Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 19.10.2020., 23:39   #1
Chome
TK
Moj komp
 
Chome's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2004
Lokacija: Karlovac
Postovi: 1,088
2 routera WAN i LAN u istoj mreži

Bok svima.
Imam router od Internet providera i svoj privatni router. Privatni roter ima puno bolje mogućnosti upravljanja kućnom mrežom pa njega koristim za sve što mi treba i na WAN port sam ga spojio sa routerom od providera.

Problem je što u tom slučaju ne mogu imati oba routera na istom subnetu a to bi želio iz razloga što sa privatnog routera koristim 2.4GHz WiFi a na drugom 5GHz WiFi. Htio bih da mogu kad koristim 5G WiFi moći pristupati računalima koji su na privatnom routeru.
Jeli ima neko ideju dali je moguće nekako to složiti ili ne?
Chome je offline   Reply With Quote
Staro 19.10.2020., 23:55   #2
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,506
Olakšaj si život i nabavi noviji svoj dual band router ili dodaj ap sa 5 ghz bandom.
Nikky je online   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 20.10.2020., 00:37   #3
Nick7
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: Velika Gorica
Postovi: 1,458
Koje su to opcije koje koristis kod 'privatnog rutera'?
Naime, ako je to vise za wireless, mozes koristiti DHCP na routeru od providera, a disejblas onaj na privatnom ruteru. U tom slucaju ne spajas kabel na WAN port, vec u LAN port na privatnom ruteru.

Opcija 2: providerov router staviti u bridge mode, i sloziti PPPoE na WAN portu od privatnog rutera.
__________________
Idiocracy. Kad satira postaje stvarnost.
Nick7 je offline   Reply With Quote
Staro 20.10.2020., 00:42   #4
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,381
Trebaš na oba routera dodati onu mrežu koju oni ne vide, a to na routeru od providera ne možeš jer je vjerojatno zaključan.

Koji WiFi standard je u pitanju? I koji routeri uopće?
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 20.10.2020., 00:53   #5
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,506
Opciju 2 već ima složeno,
e sad bi on htio imati koristi od 5 Ghz na routeru od Internet providera ...

Kristalna kugla kaže da je vjerojatno A1 coax, do nedavno imao TC7200 a sad su mu zamijenili na Ubee EVW32 koji ima dual band WiFi.

U toj kombinaciji opcije su:
a) da vrati Ubee u router mod rada kao glavni, sasvim uredno odrađuje čak i PortForward i sl.
svoj dosadašnji router konfigurirati kao dodatni AP ako treba

b) ono šta sam spomenuo gore, nabaviti svoj novi dual band router ili dodaj ap sa 5 ghz bandom
Nikky je online   Reply With Quote
Staro 20.10.2020., 07:59   #6
Nick7
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: Velika Gorica
Postovi: 1,458
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Opciju 2 već ima složeno,
Kako znas?
Bas ako ima prvi ruter u ruting modu, a drugi spoji preko WAN porta ce imati navedeni problem - razlicite subnete.

No, ako ima prvi u bridge modu i koristi PPPoE, na onom od providera moze iskljuciti DHCP, i spojiti jos jedan kabel iz svog rutera u taj od providera, i stvar ce raditi.

Sent from my Mi 9T using Tapatalk
__________________
Idiocracy. Kad satira postaje stvarnost.
Nick7 je offline   Reply With Quote
Staro 20.10.2020., 10:01   #7
Chome
TK
Moj komp
 
Chome's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2004
Lokacija: Karlovac
Postovi: 1,088
Sorry što nisam sve dovoljno jasno napisao. Točno je da se radi o A1 a imam onaj prvi router što je još Bnet davao. Technicolor.
Nick7 je dobro napisao prijedlog, nije mi uopće palo na pamet spojiti uz wan još jedan kabel na Technicolor da njegov wifi vidi drugu mrežu.

Trenutno je u routing modu Technicolor pa bi trebao tražiti bridge da mi prebace jer sam nemogu.
Chome je offline   Reply With Quote
Staro 20.10.2020., 10:49   #8
Nick7
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: Velika Gorica
Postovi: 1,458
Mozes sloziti i dok je u ruting modu, ali onda kao sto sam i rekao - DHCP moze biti samo na njemu, a ne i na tvom privatnom.
Na privatnom spojis kabel umjesto u WAN u LAN port i stvar radi.
__________________
Idiocracy. Kad satira postaje stvarnost.
Nick7 je offline   Reply With Quote
Staro 20.10.2020., 13:25   #9
Chome
TK
Moj komp
 
Chome's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2004
Lokacija: Karlovac
Postovi: 1,088
Citiraj:
Autor Nick7 Pregled postova
Mozes sloziti i dok je u ruting modu, ali onda kao sto sam i rekao - DHCP moze biti samo na njemu, a ne i na tvom privatnom.
Na privatnom spojis kabel umjesto u WAN u LAN port i stvar radi.
Znam to no želim koristiti privatni za port forwarding.
Chome je offline   Reply With Quote
Staro 20.10.2020., 13:57   #10
Nick7
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: Velika Gorica
Postovi: 1,458
Citiraj:
Autor Chome Pregled postova
Znam to no želim koristiti privatni za port forwarding.
Onda ovako:
1) ruter od providera u bridge mode. Jedan kabel spojis na WAN port ma svom ruteru
2) Na ruteru od providera iskljuciti DHCP, stavi mu neku adresu iz pool-a koji ces koristiti na svom ruteru.
3) spoji jos jedan kabel iz LAN porta na svom ruteru na jos jedan LAN port na ruteru od providera
4) Poslozi wireless-e kako hoces.
__________________
Idiocracy. Kad satira postaje stvarnost.
Nick7 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 21.10.2020., 08:28   #11
mann
Premium
 
mann's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,140
Citiraj:
Autor Nick7 Pregled postova
Onda ovako:

1) ruter od providera u bridge mode. Jedan kabel spojis na WAN port ma svom ruteru

2) Na ruteru od providera iskljuciti DHCP, stavi mu neku adresu iz pool-a koji ces koristiti na svom ruteru.

3) spoji jos jedan kabel iz LAN porta na svom ruteru na jos jedan LAN port na ruteru od providera

4) Poslozi wireless-e kako hoces.
Nisu li prije u bridge modu gasili sve servise na routeru? Da li može dignuti wifi na routeru koji je u bridgeu?

Sent from my SM-G950F using Tapatalk
mann je offline   Reply With Quote
Staro 21.10.2020., 08:33   #12
Nick7
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: Velika Gorica
Postovi: 1,458
Citiraj:
Autor mann Pregled postova
Nisu li prije u bridge modu gasili sve servise na routeru? On hoće i wifi na routeru koji je u bridgeu.
Kod mene, na Optimi, nisu nista pogasili kad prebacili u bridge mode.
No, ionako mozes se sam spojiti na ruter i popaliti/pogasiti sto trebas.


Sent from my Mi 9T using Tapatalk
__________________
Idiocracy. Kad satira postaje stvarnost.
Nick7 je offline   Reply With Quote
Staro 21.10.2020., 08:38   #13
mann
Premium
 
mann's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,140
Zanimljivo, nisam to znao. Router u bridge, a ne pogase sve servise. No u tom slučaju mu je to i rješenje.

Sent from my SM-G950F using Tapatalk
mann je offline   Reply With Quote
Staro 21.10.2020., 12:26   #14
Night
Premium
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Dbk
Postovi: 978
Citiraj:
Autor mann Pregled postova
Nisu li prije u bridge modu gasili sve servise na routeru? Da li može dignuti wifi na routeru koji je u bridgeu?


Koje servise misliš? IPTV i VoIP će raditi normalno jer su to zasebni PVC/VLANovi u odnosu na internet konekciju, njima je svejedno je li internet u bridgeu ili routing modu. Ali WiFi će ostati na mreži koja je bridge pa neće moći pristupiti netu.

Može se izvesti da se jedan LAN port operaterovog routera makne iz bridge grupe i stavi u grupu samo sa WiFijem pa se onda iz svog routera vrati LAN u providerov router na taj port, ali to je dosta kompliciranja koje nije preporučljivo. Ali radi
Night je offline   Reply With Quote
Staro 21.10.2020., 14:52   #15
Chome
TK
Moj komp
 
Chome's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2004
Lokacija: Karlovac
Postovi: 1,088
Imao sam jednom taj Technicolor u bridge modu i mogao se upaliti wifi no nije bilo interneta ali bilo bi vjerojatno da sam privatni router spojio uz wan još i lan-lan vezom.
Chome je offline   Reply With Quote
Staro 21.10.2020., 17:28   #16
mann
Premium
 
mann's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,140
Citiraj:
Autor Night Pregled postova
Koje servise misliš? IPTV i VoIP će raditi normalno jer su to zasebni PVC/VLANovi u odnosu na internet konekciju, njima je svejedno je li internet u bridgeu ili routing modu. Ali WiFi će ostati na mreži koja je bridge pa neće moći pristupiti netu.

Može se izvesti da se jedan LAN port operaterovog routera makne iz bridge grupe i stavi u grupu samo sa WiFijem pa se onda iz svog routera vrati LAN u providerov router na taj port, ali to je dosta kompliciranja koje nije preporučljivo. Ali radi
Ne ne mislio sam na LAN servise kao Default Gateway i pristup internetu. Ali da ako ti dignes DHCP na svom routeru onda ce on pokupiti DG na njemu. Naravno ako wifi i taj lan budu na L2 sa tvojim privatnim routerom. Imas smisla no zavrzlama da.

Sada kada citam to i je Nick7 rekao samo ja nisam povezao kako wifi od ISP routera ide van na DG. Teorija je WIFI ISP > LAN to Private Router> DHCP Private pool > Def. Gateway Private > WAN private > ISP bridge int.

Uh...
mann je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na