Sesvete
Postovi: 117
Citiraj:
Autor jp_rv Pregled postova
ne dobiješ - platiš. puno platiš.

No shit Sherlock.
Kad platiš onda to dobiješ ili ima još neki međukorak?


Naveo sam neke od opcija koje čine razliku u cijeni i naravno da ISP ne dijeli ništa besplatno.
Kad se već loviš jedne riječi, onda ja mogu napisati da niti public IP range nisam "dobio", već sam pisao zahtjev na RIPE, pa ga tek tada "dobio".
deda.cro je offline   Reply With Quote
Staro 23.02.2022., 18:54   #1303
Thermaltake
1
 
Thermaltake's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,318
Imao sam nekih problema sa HG8145V5 ruterom, naime imam dva STB-a doma i svako malo mi je bacalo grešku HALError:55,ExtraError:2 na dosta programa. Prvo bude da na jednom STBu se problem dešava dok na drugom radi sve pa onda nakon X vremena na tom di nije radilo proradi, al na drugom na kojem je sve radilo se problem pojavi. I neki dan oni neš prčakali remote i opet isto. I danas došao tehničar i izmjenio mi ruter sa istim samo novim makar je i moj bio nov, ali doduše star već 2 god. koliko imam optiku. I zasad par sati već sve uredno radi. Ono šta sam uočio u konfama od ruter je da ovaj ruter ima noviju verziju softvera gore i sad mi je puno manji CPU i Memory usage sa identičnim postavkama.
Ono šta mi nije mi jasno šta se nije mogao flešat taj novi firmware na stari moj ruter i možda bi popravilo problem...

EDIT:
Opet mi se jučer problem desio na jednom risiveru pa sam ih opet kontaktirao i kažu da ako danas se isto desi da ih opet nazovem jer kao još uvijek prate multitasking moje mreže pa će se još nešto podešavat. I dođem s posla ruter resetiran, sad ne znam jesu nešto radili po njemu pa ga zbog toga resetirali ili su mislili da će reset riješiti problem jer sam ga dobio prije 3 dana novi out of the box resetiran.

EDIT2:
Danas su me zvali ujutro da su radili nešto na multitaskingu mreže da je bilo nekih grešaka te da su sada ispravljene i da bi kao trebalo biti popravljeno. Pa sad pratim, trebalo bi bar par dana proći da vidim da li se problem i dalje javlja.
Pola mjeseca problem riješavaju, ali moram priznat da me i obaviještavaju često i stvarno brzo rade da otklone problem, doduše ovo je baš kod mene bio neki specifični kažu i da se ovo obično dešava na koaksijalcima, a kod mene je optika u pitanju.

EDIT3:
Već treći dan testiram pokušavam manifestirat problem, no slika je uvijek tu na oba STB-a, znači da su izgleda popravili problem. Pa eto da i pohvalim s obzirom na sve.

EDIT4:
Prošlo je tjedan dana još uvijek sve uredno radi.

Zadnje izmijenjeno od: Thermaltake. 06.03.2022. u 01:05.
Thermaltake je offline   Reply With Quote
Staro 07.03.2022., 00:48   #1304
GoGoGamerS
Premium
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: ZG/ST
Postovi: 105
Imam T-com optiku, brzina zadovoljavajuća i stabilna.

Speed-Test


Pošto mi je A1 sa tom istom brzinom jeftiniji 60-70 kn, da li se isplati riskirat i prelazit na A1?
Da li ću dobiti kontinuiranu brzinu od 900+ kao kod T-coma i stabilnu vezu?
Pretpostavljam da hoću, pošto je optika od t-coma?
GoGoGamerS je offline   Reply With Quote
Staro 07.03.2022., 20:50   #1305
Thermaltake
1
 
Thermaltake's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,318
Citiraj:
Autor GoGoGamerS Pregled postova
Imam T-com optiku, brzina zadovoljavajuća i stabilna.

Speed-Test


Pošto mi je A1 sa tom istom brzinom jeftiniji 60-70 kn, da li se isplati riskirat i prelazit na A1?
Da li ću dobiti kontinuiranu brzinu od 900+ kao kod T-coma i stabilnu vezu?
Pretpostavljam da hoću, pošto je optika od t-coma?
Upload će ti biti jedno 20-30Mbps sporiji, download će ti biti praktički isti, moj je trenutno 946 i u principu mi je stalno tako, a najviši upload šta sam izmjerio je 501Mbps, no varira najčešće od 490-501.
Što se pinga tiče osobno nisam gejmao već neko vrijeme, no kolege s posla sa optikom na A1 i T-comu koji su gameri su mi rekli da je na A1 bolji ping nego na T-com-u e sad po mom mišljenju tu je puno toga šta ovisi o tome kao udaljenost servera itd. No mislim da su mi rekli da su na istom serveru bili i da je ovom na A1 bio nešto malo bolji ping. Kolega koji je na t-comu je nedavno imao dosta problema sa pingom na T-comu. Kaže da mu je baš znao podivljat nenormalno te da je prijavio to tehničarima i rekli su mu da imaju neki problem. E sad da li su od tad kad smo pričali riješili ping ili se navikao tako da mu bude nemam pojma. A1 ima svoju optiku, t-com ima svoju, ne dijele ju.

Zadnje izmijenjeno od: Thermaltake. 07.03.2022. u 21:44.
Thermaltake je offline   Reply With Quote
Staro 07.03.2022., 21:41   #1306
the chosen one
Premium
Moj komp
 
the chosen one's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 618
Citiraj:
Autor GoGoGamerS Pregled postova
Imam T-com optiku, brzina zadovoljavajuća i stabilna.



Speed-Test





Pošto mi je A1 sa tom istom brzinom jeftiniji 60-70 kn, da li se isplati riskirat i prelazit na A1?

Da li ću dobiti kontinuiranu brzinu od 900+ kao kod T-coma i stabilnu vezu?

Pretpostavljam da hoću, pošto je optika od t-coma?
"pošto je optika od T-Com.."
Koliko ja znam HT ne share-a optiku A1 tako da ili ćeš imati Gb na A1 optici koja je sprovedena zasebno ili preko koaksijalca... Provjeri si da ti ne uvaljaju koaksijalac sa tvrdnjom da je to optika (provjereno već par puta kada su to rekli)

Poslano sa mog moto g 5G plus koristeći Tapatalk
the chosen one je offline   Reply With Quote
Staro 08.03.2022., 03:36   #1307
GoGoGamerS
Premium
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: ZG/ST
Postovi: 105
Citiraj:
Autor the chosen one Pregled postova
"pošto je optika od T-Com.."
Koliko ja znam HT ne share-a optiku A1 tako da ili ćeš imati Gb na A1 optici koja je sprovedena zasebno ili preko koaksijalca... Provjeri si da ti ne uvaljaju koaksijalac sa tvrdnjom da je to optika (provjereno već par puta kada su to rekli)

Poslano sa mog moto g 5G plus koristeći Tapatalk
A koliko ja znam ispred moje kuće ima samo jedan optički ormarić koji je vidljiv i prilično velik na vrhu stupa.
Ne vidim nigdje dva ormarića...

A pošto je to ormarić od T-Coma, to bi značilo da A1 nema optiku tu?

Nisam mislio ići u rizik ali A1 je 60kn jefitniji, prvih 6. mjeseci ne plaćam ništa i još dobijem bon od 500kn za muller (nebitno ali je +).
i + imaju besplatne pozive prema svim fix i mobilnim mrežama unutar RH.
GoGoGamerS je offline   Reply With Quote
Staro 08.03.2022., 09:36   #1308
kopija
DIY DILETANT
 
kopija's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Čistilište
Postovi: 3,061
Možda su su se ugledali na Telemach koji iznajmljuje od Tcoma.
Al svakako treba provjerit, da ne uvale kabel umjesto svjetlovoda.
kopija je offline   Reply With Quote
Staro 08.03.2022., 20:44   #1309
the_ghost
lar~
Moj komp
 
the_ghost's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,539
po novom (ne toliko novom), moraju oni koji su prvi usli u zgradu drugima rentati opticke niti (samo niti ne cijelu infrastrukturu). Mislim da to vrijedi samo za novouvedenu od kad je to krenulo. To je uvedeno da ne bude 500 kanalica po zgradama.
the_ghost je offline   Reply With Quote
Staro 09.03.2022., 05:35   #1310
kopija
DIY DILETANT
 
kopija's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Čistilište
Postovi: 3,061
Optiku kao i bakar svi moraju rentati još od kad je krenula svjetlovodizacija 2018-e.
Kanalice legalno postaju vlasništvo zgrade čim ih bilotko od operatera izgradi.
Tcom-ove ima nekih 30% niže cijene najma optike ne zato što su dobra srca nego zato što su u nemilosti Hakoma jer spadaju u "operater s značajnom tržišnom snagom" kategoriju.
kopija je offline   Reply With Quote
Staro 09.03.2022., 13:26   #1311
the_ghost
lar~
Moj komp
 
the_ghost's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,539
ima optike postavljene i prije toga, ne znam kakva je situacija s njom, pretpostavljam da nju ne moraju (t-com i ostali).
the_ghost je offline   Reply With Quote
Staro 17.03.2022., 09:02   #1312
marin123
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2022
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 39
Ako netko ima savjet kako uz stalni vod dobiti i rezidencijalnu optiku.

Naime u firmi koristimo stalni vod od HT-a, optika je povezana s njihovim switchom u centrali (tako su nam rekli prilikom instalacije). Prva spojnica za optiku je bila nekih 500 metara od lokacije i tu su u šahtu varili novi optički kabel koji su dalje provukli do nas.

U firmi isto imamo i adsl priključak od HT-a jer HT u cijelom gradu nema provedenu optiku za korisnike, dok je A1 proveo optiku prije 5 godina i na 2 DČ-a ima priključak za nekih 1500 korisnika. Nama najbliži DČ je nekih 800 metara udaljen i cca 300 metara od centrale.
Sva ta optika prolazi istom DTK mrežom.

Razmišljali smo kad već imamo optički kabel provučen do nas (12 niti) da izbacimo HT-ov ADSL i spojimo optiku od A1, no A1 na telefonske upite samo odgovara da na našoj lokaciji optika nije dostupna. Zar ne postoji nekakav način prespojiti dvije niti od nas prema A1 DČ ormaru tako da dobijemo spoj na A1 optiku.
marin123 je offline   Reply With Quote
Staro 17.03.2022., 10:11   #1313
Blagus
Premium
 
Datum registracije: Jun 2012
Lokacija: Zagreb
Postovi: 505
U takvoj situaciji sigurno nećeš preko HT-ovog voda dobiti rezidencijalni priključak. Taj vod je vrlo vjerojatno u HT-ovom vlasništvu (osim ako vi kao firma niste kupili kolut optike i plaćate naknadu za korištenje vlasniku DTK).

To bi onda najvjerojatnije izgledalo tako da bi trebao tražiti poslovni priključak od A1, koji bi najvjerojatnije rentao dark fiber od HT-a po standardnom cjeniku i vama naplaćivao mjesečno onoliko koliko treba da ne budu u minusu. (Ne znam jel vi HT-u plaćate svih 12 niti u kabelu ili samo jednu-dvije koliko vam treba za trenutnu uslugu.)

To je sve pod uvjetom da se u nekom šahtu njihove optike susreću i da su i jedni i drugi tu ostavili spojnice da se mogu međusobno povezati. Ako kabel samo prolazi kroz šaht i nije ostavljena niti šlinga, zaboravi na cijelu priču.
Blagus je offline   Reply With Quote
Staro 17.03.2022., 12:03   #1314
marin123
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2022
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 39
Citiraj:
Autor Blagus Pregled postova
U takvoj situaciji sigurno nećeš preko HT-ovog voda dobiti rezidencijalni priključak. Taj vod je vrlo vjerojatno u HT-ovom vlasništvu (osim ako vi kao firma niste kupili kolut optike i plaćate naknadu za korištenje vlasniku DTK).

To bi onda najvjerojatnije izgledalo tako da bi trebao tražiti poslovni priključak od A1, koji bi najvjerojatnije rentao dark fiber od HT-a po standardnom cjeniku i vama naplaćivao mjesečno onoliko koliko treba da ne budu u minusu. (Ne znam jel vi HT-u plaćate svih 12 niti u kabelu ili samo jednu-dvije koliko vam treba za trenutnu uslugu.)

To je sve pod uvjetom da se u nekom šahtu njihove optike susreću i da su i jedni i drugi tu ostavili spojnice da se mogu međusobno povezati. Ako kabel samo prolazi kroz šaht i nije ostavljena niti šlinga, zaboravi na cijelu priču.
Koliko imam informaciju u šahtu postoje spojnice i u istom je dostupna i A1 optika.
Koristimo samo 2 niti, ostlih 10 niti je prazno. Vod ide cijelom dužinom od nas do šahta, tih nekih 500tinjak metara. Znači nakon potpisa ugovora položili su novi kabel od nas do šahta gdje im je spojnica i tu se priključili. Jedan kraj spojen kod nas, drugi u HT-ovoj centrali.
Od A1 smo dobili ponudu isto za stalni pristup koja je vise od 10 puta skuplja od rezidencijalnog pristupa, a brzina koju nude je 50/50.
marin123 je offline   Reply With Quote
Staro 17.03.2022., 13:37   #1315
the_ghost
lar~
Moj komp
 
the_ghost's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,539
pitanje je i gdje je najblizi pasivni spliter za GPON, poslovna optika ne koristi istu tehnologiju kao ona za privatne korisnike, ova poslovna ide do njihovog switcha negdje, tko zna gdje bi morali routati te niti samo da tebe spoje na GPON. Mislim da je problem i u snazi na spliteru, moraju spajati ljude koji su otprilike jednako udaljeni na jedan ulaz.
Uglavnom, ako rezidencijalne optike nema u blizini, zaboravi.
the_ghost je offline   Reply With Quote
Staro 22.03.2022., 15:26   #1316
tomislav10
Registered User
 
tomislav10's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 226
Jel netko u skorije vrijeme produžavao 3u1 ugovor na optici? Koliki je popust iskamčio?
tomislav10 je offline   Reply With Quote
Staro 22.03.2022., 18:57   #1317
m4dm4n
Does youer dewg byte?
Moj komp
 
m4dm4n's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,916
Citiraj:
Autor tomislav10 Pregled postova
Jel netko u skorije vrijeme produžavao 3u1 ugovor na optici? Koliki je popust iskamčio?
Meni su nudili za 199kn, dok nisu skuzili da ide samo coax kod mene (za iste pare). Pa eto. I to je sa 20kn popusta mozaika.
__________________
" Have you tried turning it off and on again ? Are you sure it is plugged in ? "
m4dm4n je offline   Reply With Quote
Staro 23.03.2022., 12:04   #1318
tomislav10
Registered User
 
tomislav10's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 226
Citiraj:
Autor m4dm4n Pregled postova
Meni su nudili za 199kn, dok nisu skuzili da ide samo coax kod mene (za iste pare). Pa eto. I to je sa 20kn popusta mozaika.
Meni nude 3u1 s 1GB brzine, jedan tv paket (sportski), telefon, dodatni cam modul za drugi TV = 234 kn. Jel to OK? Meni se čini preskupo ...

P.S. Dakle s manjom brzinom i bez cam modula = 189kn


Jel to s mozaikom sigurno, što ako netko napusti mozaik?
tomislav10 je offline   Reply With Quote
Staro 23.03.2022., 12:17   #1319
robimarko-bug
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2013
Lokacija: Tenja(Osijek)
Postovi: 1,071
Ja ti mogu reći da je najbolje što sam dobio krajem prosinca je 249kn.
1GB optika, sportski+filmski paket i telefon.

I to je nakon jedno 2 mjeseca što su me zvali i nudili skuplje s manje stvari nego prošli paket što sam imao te uvjeravali da nemože jeftinije.
robimarko-bug je offline   Reply With Quote
Staro 23.03.2022., 13:17   #1320
Noctifer
Registered User
 
Datum registracije: Sep 2021
Lokacija: Sveta Nedelja
Postovi: 26
Citiraj:
Autor marin123 Pregled postova
Koliko imam informaciju u šahtu postoje spojnice i u istom je dostupna i A1 optika.
Koristimo samo 2 niti, ostlih 10 niti je prazno. Vod ide cijelom dužinom od nas do šahta, tih nekih 500tinjak metara. Znači nakon potpisa ugovora položili su novi kabel od nas do šahta gdje im je spojnica i tu se priključili. Jedan kraj spojen kod nas, drugi u HT-ovoj centrali.
Od A1 smo dobili ponudu isto za stalni pristup koja je vise od 10 puta skuplja od rezidencijalnog pristupa, a brzina koju nude je 50/50.
Poslovna optika je dosta skupa i nudi se samo poslovnim korisnicima. U mom mjestu postoji vec dugi niz godina optika koja je samo dostupna poslovnim korisnicima. Ocito se njima ne isplati investirati da se ta mreza prosiri na rezidencijalne korisnike.
Noctifer je offline   Reply With Quote
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na