Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Storage > Diskovi SSD/HDD
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 07.10.2010., 22:15   #31
Perki
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: VG
Postovi: 774
Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
Zašto misliš da je 99,9% mašina ovdje zabava?
Ovo je trik pitanje, jel' da?

Ok, malo sam karikirao, ali htio sam naglasiti razliku između stvarne potrebe za nekim komadom hardvera i nečije komocije i ugode u radu na računalu. Ali budimo realni... Nije baš da ljudi ovdje šalju rakete u svemir (opet karikiram i mrzim se zbog toga, prosim da se ne hvatate za ovo). Svejedno, nisam mislio ništa loše pod time, dapače, i sam sam sklon takovom ponašanju, no nije problem uopće u tome.

Ako netko kupnjom SSD-a dobije WOW efekt, super, zašto ne, ako nekome baš treba, opet super, valjda zna zašto mu treba. Ali mi je apsurdno onda uzrujavati se jer disk "previše" radi. Uostalom, za koliko će mu produžit život? Nije valjda da će krepat za tjedan dana, ako je indeksiranje uključeno. Mislim, kaj. Idem tramvajem na posao da mi se ne troše gume na autu (glupa usporedba, al eto). Kaj ste ga upće uzimali (SSD, ne auto), ak je to toliki problem da se windowsi moraju "optimizirat".
Usput, da budem malo "na liniji" (ontopic), prošvrljajte si po task scheduleru, ima još gro toga za pogasit.

Stvarno, kad bu se na nekakvoj SOHO mašini potrošilo tih par milja cycle-ova? 5, 10, možda 20 godina?
__________________
Trust me - I know what I'm doing!
Perki je offline   Reply With Quote
Staro 08.10.2010., 01:47   #32
Sn4k3
Premium
Moj komp
 
Sn4k3's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zd
Postovi: 4,662
Cuj kolega, da sad ne duljimo s ovom nepotrebnom raspravom, ja sam samo da preporuke i savjete kako uciniti moj/tvoj/bilo ciji SSD dugotrajnijim... Dali sam ja igdi napomenija da je to apsolutno potrebno, ili da to mora uciniti svak ko ima SSD? Mislim da nisam, prema tome o cemu uopce diskutiramo ? Ti ako mislis da indexing, super fetch i slicne điđe-miđe ne smetaju ili ne utjecu na dugotrajnost SSD-a, hmmm - sto bi moga napraviti u tom slucaju? Znaaaaam, jednostavno ignoriraj ovo sto sam ja napisa i mirna Bosna (nhf)...
Btw, nisu one informacije za badava.. Razmisli malo o razlikama izmedju HDD-a i SSD-a pa se upitaj cemu ti uopce sluzi indexing ili defragmenting ako imas SSD kao sistemski disk..
Imho, sluze samo da bi smanjili vjek trajanja SSD-a (bilo to 2,3,5 ili 10 godina) a ne da poboljsaju performanse diska (kao u slucaju HDD-a).. I rest my case.
__________________
Sn4k3 je offline   Reply With Quote
Staro 08.10.2010., 02:23   #33
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor Perki Pregled postova
Ovo je trik pitanje, jel' da?
Ni najmanje. Malo si pretjerao s postotkom.
Citiraj:
Autor Perki Pregled postova
Ako netko kupnjom SSD-a dobije WOW efekt, super, zašto ne, ako nekome baš treba, opet super, valjda zna zašto mu treba. Ali mi je apsurdno onda uzrujavati se jer disk "previše" radi. Uostalom, za koliko će mu produžit život? Nije valjda da će krepat za tjedan dana, ako je indeksiranje uključeno. Mislim, kaj. Idem tramvajem na posao da mi se ne troše gume na autu (glupa usporedba, al eto). Kaj ste ga upće uzimali (SSD, ne auto), ak je to toliki problem da se windowsi moraju "optimizirat".
Usput, da budem malo "na liniji" (ontopic), prošvrljajte si po task scheduleru, ima još gro toga za pogasit.
Brkaš par pojmova: korist od jakog IOPS-a SSD-a i procese koje koriste OS-avi da bi povećalo opće performanse sustava. Neki procesi su nepotrebni, neki su i dalje potrebni, ali treba naći što i kako je bitno.
Citiraj:
Autor Perki Pregled postova
Stvarno, kad bu se na nekakvoj SOHO mašini potrošilo tih par milja cycle-ova? 5, 10, možda 20 godina?
Ta specifikacija ti je slična MTBF-u HDD-ova, iliti jako "okvirna" prognoza. Kao što bi po tom diskovi trebali trajati desetljećima, tako bi i SSD-ovi trebali trajati godinama, ali praksa pokazuje bitno drugačije stanje, dapače, SSD-ovi se baš i ne mogu pohvaliti velikom i dugotrajnom pouzdanošću (primarno govorim o MLC-ovima).
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 08.10.2010., 13:51   #34
Perki
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: VG
Postovi: 774
Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
Brkaš par pojmova: korist od jakog IOPS-a SSD-a i procese koje koriste OS-avi da bi povećalo opće performanse sustava. Neki procesi su nepotrebni, neki su i dalje potrebni, ali treba naći što i kako je bitno.
Ma, nisam pobrkao, jasno je meni, samo se ne znam izražavat
Ali, kaj. Koliko ovdašnjih eksperata stvarno treba takovi dobitak (osim generalno, WOW efekta, što je, ponavljam, savršeno u redu) i koliko su u stanju zapravo procijeniti situaciju i odvojiti bitno od nebitnoga u radu jednog OS-a. "Laptop se vuče kao crknuta kokoš" i slične konstrukcije mi i ne zvuče kao bogzna kakav argument.

Fora je u tome da je gornja lista "optimizacije" prisutna od izlaska prve bete W7 (slični oblici prisutni i za ranije MS sustave), neovisno od SSD-ova. Ljudi vole prčkat po windowsima, gasit procese, tvikat registry, i što ja znam, ne bi li ih "ubrzali", smanjili zauzreće memorije i slično, iako realno, nemaju pojma što rade. Sa SSD-ovima su te iste pyzdarije dignute na višu razinu jer se eto, potrefilo da konačno imakonkretne koristi od toga i svi su sretni.

Al, ajd, neću više, izgleda da je samo meni smiješno.
__________________
Trust me - I know what I'm doing!
Perki je offline   Reply With Quote
Staro 08.10.2010., 23:06   #35
Sn4k3
Premium
Moj komp
 
Sn4k3's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zd
Postovi: 4,662
Citiraj:
Autor Perki Pregled postova
...Koliko ovdašnjih eksperata stvarno treba takovi dobitak (osim generalno, WOW efekta, što je, ponavljam, savršeno u redu) i koliko su u stanju zapravo procijeniti situaciju i odvojiti bitno od nebitnoga u radu jednog OS-a...
Gle, tribas shvatiti jednu stvar a to je da su mehanicki diskovi zapravo (uz naravno optiku) jedine prave kocnice u manje-vise sve jednom kompu... Oni ce, vjerujem, u nekoj blizoj buducnosti postati stvar proslosti (ko sto je i floppy posta a i dosta uredjaja/tehnologija prije floppy-a).. Ne kuzim sto je poanta tvojih komentara ? Mozda ti smeta sto neko ko ima/zeli imati SSD nema "stvarne" potrebe od njega tj. drugim rijecima ne zaradjuje od istog? Nije mi jasno sto je tu krivo u zelji da imas brz i odzivan komp te da ti HDD ne koci ostatak sistema (koji je danas vecinom dosta puta brzi od hdd-ova - nema smisla usporedjivati elektroniku i mehaniku)..

Citiraj:
Autor Perki Pregled postova
Ljudi vole prčkat po windowsima, gasit procese, tvikat registry, i što ja znam, ne bi li ih "ubrzali", smanjili zauzreće memorije i slično, iako realno, nemaju pojma što rade
Cuj, ono sto netko prcka ili ne to nije tvoja stvar - između ostalog... Necije znanje/ne znanje ne zelim komentirati, jer se uvjek/vecinom drzim toga da ako neznam necu puno prckati nego se prije svega informirati itd, za druge ne znam/nije me briga... Neki ljudi (kao ti mozda) jednostavno samo instaliraju windowse (ako i to znaju, ne kazem da ti ne znas), stave koji omiljeni program/igru i uzivaju u kompu bez ikakvih prckanja. Niti znaju za neke pozadinske programe, niti za neke "optimizacije" i nije ih ni briga na kraju krajeva.. Ja bi, recimo, "krepa" da drzim odredjene stvari u windowsima na defaultu (znaci bez da upotrijebim neke tweakove, ubrzam neke opcije itd).. Mislim da jos od 95-ice nisam takvo nesto dozivija .. Ali to sam samo ja, dok recimo moj frend ne mari za te stvari nit mu smeta to sto je sve na "tvornickim postavkama".. Mozemo reci da se sve na kraju svodi na personalizaciju sistema prema osobnoj zelji, a tu nema rasprave...


Citiraj:
Autor Perki Pregled postova
"Laptop se vuče kao crknuta kokoš" i slične konstrukcije mi i ne zvuče kao bogzna kakav argument.
Ako to ne zvuci ko dobar argument onda stvarno ne znam koji zvuci... Opet cu ponoviti, ko voli nek izvoli - makar to bilo samo radi WOW efekta ili radi kruha ili sto ti ja znam.. mislim da sam sve s tim reka...
__________________
Sn4k3 je offline   Reply With Quote
Staro 09.10.2010., 09:26   #36
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,969
Citiraj:
Autor Sn4k3 Pregled postova
Prije instalacije (može se i nakon iste) treba uključiti AHCI mod umisto IDE u Biosu i to je to.
Prije da , poslije puno teže jer će rezultirati ne butanjem windowsa ( W7 64) ...čak ni repair sa instalacijskim dvd-om nije pomogao .Eto morao sve instalirati na novo ali nije mi žao jer kod prve instalacije nisam ni obraćao pažnju na ovaj mod koji ipak donosi neke prednosti .
Mladenxy je online   Reply With Quote
Staro 09.10.2010., 09:31   #37
nino
PizzoZder
Moj komp
 
nino's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Umag
Postovi: 12,396
Da si pitao, postoji jednostavan nacin za windows 7, prebacivanja iz IDE u AHCI.

Osobno sam isprobao neki dan na x64 win7. Dvije stavke promijenis u registry-u.

http://www.ocztechnologyforum.com/fo...r-Installation
__________________
Prodajem kucu na klizistu.. Nije puno presla.....
Member Of PC Ekspert 100+kg Demolition Squad
NAJNOVIJE = Povoljno RAM..http://www.downloadmoreram.com/... tor i AMD kupili....

NOVO! Prodajem visokokvalitetni tropleteni hardverski konac za fixiranje coolera
nino je online   Reply With Quote
Staro 09.10.2010., 11:03   #38
Sn4k3
Premium
Moj komp
 
Sn4k3's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zd
Postovi: 4,662
Slazem se s kolegom, nije ni najmanji problem prebaciti sa ide na ahci i nakon instalacije, naravno ako znas sto radis.. Uostalom postoje i programi poput Windows 7 managera, koji medju ostalim stvarima, mogu upaliti ahci nakon instalacije windowsa te tako olaksati korisniku posao..
Za one kojima se neda traziti po registryu:
__________________

Zadnje izmijenjeno od: Sn4k3. 09.10.2010. u 14:18.
Sn4k3 je offline   Reply With Quote
Staro 09.10.2010., 13:13   #39
rodney
only fool, not a horse
Moj komp
 
rodney's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2008
Lokacija: near zgb
Postovi: 1,276
Citiraj:
Autor nino Pregled postova
Da si pitao, postoji jednostavan nacin za windows 7, prebacivanja iz IDE u AHCI.

Osobno sam isprobao neki dan na x64 win7. Dvije stavke promijenis u registry-u.
ja sam isto to neki dan napravio i radi bez greske. samo me brojanje muci, koja je druga stavka koju mjenjas, jer ja sam mjenjao sam ovo pod "start"?
__________________
"I intend to live forever. So far, so good."

job security - example
rodney je offline   Reply With Quote
Staro 09.10.2010., 13:23   #40
nino
PizzoZder
Moj komp
 
nino's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Umag
Postovi: 12,396
Citiraj:
Autor rodney Pregled postova
ja sam isto to neki dan napravio i radi bez greske. samo me brojanje muci, koja je druga stavka koju mjenjas, jer ja sam mjenjao sam ovo pod "start"?
Ma ja sam po ovom naputku isao.

Citiraj:
Locate and then click one of the following registry subkeys:
HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\Services\Msahci
HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\Services\IastorV
__________________
Prodajem kucu na klizistu.. Nije puno presla.....
Member Of PC Ekspert 100+kg Demolition Squad
NAJNOVIJE = Povoljno RAM..http://www.downloadmoreram.com/... tor i AMD kupili....

NOVO! Prodajem visokokvalitetni tropleteni hardverski konac za fixiranje coolera
nino je online   Reply With Quote
Staro 09.10.2010., 15:06   #41
Neo-ST
Buying Bitcoin
Moj komp
 
Neo-ST's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Croatia
Postovi: 7,970
Citiraj:
Autor Sn4k3 Pregled postova
Disable Wright Caching
Opis: Wright
Sve super samo ispravi pravopisnu grešku, piše se Write, ne Wright
Neo-ST je offline   Reply With Quote
Staro 09.10.2010., 16:18   #42
Sn4k3
Premium
Moj komp
 
Sn4k3's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zd
Postovi: 4,662
Heh, ne znam kako mi je to promaklo... Vjerojatno jer sam copy-pastea neke podnaslove sa "pametnih" foruma i njihovih rjecitih forumasa
__________________
Sn4k3 je offline   Reply With Quote
Staro 09.10.2010., 17:13   #43
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,969
Citiraj:
Autor nino Pregled postova
Da si pitao
Tko nema u glavi ima u nogama .
Mladenxy je online   Reply With Quote
Staro 01.12.2010., 18:58   #44
Inelim
Premium
 
Inelim's Avatar
 
Datum registracije: May 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 78
Malo da oživim temu i raspravu, a kao povod sam uzeo uključivanje/isključivanje opcije ''Write Caching''.

Naime, čini se da baš ova opcija ipak ima utjecaja na performanse SSD-a, odnosno isključivanje ove opcije (bar na mom SSD-u) ima negativan efekt na performanse diska (prvenstveno, što je i logično, na ''Write'' odnosno zapisivanje podataka na disk).

Ukratko, iz slika se vidi pad performansi u benchmark-u kad je ''Write Caching'' Disabled:

,

u odnosu na (dosta bolje) performanse kad je ''Write Caching'' Enabled:



Ako vam ne bude teško, testirajte i vi svoje diskove vezano za ovu opciju pa iznesite dojmove, jer se pad performansi prilikom isključivanja navedene opcije osjeti i u svakodnevnom radu (zbog čega sam i sam napravio test, misleći da nešto nije u redu s SSD-om).

Zadnje izmijenjeno od: Inelim. 03.01.2011. u 20:25.
Inelim je offline   Reply With Quote
Staro 26.11.2011., 00:49   #45
Guls
Premium
Moj komp
 
Guls's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: Sveta Nedelja
Postovi: 2,937
Uletavam kao padobranac, no zanima me kako vi optimizirate rad i performanse vaših Corsair modela? Naime, isključivanjem indexinga, superfetcha, swap filea i postavljanja istog na AHCI SATA3 port ne dobivam neke divne rezultate u benchmarku.

Imate li kakav savjet?

-----------------------------------------------------------------------
CrystalDiskMark 3.0.1 x64 (C) 2007-2010 hiyohiyo
Crystal Dew World : http://crystalmark.info/
-----------------------------------------------------------------------
* MB/s = 1,000,000 byte/s [SATA/300 = 300,000,000 byte/s]

Sequential Read : 204.122 MB/s
Sequential Write : 62.061 MB/s
Random Read 512KB : 192.957 MB/s
Random Write 512KB : 64.205 MB/s
Random Read 4KB (QD=1) : 27.393 MB/s [ 6687.8 IOPS]
Random Write 4KB (QD=1) : 60.966 MB/s [ 14884.3 IOPS]
Random Read 4KB (QD=32) : 48.794 MB/s [ 11912.6 IOPS]
Random Write 4KB (QD=32) : 61.883 MB/s [ 15108.0 IOPS]

Test : 1000 MB [C: 61.8% (34.5/55.8 GB)] (x5)
Date : 2011/11/25 23:48:35
OS : Windows 7 SP1 [6.1 Build 7601] (x64)
__________________

HP Obelisk Desktop PC - 875-0040ny
Intel i7 9700F
32GB Hyper-X DDR4-2666
2TB 970Pro PCIe NVMe M.2
Palit GeForce RTX 3060 StormX 8GB
Windows 11 Professional

Periferija
2 x 27" Dell P2723D
Corsair SP2500 2.1
Logitech MK270

Lenovo Legion 5 17ACH6H 82JY007GSC
17,3 FHD IPS 144Hz
AMD Ryzen 7 5800H
16GB DDR4-3200 RAM
NVIDIA GeForce RTX 3060 6GB GDDR6
1TB PCIe NVMe SSD
Windows 11 Professional

Sony Playstation 5
Philips The One 75PUS8807/12 LED UHD 4K 120 hz
Logitech K400 wireless keyboard
Guls je offline   Reply With Quote
Staro 26.11.2011., 01:31   #46
MAGARAC
Premium
Moj komp
 
MAGARAC's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: zagreb
Postovi: 5,885
U biti nebi ni trebao dobit neke osjetno bolje rezultate. 4k ti je ok a drugo ni nije toliko bitno, posto je brzo kak god okrenes..
MAGARAC je offline   Reply With Quote
Staro 26.11.2011., 08:45   #47
Guls
Premium
Moj komp
 
Guls's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: Sveta Nedelja
Postovi: 2,937
Jasno, razumijem. Onda sam happy

Svejedno crv u meni želi pitati postoji li kakva aplikacija za optimiziranje SSD-a a da zbilja valja, ili se potrebno samo pridržavati onih stvari koje sam naveo u postu prije.
__________________

HP Obelisk Desktop PC - 875-0040ny
Intel i7 9700F
32GB Hyper-X DDR4-2666
2TB 970Pro PCIe NVMe M.2
Palit GeForce RTX 3060 StormX 8GB
Windows 11 Professional

Periferija
2 x 27" Dell P2723D
Corsair SP2500 2.1
Logitech MK270

Lenovo Legion 5 17ACH6H 82JY007GSC
17,3 FHD IPS 144Hz
AMD Ryzen 7 5800H
16GB DDR4-3200 RAM
NVIDIA GeForce RTX 3060 6GB GDDR6
1TB PCIe NVMe SSD
Windows 11 Professional

Sony Playstation 5
Philips The One 75PUS8807/12 LED UHD 4K 120 hz
Logitech K400 wireless keyboard
Guls je offline   Reply With Quote
Staro 11.12.2011., 18:36   #48
Jaye
Premium
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 88
Koliki je problem nedostatak TRIM-a na XP-u sa Intelom 320 serije ili Samsungom 830?
Jaye je offline   Reply With Quote
Staro 20.12.2011., 08:08   #49
Mad_Duke
Guest
 
Postovi: n/a
Evo prijedlog ekipi kaj ima SSD. Uključite si NTFS kompresiju na disku. Ako imate neki noviji dual core ili quad perfomanse vam neće skoro pa uopće u normalnom radu patiti, a dobit ćete još prostora kojeg nikad dosta na SSD-u.
Tomek je napravio par benchova sa i bez opcija i možete ih vidjeti ovdje:
http://www.tomshardware.com/reviews/...sion,3073.html

Evo kod mene situacija prije

http://www.pohrani.com/f/34/SN/3kRZKTew/before.jpg
i poslije

http://www.pohrani.com/f/13/10J/1qxsY9od/after.jpg
  Reply With Quote
Staro 20.12.2011., 20:59   #50
A.J.
Premium
Moj komp
 
A.J.'s Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Rijeka (Umag)
Postovi: 1,197
hvala care.. uspio sam izvuc 6,6 GB slobodnog prostora na 64GB disku.. lakse se dise
sad mogu komotno stavit jos 3ds max, a da nebude gusto
A.J. je offline   Reply With Quote
Staro 21.12.2011., 12:26   #51
d0magoj_OS
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2011
Lokacija: Internet
Postovi: 782
evo za ubuduće ahci provjereno radi na ovaj način:

Code:
1. Startup "Regedit
2. Open HKEY_LOCAL_MACHINE / SYSTEM / CurrentControlset / Services
3. Open msahci 
4. In the right field left click on "start" and go to Modify 
5. In the value Data field enter "0" and click "ok"
6. exit "Regedit" 
7. Reboot Rig and enter BIOS (hold "Delete" key while Booting
nakon toga resetirati komp i u biosu staviti ahci i opet resetirati sve

Zadnje izmijenjeno od: domy_os. 28.12.2011. u 11:40.
d0magoj_OS je offline   Reply With Quote
Staro 08.01.2012., 19:58   #52
neumrli
Dubwise
Moj komp
 
neumrli's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 300
Jel netko od vas mozda koristio NILFS ? Kakvi su dojmovi u odnosu na druge filesysteme (ext4, zfs) ?
neumrli je offline   Reply With Quote
Staro 25.01.2012., 16:00   #53
JuiceBox
Premium
Moj komp
 
JuiceBox's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Keebwork
Postovi: 7,470
Mene zanima dali gasite page file kad imate ssd ili ga selite na drugi mehanicki disk? I dali gasite write caching? Kad ugasim write caching 4k mi je 4 mb a kad ga upalim je 65mb
__________________
The Rich pays to win. The Poor spends to lose.
JuiceBox je offline   Reply With Quote
Staro 25.01.2012., 16:26   #54
antrax
Premium
Moj komp
 
antrax's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Vz - Zg
Postovi: 2,930
Citiraj:
Autor xulos Pregled postova
Mene zanima dali gasite page file kad imate ssd ili ga selite na drugi mehanicki disk? I dali gasite write caching? Kad ugasim write caching 4k mi je 4 mb a kad ga upalim je 65mb
page file ostavi na ssd, nema smisla preselit ga na drugi disk jer si pola poante ssd-a ubio time. U svakom slucaju, ako imas dovoljno memorije, jednostavno ga smanji i to je to. Meni je konkretno 1024MB.

write caching takoder ostavi upaljen, bez njega se ne koristi niti ram koji ssd ima, a kamoli sistemski te su zbog toga smanjene performanse.

Ako te brine "trosenje" diska, to mozes zanemarit jer bi morao trajat puno duze od ostatka konfiguracije u normalnim uvjetima koristenja ukoliko se nesto ne dogodi sa kontrolerom, ali sami flash iako ima ograniceno trajanje (kolicinu mogucih zapisa) to je puno vise nego je potrebno.
__________________

Msi x79a GD65
Intel i7 3930k @ 4.7 1.4V
4x 4GB Kingston 1866 9-11-9
Gigabyte gtx 460 1gb
Samsung 830 128GB
640GB WD AAKS
WD green 1.5TB
LG drzac za kavu
Seasonic S12 500W
Coolermaster Stacker 831
HP LP2065 / LG IPS231P
Logitech UltraX Media + Razer DeathAdder
Windows 7 Enterprise




Trenutno nepostojeci

antrax je offline   Reply With Quote
Staro 25.01.2012., 18:36   #55
Ati freak
aka Striko
Moj komp
 
Ati freak's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Krapina
Postovi: 1,669
Citiraj:
Autor antrax Pregled postova
page file ostavi na ssd, nema smisla preselit ga na drugi disk jer si pola poante ssd-a ubio time. U svakom slucaju, ako imas dovoljno memorije, jednostavno ga smanji i to je to. Meni je konkretno 1024MB.

write caching takoder ostavi upaljen, bez njega se ne koristi niti ram koji ssd ima, a kamoli sistemski te su zbog toga smanjene performanse.

Ako te brine "trosenje" diska, to mozes zanemarit jer bi morao trajat puno duze od ostatka konfiguracije u normalnim uvjetima koristenja ukoliko se nesto ne dogodi sa kontrolerom, ali sami flash iako ima ograniceno trajanje (kolicinu mogucih zapisa) to je puno vise nego je potrebno.
Gdje bi se ovo osjetilo i došlo do izražaja na SSDu?
Nisu mi baš previše znne te šeme oko pagefilea.
__________________
Pošten trgovac : 1 , 2 , 3 , 4 , 5 , 6 , 7 , 8 , 9 , 10, 11 , 12 , 13 , 14, 15, 16 .
Ati freak je offline   Reply With Quote
Staro 29.01.2012., 22:13   #56
zvonac
Premium
Moj komp
 
zvonac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Sv.Nedelja
Postovi: 5,631
Hmm, a na par mjesta sam našel di ekipa preporuča seljenje page filea sa ssd-a na hdd...
zvonac je offline   Reply With Quote
Staro 29.01.2012., 23:01   #57
Tomy B.
Premium
Moj komp
 
Tomy B.'s Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Pula
Postovi: 820
Preporučuju jer pokušavaju produžiti vijek trajanja SSD-a.

Naravno da se produžuje vijek trajanja, ali ništa drastično. Nikako ne s godinu dana na pet godinu, nego recimo s deset godina na deset i pol.
__________________
If You want to be old and wise,
You gone be young and stupid first!

Pošteni trgovci: .1. .2. .3.
Tomy B. je offline   Reply With Quote
Staro 30.01.2012., 10:24   #58
antrax
Premium
Moj komp
 
antrax's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Vz - Zg
Postovi: 2,930
Citiraj:
Autor Ati freak Pregled postova
Gdje bi se ovo osjetilo i došlo do izražaja na SSDu?
Nisu mi baš previše znne te šeme oko pagefilea.
Win cak i dok imaju slobodne memorije koriste page file ukoliko je ukljucen u nekim slucajevima, a pristup samom fajlu je znatno brzi na ssd nego na disku, tako da je to poanta zasto ga ostavit na ssd.

A zasto ga smanjit, pa da ne zauzima previse prostora jer u slucaju postojanja dovoljno rama nema potrebe da bude velik (duplo ram racunala kako win predlazu) jer je ssd prostor preskup, a ne koristi se ni blizu toliko.

Razlog zasto ga ne iskljucit je jer moze doci do nepredvidenog rada, tj pucanja, aplikacija i sustava ukoliko PF ne postoji, a memorija se sva iskoristi. Evo primjera kako se sustav ponasa sa/bez ukljucenog swap-a, nije bas najreprezentativniji sajt, ali manje bitno sada.
__________________

Msi x79a GD65
Intel i7 3930k @ 4.7 1.4V
4x 4GB Kingston 1866 9-11-9
Gigabyte gtx 460 1gb
Samsung 830 128GB
640GB WD AAKS
WD green 1.5TB
LG drzac za kavu
Seasonic S12 500W
Coolermaster Stacker 831
HP LP2065 / LG IPS231P
Logitech UltraX Media + Razer DeathAdder
Windows 7 Enterprise




Trenutno nepostojeci

antrax je offline   Reply With Quote
Staro 30.01.2012., 14:34   #59
Tomy B.
Premium
Moj komp
 
Tomy B.'s Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Pula
Postovi: 820
Čisto ideja kako možete podesiti da pagefile zauzima malo mjesta, a da je tu ako zatreba:
izaberete "Custom size", "Initial size" stavite na 16 MB, a "Maximum size" koliko god mislite da je dovoljno. Npr. možete staviti koliko piše pod "Recommended".

Na ovaj način će pagefile zauzimati 16 MB, a biti će veći samo ako bude potrebno i nakon restart-a je ponovno na 16 MB.
__________________
If You want to be old and wise,
You gone be young and stupid first!

Pošteni trgovci: .1. .2. .3.
Tomy B. je offline   Reply With Quote
Staro 30.01.2012., 20:53   #60
daxdax
Premium
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 138
Ako puno gejmaš igre koje koriste virtualnu memoriju itekako ćeš smanjiti
vijek trajanja SSD.
U normalnom korištenju to nećeš osjetiti.
daxdax je offline   Reply With Quote
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na