Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > DIY i Tinkering
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 28.10.2019., 11:32   #301
c-shadow
Premium
Moj komp
 
c-shadow's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Istra
Postovi: 3,007
Mene nekako često počele zezati baterije (NiMh) s tim Lidl punjačem, zato i uzimam još jedan da mogu komparirati jer ovome ne vjerujem baš previše. Punjenje LiIon na tim kinezima je samo dodatni bonus.
c-shadow je offline   Reply With Quote
Staro 28.10.2019., 12:04   #302
Gilbert5
Agent 0
Moj komp
 
Gilbert5's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Kutina - ZG
Postovi: 4,307
Ja imam Lii 500 engineer punjač. Radi posao, mjeri kapacitet ali u fali ventilator.

Mjerenje otpora radi, ali koliko je precizno ne znam. Moj multimetar nema mjerenje otpora pa ne mogu provjeriti.

Vidi se da nije najprecizniji jer nekad je otpor 11 mΩ a izvadim i stavim ponovno pa je 19 mΩ. Što su veće vrijednosti veće je odstupanje. Mjeri do 125 mΩ
Gilbert5 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 28.10.2019., 13:16   #303
Night
Premium
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Dbk
Postovi: 989
Mjerenje otpora ispod ohma nije baš tako jednostavan zadatak i u pravilu zahtjeva mjerenje sa 4 žice, što ti punjači nemaju nego daju nešto neprecizniji rezultat. Također bitnije je da punjač može istestirati kapacitet baterije tako da ju isprazni sa 1A i izmjeri točan broj mAh koji su bili u njoj. Loša/stara baterija će imati znatno niži kapacitet. Pošto se baterije (odnosno ćelije) jako često koriste u serijama onda jedna takva loša može poremetiti cijeli set pa bi bilo dobro imati baterije usklađene po kapacitetu za optimalne rezultate. Zato punjači koji imaju testiranje kapaciteta uvijek dobro dođu.
Night je offline   Reply With Quote
Staro 28.10.2019., 13:52   #304
c-shadow
Premium
Moj komp
 
c-shadow's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Istra
Postovi: 3,007
Na tako malim otporima veliku ulogu igra i kontakt, a taj nije baš najbolji na tim punjačima
Tako da od toga ne očekivati previše, ali automatsko pražnjenje/punjenje i mjerenje kapaciteta je korisna funkcija.
c-shadow je offline   Reply With Quote
Staro 28.10.2019., 14:17   #305
trex
Premium
Moj komp
 
trex's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 649
Citiraj:
Autor c-shadow Pregled postova
A kako da znam koje je od toga dvojega?

Imam neke kojima je napon ispod 0.5V i postojeći punjač ih odmah otpiše i proglasi neispravnima. Možda su se samo ispraznile. Zato su mi zanimljivi ovi koji mogu nešto i izmjeriti i oživiti jako ispražnjene baterije. Koliko vidim od predloženih Opus je nekako s najviše funkcija, ali ima taj nesretni ventilator. Nakon njega Miboxer C4 ili C4+ koji isto imaju mjerenje unutarnjeg otpora. Nitecore D4 to nema i dosta je skup u usporedbi s navedenima. Lii-500 treba engineer verzija i taj je negdje na pola puta. Zasad mi je opus favorit, ali i nešto skuplji u nabavi (30$+) pa bi me tu mogla i carina zakačiti.
Li-ion koje se jako isprazne (blizu 0 ) se više ne mogu napunti jer unutrašnji otpor poraste jako.
Liion bi se trebao smatrati praznim na oko 3V.
Jednom sam pokušavao puniti 18650 ispražnjen na 0.
Ulazni napon od 60v nije uspio gurnuti apsolutno ništa od struje - 0.00 A

Kod nimh/nicd kemije punjenje skoro praznog članka nije problem, ali punjači često odbijaju započeti punjenje. Ja takav članak stavim u paralelu s punim člankom na 10-15 sekundi što je dovoljno da napon poraste i punjač nastavi punjenje.
trex je offline   Reply With Quote
Staro 28.10.2019., 14:17   #306
trex
Premium
Moj komp
 
trex's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 649
Citiraj:
Autor trex Pregled postova
Li-ion koje se jako isprazne (blizu 0 ) se više ne mogu napunti jer unutrašnji otpor poraste jako.
Liion bi se trebao smatrati praznim na oko 3V.
Jednom sam pokušavao puniti 18650 ispražnjen na 0.
Ulazni napon od 60v nije uspio gurnuti apsolutno ništa od struje - 0.00 A

Kod nimh/nicd kemije punjenje skoro praznog članka nije problem, ali punjači često odbijaju započeti punjenje.
Ja takav članak stavim u paralelu s punim člankom na 10-15 sekundi što je dovoljno da napon poraste i punjač nastavi punjenje.
trex je offline   Reply With Quote
Staro 28.10.2019., 21:00   #307
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,949
Koristim Xtar VC4 sa Banggooda. Za te novce sam prezadovoljan za ono što može i kako radi pogotovo jer ne pregrijava ni sebe ni baterije, a napaja se iz USB porta.

Većinu 18650 baterija iz laptopa koje su imale napon do 1V je uspio napuniti. Na 10kom se nađe jedna ili dvije baterije koje su neupotrebljive. Prepoznam ih po tome što se prilikom punjenja puno jače griju od ostalih ili ne drže napon nakon punjenja.

Da sad uzimam neki napredniji punjač uzeo bi Opus BT-C3100 V2.2
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Staro 14.11.2019., 14:09   #308
Street_Racer
Ulični trkač
Moj komp
 
Street_Racer's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Osijek
Postovi: 312
Što bi na kraju preporučili da uzmem od tih naprednijih punjača? Imam dosta Tronic baterija iz lidla i do sada sam koristio njihov "pametni" punjač, ali nikako nisam zadovoljan kako ta kombinacija funkcionira, da li je do punjača ili baterija više ne znam ni sam, ali probat ću uzeti neki bolji punjač pa vidjeti kako će se s njim ponašati. Događa mi se to da baterije napunim, punjač praznu bateriju kao napuni kroz 15-20min što mi nikako nema smisla, a kasnije ta baterija vrlo kratko traje i ima velik stupanj samopražnjenja. Opet, možda je do baterija, ali čuo sam vrlo dobra iskustva s tim baterijama pa ne znam ni sam.

Uglavnom, vrtim se oko sljedećih modela:

Xtar VC4/S
Liitokala Lii-500
Miboxer C4-12
Opus BT-C3100 V2.2

Volio bih da mogu puniti C/D baterije s njim, ali nije toliko presudno.
Koji da uzmem da sam miran? Ili ima nešto peto u sličnom rangu?
__________________
I live my life a 1/4 mile at a time! Nothing else matters...
For those 10 seconds or less...I'm free!

Poštene trgovine: #1 #2 #3 #4
Street_Racer je offline   Reply With Quote
Staro 14.11.2019., 18:21   #309
c-shadow
Premium
Moj komp
 
c-shadow's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Istra
Postovi: 3,007
Imam isti problem s NiMh baterijama i lidl punjačem.
Naročito te njihove tronic se čudno ponašaju.
Ista ta 4 sam razmatrao i svaki ima neku manu, na kraju naručio opusa pa ću vidjeti kad stigne kako radi.
c-shadow je offline   Reply With Quote
Staro 14.11.2019., 18:47   #310
Street_Racer
Ulični trkač
Moj komp
 
Street_Racer's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Osijek
Postovi: 312
I ja sam najbliže opusu trenutno. Odakle si ga ti naručio?
__________________
I live my life a 1/4 mile at a time! Nothing else matters...
For those 10 seconds or less...I'm free!

Poštene trgovine: #1 #2 #3 #4
Street_Racer je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 14.11.2019., 21:16   #311
c-shadow
Premium
Moj komp
 
c-shadow's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Istra
Postovi: 3,007
Aliexpress
c-shadow je offline   Reply With Quote
Staro 16.11.2019., 10:23   #312
c-shadow
Premium
Moj komp
 
c-shadow's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Istra
Postovi: 3,007
Pitanje za Opus BT-C3100 v2.2: Kako izmjeriti kapacitet NiMh baterije?
Prema opisu, u "Charge test" načinu rada punjač bi trebao napuniti bateriju, isprazniti i ponovno napuniti i prikazati izmjereni mAh kod punjenja.

Baterija neka starija Sanyo, nazivnog kapaciteta 2700m